Sftad iu 'i jiod Je Wereldkampioenschappen te Amsterdam H'AAREEM'S DAGBEAD Komen er beroeps-scheidsrechters in Engelsch voetbal? Het Spaarnebeker-tournooiGuus Schilling vertelt over zijn sprintersPlannen van Ooms om stayer te worden Caroentje verbetert een wereldrecord Estafette-loop van Groningen naar Amsterdam; De O. S. 1940; De „Boot leggers". Er gaan in Engeland stemmen op om het' leiden van voetbalwedstrijden tot een beroep le maken. Tot nu toe ontvangt de scheids rechter behalve zijn reiskosten twee guineas, dat is ongeveer twintig gulden. Goede arbi ters zijn er in Groot-Brittannië weliswaar meer dan in andere landen, doch ofschoon men daar uiteraard hoogere eischen moet stellen, is het percentage uitblinkers, ondanks de zeer gedegen en langdurige opleiding, waarbij men als grensrechter begint, betrek kelijk klein. Teneinde nu meer specialisten op te kwee ken, stelt men voor, den scheidsrechter als een vakman te beschouwen en hem een week- salaris van acht pond sterling toe te kennen, derhalve evenveel als een beroepsvoetballer van de hoogste capaciteiten en een bedrag, waarvan hij leven kan zonder er een ander baantje op na te moeten houden. Men meent, dat de arbiter zich op die wijze beter op zijn taak zal kunnen concentreeren en bovendien beoogt men er een ander doel mede, waar van het nut ons echter problematisch lijkt. Immers met hoopt door bovengenoemden maatregel oud-spelers van erkende reputatie tot het ambt van scheidsrechter aan te trek ken, doch men vergeet ten eerste, dat zelden een oud-speler als referee voldoet, omdat hij het spel van een geheel ander en enger standpunt bekijkt, namelijk van de plaats in het team, die hij placht in te nemen, en ten tweede, omdat een waarlijk groot scheids rechter niet opgeleid, doch geboren wordt. Ook in ons land zijn er enkele arbiters, die de spelregels uitstekend kunnen toepassen en dat ook buitengewoon nauwkeurig doen. Maar toch ontbreekt hun de grootste gave, namelijk het aanvoelen van den geest van het spel en van de situatie en de sfeer op een bepaald moment. Dat zijn belangrijke facto ren en het begrip daarvoor maakte Bep Wil ling, Job Mutters, Howcroft en Langenus tot uitblinkers van internationale vermaard heid. Het tournooi om den Spaarne-beker, dat Zondag a.s. op het Haarlem-terrein aan den Schoterweg gespeeld wordt, belooft ditmaal zeer interessant te worden, want twee van de sterkste clubs uit den lande, Ajax en Go ahead zullen er aan deelnemen. De techniek van de Amsterdamsche rood-witten valt altijd te lo- De Finsche athleet Irjö Nikkanen wierp op een sportfeest te Karhula de speer 77.87 M., waarmee hij het wereldrecord van zijn land genoot Matti Jarvinen met 64 c.M. verbeterde. ven en ook de Deventenaren beschikken over spelers, die het in dit opzicht ver gebracht hebben. Voetballers als Roelofs, Koopman en Goldenbelt behooren tot de besten in den lande en met Leo Halle in het doel zal het niet gemakkelijk zijn, de rood-gelen te ver slaan. Voor de roodbroeken en ook voor de Stormvogels is dit tournooi een goede gele genheid om zich voor te bereiden op de com petitie-wedstrijden, die vooral van het Haar lem-elftal in de sterke afdeeling, waarin het team is ingedeeld, de allerbeste prestaties zul len vereischen. Een Fransch sportjournalist heeft een on derhoud gehad met Guus Schilling, den trai ner van onze wielrenners, die hem o.m. het volgende