Haarlem's Dagblad I GESLOTEN Hoop en vertrouwen. Jaar FRANKEN Jaar Brood met de HOOGSTE VOEDINGSWAARDE. dus Haukm's Btaad aak vaat Uü Haariemsche Politie Cursus lANO'S De Jubileum tentoonstelling Fa. VAN BASTEN VOOR BEHANGWERK GALA-DINER Gebrs. Brïnkmann GROOTE MARKT Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16933 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Croote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37, Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaurne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15051 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soeudaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 3 September 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën-. 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelnbonuemcntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod l»l regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentje* ric rubriek. Het is met voldoening dat wij dit bijzon dere nummer van Haarlem's Dagblad aan onze lezers aanbieden. Het is gewijd aan het veertigjarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin en het kan bogen op de medewer king van een groep mannen die zoo belang rijke figuren in ons nationale leven zijn dat wij het woord representatief er met vol recht op mogen toepassen. In de nog komende feestdagen hopen wij hier nog eenige be schouwingen van bekende en belangrijke Ne derlanders aan te kunnen toevoegen. Op deze plaats zij aan de herdenking nog een woord van hoop en vertrouwen betreffen de de toekomst toegevoegd. Het is al eerder geuit. Ik ontleen het aan de rede van Hare Majesteit zelf, op haar verjaardag tot het Ne- derlandsche volk gericht. Toen zij herinnerd had aan de zorgvolle jaren van den oorlog voegde de Koningin daaraan toe: „Nog altijd ondervinden de volken de ge volgen van dien noodlottigen strijd, niet het minst in het economisch leven, dat met zoo veel bezwaren te kampen heeft bij zijn po gingen zich te herstellen. Toch vormen deze gevolgen geen onoverkomelijken hinderpaal, die niet in de toekomst met bereidwilligheid en vereenigde krachten zou kunnen worden weggeruimd, opdat de zoo noodige rust en het vertrouwen terugkeeren en economische ont plooiing, gepaard gaande met verbetering van sociale omstandigheden, tot stand kome." Aan deze uiting van hoop en vertrouwen, en ook van moed, is veel aandacht geschon ken ook in het buitenland. Men weet dat de buitenlandsche pers, letterlijk in alle landen, groote belangstelling voor het jubileum van Hare Majesteit heeft getoond en algemeen haar lof heeft gezongen en haar hulde heeft gebracht. Vele bladen hebben deze woorden van hoop, vertrouwen en moed in het bijzon der geciteerd. De Koningin is ook ten deze zichzelf geble ven. Dezer dagen bestond het Vredespaleis 25 jaar. Ik herinner aan het telegram dat de Koningin op 11 Juni 1903 aan den schenker van het enorme bedrag, dat den bouw van het Paleis mogelijk maakte, den Amerikaan Andrew Carnegie, zond. Het luidde aldus: „Om de instelling, waaraan de vredescon ferentie het aanschijn heeft geschonken, tot haar volle recht te doen komen, wordt behal ve de samenwerking van vorsten en regeer ders, ook de sympathie van bijzondere perso nen vereischt. Gij, Mijnheer, he it dat ge- voeld en met de U eigen voortvarendheid hebt ge, de daad parende aan de gedachte, een vorstelijke gift beschikbaar gesteld voor het - stichten van een paleis met boekerij, het per manente hof van Arbitrage waardig. Het vre despaleis, dat, dank Uwe vrijgevigheid, staat te verrijzen, zij in lengte van tijd het indruk wekkend symbool van het menschlievend streven om de geschillen tusschen de volken langs vreedzamen weg op te lossen. Tot dat streven te hebben medegewerkt is een edele daad, die ik en mijn volk te meer waardeeren, omdat Nederland, als