Haarlem's Dagblad HAARLEM IN 1898 EN 1938 De Nationale Feestdag te Haarlem VERGELIJKINGEN EN HERINNERINGEN SCHOOLBOEKEN Toespraak der Koningin. Bericht. 6 SEPTEMBER. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16935 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Dins'dag 6 September 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementslarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk« regel meer f 0.15. Groentjes tie rubriek. Het Regeeringsjubilé van H.M. de Koningin 1 is aanleiding tot het maken van vergelijkin gen tusschen de jaren 1898 en 1938. interessant is ook na te gaan hoe 40 jaar geleden de toestand te Haarlem was. De groei van onze gemeente. Haarlem telde op 1 Januari 1898 62.734 inwoners. In die 40 jaar is ons inwoner-aantal gestegen tot 135356, dus meer dan verdubbeld. Daarbij moet evenwel bedacht worden, dat de annexatie van 1 Mei 1927 een vermeer- meerdering gaf van ongeveer 30.000. Haarlem's gemeentebestuur. Burgemeester was Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, die zijn woning had in het Kenaupark. Set college van B. en W. werd ge vormd door de heeren Mr. A. C. Waller, M. O. de Kanter, Joh. de Breuk en Mr. Th. de Haan Hugenholtz. In den raad hadden zitting de heeren: Joh. Winkler, H. v. d. Berg, S. Roog. J. Sabelis, Ed. de Lanoy, J. G. Sneltjes, W. Stolp, A. v. d. Steur Jr, Dr. H. D. Kruseman, (die later tot wethouder gekozen werd). G. J. van Dieren Bijvoet, J. Krol. H. F. van Thiel, Th. G. Schur- mann, G. L. van Lennep, Dr. J. Nieuwenhuizen Kruseman (ook dit raadslid werd later wet houder), J. Klein, Mr. J. de Olercq van Weel, J. A. Lodewijks. Mr. A. A. v. d. Mersch, Dr. H. D. Tjeenk Willink, Mr. N. G. Cnoop Koop- mans, Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, J. J. F. Beynes, J. Leupen. Jhr. H. M. Speelman, Jhr. Mr. F. W. van Styrum en C. G. Loomeijer. Gemeente-secretaris was Mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk, die toen pas Mr. C. M. Rasch was opgevolgd. Gemeentefinanciën. In dien tijd was het eindcijfer van de ge- meentebegrooting iets over de 3 millioen gul den. Nu overschrijden wij de 20 millioen! Toen het college van b. en W. de begrooting voor 1899 ging opmaken begon het met een batig saldo over 1897 van 7 ton, of bijna 25 pet. van de uitgaven die in het komende jaar gedaan moesten worden! Het tegenwoordige college van b. en W. is nu begonnen de begrooting voor 1939 op te maken en het is reeds door ons medegedeeld, dat deze begrooting weer begonnen moet worden met een groot nadee- lig saldo over 1937. In 1898 werden gewone en kapitaalsuitga ven nog vermengd. Voor 1899 werd een ge splitste begrooting opgemaakt, waaruit bleek, dat de gewone inkomsten en uitgaven slechts liepen over 1 1/4 millioen gulden. Haarlem had een schuld van f 4.113.000. Nu 40 jaar later, is die gestegen tot f 45.000.000. In 1898 waren 9793 personen in de plaatse lijke directe belasting aangeslagen met een belastbaar inkomen van f 8.607.000. Zij be taalden f 303.277. Het kohier voor 1936/1937 bevatte 28015 aan slagen met een totaal inkomen van f 60.527.247 De opbrengst der belastingen is niet met elkaar te vergelijken, want nu worden andere (en meer) belastingen geheven, maar onge twijfeld wordt nu gemiddeld heel wat meer betaald dan iets meer dan f 30. 