Buitenlandsche pers eert de Koningin. Rubriek voor Vragen M. Eeftinck Schattenkerk DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Waardeerende artikelen. Ter gelegenheid van het 40-jarig regeerings- jubileum van Koningin Wilhelmina geeft de PooLsche pers uiting aan haar groote sympa thie met de Nederlandsche vorstin. Zij publi ceert portretten van de Koningin alsmede ar tikelen over de feestelijkheden in Nederland. Het te Warschau verschijnende blad Dobry Wieczor wijdt aan het jubileum een lang his torisch artikel. De Nederlanders, zoo schrijft het blad, houden echt van hun Koningin en noemen hun land een „gekroonde republiek". De schrijver herinnert aan de treffende episo de van November 1918 toen de vorstin, die zich moedig met Prinses Juliana vertoonde, warm werd toegejuicht door haar onderdanen, die kort tevoren in opstand waren gekomen. Men behoeft er zich niet over te verwonde ren. aldus vervolgt de „Dobry Wieczor" dat de Nederlanders zooveel van haar houden. Er heerscht algemeen voorspoed in het land en niet tevergeefs herhaalt Koningin Wilhel mina zoo dikwijls haar geliefkoosd parool: „Het heil des volks zij de hoogste wet" Het Poolsche Telegraafagentschap Pat doet in een bericht over het begin der jubileum feesten uitkomen, dat Koningin Wilhelmina vóór de diplomatieke receptie mevrouw Marie Babinska, de echtgenoote van den Poolschen gezant, in gehoor heeft ontvangen. De Duitsche pers brengt hulde. Alle Duitsche bladen bevatten in hartelijken toon geschreven artikelen, deels voorzien van foto's, waarin hulde wordt gebracht aan de verdienste van H.M. de Koningin voor Ne derland. Het .Berliner Tageblatt" schrijft: „Het Duit sche volk neemt oprecht deel aan de vreugde van het Nederlandsche volk tijdens deze da gen. .De niet vertroebelde vriendschap tus- schen beide staten heeft niets aan beteekenis ingeboet, doch eerder gewonnen door de ge lukkige wijziging, welke door de verklaring van onafhankelijkheid van koning Leopold is gekomen in de betrekkingen tusschen Duitsch- land en België. Goede nabuurschap verbindt het nationaal-socialistische Duitschland met Nederland en België. De menschelijke sympathie voor H.M. Ko ningin Wilhelmina. welke ook Prinses Juliana geniet, in Duitschland. geldt de indrukwek kende persoonlijkheid en vrouwelijke waar digheid van een Koningin, die in haar regee ring traditie wist te vereenigen met een mo dernen geest. De ..Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat H.M. Koningin Wilhelmina in de veertig jaar van haar regeering voor opgaven is ge- ste'd. welke niet gemakkelijker waren dan die. welke haar voorvaderen moesten oplossen. De moeilijkheid hiervan is alleen daarom niet tot het bewustzijn van allen doordrongen, omdat zr onder leiding van de Koningin werden op gelost. Ook als heerscheres was zij een voor beeld van moederlijke en huisvrouwelijke deugden. Bij haar jubileum zal de Koningin kunnen zien hoezeer zij door haar volk wordt bemind en door het buitenland geacht. Belangstelimr in Tsiecho- Slowakije. Zoowel de in het Tsjechisch als in het Duitseh in Tsjecho-Slowakije verschijnende bladen houden zich bezig met de geschiedenis van Nederland, en met de persoonlijkheid van de Koningin, waarvan vele bladen een foto publiceeren. Zij wijzen op de nauwe betrek kingen. die tusschen het volk en de konink lijke