zijnde krachtens vol kenrechtelijk besluit de zetel van het bureau van het arbitragehof, zich meent te mogen beschouwen als bewaarder der vredesgedach- ,te, welke de Haagsche conferentie heeft wil len verwezenlijken. U onzen hartgrondigen dank daarvoor aan te bieden is het doel van dit schrijven". Bekend is dat de Koningin, die het Huis ten Bosch reeds voor de eerste vredesconfe rentie beschikbaar gesteld had, op 28 Augus tus 1913 tegenwoordig was bij de opening van het Vredespaleis, thans nog immer den zetel van het Internationale Hof dat in den loop der jaren na den oorlog vele geschillen heeft behandeld en beslecht. In veler geheugen ligt nog het vermaarde telegram dat de Koningin op 17 Mei 1933 aan President Franklin Roosevelt zond en waar van ik hier het eerste deel citeer: „Het is, mijnheer de President, een groote voldoening voor mij, dat het antwoord van Nederland op Uw telegrafisch beroep terstond en zonder voorbehoud kan worden gegeven. Dit volk, uit naam waarvan ik spreek, veraf schuwt den oorlog. Het zou natuurlijk een aanval weerstaan, maar het verafschuwt den oorlog. Evenzeer als 't uittarting en aan val tusschen burgers veroordeelt, veroordeelt 't uittarting en aanval tusschen volken. Het meent, dat de tijden zijn aangebroken voor de volksgemeenschap om door daden aan te toonen, dat zij vast besloten is te breken met het recht van den sterkste als haar even- tueele hoogste norm. Vreedzame regeling is de uitsluitende methode om nationale ge schillen te beslechten. Mij is geen reden be kend, waarom vreedzame regeling niet de uitsluitende methode zou zijn om internatio nale geschillen te beslechten." Op 7 October 1935 zond de Koningin het volgende telegram aan de Commissie voor Oorlogsprophylaxis van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst, toen op aansporen dezer commissie 350 bekende psychiaters uit vele landen zich tot de staatslieden der wereld gericht hadden: „U dankend voor de toezending van het adres, dat u met uw vakgenooten uit andere landen tot de staatslieden, aan wie de volken hun lot hebben toevertrouwd, gericht heeft, geef ik u de verzekering, dat dit tot naden ken stemmend stuk mijn volle aandacht en belangstelling heeft en dat ik met uw bij uit stek praktisch en reëel standpunt van harte instem. (In Amerika is een man op 3 Augustus in een „graf' gaan liggen waarin hij door een koker tegen betaling te bezichtigen is. Hij hoopt het langer dan 38 dagen vol te houden, om een wereldrecord te verbeteren en heeft radio bij zich om den tijd te dooden). Een man groef daar zichzelf een graf, Die kwaal is eerder voorgekomen, Maar 't is bij de konijnen af. Zooals die dwaas 't heeft ondernomen. Wanneer hij op dit vreemd gebied Der onderwereld goed wil slagen. Verlaat hij deze schuilplaats niet, Dan eerst na achtendertig dagen. En heel dien tijd kan elk die 't wil Hem door een koker gaan begluren, Zich vragend of de man die gril Nog weken langer kan verduren. Hij kan niet zitten en niet staan, Met radio vermaakt hij zich en Hij grijnst bezoekers vriendlijk aan, Maar verder ligt hij maar te liggen. Houdt hij het zoo zes weken vol. Dan levert hij een topprestatie In 't vegeteeren in een hol En ook in geestesaberratie. Misschien wordt hij nog wel een held Voor de, helaas bestaande, kringen. Die achting offeren en geld Aan zulke allerdwaaste dingen. Als hij het kunststuk heeft volbracht En 't grab verlaat, waarin hij daalde, Is hij het, die het laatste lacht, Om allen die daarvoor betaalden P. GASUS. (Adv. Ingez» Med.) Ik vertrouw dat het zijn invloed niet zal missen op de gesteldheid van volken en staatslieden. God geve dat de onderscheiden volken gedrongen door scherper en juister inzicht in het vreeselijke van den krijg zich in hun waarachtig belang bereid toonen tot vreedzame samenwerking voor het welzijn der