40 jaar geleden was ruim 15 pet. van de inwoners van Haarlem aangesla gen in de belasting, in het laatste be lastingjaar was dit percentage geste gen tot ruim 21. Het gemiddelde inkomen per belastingbe taler was in 1898 f 816, in 1936/1937 f 2162. Daarbij moet evenwel rekening gehouden worden met het feit, dat het geld 40 jaar ge leden meer waard was dan nu. Natuurlijk kostte de huishouding der ge meente 40 jaar geleden veel minder dan nu. Het aantal ambtenaren van de secretarie was slechts 20. nu is dit gestegen tot 86. De politie vergde in 1898 een uitgaaf van f 66.000. nu is dit opgeloopen tot f 850.000. Commissaris was in 1898 de heer H. J. F. A. A. M. van Goor. Bij het Burgerlijk Armbestuur (Maatschap pelijk Hulpbetoon) waren in 1898 slechts 139 personen in doorloopende ondersteuning, daar entegen hadden de kerkbesturen 1452 armen die geregeld een bijdrage ontvingen. Nu is de Armenzorg door de overheid regel geworden (Maatschappelijk Hulpbetoon heeft verschei dene duizenden in vaste ondersteuning) en kerkelijken steun aanvulling. Nu wordt aan Armenzorg tweemaal zooveel door de gemeente uitgegeven dan de geheele gemeentehuishouding in 1898 kostte. Het onderwijs. Het openbaar lager- en uitgebreid lager onderwijs werd in 1898 bezocht door 5427 leerlingen. Nu door 6777, maar daarbij is het noodig te bedenken, dat het bijzonder on derwijs in verhouding veel meer leerlingen telt dan in 1898. Er ontvangen nu in verhouding veel meer jongelui middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs dan 40 jaar geleden. Toen had Haarlem alleen de HBB.'en. de Meisjesschool en het Gymnasium, waar tezamen 510 leer lingen geteld werden. Bijna allen kwamen uit Haarlem, want de randgemeenten waren nog klein. Nu tellen de openbare onderwijsin stellingen tezamen 1200 leerlingen in Haar lem en 487 uit de buitengemeenten. Daarbij komen dan nog meer dan duizend leerlingen die de bijzondere scholen voor Middelbaar en Gymnasiaal onderwijs volgen en die in 1898 nog niet bestonden. 1898 was een belangrijk jaar. 1898 was voor de gemeente Haarlem een belangrijk jaar. 29 April van dat jaar werd de Gemeente Waterleiding feestelijk geopend (tot heden had Haarlem water verbruikt van Amsterdam) en op 18 Mei werd door den Raad beslist dat de concessie van de particuliere gasfabriek niet verlengd zou worden, maar dat Haarlem zelf een gasfabriek zou gaan op richten. Later werd door dat lichtbedrijf ook de electrische centrale opgericht. Ook werden in dat jaar de plannen goed gekeurd voor den bouw van het politiebureau in ae Smedestraat. De Commissaris van de Koningin in Noord- Holland Jhr. Mr. J. W. M. Schorer werd benoemd tot vice-president van den Raad van State, hij werd als Commissaris opgevolgd door Mr. G. van Tienhoven. Bekende persoonlijkheden. Tenslotte vermelden wij de bekende per soonlijkheden die 40 jaar geleden een be langrijk aandeel hadden in het vereenigings- leven te Haarlem: N. H. Andriessen (toon kunstenaar), G. P. J. Beccari (brandweer), J. .J F. Beynes (industrieel), J. W. A. Beynes (industrieel), H. v. d. Berg, arts (volksgezond heid), A. Bertling (verschillend gebied), J. Bierens de Haan (onderwijs en wetenschap), Mr. F. A. Bijvoet (verschillend gebied en RK. vereenigingen), W. ten Boom (Christe lijke vereenigingen). M. v. d. Boom (lichame lijke opvoeding), W. F. Bremer Sr. (Ned. Herv. kerk), Joh. de Breuk, (algemeene vereenigin gen, verder op oudheidkundig gebied en tuin- bouw-aangelegenheden)H. J. Bronkhorst (brandweer, enz.), Dr. P. J. Beukers (onder wijs en algemeen gebied), Dr. H. J. Calkoen (onderwijs en algemeen gebied), H. T. Chap- pius, garnizoenscommandant (verschillende vereenigingen), A. de Clercq (idem), Mr. N. G. Cnoop Koopmans (idem zat in niet min der dan zes besturen), P. H. Craandijk (Docps gezinde gemeente en andere