Haarlem's Dagblad Vriendelijke woorden. Het kerkgebouw van de Vrijz.Herv. Vereeniging gerestaureerd. SCHOOLBOEKEN Herdenkingsnummer Onze tentoonstelling blijft trekken. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16932 Uitgave Lour ens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 2 September 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco pe* post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regels f 1.75, elke regeJ meer f 0.35. Reclnmes f 0.60 per regeL Regelabonncmentstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Adolf Hitler heeft te Berchtesgaden allerlei vriendelijke woorden tot Frankrijk gericht in een onderhoud met een medewerker van het Parijsche blad Le Journal, die den roemruch- ten en klassieken naam De Chateaubriand draagt. Het is vaak een beetje moeilijk den snellen en wisselenden loop der politieke ge beurtenissen te volgen. Enkele dagen geleden, toen de spanning over Tsjecho Slowakije zoo veel grooter was dan nu, schrok heel Eui-opa op van de mededeeling dat de Führer onver wachts, vergezeld door acht generaals, in het grensplaatsje Kehl verschenen was. De weg naar Straatsburg werd voor alle verkeer af gesloten terwijl Hitier de verdedigingswerken inspecteerde. De enorme Duitsche manoeu vres in het Rijnland en nabij de Tsjecho-Slo- waaksche grens hadden intusschen hun in druk al gemaakt. Maar een paar dagen later zegt Hitier tot den journalist de Chateaubriand: „Wij heb ben in den loop van den tijd wel geschillen gehad, maar zijn niettemin twee volken van dezelfde familie. En dat heb ik ook aan ge heel Duitschland gezegd: er bestaan tusschen ons banden, die onverwoestbare herinnerin gen hebben doen ontstaan. Wij hebben eikaars idealen overgenomen en wij hebben elkaar voorbeelden en leering gegeven Laten wij billijk zijn. Wij hebben minder reden elkaar te haten dan elkaar wederkeerig te bewonderen". De enorme versterkingen aan weerszijden van de Duitsch-Fransche grenzen zijn met deze woorden evenmin in overeenstemming als de bestaande allianties. Ook schijnt men eikaars huidige bewindsmethoden niet be paald als voorbeeld en leering te beschou wen, om te zwijgen van ideaal. Maar dat er minder reden is om elkaar te haten dan elkaar wederkeerig te bewonderen is, ook al gezien de positie die West-Europa in de hui dige wereld inneemt, een verzoenend woord dat als zoodanig gewaardeerd kan worden. Al redeneert Hitier weer uit zijn eigen stand punt alleen als hij ex aan toevoegt: „dat een langdurige, hechte vrede noodig is voor de aanpassing der geesten aan het nationaal- socialisme, de nieuwe wereldbeschouwing". Men zal in Frankrijk den langdurigen, hech ten vrede gaarne aanvaarden, maar zich het daarbij beoogde doel anders voorstellen. Iedereen zal de volgende passages in Hit ler's verklaringen beamen: „De economische situatie zal een bron blijven van oneenigheid en verdeeldheid zoolang elke staat bij de behandeling van zijn eigen zaken slechts met zichzelf rekening houdt. De toestand zal pas op harmonieuze wijze geregeld worden, als alle Europee- sche naties vrijwillig actief samenwerken. De Europeesche naties moeten uiteraard samengaan in het streven naar gemeen schappelijke welvaart. Oorlogen, en vooral de laatste, waarna willekeurig werd be schikt over gebieden en volken, moeten objectief beschouwd worden als funeste vergissingen, die door de naties zelf zijn toegaan. Op elk gebied, en ook econo misch, zouden de volken slechts moeten denken aan de voortzetting van vrucht dragende samenwerking." Als ik op den stoel van mijn Franschen collega gezeten had toen Hitier deze woorden sprak zou ik haastig gevraagd hebben: „Wan neer begint u? Welke nieuwe voorstellen hebt u? Wilt u er een nieuwe politieke en econo mische conferentie voor bijeenroepen?" Misschien -heeft de Chateaubriand