De Nationale film zeer geslaagd. BEURSBERICHT VAN HEDEN. In 68 minuten van Amsterdam naar Parijs. ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1938 H A A R t E M'S DAGEEAD 3 Een snelle zwierige vogelvlucht van 85 minuten door 40 jaren van ons volksleven Cees Laseur en Lily Bouwmeester als Dr. v. Meerle uit Amsterdam en de vrouw van den jabrikant v. Maasdonk uit Brabant. Première in filmstad. Gistermiddag heeft de nationale film „40 jaren" in de studio van Filmstad in Den Haag, op de plaats waar ze ontstond dus, het licht der publiciteit aanschouwd. En dat niet alleen. De film heeft ook een bekrachtiging ontvan gen van de officieele interesse, waaruit ze eigenlijk voortgesproten is, want onze minister president Dr. H. Colijn en vele ministers en nog meer autoriteiten vereerden den cinemato grafische!} doop met hun aanwezigheid. Er is vóór de première van de film weinig over de hoedanigheid ervan uitgelekt. Gezien de vele slechte ervaringen in het verleden met nationale filmproducten opgedaan verkoos men ditmaal, waarschijnlijk mede met het oog op het officieele karakter van de film, niet de groote reclametrom te roeren, d.w.z. niet over de kwaliteit van de film, m.a.w. men is zijn filmwaar dit keer niet gaan aanprijzen. Met betrekking tot den opzet van de film, het ver haal en de actrices en acteurs is evenwel reeds veel geschreven, en ook in dit blad werd een reportage aan de opnamen in filmstad gewijd, en in een interview met den scenarioschrijver Ben van Eysselstein werd de inhoud van de nationale film weergegeven. Ieder een weet nu zoo langzamerhand dat deze film de ge schiedenis weer geeft van de Bra- bantsche familie van Maasdonk, in- dustrieelen, en de Amsterdamsche fa milie. de van Meer le's. Iedereen weet ook dat de produc- Ben van Eysselstein, de SS?, schrijver van het see- °^ldd^ nario van „40 jaren*. Fnranlc£e^ur mond Greville. Maar een ieder heeft tot nog toe geheel in het onge wisse verkeerd omtrent de kwaliteit van de film-kant-en-klaar. Aan die ongewisheid is nu een einde gekomen. Alleraardigst is de scène, waarin de geboorte Van Prinses Juliana wordt aangekondigd. Een melkboer zegt „We hebben een prinses", de dienstmeid zegt het voort, mevrouw, meneer. de dochter herhalen het in koor en zoo gaat de tooverformule weer de straat op en zet het volk in vuur en vlam. Lily Bouwmeester toont in haar rol van me vrouw van Maasdonk haar bijzondere film- kwaiiteiten. juist door haar onopvallende spel. Het komt allemaal zoo vanzelf bij haai'. Paul Steenbergen overtuigt als artistieke zoon van den Brabantschen industrieeel in de latere periode van zijn leven beter dan in de eerste. Zijn vrouw is Myra Ward. In de jongere rollen zien we ook nog Martha Posno en Cor van der Lugl Melsert Mzn.. De laatste is wel een beetje zwak om de ondernemingslust van jong Holland te symboliseeren Deze jongeling zegt als een consequentie van het draaiboek wel dat hij vervuld is van den geest der Oost-Indische Compagnie dan in de lucht getransponeerd maar die woor den zijn in tegenstelling tot zijn figuur. Neen, met hem is het ondernemende deel van Hol land geen eer aangedaan. Er zijn meer zwakke punten in de film. Maar het lijkt ongewenscht om met „de ba jonet op de pen" te gaan critiseeren. Jhr. van Lidth de Jeude, voorzitter van het comité, dat de nationale film organiseei'de. zei het heel goed in zijn speech vooraf; men kan zich blind staren op de tekortkomingen doch men kan ook zien naai- hetgeen, in weerwil van die tekortkomingen, bereikt werd. En er is in deze film wat bereikt. „40 jaren" is een film. waar een ieder, die oog heeft voor het opbouwende, ook in de Nederlandsche film industrie, met genoegen naar zal kijken. Het stemt tot verheugenis dat onze nationale film industrie bij deze bij uitstek nationale gelegen heid zoo uitstekend, voor haar doen, tevoor schijn komt. v. H. „40 Jaren" zal in de komende feestweek in Haarlem in drie bioscopen worden vertoond, namelijk in het Rembrandt Theater, in het Palace Familietheater en in het Frans Halstheater. In totaal zijn van de film 51 afdrukken vervaardigd. Op Vrijdag 2 September zal de nationale film dan ook haar première in geheel Nederland in 51 bioscopen tegelijkertijd beleven. In de