N.V. Wed. Oosten Zoon's Van Atlantischen Oceaan tot Middellandsche Zee. Een journalistieke inspectietocht langs de Zuid-Fransche grens. JUBILEUM- AANBIEDING Avodiré Slaapkamerameublement Palisander Eetkamerameublement Mahonie Salonameublement ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Litteraire Kantteekeningen. ^KTEKD'A'G 3 SEPTEMBER 1938 HAAREEM'S DAGBE'AD Pau, het kasteel waar Henri IV werd geboren. GELDIG TOT 15 SEPTEMBER A.S. Geëtaleerd bestaande uit kast (3-deelig) Hts jumeaux 2 nachtkastjes toilet tafel 2 stoelen bestaande uit dressoir ronde tafel met inlegblad 2 fauteuils 4 stoelen. bestaande uit bank met kastjes 2 fauteuils tafel. Totaal f 575.- Complete Woninginrichting BARTELJORISSTRAAT IS—17 HAARLEM. (Adv Ingez. Med.) We zetten onzen speurtocht naar „Fran- sche legers, troepen, verdedigings werken" voort. Nergens ter wereld hebber» we zoo heerlijk rustig en in zulk een onvergelijkelijk mooie omgeving, met het uitzicht over enorme gletschers, sneeuw velden en honderden meters hooge waterval lenpannekoekjes zitten eten als bij den Pont d' Espagneonder bewaking van een, zegge één gendarme! Die heeft zijn geweer en zijn patronentasch kalm in 'n hoekje gezet van de gelagkamer van het uitspanninkje waar Madame zulke kostelijke flensjes maakt. In vogelvlucht zitten we hier nog geen kilometer van de grenzen, maar 'n geroutineerd berg beklimmer doet er drie dagen over om in de Spaansche vlakte af te dalen en dus lijkt 't ons ook overdreven wanneer men vertelt dat elk oogenblik legers hier Frankrijk kunnen binnenrukken met zwaar geschut en tanks, want 't muilezel-weggetje dat naar den Pont d'Espagne leidt is niet breeder dan één meter. Eén, desnoods flensjes-etende gendarme, is dan ook ruimschoots voldoende om het terri torium te beschermen. Maar hier komen we in Foix. Den 5den Juni zijn er daar door 'n onbekend gebleven Spaansch vliegtuig bommen gegooid en de heer Daladier is speciaal naar hier gekomen om 'n onderzoek in te stellen en maatregelen te treffen teneinde herhaling van zulk 'n inci dent te voorkomen. Waar zijn die bommen nu precies terecht gekomen? Zoo hebben we aan den prefect en aan den burgemeester gevraagd. En toen maakten die heeren een gebaar en wezen aan: daar ginds in de bergen! En dat, en niet anders, is de nuchtere waarheid over hetgeen den 5den Juni geschiedde en dat in een be paalde pers heette: de rooden 'bombardeeren thans open steden in Frankrijk! De brave be woners van het stadje Foix hebben nauwe lijks de ontploffingen gehoord en men moet aannemen, dat de bommen in een onbewoond berglandschap overboord zijn gegooid door een verdwaald vliegtuig, dat met de zware belas ting moeite had om terug te keeren, over de hooge bergen. Meneer de burgemeester, er zijn voor zorgsmaatregelen getroffen en nu wil ik de kazernes zien.... het garnizoen! Dit leuke kinderjurkje kan men van En- gelsche stof vervaardigen. Alleen van voren is een uitspringende plooi. Benoodigd mate riaal 2.50 Meter van 70 centimeter breedte. Het patroon is gemaakt voor den leeftijd van 10 tot 12 jaar; door het al of niet aan knippen van naden kan men het patroon passend maken voor het meisje, voor wie het bestemd is. Prijs van het patroon 26 cents. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37. De burgemeester en de prefect keken alsof ze 't in Keulen hoorden donderen. Garnizoen?kazernes?soldaten.. (en hier zette de burgervader 'n trotsche borst op)meneer, de stad Foix, die 12.000 inwo ners telt is misschien de eenige in Frankrijk die geen centime schuld heeft, die nooit een leening heeft uitgeschreven. Dat ten eerste. Maar ten tweede: Foix is ook de eenige stad, die geen enkelen politie-agent heeft! En de prefect verklaart nader: ja, 't is in derdaad waar! Het ministerie van Binnen- landsche Zaken heeft er herhaaldelijk op aangedrongen een commissariaat van politie, met een commissaris en met politie-agenten in Foix, een stadje van 12.000 inwoners, te in- stalleeren. Maar de burgemeester en