BOK Velox wint den Zilveren Molen van Croenendaal. R. ƒ5.50 netto le kwaliteit VOETBAL R. C. H. speelt tweemaal gelijk doch eindigt als laatste. D. W.R. zeventallen behalen fraaie successen VOETBALSCHOENEN Gretha de Bruyn Capt. Eyston levert weer een fantastische prestatie. MAANDAG 29 AUGUSTUS 1938 HAAStEM'S DAGEEAC S Kranige race van Croenewegen. (Vervolg van het verslag der Wereldwieler- kampioetischappen van pag. 5.) In de tweede serie van den stayerswedstrijd over 100 Kilometer die Zondag werd verre den kwamen in deze volgorde aan den start; 1 Szekeres (Hongarije), 2 Sueter (Zwitser land), 3 Lcmoine (Frankrijk), 4 Metze (Duitschland), 5 Groenewegen iNederland.) De strijd in deze manche is uitsluitend ge gaan tusschen Groenewegen en Metze. Metze reed een rustigen wedstrijd, tactisch, waaruit de groote routine en ervaring sprak, Groene wegen draaide onrustig en zijn gangmaker Wiersma bleek ook al nerveus te zijn. Indien de laatste den koers wat kalmer en tactischer had bekeken, dan had het zeker niet tot de onmogelijkheden behoord, of Groenewegen was als eerste aangekomen. Immers de Duit- scher maakte geen grootschen indruk, was verscheidene malen los van den rol. doch zijn tegenstanders profiteerden hiervan niet. Na 25 K M. lag Sueter aan den kop met Groene wegen op 100 Meter en Metze op 125 Meter. Reeds toen lagen Szekeres en Lemoine meer dan een ronde achter. De eerste ernstige aanval op de leiderspositie van Sueter ging van Metze uit. Door ontactisch rijden ge raakte Groenewegen los van den motor, zoo dat hij na vijftig KM. een ronde en 40 meter op Metze achter was. Na ruim de helft van den wedstrijd probeerde Groenewegen her haalde malen zijn achterstand van een ronde op Metze in te loopen. Op een gegeven mo ment. voor de Marathontribune, was de Am sterdammer practisch voorbij zijn tegenstan der. toen de gangkamer van den laatste om hoog ging rijden en Groenewegen niet liet passeeren. De wedstrijdleiding besprak dit in cident en besloot Metze een eerste waarschu wing te geven, een en ander volgens de nieu we bepalingen, welke in verband met het on geluk van Zaterdagavond voor de stayerswed strijden door de wedstrijdcommissarissen wa ren gemaakt. Inderdaad zag Groenewegen kans daarna zijn ronde terug te winnen en na 75 K M. lag Groenewegen op 400 Meter achter Metze, Sueter op 5*0 Meter, de Hon gaar op bijna twee ronden en de Franschman op bijna drie ronden. In de laatSte 25 K.M. bleek Metze over meer uithoudingsvermogen te beschikken dan Groe newegen. zoodat de Dui'tsclier nog kans kreeg den Amsterdammer opnieuw een lap te be zorgen. Metze werd winnaar met Groenewe gen als goede tweede. De Duitscher komt nu, evenals Lohman, in de finale. Wals eindigt als laatste Voor de derde manche kwamen in deze volg orde aan den start: Fombellida (.Spanje) ach ter Pasquier Jr., Paillard (Frankrijk) achter Deliege, Severgnini (Italië) achter Pasquier Sr., Wals (Nederland) achter Kaeser, Ronsse (België) achter Van den Bosch. Het is wel een zeer ongelukkige race voor Wals geworden. Severgnini had spoedig de lei ding genomen met Wals op de tweede plaats gevolgd door Paillard. Na 25 K.M. lag Wals 75 Meter achter den Italiaan, gevolgd door Paillard op 200 Meter en Fombellida op 275 Meter, terwijl Ronsse