Leeuw loopt een kerk binnen. Groote consternatie te Sittard. C E IS I T O Willem Jacobsz. Hofdijk. Noordzeekanaal doet grooten hap in Velsen's grondgebied MAANDAG 29 AUGUSTUS 1938 HAAEIE M'S DAGBEAD 3 Menschen vielen flauw. Maar dier deed gelukkig niemand kwaad. IN Sittard wordt op het oogenblik kermis gehouden, de St. Rosa- kermis, zoodat de markt uit den aard der zaak vol met kramen e. d. staat. Daar is ook het circus „Friso" opgesteld. Twee uit dit circus ont snapte leeuwen hebben Zondagoch tend groote consternatie teweeg ge bracht. Om half acht was een temmer van het cir cus bezig het hok van twee leeuwen schoon te maken, waarbij hij het hek op een kier had laten staan. Hierdoor wisten beide leeuwen te ontsnappen. Een van de leeuwen liep het circus in, liep daar over de banken en kroop vervolgens on der het doek door naar buiten en wandelde op het buitenterrein rond, steeds achtervolgd door den temmer. De leeuw sprong over een schommel en kroop onder wagens door, waar na men hem tenslotte met touwen kon grij pen en naar zijn hok terug brengen. De tweede leeuw is regelrecht de St. Michielskerk, die op de Markt staat, ingeloopen. In deze kerk, die stampvol was, werd juist de hoogmis gecelebreerd. De leeuw stootte met zijn kop de menschen opzij, liep eerst naar het middenschip, toen even naar rechts naar den kant van den biecht stoel, vervolgens naar het midden schip terug en zoo naar het altaar en het koor op, waar hij eenige kande laars en kaarsen omstootte. Begrijpelijkerwijs bracht deze vreemde be zoeker een groote consternatie teweeg. De menschen snelden de kerk uit en de gees telijken, die den dienst leidden, vluchtten, Iedere beurs kan een CEBUTO Reis betalen. U hebt keus uit tientallen bui- tenlandsche reizen van f 15. tot f150.Door de grootscheep- sche organisatie heeft CEBUTO voorrang in alle landen van Europa. Met welk gezelschap U ook meegaat, U reist uitsluitend eerste klas. Inlichtingen en Reisgids bij JAC. HEEMSKERK Houtplein 34 - Haarlem - Tel. 16448 Reizen zonder zorgen (Adv. Ingez. Med.) Verzekeringsagent wilde f 5000 opmaken. Geld van lijfrente niet afgedragen. De Haasche politie heeft de 37-jarigen ver zekeringsagent W. A. M. aangehouden, die tot voor kort in dienst was van een te Rotterdam gevestigd levensverzekeringsbedrijf. Als agent van deze maatschappij heeft hij bij een be woonster van Oegstgeest een lijfrente afge sloten, waarvoor zij f5000.zou storten. Om dit te kunnen doen heeft de vrouw een groot aantal van haar effecten te gelde moeten ma ken, waarna zij tenslotte het bedrag in con tanten aan den agent heeft ter hand gesteld. Deze is kort daarna ontslagen en heeft het groote geldsbedrag niet aan de maatschappij afgedragen, doch onder zich gehouden. Toen de vrouw na geruimen tijd niets van de ver zekering hoorde, ki'eeg zij argwaan en wend de zich tot de politie. De arresteerde den gewezen verzekerings agent en bij huiszoeking bleek, dat de man reeds f 900.van de gestorte som had opge maakt. De rest werd in zijn woning terug gevonden. Bij zijn insluiting bekende hij, dat hij het geheele bedrag onder zich wilde houden en ten eigen bate aanwenden. toen de leeuw in de buurt van het altaar kwam. de sacristie in. Ondertusschen hadden menschen van het circus ook naar dezen leeuw een achtervol ging ingezet en men slaagde erin het dier met touwen te grijpen en het zoo uit de kerk te sleepen, iets wat de vluchteling gewillig toe liet. