N.V. Wed. Oosten Zoon's Toen Koningin Wilhelmina nog een kind was.... Nog eenige herinneringen van haar gouvernante Miss Saxton-Winter. JUBILEUM- AANBIEDING Avodiré Slaapkamerameublement Palisander Eetkamerameublement Mahonie Salonameublement DONDERDAG 1 SEPTEMBER 193S H A A R L E M'S DAGBCAD 3 In ons vorig nummer gaven wij reeds aar dige bijzonderheden uit de kinderjaren van Koningin Wilhelmina, die verteld worden in een boek dat door de ex-gouvernante Miss SaxtonWinter geschreven is en dat uitge komen is bij de firma Scheltens en Giltay te Amsterdam. Hier volgen nog eenige aanhalingen uit dit boek. De Koningin houdt haar gouver- vernante voor den gek. De Koningin vond het met St. Nicolaas even aardig plagerijen te ontvangen als ze te ver zenden en zou zich zelfs zeer tedeurgesteld ge voeld hebben als zij er geen ontvangen had. De Koningin-Regentes zette de leden der hofhou ding aan het werk om de jonge Koningin op St,. Nicolaasavond allerlei plagerijen te sturen. Sens werd in het paleis een groote houten kist voor de gouvernante bezorgd. Ze werd in haar kamer gezet en het kostte haar veel moeite de planken los te maken. Het was zoo genaamd een zending van een groote firma uit Amsterdam. In de kist zat een geëtst portret van de Koningin, dat de gouvernante voor den geringen prijs van f 125.moest koopen, plus f 25.voor de lijst. Als de lijst niet mooi ge noeg was, kon er een duurdere om de ets ge zet worden. De gouvernante was erg veront waardigd over het gedrag der firma, die op onmiddellijke betaling rekende. Zelfs de se cretaris van de Koningin werd door haar in de quaestie betrokken, omdat zoo iets toch onbehoorlijk was. Toen heeft tenslotte de Ko ningin haar gouvernante uit den droom ge holpen, „het was dwaas om er niet aan te denken, dat St. Nicolaas de kist gestuurd had". Geologische onderzoekingen. In verband met het onderwijs toonde de Koningin veel lust in geologische onderzoekin gen. Deze werden met grooten ijver onder nomen. „Wij begaven ons op pad, toegenist met groote linnen tasschen en deugdelijke werktuigen, die aan de nieuwe onderneming een schijn van groot gewicht gaven. De Ko- (Adv. Ingez. Med.) ningin geloofde vast en zeker, dat deze onder zoekingen zouden leiden tot een of andere belangrijke ontdekking van fossielen of aard lagen, tot nu toe onbekend in de wetenschap pelijke wereld, maar ik vrees dat de uitpui lende tasschen en bemodderde zakken, die wij, altijd weer zwaar beladen met tropheën mee naar huis brachten, door mannen van het vak met minachting zouden behandeld zijn ge worden! Natuurlijk werd al deze „vondsten" van lieverlede weggedaan, naarmate de Ko ningin meer kennis van het onderwijs kreeg, maar toch werd op deze wijze een bepaalde liefde voor geologie en mineralogie bij de jonge Koningin ontwikkeld. Tengevolge van groote volharding, bijdra gen van haar eigen zakgeld en door geschen ken, werd de Koningin in enkele jaren de ge lukkige bezitster van een zeer aardige geologi sche verzameling, die menig zeldzaam stukje bevatte". Een ongeziene gast. Tijdens een bezoek dat de Koningin aan Engeland bracht had Koningin Victoria ver nomen, dat H.M. gaarne op de hoogte zou wil len zijn van de vormen, in acht te nemen door allen die de receptie in Buckingham Palace bijwoonden. En aangezien de hofetiquette het onmogelijk maakte, zoowel voor Koningin Emma als voor Koningin Wilhelmina. om de receptie bij te wonen, had Koningin Victoria een gelukkige inval, waardoor onze Koningin, zonder in de Troonzaal tegenwoordig te zijn, alles zien kon wat er gebeurde. Toen Koningin Victoria voor de receptie ge kleed was en versierd met de ridderorden en de keizerlijke kroon, die gewoonlijk bij der gelijke plechtigheden