HOE DE KONINGIN MOEDER DE KONINGIN OP HAAR TAAK VOORBEREIDDE" ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1938 HA AR GEM'S DAGBIIAD '14 J TET hart van lederen Nederlander li klopt altijd vlugger, als hij over de Koningin Moeder of over de Koningin hoort spreken. Het beeld uit het Regentschap van de beide Ko ninginnen, de eene jong, de ander een kind, is nog niet vervaagd. Er ging een bijzondere aantrekkingskracht van dit tioeetal uit, dat nimmer naliet op de natie een grooten indruk te maken. N. M. Japikse, wetenschappelijk assistent aan het Koninklijk Huisarchief. Hoe moeilijk was de tijd van het Regent schap vooral voor H.M. de Koningin Regen tes, die naast Moeder van Koningin Wilhel mina, ook een Moeder van het Nederlandsche Volk was. Hard, om ons nu alleen te bepalen tot de taak van Koningin Emma als Moeder van haar dochter, moest er gewerkt worden om de kleine Koningin voor de zware regeerings- taak voor te bereiden. Een korte tijd van slechts achttien jaren, verminderd met die van de prilste jeugd, waren daarvoor ter be schikking. in dit tijdsbestek moest door de Koningin een schat van kennis vergaard worden om tot een, hoogen graad van alge- meene ontwikkeling te komen. daarnaast moest Hare Majesteit met personen van al lerlei aard in aanraking worden gebracht om de noodige menschenkennis op te doen. En dat alles' moest geschieden in een achttien jarige periode, omdat de Nederlandsche grondwet voorschrijft, dat de troonsopvolger op het achttiende jaar den Troon moet be stijgen, Indien de Koning voordien is gestor ven. Hoeveel tijd heeft iemand, die zich we tenschappelijk kan ontwikkelen, noodig. om zich te kunnen voorbereiden voor een ambt dat hem past? Zooals ieder weet, werd Prinses Wilhelmina op 31 Augustus 1880 in het Paleis Noordeinde geboren uit het huwelijk van Koning Willem m en Prinses'Emma van Waldeck Pyrmont. Groot was de vreugde in den Koninklijken Kring en al spoedig werd het Prinsesje het troetelkind van haar ouders. Nog was het niet te voorzien, dat dit kleine ding de troon opvolgster bij uitstek zou zijn, omdat de fa milie in dien tijd nog vrij uitgebreid was. Weliswaar was het vorige jaar de Kroonprins te Parijs gestorven, doch 's Konings tweede zoon. Prins Alexander, droeg nu den titel van Prins van Oranje, was er door het overlijden van Kroonprins Willem al een schaduw op het Koninklijke gezin gevallen, spoedig zouden er nieuwe sterfgevallen volgen. Alle mannelijke telgen uit het Huis van Oranje vielen weg: Prins Frederlk, een oom des konings, Prins Hendrik, een broeder, en in 1884 ook Prins Alexander. Geen andere Prinsen of Prinsses sen uit de directe afstamming van Koning Willem III waren meer aanwezig, behalve het vierjarige Prinsesje Wilhelmina. Vrijwel ze ker was het toen, dat zij in de toekomst het Koninkrijk der Nederlanden zou moeten re- geeren. Al werd er dus met de mogelijkheid van opvolging rekening gehouden, absolute zekerheid werd in 1890 bij het overlijden van Koning Willem ni verkregen. Een gelukkige, prettige stemming. JN de in 1884 klein geworden familie heerschte een gelukkige en pret tige stemming. De gezondheid van Moeder en Dochter ivas uitstekend, beiden waren kern gezond. De Vader had het druk met de staatszaken, een nierlijden hinderde hem daarbij zeer. Had hij maar eenigzins tijd, dan be moeide hij zich met z\jn dochtertje, van wie hij oneindig veel hield. Hoe groot was beider vreugde als zij samen met een bal speelden of met elkaar wandelden door de tuinen van Het Loo. Het Prinsesje kon er maar niet genoeg van krijgen totdat meestal de Moeder er een einde aan maakte. Bij Ko ningin Emma concentreerde zich de geheele opvoeding van het levenslus tige Prinsesje. Koning Willem 111 koji er door groote drukte weinig aan doen en zoo werd de Koningin de spil, die de leiding gaf. Kon de opvoeding aan betere