IAAT/TE BERICHTEN rs^\=~=^~ BURGERLIJKE STAND. MAAND'AG 29 AUGUSTUS 1938 HAATTE M'S D A G B E A D 9 Franco over de niet-innienging. „Misverstanden door onbekendheid met de werkelijkheid". In een exclusief interview met Reuter heeft generaal Franco o.a. verklaard, dat het Na tionalistische Spanje gewonnen heeft en nie mand of niets zal toestaan haar van de vruch ten der overwinning te berooven. Ten aanzien van het niet-inmengingsplan zei de Franco dat de ontstane misvattingen veroorzaakt waren door een onbekend zijn met de werkelijkheid en door het feit, dat het be langhebbende land niet vertegenwoordigd is in het lichaam, dat het plan opstelt. De oplossing van het vraagstuk der terug trekking van vrijwilligers is volgens Franco moeilijk, doch niet onmogelijk Hij herinnerde er aan, dat het rechtsche Spanje de terugtrekking heeft voorgesteld van gelijke groepen van 10.000 Vrijwilligers en voegde hieraan toe: „Wij streven maar den vrede in Europa en hebben deze reeds van den aanvang af geproclameerd. Onze vijanden daarentegen hebben medegedeeld, dat zij een Europeeschen oorlog zouden ontketenen indien zij verloren zouden zijn". Zonder buitenlandsche vrijwilligers zou de oorlog volgens Franco reeds in November 1936 geëindigd zijn geweest, daar het „roode leger" voor de poorten van Madrid verslagen was. De komst van 4000 man internationale troepen heeft, zoo luidt Franco's opvatting, een ver lenging van den oorlog en den tegenstand mogelijk gemaakt. Amokmaker doodt twaalf personen. Ontvoering van zijn vrouw had den man van streek gebracht. CALCUTTA, 29 Augustus. Een geval van amok, dat zich in Bhatinda in de provincie Pundsjab heeft afgespeeld, heeft twaalf doo- den en acht gewonden geëischt. In genoemd plaatje was de vrouw van een Indiër ontvoerd. De man had zijn echtgenoote weer teruggekregen, doordat de familie een losprijs had betaald, doch blijkbaar was het voorgevallene zoodanig op zijn zenuwen gaan werken, dat hij met een revolver de straat op liep en in het wilde weg vuurde. (United Press). ELF MISDADIGERS UIT PORTUGEESCHE GEVANGENIS ONTSNAPT. Uit de nieuwe modelgevangenis te Caxias in Portugal zijn elf gevangenen ontvlucht. De meesten van de gevluchten zijn moordenaars die tot de zwaarste straf, welke in Portugal mogelijk is, Al. 28 jaar gevangenis, waren veroordeeld. De mannen zijn ontvlucht in gevangeniskleedij, doch hoewel hun ontsnap ping na enkele minuten werd ontdekt, kon men ze niet meer vinden. DE NATIONALE FILM OOK IN „LUXOR". De Nationale film, waarvan wij in ons num mer van Zaterdag een uitvoerige bespreking gaven, wordt ook in "Luxor" te Haarlem ver toond. De Provinciale Ziekenhuizen. Voordracht voor directeur te Medemblik. Bij de oproeping van sollicitanten voor de betrekking van Eerste Geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekehuis te Medemblik. vacant gekomen door het aan den heer J. G. Dikshooni met ingang van 1 Juli j.l. verleende eer-vol ontslag, hebben zich drie sollicitanten aangemeld, van wie sedert dien zich één heeft teruggetrokken. Overeenkomstig het advies van de Commis sie van Bestuur van de Provinciale Zieken huizen heeft het college van Ged. Staten van Noord-Holland aan de Prov. Staten ter benoe ming in vasten dienst voorgedragen