gedragen worden, ont ving Koningin Victoria onze jonge Ko ningin in haar eigen kamer, vanwaar zij, in gezelschap van eenige jonge prinsessen ge bracht werd naar een kamer die onmiddellijk grensde aan de Troonzaal. Door de deur onder een bepaalden hoek open te zetten, kon de jonge Koningin, zelve ongezien, Koningin Vic toria en de andere leden der koninklijke fa milie zien binnenkomen en plaats nemen, Ko ningin Victoria op den troon en de anderen rondom den troon en daarna de voorstel ling en de handkus van de leden der gezant schappen en hunne echtgenooten. Onnoodig te zeggen, dat het jonge meisje, ter wier eer het geheele plan was uitgedacht, er ten zeer ste van genoot. De Koningin krijgt een. drukpers Een nieuwerwetsche en compleet ingerichte drukpers, die Koningin Emma aan haar doch ter ten geschenke gaf. deed bij de Koningin den wensch ontstaan - die zoovele menschen vroeger of later in hun leven koesteren om schrijfster te worden. Bovendien wenschte zij haar eigen letterkundige voortbrengselen ge drukt. ingebonden en uitgegeven te zien van uit haar eigen werkplaats en door middel van haar persoonlijken arbeid. Mij werd opgedragen al de technische bij zonderheden en het geheele samenstelsel van de drukpers te bestudeeren, terwijl H.M. zich verdiepte in het maken van een verhaal, het in elkander zetten en de ontknooping van ver schillende verwikkelingen en het neer schrij ven van het dus gewrochte in behoorlijke taal en in goeden stijl. Het was een gewichtige tijd die thans aan brak. Wij leefden wekenlang in een toestand yan spanning en verheugden ons reeds in de verbazing en het genot van hen die het voor recht zouden hebben een exemplaar van de allereerste uitgave van de eigen drukpers der Koningin te ontvangen! Ik kan mij nog levendig voorstellen de jeug dige opwinding en geestdrift waarmede ce Koningin de verschillende tooneelen en tijd perken ontwikkelde, die haar verhaal moesten doen trillen in de harten der lezers. Zoodra wij alleen waren spraken wij over niets anders dan over het boek in wording, en wanneer een nieuwe verwikkeling was bedacht, hij beloofde bijzonderen indruk te maken, placht de Ko ningin van haar stoel te springen en de kamer op en neer te loopen. daar het haar onmogelijk was om stil te zitten terwijl de overstelpende vreugde der nieuwe vinding over haar was. Na veel overlezen en ernstige discussies werd eindelijk het verhaal door de jeugdige uit geefster geschikt geoordeeld voor de pers en toen begon de eigenlijke arbeid! Mijn onhandig geknoei, mijn langzaamheid in het uitkiezen en zetten der letters, ver traagde in hooge mate den zoo gewenschten vluggen gang van het drukken. Maar toch na zekeren tijd smaakten wij de groote voldoening keurige blaadjes gedrukt papier voort te bren gen zonder fouten, met voldoende witte ruim te rondom het gedrukte en waarvan wij de rechtmatige verwachting koesterden, dat het „het werk van deskundigen" zou worden ge noemd. Het verhaaltje werkelijk allerliefst en eenvoudig behandeld bevatte de geschiede nis van een Arabischen slaaf, maar aangezien het boekje niet in den handel mocht komen en de Koningin aan niemand, wie dan ook, het auteursrecht wilde afstaan, moet ik alle verdere bijzonderheden aan de verbeelding mijner lezers en lezeressen overlaten". Geen aanleg voor muziek, wel voor teekenen. Men moet zoo vervolgt de gouvernante haar verhaal geen oogenblik meenen, dat de beoefening der zoogenaamde schoone kun sten of de studie van vreemde talen bij het overige onderwijs ten achter stond. De Nederlanders hebben een bijzondere gave voor het aanleeren en spreken van vreemde talen en de jonge Koningin deelde in dit op zicht de gave der landgenooten. Maar in zon derlinge