de ge meenteraad hebben altijd geantwoord: Merci, houden jullie maar je agentenbij ons zijn geen dieven en er wordt niet gemoord en de eenige parkwachter die de kwajongens, die vruchten komen stelen of bloemen plukken achter de broek zit, kan 't bést alléén af Maar we snellen voort, kilometer na kilo meter en nu naderen we het gevaarlijkste punt, het dorpje Bourg-Madame. Geheel on partijdig, naar waarheid onze ervaringen ver tellend, verklaren we dat we hier voor 't eerst iets hebben gezien hetgeen er op wees, dat er aan den anderen kant van de Pyreneeën iets gaande is. We hebben daar, alvorens in het grensdorp aan te komen (we zijn hier even ten oosten van de republiek Andorra) drie bat terijen Fransch afweergeschut gezien, bediend door veertig manschappen, plus kader, plus vier officieren en in Bourg-Madame zelf lege ren twintig Fransche soldaten en gendarmes onder bevel van een kapitein. Een houten brug over het stroompje, dat hier Frankrijk van Spanje scheidt, wordt dag en nacht aan deze zijde bewaakt door vijf soldaten. Toen zijn we 't bruggetje overgegaan en we Waren in 't republikeinsche Spanje en werden er met gebalde vuisten (bij wijze van groet, wel te verstaan) welkom geheeten door één soldaat en door vijf jongens met een geweer en een bajonet en twee revolvers. Hoe oud ben je, ventje? zoo hebben we er aan één gevraagd. Zestien jaar, meneer! Trieste ervaring Maar aan den anderen kant gaf 't ons toch ook alweer de geruststellende gedachte, dat men ook hier niets heeft te vreezen en dat ook deze grensstreek volkomen veilig en rustig is. En dit werd ons nog eens bevestigd toen we den bevelvoerenden (Franschen) officier om inlichtingen vroegen. Aan den overkant (Spanje) is 't brood heel duur en 't ontbreekt er totaal aan medi cijnen, aan geneesmiddelen. Elk oogenblik ko men ze uit 't dorpje daar om bij ons iets te koopeneen gendarme of een soldaat ver gezelt hen dan naar den bakker of apotheker bij onsen zoodra zij hun inkoopen heb ben gedaan keeren we weer terug! Zóó ziet het „bedreigde oorlogsgebied" er uit aan de Fransche zijde van de Pyreneeën. En in gedachte maken we nóg eens het reisjeBiarritz—Hendaye—Lourdes—Luchon Andorra, ditmaal al onze aandacht schen kend aan die kwestie van pest, cholera, typhus, huidziekten en mond- en klauwzeer, nu we weten dat alles hier volkomen rustig is en dat we hier niet méér door bommen worden be dreigd of door kanonschoten, dan op de Champs Elysées of de Place de l'Opéra. En heeft men dat gedaan, eerlijk, onbevooroor- In 't laatste kwartier. Door J. Visser Roosendaal. Uitgeverij Schuyt, Baarn. Het is zoo een zegswijs van Peet Neel in dezen Westfrieschen Boerenroman en een beetje een variant op ..de laatste loodjes we gen het zwaarst" of „niemand gelukkig voor zijn dood" en nog wel andere gangbare uit drukkingen. die willen waarschuwen voor een te groot optimisme in voorspoed, maar ook wel de gelegenheid willen open laten voor een „eind goed. al goed". Al die varianten zijn minder vaag, minder passepartout-achtig dan het stopwoord van de brave Neel. dat door de schrijfster als titel voor haar aardig en harte lijk boek benut wordt. Neel is de goede genius in het gezin van haar broer Jaap Koster, en neemt er de plaats in van haar schoonzuster, als deze bij de geboorte van Trientje het leven heeft moeten verliezen en Jaap met twee oudere kinderen achterlaat. Neel wordt alles voor het kleine wicht, dat door den vader noch kwaad, noch vriendelijk aangekeken wordt daar hij er onwillekeurig door aan zijn verlies en diep verdriet herinnerd wordt. Trientje heeft bovendien veel, dat hem aan haar moeder herinnert Het is een fijn meiske, geen blozende boerendeern als de oudere zus. Trientje wordt groot, door Neel verzorgd, en een beetje verwend, zonder dat ze er schade van heeft. Een resoluut karak tertje, met veel innige genegenheden en een zacht verstand dat de vaak bitse rechtscha penheid van den rader weet te verdragen. Door haar leven spint dan de schrijfster de