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Slechts zijn eenige personen van schrik flauw gevallen. België wil een statistiek van den haringinvoer. Daarom zijn de maatregelen aan de grens genomen. Omtrent de invoerbeperking van haring in België vernemen wij nader dat deze licentiee- ring. welke zoowel den invoer, als den uit- en doorvoer van versche, gezouten en gerookte haring betreft, voorloopig slechts bedoeld is als een statistische controle, ten einde een in zicht te verkrijgen in de hoeveelheden, welke in- en uitgevoerd worden. Het ministerie van economische zaken heeft zich in verbinding gesteld met de Belgische regeering om te bereiken, dat de normale gang van zaken zoo weinig mogelijk belemme ring zal ondervinden. Het blijkt n.l. o.a., dat er nog verscheidene importeurs in België zijn. die nog geen invoervergunning hebben, zoodat het hun onmogelijk is, Nederlandsche haring te importeeren. Promotor voor vacantie in eigen land. VIJTIG jaar geleden 29 Augus tus 1888 stierf te Arnhem de „Kennemer Bard" W. J. Hofdijk, be kend door zijn poëtisch gekleurd proza, waarin hij zijn land en volk meer schildert dan teekent. Zijn-stijl is verouderd, maar toch moet men bewondering blijven voelen voor zijn machtige zeggingskracht. Een van zijn bekendste werken is ongetwij feld Ons Voorgeslacht in zijn dagelijksch leven geschilderd. (1851). Een aardige karakterschets van Hofdijk geeft Joh. Gram wanneer hij vertelt over het optreden van den historieschrijver in het letterkundig genootschap „Oefening kweekt kennis" te 's-Gravenhage, waar hij soms een of andere berijmde episode uit de vaderlandsche geschiedenis voordroeg. Hofdijk had een eigenaardigen, snijdenden ijzervreterstoon en zijn uiterlijk herinnerde Gram altijd aan een sergeant der infanterie. Hij had iets ruws en burgerlijks in zijn voor komen, en dat trad bij den nobelen man ook wel eens in zijn vormen naar voren. Zoo gaf hij op een avond in „Oefening" een voordracht uit de vaderlandsche historie, vol plassen bloed en sabelhouwen. Zijn zeer be wegelijk gelaat kreeg nu en dan door het op halen van den neus zulk een zonderlinge uit drukking, dat een paar jonge dames zich niet konden inhouden van het lachen. Opeens trof dat geluid het oor van den dichter, hij hield op en dan klonk zijn doordringende scherpe stem: „Als de jongejuffrouwen lachen willen, moeten ze maar elders gaan. Ik spreek alleen voor ernstige lieden!" De beide bakvisschen kleurden tot achter de ooren. In de pauze echter drong de broer van de jongedames met opgestreken zeil de be stuurskamer binnen om tegenover den dich ter zijn verontwaardiging te uiten over de wijze, waarop hij haar de les had gelezen. Doch nu kreeg de interpellant zoo'n stortvloed van woorden naar het hoofd waaronder verschillende, die in de beschaafde omgangs taal niet worden gebruikt dat hij het 't verstandigste vond maar stil te verdwijnen! Professor Ten Brink, die de gave bezat verschillende menschen in stem en gebaren te kunnen nabootsen, heeft menigmaal den dichter Hofdijk met zijn typisch neus-opsnui- ven, zijn kernachtigen spreektrant en zijn snijdend, commandeerend geluid geïmiteerd. Op een feestmaal te Amsterdam, waar Ten Brink en Hofdijk samen aanzaten, vroeg men Ten Brink zijn talent weer eens ten beste te geven. Nadat Ten Kate, Beets en anderen wa ren nagebootst, werd er geroepen: „Nu Hof dijk!" Ten Brink maakte bezwaren met het oog op Hofdijk's aanwezigheid, maar deze was te goedhartig en te joviaal en te veel gesteld op een grap om er zich tegen te verzetten, toen hem van alle kanten werd gevraagd of hij er iets tegen had. En zoo heeft Hofdijk onder groote hilariteit van de aanwezigen zichzelf en zijn eigenaardigheden op meesterlijke wijze zien imiteeren. Hofdijk hield veel van Den Haag en in zijn zomervacantie zwierf hij in den omtrek meer malen door de duinen, waar