tegenstelling hiermede kon H.M., hoewel zij zeer gemakkelijk verschillende stem buigingen en taaiaccenten kon nadoen, in haar jeugd onmogelijk wijshouden en miste zij alle gevoel voor muziek. Zoo erg was dat, dat zij, op haar dringend verzoek, na haar ver jaardag had opgehouden muzieklessen te ne men. Alleen behield zij een groote voorliefde voor militaire muziek en verklaarde dikwijls lachend, dat de eenige wijs die zij ooit kende, het Nederlandsche volkslied was, het Wilhel mus van Nassauwe een bewering die wel niet vrij van overdrijving zal zijn geweest. Maar hiertegenover stond, dat de Koningin een bijzonder talent had voor teekenen. De ontwikkeling van dit talent was een onuit puttelijke bron van genot en ontspanning. Ik herinner mij nog levendig, hoe Hare Majesteit, toen zij nog maar een klein meisje was, uit de ramen van het Paleis te Amsterdam placht te kijken naar de wacht te paard en poogde ruwe schetsen te maken van den huzaar of van het paard. Hoewel Hare Majesteit veel naar de natuur teekende, hetzij stillevens of dieren, gaf zij de voorkeur aan het teekenen van dieren en wijdde een groot deel van haar tijd aan studies maken van haar eigen paarden, ponnies en honden. Een andere uiting van dezen artistie- ken aanleg was haar groote handigheid door grondige kennis van de vormen der natuur van oorpsronkelijke teekeningen voor al haar eigen borduurwerk te maken. GELDIG TOT 15 SEPTEMBER A.S. Geëtaleerd bestaande uit kast (3-deelig) lits jumeaux 2 nachtkastjes toilet tafel 2 stoelen bestaande uit dressoir ronde tafel met inlegblad 2 fauteuils 4 stoelen. bestaande uit bank met kastjes 2 fauteuils tafel. Totaal 575.- Complete Woninginrichting BARTEUORISSTRAAT 13—17 HAARLEM. Uit Haarlem's Dagblad van 1888. (Adv Ingez. Med.) Sir Neville Henderson op Schiphol Op doorreis naar Berlijn. Woensdagmiddag heeft op doorreis naar Berlijn gedurende een half uur op Schiphol vertoefd de Britsche ambassadeur te Berlijn, sir Neville Henderson, die in verband met den gespannen internationalen toestand dezer dagen door zijn regeering voor een spoedbe- spreking naar Londen was geroepen. Hij keerde Woensdag per K. L. M. naar Berlijn terug en heeft, na aankomst met de „Koeti- lang" te ongeveer drie uur op Schiphol, daar, evenals Zaterdag j.l. op de heenreis, een half uur doorgebracht tezamen met den stations chef der K. L. M. op Schiphol, den heer Thomson, met wien hij eenige ververschingen gebruikte. Uiteraard kon de Britsche diplomaat, die te half vier met het K. L. M.-vliegtuig zijn reis naar Berlijn voortzette, geen enkele mede- deeling over zijn besprekingen noch over de situatie in het algemeen doen. Oproep tot krachtige Malaria bestrijding. Volksgezondheidsdienst in. gebreke gesteld. Opvallend artikel in Indisch tijdschrift. In het geneeskundig tijdschrift van Ned. Indië, waarvan het Augustusnummer is ver schenen, komt op een zeer opvallende plaats de volgende uiteenzetting voor van prof. C Bonne, die bevestigt wat ook onder het groote publiek in stijgende mate wordt gevoeld, dat de Dienst voor de Volksgezondheid ten aan zien van het malaria-vraagstuk ernstig is te kort geschoten, schrijft het Bat. Nbld., Na de verklaring van den vlootvoogd in zake liet prijsgeven van het plan tót een vlootrevue te Priok te hebben aangehaald, vraagt prof. Bonne: zal dit nu eindelijk in druk maken? De dooden vallen in Priok en vallen zelfs op onze schepen. En hoeveel dooden eischt de malaria niet ver weg van de plaatsen, waai de groote dagbladpers zetelt en waarvan men alleen iets verneemt wanner men toevallig de getroffen streek bezoekt? hoeveel volks kracht laat zij niet verloren gaan? Zal men nu eindelijk weer willen inzien, dat de ma laria nog