van motor had moeten verwisselen en daardoor drie ronden was ach ter geraakt. Tusschen de 25 en 50 K.M. ver anderde er zeer weinig in den stand. De Span jaard was wat afgezakt, evenals Paillard, ter wijl Wals steeds op enkele tientallen Meters achter Severgnini bleef rijden. Kans om den Italiaan te passeeren, kreeg Wals niet, daar Severgnini er een razend snel tempo in hield. De vraag was echter of de Italiaan dat tempo de volle 100 K.M. kon volhouden. Doch tot een oplossing van dit waagstuk kwam het even wel niet. Want na 67 KM. kreeg Wals een lekken achterband, waardoor hij drie ronden verloor. En van de tweede naar de vierde plaats verhuisde. Zoo werd de stand na 75 K.M.: Severgnini, op 650 M. Paillard, op Vz ronde Fombellida, op bijna vier ronden Wals en op ruim vier ronden Ronsse. Paillard slaagde er in zijn ronde achterstand op Severgnini in te loopen. Dit geschiedde on geveer negen K.M. voor het einde. De Fransch man bleef in zeer snel tempo voortrijden, ter wijl Severgnini geen kans had Wals, die in middels vijf ronden was achtergeraakt, te pas seeren. En toen Paillard, steeds het tempo 'ver snellend, geheel op Severgnini was ingeloopen, liep de Franschman niet alleen den Italiaan maar ook Wals voorbij. Zoo had deze rit een zeer spannend verloop met een nog vrij on verwacht resultaat. Wals heeft inmiddels bewezen volkomen in dit milieu thuis te behooren. Zijn rijden maak te grooten indruk, en, indien hij de banden- pech niet zou hebben gehad, zou de Neder- landsche kampioen ongetwijfeld sterk favo riet zijn geweest, voor de eerste plaats. Het resultaat der drie manches is dus dat Metze, Lohmann en Paillard zich direct voor den eindstrijd hebben geklasseerd. De anderen zullen Dinsdagavond in de repechages uitkomen: o.m. Wals en Groene wegen. De resultaten van de avondwedstrijden luiden Derde manche 100 K.M.: 1. Paillard 1 uur 24 min. 34 sec., 2. Severg nini op 700 M„ 3. Fombellida op 900 M., 4. Ronsse op 1600 Meter, 5. Wals op 2600 M. Achtervolging over 5 K.M.: Eerste serie: 1. Klink 6 min. 27 sec. 2. Richard. Tweede serie: 1. Schulte 6 min. 28 sec., 2. Archambaud 6 min. 44 sec. Derde serie; 1. Pijnenburg 6 min. 25 sec. 2. Di Paco. Vierde serie: 1. Slaats 6 min. 381/5 sec., 2. Kaers opge geven. v. d. Horst. C. H. heeft gisteren in Haarlem officieus het voetbal seizoen geopend met het tournooi om den Zilveren Molen, waaraan behalve zijzelf, ook nog deelnamen de elf tallen van Velox, Z. F. C. en P. E. C., de vorig jaar gedegradeerde Ooste lijke Eerste Klasser. Evenals vorige jaren had het tournooi een prettig verloop door de sportieve medewer king der deelnemende elftallen en de juiste wijze, waarop de diverse scheidsrechters hun taak opvatten. Velox slaagde er tenslotte in wederom op den eersten prijs beslag te leg gen. De wedstrijden vingen aan met de ont moeting tusschen P.E.C. en R.C.II. Aanvan kelijk hadden de Zwollenaren door hun agressief optreden eenige meerderheid, doch de verdediging van R. C. H., waarin Van Eek voor Kos stond opgesteld weerde zich flink. Langzamerhand kwam er eenig verband in het elftal der thuisclub, dat behoudens v. d. Horst met een ge heel nieuwe voor hoede speelde en dreigde er menigmaal gevaar voor 't Zwol- sche doel, zonder dat er echter ge scoord