handen toevertrouwd worden dan juist aan de hare? Naast de groote liefde voor de ouders ont wikkelde zich bij de kleine Prinses met het witte jurkje, de korte kousjes en het aan de voorzijde tot ponnie geknipte haar. de liefde voor haar poppen. Het eehe kind zal poppen door N. M. JAPIKSE, weten schappelijk assistent aan het Koninklijk Huisarchief kapot maken, het andere zal ze met teeder- heid omringen; in den laatsten zin speelde de Koningin met haar poppen. Het moedertje kwam bij dit spelen in het Prinsesje geheel te voorschijn en „doode" poppen werden daar door voor haar „levende" poppenkinderen. En dat die teedere liefde zich voor die poppen ontwikkelde, lag juist in de bedoeling van Koningin Emma. Wat kon het Prinsesje daar in de toekomst veel aan hebben! Ook werd dit spelen aan het leeren van Fransch dien stig gemaakt: een Fransche jonge dame speelde met het Prinsesje en met de poppen. De hoofdzaak was dat het Prinsesje een voudig werd opgevoed. Veel werd er gedaan om haar naar lichaam en geest gezond te maken. Wandelen en spelen in de buitenlucht waren er de hoofdkenmerken van. Tot het Prinsesje zes en een half jaar was duurde de opvoeding al spelende voort. Reeds eerder was een gouvernante aangesteld, Ba ronesse van Heemstra, terwijl met de oplei ding een Engelsche van oorsprong. Miss E. Saxton Winter, werd belast, vooral de laatste heeft een zeer grooten invloed op de ontwik keling van Nederlands Koningin gehad. Miss Winter schreef in het boekje, dat zij over de Koningin samenstelde, over de eerste ontmoe ting met de vijfjarige Wilhelmina en daarin treft bijzonder de regel: „En de traditio- neele waardigheid èn het geestelijk overwicht van het Huis van Oranje schenen reeds hun onuibwischbaren stempel op deze kleine af stammeling gezet te hebben". Is dit gezegde niet ten volle bewaarheid geworden? Fröbelspelletjes. A L was er dan een gouvernante, er werd nog niet aan gedacht het Prinsesje di rect met zware lessen lastig te vallen. De overgang naar het ernstige onderwijs werd gevonden in een kleuter-opleiding, waarin Fröbelspelletjes, een beetje naaiwerk. het opplakken van plaatjes, die voor kleine kin deren in ziekenhuizen bestemd waren, elkaar afwisselden. Het aardige bij het naaien was, dat Koningin Emma haar dochtertje zelf in dit nuttige vak inwijdde. Maar nog meer nam de Moeder voor haar rekening: zij on derwees het Prinsesje ook in de Bijbelsche ge schiedenis. wat zij jaren lang heeft voort gezet. Verder werd er nog niet veel gedaan. Vrijheid en spelen in de buitenlucht bleven nu nog de voornaamste bezigheden van de Prinses. Zij hoefde ook niet alleen te spelen, al spoedig kwamen er andere kinderen, uit hofhouding en diplomatie, bij haar. Zoo dartelde zij door den tuin van Het Loo en bezocht daar dikwijls het tuintje, dat de ouders voor haar hadden laten aanleggen. Er stond een echt chalet in, waaraan later nog een keuken werd bijgebouwd; de Moeder was er op gesteld, dat haar Dochter ook de edele kookkunst verstond. Het verblijf in het eigen tuintje wakkerde bij het Prinsesje de liefde voor de natuur aan. die de Koningin tot nu toe nog steeds is bijgebleven. Ook levende have werd op dit stukje eigen grond in hok ken ondergebracht en door het Prinsesje zelf gevoederd. De wortels, die in den tuin ver bouwd werden, dienden voor de vijf ponnie's. Voor hen was er geen plaats in het tuintje, zoodat het Prinsesje altijd met de wortels naar de stallen ging. Dan waren er nog geiten met roode leidsels, die mee uit wandelen gin gen. en wat had dan Prinses Wilhelmina een pret. als de leidsels werden afgedaan, en de geiten haar meesteres door een echt gevecht, dat gelukkig altijd goed afliep, voor de haar verleende vrijheid beloonden. Uitstekend kon het Prinsesje zich met al haar speelgoed be zig houden. Zij verveelde zich nooit. Maar er was ook zoo'n