ir u y HET TOONEEL. DINSDAG 6 SEPTEMBER 1938 HAARDE M'S DAGBLAD 6 Ofitocht in aantocht. Een optocht is in aantocht. Eigen lijk is ze al wekenlang onderweg. Uit het brein van Herman Moerkerk ont sproten vond ze haar weg door de werkplaatsen van costuumnaaisters decorateurs, schilders, timmerlieden, wagenmakers, naar hetKrelagehuis. In dat huis was de optocht gisteravond aangekomen. En gisteren was ze ook voor het laatst in aantocht. Vandaag is de optochtoptocht. Van daag trekken de wagens van den stoet van symbolen, die de deugden van onze Koningin uitdrukken, door Haarlem's straten. In volle glorie. Als de belichaming van gedachten. Maar gisteren was het nog niet zoover. Toen was de optocht nog in aantocht. In het Krelagehuis werd des avonds de laatste hand aan het werk van weken gelegd. In de ga rage stonden de wagens achter elkaar opge steld De zonnewagen, de vredeswagen, de wa gen voor Frans Hals, de hooiwagenEn het is te hopen dat de zon van die zonnewa gen niet de eenige zon is, die we vandaag zullen zien. Bloemen en planten werden aangedragen. Haarlem is de bloemenstad. En de wagens werden volop met bloemen versierd. Niet te vol. Daar zorgde de ontwerper van den stoet, de heer Moerkerk wel voor. Overladen werd geen een wagen. Letterlijk en figuurlijk krijgen ze niet meer te dragen dan ze dragen kunnen. Het helwitte licht van de lampen maakte het werk van de menschen in dubbelen zin lich ter. Nijvere hamerkloppen klanken in de groo- te hal. Aanwijzingen werden gegeven, op drachten uitgevoerd. Hier kwam 'n mand met bloemen, daar een pot, op genen wagen werd nog een krans bevestigd, aan een'andere werd een slinger gehangen. Zoo werden de wagens in hun costuum van bloemen en planten ge stoken. En het stond al wat aardig. In de veilingzaal binnen heerschte ook be drijvigheid. In een hoekje stonden al de at tributen gereed voor den grooten dag. Kronen waren er voor den optocht, die de kroon zal zetten op Haarlem's feestweek. En harpen stondep er bij, en paletten om het symbol te vormen van de kunstzinnigheid van onze Ko ningin. Wapens en schilden rusten tegen den muur. Verderop waren de costuumnaaisters bezig om de costuums allen op hun plaats te leggen. De optocht stond eigenlijk in de enorme hal al gereed. In het vierkant was een lange, heel lange en breede rij stoelen opge steld. en vandaag komen de deelnemers op die stoelen te zitten, precies in de volgorde als ze in den optocht meeloopen en zitten. En die stoelen zijn genummerd en ze correspondee- ren met de costumes. Op die manier hoopt men de aankleeding zoo vlug mogelijk te la ten verloopen. De heeren B. Engelenberg en D. J. van El- linckhuysen, leden van de optochtcommissie, staken de handen uit de mouwen en waren in teamverband in de weer om al de costuums in elke cabine op de goede plaats te bezorgen. En daarvoor hadden ze een besteldienst ge organiseerd. Want die afstanden in de hal vie len niet meer. En ze duwden derhalve opge wekt achter zoo'n handig wagentje aan u weet wel, zooals we ze op het station ook heb ben waar je zoo fijn een koffer mee „scheppen" kan. En dat ging opperbest. De besteldienst van de firma Engelenberg en El- linckhuysen werkte perfect. Zooals u trou wens op bovenstaande foto ziet.En de costuums de laarzen en de hoeden werden tijdig in de verschillende hokjes afgeleverd. Er was nog meer dat er op duidde dat men van .service" hield. Er was een soort van ijlbode. Die snelde op de fiets door de zaal heen en weer, dan hier dan daar heen. En een ieder fungeerde er op z'n beurt voor. Voor op de fiets zat een groot plakkaat. „Stilte" stond er op. En er was stilte, niet omdat het erop stond. Het zou anders ook wel zoo zijn geweest. Want er werd hard gewerkt. Aan de wanden hingen de costuums, elegan te toiletten en de hoeden. Vandaag hangen ze er niet meer. De optocht is niet meer in aantocht. Vandaag is de groote dag aangebroken, waarop de optocht optocht wordt. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1938. Programma I: Hilversum II. Programma II: Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen. 10.20 Diversen. 12.05 Radio P.T.T-Nord. 12.20 Ned. Brussel. 2 20 Keulen. 3.20 Londen Regional. 4.20 Keulen 5.20 Parijs. 6.20 London Regional. 7.20 Ned. Brussel. 7,50 Diversen of Gramofoonmuziek. 8.20 Fransch Brussel 9.35 London Regional. 9.55 Ned. Brussel of diversen. 10.30 Pauze. 10.35 Kprogramma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen. 10.35 Londen Regional. 11.50 Droit- Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00- 8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. DanSmU- Ztefc- -7 1 I gotta see a man about a gin. The Masquraders. 2. Dill Pickles. Harry Roy. 3. Moonburn, Maurice Winnick. 4 Mad about the boy. The blue Lyres 5. The London Fire Brigade. Billy Botton. 6. Senenata, Canaro's Arg. Orkest. 7. Rhvmes, com. foxtrot, Jack Hylton. 