„2co de gouden teuw*. Van Atlantischen Oceaan tot Middellandsche Zee. Een journalistieke inspectietocht langs de Zuid-Fransche grens. De massale Zang- en Muziek^ uitvoering op de Croote Markt. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1938 Het Lac d'Oo bij Luchon. 5 -4 LSOF alle internationale verwikkelin- gen nog niet voldoende waren heeft een zeker deel van de Europeesche pers een nieuwe campagne ingezet. Deze campagne komt hierop neer: in Zuid- Frankrijk, in de Pyreneeën, regent het eiken dag bommen er zijn overal ontzettende epide mieën van pest, typhus en cholera uitgebro ken. jDe menschen. die zich naar Biarritz. Hendaye, Luchon, Bagnères of Ax-les-Thernes begeven zijn hun leven niet meer zeker gaat dus rustig naar de Duitsche- of Italiaan- sche badplaatsen, waar u comfort en rust wacht en waar het régime u behoudt voor ontmoetingen met Spaansche- of andere re- volutionnairen. Voorts vernemen we nog, dat onder het vee in de Pyreneeën en Baskische landen in hevige mate mond- en klauwzeer heerscht, dat ook overal gevallen van schurft en ^ndere huidziekten zijn geconstateerd, zoo dat het onverantwoordelijk zou zijn om zich naar dit zwaar geteisterde gebied te begeven. Al die liefelijke berichten heeft men in som mige bladen kunnen lezen en daarom heeft de Fransche regeering ons gezegd: komt en ziet, we zullen u niets verbergen, u kunt rustig overal kijken en ondervragen om te weten wat er van dit alles waar is. En zoo hebben we dan een reis ondernomen in gezelschap van den Commissaris-generaal van het Tourisme, M. Boland Marcel. In de „zwaar beproefde streken", hebben we niet alleen van Henrave tot aan Andorra alle pre fecten, onder-prefecten en burgemeesters ont moet, die ons de officieele rapporten over den gezondheidstoestand toonden, maar ook tien tallen geneesheeren, we zochten contact met de militaire autoriteiten, betraden zelfs Spaansch grondgebied, zoowel daar, waar Franco de baas is. als bij de lieden, die Barce lona steunen. Voorts was 't ons mogelijk om na te gaan hoe zeer de Fransche grensbevol king medeleeft met de gebeurtenissen aan den anderen kant van de Pyreneeën en welke maatregelen tenslotte aan de grenzen zijn ge nomen om de neutraliteit van het grondge bied te eerbiedigen. Welnu, op een tocht van honderden kilo meters over bergpassen en door valleien, vlak langs de grenzen gaande, in de dorpen en stedekens stilhoudend om te ondervragen en rapporten op te eischen, hebben we in to taal nog geen honderd militairen of gendar mes gezien, ontwaardden we niet één vliegtuig en we behoeven zeker niet te zeggen dat er nergens sprake was van bommen. Het was overal volkomen rustig en nergens zijn we aangehouden, vrij-uit kon men overal rond gaan. Op de reede van Biarritz lag geen enkel oorlogsschip, noch voor Hendaye. Verder op. in de Hooge Pyreneeën, is men door drie berg ketens emt hoogten van tweeduizend meters, gle'tschers en sneeuwvelden van Spanje ge scheiden en zelfs een enkele vluchteling, die 't zou wagen langs deze bergpaden Frankrijk binnen te treden, zou er weken over moeten doen. Van een invasie van legeibenden heeft men dan ook nooit gehoord. Maar we zijn ook naar de ..zwaar bedreigde" punten geweest, naar de barricades bij Irun. naar den Pont d'Espagne, naar Bourg-Madame, naar Fort de Carol. Men moet 't alles met eigen oogen hebben aanschouwd om er zich rekenschap van te geven hoe overdreven al die verhalen zijn welke indertijd gedaan zijn over de gru welen welke men aan de Fransche grenzen zag: Fontarabi. het eerste Spaansche stadje, van zee uit platgeschoten, de brug half ver nield, Irun platgeschoten en uitgebrand, een regen van granaten en kogels op Fransch grondgebied! In Fontarabi, zoo hebben we zélf kunnen zien is niet één huis verwoest, zelfs niet beschadigd. De Spaansche republi keinen hadden op den berg waartegen het Spaansche