werd. Tegen het einde der eerste .helft, wist de rechts buiten van P. E. C. zijn club de leiding te geven na een uit stekenden voorzet van links. Deze 10- voorsprong bleef be houden tot de rust. Direct na de hervat ting maakte rechtsbuiten Geloven uit een voorzet van Van Roode gelijk, waarna door forsch optreden v. d. Horst geblesseerd raakte, doch later weer zijn elftal kwam completeeren. Juist toen hij weer binnen de lijnen verschenen was kreeg hij een afgeme ten voorzet van Van Roode op zijn hoofd en het was 2l voor R.C.H. Het bleek echter dat verder spelen voor v. d. Horst r.iet mo gelijk was en Mulder viel voor hem in R. C. H. behield nog geruimen tijd de overhand, doch vlak voor het einde maakte de linksbui ten van P. E. C. weer gelijk en waar het ein de kwam met dezen 22-stand moesten strafschoppen beslissen. Van de tien die genomen werden benutte P. E. C. er 2 ter wijl R. C. H. er slechts l in een doelpunt om zette, zoodat P. E. C. in de finale kwam. Over het algemeen had R. C. H. wel wat be ter gespeeld, zij nog vermeld dat de R. C. H. doelman drie van de vijf strafschoppen wist te stoppen. De volgende wedstrijd ging tusschen Velox en Z. F. C. Hierin bleek van stonde af aan, dat Velox de beste papieren had. Wel iswaar was het spel der Utrechtsche voorhoede niet productief, waren de Utrechtenaren echter vrijwel geregeld in den aanval, doch de stugge Zaansche defensie met Dijkstra aan het hoofd, hield stand, al bleek ten slotte nog voor de rust een hard schot van den goed en snel spelenden rechtsbuiten dezen eminenten doelman te machtig. De rust kwam met 10 voor Velox. Ook in de tweede helft waren de Utrechtenaren in de meerderheid en hoewel de productiviteit te wenschen overliet, was er toch weinig twijfel wie winnen zou, te meer toen al spoedig de middenvoor met een prachtig schot ten tweede male Dijkstra het nakijken gaf. Met dezen voorsprong was Velox veilig en inderdaad kwam het einde met 20 voor dit elftal, dat zich in de eerste helft nog de luxe gepermitteerd had een toegestane strafschop onbenut te laten. In de rustperiode die nu volgde werd een wedstrijd gespeeld tusschen R.C.H.- en P.E.C.- junioren, die door de R.C.H.'ers met 61 werd gewonnen. Vervolgens kwam de verliezersronde tus schen R.C.H. en Z. F. C. waarin al spoedig Z. F. C. door middel van haar rechtsbuiten de leiding nam. v. d. Horst, die wel dezen wedstrijd als rechtsbinnen begon, moest al spoedig uitvallen en wederom kwam Mulder het elftal completeeren. Verder had Hoogen- doorn de plaats van Geloven ingenomen en speelde Prevost in plaats van Van Eek. Hoe wel het spel van R. C. H. aanvankelijk weinig hoop op succes gaf, was het Van Roode, die na een snelle doorbraak den bal voor het doel bracht, waarna Mulder hoog in de touwen schoot. (11) Dit was ook de ruststand. De tweede helft bracht al direct succes voor R. C. H. doordat Biesbrouck met een kopbal uit een voorzet van rechts nummer twee voor R.C.H. scoorde en van dat moment af is het R. C. H. dat den boventoon voert. Kort voor het einde laat Verkaaik zich o.i. onnoodig voor de tweede maal verschalken en zijn de partijen weer op gelijken voet. Set draait weer op strafschoppen uit en weer moet R.C.H. zich tevreden stellen met de tweede po sitie omdat Z. F. C. er twee, de