familie bestaan. Zij doen uitkomen dat. zooals het Tsjecho-Slowaaksche persbureau Ceteka het uitdrukt, de wijze bezonnen demo cratisch denkende Koningin, die een waar sieraad is van den Nederlandschen konings troon en een Landsmoeder in de schoonste beteekenis des woords. in de geheele wereld groote vereering geniet. Speciale achting van het Britsche volk. Met groote vreugde, aldus schrijft de Daily Telegraph and Morning Post in een hoofdar tikel. sluit de Britsche natie zich aan bij de gelukwenschen der wereld aan Koningin Wil helmina ter gelegenheid van haar verjaardag, Koningin Wilhelmina, zoo vervolgt het blad, heeft altijd een speciale plaats ingenomen in de achting van het volk dezer eilanden wel licht in verband met de overeenkomst van haar positie en ervaringen met die van Ko ningin Victoria. Beide koninginnen bestegen den troon als jonge meisjes van 18 jaar, bei den kozen Duitsche prinsen tot haar gemaal en beiden werden op niet zeer ouden leeftijd weduwe. In andere opzichten vertoonen de beide re geeringen weinig overeenkomst. Het Victo- riaansche tijdperk was er een van voortduren de crisis, in eigen land zoowel als in het bui tenland. De regeering van Koningin Wilhel mina is meer begunstigd. Angstige tijden heeft haar land meegemaakt, want zelfs de meest vredelievende naties ondervinden moeilijkhe den wanneer de vonken opspatten. Doch geen oorlogen hebben den vrede van Nederland ver stoord, hoe hun invloed van buitenaf ook zijn bloei heeft belemmerd. Het heeft integendeel de consolidatie kunnen aanschouwen van een overzeesch rijk, dat slechts kleiner is dan dat van Engeland en Frankrijk. Het heeft zijn po sitie als een der groote scheepvaart- en han delsnaties ter wereld gehandhaafd. Slechts eenmaal heeft binnenlandsche on rust den troon bedreigd en deze dreiging werd met een slag teniet gedaan door de kalmte en moed van de Koningin zelf. Het is niet te ver wonderen. dat Hare Majesteit die in dit op zicht weer op Koningin Victoria lijkt zoo zeer de diepe achting en liefde van haar on derdanen verworven en "genoten heeft. Fransche ivaardeering. In het Parijsche „Journal" wijdt de bekende romanschrijfster Marcelle Tinayre een artikel aan het regeerlngsjubileum onzer Koningin. Zij vergelijkt Koningin Wilhelmina met Ko ningin Victoria van Engeland: beiden hadden het hoogste begrip van haar koninklijken en vrouwelijken plicht. In haar particuliere leven zoowel als in haar carrière als souvereine ver dienen zij ten voorbeeld te worden gesteld. De schrijfster laat de figuur van eenige vor stinnen uit de wereldgeschiedenis de revue passeeren en besluit haar artikel met de woor den dat Koningin Wilhelmina, die zoo ernstig, zoo wijs en zoo werkzaam is, vrouw en moeder kon zijn en alle gezinsvreugden en smarten heeft ieeren kennen. Haar volk. welks rech ten zij zoo goed beschermt en welks vrijhe den zij eerbiedigt, betuigt haar heden zijn dank. Gedurende veertig jaren heeft zij haar beroep schitterend vervuld. Moge zij er thans de rechtmatige beloonine- voor ontvangen Nederland's materieele en geeste lijke welvaart door de Koningin gewaarborgd. Het bekende Zweedsche blad de „Svenska Dagbladet" publiceert een artikel onder op schrift „Een Koningin jubileert", waarin' het blad o.m. schrijft: Nauwelijks een vrouw ter wereld geniet op dit oogenblik zoo diepe achting