wel be proefd dergelijke vragen te stellen, maar heeft hij niet aan het woord kunnen komen. Misschien heeft hij ze zelfs gesteld, maar er nog geen antwoord op kunnen krijgen. Als de partijdag in Neurenberg een verdere uitwer king van deze Hitleriaansche gedachten op leverde zou heel Europa er gelukkig mee zijn en de internationale handel, gereed om er in weldadigen zin op te reageeren, zou meteen den weg naar een nieuwe opleving inslaan. Helaas, we zijn nog steeds zoo ver niet. Op het interview met den Franschman is nu al weer een ander Havas-bericht uit Berlijn ge volgd, dat ons mededeelt dat de Sudeten- Duitschers de voorstellen van de Tsjecho- Slowaaksche regeering wel niet bepaald ver worpen maar toch evenmin aanvaard hebben. Men zou geen verbreking van de onderhan delingen wenschen maar Berlijn zou hopen op nieuwe Praagsche voorstellen. De huidige voorstellen zouden als „wapenstilstand van drie maanden" beschouwd worden en gedu rende dien tijd zouden de Tsjechische auto riteiten en de leiders van de Sudeten-Duit- schers iederen maatregel, die den toestand meer gespannen zou kunnen maken, ver mijden. Als dit alles juist is wordt de zaak er welis waar niet gevaarlijker op, maar zij gaat weer op de lange baan. En het is duidelijk dat van een Europeesche actieve samenwerking niets zal komen zoolang er geen eind is aan de Duitsche eischen en ambities. Wordt de Tsje- cho-Slowaaksche klove overbrugd, hetgeen een zegen zou zijn, dan zal men „Mein Kampf" weer gaan opslaan en bezorgd vra gen: „Wat volgt nu? Het Oosten? De kolo niale eischen? De corridor van Dantzig alleen maar? En wat komt daarna dan?" Tenslotte zijn dit steeds weer de gevoelens, die den indruk van vriendelijke en toenade- rende woorden, zooals Hitier ze nu weer tot dien Franschen journalist heeft gesproken, yerdringen. En de Duitsche pers kan daar kwaad om worden zooveel als ze wil, maar het feit van die bezorgdheid wordt er niet door weggenomen. Het is ook heusch geen wonder dat zij heerscht. Als de Duitsche Führer zijn vriendelijke woorden ooit bewaarheid wenscht te zien, zal hij verder dienen te gaan met po gingen tot toenadering. Mocht dit geschieden! Er zou een golf van verlichting en nieuwe hoop over Europa gaan! R. P. KINDERVERLAMMING. Het bleef tot heden te Haarlem bij één geval EEN VERMOEDELIJK GEVAL TE HOOFDDORP. De Hoofdinspecteur van de Volksgezond heid, dr. Doyer te Hilversum, deelde ons mede dat het tot op heden te Haarlem bij één geval van kinderverlamming gebleven is. Ook de directie van den Gemeentelijken Geneeskundigen dienst te Haarlem bevestig de ons dit. Wat de omgeving van Haarlem betreft, is er een vermoedelijk geval te Hoofddorp geconstateerd, het patiëntje is in een der Haarlemsche ziekenhuizen ter verple ging opgenomen. Dit laatste geval is door den Geneeskundigen Dienst nog niet aan den Hoofdinspecteur der Volksgezondheid opgege ven omdat nog geen zekerheid bestaat. „Het was als een sprookje 8 vrouwen van Haarlemsche werkloozen genoten van een vacantie-week. In Leuvenum op de Veluwe staat een va- cantiehuisje. Daar had verleden zomer een huisbezoekster van Maatschappelijk Hulp betoon te Haarlem haar vacantie doorge bracht. Met eenige vriendinnen had zij ge noten van de landelijke rust te midden van een prachtige natuur. Die vacantie werd de grondslag van een plannetje dezen zomer uit gevoerd. De eigenaar van het huisje stelde het voor een week kosteloos beschikbaar om heen te gaan met 8 huismoeders uit gezinnen te Haarlem, waarvan de man al langen tijd werkloos is. Onder alle menschen waarmee de huisbezoeksters bij hun werk in aanraking komen, vonden ze vooral dit de groep die het meest eens vacantie noodig heeft. In een ge zin met zorg is het toch juist moeder de vrouw die daar het meest onder lijdt en de moeilijk ste taak