hem het jïenken over een gedicht of een stuk proza uit de va derlandsche geschiedenis zooveel te gemak kelijker viel. juist omdat hij de natuur, die hij zoo lief had, en zoo plastisch wist te be schrijven, hier in volle ongereptheid kon vinden. Een paar jaar voor Hofdijk's dood ontmoette Gram den dichter in de Tent in het Bosch en Gram vertelde hem toen, dat hij dien zomer van plan was een voetreis door Zwitserland te maken. Toen had men den vurigen be wonderaar van het Hollandsche landschap eens moeten hooren! „Naar Zwitserland?! Ik begrijp niet, wat ae menschen aan die uitheemsche natuur zien! Bergen met sneeuw en ijs, die je oogen verblinden en je aan kleurdrukken herinne ren. Hemelhooge gevaarten, die je ademhaling beklemmen en een goeden Hollander naar lucht doen snakken. Neen, ik ken niets schooners dan mijn eigen land met zijn verre gezichtseinders, zijn heerlijke weilanden, zijn mooi blond duin en zijn goddelijke bosschen. eóeermQSjub ileum va.n Ti. TP. in gin ^^ndgenooleti geeft uiting a,an uw liefde voor ons Or&njehuïs. Zgridteen gelufe/ertsch* telegröjn op hel daarvoor ontworpen formulier. De netto op bfengst Kprot ten goed e ö&n Jeug dorg&nissdies heb T~}ederldjndsche "Jeugd.» leiders instituut en de Clc&demie voor Zich&melyKg. Opvoeding (Adv Ingez. Med.) Dat is m ij n bruid en door al dat vreemde vrouwvolk laat ik me niet verlokken". Dat was Hofdijk, het type van den hoekigen, pittigen, onvervalschten vaderlandschen dich ter, dwepende met zijn eigen land. W. S. Geertruidenberg viert feest. 725 jaar stad. Zaterdagmiddag zijn de herdenkingsfeesten van Geertruidenberg 725 jaar stad officieel geopend. Tot degenen, die dit gebeuren met hun aanwezigheid opluisterden behoorden de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, ka merheer in buitengewonen dienst, S. J. baron van Tuyll van Serooskerken van Heeze en Leende. De opening der herdenkingsfeesten ge schiedde door den voorzitter der Sinte Geer den Berghe stichting, wethouder W. Sassen, ten gemeentehuize. Burgemeester Bianchi hield hierop een rede, waarna de heer J. Busch een korte uiteenzetting gaf over het stichtingsjaar 1213. Vervolgens volgde de overdracht aan het gemeentebestuur van een fontein, welke door mej. M. Bianchi, dochter van den burgemeester, in werking werd ge steld. Hierna werd de tentoonstelling Berg- sche kunst, welke in de raadzaal van het ge meentehuis wordt gehouden, geopend. Om kwart over vier geschiedde de opening van de stedelijke oudheidkamer G. A. M. de Bruijn. Oud Den Berg werd om kwart over vijf door burgemeester J. Bianchi geopend. VIJF EN TWINTIG JAAR MAATSCHAPPE LIJK WERK. Op 1 September a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat zr. H. J. ter Me uien het maat schappelijk ziekenhuiswerk in Nederland in voerde. De Harddraverij op de Dreef. 27 paarden ingeschreven. HAARLEM Maandag. Voor de op Koninginnedag des namiddags te 2 uur op de Dreef te houden harddraverij zijn niet minder dan 27 harddravers inge schreven. waaronder zich ook de prijswinnaars van de j.l. Donderdag te Beverwijk gehouden draverij bevinden, namelijk Zonnestraal en Aura V. De namen der ingeschreven paarden zijn: Anzolor, Determination, Welkom, Aruba, Jade, Zonnestraal. Fanfare, Janet Harvester, Glossy Silk, May Toddington, Aura V, Fatima IJ. Kernei, Uilenspiegel. Sister Bond, Rose Mor gan, Betty Worthy, Edzart, Zus Braun, Xuthus, Zoo doorlooper, Princess, Johanna M., Nora Scott, Sint Bernard, Gretchen H., Anna Bradfort's Guy, Vitesse S.W. en Quita. De in schrijving is thans gesloten. VELSEN Ten Oosten van het pontveer krijgt het kanaal een breedte van ongeveer 300 M.l Millioenenwerken