stadje is gebouwd, een uitzichtpost over de zee en over de 200 meter breede zee engte welke Spanje van Frankrijk scheidt. Toen is er .een oorlogsschip van Franco voor de kust gekomen en er is éénmaal op den bergtop gevuurd. De bewoners, die in roei bootjes over de zee-engte naar den Franschen oever vluchtten konden dan ook den volgen den dag weer rustig terug roeien naar hun on beschadigde huizen. Dat wat den kogel-regen betreft. Want we hebben onze inspectie-reis voort gezet. Drie Fransche gendarmes op de internatio nale brug staan daar.om de dreigende le gers die Frankrijk willen binnen rukken tegen te houden. Héél beleefd vragen ze ons of we de noo- dige identiteits-papieren hadden, wanneer 't ons zou behagen om 'n uitstapje naar Spanje te maken. Zoo wel. dan bestond er niet het minste bezwaar! Waar dat alles zóó gemakke lijk en zóó eenvoudig is. waar men de heele bewaking aan slechts drie gendarmes heeft opgedragen, wél. daar kwam 't ons toch voor dat de situatie minder dreigend was dan men had verteld. Aan den anderen kant van de internationale brug (de bevolking, die net zooals in vredes tijd, ongevraagd van den Franschen naar den Spaanschen oever gaat) stonden drie Spaan sche soldaten met hun grappige gelakte steek jes op. En daar zien we een stadje op Spaanschen bodem. Hoe heet 't daar? Dat is Irun, meneer. Wij konden zien, hoe tweehonderd van de twaalfhonderd huizen, welke Irun telde, zijn uitgebrand en ook konden we constateeren, dat de2e verwoesting niet werd aangericht door bommen en niet door het geschut, maar het resultaat moet zijn van brandstichting door de bevolking zelf. toen zij vluchtte voor de legers van Franco. Irun is niet gebombar deerd en 't vlak hieraan grenzende Fransche grondgebied is geen oogenblik bedreigd ge weest. Daarna hebben we onzen inspectietocht van de Oceaankusten naar de Middellandsche Zee voortgezet. HENRY A. TH. LESTURGEON. De H. A. W. E. T. Een groote modeshow. Zooals wij reeds eerder hebben medege deeld belooft de H.A.W.E.T., de van 21 tot en met 27 September a.s. in het Gem. Con certgebouw te houden tentoonstelling van voeding en hygiëne een groot succes te wor den. Het dagelijksch bestuur heeft als een buitengewone attractie voor het publiek op 22 en 23 September as. des namiddags van 2 tot 3.45 uur en van 4.15 tot 6 uur een groote modeshow georganiseerd waaraan een be kende firma ter piaatse haar medewerking zal verleenen. Voor deze show zijn speciaal een tiental japonnen vervaardigd, alsook het kapwerk uit de navolgende perioden: Middeleeuwsch costuum, Oud-Hollandsch damescostuum, cos- tuum tijdperk Lodewijk XIV, costuum tijdperk Lode wijk XV. costuum tijdperk Lodewijk XVI costuum tijdperk Directoire, costuum tijd perk Biedermeyer, toilet tijdperk van 1880. toilet tijdperk van 1895. toilet tijdperk van 1910. De show (te houden in de Koffieka mer) belooft iets zeer aparts te zullen wor den Teneinde het Haarlemsche publiek, dat niet in staat is de show overdag te bezoeken, toch in de gelegenheid te stellen dit alsnog te doen, heeft het dag. bestuur besloten op Vrijdagavond 23 September a.s. om 8.30 uur de show nog eens te doen plaats vinden. INSTITUUT „ORANJE-NASSAU". Van het Instituut „Oranje-Nassau" slaag den de navolgende leerlingen der lagere school voor de toelating tot de H.B.S.: IJ. Koopmans, R. v. d. Heuvel, R. v. d. Poll. Het Gymnasium: Tr. Wolfers Het Christelijk Lyceum: J. van Santé, D. Koster, M. Scheffers en W. Roggeveen. Alle candidaten slaagden. HAARLEM'S DAGBLAD NATIONALE JEl GDHULDE OP 6 SEPTEMBER A.S. Zooals bekend, heeft te 11 uur v.m. op de Groote Markt een rallye plaats uit te voeren door de gezamenlijke padvinders. Hieraan gaat vooraf een marsch van de diverse jeugdgroepen die uit de Groote Houtstraat, de Groote Markt op marcneeren en zich achter het standbeeld van Laurens Coster op zullen stellen. Precies 