roode draad die alle gebeurtenissen van dit verhaal aan elkaar verbindt. Die draad is een steeds deeld dan beseft men volkomen hoe «la ten we zeggen)onfatsoenijk deze laster campagne is. Frankrijk, het asyl-recht eerbie digend, heeft inderdaad de vluchtende legei-s van de Spaansche republikeinen binnen laten komen, ontwapend en den volgenden dag, naar vrije verkiezing teruggezonden naar Barcelona of naar Fontarabi. Men heeft de ongelukkige vrouwen en kinderen en grijs aards gastvrijheid gegeven, maar vóór alles zijn ze allen aan 'n streng medisch onderzoek onderworpen en in-geënt. We hebben in al die dorpen en steden van Oceaan tot Middelland sche Zee ons de rapporten van den officieelen medischen dienst laten voorleggen: er zijn en kele gevallen van kinderziekten (mazelen, roodvonk, kinkhoest) geconstateerd, maar geen énkel, van pest, cholera, typhus etc. (Veeartse nij-school: géén enkel geval van mond- en klauwzeer). Het is verfoeilijk, dat men zulk een campagne durft te beginnen om poli tieke doeleinden, uit woede, dat men de belli- gercnten terugzendt en anderszijds met het doel om prachtige badplaatsen, zooals Biarritz, Hendaye, Luchon, Bagnères. Superbagnères, Cauterets, Salies de Béarn of Gavarnie kapot te maken om de naar herstel-zoekenden naar elders te lokken. En wilt U daarvan nog twee typische staal tjes? In Aix les Thermes werd ónze tafelbuur een geneesheer, even aan de telefoon geroepen. Een onbekende vroeg hem om dadelijk naai' het naburig dorpje te komen omdat er volgens den slecht-Fransch sprekenden man zes hon derd gevallen van cholera waren! 't Hééle dorp telt450 inwoners! Voor alle zekerheid zijn we er zélf met den dokter op uitgetrokken niemand was ziekde geheimzinnige tele fonist verdwenen! En toen we in Bagnerès kwamen was er zoo juist van den vroegeren Engelschen minister Churchill een schrijven gekomen dat hij ditmaal niet voor zijn kuur durfde komen en ook niet zijn familie durfde te zenden omdat hij „in sommige buiten- landsche bladen had gelezen, dat men er niet veilig voor bom-aanvallen is". Gelukkig was de hooge commissaris daar om den Engel schen diplomaat in een lang telegram te kun nen geruststellen. En hij is gekomen! Moge dit relaas van onze bevindingen er toe bijdragen om een einde te maken aan deze niet te kwalificeeren laster-campagne, welke ten doel heeft Frankrijk in discrediet te brengen! HENRY A. TH. LESTURGEON HAARLEM ALS CONGRESSTAD. EEN OFFICIEELE ONTVANGST. Burgemeester en Wethouders van Haarlem zullen op Dinsdag 13 September, des namid dags om 4 3/4 uur, officieel ten Stadhuize ontvangen de deelnemers aan de door den Nederlandschen Bond van Schilderspatroons alhier te houden jaarvergadering. De raadsleden zijn uitgenoodigd bij deze ontvangst tegenwoordig te zijn. GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS. Zij, die het onderwijs aan bovengenoemde school wenschen te volgen en zich nog niet hebben aangemeld, kunnen zich alsnog als leerling laten inschrijven op Woensdag 7, Donderdag 8 en Vrijdag 9 September a.s. des avonds tusschen 7 en 8 uur aan de school Zijlvest 25 A (H. B. S. A). Geboortebewijs en schoolrapporten mede brengen. Het kasteel van Foix, aanwezige genegenheid tusschen haar en Maarten Koning, den jongen smid van het dorp. Een genegenheid die liefde werd en toch niet tot de door beiden begeerde verbintenis leidt.De verhouding is door de schrijfster wel heel zuiver en gevoelig behandeld. Maarten en zij. ze trouwen met anderen en stichten ieder een gezin, waarin ze ieder voor zich voortref felijke echtgenooten zullen blijken. Toch biijft de droom en soms het verlangen in beiden aanwezig, tot op den laatsten dag zooals Maarten dat voorspeld heeft, toen hij haar op haar huwelijksdag geluk wenschte. Waarom dat nu alles zoo loopen moest, gaan we niet navertellen. Genoeg zij het te consta- teeren dat de schrijfster er in geslaagd is. voor dat betrekkelijk alledaagsche geval een voort durende belangstelling bij den lezer gaande te houden. Een