den heer dr. H. Hirschfeld, 2e geneesheer, tevens waar nemend geneesheer-directeur, aan de stich ting „Beileroord", te Beilen. Li verband met de thans door hem ge noten jaarwedde achten Ged. Staten het, met genoemde commissie, billijk hem boven het minimum één periodieke verhooging toe te kennen en derhalve de aanvangsjaarwedde. na vermindering met den standplaatsaftrek van 4 pCt., te bepalen op 6.840, onder vast stelling van den pensioensgrondslag op ge lijk bedrag. ALVATA IN DEN STADSSCHOUWBURG De Mystery Show Alvata verlengt zijn voor stellingen in den Stadsschouwburg met twee dagen, er wordt dus ook Dinsdag en Woens dagavond nog een voorstelling gegeven. Het publiek stelt de interessante voorstellingen op hooge prijs en toont duidelijk zijn inge nomenheid over de vele belangwekkende nummers. ORGELBESPELING. in de Groote- of St.-Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 30 Augustus a.s. 's avonds van 8.159.15 uur door den heer George Robert. 1. Preludium b. kl. t., J. S. Bach. 2. Dies sind die heil'gen zehn Gebot, J. S. Bach. a. Canta fermo in Canone. b. Fughetta. 3. Prière, C. Franck. 4. a. Fugue A Honegger. b. Choral 5. Abendlied, R. Schumann. 6. Marche gothique, Th. Salomé. AMSTERDAM, 29 Aug. Hedenmorgen is on der groote belangstelling en in tegenwoordig heid van een vertegenwoordiger van H.M. de Koningin het Internationaal Law Congres, de veertigste conferentie van de International Law Associatoin, plechtig geopend door Z.K.H. Prins Bernhard. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door den commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr. A. Baron Röell, den burgemeester van Amsterdam dr. W. de Vlugt, den minister van justitie, mr. C. J. F. M. Go- seling en den minister van buitenlandsche za ken mr. J. A. N. Patijn. De bijeenkomst werd geopend door den pre sident van de international Law Association,' Prof. A. de Geouffre de la Pradelle, die Prins Bernhard dankte voor zijn aanwezigheid en voor zijn bereidheid, hier het woord te voeren en daardoor deze bijeenkomst dubbelen luis ter bij te zetten. Vervolgens verzocht hij zijn opvolger, den pas gekozen president der International Law Association, prof. Mr. J. A. van Hamel, den voorzittershamer over te nemen. Prof. van Hamel verzocht hierop Prins Bern hard, het congres te willen openen. Prins Bernhard hield in het Engelsch de volgende rede: Het is inderdaad een groot genoegen voor mij, u allen, die voor het grootste deel uit zoo vele landen zijt gekomen, hier bijeen te zien in de hoofdstad van Nederland, dee stad Am sterdam, ter gelegenheid van uw veertigste congres. Gedurende haar bestaan dat is meer dan zestig jaar is de International Law Associa tion in staat geweest zeer veel goeed werk te verrichten. Goed werk op het gebied van het bevorderen van het rechtsgevoel en de vreed zame verstandhouding tusschen de naties, goed werk ook op het even belangrijke en belang wekkende gebied van wettelijke regelingen voor soepele internationale handelsbetrek kingen. Ik vertrouw, dat het u ditmaal in ons land, mogelijk zal blijken, uw werk op bevredigende wijze voort te zetten en weest overtuigd van zijn beste wenschen voor uw arbeid. Hiermee veer klaar ik deze bijeenkomst ge opend. (Applaus) Het