11 uur wordt de rallye gehouden, waarna de jeugdgroepen aan sluiten achter de padvinders. Na diverse toe spraken, volgt de officieele overdracht der gemeentevlag door den burgemester dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk aan deputatie der Jeugdgroepen uit Haarlem, welke de vlag in den namiddag naar Amsterdam meeneemt, waar deelgenomen wordt aan de nationale jeugdhulde in het Stadion. Na de aanbieding marcheeren eerst de jeugdgroepen met hun vlaggen langs het bordes van het Stadhuis om via de Koning straat de Botermarkt te bereiken waar de stoet ontbonden wordt. Het geheel wordt met muziek o.a. van de Postfanfare opgeluisterd. De deelnemende jeugdgroepen stellen zich tusschen 10.15 en 10.30 uur op aan de Groen markt achter de Bavo, waar door diverse groepleiders de stoet zal worden geformeerd DR. IR. J. SCHROEDER VAN DER KOLK OVERLEDEN In den ouderdom van ruim 86 jaar is te Oos terbeek overleden dr. ir. J. Schroeder van der Kolk, oud-rijkshoofd-ingenieur voor de spoor wegen. Eenvoudig ja-ponnetje. Dit eenvoudige japonnetje kan men vervaar digen van 3 meter waschbaar katoen van 90 cm. breedte. De rok loopt een ietsje klokkend uit. Het voorpand wordt aan de schouderpas in- gerimpeld. De garneering wordt gevormd door eenige knoopen in contrasteerende tint, en twee puntzakjes. Het patroon is gemaakt op maat 40; bovenwijdte 86 cm., taillewijdte 70 cm, heupwijdte 98 cm. Door het al of niet aan knippen van naden kan men het patroon pas send maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstraat 93 en Soerudaplein 37. Inhoud en beteekenis. Een duizendtal uitvoerenden onder leiding van den componist Jos. de Klerk, staan klaar, om op den avond van Donderdag 1 September op de Groote Markt, in het kader van de fees telijkheden van het regeeringsjubileum van de Koningin een uitvoering te geven van de door den heer de Klerk tot een cantate ver werkte „Keur van Oud-Hollandsche Refe- reijnen", onder den titel „Zoo zong de Gouden Eeuw".. Zooals men weet is dit werk verleden jaar ontstaan en uitgevoerd ter gelegenheid van de Fran# Hals-tentoonstelling en gaf het toen een klinkend beeld van het Nederlandsche volksleven uit den tijd van onze groote Haar lemsche schildersschool. Maar er werd ook in aangeduid, dat Nederland in die periode zijn opbloei verwierf in verbondenheid met het Huis van Oranje. Zoo zong men: d'Oranjeboom geeft lust Elk leyt sich veilig neder die in die schaduw rust. Deze tendenz zal ditmaal nog sterker uit komen. De componist heeft nl. het werk nu eenige uitbreiding gegeven en het zoodanig geschikt, dat er als het ware een Oranje draad doorheen loopt. Verband wordt er tevens in gelegd met het jubileum van Koningin Wilhelmina en wel met een feestlied, geïnspireerd op een lied voor Frederik Hendrik, dat ook in het stuk zijn plaats vindt. In het voorwoord bij den tekst, opgenomen in den Officieelen Feestgids der jubileumweek. schreef Jos. de Klerk o.m.: Geestverheffend optimisme Is de grondtoon van het werk. Het opgewekte lied. die machtige hefboom van het menschelijk gemoed, typeert immers den geest der Gouden Eeuw. Tallooze liedboeken en andere authentieke documenten waaruit wij de stof voor onze partituur gingen putten, getuigen daarvan. Zoo hebben wij het werk dan ook een motto meegegeven, in den vorm van een vrij bewerkt ..Geestverligtende Lied" uit de 17e eeuw, waar in het heet: Waer is er mensoh die vreugdig leeft En somtijds niet een lied en heeft". Doch vooraf is er een aanloop. Trompetters op den toren der Groote Kerk en op het bal kon van het stadhuis onderbreken met de kernmelodie van het Wilhelmus het preludee ren van het klokkenspel, dat vervolgens ook die melodie overneemt; nog eens laten de ko pers de origineele krijgsfanfare hooren waar uit later het Wilhelmus zou groeien en daar na geeft Staf Nees, de beroemde meester- beiaardier