Rechtop, mijn dochter! MENU VAN DE WEEK Recepten GYMNASTIEK VOOR BABY Met cTiaans DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1938 HA A R E E M'S DAGBL'AD Hoe we kunnen zorgen dat onze meisjes een goede houding krijgen. EEN stopwoord van alle moeders aan 't adres van haar opgroeiende doch tertjes: loop rechtop, zit rechtop, foei. je krijgt een heelen krommen rug, enz enz. Maar verbieden alleen helpt niet! Bij meisjes tusschen vijf en vijftien worden veelvuldig ruggegraatsaf wij kingen geconsta teerd en hoe ouder het meisje wordt, hoe moeilijker het euvel te verhelpen blijkt. En is het eenmaal erg, dan moet de heilgymnastiek er aan te pas komen. Dit is op zichzelf natuurlijk prachtig, maar... in veel gevallen was het niet noodig geweest, als moeder, toen het meisje nog een paar jaar tjes jonger was, wat beter had opgelet en van woorden tot daden was overgegaan! Als we voor den eersten keer opmerken, dat ons dochtertje krom loopt, kunnen we het kwaad met een beetje moeite best zelf herstel len. Wilt u zeker zijn? Laat het kind dan met ontblooten rug op een stoel gaan zitten, de handen op de knieën. Ziet u, als u den rug bekijkt, geen enkele afwijking naar links of naar rechts? Is de rug niet wat krom, is het middel, hierbij vergeleken, niet iets te hol? Lichte afwijkingen zijn gemakkelijk te con- stateeren dqor het volgende proefje: u laat het kind met de linkerhand een speld in het be hang steken, zoo hoog mogelijk. Daarna 't zelfde met de rechterhand. Als het resultaat van beide handen niet volkomen gelijk is, is de wervelkolom niet geheel en al recht. Een kromme rug en ingevallen middel is heel gemakkelijk te zien, als u het meisje met den rug tegen den zijkant van een open deur zet (tegen een muur ziet u niets!) de hielen tegen de deur. Ook bij het meest normale kind zal het middel een weinig hol zijn. Maar wan neer het om den rug tegen de deur te krijgen, de voeten erg ver naar voren moet brengen, dan is er toch iets met haar houding niet in orde. U moet dan stellig eens met uw huisdokter gaan praten, die u wel goeden raad zal geven of heilgymnastiek al of niet noodzakelijk is. Hebt u daarentegen geconstateerd, dat de houding normaal en het ruggetje nog recht is? Dan rust op u, zorgzame moeder, de taak, het dochtertje haar goede houding te laten behouden. U moet zich te allen tijde voorhou den, hoe noodzakelijk dit is voor haar gezond heid en schoonheid en deze gedachte zal u de energie geven om vol te houden, tot de goede houding een gewoonte geworden is. Ten eerste moet u er op letten, dat het meisje buiten schooltijd niet teveel zit en dat het nooit „opgenomen" in een fauteuil hangt of aan een tafel gebogen zit met 't hoofd in de handen. Veel beter is het, haar er aan te wennen, steeds liggende te lezen, b.v. op een bed of divan. Ook moet u op de manier van schrijven let ten. Een platte tafel is minder geschikt, beter is een eenigszins schuin oploopend vlak, b.v. door gebruik te maken van een verplaatsbaar lessenaartje. U moet tevens zorgen, dat de stoel, waarop het schrijvende kind zit, niet scheef staat. En wat de lighouding betreft: zachte bedden zijn uit den booze. Een sprinkbak met harde matras en een plat kussen zijn ideaal. Dit zijn betrekkelijk kleinigheden, maar als u er in 't begin even op let, voorkomt u Veel narigheid. Tenslotte kunt u het meisje prettig helpen, de góéde houding te bewaren, door\;haar en kele eenvoudige oefeningen te laten doen, waarin ze zeker spoedig schik zal krijgen. Hier volgen er vier, die u 's avonds voor 't naar bed gaan kunt laten uitvoeren: Laat haar plat voorover liggend met de handen op den rug gevouwen probeeren op den buik vooruit te kruipen zonder de voeten hier bij te gebruiken. Als het voortbewegen door middel van de schouders te moeilijk is, laat haar dan de armen naar voren strekken en ook de voorarmen gebruiken. 