woord is daarna o.a. nog gevoerd door den minister van justitie, mr. C. J. F. M. Go- seling. HAARLEM, 29 Augustus. Getrouwd 29 Augustus: H. W. Wiersma en H. Heyting. Bevallen26 Augustus: Tr. Philips—Grzesko- wiak. d.: E. H. Otger—Unger. d.: P. M Kors— Draijer, d.: 27 Augustus: W. J. Schiltman— Louwkamp. d.: C. Tam—Tiebie, d.; H. A. C. Borst-Mathot, d.; 28 Augustus: J. Spoor v. d. Meij, z.; A. Petterson—de Boer. z.; A. de DroogSchoffelmeer. z.; 29 Augustus: J. C. v. d. VeldtNooijz.; E. R. M. Heemskerk— v. d. Goes, z. Overleden: 26 Augustus: P. Swart. 72 j., Tetterodestraat: 17 Augustus: A. Vreeken. 73 j„ Vredehofstraat: E. M. Sondaal, 37 j.. Kam perlaan; A. J. Buis, 35 j.. Tulpenstraat: A. Bratv. d. Schalk, 74 j., Kleverparkweg; L. Bekkers. 86 j.. Jansstraat; 28 Augustus: W. Roosenhart, 65 j., Jansstraat. International Law Congress. Prins Bernhard spreekt het openings woord uit. Herdenkingsbijeenkomst van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Na afloop défilé voor H. M. de Koningin. Op de, in de zalen van den Dierentuin te 's Gravenhage gehouden herdenkingsbijeen komst van den Bijz. Vrijw. Landstorm, is achtereenvolgens het woord gevoerd door de heeren Duymaer van Twist, dr. Colijn, prof. Aalberse, van Boeyen, ir. van Lidth de Jeude en van Dijk. Dr. H. Colijn sprak over het ideaal van den B. V. L.; het handhaven van de geestelijke goederen, van gezag en vrijheid, een schutse voor den troon van Oranje. „Aan dit ideaal zijt gij inderdaad trouw gebleven, zei zeide spr. De B.V.L. is een de monstratie van de volkseenheid niettegen staande de verscheidenheid van opvattingen, welke in ons volk leven. Gij zijt bereid ge weest gehoor te geven aan de roep van het vaderland en uw bestaan heeft sterk ertoe bijgedragen, dat orde en recht gehandhaafd oleven. Gij stond met vastberadenheid rond den troon van Oranje, daardoor toonend aan onrustige elementen dat zij moesten afblij- blijven van Oranje". Dr. Colijn sloot met de bede, dat deze bereidwilligheid ook in de komende jaren moge biijven, opdat zij, die de dust in ons land willen verstoren, weten dat er nog altijd is een vastberaden B. V. L." Prof. mr. P. J. M. Aalberse bracht de dagen van November 1918 in herinnering en zeide o.m.: „Thans zijn wij hier, eenigermate als op 18 November 1918, om onze Koningin te omjubelen. Wij herdenken haar veertig-jarig Koningschap, dat lange regeeringstijdperk waarin gedurende de eerste helft een onge kende welvaart heeft geheerscht, maar waar in de tweede helft ons volk bzracht de bange zorgen van een wereldoorlog en de ernstige be kommeringen van een wereldcrisis. Maar ge durende al die veertig jaar stond daar, in lief en leed, in ons midden Koningin Wilhel- mina, de waardige nazaat van den groot-en Willem de Zwijger, de edele vortin, die door haar wijsheid en haar hoogstaand karakter, het Nederlandsche volk heeff geregeeerd als een ideale constitutioneele Koningin" Minister van Boeijen zeide o.a: .Landstor- mer zijn 't vertolkt, dat het verstaan is dat vorst en vaderland noodig hebben onze algeheele overgave landstormer zijn, het be- teekent onze bereidheid desnoods volledig af te zien van ons zelf en bezield te zijn alleen met het belang van land en volk". Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude ver klaarde o.m.: „Overal aan den ruimen hori zon van dezen aardbol dreigen donkere wol ken met hagel- en donderslag, maar er is een plekje op deze wereld waar de Oranjezon blijft schijnen, als lichtend vorobeeld in duistere omgeving. Wij mannen van B. V. L zijn paraat elke poging om dit zonlicht te doen verduisteren vastberaden af te weren, en wij worden gedragen door duizenden en nogmaals duizenden welkezinde landgenooten uit alle kringen van onze samenleving. Wij mannen van den B. V. L. zijn vreed zame burgers, maar als het moet, zijn wij soldaten, die pal taan om orde en rust te helpen handhaven, zooals gij, majesteit ons gedurende veertig jaren het verheven voor beeld hebt gegeven van: „Ik zal handha ven". Nadat minister van Dijk nog had gesproken voerde tenslotte de inspecteur van den Vrijw Landstorm nog het woord. „In ons land geëerd, door het buitenland benijd, aldus zeide hij, gaat de B. V. L. rus tig voorwaarts om binnen zeer korten tijd den lOO.OOOsten vrijwilliger in zijn. gelederen te heb ben. De B. V. L. is en blijft paraat en wij be sluiten met den innigen wensch, dat ons mooie instituut moge groeien en bloeien tot in lengte van dagen, tot heil van Koningin en Vader land". Zaterdagmiddag heeft de Bijzondere Vrij willige Landstorm zijn hulde aan HIM. de Koningin gebracht, met een défilé voor het paleis Huis ten Bosch. Horthv verlaat Duitschland. Duitsche eerecompagnieën aan de grens. HAINBURG a. d. DONAU, 29 Augustus (D.N.B.) Hedenochtend te half acht hebben de Hongaarsche rijksregent Horthy en zijn echtgenoote bij Hainburg a. d. Donau per boot het Duitsche gebied verlaten. Aan den oever van de rivier stond een eerecompagnie van het Duitsche leger en afdeelingen van de partij opgesteld. Een talrijke menschenmenig- te riep het Hongaarsche gezelschap hartelijk vaarwel toe. Vier dooden bij vliegongeluk in Tsjecho Slowakije. Militaire toestellen botsten tegen elkaar. PRAAG, 27 Augustus. In dichten mist zijn van ochtend bij Zilnina in Slowakije twee militaire vliegtuigen tegen elkaar gebotst en omlaag gestort. De vier inzittenden zijn om het leven gekomen. Kort geding over vacantie der Amsterdamsche taxichauffeurs. President der rechtbank verklaart zich onbevoegd. AMSTERDAM, 29 Augustus. De president van de rechtbank, mr. V. G. A. Bol, heeft van daag vonnis gewezen in het Vrijdag jj. ge houden kort geding tusschen den Centralen Bond van Transportarbeiders en het Amster damsche Taxibedrijf als gedaagde De Centrale Bond eischte van den president het bevel tot het verleenen van een week va cantie aan de taxi-chauffeurs. De president verklaarde zich onbevoegd van de vordering kennis te nemen, daar de zaak z.i. niet spoedeischend is en een onmid dellijke voorziening van voorraad niet nood zakelijk is. Britsche pers noemt Simon's rede een „verstandige waarschuwing". Engelsche politiek Iaat geen twijfel over. LONDEN, 29 Augustus (Reuter/A.N.P.) De Britsche pers begroet eenstemmig de rede, welke de minister van fintnciën, Sir John Simon, Zaterdag te Lanark in Schotland heeft gehouden, als een beroep en een waarschu wing, waarin zeer verstandig niet werd ge dreigd en waarin geen twijfel wordt gelaten omtrent de Britsche politiek. De „Daily