Racing er slechts een weet te benutten. R. C. H. is daarmede vierde, Z.F.C. derde in het tournooi. Velox de meerdere van P.E.C. De eindstrijd tusschen Velox en P. E. C. is door Velox met 31 gewonnen. Wel heeft P.E.C., dat in hoofdzaak uit jeugdige spelers bestaat, zich tot de laatste minuut inge spannen en verdedigd om zoo gunstig moge lijk resultaat te verkrijgen, waarvoor het uiteraard alle of verdient, doch het bleek toch niet opgewassen tegen het beter ver zorgde spel van de meer geroutineerde Utrechtenaren, die ook nu weer een vrij be hoorlijk spel lieten zien. De linksbinnen maakte na een kwartier de eerste goal, het elftal kreeg nog verschillende kansen, de P. E. C.-keeper bleek zijn vak goed te ver staan en hield tot de rust verder zijn doel schoon. In de tweede helft begonnen zich teekenen van vermoeidheid te toonen, vooral aan Zwolsche zijde. Velox bleef superieur en al spoedig maakte de rechtsbinnen er 20 van. Toen daarna de midvoor nummer drie voor Velox op het scoringbord deed ver schijnen was het met P.E.C. gedaan. Uit een strafschop scoorden de Zwollenaren, die over een uitstekende centerhalf beschikten hun eenige tegenpunt, doch Velox behield de overhand, zonder nochtans de score verder te verhoogen. Met 31 kwam het einde van dezen strijd, waarna Jhr. J. P. W. v. Doorn, Burgemeester van Heemstede, de prijzen aan de verschillende winnaars uitreikte, nadat eerst de voorzitter van R.C.H. aan alle deel nemers dank gebracht had. Rest ons nog te vermelden dat P. E. C. reeds Zaterdag in Haarlem gearriveerd was en na een veteranenwedstrijd tegen de R. C. H. dito's in een geanimeerden feestavond bijeen was in het restaurant op het R.C.H.- terrein. Hoewel het spel gedurende den ge- heelen dag niet op een hoog peil stond, is het voor de deelnemers een aardig tournooi ge weest. Ten aanzien van de verrichtingen op dezen dag zullen van geen der vier deelne mers in de naderende competitie groote din gen verwacht mogen worden. H. F. C. verliest in het A. R. O. L. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM wemvyva* .<-■ erroenendaa zijn Zondag waterpolowedstrijden gespeeld om den Groenendaal-beker. De winnaar werd tevens kampioen van den kring Haarlem. Een gevaarlijk moment voor het D.W.R.-doel tijdens den ivedstrijd HJ'.C.—D.W.R bekertournooi. De officieuze opening van het voetbalsei zoen geschiedt altijd door verschillende „groote" tournooien. Te Amsterdam begon op het A.F.C.-terrein het Arolbekertournooi. De uitslagen luiden: D.W.S.Zeeburgia 20. A.F.C.A.G.O.V.V. 0—2. H.F.C.—N.A.C. 0—7 D.W.V.—HH.S. 2—2, D.W.V. wint na straf schoppen. Blauw Wit—P.S.V. 1—4. NA.C.A.G.O.V.V. 1—2. Om de zilveren bal. Op het Spartaterrein te Rotterdam werd een aanvang gemaakt met het Zilveren Bal- tournooi. De uitslagen waren: OvermaasA.D.O. 02. Sparta—D.F.C. 11, Sparta wint na straf schoppen. D.O.S.-KTC, 11, D.O.S. wint na straf schoppen. HeraclesC.V.V. 22, Heracles wint na strafschoppen. H.V.V.B.V.V. 11, B.V.V. wint na straf schoppen. FeijenoordS.V.V. 0—1. De Engelsche League weer begonnen. Der traditie getrouw is de Engelsche voet bal competitie op den laatsten Zaterdag in Augustus weer begonnen. De uitslagen van de wedstrijden op dezen eersten competitiedag gespeeld, luiden: ArsenalPortsmouth 20 BlackpoolEverton 02 BirminghamSunderland 12 Bolton WanderersCharlton Athletic 21 BrentfordHuddersfield Town 21 Derby County—'Wolverh. Wanderers 2—2 Grimsby TownAston Villa 1—2 Leeds UnitedPreston Northend 21 Leicester City—Stoke City 22 LiverpoolChelsea 21 Middlesbrough—Manchester United 31 U. V. V.