HET MYSTERIE VAN SUNNY SIDE. De Australische pilote Jean Batten arriveerde Zondagmid- De sultan van Langkat verlaat met zijn echtgenoote en dochters Huis ten Bosch te Den Z. K. H. Prins Bernhard reikte bij de finales van het tennistournooi te Baarn dag op Ypenburg, om eenige dager, in Nederland door te Haag, waar hij Zaterdag door H. M. de Koningin in audiëntie werd ontvangen den "Prins Bernhard-beker" persoonlijk uit aan de winnares, mej. A, Kerck. brengen. Een snapshot na aankomst 3 3 3 hoff Ö,JZ- Vr|jw. Landstorm defileerde Zaterdagmiddag voor H. M. de Koningin langs het paleis Huis ten Bosch te Den Haag, in verband met het regeeringsjubileum der vorstin Arie van Vliet, die het wereldkampioenschap sprint voor professionals bij de wedstrijden in het stadion te Amsterdam veroverde, na zijn overwinning Het monument ter nagedachtenis van den luchtvaart pionier Henri Bakker, is Zaterdagmiddag te Den Bosch onthuld Duizenden kilo's vet en parafine zullen noodig zijn, om het m.s. .Oranje" op 8 September „gesmeerd" van stapel te laten loopen Jef van de Vijver won Zondag bij de wedstrijden te Amsterdam het wereldkampioen schap sprint voor amateurs. De ge lukkige winnaar FEUILLETON Naar het Amerikaanscb van HECTOR JENNINGS. 37) Was zij misschienpokdalig? Neen, heelemaal niet. Maar ik kan u mis schien toch een aanwijzing geven. Ze heeft haar zakdoek vergeten. Het was een fijn doekje met 'n zwart randje en er stonden drie letters op geborduurd: „F. B. A.". Neen, zei ik naar waarheid, ze is geen vriendin van mij. Want ik twijfelde geen oogenblik of F. B. A. waren de initialen van Fanny Armstrong! Dus Paul Armstrong's weduwe, over peinsde ik op den terugrit naar Sunnyside, had iets uitstaande met Lucien Wallace, al scheen ze het kind niet te kennen en haar be langstelling in den jongen was groot genoeg, om hem te gaan opzoeken en pension voor hem te betalen! Haar deze ontdekking ver grootte slechts de duisternis, waarin ik rond tastte. Want mijn vragen bleven ontbeant- woord. Wie was Nina Carrington en welke rol speelde zij in dit warnet van gebeurtenissen? Wat was er met Halsey gebeurd en waar was bi; nulevend of dood? Hoofdstuk XXVin. EEN LANDLOOPER EN KIESPIJN. Het gevoel van bitterheid tegen den over leden hoofddirecteur scheen met den dag toe te nemen. Hy was nooit populair geweest. De menschen, die niets verloren hadden bij den ondergang van de bank, dachten al niet meer aan hem, maar ze werden opnieuw vervuld van afschuw toen zij de verhalen hoorden over zijn onbeschrijfelijke inhaligheid en naar mate het bekend werd hoeveel „kleine luyden" door zijn onverantwoordelijk wanbeheer ge ruïneerd waren, groeide die afkeer. Gertrude en ik hadden wel wat anders om aan te denken dan ons financieel verlies en over Bailey werd niet meer gesproken. Er was geen enkel feit aan het licht gekomen waaruit zijn onschuld bleek en Gertrude wist drom mels goed hoe ik over haar vriend dacht. Wat den moord op Arnold Armstrong be treft, dacht ik nu eens dat Gertrude wist oi vermoedde dat Jack Bailey dezen gepleegd had, dan weer vreesde ik dat zij zelf dien nacht alleen op de wenteltrap geweest was. En geen van beide theorieën stelde mij bepaald ge rust. Nina Carrington scheen van de aarde weg gevaagd. Met een gezicht als het hare. moest zij de aandacht trekken en toch was zij ner gens te vinden. Ik vertelde Gertrude niets van wat de eene detective van Alex gezegd had. Kleinigheden waaraan ik tevoren geen aan dacht had geschonken, schoten mij nu te binnen. Ik had het onbehagelijke gevoel dat Alex misschien een spion was. Maar. o wonder, om acht uur die avond kwam Alex in eigen persoon weer opduiken, vergezeld van een vreemdsoortig en eenigszins weerspannig personage. Het was een eigen aardig paar, want Alex zag er haast even haveloos uit als de landlooper dien hij haa gebracht en hij had een leelijk gezwollen oog. Gertrude zat lusteloos te wachten op het „avondrapport" van Jamieson, toen het vreemsoortige stel zonder veel plichtplegingen binnenkwam. Ze sprong op en staarde hem wezenloos aan Winters, de detective, die nachts het huis bewaakt was hen gevolgd en hield zijn oogen niet af van Alex' gevangene. Want dat was de landlooper. Hij was een groote, tengere man, vuil en in versleten kleeren; hij zag er nu schuw en angstig uit. Juffrouw Innes, begon Alex abrupt, deze man kan ons iets heel belangrijks ver tellen over de verdwijning van uw neef. Ik zag dat hij probeerde dit horloge te verkoopen. Hij haalde een horloge uit zijn zak en legde het op tafel. Het was Halsey's horloge! Hij vertelde dat hij ook nog een paar manchetknoopen had, maar die had hij al verkocht. Voor anderhalve dollar, verduidelijkte het onzindelijke heerschap schor, terwijl hij een schuinen blik op den detective wierp. Hij is toch nietdood?, vroeg ik. Neen, juffrouw. Hij was er wel slecht aan