menschheid in het algemeen. Voor de Staten, in het bijzonder voor die, welke lid zijn van den Volkenbond; ligt hier een grootsche taak". Voor de sceptici, die niet aan herstel van Europa, niet aan het winnen van den vrede, nog minder aan de mogelijkheid van inter nationale ontwapening willen gelooven moge dit alles in deze dagen een les zijn. De moed, het vertrouwen, de hoop op een betere toe komst vinden zij bij hun Koningin wel. In den loop van vele jaren die eerst een wereldramp, later zwaren tegenslag en groote teleurstellin gen hebben gebracht heeft Hare Majesteit die weten te bewaren en er herhaaldelijk uiting aan gegeven. Het is goed hier den nadruk op te leggen, evenals het goed is te weten dat de zegenin gen van het veertigjarig beleid van de Ko ningin zich voort zullen zetten en voor ons land en volk zoowel toekomstbelofte als dank bare herinnering zijn. R. P. MAANDAG 5 SEPTEMBER. v. WEERT'S Babyzaak Anegang 46. (Adv. Ingez» Med.) „LOEFHOECK" - ZANDVOORT. DAGELIJKS DANSEN. Sociëteit den geheelen nacht geopend. (Adv. Ingez» Med.) AANMELDING voor den nieuwen cursus Maandag a.s. 810 uur n.m. Jansstraat 85. (Adv. Ingez» Med.) Een 10-jarig meisje vermist. In de duinen verdwaald? ZANDVOORT Zaterdag. Toen Vrijdagmorgen de kinderen van een der O.L. Scholen na het dagelij ksche speel- kwartiertje van het strand terugkeerden, bleek een tienjarig meisje spoorloos verdwenen te zijn. Onmiddellijk werd het strand en later het dorp en de omgeving, afgezocht, doch het kind werd niet gevonden. Hoe dit kind ongemerkt verdwijnen kon is voor ieder volkomen onbegrijpelijk. Wel is de bewegingsvrijheid voor de kinderen op het strand betrekkelijk groot, doch het personeel houdt toezicht, dat de kinderen zich aan be paalde voorschriften houden, ook wat de af stand betx-eft waarover zij mogen gaan. Het wordt absoluut uitgesloten geacht, dat het kind in zee is geloopen, daai- het ver boden was pootje te baden en er werd daarop dan ook door de onderwijzei-s streng gelet. Langs het strand wandelend is het evenmin verdwe nen, omdat een kind, die zich alleen te ver uit de omgeving zou bevinden, zeker opge vallen en met een fluitsignaal teruggeroepen zou zijn. Hoewel het ook verboden was, zich langs den schuinen strandopgang naar den Boulevard te begeven, bestaat de mogelijkheid, dat het meisje dit toch gedaan heeft en tus- schen de op- en afgaande badgasten niet werd opgemerkt, ook niet door de andere kinderen. Daar het kind pas twee dagen tijdelijk ver blijf hield te Zandvoort, wordt verondei-steld. dat het getracht heeft te voet door de duinen haar ouderlijke woning te Beverwijk te bei-ei- ken Een twintigtal leden van de Z.R.B. heeft tot diep in den nacht het groote duinterrein afgezocht, doch zonder resultaat. De politie en ook de jachtopzieners in de duinen laten niets na om het kind te vinden. Het was gekleed in een licht gebloemd jurkje, een rood manteltje en het droeg witte schoen tjes en witte sokjes. Het kind heeft een aardig vriendelijk gezichtje en lichtblond krullend haar-. Hedenmorgen was het kind nog niet gevon den. In Zandvoort wordt nog steeds gezocht. Het kind was hedenmorgen ook nog niet te Beverwijk aangekomen. Wij vernemen nader dat het een „Voogdij raad-kind" is. Het is niet onmogelijk, dat het kind door e ender familieleden van het strand weggehaald iszonder dat dit door anderen is gezien. Zekerheid bestaat daai-omtrent even wel niet. TE HUUR KRUISWEG 49 (Adv. Ingez. Med.) De taptoe op de Groote Markt werd gisteravond door vele duizenden bijgewoond. Insluiping in dokterswoning. Toen een dokter aaix de Wilhelminastraat Vrijdagmiddag na het spreekuur met zijn vrouw zijn woning verliet deed hij de buiten deur niet op slot. Hiervan heeft iemand gebruik gemaakt om de woning binnen te sluipen en uit een on gesloten toilettafel in de slaapkamer