vertelde: „Ik bezoek geregeld de wielerbanen in Ne derland om jong talent te ontdekken en in den regel tref ik het het best met jongelui uit do provincie. Vooral Derksen, die het in zijn eerste kampioensjaar tot de derde plaats wist te brengen, is een veelbelovend renner, die zich veel moeite geeft om het geleerde in practïjk te brengen. Het zou daarom de kos ten waard zijn, den jeugdigen Zwollenaar in den komenden winter naar warmer streken te zenden, teneinde daar een verdere training te volgen. Voorts heb ik hooge verwachtingen van Smit. die met Derksen een poging zal wa gen om de tandemrecords over 500 en 1000 Meter te verbeteren. Het is merkwaardig, dat Frankrijk met het voor sprinters zoo gunstige, zachte klimaat de laatste jaren geen uitblin kers in deze categorie heeft opgeleverd. Daar moet toch materiaal genoeg te vinden zijn''. Tot zoover Schilling. Ook over Arie van Vliet weet de Franschman het een en ander mede te deelen, o.a. dat de wereldkampioen in den komenden winter weer een tour door Australië hoopt te maken. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat onze stadgenoot Henk Ooms in de naaste toekomst tot het professionalisme zal overgaan. Hij zal dan echter niet pogen. Van Vliet naar de kroon te steken, doch zijn fortuin (naar hij hoopt in dubbele beteekenis van het woordachter den motor zoeken Het is hem den laatsten tijd gebleken, dat hij voortdurend in serieuze training moet blijven, om een te groote ge wichtstoeneming te verhinderen en uiteraard zal een stayer, die geregeld zijn honderd ki lometer rijdt, minder met dit euvel te kam pen hebben, dan een sprinter. Sedert Courbet, Gerard Blitz Van Parijs en mevr. Lamot-van Bogaert een wereldrecord op hun naam hadden staan, is de Belgische zwemsport nooit meer tot internationalen zullen voetbal, waterpolo en kanovaren op het programma staan. Er zijn besprekingen gaan de, om ook hockey in het programma op te nemen. Meer nog dan het vorige jaar, maakten de Bootleggers, die hun tweede bezoek aan ons Jand brachten, den indruk van een echt „holi- day-team", die aan het gezellige reisje min stens evenveel waarde toekennen als aan de daarbij behoorende cricketmatches. De kracht van hun team is natuurlijk niet te vergelijken met die van de Free Foresters of de MC.C.. maar toch hebben zij enkele uit stekende cricketers in hun midden. De fast- bowler Baring, die voor Hampshire heeft ge speeld en naar verluidt den grooten Don Bradman eenmaal voor nul wist te bowlen, is werkelijk zeer snel, getuige zijn 7 voor 62 te gen Rood en Wit. De aanvoerder-wicketkeeper Austin mag er ook wezen; voorts batten Hawkes, Besf en Lynn in fraaien stijl. Het fielden liet daaren tegen te wenschen over. wat ook geen wonder is, als men weet, dat in het elftal een viertal „zwaargewichten" zijn opgenomen, voor wie 't stoppen van een bal over den grond groote bezwaren oplevert. Het vorige jaar verloren de Engelschen van V.R.A. met het gevolg, dat Austin ditmaal uit voorzorg veel te laat sloot, waardoor de La- rensche Amsterdammers nog juist een draw wisten te bewerkstelligen. Een wereldkampioen in toga. De beroemde Amerikaansche hardlooper Glen Cunningham behaalde dezer dagen den doctorstitel en liet zich toen in starthouding, met toga en baret, kieken. roem gekomen. Doch sinds eenige maanden is de aandacht gevestigd op een 17-jarig meisje uit Ostende, Fernande Caroen. Dit