Telegraph" schrijft, dat de rede opnieuw de waarschuwing bevat, dat Engeland wel belangstelling moet toonen vo:r iedere poging om een oplossing te forceeren. De „Times" is van meening, dat niemand zal kunnen zeggen, dat Engeland niet ge noodzaakt zou zijn deel te nemen aan een conflict. De „News Chronicle" schrijft, dat indien de dagen, welke liggen tusschen de rede van Sir John Simon en het nationaal socialistische congres van Neurenberg, Gebruikt worden om alle twijfel omtrent de houding van Engeland op alle punten woar misverstand gevaarlijk zou kunnen zijn uit den weg te ruimen, op bouwend werk zal worden verricht voor den ^rede. Engeland achter de politiek van Huil. PARIJS, 29 Augustus (Havas). Leon Bailby noemt in de „Jour" de rede van Sir John Simon een voorbeeld van openhartig heid, nauwkeurigheid en moed. Hij heeft de waarheid gezegd, toen hij sprak over den af schuw van alle volken van den oorlog. Het Engelsche volk met zijn vredeswil is zeker het meest verwijderd van het verlangen uit eigen liefde te gaan strijden, doch op het oogenblik staat zijn eigen veiligheid zoowel als de vei ligheid van alle groote mogendheden op het spel. Uit de verklaringen van Sir John Simon en Winston Churchill blijkt, dat het Tsje chisch-Duitsche conflict nog steeds dreigt. In l'Epoque schrijft De Kjrillis dat de rede van Huil door de woorden van Sir John Simon is versterkt. Amerika heeft zich in groote trekken accoord verklaard met de politiek van Toekomst der graanpolitiek staat nog niet vast. Verhooeing der monopolieheffingen of denaturatievergoeding? Naar aanleiding van de berichten over een audiëntie bij den minister van Economische Zaken deelt men ons van zeer gevoegde zijde het volgende mede: Vrijdag 26 Augustus heeft het Kamerlid Schilthuis een reeds voor de laatste verhoo ging der monopolieheffingen aangevraagde en vastgestelde audiëntie gehad bij den mi nister van Economische Zaken. Bij deze audiëitie heeft de minister over de toekomst der graanpolitiek geen enkele toe zegging gedaan, doch verwezen naar het pers communiqué, gegeven bij de laatste verhoo ging der monopolieheffingen, waarin o.m. de volgende passage was opgenomen: „Uitdruk kelijk zij er op gewezen, dat niet vaststaat, dat een verdere daling der graanprijzen door een overeenkomstige verhooging der mono polieheffingen zal worden opgegvangen. Moet verder worden ingegrepen, dan zal te zijner tijd worden nagegaan, welke maatregel het meest in aanmerking komt. Hierbij kan dus mede gedacht worden aan denaturatie-ver- goeding of directe toeslag op den oogst, zooals ook in het verleden heeft plaats gehad". De heer Schilthuis heeft in bedoelde audiëntie de bezwaren van den graanhandel tegen de heffingen op de voorraden naar vo ren gebracht. De minister heeft hier medegedeeld dat hij het systeem der restituties en heffingen op voorraden nader in studie heeft genomen. Tenslotte vroeg de heer Schilthuis de bijzondere aandacht van den mi nister voor de positie van de gerst Oe minister verklaarde zich bereid ook deze kwestie nader te onderzoe ken. Toezeggingen over schadeloos stellingen zijn door den minister niet gedaan. Hitier te Kehl aan de Fransche grens. Inspectie van de verdedigingswerken. STRAATSBURG, 29 Aug. (Havas). Vanochtend 