en eerbied als de verstandige en succesrijke Koningin van Nederland. Zich krachtig bewust van de tradities van haar Vorstenhuis, gevoelt de Koningin in hooge mate hare verantwoordelijkheid als re- geerend vorstin. De vuurproef heeft zij door staan tijdens de oorlogsjaren, doch zij heeft ook verscheidene gevaarlijke klippen op bin- nenlandsch politiek gebied omzeild met een di plomatiek tactgevoel, dat ondubbelzinnig ge tuigt van haar aangeboren intelligentie en haar scherpen blik. Steeds heeft zij zich met zorg geïnteresseerd voor alle actueele próole- men, de problemen, welke haar eigen land be treffen, zoowel als de buitenlandsche politiek. Tijdens den oorlog beraadslaagde zij tot diep in den nacht met hare ministers. Toen zij eens een bezoek bracht aan Lapland, waren steeds koeriers tusschen Den Haag en Abisko onder weg om de Koningin in staat te stellen staats stukken te onderteekenen. In haar persoon ziet men het zegel van de materieele en geestelijke welvaart in Neder land, die langzaam maar zeker tijdens den veertigjarigen regeeringstijd van Wilhelmina gegroeid is. De Koningin en het land zullen in deze dagen in het bewustzijn der Neder landers op de een of andere wijze met elkan der vereenzelvigd worden en zoo zal ook Ko ningin Wilhelmina het waarschijnlijk ook heb ben gewild. Handelshuis Haarlem geopend. Gistermiddag heeft het Handelshuis Haar lem zijn deuren voor het publiek geopend en de fraaie zaak aan de Zijlstraat 96a trok reeds dadelijk zeer de aandacht. De firma die vroeger aan de Gedempte Oude Gracht gevestigd was koopt en verkoopt nieuwe en gebruikte meubelen, terwijl er verder alles op het gebied van huisinrichting zooals tin en koperwerk, haarden en kachels, schilderijen enz., te verkrijgen is. De winkel, die een keurig verzorgden in druk maakt is ongeveer 23 M. lang. Hierdoor zou het nadeel kunnen ontstaan dat de zaak achterin donker werd; dit is echter onder vangen doordat in het midden van het dak een groote glazen plaat is aangebracht, waar door een practische lichtverdeeling werd verkregen. Natuurlijk voldoet ook de electri- sche verlichting aan alle eischen die men aan een moderne zaak mag stellen. Achter in den winkel bevindt zich het kan toortje, dat eenigszins hooger ligt. zoodat men van hier uit een uitstekend overzicht, over de zaak heeft. De étalageruiten zijn zeer groot en kijkers kunnen, mede dank zij de practische ver lichting, tot achter in den winkel alle ge- exposeerde meubelen goed zien. Boven bevinden zich eveneens nog eenige, kamers die als showrooms voor nieuwe en antieke meubelen zullen worden ingericht. Ongetwijfeld zal het Handelshuis Haarlem van deze verplaatsing die tevens een aan zienlijke verbetering is, veel genoegen be leven. HERINNERINGSBORD REGEERINGS JUBILEUM. Ter gelegenheid van het veertigjarig regee- ringsjubileum heeft de heer G. J. Th. J. Kennis, zilversmid te Haarlem een fraai jubileum bord vervaardigd. Het bord is gemaakt van gedreven tin, in het midden staat het Neder landsche wapen met de prachtig uitgebeelde leeuw, omkranst door twee oranjetakken, die onderaan bij een groote W samenkomen. In den rand staan de woorden Je Mantendrai, de jaartallen 1898—1938 en het geslachts wapen van het huis Oranje Nassau. De heer Kennis, die aan dit buitengewoon mooie werkstuk ongeveer vier weken heeft gewerkt, heeft ook in 1923 bij het vijf-en- twintig jarig regeerings jubileum der Ko ningin een herinneringsbord gemaakt. Het jubileumbord is in de étalage van den sierkunsthandel van den heer Kennis, Wa genweg 7, tentoongesteld. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12.— uur. Londen 8.92 3/8 Berlijn 73.55 Parijs 5.00 3 4 Brussel 30.98 Zwitserland 41.89 Kopenhagen 39.85 Stockholm 46. Oslo 44.85 New York 1.83 5/8 Praag 6.34 Vz Italië: vrije lire 9.70, reis lire 8.60. lire bankp. 7.60. AGENDA DONDERDAG 1 SEPTEMBER Frans Hals Theater: Mayerling niet Charles Boyer en Danielle Darieux. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „Zwerfstertje". „Ik zal handhaven". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Enkele reis Holly wood" en Deanne Durbin in „Zondagochtend concert". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Het geheim van dr. Felgentreu", „De schrik van wijk 7" en „Ik zal handhaven". Spaarne Theater: „Rasecht" en „Paniek in den aether". 8 uur. Moviac Uurfilmtheater: Doorloopende voor stellingen van 2.30 tot 11.30 uur. Teyler Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 7—9 uur. Tijdingzaal Haarlem's Dagblad. Gr. Houtstr. 93: Tentoonstelling „Het leven van Koningin Wilhelmina in beeld". 95.30 uur. VRIJDAG 2 SEPTEMBER Tijdingzaal Haarlem's Dagblad. Gr. Houtstr. 93: Tentoonstelling .Bet leven van Koningin Wilhelmina in beeld". 95.30 uur. Riosconen. nieuw programma De Bilt voorspelt: Meest zwakken wind uit Zuidelijke rich tingen. gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk droog weer, heldere koude nacht, iets warmer overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 767.9 m.M. te Sodankyla. Laagste 753.9 m.M. te Krakau. De luchtdrukverdeeling is in onze omgeving zeer zwak geworden. De depressie over Duitschland, die het weer eenige dagen min der gunstig deed zijn. is naar Scandinavië afgetrokken, en verliest zich in het zwakke ge bied van lagen luchtdruk, dat 'de Noorsche zee bedekt. Het gebied van hoogen luchtdruk, op het Noordelijk deei van den Oceaan breidde zich over het Westelijk deel van Centraal Europa uit. Een maximum van den luchtdruk vormt zich over het Zuidelijke deel van ons land en over België. Over de Golf van Biscaye ligt een vlakke depressie. Boven Finland blijft de luchtdruk hoog. In het Oosten van Centraal Europa vormt zich een nieuw minimum, dat zware regens gaf langs den Noordrand van de Alpen. München en Weenen melden 23 en 25 m.M. regen. Zürich 8 en Breslau 17 m.M. In de omgeving van IJsland blijft de lucht druk relatief hoog. In de Baltische staten en in Scandinavië houdt de groote warmte, bij con tinentale winden, aan. In het overige deel van ons werelddeel is de temperatuur in de polaire luchtmassa's overal onder normaal en zijn de nachten zeer koud. Het is te verwachten, dat het wecy in onze omgeving droog en koel zal blij ven, met heldere nachten en op het midden van den dag gedeeltelijk be wolkt. BAROMETERSTAND Vorige stand 761 m.M. Stand van heden 765 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 8.56 uur; n.m, 21.24 uur. Strand berijdbaar van 14.00—19.30 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141 DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnês van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd, aan het bureau van dit