Caroentje, zooals ze meestal wordt aan geduid, heeft eerst een geweldige opruiming gehouden onder de Belgische records en daar na deed zij op de Europeesche kampioenschap pen van zich spreken, door Rie van Veen vrij ernstig te bedreigen in de race, die door Ragnhild Hveger gewonnen werd. Twee weken geleden kwam Caroentje in de nabijheid van het op naam van de beensche staande record over 80P Meter, waarbij ze 16 seconden sneller zwom dan haar mannelijke landgenooten. Eenige dagen later wist zij zoo waar een wereldrecord te veroveren door de 1000 yards in 13 min. 3 1/5 sec. af te leggen. Dit record stond eertijds op naam van Helen Madison met 13 min. 23 3/5 sec.,-waarna de Deensehe Fenny Petersen het tot 13 min. 15 9/10 sec. verbeterde. Als het Belgische meisje zoo doorgaat, zal men met haar in de toekomst duchtig reke ning moeten houden. Het district Groningen en Drente van de Kon. Ned. Athletiek Unie had het plan opge vat. om ter gelegenheid van het Regeerings- jubileum een estafette te organiseer en van Groningen naar Amsterdam. Dank zij de me dewerking der autoriteiten, in het bijzonder van Mr. J. Linthorst Homan, gaat deze esta fette inderdaad door. Op 9 September zullen tachtig Groninger sportsmen een oorkonde naar Amsterdam brengen, waarin de trouw en aanhankelijkheid der provincie Groningen wordt vertolkt. Ieder van de 80 deelnemers zal drie kilo meter moeten afleggen. Per auto zullen zij naar hun startplaatsen worden gebracht en voor de route naar Amsterdam zal een ver keersregeling worden getroffen. H.M. de Koningin heeft zich bereid ver klaard. deze oorkonde persoonlijk ten paleize in ontvangst te nemen. Zooals bekend mag worden verondersteld, heeft Noorwegen het aanbod van het Interna tionaal Olympisch Comité om de Winterspelen van 1940 te organiseeren, niet aanvaard en het is thans zeer waarschijnlijk, dat die in Zwitserland zullen worden gehouden. Overigens geeft men zich in Finland veel moeite voor de voorbereiding: het bestaande stadion te Helsingfors zal worden vergroot. Tevens wordt er een zwemstadion gebouwd. Behalve de gebruikelijke takken van sport Metze wereldkampioen achter den motor. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Om het clubkampioenschap strijden thans alleen nog J. B. Sluiter Jr. en P. J. van Darte len. Aan laatstgenoemde is de lang niet gemak kelijke taak opgelegd, zijn drie nog te spelen partijen tegen Van Looij, Berghuis en Fabel te winnen om gelijk te kunnen aankomen met Sluiter. Van Looij en Berghuis verkeeren nog in degradatiegevaar, aangezien beiden de ver- eischte 7 punten nog niet hebben behaald. ATHLETIEK. DRIEKRINGENWEDSTRIJD. Voor den op 18 September in Edam te hou den driekringenwedstrijd, slot en hoogtepunt van het athletiekseizoen van den Kennemer Turnkring, worden de vertegenwoordigende K.T.K.-ploegen als volgt vastgesteld. Dames: Van de B.G.V.; F. Berendes (100 M. en ver) T. Boorsma (100 M.), G. Bernard (ver), R. v. Asselt (hoog, driesprong, kogel). B. v. Twisk (driesprong, speer), voorts de 4 x 100 M. esta fette en de relay, behalve 200 M. Van Concordia: J. Biesbrouck (200 M.), R Sjouwerman (speer, discus). Van O..S.S.: H. Koper (hoog, kogel). Van Turnlust B.: D. Tabak (200 M., relay). Van Rapiditas: G. Janssen (discus). Heeren: Van de B.G.V.P. v. d. Klinkenberg (ver)A. v. Kersen (hinkstap), F. Warlé (speer), D. v. Looij (speer, polshoog), K. v. Drunen 