2 M. kruipen, b.v. onder een stoel door, is voldoende. 2, Kruipen op den rug, zonder de hulp van hielen of ellebogen, is veel gemakkelijker. Laat het meisje deze oefening heen en terug uit voeren, b.v. onder een stoel door en weer te rug. Dit is een uitstekende oefening tegen de kromme-ruggewoonte. 3 Om het holle middeltje tegen te gaan, laat u het meisje op den grond zitten met vol doende ruimte achter haar. Zij trekt de knieën op en vouwt de handen om de knieën. Nu laat ze zich achterovervallen, wat natuurlijk heelemaal geen moeite kost. Maar 't moeilijke van deze oefening is, nu weer zonder de han den los te laten of de knieën te strekken in de uitgangshouding terug te komen. 4. Tenslotte de oefening met de speld, die we reeds boven hebben beschreven. Deze be strijdt het holle middeltje, strekt de spieren en geeft u tevens iederen dag de gelegenheid om den ruggegraat te controleeren. Een strikte eisch bij deze oefeningen is ech ter. dat er een rustpoos op moet volgen. Als ze naar behooren zijn uitgevoerd, gaat het meisje op haar ruggetje liggen en trekt de knieën op, zoodat de rug gemakkelijk geheel tegen den grond wordt gedrukt. Daarna strekt ze langzaam de beenen en blijft in deze hou ding. die volkomen correct en toch gemakke lijk" is. minstens vijf minuten uitrusten. Zondag: Paddestoelenschotel van eieren, tomaat en mayonnaise. Ossenhaas. Slaboonen Aardappelen Slagroom met vruch ten b.v. perziken of abrikozen. Maandag: Ronde ossenhaas Andijvie Aardappelen Broodschotel Dinsdag: Varkenslappen Bloemkool Aardappelen Citroenrijst met vanillevla Woensdag: Blinde vinken Snijboonen. Aardappelen Vruchten gruel. Donderdag: Baklappen Gestoofde tomaten Aardappelen Caramelvla. Vrijdag: Magere tomatensoep Gestoofde visch. Aardappelen Kropsla. Vanillerijst Zaterdag: Biefstuk Aardappelen Postelein Griesmeelschoteltj e VEGETARISCHE MENU'S. 1. Gevulde tomaten. Gebakken aardappelen met roerei. Vruchten. Gestoofde sla, 3. Havermoutlapjes Aardappelen Snijboonen Bruine boter, Aardappelen Yoghurt met beschuit Appelsneeuw. en suiker 4. Kaascroquetten. 2. Rijstrand met spi- Chineesche kool nazie en roereieren Aardappelen Sla van komkommer Bruine boter. en tomaten. Gestoofde peren. Appelsneeuw. Per persoon: 1 groote zure appel, 1 theele pel citroensap, 1 eiwit, V2 eetlepel honing of suiker naar smaak t Bereiding: De appel schillen en raspen zóó, dat het klokhuis overblijft. Het citroensap en de honing of de suiker er bij doen en met een goed vertinde garde of zilveren vork kloppen tot men een schuimige massa heeft. Het eiwit ook goed stijf kloppen en luchtig met de appel- massa vermengen. Het gerecht opdienen in een vlaschaaltje of in wijde platte glazen. Appelcrême. Benoodigdheden6 groote appelen, 2 a 2i/2 ons suiker, 3 eiwitten, 50 gr. amandelen, va- nillemerg. Bereiding: De appelen wasschen, in vieren snijden en gaarkoken met een klein beetje wa ter. De massa door een haren zeef wrijven. De eiwitten stijfkloppen, de suiker en de zaad jes uit een vanillestokje er door kloppen en bij kleine' gedeelten tegelijk onder voortdurend kloppen de appelmoes toevoegen en ten slotte de gemalen amandelen er door roe ren. De crème overdoen in een vlaschaal en biscuits of bitterkoekjes er bij geven. Appelmoes met schuimkop (appel méringue). Op 1 eiwit 50 gr. suiker. In een vuurvasten schotel een laag koude appelmoes doen. De eiwitten zeer stijf kloppen, vermengen met de suiker en de taaie schuimige massa over de appelmoes uitspreiden, l Lepel suiker er over strooien en den schotel in een lauwen oven pl.m. 1 uur laten staan, tot het schuim bros is en lichtgeel.gekleurd. Warm of koud opdienen. Moscovische tulband. Benoodigdheden: 120 gr. bloem. 120 gr. bo ter, 100 gr. suiker, 5 eieren. 