overvloed van alles; de Ko ninklijke ouders wisten wel, dat dit alles heel gauw zou zijn afgeloopen en was het maar eenigzins mogelijk, dan werden de wenschen van hun dierbare kleine direct ingewilligd. Ook aan jeugdpret een einde. MAAR aan alle jeugdpret komt eens een einde en het Prinsesje moest worden in gewijd in de geheimen van maatschappij en staat Koningin Emma had zelf het programma van onderwijs uitgekozen. Hoe goed was het gezien de opleiding te nemen, die ieder Ne- landsch kind krijgt: de gewone lagere school methode. Aan den onderwijzer moesten na tuurlijk hooge eischen gesteld worden en daarom werd de heer Gediking. het hoofd van een openbare Lagere school, daarvoor uit gekozen. De leerlinge toonde groote ambitie in haar echte schoollokaal met het bord, de bank en alles wat ook in een gewoon les lokaal aanwezig is. Schrijven, lezen en re kenen wisselden elkaar af, Later werden deze vakken uitgebreid met algemeene kennis, vragen, vormleer, aardrijkskunde en natuur lijke historie.' De heer Gediking vertelde ver halen uit de geschiedenis, die de Prinses dan eenige dagen later moest navertellen. En hierbij openbaarde het zich, dat deze nazaat der Öranje's een uitstekend geheugen had. de verhaaltjes werden in de grootste perfec tie terug verteld. Nu moeten de lezers niet denken, dat de heele dag al direct met lessen gevuld was. O neen, in den beginne was er alleen 's och tends maar een half uur les. later werd dit uitgebreid met tweemaal een half uur en weer iets later tot driemaal een half uur. De heer Gediking was over zijn leerlinge bui tengewoon tevreden. Ze leerde makkelijk en was zeer leergierig. Al zou Prinses Wilhelmina in de toekomst een groote taak te vervullen krijgen en een uitzonderlijke positie boven alle andere men- schen. nu werd zij als ieder ander kind be handeld. Was het werk onvoldoende, dan werd het overgemaakt, had zij het beter kun nen maken, dan werd er op gewezen. Werk dat in orde was, werd beloond. Veel wilde het Prinsesje altijd weten. Wist ook de onderwijzer het antwoord op een vraag niet, wat wel eens voorkwam, dan werd zoolang gezocht, totdat het gevonden was. Was er geen antwoord te vinden, dan werd dit ook gezegd. Zoo weet Hare Majesteit misschien tot op dit oogen- blik nog niet. hoe het hondje van Prins Wil lem i heette. Poppen krijgen eveneens les. TVT AUWELIJKS waren de lessen aangevan- 1 gen of de poppen kregen op hun beurt les van hun jeugdige Moeder en ook zij wer den met dezelfde gestrengheid behandeld als Moeder zelf. Maar al spoedig werd de tijd voor de poppen minder en een gouvernante werd over hen aangesteld. Deze gouvernante pop kwam uit Parijs, had schitterende kleer tjes. naar de mode van dien tijd. aan. maar voldeed tenslotte niet, zoodat een nieuwe gouvernante aangesteld moest worden. Zoo verliep de tijd met onderwijs, spelen en wandelen. Het gezin vertoefde nu eens in Den Haag. veel op Het Loo en ook wel eens op Paleis Soestdijk. In 1888 vertrok de kleine familie naar Het Loo, waar ze, met een en kele korte tusschenpooze, twee jaren achter elkaar zou blijven, 's Konings gezondheid werd steeds slechter. Een instorting kwam, maar Zijne Majesteit herstelde weer, totdat in November 1890 de toestand bedenkelijk werd. Op 20 November was het noodig. dat Koningin Emma, die haar gemaal liefderijk had verpleegd, zóó zelfs, dat de doctoren vreesden dat het voor haar gezondheid te veel zou zijn, het Regentschap op zich nam. Drie dagen later overleed Koning Willem III. Twee in het zwart gekleede vrouwen bleven over, een beeld, dat zich op ongeveer overeen komstige wijze meer dan eens in onze Oranje geschiedenis heeft voorgedaan. Naast de leerkamer bracht de Ko ningin Regentes het Koninginnetje nu ook met haar volk in aanraking. Te veel van het goede is echter ook niet goed, daarom werden ieder jaar slechts twee