4x100 M. Van O.S.S.: H. d.e Roode (4O0 M., 4x100 M. estafette, Zweedsche estafette), J. Keur (400 M., Zweedsche estaf.), A. Paap (1500 M.), J. d. Bos (ver, hoog). Van Tunrlust B.: A. v. Geenhuizen (100 M., 4x100 M. estafette. Zweedsche estafette), A. Schaap (als voren), M. Kluft (hoog, kogel, discus) Van Olympia: Ph. Groen (1500 M.), K. Groen (kogel, discus). Van Turnlust H.: J. Verkes (polshoog). Van Bato: A. Prent (hinkstap). CRICKET IN ENGELAND. Te Blackpool werd een Engelsch elftal twee maal door O'Reilly (430 en 544) en Ward (644 en 420) voor een laag totaal aan den kant gezet. De Australiërs wonnen met 10 wickets. Engelsch XI 132 en 99. Australië 174 en 580. Notts 133 en 740 won met dezelfde cijfers van Kent 84 en 122. In dezen wedstrijd nam de Notts-fastbowler Voce in totaal 13 wickets voor 132 runs. De all-rounder Nichols leverde een uitzon derlijke prestatie door voor Essex 159 te sco ren uit een totaal van 543 en vervolgens 9 Gloucester-wickets te nemen voor slechts 37 runs. Gloucester scoorde 97 en 2104, waar van Barnett 105 not out. Somerset won na 432 gemaakt te hebben met innings van Leicestershire 113 en 179. Sussex 77 en 2757 (Cox 140x) tegen York shire 3309 (gesl.), gestaakt wegens regen, De wedstrijd tusschen Surrey en Lancashire te Taunton heeft een interessant verloop. Surrey 270 verkreeg de leiding op de eerste innings met 106 runs na een stand van 435 voor Lanes. Fishlock en Gregory scoorden in de tweede innings 52 voor het eerste wicket, op welk totaal Gregory door Farrimond ge stampt werd. waarna Wilkinson en Pollard de resteerende 9 wickets voor 81 runs opruimden. Het totaal werd 133, zoodat Lancs 240 runs noodig heeft om te winnen. Paynter Washbrook kwamen tot 14. toen wegens slecht licht gestaakt moest worden. De nieuwe wereldkampioen Arie van Vliet m gesprek mei aen Belgischen wielrenner Josef Scherens (links), die bij de wereldkampioenschappen te Amsterdam door onzen land genoot onttroond werd. Wielrijden. De Duitscher Erich Metze, die Donderdagavond te Amsterdam het wereld kampioenschap achter den motor won, neemt gelukwensclien in ontvangst. Schulte wint de achtervolging. Het is wederom duidelijk gebleken, dat er in ons land toch nog groote belangstelling voor de wielersport bestaat, als er maar interessante programma's geboden worden. Daaroyer heeft men bij de wereldkampioen schappen natuurlijk niet te klagen en dus wa ren er Donderdagavond bij de finale van het stayerskampioenschap ruim 25.000 toeschou wers in het Olympisch Stadion te Amster dam aanwezig. Begonnen werd met de beslissende ritten van de achtervolging over 5 K.M., waaraan de waarde van een officieus wereldkampioen schap wordt toegekend en dat waarschijnlijk in komende jaren eveneens op de lijst der wereldtitels zal voorkomen. In den halven eindstrijd won Schulte van Klink in 6 min. 29 sec. en Pijnenburg van Slaats in 6 min. 40 sec. Alvorens de beide winnaars de finale uit vochten, werd éen klassementswedstrijd voor amateurs over 12 K.M. gehouden, die door onzen stadgenoot Toon Ooms, een jongeren broeder van den Nederlandschen sprint kampioen, in 16 min. 4 sec. werd gewonnen. Vervolgens won Schulte in 6 min. -28 1/5 sec., de achtervolging op Pijnenburg, die een achterstand van 30 Meter boekte; de Am sterdammer kreeg voor deze zege een zilveren beker. De volgorde van starten voor het stayers kampioenschap werd bepaald naar