steeds de belangrijkste tropische ziekte van Indië is? Ik weet namens velen en namens zeer bevoegden te spreken, wanneer ik zeg, dat vrees bestaat dat de overheid de laatste jaren te weinig aandacht heeft ge schonken aan de studie en bestrijding dezer ziekte. Kennis, geld en organisatie zijn noodig. Ik herhaal wat ik op de eerste blad zijde van dezen jaargang reeds schreef: onze kennis der malariaepidemiologie in Indië stag neert. Er is een tekort aan wetenschappelijke bewerkers en deze beschikken niet over vol doende fondsen en over een voldoende orga nisatie voor bestrijding. Ik wil niet beweren, dat de huidige Priok- epidemie te voorkomen ware geweest. Ik kan dit thans niet beoordeelen en daar gaat het nu ook niet om. Het gaat er om of de dienst der malariabestrijding efficient genoeg is uit gerust en of de fondsen, die noodig waren om die uitrusting tot stand te brengen, haar zijn onthouden omdat zij voor andere vraag stukken van minder vitaal belang maar meer op het sentiment werkend, zijn besteed. Indië voelt den toestand in Priok als een blamage daarbij waarschijnlijk niet besef fende hoe ingewikkeld de omstandigheden bij een malaria-explosie soms kunnen zijn Het is echter betreurenswaardig, dat de ge rustheid bij vele medici ontbreekt, dat in de wetenschappelijke en organisatorische ont wikkeling van den dienst der malariabestrij ding al het mogelijke gedaan is. Nieuw sclioolschip wordt morgen in dienst gesteld. H.M. de Koningin maakte Woensdagmiddag een r.poe. uuu. waarbij vele vereenigingen langs den weg stonden opgesteld. De aankomst op het Gevers Deynootplein te Scheveningen De „Koningin Wilhelmina". Morgen zal de minister van onderwijs, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, het nieuwe schoolschip van het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Amsterdam, de „Koningin Wilhelmina". officieel in dienst stellen. De ..Koningin Wilhelmina" is een school schip waarop de eerste dagnijverheidsschool voor schippersjongens „Oranje Nassau" van het onderwijsfonds -voor d-e scheepvaart wordt gevestigd. Een halve eeuw geleden 1 September De heer Paul C. van Vlissingen, custos van het stedelijk Museum op het Raadhuis alhier, mocht heden een blijk van waardeering ontvangen van H. K. H. Prinses Albrecht van Pruissen voor de betoonde welwillendheid bij ge legenheid van haar bezoek aan genoemd museum. TWEE AUTO'S BOTSTEN. Fietser het slachtoffer. DOOR AFKNAPPENDE BOOMPJES GERAAKT. Op den Rijksweg Roermond-Swalmen, ter hoogte van den Zijweg naar kasteel „Hillen- raedt". heeft zich Woensdagmiddag omsteeks een uur een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij een onderwijzer uit Venlo werd gedood en zijn 13-jarige zoon gewond werd. Uit den zijweg van kasteel „Hillenraedt" na derde op dat tijdstip een met kippen gela den vrachtauto van den expediteur Pillaerds uit Herkenbosch. Uit de richting Venlo kwam op hetzelfde moment met groote snelheid een Engelsche personenauto aanrijden. Juist op de kruising kwamen de auto's met elkander in botsing. De personenauto vloog van den weg en raakte daarbij een paar boompjes, die geveld werden. Zij kwamen in hun val neer op twee wielrijders, die zich op het fietspad bevonden, de onderwijzer W. Spiers uit Venlo en zijn 13-jarige zoon. Bei den vielen tegen den grond. De heer Spiers werd met een verbrijzeld been en enkele ge broken ribben in bewusteloozen toestand op genomen. Zijn zoon had een hoofdwonde op- geloopen. De twee slachtoffers werden naar het Sint Laurentiusziekenhuis te Roermond overgebracht, waar de heer Spiers aan zijn verwondingen overleed. De vier inzittenden van de personenauto, al len Engelschen. twee dames en twee heeren, kwamen met den schrik