uit Mechelen een improvisatie op het hoofdthema: ..Waer is er kerke zonder zank, Of kermis sonder keelgeklank?" Dan roffelen de trommen op de Groote Markt en schetteren de kopers in de verte en vallen eindelijk orkest en koor in met een ..Opdracht" aan Wilhelmina van Nassouw, Hoedster onzer Vrijheid Het Lied der Blijheid. Andermaal klinken trompetseinen en dreunt voor groot orkest de orchestrale inleiding van ..Zoo zong de Gouden Eeuw". Het Lied der Blijheid neemt een aanvang, opgewekt, vroo lijk. geestverlichtende. zooals het oorspron kelijke 17e eeuwsche liedje heette. De componist heeft hier in een vrije bewer king den optimistischen toon sterk geaccen tueerd. Als overgang van het Motto naar het eigen lijke Eerste Deel. speelt het orkest een Sara bande van 1671. waarbij zich denzelfden stijl aansluit een fragment uit de eerste Neder landsche opera ..De triomfeerende Min" van Carolus Hacquart Gelukkig Nederland! Gij zijt verhoord En ziet het einde van uw lijden. De welvaart komt u weer verblijden, En alles brengen in zijn ouden stand. Een leuk muziekje, naar gegevens uit Tyl- man Susato's Derde Musyck Boeckxken. brengt de Retrosynen ten tooneele. Fier bewust klinkt hun lied: En nu men toch bij Amor te gast is, volgt ook nog een met het vorige contrasteerend min nelied van Starter, uit de Friesche Lusthof. Dit lied moet tevens dienen om Staf Nees een logische aanleiding te geven op het klokken spel de orgelvariaties van Sweelinck op die zelfde melodie (Est-ce Mars) te vertolken. Dit wonder van klokkenspeltechniek mocht waar lijk niet gemist worden, daar het verleden jaar zoovele kenners in extase heeft gebracht. Dan volgt „de Rondedans om de Bruyt" van Starter, als type van 17e eeuwsche brui- loftdans. Met een jolige zwaai breekt nu de volksvreugde los van het vastenavondfeest. De componist heeft hier oud-Hollandsche' carna valsliederen door elkaar geweven, het echt Haarlemsche (van 1646) Jeugdigh volckje. ras, ras, ras, Binnen Haerlems mueren en het Delftsche (van 1656) De Vastenavondt die komt an Wij singen ho man ho! terwijl de kinderen het nog niet geheel ver geten wijsje van „den rommelpot" en het liedje van „de foekepot" er doorheen gooien. Aan het slot klinken al die liedjes in geestig contrapunt door eikaar en het wordt een uit laaien de feestvreugde, die de Gouden Eeuw in al haar oubolligheid wil typeeren. Kring der seizoenen. Deel H wordt aangekondied met het geest- verlichtende" thema, door de trompetters op het Stadhuisbalkon en op den toren. Het eer ste tafereel eeldt de ..Muslcanten". Een oud- Haarlemsch lied (van 1643) „ter eeren de Mu syck ende Musicanten" komt in een omlijs ting te staan van een paar dansen 'Pavane en Gaillarde) van den vermaarden Haarlem- schen stadsmusicant Corn. Tvmenz. Padbrué. Jos. de Klerk vond van deze composities de bas en de discant en bewerkte ze naar deze gegevens voor het groote orkest ..Klinke dan nu", zoo schrijft hij in zijn inleiding, „na on geveer drie eeuwen (de gegevens dateeren van 1641) weer eens een Pavane en een Gaillarde van Padbrué over de Haarlemsche Groote Markt, waar zoo vaak zijn vroolijk schalmei- spel gehoord werd. Dan volgt een kring der seizoenen, een heerlijk Mei-liet, een frlssche Maydans (van 1671), het lied van de Pinksterblom. door de kinderen, een Jachtlied, door de mannen, een Kers-liet (van den Haarlemschen muziek theoreticus Joan Albert Ban) nadat ook de klokkenist een serie interessante variaties van Gisbert van Steenwyck klokkenist te Arnhem en te Kampen in de 17e eeuw. heeft laten hooren. en tenslotte een vroolijk win- tertafereeltje „IJspret", vrij bewerkt naar een liedje uit de Amsterdamsche Pegasus van 1627 Strijd en zege. Deel in handelt over Strijd en Zege. De trompetters op den toren en op het Stadhuis balkon kondigen het aan met de wijze van Chartres. die weldra in het orkest zal uit