-E. D. O. 4-2. E.D.O. heeft een uitstekende oefenwedstrijd gespeeld tegen U.V.V., dat de laatste weken zulke goede resultaten geboekt heeft.' Als oefening voor de competitie kwam deze wedstrijd feitelijk niet tot zijn recht, omdat E.D.O. het elftal ingrijpend moest verande ren doordat eenige spelers ontbraken. Zandstra moest nu weer achterspelen en Schijvenaar debuteerde als spil Dit debuut is zeer geslaagd geweest, want Schijvenaar speelde uitstekend. Het resultaat is tenslotte verrassend, want een half uur voor het einde leidde E.D.O. nog met 21 en had bijna steeds het beste van het spel gehad. Een paar vreemde scheidsrechterlijke be slissingen gaven U.V.V. veel voordeel. U. V. V. had met een prachtig schot de lei ding genomen, waarna Timmermans gelijk maakte. W. Koene wist voor rust nog een keu rige voorzet van v. Zanen te benutten (12) Na rust speelde E D O. zeer goed samen, doch voor doel ontbrak het goede schot. U.V.V. maakt zeer mooi gelijk en benut een misver- stand in de E.D.O.-verdediging. Een strafschop bezorgt U.V.V. een geflatteei'de 42-zege. Zomeravond-competitie. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld oor de Zomeravond-competitie zijn als volgt: S.A.C.—De Sierkan 2—2: V.V.B.C.—D.C.B ■2—5: H.K.S.V.F.EjS. 6—6. iDe volgende wedstrijden zijn vastgesteld De Sierkan—V.V.B.C.; D.CJ3.H.K.S.V.: S.A.C.FJ3JS,,' R.C.H. KON HET IN DEN WEDSTRIJD OM DEN ZILVEREN MOLEN VAN GROENENDAAL NIET VERDER DAN DE LAATSTE PLAATS BRENGEN. Toch werd geen enkele maal verloren, doch bij gelijk spel bleken de R.C.H.'ers geen strafschopspecialisten te zijn. Een mom ent voor het ZJ.C.-doél bij R.C.H.-Z.F.C. Om het kampioenschap van Haarlem. ÖNDER ideale weersomstandigheden is Zondagmiddag het kampioen schap ïoaterpolo verspeeld voor de vereenigingen aangesloten bij Kring Haarlem van den Koninklijken Nederlandschen Zwemband. Alleen de temperatuur van het water ivas vrij laag. Aan dit tournooi namen deel de vereenigingen de Waterratten, Haar lem, de Veiser zioemvereeniging en H.P.C. met hun eerste heeren zeven tallen, terwijl ook de H.P.C.-reserves aan het tournooi deel namen. Verder kwamen in de damesafdeeling uit de eerste zeventallen van de Waterratten, van Haarlem en van H.P.C. H.V.G.B. die oorspronkelijk had ingeschreven, had zich teruggetrokken. Zoowel bij de dames als bij de heeren legden de zeventallen van D.W.R. beslag op de eerste plaats. Allereerst vond voor de damesafdeeling de ontmoeting plaats tusschen de Waterratten- dames en de Haarlem-dames. Tegenover de geroutineerde ploeg van de Waterratten stel de Haarlem een ploeg meisjes waarvan men kon zien dat zij slechts weinig gespeeld heeft. Alleen de dames Haase en Kraft vormden de ouderen in dit zevental. Reeds direct van het begin overspeelden de D.W.R.'sters hun tegenstandsters en met de rust was de stand reeds 3—0 voor D.W.R. Na de hervatting bracht D.W.R. den stand op 5-4) waarmede het einde kwam. Hierna volgde de wedstrijd van afdeeling 1, Haarlem tegen H.P.C.