blad. met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden icorden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager van nut kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. MILITAIRE ZAKEN "VRAAG: Kan iemand die voor herhalings oefeningen onder de wapenen moot en kostwin ner is. hiervoor vergoeding krijgen? Zoo Ja, tot wlen moet ik mij wenden? ANTWOORD: U moet u hiervoor met uw zak boekje vervoegen ten Stadhuize, afd. Militaire Zaken. RECEPTEN. VRAAG: 1. Hoe krijg ik een groote vlek van zwarten inkt uit een moquette tafelkleed? 2. Hoe kan ik een gele gabardine regenjas het best wassehen en weer in model krijgen? ANTWOORD: 1. Met koud water stevig af- sponsen. Daarna met leeren lap zoo droog mo gelijk kloppen en dan de vlek met citroensap bedruipen (dit na 5-10 minuten herhalen). Ten slotte met koud water afsponsen. 2. Glad op tafel leggen en met lauw neutraal zeepsop afborstelen. Daarna tweemaal in warm en eenmaal in koud water spoelen. Glad op hangen om te drogen en dan in model persen. VRAAG: IToe verwijder ik inktvlekken uit een beige rok? ANTWOORD: De vlek eerst goed afsponsen met warm water. Daarna met leeren lap zoo droog mogelijk kloppen en dan op de vlek ci troensap druppelen. Dit zoo noodig na 5 minu ten herhalen. Met lauw water afsponsen. Mei leeren lap weer droog kloppen en de plok be dekken met een laagje magnesia, dat na een uur weer verwijderd wordt. VRAAG: 1. Hoe reinig ik een vette kraag van een falcon regenmantel? 2. En van een kamgaren zomermantel? ANTWOORD: Beide met perchlooraethyleen en dotje watten stevig afwrijven. Daarna met een laagje magnesia bedekken, dat na een uur weer verwijderd kan worden. Als er nog een streep zichtbaar is deze met warm water afschuieren. VRAAG: Hoe krijg ik slaolievlekken uit een crème zijden rok? ANTWOORD: Met een dotje watten gedrenkt in perchlooraethyleen luchtig afwrijven en daar na de plek bedekken met een laagje magnesia, dat na een uur weer verwijderd wordt. VRAAG: Hoe ls de samenstelling van gewone keukenstroop? Is het waar dat er bloed in ver werkt wordt? ANTWOORD: Keukenstroop wordt vervaar digd in de suikerraffinaderijen. Het Ss een mengsel van kandijstroop (het naproduct bij de kandij-bereiding), suikerstroop (verkregen uit kooksels van suikerbleten nadat de klstallen er uit verwijderd zijn) met melasse on zetmeel- stroop en tenminste 15 pCt. sacharose. Heel vroeger werd wel eens bloed In de keu kenstroop verwerkt om de stroop helder te ma ken. maar dat gebeurt sedert lang niet meer. VRAAG: Wat is het beste middel tegen vlooien bij een poes? ANTWOORD: Instuiven met een in den han del verkrijgbaar vlooienpoeder. De ligplaats (mand of kussen) zeer grondig reinigen, daarop deze plaatsen de vlooien hun eieren deponeeren. VRAAG: Hoe krijg ik roestvlekken uit een wlt-Unnen jurk? ANTWOORD: Op de vlek een kristalletjo zu ringzout leggen en daarop heet water druppe len. Zoo noodig herhalen tot do-vlek weggetrok ken ls. Daarna met heet water afsponsen. VRAAG: Hoe kan ik tomatensap in flesschen inmaken? ANTWOORD: Wnsch de tomaten in koud wa ter. verwijder de groene kelkblaadjes. Schik zo in wijde flesschen. die uitgekookt en bekoeld moeten zijn (voor het springen van het schil letje der tomaten), giet er zooveel koud water op tot de vruchten onderstaan en pasteuriseer ze 15 minuten op een temperatuur, van 50 graden