een aan tal gouden sieraden tot een gezamenlijke waarde van f 470 te stelen. Tusschen vier uur en half vijf ontmoette de dienstbode op de trap op de tweede étage, die naar den zolder leidt een onbekenden man. Op haar vraag, wat hij daar deed vroeg hij haar. wanneer de dokter zijn spreekuur hield. Hierna verwijderde hij zich haastig. Toen de dokter 's avonds half acht thuis kwam. ontdekte hij den diefstal, waarop hij dadelijk telefonisch de politie waarschuwde. Vermoedelijk is het dezelfde man, die zich ook in Delft. Leiden. Den Haag en Alkmaar aan een dergelijk feit heeft schuldig gemaakt. Zijn signalement luidt als volgt: nette ver schijning; middelmatig groot; donker, achter over gekamd haar: blootshoofds: rond en rood gelaat; donkerblauw costuum. De man sprak met een Duitsch accent. De politie verzoekt aan hen die eventueel een vreemden man in hun woning mochten ontmoeten, dien niet te laten vertrekken, maar hem zoo mogelijk vast te houden en on middellijk de politie te waarschuwen, want hij zal hier en daar wel probeeren, hetzelfde trucje uit te halen. Wij verzoeken onzen adverteerders vriendelijk, er rekening mede te willen houden, dat ons blad op DINSDAG 6 SEPTEMBER vroeger dan gewoonlijk verschijnt. DE ADMINISTRATIE. De kosten van Armenzorg. Gaan in Haarlem nog steeds naar boven. Het is een eigenaardig vei-schijnsel vroe ger wezen wij daarop ook reeds dat het aaixtal werkloozen te Haarlem vrij belangrijk lager is dan in 1936 en 1937, terwijl toch de uitgaven die de gemeente moet doen voor Armenzorg nog geregeld toenemen. Dit komt allereerst omdat de wei-kloozen die aan den arbeid gaan in het algemeen vakai-beideis en jeugdige personen zijn. De gemeente keert dan ook minder voor steun aan valide werk loozen uit, maar dit komt de gemeente-finan- cin slechts voor een klein gedeelte ten goede omdat het rijk die steun voor ongeveer 70 pCt. voor zijn rekening genomen heeft. Het aantal gesteunde armlastigen daalt nog niet Bovendien blijkt, dat de gemeente meer dan vroeger aan de armlastigen moet uitkeeren, omdat door den langen duur van de crisis weinig getroffenen geholpen kunnen worden door nabestaanden. De gemeente Haarlem heeft aan Armenzorg in de eei-ste drie maanden van 1938 uitgekeerd een bedrag van niet minder dan 410.410. Op de begrooting voor 1938 is voor steun op dit hoofdstuk 1.220.100, zoodat het te vreezen is, dat als de toestand zich niet belangrijk wijzigt dit crediet voor dit jaar niet voldoende zal zijn. Het voor 1937 geraamde bedrag was ook niet voldoende. Zooals men weet komen de uitgaven voor Ax-menzoi-g geheel voor rekening der ge meenten. De uitgaven voor Armenzorg waren over het eerste kwartaal per 1000 inwoners: Uitgaven per Gemiddelde 1000 inwoners steun per week Amsterdam 4.399 10.54 Rotterdam 3.687 9.76 Den Haag 2.849 9.44 Utrecht 2.540 8.51 Haarlem 3.032 10.18 Groningen 2.162 6.48 Eindhoven 1.004 8.78 Uit deze officieele opgave van het Centraal bureau voor de Statistiek blijkt dus, dat per inwoner berekend de uitgeven voor Armenzorg te Am- dam en te Rotterdam het hoogst wa ren. Daarna komt Haarlem. De andere groote steden bleven ver onder Haar lem. De gemiddelde steun was te Amsterdam 10.54 en te Haarlem 10.18. Toch blijkt, uit een nadere beschouwing der cijfers, dat de steun te Haai'lem niet lager is dan te Am sterdam, omdat te Haarlem in verhouding meer gezinnen gesteund moeten worden dan te Amsterdam. Amsterdam had 15.935 gezinnen en 9.085 alleen wonende personen die gesteund werden. Haarlem daarentegen 2120 gesteunde gezinnen en 958 alleen wonende personen. Het percentage der gezinnen was dus te Amsterdam 63 3 4 pCt. en te Haarlem 66 3/4 pCt. Haarlem is als stad het best te vergelijken met Utrecht. Als in Haarlem de uitgaven voor Armenzoi-g gelijk warefi aan die te Utrecht zou ln het eerste kwartaal van 1938 