staan nog op uitvoering te wachten e werkzaamheden, verband houdende met de verruiming van 't Noordzeekanaal, waar mede eenige jaren geleden werd be gonnen en die Amsterdam bereik baar zullen maken voor de grootste schepen ter wereld, zijn thans zoover gevorderd, dat ze het dorp Velsen in hun greep te pakken hebben. Honder den kubieke meters goede oude Vel- sensehe grond zullen verdwijnen in de muilen van baggermolens en zuigers en daar waar 't Noordzeekanaal vroe ger niet veel breeder was dan een stadsgracht, zullen binnenkort de oevers ongeveer 300 M. van elkaar ver wijderd liggen. Het verheugt ons, onzen lezers thans het een en ander te kunnen vertellen van het belangrijke werk dat nog te doen valt, voor dat het geheele millioenenwerk gereed is. Echter met één voorbehoud en wel wat betreft de plannen ten aanzien van het deel, dat ligt ten Westen van het pontveer. Dit is ook thans nog een boek. gesloten met zeven zegels. Want ook bij deze groote werken we gen de laatste loodjes het zwaarst als gevolg van het feit, dat hier vele moeilijkheden over wonnen moeten worden, die worden veroor zaakt door de aanwezigheid van de papier fabriek en van de spoorbrug. Dat ook hier de Zuidelijke oever over een aanzienlijke leng te Zuidwaarts zal worden verlegd staat wel vast, maar wat de verandering van de spoor brug betreft, dienaangaande schijnt nog lang niet alles in kruiken en kannen te zijn. Op bijgaande teekening, die wij op ons verzoek mochten ontvangen van de Directie Noord-Holland van den Rijkswaterstaat (Arrondissement „Het Noordzeekanaal") is aangegeven, hoe de toestand thans is en hoe die zal zijn wanneer de werken voltooid zijn. Eenige toelichting ter verduidelijking van de situatie laten wij hieronder volgen. De belangrijke aanbesteding, die j.l. Vrijdag ten kantore van den Rijkswaterstaat te Haar lem plaats vond, had betrekking op de ver ruimingswerken beoosten de lijn A-B alsmede die, gelegen tusschen de lijnen C-D en E-F. Het eerstgenoemde gedeelte, n.l. dat beoos ten de lijn A-B sluit aan bij het reeds ver- breeae gedeelte verder Oostwaarts. De ver zameling van dikke lijnen vormt den nieuwen Zuidelijken oever. Hier neemt, zooals men dui delijk ziet, de verbreeding van het kanaal in Westelijke richting geleidelijk toe tot ruim tweemaal de breedte van thans. Aan het Wes telijke einde van den nieuw ontworpen Zui delijken oever is een haventje geprojecteerd (bij A), dat grenst aan den nieuwen Rijksweg naar Amsterdam. De tusschen de lijnen C-D en E-F gelegen werken worden nu alvast uit gevoerd in verband met den op handen zijnden ombouw van het bestaande stoompontveer. Uit de teekening blijkt, hoe 't nieuwe veer zal worden. Laat ons dit eens even nader bekijken; dit is immers het deel van het werk, dat de radi caalste verandering tengevolge heeft. Links van E zien we de donkere lijn, den nieuwen oever, zich benedenwaarts ombuigen. Dit is de toekomstige aanlegplaats van het stoompontveer. De werken hiervoor worden thans voorbereid. De verbinding zal uitsluitend met vrijvarende ponten worden onderhou den, waartoe het aantal reeds be schikbare ponten wordt uitgebreid. Daar het kanaal ter plaatse aanzienlijk ver breed wordt, zuulen de ponten een veel groo teren afstand hebben af te leggen. De af stand van steiger tot steiger bedraagt thans ongeveer 185 M. Na de verbreeding zal dit on geveer 100 M. meer bedragen, zoodat de pont dan voor elke heen-en-weerreis 200 M. meer te varen zal hebben dan thans. Van het plein bij de Zuidelijke aanlegstei gers zal weinig meer overblijven. Ook dit blijkt duidelijk uit de teekening. De kade van de aanlegplaats komt vlak achter