groeien tot het Wilhelmus, terwijl steeds het „geest-verligtende" thema zich laat gelden. De trommen worden geroerd: Frederik Hendrik doet zijn zegenpralende intrede na zijn eerste succesvolle krijgsverrichting: de verovering van Grol (1627). Het koor maakt zich ten tolk van den grooten Oranje-telg, waar het zingt: Wildy dat ick voor U tree? Volght dan oock mijn gangen: Want tot onderlinge vree. Streckt al mijn verlangen; Burgers, drijft wech twist en haet, Die ons Landt soo dapper schaet, En vlecht al u sinnen Met den band van minnen. Daarna hoort men de feestfanfares van Hacquart en zijn stralend Oranje-lied ter gelegenheid van den vrede van Nijmegen, in welk stuk zoo mooi de verbondenheid van Nederland en Oranje tot uiting komt. Het heerlijke Valerius-lied „Geluckig is het land dat God den Heer beschermt", ingezet door ae kinderen en daarna door allen spon taan overgenomen, klinkt hierna als een machtige dankhymne. Ten slotte wordt dan nog eens op den hefboom van het menschelijk gemoed, het Lied der Blijheid, als kenmerk van de Gouden Eeuw gewezen, in een epiloog, waarin ook de kinderstemmen en de torenklokken zich mengen. Een imposant stukje historie te Foix. Heft op met soete talen Rhetoricam delicaet. Opdat wij prijs behalen Van alle niders quaet. Een meerstemmig chanson van Jan Belle komt de Cameristen verder karakteriseeren: Hout conversatie Met recreatie Betoogt Vrientschap Hout gemeynschap. Dit tafereel wordt met een vroolijken Spring dans besloten. Daarna komen de Schutters aan de beurt; het klokkenspel leidt hun vroolijk tafellied in en weldra klinkt het: O' Doelen. Doelen Doelen. Doelen, Ghij maekt dat wij hier blij In volle vreugt krioelen Door u edele Schutterij. Na dit frissche Oud-Haarlemsche liedje (van 1646" laat de bewerker de Amsterdam sche Schutters aanzetten met een brallende Bravade. om ze daarna het spotlied van Brero op de Haarlemsche „Drogisten" te laten uit joelen: Haarlemsche drooge harten nu. Kom toont hier wie ghij sijt. Wij Amsterdammers tarten u Te drinken eens om strijt Maar om Brero ook als lyrisch dichter te be lichten volgt daarna een van zijn tallooze liefdeliederen op een melodie die in de 17e eeuw zeer geliefd was en die nu een contra- puntische bewerking onderging in den stijl van den Haarlemschen organist Helmbreecker. Daarna klinkt weer de mooie melodie van het Frederik Hendrik-lied, doch nu als Feest lied voor. Koningin Wilhelmina; en er wordt verwacht, dat duizenden hun stem zullen paren aan het koor, bij de slotstrofe: Zoo zien wij Gods zegen staan, Als een bloem te bloeien. Vrij nog wappert onze vaan, Hoe ook stormen loeien. Wilhelmina van Nassouw. Neerland dankt u om uw trouw. Kroont uw vrome daden Rijk met lauwerbladen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Hoek, Badhuisstraat 26 zwart, bril; Waleveld, Gouwstraat 36, schooldiploma t. n. Meulenbroek; Politie bureau. Smedestraat, duimstok; hondenpen ning; Jacobs. Linschotenstraat 40, phot«- standaard driepoot tKoelemeyer, Grutto straat 13. hond (lichtbruin); v. Houten, Oranjestraat 28. net inh. 6 tennisballen; Overzee. Rijksstraatweg 202. portemonnaie met Inhoud; v. d. Zande. N. Tuindorplaan 28. portemonnaie met inhoud: Burgreve. Rozen- plieelstraat 83 rood, pakje inh. gordijn en broekje: v. Halm. Hofdijkplein 10, rijwiel plaatje: Rutte. Bakkerstraat 43, rijwielplaat je; de Jong, Zuidpolderstraat 84. rijwiel plaatje; Peters. Weteringstraat 33. sleutels aan ring; Rosman, Teylerstraa' 46: Berken- velder. Spruitenboschstraat 2. phototoestel in foudraal; Eiser. Iordensstraat. 19. hond (ter rier» met tuig en riem: de Graaf, Pieter Kies- straat 31, hond (bruin); van Eerden. Nieuw Heiligland 6, dameshandschoenenJansma Gasthuislaan 170. oorbel; Zon, Schotersingei 53, plant (flox); Heemskerk, Jan Steenstraat 31, regenpijpen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9