provinciën bezocht. Heel populair icerden de beide Koninginnen op deze tochten. Steeds werd de band tusschen de jongste Oranje-telg en het Neder landsche Volk nauwer aangehaald. Ook de Koningin Regentes werd zeer hoog p VkJ>7fr' Koningin Wilhelmina op 15-jarigcn leeftijd, naar een schilderij van Eerelman, geschilderd in 1895. Het in den tuin van Het Loo gebouwde chalet, waar Prinses Wilhelmina als kind speelde geschat. Was zij niet een Prinses uit het buitenland, die zich op uitstekende wijze met de Nederlanders verstond! En dan haar innemende vriendelijk heid, die nimmer naliet grooten indruk te maken! Spel en ernst. tot ET eerste officieele bezoek van Koningin Jrx wilhelmina, in gezelschap van haar Ko ninklijke Moeder had plaats toen zij twaalf jaar oud was Het gold hier een contra-be zoek aan den Duitschen Keizer Wilhelm H. Een heerlijke tijd werd in Berlijn doorge bracht, waar het Koninginnetje heel prettig met haar Duitsche neefjes speelde. Koningin Emma was bij alle officieele gelegenheden tegenwoordig, haar dochter ook wel eens, doch niet altijd. Vooral de parades vond de dochter erg mooi. Op een ochtend zag zij haar neefje, die jonger was dan zij, met de troepen, in groote tenue, meemarcheeren. Dit maakte een kolossalen indruk en 's middags moest het door alle kinderen nagedaan wor den. Miss Winter werd de Koningin en de echte Koningin tooide zich met een solda- tenmuts en een degen, waarop de troep in een flinken paradepas voorbij marcheerde. Plotseling vroeg de jonge Koningin aan haar neefje, waarom hij zijn mooie parade-uniform van dien morgen niet had aangetrokken. De jongen schrok ervan: .Meine Uniform zum Spiel en?.Heute Morgen war es Ernst..." „Zum Spielen kann ich sie doch nicht tra gen, das ist unmöglich". En buiten dit alles ging het onderwijs met gelijken tred voort. Van overladenheid van het programma was geen sprake, maar toch kwam nu de tijd nader dat Koningin Wilhel mina haar poppen moest gaan verlaten. Dit zal wel wat tranen gekost hebben .maar ten slotte werd een oplossing gevonden en een groote kast door Koningin Emma besteld, waarin de lievelingen keurig gerangschikt werden opgeborgen en nog zijn. Hoe was nu de dagindeeling? Om half ze ven werd opgestaan, ontbeten en daarna was er tot elf uur les. Dan werd of te paard, of in een rijtuig met haar Moeder uitgereden, waarna het noenmaal werd gebruikt. Daarna volgden weer lessen met tot slot een flinke wandeling. Bij thuiskomst werd thee gedron ken en om half zeven gedineerd Hierna wer den dan nog onder leiding van Miss Winter, die ook alle lessen bijwoonde, de vakken van den volgenden dag voorbereid tot het tijd was om naar bed te gaan. Steeds meer vakken. t ANGZAAM aan werden de vakken, die JL-/ aan de Prinses gedoceerd werden uitge breid. In 1889 werd een begin gemaakt met de Vaderlandsche geschiedenis. Dit vak werd tot 1890 door den heer Gediking gedoceerd, maar daarna overgedragen aan Dr. Salverda de Grave, die het Prinsesje moest voorbe reiden op het hoogere onderwijs. In 1889 was deze reeds belast met de Fransche taal, voor namelijk lezen, schrijven en spraakkunst. De bedoeling van Koningin Emma was steeds kalm te beginnen om een deugdelijken grond slag te leggen. Pas in 1895 en 1896 werd door Dr. Salverda de Grave een aanvang gemaakt met de Fran sche letterkunde. Ook Nederlandsche taal en letterkunde, door den heer Gediking voorbe reid. werden door hem onderwezen. Eveneens de aardrijkskunde, waarmede in 1888 een aanvang was gemaakt, werd door hem over genomen. In 1892 kwam natuurkunde op het programma, wat door den heer Gediking werd voorbereid en in 1892 overgenomen werd door Dr. Van der Stadt. Om het geleerde te kunnen toepassen, werd een natuurkunde- lokaal ingericht. Dr. Kossmann uit Den Haag begon in 1894 met de Hoogduitsche taal en letterkunde, terwijl Miss Saxton