aanleiding van de in de series en repêchages gemaakte tijden, zoodat Lohmann van den kop af ver trok, gevolgd door Paillard, Metze, Se- vergnini en Wals. De Hollander start voortreffelijk en demon streert zijn sprinterscapaciteiten door binnen drie ronden achter Lohmann op de tweede plaats te komen. Spoedig blijkt, dat het er in dezen strijd hard van langs zal gaan en dat de naijver tusschen Wals en Severgnini er sinds de serie niet minder op is geworden. Na 8 K.M. gaat de Italiaan Wals voorbij en vier ronden later heeft laatstgenoemde even als Paillard reeds een lap van Lohmann te pakken. (10 K.M. in 8 min. 57 3/5 sec.) Dat laat den Hollander echter niet op zich zitten; hij dient onmiddellijk van repliek en zit zoowaar na 20 K.M. vlak achter Lohmann en Severgnini. De Italiaan jaagt dan den Duitscher op en weet hem inderdaad te pas- seeren, waarbij Lohmann losraakt en voor loop ig naar de achterhoede verhuist. Wals deelt bij een poging, om de eerste plaats te bereiken, hetzelfde lot, doch dan doet de samenwerking der twee Duitsche stayers zich gelden, want nu is het Metze die den hand schoen opneemt en Severgnini gaat besto ken. Het is duidelijk, dat deze gecombineerde aanval den Italiaan vroeg of laat de leiding moet kosten, te meer, daar ook Wals Se vergnini geen duimbreed toegeeft. Inderdaad gaat dan ook Metze naar den kop en na 50 K.M. (in 42 min. 33 sec.) is de stand: l. Metze, 2. Lohmann, (op 275 Meter), 3. Severgnini (op 300 M.), 4. Wals (op 400 Meter) en 5 Paillard die van fiets moet verwisselen op 1800 Meter. Metze doet het dan eenigen tijd kalm aan, doch komt geleidelijk achter den Italiaan, die als het ware in een tang tusschen de bei de Duitschers komt te zitten, doch zich niette min kranig verdedigt. Na 70 K.M. (in 59 min. 41 4/5) krijgt Wals een lap van Metze. doch als laatstge noemde dan langs Severgnini probeert te ko men. raakt hij los. Een kranige prestatie van den zuiderling, die van alle deelnemers ver reweg den zwaarsten strijd heeft te leveren, wat door het publiek dan ook terdege geap precieerd wordt. Na een uur zijn afgelegd: 70.350 K.M., wel een bewijs dat er hard gereden wordt. Wals raakt bij een poging om Severgnini te passeeren, door een fout van zijn gangmaker los. doch hij geeft den moed geenszins op en daar Metze nog niet op tempo is gekomen, weet onze landgenoot zijn lap terug te ne men. De stand na 75 K.M. (in 1 uur 3 min. 55 sec.) is dan: Metze, Lohmann. Severgnini, Wals en op 7 ronden Paillard. De Franschman wil dan toonen, dat hij niet voor niets in de finale rijdt; hij neemt een ronde van zijn achterstand terug waarna hij in een lang duel met Wals de overwinning be haalt. De Hollander zakt dan wat af en komt wederom op een ronde achter den leider Metze te liggen, die op zijn beurt Severgnini rustig blijft volgen. (80 K.M. in 1 uur 14 min. 4 5 sec.) Er komt dan eenigen tijd weinig verandering in de onderlinge positie der renners, die krachten verzamelen voor een laatsten aan val. Intusschen zakt het tempo; de 90 K.M. gaan in 1 uur 17 min. 5 2/5 sec. Paillard laat zich dan weer passeeren, al rijdt hij bedui dend beter dan in het begin van de race. Vijf kilometer voor het einde jaagt Metze den Italiaan op Lohmann, die echter even eens versnelt en achter Wals komt te zitten. In de laatste twee ronden nog een verwoede poging van Severgnini om Lohmann te pas seeren. doch de afstand is te kort; in onver anderde positie eindigen de renners den wed strijd. Metze (Duitschland) heeft- achter den gangmaker Vllle den wereldtitel behaald. Getooid met de regenboogtrui en een reus- aohtigen krans rijdt hij zijn eereronde. 