50 gr. krenten, 50 gr. rozijnen, 25 gr. sucade. Bereiding: Een tulbandvorm inwrijven met boter en met poedersuiker bestrooien. De krenten en rozijnen uitzoeken, wasschen en drogen. Vermengen met de gesnipperde su cade. De harde boter met 2 mesjes in de bloem fijn snijden, zoodat de massa op broodkruimels lijkt. De eidooiers met de suiker 15 minuten roeren, zoodat ze licht van kleur en dik zijn. De eiwitten in een grooten kom zeer stijf kloppen. Op het eiwit de kruimelige massa van boter en bloem leggen, hierop de mélange en hierop de gevoerde eidooiers. De massa nu zoo luchtig mogelijk met elkaar vermengen, meer omleggen dan roeren, tot het eiwit er gelijkmatig door verdeeld is. Het deeg dade lijk in den vorm doen en in den oven zetten, die in het begin tamelijk heet moet zijn om het uitzakken der mélange te voorkomen, en op onderwarmte moet staan. Na 1/4 uur den oven wat temperen en den tulband gaarbak- ken in pl.m. 1 uur. Daarna keeren, af laten koelen en met poedersuiker bestrooien. Bisschopsbrood. Benoodigdheden: 4 eieren, 't gewicht van de eieren aan bloem, 't gewicht van de eieren aan suiker, 60 gr. rozijnen. 60 gr. krenten. 30 gr. sucade. 25 gr. amandelen. Bereiding: De heele eieren met de suiker 15 minuten kloppen met een garde, zoodat de massa licht van kleur en dik is geworden. De gewasschen goed afgedroogde krenten en rozijnen, de gesnipperde sucade en de ge pelde (opgekookte) gehakte amandelen er door roeren Het beslag overdoen in een met boter ingesmeerd broodblik of cakevorm en hierin het brood in een matig warmen oven, met goede onderwarmte lichtbruin en gaai- bakken (1 uur). Probeeren of het gaar is, door er met een breinaald in te prikken, die er droog uit moet komen. Het brood op een rooster keeren en uit laten dampen. Het kindje zal gezond en sterk blijven, als u vroeg zijn spieren oefent. Het onderwerp: gymnastiek voor zuigelingen is niet nieuw meer, en het nut van dit spe ciale verzorgingsonderdeel wordt algemeen in gezien. Natuurlijk hebt u, als u de gelukkige moe der bent* van zoo'n heerlijke schat van een paar maanden, zoo terloops al eens aan uw huisdokter gevraagd, of 't heusch waar is, dat dit tegenwoordig zooveel wordt gedaan en of 't heelemaal geen kwaad kan. En als uw kindje gezond en niet al te teer is, heeft hij u volkomen gerust gesteld. Toch kunt u er maar niet toe komen, met uw kleintje gymnastiek te gaan beoefenen. Waarom niet? Wel, het leven van een jonge moeder is meestal zoo overvol met kleine zorgjes: baden, aanklee- den, voeden, verdrogen en.... spelen! Dit laatste is vooral niet het minst belang rijke: voor moeder een rijke bron van vreug de, voor 't kindje zelf een prachtige oefening om z'n jong lichaampje te leeren gebruiken. Vaak bestaat het in 't laten grijpen naar een rammelaartje, 't zachtjes heen en weer rollen van baby om hem eens fijn te laten lachen, 't vastgrijpen van zijn voetjes enz. enz. Kortom, alles wat maar in het liefhebbende hoofd van een moeder opkomt! Nu, dit spelen kunnen we, te beginnen met acht maanden een klein beetje „organiseeren", zóó, dat het gymnastiek wordt. Geen zware oefeningen na tuurlijk, maar toch een systeempje, een ge bruik maken van zijn speelsche bewegingen, een leiden hiervan, zoodat hij er het meeste profijt van heeft. Zullen we dat niet eens pro beeren? Baby is dus acht maanden oud: gewicht 16 pond, lengte 65 cm., twee tandjes, een paar stralende, guitige blauwe oogen, een grappig wipneusje, een warrig blond kuifje, dat u trotsch met den naam „krullebol" betitelt. Ziedaar zijn portret. „Hij groeit hard!" denkt u vol vreugde en u voelt 't. al: hij doet méér dan groeien. Hij be weegt zich, rekt en strekt de armpjes, slaat met de beentjes. Kortom, hij wil zich ontwik kelen. Hij schijnt er pleizier in te hebben, zelf te voelen, hoe zijn lichaampje leeft, en met zijn guitige kijkers begint hij de buitenwereld te verkennen. Nu is 't moment voor de gym nastiek gekomen, maar u moet, vóór u begint, de volgende eenvoudige regels in uw hoofd prenten: le. Laat het een spelletje zijn en blijven. Geen bewegingen, die te moeilijk voor het kindje zijn, zoodat ze hem eenige inspanning zouden kosten. Hij moet onder 't oefenen hoe langer hoe yroolijker en tieriger worden. 