toe, maar hij was niet dood. Hij kwam bij toen ikHij hield op. keek naar den detective en kermde: Ik heb het niet ge stolen, meneer Winters, (hij scheen een goede bekende van deze politie-autoriteit te zijn!) ik heb het op den weg gevonden. Eerlijk waar! Winters schonk geen aandacht aan de praat jes van den man; hij keek Alex vragend aan. Ik zal wel vertellen wat hij gezegd heeft, zei Alex, die de onuitgesjroken vraag begreep. Ik ontmoette dezen man toen hij probeerde dit horloge te verkoopen in de Vijfde Street. Hij bood het mij voor drie dollars aan. Hoe ken je dat horloge?, vroeg Winters snel. Ik heb het herhaaldelijk gezien. Meneer Innes liet het me 's nachts gebruiken als ik beneden aan de trap de wacht, hield. De detective was voldaan. Toen hij mij het horloge aanbood, ging Alex voort, herkende ik het direct en ik deed net of ik het koopen wilde. Wij gingen naai- een rustige plek en ik kreeg het horloge (De landloopei rilde en het was me vol komen duidelijk op welke manier Alex het horloge gekregen had!) En toen kreeg ik het heele verhaal uit den vent los. Hij zegt dat hij alles gezien heeft en beweerd dat hij zich in een leegen goederenwagen verscholen had, in den wagen waar de auto tegen aan botste. De landlooper deed nu verder zelf zijn ver haal, nu en dan in de rede gevallen door Alex en Winters en wat hij vertelde kwam hierop neer. Op den bewusten avond was hij er in ge slaagd zich te installeeren in een leegen goe derenwagen, die aan een D-trein gekoppeld was, welke tegen den morgen naar het Westen zou vertrekken. De landlooper en de remmer waren goede vrienden en alles was best ge gaan. Tegen tien uur, misschien iets eerder, schrikte hij wakker door een geweldigen bons tegen zijn „slaapwagen". Hij probeerde de deur aan den kant van den weg open te maken, maar hij kon er geen beweging in krijgen. Maar aan de andere zijde van den wagen kon hij eruit en toen hij buitengekomen was, hoorde hij iemand kreu nen. Zijn ervaringen hadden hem voorzichtig gemaakt en hij zorgde onzichtbaar te blijven. Hij ging op een buffer zitten en keek omlaag. Een auto was tegen den wagen opgereden en stond er op twee wielen tegen aan. Het achter licht brandde nog, maar de groote lampen waren uit. Twee mannen bukten zich over een beweginglooze gedaante, die op den grond lag. De grootste van de twee liep daarop voorzich tig langs den trein en zocht een leege wagon. Na langs vier wagons geslopen te zijn, vond hij er een, waarna hij vlug naar de auto terugliep. De twee mannen beurden nu de bewustelooze gestalte op, droegen hem in den leegen goederenwagen en gingen er zelf ook in. Na een paar minuten kwamen ze er weer uit; ze deden de schuifdeur dicht en liepen langs de spoorlijn naar het stadje. De klein ste van de twee liep mank. De landlooper had toen voorzichtigheids halve een minuut of tien gewacht. Een oude vrouw was uit een huis gekomen dat bij de spoorbaan stond en had de auto bekeken. Toen zij weer weg was, was hij bij den man in den goederenwagen gekropen en deed toen de deur dicht. Hij had een lucifer aangestoken en wat hij gezien had was een bewustelooze man, die met een prop in den mond en de handen gebonden in 'n hoek lag. Hij doorzocht de zakken van het slachtoffer, vond wat geld en een paar manchetknoopen en nam ze mee. Toen haalde hij de prop uit den mond het was blijkbaar een menschlievende landlooper en ging heen, terwijl hij de deur van den wagen achter zich sloot. Buiten had hij toen ook nog het horloge gevonden. Toen een an dere goederentrein hem in de stad had ge bracht, verkocht hij de (manchetknoopen, maar hij was tegen de lamp geloopen toen hij het horloge te koop aanbood. Het verhaal, dat toonloos afgeraffeld werd, was uit. Ik wist niet of ik ongeruster was of minder ongerust. Dat het Halsey was geweest, was buiten twijfel. Maar of hij ernstig gekwetst was en waar hij te land gekomen was, dat waren vragen waarop onmiddellijk antwoord moest komen. Maar het was in elk geval de eerste werkelijke informatie die we hadden. Mijn jongen was tenminste niet vermoord. Winters en Alex lieten den landlooper met een hartige waarschuwing gaan. We twijfelden er niet aan of hij had alles verteld wat hij wist. Een paar dagen daarna hadden we dub bel reden om dankbaar te zijn dat we hem hadden laten loopen. Toen Jamieson die avond telefoneerde, had den we nieuws voor hem. Hij maakte mij erop attent iets waaraan ik, dom genoeg, niet had gedacht dat het niet mogelijk zou zijn Halsey direct te vinden, want de wagon, waar in ze hem gedragen hadden, kon op het oogenblik wel aan hét andere einde van de Vereenigde Staten zitten. Goederentreinen worden immers voortdurend gesplitst en met deelen van andere gecombineerd, zoodat de wagens van een trein na verloop van enkele dagen her en der verspreid zijn. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 8