C. BELASTING ZAKEN VRAAG. Moet men voor een hond die nooit op straat komt hondenbelasting betalen? ANTWOORD: Ja. Volgens de verordening is de belasting niet verschuldigd voor honden be neden den leeftijd van zes weken, mits zij niet op den openbaren weg komen. De belasting wordt tot de helft verminderd voor honden uitsluitend gehouden ter bewaking van gebouwen, erven of vaartuigen. RECHTSZAKEN VRAAG: Als mevrouw de stad uit gaat en de dienstbode voor dag en nacht krijgt daardoor vacantlo, heeft ze dan recht op kostgeld? Zoo Ja, hoeveel? ANTWOORD: Ja, op 1.per dag. VRAAG: Mijn dochtor is dienstbode voor dag on nacht. Mevrouw wil haar voor 10 dagen va- cantie 2.50 geven. Is dat voldoende? ANTWOORD: Het gewone bedrag is 1. per dag. VRAAG: Mijn buren (twee huizen verder) houden in een schuurtje twee ponies en een geit We hebben veel last van vliegen. Mag men in een bebouwd deel der stad (Heemstede) al die dieren houden? Wat is er tegen te doen? ANTWOORD: 1. Zonder vergunning van B. en W. mogen die dieren niet gehouden worden in de bebouwde kom. 2. Een klacht indienen bij de politie. VRAAG: 1. Heeft een dienstbode voor dag cn nacht recht op 1.per dag kostgeld bij va- cantie? 2. Wat te doen indien dit wordt geweigerd? ANTWOORD: 1. Ja. 2. U wenden tot het bureau van Arbeids recht, Jansweg 39. Dinsdagavond 7.30 uur. DIVERSEN. VRAAG: Hoe Iaat vertrekt Vrijdags de dag boot naar Lemmer (van Amsterdam?) ANTWOORD: 9.15 v.m. Aankomst Lemmer 14.15 n.m. (Tot en met 6 September). VRAAG: Zijn ook des Zondags kaarten te ver krijgen voor de duinen bij CastrïCum? Zoo ja, waar? Kosten? ANTWOORD: Ook des Zondags. Bij don op zichter die woont op den weg naar Bakkum. Wij tneenen 0.10; in ieder geval een klein bedrag. VRAAG: Waar mag men in Haarlem en om streken zonder eenige vergunning visschen met den hengel? ANTWOORD: Leidsche Vaart en Spaarne, voorzoover daar het vischwater niet verpacht is VRAAG: Wat is het adres van de verceniging die hoorntjes verschaft aan hardhoorenden? ANTWOORD: Wend u tot don heer Herman Snijders, Lanckhorstiaan 30, Heemstede. VRAAG: 1. Hoeveel kost het trouwen op Woensdag? 2. En hoeveel op Woensdag In een aparte ka mer? ANTWOORD: Er zijn vier klassen: Aigemeor, is kosteloos: 3e klas 10 (met looper 20); 2e kl. 25 (met looper 35): le kl. 100 (loopor Inbegrepen). 3e kl. in de groote hal. 2e kl. in de wachtkamer, le kl. In de oude raadszaal. SPORTMIDDAF KLEVERPARKKWARTIER In aansluiting aan het verslag elders in dit nummer van den Sportmiddag in het Klever- parkkwartier vermelden wij hier nog: 100 M. hardloopen dames: mej. F. Berends 13,6 sec., le prijs, een medaille: 100 M. hardloopen heerende heer Lamoree 11,8 sec, le prijs, een medaille. 4 x 100 M. Estafette dames: deze werd ge wonnen door G. B. D. I in 54.4 sec. Ook hiervoor was een medaille beschikbaar ge steld, doch op verzoek van de vier dames kreeg elk een Edammer kaasje. Polsstokhoogspringen: E. Lamoree' 3 M. 55, le prijs, een medaille. Gp' verlangen van dezen prijswinnaar werd voor beide nummers Hardloopen en Polsstok hoogspringen een medaille uitgereikt, die echter dubbel gegraveerd zal worden. Speerwerpen: de heer J. Duiff 45 M. 45 c.M. CRICKET. Ranglijst eerste klasse. »H -« 2 s e AS a s a SÉ 3 u c bo Sn 3> bn &j O s> O, H. C. C. 2 14 8 1 1 4 0 20 H. C. C. 1 13 6 1 3 3 0 18 Hermes-DVS 13 9 0 0 4 0 18 