belangstelling, die alleen bij het zich uitbreiden der families van weers kanten een weinig te zwaar wordt op de proef gesteld. Het aantal Bakker's, Koster's en Koningen die langzamerhand in de termen vallen om mee te praten, is buiten verhouding tot hun indivicueele belangrijkheid. Het mooie gegeven: Maarten-Trieneke, verwatert tegen het eind wel een weinig tot een dorps kroniek zonder andere aantrekkelijkheid dan een gemengd-nieuws-rubriek. Een weinig be perking. beknotting in deze richting zou aan het boek een minder verbrokkelde compositie hebben verschaft. Overigens heeft dit boek, dat in dit voorjaar verscheen, in een stapeltje lectuur werd terzijde gelegd en per toeval daaruit dezer dagen weer werd ter hand ge nomen, iets. waardoor het juist voor deze week bijna actueel werd. Zonder vermoedelijk daarop berekend geweest te zijn. Maar nu herdacht wordt in plaat, prent, film en tekst hoe het was en is, voor veertig jaar en nu, geeft „In 't laatste kwartier" een aardig supplement. Want terwijl Trieneke en Maar ten. en Piet en Aafje bezig zijn van kind tot mensch, tot ouders en grootouders te groeien, arriveeren op het platteland rondom Hoorn de spoorwagen, de fiets, de auto, en reageert HET JUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Herdenking Chr. Oranjevereeni- ging „Prins Willem I". De Christelijke Oranjevereeniging „Prins Willem I" te Haarlem heeft Vrijdagavond in de Gemeentelijke Concertzaal feest gevierd ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van H.M. de Koningin. De vereeniging deed dit met een „bonten feestavond" onder lei ding van den heer Paul Ewald. Medewerking werd verleend door de Christ. Timier Club, het Geref. Gemengd Koor „Door Zang Vriendschap" (dirigent de heer Andries F. de Braai) en het bekende Muziek - ensemble Hogenbirk. De belangstelling voor dit feest was buiten gewoon groot. Niet alleen de groote zaal, maar ook de galerij waren geheel gevuld. On der de aanwezigen was o.a. wethouder E. v. d. Wall. De bijeenkomst werd geopend met het ge zamenlijk zingen van het Danklied „Op den verjaardag der Koningin" van P. de Zeeuw J.Gzn. De vice-voorzitter, Dr. J. J. Wallien, sprak na de gebruikelijke opening een welkomst woord. Hij deelde mede, dat de voorzitter, Dr. W. G. Harrenstein, naar Indië is vertrokken. Spreker uitte zijn blijdschap over de groote opkomst en zei, dat het bestuur een geluks telegram aan de Koningin had gezonden, waarin de beide tot God, dat Hij haar nog vele jaren voor haar gezin en volk mag spa ren. Dr. Wallien merkte op. dat het aanvanke lijk in de bedoeling had gelegen, om a.s. Dins dag een optocht door de Haarlemsche straten men daar op in den grond als overal elders doch toch weer met de nuanceering. die des Noord-Hollandschen plattelanders is, en die door de schrijfster, die haar land goed kent, blijkbaar heel juist is bevroed en weer gegeven. In de rij goede boerenromans waarmee onze Hollandsche litteratuur de laatste jaren ver rijkt is neemt ons boek van vandaag een be scheiden, maar zeer behoorlijke plaats in. Naast een Theun de Vries (Stiefmoeder Aarde) een Jan Campert (Wier), een Jan Eekhout (Warden) is mevrouw Visser Roosendaal geen forsche doch wel een sympathieke figuur als schrijfster, omdat zij niet poseert, noch zich tot kunstmatige artistiekerigheid opwindt, doch binnen de haar gegeven grenzen een eerlijk-gevoelig vertelster blijkt, wier arbeid daardoor op de waardeering der lezers mag aanspraak maken. Wij ontvingen dezer dagen nog een nieuw werk van Franz Molnar. De Jongens van de Palstraat. Uit het Hongaarsch door Truus Eygenhuysen en I. Rona met een inleiding van Prof. Révész uitgegeven door de Nederl. Keurboekerij. A'dam (263 pag.). Illes Kaczér. Ikongo. De roman van een neger, door I. Carvalho vertaald (uit welke taal wordt niet vermeld) voor De Arbeiders pers. Amsterdam (285 pag.) Stefan Pollatschek. Vlammen en kleuren. Nog weer eens een levensroman van Vincent van Gogh, thans door een Oostenrijkseh schrij ver. wiens werk. door H. J. Smeding vertaald, door de Wereldbibliotheek wordt uitgegeven. (332 pag James M. Cain. Serenade. Roman, vertaald door M. Kann en M. Kann-Jolles. (Ook hier wordt de oorspronkelijke taal niet vermeld, doch de vertaling lijkt zoozeer vrij en vloeiend, dat ze uit het Hollandsch zou kunnen zijn.) Uitg. Querido. Amsterdam. 