2e. Leg hem geen dwang op Als hij uw be wegingen niet volgen wil, gaat pruilen of hui len. laat hem dan dadelijk geheel met rust. 3e. Forceer nooit een beweging. Als u heel zacht en voorzichtig te werk gaat, went baby vlug aan de bewegingen en dan gaat hij alvast „in de houding" liggen in afwachting, dat moeder hem gymnasiek laat doen. Dat Is schattig om te zien! 4e. Zing er een deuntje bij of tel zachtjes bij de oefeningen, 't Kindje kent moeders stem al; hij leeft zoo spelenderwijs het rhyth- me van de bewegingen volgen. 5e. Doe alle oefeningen tien keer langzaam en voorzichtig. Een zeer geschikte serie voor zuigelingen laten we hier volgen. Zij bestaat uit drie arm en zes beenbewegingen. Eerst de armen. 1. 't Kindje ligt op den rug op de aankleed- tafel. Ga tegenover hem staan, en sluit nu uw handen om zijn polsjes. Buig de armpjes dan zijwaarts, tot ze de tafel raken en daarna terug. 2. Houd op dezelfde wijze de handjes vast. Hef ze voorzichtig boven het hoofd en dan weer langs het lichaam. 3 Laat de handjes, die naar u uitgestrekt worden dus losjes naar voren kleine cir keltjes beschrijven van achteren naar voren en vervolgens van voren naar achteren. Deze bewegingen zijn uitstekend om schou ders en borstkas van het kindje te verster ken. Nu de beenen. 4. Baby ligt nog altijd op zijn ruggetje. Schuif een van uw handen onder zijn beide beentjes, leg de andere er bovenop zonder te drukken. Licht nu de beentjes op tot ze ver ticaal zijn, breng ze daarna in den uitgangs stand terug. 5. Neem een beentje in iedere hand en buig ze, tegenover het kindje staande, tot de knieën geheel of bijna 't borstje raken. Strek daarna de beentjes voorzichtig uit om ze weer in den uitgangsstand te brengen. 6. Neem weer een beentje in iedere hand en beweeg ze om de beurt omhoog en omlaag. Als dus 't linkerbeen omhoog is. is 't rechter omlaag en omgekeerd. Deze oefeningen zijn uitstekend om de beenspieren te strekken. 7. Neem één beentje in uw eene hand en beweeg met de andere het voetje heen en weer. zoodat de teentjes beurtelings omhoog wijzen en in 't verlengde van het been liggen. Doe 't zelfde met het andere been 8. Zelfde uitgangshouding. Laat de voetjes beurt om beurt zeer kleine cirkeltjes beschrij ven. Deze beweging versterkt de enkels en maakt ze lenig. We wijzen er nogeens met nadruk op, dat al deze oefeningen heel licht en losjes en zon der ooit te forceeren moeten worden gedaan. Houd op. zoodra 't kindje teekenen van verzet of ongeduld vertoont en probeer 't dan een poosje later nogeens. Deze oefeningen, ieder tien maal langzaam uitgevoerd, nemen, tusschenpoozen meegere kend, niet langer dan tien minuten in beslag Als u dit te lang lijkt, begint u dan met iedere oefening vijf keer te doen. Alle bewegingen krijgen dan een beurt. Veel succes met uw zuigelingengymnastiek! ©aar slaat cJKoeèers trots. TDu66el trots is zo op Hem, oméat Hat zatfgoEraiéa paHja Hom zoo flinH staat. onderricht is het breien toch zoo eenvoudig cïïaan „©e ^olGaal" Gen. Cronjéstraat 129 Telefoon 11385 (Adv. Ingez. Med.) Edelsfeenen en hun beteekenis De diamant is hard als staal; hij ls het zin nebeeld van den krijgsheld. Karei de Stoute en Napoleon droegen bij voorkeur diamanten als talisman. In oude tijden werden booze geesten met een diamant uitgebannen. Het diamantgruis werd echter als een gif beschouwd en het ver haal gaat. dat de groote geneesheer Paracel- sus door zijn vijanden met diamantpoeder werd vergiftigd. De robijn fonkelt in 't zonlicht als gloeien de kolen: vandaar de naam karbonkel. Zij verdelgt booze geesten en geeft macht tegen toovenarij. Wie een robijn draagt, is tegen verleidingen bestand. Dreigt den bezitter ge