vereenigingen), J. de Vries en J. Craandijk (predikanten dei- Doopsgezinde gemeente die zich ook op veler lei gebied bewogen), Mr. F. R. Crommelin (Christelijke en algemeene vereenigingen), B. Dankelman (verschillende vereenigingen), G. J. van Dieren Bijvoet (had zitting in 19 besturen), P. Dyserinck (verschillende be sturen), Mr. Ch., Mr. H. en Mr. H. J. D. D. Enschedé, die allen in verscheidene organi saties zaten). G. F. Evelein (idem), Mr. G. C. Everwyn Lange (algemeene en landbouw organisaties), Dr. A. H. Garrer (onderwijs, enz). G. J. van Gasteren.(tooneel), C. J. Gon- net (oudheidkunde), F. A. Grysseels (alge meene vereenigingen), W. B. Guskens (R.K. organisaties), Mr. Th. de Haan Hugenholtz (23 besturen), Mr. H. Ph. 't Hooft (algemeen vereenigingen), H. L. Janssen van Raay (idem) Mr. H. Ph. de Kanter (idem), P. Kleiweg Dyserinck (vakonderwijs, enz.), Dr. J. Krol Kzn. (algemeene vereenigingen), Dr. H. D. Kruseman (idem), G. L., H. M. J. en Dr. M. F. van Lennep (kerkelijke en andere vereeni gingen), S. J. Graaf van van Limburg Styrum (verschillende organisaties), Dr. H. L. van Linden van den Heuvel! (volksgezondheid, enz.), P. Loosjes (sport en andere vereeni gingen), V. Loosjes (onderwijs, enz.), F. M, baron van Lynden Overschillende vereeni gingen, vooral op weldadigheidsgebied, G. v. d. Most van Spijk (Handelsvereniging, enz.), Mr. G. van Recken, Jhr. Mr. A. J. Ret haan Macaré, W. L. Schram, J. A. G. v. d. Steur, Jhr. F. W. van Styrum, J. K. Tadema, Mr. A. W.a Th one, Dr. J. Timmer, N. v. d. Voort, en J. J. Zeewoldt die alleen in vele besturen zitting hadden. De werkloosheid te Haarlem. Het blijft schommelen. In de afgeloopen week steeg het aantal werkloozen te Haarlem met 39. Dezelfde week van 1937 gaf een vermeerdering van 34, dus vrijwel hetzelfde. Haarlem heeft nu 5106 werkloozen, dat is 325 minder dan in 1937, 1064 minder dan in 1936 en 313 minder dan in 1935. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Door de dames J. J. Leyenaar en J. Weers, beiden lid van de Haarlemsche Reddingsbri gade voor Drenkelingen, werd deelgenomen aan den 4 K.M. massa-propaganda-zwem- tocht van Weesp naar Muiden; beide dames volbrachten den tocht en ontvingen 'n fraai uitgevoerd diploma. UIT VOORRAAD LEVERBAAR. BOEKHANDEL H. DE VRIES, JACOBIJNESTRAAT 3. (Adv. Ingez. Med.) Groeiende gehechtheid aan Oranje. Op de begroetingstoespraak van den bur gemeester, dr. W. de Vlugt, heeft H.M. de Koningin geantwoord met de volgende rede: „Mijnheer de Burgemeester, Voor de gevoelvolle woorden, waar mede u Mij heden begroet namens het gemeentebestuur en de inge zetenen van Amsterdam, op het oogenblik van Mijne intrede binnen de hoofdstad des rijks voor de her denking van Mijne plechtige inhuldi ging voor veertig jaren, betuig Ik u Mijnen hartgrondigen dank. Het verheugt Mij bijzonder deze gebeurtenis te midden van de bevol king dezer stad te kunnen vieren eft op denzelfden kalenderdag binnen te trekken, waarop ik dit in 1898 deed. Met groote erkentelijkheid zie Ik op die lange reeks van jaren, waarin Ik zoovele ondubbelzinnige en tref fende blijken van warm medeleven en aanhankelijkheid in lief en leed van hare zijde mocht ondervinden. Ook thans ben Ik zeer gevoelig voor de algemeene belangstelling in deze herdenking. En bovenal voor de onge kende hartelijkheid bij de ontvangst waarop u Mij voorbereidt. Ik zelf heb steeds met even warme en onverflauwde belangstelling in het afgeloopen tijdperk den arbeid en het streven van Amsterdam, alles wat hier gewrocht is, gevolgd. Zeker niet in de laatste plaats