daaropvolgende weken zal de film in ruim 100 theaters in andere plaatsen ter ver tooning worden gebracht, terwijl wanneer de film in alle plaatsen van ons land waar bioscopen zijn, vertoond is een groot aantai reizende bioscoop-ondernemingen de vertoo ningen zal verzoi-gen in die plaatsen, waar geen bioscoop is. De vertooningen voor vereenigingen, patro naten etc. meegerekend omvat het gebied dezer distributie ongeveer 40.000 voorstellin gen. Er zijn reeds tal van gemeenten in ons land waar het college van B. en W. besloten heeft om van de vertooningen der Nationale Film geen vermakelijkheidsbelasting te heffen. Ook het arrangeeren van voorstellingen voor schoolkinderen is in tal van plaatsen ter hand genomen. Zoo zullen in Rotterdam 60.000 en in Den Haag 40.000 schoolkinderen de film gaan zien. Machinist tusschen locomotief en mijnwagen bekneld. NEDERLANDSCHE HAN0EL MAATSCHAPPIJ, N.v, AGENTSCHAP HAARLEM Gr. Houtstr.'Gr. Markt Tel. 13990 (3 lijnen) VACANTIE-SEIZOEN Wij leveren reischeque's voor Honga rije, loego-Slavië en Tsjecho-Slowakije. Vraagt ons alle gewenschte inlichtingen Slachtoffer aan verwondingen overleden. Vrijdagmiddag is in de ondergrondsche werken van de staatsmijn Maurits de 46- jarige locomotief-machinist A. A. Zonneveld te Horn, tusschen een locomotief en een mijn- wagen bekneld geraakt. De man kreeg dusdanige verwondingen dat hij enkele uren later overleed. Het slacht offer was gehuwd en vader van vier kinderen KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Vrijdagavond omstreeks half zeven brak door hooibroei brand uit in de kapitale boer derij. eigendom van jhr. H. J. Laman Trip en bewoond door den heer G. Jimmink, aan de Langevliet in den polder Koegras. In een oogwenk stond het gebouw in lich ter laaie. De landbouwer was op het land aan het werk en zag plotseling de vlam uit de oude Noord-Hollandsche boerderij waar woon huis en hooiberg, onder een dak zijn, slaan. Zijn vrouw en beide kinderen moesten ijlings een goed heenkomen zoeken. De voorraad van 80.000 K.G. hooi, alsook de geheele inboedel, werd een prooi der vlammen. De schade, die op 14.000 gulden wordt ge schat, wordt door verzekering gedekt. (Adv. Ingez. Med.j Record-vlucht van Fransche machine. De Air France heeft sedert de vorige week op de lijn ParijsAmsterdam, welke zij in samenwerking met de KL.M. en de A.BA. vliegt, haar nieuwste en snelste verkeersmachine. die op al haar Europeesche ljjnen vliegt, de Bloch 220, in dienst ge steld. Het Bloch-toestel dat Vrijdag middag te 12.08 uur van Schiphol naar Parijs vertrok, bestuurd door den gezagvoerder Laulhé, landde reeds te 12.56 uur Fransche tijd (is 1.16 Ned. tijd) op Le Bourget en heeft der halve het traject AmsterdamParijs afgelegd in den recordtijd van 1 uur 8 minuten. Ook een recordvlucht WaalhavenLe Bourget. De Bloch 220, bestuurd door den Franschen piloot Chatlard. welke te 15.33 van Waalhaven vertrok, landde om 16.15 uur Fransche tijd 16.35 Ned. tijd) op Le Bourget. Het heeft dus het traject Rotterdam—Parijs afgelegd in één uur en twee minuten. Dank zij den gun- stigen wind hebben de beide Fransche ma chines, die een maximum snelheid van 340 K.M. en een kruissnelheid van circa 300 K.M. hebben gevlogen met een gemiddelde grond- snelheid van pl.m. 400 K.M. per uur. IJscoman-burgemeester. De burgemeester van Dierr.cn jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein is met vacantie en dientcneevolge treedt de de heer Westerbeek, als lore -meester op. Donderdag evenwel, aldus he) "dbl was ook de heer Westerbeek niet ^i°men, even min als zijn collega, de heer Staal. Bij ontstentenis van het ge.heele college van B. en W. wordt het b:ic «meestersambt door het oudste raadslid waargenomen Te Diemen is dit de heer J Horstman in de plaats zij ner inwoning een bekende en populaire ijs coman. Toen Donderdag eenige stukken geteekend moesten worden, ging een eemecnte-ambte- naar er mee naar het Diemensche ijssalon netje. waar de eigenaar met rechtmatigen trots zijn ioco-burgemcesterlijke handteke ning plaatste. Heel Diemen had er plezier over. De nationale film „40 jaren" is zeer geslaagd gebleken. En het ziet ernaar uit dat ze, ook indien ze niet in Jubi- leumverband vertoond zou worden, toch tot