vaar, dan wordt de steen bij wijze van waar schuwing donker. De saffier is een krachtige steen, die aller lei kwalen van geest en lichaam geneest. De milde straling maakt de ziel rustig, pantsert het hart tegen aanvechtingen van ontrouw, doodt haatgevoelens en verdrijft angst en schrik. Wie de saffier draagt, moet naar een kuisch leyen streven, om den steen nie.t te vertroebe len. Hij is een gewijde steen en het symbool van de geestelijkheid. De smaragd is de steen der zeelui: zijn kleur ls ondoorgrondelijk als de groene diepte van den oceaan. Zijn licht beschijnt ook de ach terblijvende vrouwen en kleine kinderen en geeft voorspoedige geboorten en gelukkige kinderjaren. De smaragd is een vijand van al len strijd: hij geeft vrede en rust Hij geeft den onrustigen slaap, verbant booze droomen, versterkt het gezicht en het geheugen. Hij is ook de steen van het gelukkige huwelijk, geeft voorspoed op reis en beschermt tegen laster praatjes. De opaal werd in de oudheid als allereerste geluksbrenger geëerd. Men geloofde, dat zijn kleur was samenge.stc ld uit de tinten van ro bijn, amethyst en smaragd en dat de opaal dus alle goede eigenschappen van deze steenen be zat. Later kwam hij in discrediet, zijn onzeke- ren glans meende men als ongeluksteeken te moeten opvatten. Doch de moderne tijd heeft de opaal van dit wantrouwen verlost. Hij is weer zeer geliefd, vooral door menschen met fantasie en rustige, peinzende naturen, die in zijn glans een af spiegeling zien van hun schoone zieledroomen. De aquamarijn is de bruiloftssteen bij uitne mendheid. Hij geeft vooral aan wie hem draagt een gelukkigen verlovingstijd. Hij ver hoogt den moed en schenkt vriendschap en achting. Sterke genezende krachten tegen oog ziekten worden dezen steen toegeschreven. Men vertelt van de aquamarijn, dat hij in de handen van valsche getuigen, zwart wordt. De granaat verdrijft zwaarmoedigheid. Ver liest hij zijn glans, dan beteekent dit drei gend onheil voor den drager. Hij maakt voor spoedig in processen en beschermt op reis. Als inwendig middel gebruikt (in poeder- vorm) versterkte hij naar het algemeene middeleeuwsche geloof het hart. De turkoois is de steen van de jonge meis jes: hij beschermt de deugd. Vrouwen worden door het dragen van dezen steen gelukkig en tevreden; mannen ijverig en voorspoedig in zaken. Wie een turkoois draagt, wint gemak kelijk vriendschap en toewijding. De amethyst is de steen van het gezond ver stand: hij bewaart den drager voor dronken schap en ondoordachte daden, verdrijft som bere gedachten en maakt opgewekt en zacht moedig. Hij geeft geluk op de jacht en werd in den wereldoorlog door militairen als be schermende steen gedragen. Jeanne d'Arc als huisvrouw? In een oude kroniek van de stichting van St. Thlbaut bij Metz is voor kort een dagboek van een der monniken gevonden, die een tijdgenoot van Jeanne d'Arc was. Volgens dit eigenaardige boekje zou de maagd van Or leans een natuurrijken dood zijn gestorven. Zij vestigde zich op 2 Mei 1436 te Metz, dat buiten het machtsgebied van Engeland lag en woonde daarna in een dorpje bij St. Pri- vat, waar zij bekend was onder den naam van Claude. Zij zou nog altijd volgens dit dagboek brieven aan haar beide broers Pierre en Peti* Jean hebben geschreven waar in ze hen haar redding uit de handen der Engelschen meedeelde en toen deze twee te Metz kwamen, moeten zij in het openbaar hebben verklaard, dat het inderdaad hun zuster was. die indertijd den dauphin ter kroning naar Rhelms had geleid. Jeanne vestigde zich later te Arlon. waar zij in het huwelijk trad met een zekeren edel man, Desarmolres geheeten. die een landgoed bij Metz bezat. De kloosterbroeder uit St. Thlbaut schilderde haar als een uitstekende hulsvrouw en trouwe echtgenoote. Volgens hem berust het verhaal van haar marteldood op pure fantasie.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13