gaat Mijn volle aandacht uit naar den hul digen toestand op economisch gebied, welke zoo talloos velen in moeilijke en kommervolle omstandigheden heeft gebracht en de plaatselijke over heid met zorg vervult en voor zware problemen stelt. Dat ondanks den nood der tijden zooveel geestdrift en eene zoo groote eensgezindheid en saaimhoorigheid in deze dagen tot uiting komen, geeft aan deze her denking eene geheel bijzondere be- teekenis. Het is aan onze oudvaderlandsche degelijkheid en wilskracht te danken, dat ons land tot heden toe ook ern stige moeilijkheden te boven is ge komen en in het afgeloopen tijdperk zelfs op menigerlei gebied belangrijke vorderingen kan boeken. Voor ons allen is dit een verblijdend teeken voor de toekomst. Het is Mijn uit het hart komende wensch, dat het Amsterdam gegeven moge zijn door werk, vlijt en volharding en steu nend op den naam, dien ons vader land zich verworven heeft, als betere tijden; aanbreken, onder Gods zegen samen met Nederland hier en overzee eene gelukkige toekomst tegemoet te Op heden, den Nationalen Feestdag, worden ook de dagbla den niet door de Posterijen ver zonden. Daardoor zal ons nummer van heden eerst morgen in het bezit van onze postabonnés kunnen komen. Een dag van feest in kleur en klank. Een dag van vurige gebeden, Een dag vooral, vervuld van dank, Dat is de groote dag van heden. Geheel het volk van Nederland Voelt sterker weer dan ooit den zegen, In den reeds eeuwenouden band Met het Oranjehuis gelegen. Het denkt aan veertig jaren tijd Een langen tijd in 's menschen leven. Een tijdperk van veel zorg en strijd Maar Neerland is zichzelf gebleven. Het ziet vol dank naar de vorstin. Die veertig jaren van Haar leven. Aan land en volk, als koningin. Haar hooge leiding heeft gegeven Het dankt Haar en het bidt tot God, Dat Hij Haar nog een reeks van jaren, Met vreugd en voorspoed als Haar lot, Voor vaderland en volk mag sparen. Het woord is aan. H.M. de Koningin: Zeker niet in de laatste plaats gaat Mijn voUe aan dacht uit naar den huidigen toestand op economisch ge bied, welke zoo talloos velen in moeilijke en kommervolle omstandigheden heeft ge bracht en de plaatselijke overheid met zorg vervult en voor zivare problemen stelt. Dat ondanks den nood der tijden zooveel geestdrift en eene zoo groote eensgezind heid en saamhoorigheid in deze dagen tot uiting komen, geeft aan deze herdenking een geheel bijzondere betee- kenis. (Uit Haar te Amsterdam gehouden toespraak op Maandag 5 September.) Mr. G. Sluis, president van de Arrondisscments-Rcchtbank te Haarlem, herdenkt te midden van de rechterlijke macht het veertigjarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. NDER een stralend Oranje zonnetje we zijn er niet mee verwend dezer dagen is de Nationale Feestdag heden morgen te Haarlem ingezet met ver schillende muzikale ommegangen door Harmonie Crescendo en de Postfanfare. Er heerschte reeds vroeg een gezellige drukte in de straten en door de vroolijke muziek werd de stemming nog verhoogd. Op het Leidsche Plein was het om 9 uur al tamelijk vol met belangstellenden die naar de zanghulde kwamen luisteren. Onder leiding van den heer A. Bak zongen 't R.K. Kinderkoor St. Caecilia en het R.K. Mannenkoor St. Cae- cilia een aantal nummers, dat door het pu bliek ten zeerste werd gewaardeerd. Het programma begon met het aloude Wil helmus dat zeer goed door het kinderkoor werd gezonden. Helder klonken de kinder stemmen over het Plein. De zon flonkerde op de oranje-strikjes en de vlaggetjes en alles bood een fleurig en vroolijk schouwspel, dat