V. O. c. 13 5 2 0 5 1 15 Rood en Wit 14 6 0 2 5 1 13 V. V. V. 14 6 0 1 3 a 11 V. R. A. 13 2 1 2 7 8 Haarlem 14 2 0 1 10 4 CRICKET IN ENGELAND. IIET KAMPIOENSCHAP VAN YORKSHIRE. Voor de zesde maal in de laatste acht jaar en voor de twintigste maal in totaal heeft Yorkshire het cricket-kampioenschap der counties gewonnen. Er is geen twijfel aan dafc het dit heeft verdiend. Vooral het batten is weer zeer sterk gebleken. Op Sutcliffe, Hutton, Mitchell en Leyland volgen nog verscheidene voortreffelijke batsmen in een elftal dat een bijzonder goeden aanvoerder bezit in A. B. Sellers, die trouwens.zelf vele hooge scores op zijn naam heeft. De stock-bowlers Bowes en. Verity zijn beiden van buitengewone kwaliteit. Yorkshire is in dit seizoen telkens in zijn county-matches verzwakt door de noodzake lijkheid, verscheidene spelers aan het Engelsch Elftal af te staan. Niettemin wist het ook die groote moeilijkheden te overwinnen. Middle sex heeft de kans gehad het van de eerste plaats te verdringen maar is daartoe tenslotte niet bij machte gebleken. Lancashire was al eerder in dezelfde poging gefaald door incon stant spel. De stand der (bijna uitgespeelde) compe titie is nu: 1. Yorkshire, 2. Middlesex, 3. Surrey, 4. Lancashire, 5. Derbyshire, 6. Essex, 7. Somerset, 8. Sussex, 9. Kent, 10. Gloucester shire, 11. Worcestershire, 12'. Warwickshire, 13. Hampshire, 14. Nottinghamshire, 15. Leices tershire, 16. Glamorganshire. 17. Northampton shire. DAMMEN. HET „GERRIT BAKKER FONDS". Hieronder laten wij de verantwoording vol gen van de tot en met Maandagavond 29 Aug. jl. ten behoeve van bovengenoemd fonds ont vangen gelden: Totaal der lijsten 1 t.m. 8 f 158.72 Lijst 9. Zuider Damclub te Rotterdam f 5. Vlaardingsche Damclub te Vlaardingen 1' 5.— Totaal der lijsten 1 tot en piet 9: f 168.72 Bijdragen voor dit fonds worden gaarne in gewacht door den penningmeester: I. Ravens- bergen, Gen. Joubertstraat 58 te Haarlem-N. (postrekening nr. 48787). CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1938 HAARLEMSCHE DAMCLUB. Voor de wedstrijden om de clubkampioen schappen 19371938 der Haarlemsche Dam club werd de volgende partij gespeeld: 2e klas se: A. M. Reedijk wint van~I. Ravensbergen. FAILLISSEMENTEN. In ons nummer van Woensdag werd gemeld dat het failissement van den heer J. W. E. Röbken, wonende Harmenjansweg 43, opge heven was. Ter voorkoming van misverstand verzocht men ons mede te deelen, dat sedert 1 April de N.V. Steengaas Maatschappij op dit adres gevestigd is, die natuurlijk niets uit staande heeft met dit faillissement. BILJARTEN. HET KOMENDE BILJARTSEIZOEN. Vele biljartclubs hebben reeds een voor- loopig programma opgemaakt, of beginnen eraan. Voor ..D. E. S," is 1939 een jubeljaar. Op 1 Januari e.k, bestaat zij 20 jaar, Als een der actiefste clubs in deze stad zal dit zeker niet onopgemerkt voorbijgaan. Reeds heeft zij een kampioenschap van Nederland op klein-biljart bij den Ned. Biljartbond aange vraagd. Aan de a.s. competitie zal „D. E. S." met niet minder dan 6 of 7 teams deelnemen. „Insulinde" in de Generaal Cronjéstraat zal waarschijnlijk met 5 teams Inschrijven. Ook zullen nog meer clubs alhier van de partij zijn in de competitie. Aan het clubkampioenschap driebanden op groot-biljart is de „Biljartclub der Sociëteit- Vereeniging" voornemem*deel te