aan Ai-men- zorg door de gemeente uitgekeerd zijn 343.794 of 66.616 minder. Voor een heel jaar zou dit 'n vennindering van uitgaven van ruim 200.000 beteekenen. De door ons blad in ons gebouw Groote Houtstraat 93 georganiseerde tentoonstelling is Zondag niet te be zichtigen, maar vanmiddag en vol gende week Maandag wel. Een bezoek kunnen wij ten zeerste aanbevelen. Het woord is aan. Louis Couperus: Wat een uitsteketid mensch van anderen onderscheidt: statidvastigheid in moeilijke, pijnlijke omstandigheden. De kinderverlamming. De Inspecteur van de Volksgezondheid, dr. J. J. Th. Doyer deelde ons bij informatie mede. dat nu officieel vaststaat, dat het tweejarig kind uit Haarlemmermeer. dat in het Diaco- nessenhuis verpleegd wordt, aan kinderver lamming lijdt. Het is geruststellend, dat zich in Haarlem en omgeving tot heden slechts twee gevallen hebben voorgedaan en boven de lijn Haarlem Amsterdam geen enkel geval, niettegen staande Augustus en September voor deze ziekte de gevaarlijkste maanden zijn. Croote Houtstraat 155 - Telef. 11159 (Adv. Ingez. Med.) PRACHTIG WONEN. Nog enkele moderne HEERENHUIZEN te huur, zeer gunstig gelegen a. h. einde der Hyacin tenlaan (omgev. Zijlweg) 7 kamers, vrij uitzicht op Overveen. Met. centr. verw., slechts ƒ50.— p. mnd. HOEKHUIZEN met garage en koelkast 58.p. mnd. Bevragen op het werk en bij S. VELDKAMP, VAN DORTSTRAAT 90, TELEFOON 16373. (Adv. Ingez». Med.) DINSDAG 6 SEPTEMBER CAFE-RESTAURANT RESERVEERT TIJDIG UW TAFEL. Telefoon 10102 - 11029 - 10798 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 24 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. Pag. Een insluiper heeft in een dokterswoning te Haarlem een aantal gouden sieraden gestolen 1' Sinds Vrijdagmorgen te Zandvoort een kind vermist. 1 De kosten voor Armenzorg gaan te Haar lem nog steeds naar boven. Waarin de verklaring van dit feit gezocht wordt. 1 Bioscopen 6 BINNENLAND. Het is vijftig jaar geleden dat K. P. M. werd opgericht. 3 De Koninklijke Familie heeft Vrijdagavond de verlichting te Rotterdam bewonderd 3 BUITENLAND. De Tsjechische regeering en de Sudeten Duitschers blijven de onderhandelingen voortzetten. 4 De officieele mededceling over het onder houd Hitler-Henlein luidt, dat tusschen beiden „volkomen overeenstemming" be staat. 4 Twintigduizend Joden zouden Italië ten gevolge van het regeeringsdecreet moe ten verlaten. 4 SPORT. Het sportgesprek van de week over boksen. 9 ARTIKELEN. R. P.: Hoop en vertrouwen. 1 K. de Jong: Muzikale omgang en taptoe. 2 Mr. E. Elias: Den Haag schittert van licht. 3 >1. V.: „Vergeten eilanden" komen in trek. 4 Henry Th. A. Lesturgcon: Van Atlanti schen Oceaan tot Middellandsche Zee. 5 J. H. de Bois: Litteraire Kanttcekeningen. 5 Financieel Economisch overzicht: Stilte op de beurzen tengevolge van het Tsje- cho Slowaaksche geschil. 7 Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine: Ko ningschap in veelzijdigheid. 13 C. J. Snijders: Dankbaarheid. 13 N. M. Japikse: Hoe de Koningin-Moeder de Koningin op haar taak voorbereidde. 14 Prof. dr. J. Iluizinga: Terugblik op Neder - land's groei in de veertig jaren van het Regeeringsjubileum. 15 A. Plesman: Nederland in de lucht. 15 Prof. mr. A. C. Joscphus Jitta: Waarde en beteekenis van het Constitutionccle Ko ningschap hj Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland: De Raad van State. Prof. dr. H. Brugmans: Groote gebeurtenis sen in het leven van H.M. de Koningin. 18 Mr. dr. D. Fock: Nederlandsch-Indic tij dens de regeering van H.M de Koningin. 19 Prof. R. Casimir: Hoe onze Prinses tot haar toekomsttaak werd voorbereid. 20 De Koninklijke trein 20 F. Oudschans Dentz: Suriname tijdens de regeering van Koningin Wilhelmina. 21 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op jo

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1