-heeren. Haarlem dat ln de tweede klasse speelt gaf een bijzonder goede partij te zien met Ellin'k- hulzen en Zeeman als uitblinkers. Het was door Eldering. die uit gedekte positie tot twee maal toe keeper Suerhof van de tweemeterlijn wist te passeeren. dat H.P.C. met de rust een 20 voorsprong had genomen. Na de hervat ting werd het spel van H.P.C. in het veld beter en zag men fraai combinatiespel. Aanvoerder Braam beheerschte het spel vol komen. Als Stammes van H.P.C. zich "plotse ling vrij weet te maken, plaatst hij naar Braam, die op zijn beurt den bal weer naar den inmiddels opgezwommen Stammes door geeft, die met een mooi schot den stand op 3—0 voor H.P.C. brengt. Hierna behoeft slechts kort gespeeld te worden en in deze korte periode weet van Goor voor Haarlem de eer te redden. Uit afdeeling 2 komen de Velser Zwemver- eeniging en de H.P.C.-reserves nu tegen elkaar. H.P.C. had een zeer gehavend zeven tal, doordat een 4-tal goede spelers afgeschre ven hadden, zoodat met 4 invallers gespeeld werd. Ook Velsen speelde met een invaller. Met de rust- was het reeds 2—0 voor Velsen en na de hervatting verkleinde Kooyman de zen achterstand tot 2—1. Dé stand werd ten slotte 4—1 in het voordeel van de Velser Zwemvereenïging. In den hierna volgenden dameswedstrijd tus schen H.P.C. en D.W.R. verhoogden de D.W.R. - meisjes de score regelmatig. Van lo werd het 2—0 met de rust en het einde kwam met een 3—0 overwinning van de Waterratten- meisjes, die daarmede tevens kampioene wer den van Haarlem en winnares van afdeeling 3. Thans kwamen de heerenploegen van D.W.R. en Haarlem tegen elkaar en het zag er oor spronkelijk niet naar uit dat D.W.R. met flinke cijfers zou gaan winnen. Er was reeds geruimen tijd gespeeld toen het eerste doelpunt kwam. Eerst vlak voor de rust had Kollerie succes met een doorslagbal. Na de rust wordt van Viersen van D.W.R. uit het water gezonden doordat hij Zeeman het zwemmen belemmert en met 7 tegen 6 man spelend heeft Haarlem nu een mooie kans om gelijk te maken. Het spel verloopt echter geheel anders. De Vries weet in vrij gezwommen positie het le der te bemachtigen en plaatst naar Pieters die in duel raakt met keeper Suerhof. die tot 3 maai toe het schot weet te keeren, doch als hij slecht wegwerkt komt de bal bij Kollerie die zich niet bedenkt en de score verhoogt tot 2—0. De eindstand wordt 4—1 door schoten van De Vries en Kollerie. De laatste dameswedstrijd ging tusschen H.P.C. en Haarlem. De wedstrijd had een sen sationeel verloop. Met de rust was de stand 20 voor Haarlem, na de hervatting zelfs 3—0. doch hierna keerden de kansen. Mej. Kloots van H.P.C. verkleinde de score tot 31 waarna mej. Kann de hattrick verrichtte en den eindstand op 4—3 in het voordeel van H.P.C. braoht. In een tweede ontmoeting tusschen de V. Z.V.-reserves won V.Z.V. met 3—1, waardoor de Velser Zwemvereeniging winnares werd in afdeeling 2. Nu volgde de laatste en tevens de meest spannende wedstrijd van het tournooi tus schen de eerste zeventallen van D.W.R. en H.P.C. welke beide nog ongeslagen waren. H. P.C. nam onmiddellijk na het begin door El- Sportmagazijn Twijnderslaan 7, Telef. 