nemen; de» driebanden-wedstrijden om den „Mollerus- beker" zullen eind September beginnen. Dinsdag 30 Augustus beginnen „D. E. S." en „Insulinde" een massakamp in het clublo kaal van deze laatste. Met groote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon FRANCISCUS JACOBUS. F. E. DU MEE E. DU MEE—DU MEE 1 September 1938 Rozenstraat 13. De Heer en Mevrouw VAN DER VALK BOUMAN— VAN DEVENTER geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Zoon JAMES CHARLES EUGèNE. Heemstede 31 Aug. 1938 Asterkade 16 Tijdelijk: Diaconessenhuis Haarlem De Heer en Mevrouw VAN DEN BRIEL-FRANK geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Dochter MARIE LOUISE Heemstede-Aerdenhöut Vondelkade 10 1 September 1938. Ondertrouwd; B. KOK en BEP VONK Zwolle Melkmarkt 22 Haarlem, Kleverlaan 255 1 Sept. 1938. Receptie Zaterdag 3 Sept. van 4- 5.30 uur, Kleverlaan 255, Haarl. Huwelijksinzegening 15 Sept. 's nam. 12.15 uur, door den Wel- eerw. Heer Ds. C. D. v. Noppen, in de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal. Toekomstig adres: Wipstrikkerallee 21, Zwolle. Gevraagd: NET MEISJE van 14-15 jaar, tot 3 uur, met vollen kost. Br. no. 9896 bur. van dit blad Gevraagd voor terstond nette Leerjongen pl.m. 14 a 15 jaar, die vlug kun nen leeren. Voor banketbakkerij en chocoladebedrijf. Zich te melden hedenavond tusschen 6 en 8 uur bij M. VERMEULEN, 170 Gr. Houtstraat, Haarlem Tot onze diepe droefheid overleed heden plotseling onze jongste lieveling TONNY in den leeftijd van bijna 2 jaar. H. J. OUWERKERK A. C. OUWERKERK- MENKE ADRIE BERTJE Haarlem, 30 Aug. 1938 Frans Halsstraat 14 De teraardebestelling zal plaats vinden op Zater dag 3 Sept. a.s. te 11.30 uur op de Algemeene Be graafplaats te Haarlem, ingang Kleveriaan. Heden overleed in het Diaconessenhuis te Haar lem na een langdurige ziekte en geduldig lijden, tot onze diepe droefheid, onze lieve Vrouw, zorg zame Moeder, Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante Johanna Beugeling geb. Van Maris, in den ouderdom van 58 jaar. P. BEUGELING en H. P. BEUGELING Haarlem. 1 Sept. 1938 Van Zeggelenstraat 81 De teraardebestelling zal plaats hebben op Maan dag 5 September a.s. te 11.45 uur op de Algemee ne Begraafplaats te Haarlem, ingang Klever laan. Vertrek Van Zeggelen- straat te 11 uur. Mevr. REYINGA Brederodestr 203 A. Zandvoort, vraagt voor direct of later flinke DIENSTBODE voor d. en n„ v. g. g. v., netjes kunn. werken en eenv. koken. Arts Praktijk hervat. P. C. HEYBLOM Tandarts PRAKTIJK HERVAT. F. A.van der Breggen arts PRAKTIJK HERVAT. Dr.Posthumus Meyjes WEER TE RAADPLEGEN. Dr. Tj. Halbertsma Kinderarts PRAKTIJK HERVAT FLINK MEISJE v. d. en n. gevr., met 1 Oct., niet ben. 18 jaar, netjes k. w. en eenv. kok. Aanm. Kleine Hout weg 73. Gevraagd NET MEISJE v. d. en n., alle av. en Zond. na 12 uur vrij. Aanm. na 7 uur Ver- spronckweg 64. Gevraagd DAGMEISJE van 9 tot 5, keuken- en tweede meisje aanwezig, v. g. g. v. Zich aan te melden na 8 uur Mesdag laan 2. Bloemendaal. 2de MEISJE gevr., voor den dag. Goed kunn. werken. Br, no. 9893 bur. van dit blad Terstond gevraagd slagersbediende W. v. d. VOORN, Ramplaan 72, Overveen. Mevrouw v d. RENST, Beetho- venlaan 30. Heemstede vraagt v. direct of 15 Sept.. NET DIENSTMEISJE netjes kunnende werken en V, e. v., in klein gezin. j

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2