9 uur is Adolf Hitler ge heel onverwachts te Kehl aangeko men, vergezeld door acht généraals. Nergens was te Kehl de vlag gehe- schen en na aankomst van den Führer werden de S.S. van Kehl ge mobiliseerd om den ordedienst te re gelen. De grens werd gesloten en alle ver keer tusschen Straatsburg en Kehl ge staakt. Een officieele ontvangst werd niet georganiseerd. Hitier en zijn gevolg inspecteerden de verdedigingswerken, welke zich aan weerszijden van de brug bevinden. Omstreeks 10 uur vertrok het ge zelschap in de richting van Offen- burg. Duitsche versterkingen langs de Belgische grens. Prikkeldraadversperringen met daarachter anti-tankgeschut. BRUSSEL, 28 Aug. (Havas) De Liberale „Gazette" verklaart in een artikel, dat nooit, zelfs niet in de laatste jaren van den oorlog, zoo een gebruik is gemaakt van prikkel draad ais thans in Duitschland bij de Bel gische grens. Het blad zegt dat over een diepte van 25 tot 30 K.M. drie of vier prik- keldraadlinies zijn aangebracht, waarachter zich anti-tankgeschut bevindt. SPORTMIDDAG KLEVERPARK. Het bestuur van de winkeliersvereeniging ,,'t Kleverpark" deelt mede, dat de inschrij ving voor den sportmiddag op 31 Augustus nog open staat. Fraaie prijzen zijn ter beschikking gesteld. De navolgende nummers zullen worden uit gevoerd: autopedrijden (autoped op gummi banden), blokjes rapen, eierloopen, tonnetje rollen, touwtrekken. 60 M., 80 M. en 100 M. hardloopen, vèrspringen, kastiebalwerpen, discuswerpen, hoogspringen, kogelstooten, handbalwerpen. Jongens en meisjes van 9—17 jaar kunnen aan dezen sportmiddag meedoen en zich nog ten spoedigste opgeven. De sportmiddag staat onder leiding van be voegde leeraren M.O. Lichamelijke opvoeding. De hoofdleiding berust bij den heer W. Lin- denborn leeraar M.O. Ook door diverse invi tatienummers belooft de middag uitstekend te zullen slagen. HEEMSTEDE Afscheid kapelaan Oeverhaus. Treffende uitingen van dankbaarheid. De verschillende jeugdvereenigingen, organi saties en parochianen hebben Vrijdagavond In de bovenzaal van de St. Aloysiusschool af scheid genomen van kapelaan A. Oeverhaus. die dezer dagen door den Bisschop is overge plaatst naar Amsterdam. Aanwezig waren le den der kruisvaart, jonge wachters, verken ners en welpen, allen in de diverse uniformen en vele ouders en parochianen. Pastoor van Noort heette allen welkom en dankte daarna den scheidenden priester vooral voor alles wat hij voor de jeugd heeft gedaan. Groot was zijn zorg ook voor de Liturgie. Hij heeft de misdienaars opgevoed en deze oefe nen nu deze functie uit tot stichting van heel de parochie. Spr. wenschte den kapelaan in zijn nieuwen, moeilijken werkkring veel geluk, en overhan digde hem namens de parochianen een enve loppe met inhoud. De rij der sprekers werd daarna geopend door twee Jonge misdienaartjes, die kapelaan Oeverhaus als stoffelijk blijk van waardeering een gouden ziekenbusje overhandigden. Na mens de kruisvaart sprak de heer Dijkzeul woorden van dank en overhandigde een ge schenk. De Paschalisgroep (verkenners en welpen) kwam met een 3-tal boeken terwijl door den heer Kolkman, namens verschillende bekeer lingen ook twee boeken werden aangeboden. Namens den bouwvakarbeidersbond waar van de scheidende kapelaan