heeft. Van week tot week moet zij toch maar trachten de eindjes aan elkaar te knoopen; iedere week opnieuw brengt voor haar een hopeloos moeilijke rekensom. Dag in dag uit zit zij in de narigheid, is er nog eens iets extra's dan is het in de eerste plaats voor man en kinderen. Daarom rees het plan om eenige van die vrouwen een leuke vacantie te bezorgen. De financiën bleken geen bezwaar want van vele zijden werd medewerking onder vonden. Zoo vertrok dan op een Maandagmorgen het gezelschap, 8 gasten en eenige begeleiders. Het is zoo schrijft de huisbezoekster in het orgaan van de „Vereeniging van leiders van Openbare diensten en instellingen van Maat schappelijk Hulpbetoon" een eenige week ge worden; de eene dag was nog gezelliger dan de andere. Er is genoten van den vroegen morgen tot den laten avond. Alles was vreugde voor deze door 't leven niet verwende menschen; een kopje thee op bed met een be schuitje en zoo maar eens een glas melk; en dat ze niets in de huishouding behoefden te doen, steeds bediend werden, vonden ze hee- lemaal prachtig. Dankbaar en voldaan zijn de gasten dan ook teruggekeerd. Een der mannen schreef later: „Niet alleen dat moeder de vrouw lichamelijk zeer veel is opgeknapt, maar ook geestelijk is zij veel be ter. ze heeft weer vertrouwen in de toekomst, in éen woord: ze is als herboren teruggekomen, het was als een sprookje voor haar. De huisbezoekster schrijft deze ervaringen in het orgaan in de hoop, dat het voorbeeld door anderen gevolgd zal worden. Aanzienlijke verbetering kwam tot stand. In het voorjaar is het voormalige gebouw van den Protestantenbond aan de Jacobstraat door de Vereeniging van Vrijzinnig Hervorm den te Haarlem overgenomen. Het gebouw dat in 1911 werd gebouwd vol deed echter niet meer aan alle eischen die men in dezen tijd aan een kerkgebouw stelt en daarom werd al spoedig het verlangen kenbaar gemaakt om een passende restaura tie te doen plaats vinden. Dank zij de financieele medewerking van de leden, verschillende giften en een leening namen de plannen weldra vormen aan. Het duurde dan ook niet lang of men kon aan den heer L. H. H. v. d. Kloot Meyburg, ar chitect te Den Haag opdracht geven om 't ge bouw te restaureerèn. Op 1 Juli begonnen de werkzaamheden en toen wij hedenmorgen het gebouw onder leiding van den architect be zichtigden konden wij constateeren adt het interieur zeer verbeterd is. Laten we dan ook beginnen met te zeggen dat de heer. v. d. Kloot Meyburg in zijn op dracht zeer zeker geslaagd is. Het kleine zaaltje beneden is geheel ver bouwd. Een stuk van de gang werd bij de zaal getrokken waardoor natuurlijk veel ruim te gewonnen werd. Het zaaltje is zooveel mo gelijk in Engelschen stijl gehouden en leent zich uitstekend voor vergaderingen en jeugd- bijeenkomsten. De verlichting met champagne-kleurige lampen is bijzonder geslaagd. Uiteraard heeft de groote zaal natuurlijk de meeste veranderingen ondergaan die even zoovele verbeteringen zijn. Zoo is de heele zaal betimmerd waardoor een veel rustiger en prettiger indruk werd verkregen. De lambrizeeringen zijn bijzonder smaak vol uitgevoerd terwijl ook het podium aam zienlijk vergroot en verbeterd is. Vroeger werd altijd een tijdelijk podium opgeslagen doch dat is nu vervangen door een vast. Het podium is geheel betimmerd en door een practische indirecte „floodlight"- installatie van een goede verlichting voor zien. De nieuwe preekstoel behoeft nu ook niet meer zooals in de dagen van weleer uit elkaar genomen te worden wanneer een voor stelling plaats vond. Ook de outillage is zeer veel beter gewor den, zoo is een keuken ingericht waar thee gezet kan worden, terwijl in een kleine ruim te vlak bij de zaal gelegenheid bestaat om de consumpties te gebruiken. Ook een aardig in gerichte bestuurskamer voorziet in een be staande