289 pag. J. H. DE BOIS. te laten houden, waaraan vele Christ, ver- eenigingen zouden deelnemen en waarvoor het gemeentebestuur bereids toestemming had verleend. Maar het gemeentebestuur had deze toezegging weer ingetrokken, omdat de Ver eeniging „Koninginnedag" ook een optocht op dezen dag zal houden. Het gemeentebestuur ooi-deelde het niet gewenscht, op één dag twee optochten door de stad te laten trekken. „Als getrouwe vaderlanders hebben wij ons natuurlijk bij dit besluit van het gemeente bestuur neergelegd", zei spreker, die verder mededeelde dat de Burgemeester wegens een sterfgeval in zijn familie een bericht van ver hindering had gezonden. Het deed Dr. Wal lien echter een groot genoegen, dat wethouder v. d. Wall met zijn familie aanwezig was (ap plaus). Spreker herinnerde er aan, dat de vereeni ging op dezen avond haar eerste lustrum vier de. „In die vijf jaar is 't ledenaantal der ver eeniging tot 500 gegroeid. Maar in een stad als Haarlem moeten toch duizend menschen ge vonden kunnen worden, die lid van een Chris telijke Oranjevereeniging willen zijn. Is er in deze dagen van internationale verwikkelin gen wel reden om feest te vieren? De Neder landers gelukkig wél, want die hebben een Ko ningin, die veertig jaar lang ons land met wijs beleid bestuurd hee't. Wij danken God voor zooveel zegen, die Hij in Koningin Wil- helmina aan ons vaderland heeft gegeven. Wij zijn dankbaar dat ons land geregeerd wordt door een Christin, die weet waar de rechte kracht en de rechte wijsheid is te zoe ken om een volk goed te regeeren. Wij hebben dus wel reden om God te bidden, dat Hij onze Koningin nog vele jaren voor ons mag spa ren". Dl-. Wallien verzocht den aanwezigen staan de de zegenbede uit Psalm 134 voor onze Vorstin te zingen. Nadat de heer Paul Ewald en mej. Kitty Nederkoorn (op de piano door mej. Bets Nc- derkoorn begeleid) eenige nummers op zeer verdienstelijke wijze gedeclameerd hadden, zong het Gemengd Koor „Door Zang Vriend schap" de twee liederen „Wilt heden nu tre den" en ..Lof Gods", waarmee het een dank baar applaus verwierf. Onder leiding van den heer M. de Jong werden eenige humoristische flitsen op het witte doek vertoond, die bijzonder geestig wa ren en waarbij de aanwezigen uitgenoodigd werden, de rijmpjes, die onder de teekeningen stonden, mee te zingen. Dit nummer verhoog de de feestelijke stemming ten zeerste. De Timier Club vertoonde vervolgens een „Mexicaanschen Maannacht". Mede door de schitterende costuums en de toepasselijke ver lichting sloeg dit nummer geweldig in. Ook na de pauze brachten deze medewer kenden nog menig aardig stukje voor het voetlicht. De heer Ewald. wiens heldere stem tot in de verste hoeken van de zaal duidelijk te verstaan was, had vooral veel succes met zijn declamatie van „De Dijk" en „Holland" van Adama van Scheltema. De heer Hogenbirk had er bijzonder veel slag van, de aanwezigen aan het zingen te krijgen, waarmee te pauzes aardig aange vuld werden. In den loop van den avond feliciteerde Dr. Wallien den heer Chr. van Heerden en diens vrouw, die juist hun zilveren bruiloft vier den. Spreker bracht den heer Van Heerden warme hulde voor wat hij als secretaris-pen ningmeester voor de vereeniging gedaan had en overhandigde hem namens „Prins Willem I" een prachtig bloemstuk. Deze Oranjevereeniging heeft wel op een waardige wijze het jubileum van onze Ko ningin gevierd. OUDE HEER BIJ AANRIJDING GEDOOD. Vrijdag is de ruim zestigjarige heer van Vuuren te Capelle (N.-Br.) door een auto aan gereden. Het slachtoffer werd zoo ernstig ge wond, dat hij eenigen tijd later is overleden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9