één der zeer weinige succes volle producten der Nederlandsche filmindustrie zou behooren. De meest in het oogspringende kenmerken zijn een prachtig volgehouden vaart in de film, die ervoor zorgt, dat de toeschou wers geboeid blijven en geen moment het gevoel krijgen van ,.toe schiet nu eens op", een zwierige behandeling van de fihnstof en een vaak zeer na tuurlijk aandoende speeltrant der hoofdfiguren. Cees Laseur is in het begin een beetje dik voor zijn leeftijd, maar later groeit hij in zijn postuur, en als Dr. van Meerle eerst en nog beter naderhand als professor v. Meerle vormt hij een zeer aannemelijke figuur in het histo risch tableau. Ank v. d. Moer is zijn beschei den en lieve vrouw. Misschien zullen de Bra banders betwisten dat een Brabantsche fabri kant in werkelijkheid zoo is als de van Maas donk van Matthieu van Eysden in deze film, maar in ieder geval is deze van Maasdonk voor den gemiddelden Nederlander een aan nemelijke kerel, 'k Gebruik met opzet dat woordje „aannemelijk". Het is niet overdreven en teekent precies den aard der figuren in de film. Eigenlijk is deze mate van waardeei-ing het beste compliment, dat men Nederlandschen tooneelacteurs en -actrices, die in films spe len, geven kan. In de meeste Nedeiiandsche films lag ,,'t er allemaal zoo duimenöik boven op". In deze niet. De dialoog vloeit, de woor den worden niet overdreven gezegd, de gebaren zijn beheerscht. en achter het spel zit vaak leven, iets van dat gevoel met hart en ziel op te moeten gaan in de rol. Men kan zien er is met liefde aan deze film gewerkt, door allen. In 't kort gekarakteriseerd; de film is een snelle zwierige vogelvlucht door 40 jaren van ons volksleven. En die vlucht duurt 85 minuten. Geen wonder dat de film steeds een „vlucht" blijft, de gebeurtenissen uit ons volksleven als de mobilisatie, de sociale hervormingen enz. aanstipt doch er nooit dieper op in gaat. Aan deze beperking dankt het product echter voor een groot deel zijn succes. Op alleraar digste en logische wijze wordt steeds de ver- bondenheid van ons dagelijksche volksleven aan het leven van ons Koninklijk Huis. Zijne vreugden en Zijne droefheden, getoond. ielrijdster was in gedachten verzonken. Bij botsing met auto op slag gedood. De 27-jarige onderwijzeres aan de Neder- landsch Hervormde School te Hoogeveen. mej. M. H. Krikke. reed Vrijdagmiddag, van het Zuiden komende, aan den linkerkant (dus verkeerde zijde) van de Hoofdstraat te Hoo geveen nabij de Noordsche brug. terwijl van het Noorden een luxe zespei-soons wagen van de garage Kip naderde. Op het laatste oogenblik wilde de chauf feur van dezen wagen de wielrijdster nog ontwijken, waarbij hij een verkeerspaal mee sleurde. Mej. Krikke werd van haar fiets ge worpen en is daarbij zoo ongelukkig op de straat terecht gekomen, dat de dood spoedig intrad. Haar rijwiel kwam onder het voor ste gedeelte van de auto terecht. Waai-schijnlijk was het slachtoffer in ge dachten verzonken, waardoor zij niet vol doende aandacht aan de naderende auto heeft geschonken. Mej. Krikke was pas van een ziekte hersteld. Speciale gelukstelegrammen voor H .M. de Koningin. In verband met het regeerïngsïnbileum. Ter gelegenheid van haar 40-jarig regeerings jubileum zullen aan H.M. de Koningin .uit sluitend gedurende het tijdvak van 29 Augus tus tot en met 5 September as. gelukstele grammen kunnen worden verzonden, welke op een voor deze gelegenheid vervaardigd, bijzonder toepasselijk luxe-formulier zullen worden afgeleverd. Dit formulier is ontworpen door mevrouw L. van Lier—Steffens te Amstelveen. Voor deze speciale gelukstelegrammen geldt een verlaagd tarief. Voor de prijsberekening blijven de woor den van het adres en de dienstaanwijzing buiten beschouwing, zoodat alleen de woor den van Inhoud en onderteekening medetel len. Aflevering van deze telegrammen zal zoo veel mogelijk op den jubileumdag geschie den. De afzender van een speciaal gelukstele gram kan desgewenscht tegen betaling van een recht van 10 cent per 50 berekende woor den 1 of meer afschriften van het telegram op het speciale luxe formulier, verkrijgen. Geringe fluctuaties in de leidende fondsen. Belangrijke hausse in feestartikelen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5