1. Metze (100 K.M. in 1 uur 25 min. 551 5 sec.) 2. Lohmann (Duitschland) op 300 M., 3. Severgnini op 310 M.; 4. Wals op 750 M., 5. Paillard op 7 ronden. CRITICUS. U. S. V. „DE KAMPIOEN" De successen van de Kampioen-leden op 31 Augustus waren weer talrijk. Des middags bij de sprintwedstrijden te Zandvoort waren de rijders van „De Kampioen" T. Ooms no. 3, C. de Best no. 4. R. de Lange no. 5 en A. Terburg no. 6. Behalve hun prijzen kregen ze allen twee mooie herinneringsmedailles. En zooals men in ons nummer van Donderdag heeft kunnen lezen hadden de Kampioen-leden ook bij het wegkampioenschap van Haarlem veel succes. De volgende wedstrijden staan nu nog op het programma: Zondag 11 September: Kampioenschap korte en lange afstand op de baan te Heem stede. 18 September: Sprintkampioenschap op den weg. 25 September: lange afstand kampioenschap op den weg. Het bestuur van „De Kampioen" is voor het laar 1938—'39 als volgt samengesteld: J. ten Hoven, voorzitter; W. B. C. Haalboom, eerste secretaris. P. Heyboom, eerste penning meester; H. J. Keizer, vice-voorzitter; F. Kui per, tweede secretaris, G. Wiekamp, tweede penningmeester en J. Tulleken, commissaris. GYMNASTIEK. BATO Met ingang van September zullen de oefe ningen van bovengenoemde vereeniging weder beginnen. Donderag 1 September begonnen van 67 uur de jongens van 812 jaar en van 78 uur de jongens van 1216 jaar; de heeren van 8—10 uur. Woensdag 7 September van 78.30 uur be ginnen de lessen voor meisjes van 1214 jaar en van 8.30—10 uur de dames van boven de 30 jaar. In verband met den nationalen feest dag op 6 September zullen de meisjes van 8—12 jaar, de meisjes van 1418 jaar en de dames van 18—30 jaar van 6—7 uur. van 78 uur en van 810 uur niet eerder dan Dinsdag 13 September kunnen beginnen. Evenals voorgaande jaren zal weder in het lokaal aan den Kleine Houtweg-Badhuisstraat geturnd worden onder leiding van den heer C. Th. Smal. Besprekingen zijn gaande om 'n veteranen- afdeeling op te richten. CRICKET. F1 am i ngo's—B o o tl egger s. EEN DRAW. Donderdag werd deze wedstrijd in Den Haag gespeeld. De scores luiden als volgt; Flamingo's: Jhr. v. d. Bosch c. en b. Bafing Mr. Neuerburg l.b.w. Parker Dankelman l.b.w Gadsby mr. Van Manen b. Baring Sillevis c. Wisdom b. P. H. Palmer mr. Koeleman b Palmer Gallois b. Baring Van Oven b. Baring mr. A. T Van Manen c. Lynn b. Baring ir. Menalda van Schouwenburg not out Sodderland b Gadsby Arendsen de Wolff b. Baring Extra's Totaal Bowllngcyfers Bootleggers: O. M. R. W. Baring 26 5 58 6 Parker 12 2 30 1 Gadsby 13 2 31 2 Palmer 6 1 16 2 Jenkins 3 0 20 0 Innings Bootleggers: Parker c. mr. Van Manen b. Sillevis 43 Jenkins l.b.w. Sodderland 5 Best c. en b. Gallois 18 Wisdom c. Gailois b. Sillevis 23 Hawkes b. Sodderland li Austin b. Sodderland 5 Palmer b. Sodderland 4 Kendrew st. Jhr. v. d. Bosch b. Sillevis 0 Lynn l.b.w. Sodderland 6 Kltchking b. Sodderland 14 Haring not out 4 Gadsby not out 3 Extra's 9 Totaal voor 10 wickets 145 (tijd) Bowlingcijfers Flamingo's: O. M. R. W. Van Manen 6 1 19 0 Sodderland 23 7 54 6 Gallois 8 1 30 1 Sillevis 9 0 33 3

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11