door iedereen met veel genoegen werd aan schouwd. De muzikanten van de muziekvereeniging Utile Dulci deden hun best en dank zij de uitstekende leiding vdn den heer Bak verliep alles vlot, zoodat het bestuur van de afdeeling Haarlem West van de Ver. Koninginnedag. „Prins Bernhard", met dit initiatief veel eer heeft ingelegd. Na het Wilhelmus zong het kinderkoor „Kent gij het land" van A. J. Schooleman. Van dit bijzonder helder en fraai gezongen num mer citeeren wij het volgende wel bij uitstek toepasselijke couplet: Kent gij het land, waar eer en trouw Bij vorst en volk een woonplaats vindt. Waar eendracht steunt het staatsgebouw. En liefde Vorst en Volk verbindt? HOE HAARLEM ER VOOR 40 J.AAR UITZAG. B o v e n De hoek Groote Houtstraat (Noordelijk gedeelte)Ged. Oude Gracht. (Ver bouwd in 1903 Rechts: Hoefsmederij in de Groote Houtstraat tegenover de Korte Houtstraat. (Afgebroken in 1910.) Dat land, bekend aan 't verste strand, Is 't stil en rustig Nederland. Nadat nog de liederen „Wij leven vrij" en „Limburg mijn Vaderland" waren gezongen, waarbij ook het verdienstelijk spelende Utile Dulci zich niet onbetuigd had gelaten, was de beurt aan het R.K. Mannenkoor St. Caecilia, dat begon met „Bede voor 't Vaderland" van C. Kreutzer. dat krachtig en fraai werd ge zongen. Ook de overige nummers die dit voor treffelijke koor ten gehoore bracht, werden met luid applaus beloond, wel een bewijs dat dè prestaties der zangers door het publiek op prijs werden gesteld. Het kinderkoor heeft deze waardige en ge slaagde zanghulde tenslotte besloten met eenige oud-Hollandsche liederen, waarvan ieder de titels wel zal kennen: Wij willen Holland houen, Hollands vlag, De Zilvervloot en Neerland's Volkslied; het klonk allemaal even aardig en den heer Bak komt zeker nog een extra woord van lof toe voor de geslaagde liederenkeus. De zanghulde werd o.m. bijge woond door den wethouder van Onderwijs den heer A. G Boes en den commissaris van Po litie. den heer E. H. Tenckinck. In het Centrum werden, zooals reeds ge meld. door de muziekcorpsen Harmonie Cres cendo en de Postfanfare muzikale omme gangen gehouden, terwijl Harmonie Cres cendo even over half tien koraalmuziek van den toren van de Groote Kerk ten gehoore bracht. Het was een aardig gezicht, de muzi kanten op den trans van de Groote Kerk te zien staan musiceeren. terwijl boven hen de vlaggen lustig wapperden en alles overgoten werd door het zonlicht. Vrij veel menschen hebben van de muziek genoten en het werd op de Groote Markt steeds drukker. HEDEN: 10 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pa«. Het werkloozencijfer te Haarlem blijft schommelen. 1 Haarlem in 1898 en 1938. Vergelijkingen en herinneringen l Het ruiterfeest in Haarlem-Noord is wel geslaagd. 5 Feestelijkheden op het Stuvvesantplein. 5 v. H.: Abonnementsconcert op de Groote Markt. 5 K. de Jong: Oranje-Cantate „1880-1938" 5 BINNENLAND. De plechtige herdenking in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. 3 en 4 H. M. de Koningin maakte een waarlijk koninklijke intocht in Amsterdam. 4 BUITENLAND. De Tsjechische regeering zal voorstellen doen, waarvan men te Praag verwacht, dat zij aanvaardbaar zijn voor de Sude ten Duitschers. 7 In Santiago de Chili brak een opstandige beweging uit, die later onderdrukt kon worden. 7 De Fransche regeering heeft bijzondere maatregelen aan de Maginot-linie ge troffen. 7 SPORT. Geen nieuwe Nederlandsche athletieksuc- cessen te Parijs. 2 ARTIKELEN. Dr. P. IT Pfliröd««r orm- leio" r

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1