15116 (Adv. Inqez. Med.) dering de leiding, en het had er allen schijn van dat de Heemstedenaren deze ontmoeting zouden gaan winnen. Stefels werd bovendien veel vrijheid gelaten door de Vries, zoodat én de Vries én Stefels gelegenheid hadden om vrije ballen te plaatsen op de beide aanval- leiders Kollerie en Eldering. waarvan Kollerie de meest gevaarlijke middenvoor was. Kolle rie werd evenwel zwaar bewaakt door Leye- naar, terwijl Eldering in Seubring een on- overkomelijken tegenstander had gevonden. Uit een doorslagbal die de Vries plaatst naar Kollerie weet laatstgenoemde te scoren en de stand is gelijk. (11). Stefels wordt vervolgens het water uitge- stuurd. D.W.R. vergroot dan de score tot 21. Ook Eldering en Seubring mogen den kant opzoe ken en daarmede werd tevens het spel dood- gelegd. Hoe H.P.C. ook zwoegt om het gelijkmakende doelpunt te maken, het gelukt niet en als scheidsrechter Hölskens het einde fluit heeft D.W.R. het kampioenschap van Haarlem be haald. Des avonds heeft de eere-voorzitter van H. P. C., de heer Hasper, die tevens oprichter is van deze vereeniging den ..Groenendaal"-wis- selbeker uitgereikt aan het zevental van D. W. R. Vervolgens werd de wisselbeker uitge reikt aan de D.W.R.-dames. Ook de Velser zwemvereeniging nam haar prijs in ontvangst. Vervolgens werd tot laat in den avond ge danst op de muziek van de Hot Playing Cracks, de eigen band van H.P.C. De gedetailleerde uitslagen waren; Afdeeling 1: H.P.C.—Haarlem 31 Haarlem—D.W.R. 14 H.P.C.D.W.R. 1—2 Afdeeling 2: H.P.C. 2V.Z.V. 14 V.Z.V.—HP.C. 2 3—1 Afd. 3: D.W.R.Haarlem 5o HP.C,D.WJR. o_3 Haarlem—rH.P.C. 34 Het winnende zevental bestond uit: N. Kollerie, Th. Koningsbrugge, J. Seubring, D. v. Viersen, H. Pieters, j. Kollerie, N. de Vries. Op schitterende wijze is de Engelsche coureur captain G. E. Eyston er in geslaagd het absolute snelheidsre cord voor automobielen, hetwelk hij reeds in November 1937 met een ge middelde snelheid van 502.1 k.m. had gevestigd, te verbeteren en te brengen op 556,010 k.m. Reeds Woensdag j.l. had hij een poging gedaan. Hij had toen met zijn 6.000 p.k. Thunderbolt een gemiddelde snelheid van 558.606 k.m. gemaakt, maar, zooals men weet, had capt. Eyston geweldige pech, toen bleek, dat op den terugweg het electrische tijdopnemersapparaat niet had gefunctionneerd, zoodat het record niet kon worden erkend. De „snelste man ter wereld op het land" liet zich hierdoor echter geenszins ontmoedigen en Zaterdagmorgen ver scheen hij wederom met zijn Thun derbolt op de zoutvlakten nabij Bon neville, de traditioneele gelegenheid voor dergelijke recordpogingen, Dag en nacht hadden de mecaniciens aan het racemonster gewerkt, nauwkeu rig was het traject onderzocht en vandaag was het dan zoo ver. Op den eersten rit. in noordelijke richting, had Capt. Eyston een lich ten wind mee. Hij legde den kilometer af in 6.45 sec en den mijl in 10,42 sec., terwijl hij er op den rit in zuidelijke richting iets langer over deed, nl resp. 6,50 sec. en 10.48 sec. Dit betee- kent dus, dat de Engelschman met een gemiddelde uursnelheid van 555.560 k.m. voor den kilometer en 556.010 k.m. voor den mijl over de vlakte geraasd heeft. Op wel zeer bij zondere wijze heeft dus capt. Eyston bewezen, tot welke fantastische snel heden zijn Thunderbolt in staat i«.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10