adviseur was. sprak de heer N. J. v. d. Linden woorden van warmen dank. Een gloedvolle reden hield daarna de heer Jac. Kamerbeek, namens de parochianen. Gij hebt U altijd thuis gevoeld onder de verdrukten, zoo eindigde spr., moge het U ge geven zijn in uw nieuwe parochie vele won den te heelen, zooals gij hier gedaan hebt. Tenslotte dankte kap. Oeverhaus voor de vele hartelijke woorden en de fraaie cadeaux, Spr. dankte ook in het bijzonder de jeugdlef ders, die hem steeds in zijn werk hebben bij gestaan, ook en vooral de leiders uit Haarlem die hem zoo trouw hebben geholpen en zeide zeer getroffen te zijn door de geste der bekeer lingen. Hierna namen de aanwezigen allen persoon lijk afscheid van den kapelaan. BLOEMPJES VERKOOP. Ten bate van het R.K. Stationswerk werd Zondagmorgen een bloempjesverkoop gehou den, die I38.67y2. opbracht. IJMUIDEN LTtnuiden krijgt een autobusdienst op Amsterdam. De N.V. De Gooi-express zal 3 September a.s. een autobusdienst openen van IJmuiden naar Amsterdam. De standplaats der bussen is op het Willemsplein, vanwaar ze via Ken- nemerplein, Velserduinplein. Amsterdamsche- weg, Sloterdijk en Haarlemmerweg naar het Nassauplein te Amsterdam rijden. Er zal ieder uur een bus in beide richtin gen vertrekken. De directie heeft Inmiddels concessie voor dezen dienst aangevraagd. Zwemwedstrijden in de Velser Zwem Inrichting. Pum Swier wint definitief den IJmuider- Courant-beker. Zaterdagmiddag zUn onder flinke belang stelling de Kring wedstrijden om de beste prestaties van adsptranten der bij den Kring aangesloten vereenigingen van den K.N.Z.B.. benevens de 1500 M. schoolslag en vrije slag wedstrijd voor dames en heeren. verzwommen. Het weer dat 's morgens regen deed vree zen liet zich gelukkig van zijn mooiste zijde zien en een stralend Augustus-zonnetje over goot des middags „De Put". Te ruim drie uur werd een aanvang ge maakt met de wedstrijden. Op de 50 M. schoolslag wist Coba Koster met 42.8 sec. de overwinning aan V.Z.V. te bezorgen. Insgelijks deed J. Meijer, die de 50 M. schoolslag jongens wist te winnen. De uitslagen der adspiranten-wedstrijden luiden 50 M. borstcrawl meisjes: 1. H. Bakker (H.P.C.) 32.5 sec., 2. H. v. Ko peren (D.W.R.) 34 sec. 50 M. vrije slag jongens: 1. H. Smits (Haarlem) SI sec., 2. A. A. v. d. Boogaerde (D.W.R.) 31.4 sec. 50 M. schoolslag meisjes: 1'. C. Koster (V.Z.V.) 42.8 sec., 2. B. Druyf (Haarlem) 44 sec. 50 M. schoolslag jongens: 1. J. Meyer (V.Z.V.) 42.6 sec., 2. H. Kraft (Haarlem) 44 sec. 50 M. rugcrawl meisjes: 1. H. v. Koperen (D.WR.) 43.4 sec., 2. A. Sevensma (H.P.C.) 43 6 sec. 50 M. rugtrawl jongens: 1. T. Sanger (H.V.G.B.) 38 2 sec.. 2. en 3. B. Frankenthal (H.V.G.B.) en H. Smits (Haar lem) 39.4 sec. 5 x 50 M. vrije slag estafette meisjes: 1. H.P.C. 3-9.6 sec.. 2. D.W.R. 3-13 4 sec. 5 x 50 M. vrije slag estafette jongens: 1. H.P.C. 2-52.5 sec.. 2. V.Z.V. 3-6.2 sec. Na deze Kring-wedstrijden ging men over tot de, door de V.Z.V. georganiseerde wed strijden op de lange baan. n.l de 1500 M. schoolslag voor dames en heeren en de 1500 M. vrije slag voor dames en heeren. Deze wedstrijden zijn voor D.W.R. een waar succes geworden. Alle vier de wedstrijden werden door een D.W.R.-lld gewonnen. De eerst aankomende V.Z.V.