de smederij van den heer Melgerd te liggen in de richting van den Oostelijken muur van het ponthaven tje. Wanneer de verruiming in de richting van de spoorbrug wordt voortgezet wordt de toestand hier natuurlijk weer heel anders. Het plan van de op de walinrïchtingen aan sluitende wegen zal waarschijnlijk nog eenige veranderingen ondergaan. Men vindt een de zer wegen bijvoorbeeld geprojecteerd door de weide langs de Meervlietstraat. Het plan en de tunnel. Tusschen de lijnen A-B en C-D ligt een groot stuk, waar men voorloopig nog niets doet. Dit terrein is n.l. bestemd voor den voorgenomen tunnelbouw; eerst wanneer de tunnel klaar is zal de kanaaloever tusschen de punten A en C worden uitgevoerd. De oever komt hier op de plaats, aangegeven door de lijn G-H. Hier wordt de verbreeding het grootst; de oevers komen op niet minder dan 300 M. van elkaar te liggen. De breedte ter plaatse is thans ongeveer 140 M. Achter het nieuwe magazijn aan het begin van den Amsterdamschenweg komt een ha ventje ter vervanging van de los- en laad- kade. De verruimingswerken maken het noodza kelijk, dat alles wat aan den karnalkant is gebouwd, moet verdwijnen. Dit zijn in de eerste plaats de pontwoningen en het maga zijn van het pontveer. Voor een en ander zijn reeds de noodige maatregelen genomen. Aan het begin van den Amsterdamschenweg zijn van Rijkswege eenige nieuwe woningen en een nieuw magazijn gebouwd. Deze liggen aan de achterzijde op slechts geringen afstand van den nieuw gêprojecteerden oever. Alhoewel zooals reeds werd opgemerkt, in de toekomst alléén met vrijvarende ponten zal worden gevaren, worden hiervoor geen aanleg- havens gebouwd. In plaats hiervan komen remmïngswerken loodrecht op den aanleg steiger. Ook deze zijn op de teekening duide lijk te zien. Aan de Noordzijde. De veranderingen aan de Noordzijde beper ken zich tot de werken, die verband houden met de verlegging van het pontveer. De toe komstige situatie aan den Noordelijken oever is eveneens op de teekening aangegeven. Er komt hier een aanlegplaats rechts tegenover die op den anderen oever. Ongetwijfeld moet het feit, dat de verruimingswerken thans tot onder den rook van Velsen zijn voortge schreden, van groot economisch be lang voor onze gemeente worden ge acht. Het is een werk van rond 350 duizend gulden en daar zit heel wat arbeidsloon in, zoodat onge twijfeld ook uit onze gemeente vele arbeiders een kans zullen krijgen om den triesten dagelijkschen gang naar het stempellokaal te vervangen door een meer opgewekten gang naar het werk of het werken tegen laag loon in werkverschaffing te verruilen voor volbetaaiden arbeid. In de naaste toekomst zullen vele millioenen binnen de grenzen onzer gemeente „verloond." worden. Want na dit werk komt het tus- schengelegen stuk en de tunnelbouw. En dan komt tenslotte het sluitstuk van de verrui mingswerken, de kanaalverbetering van het pontveer af in Westelijke richting. Vóórdat de laatste arbeider aan de verschillende nog uit te voeren werken zijn laatste loonzakje in ont vangst neemt, zal er nog heel wat gebaggerd, gegraven en geheid moeten worden S. B. Uw exemplaar ligt gereed! Jhr. Jan Feith spreekt op 30 Augustus en 6 Sept. e.k. op verzoek van de A.V.R.O. over 40 Koninklijke Jaren Hij schreef over dit onderwerp het uitste kend beoordeelde boek „Wilhelmina Regina" „Het standaardwerk in een notedop" Mede als herinnering aan deze Oranje-hoog tij-dagen is deze uitgave hét boekengeschenk bij uitnemendheid, een overzicht van blij vende waarde, geb. in kloek formaat, alom verkrijgbaar voor de civiele prijs van f 2.50. (Adv! Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5