vrij, evenals de be stuurder van de vrachtauto. Openbaar gehoor te Batavia. Rede van Mr. van Helsdingen. BATAVIA, 31 Augustus (Aneta-A.N.P.) Ter gelegenheid van het openbaar gehoor, dat in den ochtend van koninginnedag in het paleis Rijswijk te Batavia plaats heeft ge vonden, heeft de voorzitter van den Volksraad mr. van Helsdingen een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: Groote dankbaarheid vervult onze harten als wij een terugblik werpen op het afgeloopen veertig-jarig tijdperk van harer majesteits regeering. Dit tijdperk valt samen met een krachtig voortschrijdende ontwikkeling op elk terrein des levens in Nederlandsch-Indië op economisch, staatkundig en cultureel gebied, niet een zich steeds uitbreidende staatszorg, met een openbaar worden en een verheugende opntplooiïng van te voren latente of slechts zwakke maatschappelijke krachten. De economische vooruitgang trots perio diek weerkeerende inzinkingen torts de uit botsing van belangen voortspruitende proble men treedt in stad en op 't land overal aan den dag en is in statistieken duidelijk aan wijsbaar. Onbevooroordeelde vergelijking constateert wel verschuivingen, geen elkaar verdringen der bevolkingsgroepen Wij kunnen gezamen lijk opbouwen, allen gezamenlijk opbouwen. Zich tot den Gouverneur Generaal rich tend zeide spr.: Excellentie, Namens de bevolking van Nederlandsch- Indië roep ik uwe bemiddeling in om onze geëerbiedigde gelukwenschen en betuigingen van hulde en aanhankelijkheid aan te bieden aan Hare Majesteit de Koningin. Moge het den Almachtige behagen Haar nog lange jaren te sparen tot heil ook van deze gewesten. Deze rede werd door den landvoogd be antwoord. Deze zeide o.m.: Het past ons op dezen geboortedag onzen diepgevoelden dank te uiten, dat een zoo zware en verantwoordelijke, over een tijd perk van veertig jaren met volle overgave vervulde taak onze souvereine bij het be reiken van het 59ste levensjaar de kracht gelaten heeft zich dagelijks te blijven wijden aan de gewichtige belangen die aan haar wijsheid zijn toevertrouwd. Mijnheer de voorzitter van den Volksraad, gij deed mij het verzoek mijne bemiddeling te verleenen voor het aanbieden aan Hare Maje steit van de eerbiedige gelukwenschen en be tuiging van hulde en aanhankelijkheid der bevolking van Nederlandsch-Indië. een ver zoek dat gij van de bede vergezeld deed gaan. dat het den Almachtige behagen moge Haar nog lange jaren te sparen tot heil ook van deze gewsten. Overtuigd, dat dit bewijs van verknochtheid door de Koningin op hoogen prijs zal worden gesteld en hartelijk instem mend met uwe bede, voldoe ik gaarne aan uw verzoek. Fransclie hulde voor de Koningin. Ter gelegenheid van het 40-jarig regee- ringsjubileum van koningin Wilhelmina heb ben de ..Vrienden van Frankrijk" in hun club een gezelschap Nederlanders ontvangen, dat een bezoek aan Frankrijk brengt. De Fran- sche minister van buitenlandsche zaken was op de plechtigheid vertegenwoordigd door zijn kabinetschef Saint, en de Nederlandsche gezant door baron van Pallandt, den eersten gezantschapssecretaris. Er werd aan Ko ningin Wilhelmina een boodschap gezonden, onderteekend door een groot aantal vooraan staande figuren uit de politieke, diplomatie ke. litteraire en aristocratische wereld. LUDOWSKY-BALLET IN HET REMBRANDT- THEATER HAARLEM Donderdag, Gedurende de feestweek, van 28 Sept. zul len in het voorprogramma van het Rem brandt Theater optreden het bekende Lu- dowsky-B'allet met medewerking van het or kest Joop de Leur en Ans Stroink, zang. Mar tha Posno. die de rol vertolkt van Lotti van Meerle, in de Nationale film ..Veertig jaren", werkt mede in het „Ludowsky-Ballet.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5