behoefte. Verder is er thans een vestiaire gekomen en zijn eenige nieuwe toiletten gemaakt. De bestaande brandvrije bioscoopcabine werd daardoor iets kleiner wat echter niet weg neemt dat de zaal ook voor het geven van bioscoopvoorstellingen gebruikt kan worden. Resumeerende kan men dus zeggen dat deze restauratie in alle opzichten aan de ver wachtingen beantwoordt. Naar wij vernemen zal Zondagmorgen om half elf een plechtige inwijdingsdienst worden gehouden waar Ds G. H. Moll van Charante zal voorgaan. Verlichting van straffen. Ter gelegenheid van het regeeringsjubileum. 's-GRAVENHAGE, 2 September. Naar wij vernemen wordt in vérband met het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. dé Koningin aan een aan tal veroordeelden vermindering, ver wisseling of kwijtschelding van straf verleend. UIT VOORRAAD LEVERBAAR. BOEKHANDEL H. DE VRIES, JACOBIJNESTRAAT 3. (Adv. Ingez. Med.) verband met het veertigjarig re geeringsjubileum van H.M. de Ko ningin zullen wij morgen een met zeer vele foto's geïllustreerd herden kingsnummer uitgeven, waarvoor eenige vooraanstaande Nederlanders een artikel hebben geschreven. Uit den aard van deze speciale bijdragen blijkt duidelijk het representatieve karakter van zulk een nummer op dit bijzondere moment en wij vragen dan ook de aandacht en belangstelling van onze lezers ervoor. Artikelen zullen ivorden gepubliceerd van: Jhr. mr. FBeelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State; prof. dr. J. Huizinga. hoogleeraar te Leiden prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van Onderwijs; mr. dr. D. Fock, oud-gouverneur-gene raal van Ned. Indië; prof. mr. A. C. Josephus Jitta, buiten gewoon hoogleeraar te Delft; prof. R. Casimir, hoogleeraar te Lei den; generaal b.d. C. J. Snijders, oud-opper- bevelhebber; A. Plesman, directeur van K.L.M. en K.N.IX.M. prof. dr. H. Brugmans, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam. Werkloozen en de Nationale Feestdag. De gemeente kan geen extra uitkeering geven. Een werklooze zendt ons een brief waarin hij er zijn teleurstelling over uitspreekt, dat de overheid geen maatregelen getroffen heeft om aan de werkloozen op den Nationalen feestdag een extra uitkeering te geven. Daar door is zoo merkt hij op een groot deel van de bevolking uitgesloten van de deelne' ming aan de feesten, omdat het immers niet mogelijk is van het gewone steunbedrag wat af te zonderen om de kinderen een versna pering te geven of zich in den draaimolen te laten vermaken. „Denkt men dat er vreugde zal zijn in de harten van de kinderen der werkloozen, als zij zien hoe vriendjes en vriendinnetjes zich vermaken, terwijl hun vader daarvoor geen centen kon geven? Af gezien nog van de vraag wat zulke kinderen, die natuurlijk nog geen begrip hebben van de maatschappelijke toestanden, van hun ouders denken als zij niets krijgen. Zoo zal de Nationale feestdag voor de werkloozen juist 'n dag worden waarop zij hun moeilijkheden des te zwaarder zullen voelen." Tot zoover deze klacht van een werklooze. Wij hebben bij het gemeentebestuur van Haarlem onderzocht of het mogelijk was dat nog iets voor de werkloozen gedaan werd. Ons werd verzekerd dat dit niet kan. Er zou alleen een uitkeering aan de werkloozen mo gelijk zijn indien daartoe door de regeering het initiatief genomen was. Uit den Haag is alleen de mededeeling ontvangen, dat de werkloozen op den Nationalen feestdag niet behoeven te stempelen, terwijl voor dien dag eventueele verdiensten niet worden in min dering gebracht op den steun. De gemeente Haarlem heeft nu diezelfde gunstige bepalingen toepasselijk verklaard op de werkloozen die volgens Armenzorg gesteund worden. De gemeente zou alleen aan de Arm lastigen voor eigen rekening een uitkeering kunnen doen, maar dit wordt ongewenscht ge acht, omdat er steeds naar gestreefd wordt zooveel mogelijk gelijkheid te betrachten in beide categoriën van gesteunden. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken van Haarlem en Omstreken zal worden gehouden op Dinsdag 20 September des avonds te 8 uur In het ge bouw der Kamer. Het woord is aan. Montesquieu: Men moet een onderwerp niet zoozeer uitputten, dat men niets aan den lezer over laat. Het doel is niet te doen lezen, mdhr te doen denken. Chineezen melden een «rroote overwinning l»ij Joeitsjang. Japanners zouden 4000 dooden tellen. HANKAU, 1 Sept. De Chineesche strijdkrachten hebben naar verluidt gisteren een groote overwinning be ha*™ op de Japanners bij Joeitsjang. De Japansche troepen werden zes ki lometer teruggedreven. Zij verloren vierduizend dooden. waaronder de re gimentscommandant. Dit is de grootste Chineesche over winning sinds Taiertsjwang. De Chi neezen hebben zevenhonderd gewe ren en tientallen mitrailleurs buit gemaakt Blijkens berichten aan United Press mel den de Chineezen verder belangriike overwin ningen aan het geheele Jangisjefront, voor namelijk in bergen ten Zuiden van Kocikiang o.a. bij Tatsiensjan, en Koengtsjiatjih. De Chineesche artillerie zou negen Japansche transportschepen op de Jangtsje beschoten hebben. Japansche berichten geven toe, dat de re gimentscommandant luitenant kolonel Hideo Chanlura ten Zuiden van Sjaho werd gedood. De belangstelling voor onze Jubileum tentoonstelling in de Tijdingzaal van onze kantoren in de Groote Houtstraat blijkt nog steeds in geen enkel opzicht minder te worden. Integendeel. Trou wens begrijpelijk, dat deze expositie veel belangstellenden trekt. Er zijn prachtige foto's, mooie borden, plaquettes, bekers enz. en de toegang is gratis. De tentoon stelling is open van 9 tot 5.30 uur, be halve op Zondag. HEDEN: 14 PAGINA'S. Het gebouw van het Prov. Electriciteitsbedrijf te Bloemendaal feestelijk verlicht. HAARLEM EN OMGEVING. 8 vrouwen van Haarlemsche werkloozen genoten van een vacantieweek op de Ve luwe. „Het was als een sprookje1 Het bleef tot heden bij cén geval van kin derverlamming te Haarlem. Te Hoofd dorp werd een vermoedelijk geval ge constateerd. 1 In verband met het regeeringsjubileum zullen een aantal gerechtelijke straffen verminderd worden. 1 .Alle kinderen der openbare en bijzondere scholen te Haarlem krijgen een geïllus treerd boekje over het 40-jarig regee ringsjubileum van H.M. de Koningin. 2 Donderdagavond trok een groot aantal fraai verlichte vaartuigen door Haar lem's wateren. 6 Het vuurwerk te Haarlem is zeer in den smaak gevallen. 6 BINNENLAND. De Koningin heeft gisteren tweemaal een rijtoer door den Haag gemaakt. 3 Door den waarnemend president der Rot- terdamsehe rechtbank is een beslag op Mexicaansche olie gehandhaafd. 3 De N. Z. H. R. M. heeft den 6000sten schip breukeling gered. 3 BUITENLAND. De leider der Sudeten Duitscliers, Konrad Henlein, vertoeft op initiatief van Run- ciman te Berchtesgaden voor een onder houd met Hitier. 4 De Sudeten Duitschers aanvaarden de nieuwe voorstellen van Praag niet, doch verwerpen ze evenmin. 4 In een interview met een Fransch blad heeft Hitier op Europeesche samenwer king aangedrongen. 4 SPORT. De Duitscher F.rich Metze heeft Donder- T dagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam het wereldkampioenschap achter den motor gewonnen. 7 Sport in 't Kort. 7 ARTIKELEN. R. P.: Vriendelijke woorden. j Van een bijzonderen correspondent te Londen: De politieke vluchtelingen in Engeland. 4 K. de Jong over de massale zang- en mu ziekuitvoering „Zoo zong de Gouden Eeuw". q Voor de Jeugd jq J. II. de Bois over de Lustrum tentoonstelling der Vrije Haarlemsche Schildersschool. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem Is op genomen op g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1