-er was dit jaar wederom Pum Swier die thans den IJmuider Courant-beker voor de derde maal gewonnen heeft en 'die dus thans definitief in zijn bezit is. De uitslagen der V.Z.V.-wedstrijden luiden: 1500 M. schoolslag dames: 1. Mej. M. E. Lemmerse (D W.R.) 30 min. 17.8 sec., 2. mej. B. Blok (V.Z.V.) 33 min. 24 sec. 1500 M. schoolslag heeren: -D. V. Viersen (D.W.R.) 27 min. 30 sec., 2. H. Jordaan (V.Z.V) 28 min. 11.7 sec., 3. P. Vissink (V.Z.V.) 28 min. 34.8 sec. 1500 M. vrije slag dameS: 1. Mej. M. Kuyper (D.W.R.) 28 min. 7.2 sec., 2. mej. M. M. Prent (D.WR.) 28 min. 33.3 sec., 3. mej. H. Zieren (D.W.R.) 29 min. 53.2 seconde. 1500 M. heeren; 1. A. A. v. d. Boogaerde (D.W.R.) 23 min. 55.4 sec.. 2. M. Maurits (H.P.C.) 24 min. 3.2 sec., 3. Pum Swier (V.Z.V.) 24 min. 11.8 sec.. 4. P. Gottmer (V.Z.V.) 27 min. 47.4 sec., 5. G. Janus (V.Z.V.) 27 min. 47.5 sec. VERWACHTE VI SCHA A NV OER. Thulsstoomende voor de Dinsdagmarkt: Rotterdam IJM 112, vangst: 10 manden schelvisch, 35 manden braadsehelvisch, 50 manden wijting. 15 manden platvlsch, 70 manden gul en kabeljauw 250 manden ma kreel, 20 manden kl. schol totaal 450 man den benevens 250 stuks stijve kabeljauw. Gloria IJM 37. vangst- 60 manden schel visch, 85 manden braadsehelvisch. 55 manden wijting, 260 manden makreel. 35 manden gul, 25 manden kl. schol, totaal 520 manden, be nevens 15 stuks stijve kabeljauw. Haarlem IJM 9 vangst: 1250 manden ha ring, 48 kantjes steurharlng. MARKTBERICHT. (Versche visch). Umuiden, 29 Augustus 1938 (A.N.P.) Tarbot f 1.15—f 0.84 per kilo. Tong f 1.90—f 1.06 idem. Heilbot f 1.25—f 0.94 idem. Griet'f 30.14 per 50 kilo. Groote schol f 36—f 17 idem. Middel schol f 62f 26 idem. Zetschol f 25—f 23 idem. Kleine schol f 16f 6.70 idem. Schar f 7.00— l 4.30 idem. Tongschar f 36f 16 idem. Poontjes f 3.10 idem. Groote schelvisch f 21f 12.50 idem. Middel schelvisch f 14.50f 10.50 idem. Kleinmiddel schelvisch f 11f 5.40 idem. Kleine schelvisch f 5.60f 3.50 idem. Groote gul f 7.80f 5.40 idem. Wijting f 4.10—f 3.70 idem. Kleine gul f 6.00—f 3.30. idem. Makreel f 11.50—2.50 idem Versche haring f 4.50f 3.30 idem. Kabeljauw f 36—f 17 per 125 kilo. Vleet f 2.30—f 1.35 per stuk. Koolvisch f 0.60f 0.12 per stuk. BESOMMINGEN. Aangevoerd 2259 kisten versche haring; 28 kantjes steurharlng, f 8.808.10 per kantje. Manden Trawlers: 1400 Aneta IJM 82 f4710. 680 Bloemendaal IJM 71 f 2620. 365 De Hoop IJM 46 f1940.— 295 Protinus IJM 85 f1600.— 620 Bergen IJM 16 f2310.— 475 Clasina Luther IJM 59f 1890.— 220 9orn Rif IJM 155 f1670.— 1080 En Avant IJM 8 f3880.— 650 Cath. Duyvls IJM 60 f 2580. 800 Hercules IJM 196 f 2600. 290 Neptunus IJM 87f 1540.— 260 Bruinvisch IJM 97 f1460.— 400 Antje RO 15 f2260.— 875 Claesje RO 46 f3400.— MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. Schcveningen, 29 Augustus 1938 (A.NJ.) (Versche visch). Griet 75 ct. per kilo. Tong f 1.70 per kilo. Groote schol f 13.40 per 40 kilo Middel schol f 9.50—f 11 40 idem. Kleine schol f 5.40—f 8 idem. Schar f 5.20 Idem Met versche visch waren hedenochtend aan de markt de snurrevaardcr Uk. 4, R. de Vries, met f 218.10, de trawllogger Sch. 266. G. de Ruiter, met f 68.70 en vier wletten met f 17.40 besomming.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7