Winter in 1895 en 1896 Engelsche taal en letterkunde onderwees. Algemeene geschiedenis kwam in 1890 al aan bod. werd eerst door Dr. Salverda de Grave gedoceerd en sedert 1894 door prof. Kramer uit Utrecht. Deze laatste lessen wer den steeds bijgewoond door de Koningin Re gentes en zeer vele debatten ontwikkelden zich bij deze lessen. Ook werden socialisme en anarchisme, gevolg van een college over Lycurgus. besproken. In 1896 en '97 werd door denzelfden hoog leeraar ook kunstgeschiedenis gegeven, een vak waarvoor Koningin Wilhelmina groote belangstelling had. Later werd dit overgeno men door Dr. Hofstede de Groot, een groote kunstkenner en directeur van het Konink lijke Penningkabinet, lil verband met deze lessen werd een bezoek incognito aan Enge land gebracht, waar de beide Koninginnen in gezelschap van prof. Kramer het Britsch Museum bezochten. Ook ontmoetten de oud ste en de jongste Koningin van Europa elkaar. Koningin Victoria deed alle moeite om het Koningin Wilhelmina naar den zin te maken. Schotsche doedelzakspelers moesten voor haar optreden en een ontvangst aan het En gelsche hof mocht zij achter de schermen gadeslaan. Prof. Blok uit Leiden nam in 1896 de lessen in de Vaderlandsche geschiedenis van Dr. Salverda de Grave over. Ook deze lessen wer den meermalen door Koningin Emma bijge woond. Verder kwamen nog op het program ma voor algebra en meetkunde van den heer Gediking. cosmographie van Dr. Blink, waar bij vooral de natuurverschijnselen uitgelegd werden, staatsrecht en staatshuishoudkunde van Prof. de Louter. In 1898 werd Hare Ma jesteit onderricht in militaire zaken, door luitenant-generaal Kool en schout-bij-nacht Stokhuyzen. Zeer veel belangstelling. veel belangstelling werd door de jonge Koningin getoond voor teekenen en schilderen. In 1890 was de heer F. Jansen met dit onderwijs aangevangen. Niet alleen ontving de Koningin deze lessen, ook Miss Winter werd er in betrokken. Later (1896) toen Miss Winter vertrok, werden de lessen ook aan de hofdames van de Koningin ge geven. Dit had weer een bedoeling in de oogen van de Koningin-Moeder. Er werd immers mee bereikt dat de leeraar zijn aan dacht niet alleen tot zijn Koninklijke leer linge hoefde te bepalen, maar ook tot ande ren. Daardoor kreeg de Koningin gelegenheid eigen talenten te ontplooien, terwijl zij van de fouten van de anderen veel leerde. Muziekles werd ook gegeven, nl. pianoles door den heer Stortenbeker. Zooals Miss Winter in haar boekje mededeelt, gaf de Ko ningin niet veel om muziek en op haar uit drukkelijk verlangen werd dit later gestaakt. Toch werd Beethoven nog bereikt. Ds. Van der Flier, de hofprediker, had in de negentiger jaren het onderwijs in de Bij belsche geschiedenis van Koningin Emma overgenomen. Daarbij werd ook godsdienst wetenschap gedoceerd. Zoo werd de Koningin langzaam aan voor de bevestiging tot lid mate der Nederlandsche Hervormde kerk voorbereid. Dit laatste geschiedde in beslo ten kring in 1896 door den hofprediker zelf. In 1897 was de voorbereiding tot de regeeringstaak voor H.M. de Koningin ten einde. In alle takken der weten schap roas Zij thuis geraakt. De be kwaamste mannen in den lande had den hiertoe medegeioerkt, daartoe aangezocht en uitgekozen door H.M. de Koningin Moeder. Het best denk bare onderwijs was gegeven zooals ieder kind het zich wenschen zou. Maar dat dit onderwijs succes heeft gehad ligt bij H.M. de Koningin vooral. Zij heeft haar toekomstige taak ten volle begrepen en met kracht aan het welslagen van het onderwijs meege werkt. En zoo kon het gebeuren, dat op 6 September 1898 een jonge Koningin, in den bloei van Haar leven, in de Nieuwe Kerk te Amsterdam werd inge huldigd, die volkomen voor Haar taak berekend ivas. dank zij de schitteren de leiding van Haar Koningin Moe der. (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 14