8. If Harlem came to Mayfair, The Krakajax. 9 On with the wiltz, Don Sebastian Gipsy Orch. 10 Jump on the wagon, The Masquraders. 11. The younger generation, The blue Lyres 12 Goombay Rumba Drums, Harry Roy, 13! A. ciuple of April fools. Maurice Winmci' 14. A. Bed-time story, Billy Cotton. 15 Diez Anos, Canaro's Arg. Orkest, 16. Limehouse Blues, The Krakajax. 17. Moonlight, Victor Sylvester. 8.00—12.00 Diversen. PERSONEEL VAN DE RIJKS- TELEFOON PROTESTEERT. Waarom iveduwe- en weezen- pensioen bijdragen voor ongehuwden? J.4ARLIJKSCHE REÜNIE TE HAARLEM. In de groote muziekzaal van restaurant Brinkmann is de jaarlijksche reünie van het telefoonpersoneel gehouden. Afgevaardigden uit alle telefoondistricten waren aanwezig. De bijeenkomst werd geleid door den heer H, van Giessel, algemeen-secretaris van den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Te legraaf- en Telefoonpersoneel (C.B.P.T.T.) te 's-Gravenhage. Hij gaf een overzicht van de in het afgeloopen jaar gevoerde acties en be reikte resultaten. De heer H. T. van Engen electrotechnisch ambtenaar der T. en T. te Haarlem, hield daar na een voordracht over ..de automatiseering van den telefoondienst en haar gevolgen". Er volgde een geanimeerde gedachtenwisse- ling. In de middagvergadering sprak de heer H. B. Berghuys, algemeen-secretaris van de Ne- derlandsche Vakcentrale over het onderwerp: „De aantasting van de vrije beschikking van de vrouw op beroepsarbeid". Hij concludeerde als volgt: „Tegen het voorontwerp-Romme zijn ernsti ge bezwaren in te brengen en wel om de vol gende redenen: le. het gaat uit van prlncipieele opvattin gen over de taak der vrouw, die wij niet kun nen onderschrijven. 2e. het beperkt de persoonlijke verantwoor delijkheid van man en vrouw tegenover eigen gezin, zonder de noodzakelijkheid van dit in grijpen te hebben aangetoond. 3e. het zal in de practische uitwerking daar, waar van nood gesproken zou kunnen worden, geenerlei nuttig effect hebben. Neem 'n AKKERTJE bij Rheumatische pijnen, Spierpijn enz. (Adv. Ingez. Med.) 4e. het accepteeren van de beginselen van den minister leidt er toe in de toekomst niet enkel den arbeid van de gehuwde vrouw te beperken, maar ook de ongehuwde uit allerlei betrekkingen te weren, omdat zij er in dezen gedachtengang „van nature" eigenlijk niet thuis hoort, piaar haar taak uitsluitend be hoort te vinden in het gezin, of zoo zij niet trouwt, in de z.g. vrouwelijke beroepen". Na eenige discussies vereenigde de verga dering zich met deze conclusies. Daarna kwam in bespreking de betaling der pensioenpremie. De ambtenaren betalen jaarlijks 10 pet. van het salaris voor later te ontvangen pensioen; 5y2 pet. is bestemd voor het weduwen- en weezenpensioen. De ongehuwden voelen het als een onbillijkheid dat ook zij die geen weduwe of weezen nalaten toch daarvoor moeten bijdragen. Zij wenschen, dat tegen over dezen be taai-plicht een ontvang-recht wordt gesteld. Met algemeene stemmen is een resolutie aangenomen, waarin aan de regeering wordt verzocht wel te willen, bevorderen dat de pen sioenwet 1922 (Staatsblad no. 240) worde aan gevuld als volgt: „De ambtenaar of gepensionneerde''ambte naar, die ongehuwd, weduwnaar of weduwe is, kan een meerderjarig huisgenoot(e) aanwij zen. die in aanmerking komt voor een pen sioen. gelijk aan het weduwen-pensioen. Voor dit pensioen zijn de regelen van het weduwen-pensioen van overeenkomstige toe passing. De aanwijzing wordt nietig, bij het huwelijk van de(n) ambtenaar". De voorzitter sloot daarna deze druk be zochte reünie, met een opwekkend woord en het uiten van den vurigen wensch, dat de vrede in Europa niet verstoord worde. 1813. Gala-voorstelling door het Residen- tie-Tooneel onder auspiciën van „De Nieuwe Haarlemsche Kunst kring". Door de benoeming van Cor van der Lugt Melsert tot eersten bespeler van den Amster- damschen Stadsschouwburg is er een einde gekomen aan het langdurige en dikwijls roem ruchte bestaan van het Rotterdamsch-Hof- stadtooneel. Een deel van het ensemble volg de den leider naar de hoofdstad, de overigen schaarden zich om Dirk Verbeek en vormden met hem het Residentie-Tooneel. Wij kennen deze groep als de „Afdeeling-Verbeek", die onder Van der Lugt ook herhaaldelijk samen werkte en voortreffelijke voorstellingen als: Komedianten, Des Duivels Prentenboek, Scherzo en andere uitbracht. Versterkt met krachten als Ph. la Chapelle en Richard Flink begint zij thans een zelfstandig bestaan en opent haar repertoire met een gelegenheids stuk van Johan de Meester en Mevr. Ranucci- Beckman, getiteld „1813". Wat het meest treft in de gebeurtenissen van het „jaar onzer vrijwording" is het gebrek aan durf bij velen en de onbaatzuchtige moed van zeer enkelen. Vrees voor den Franschen Keizer hield de groote massa van Nederlan ders zoo in haar ban dat zij zich roeren noch keeren durfde. Zelfs na den terugtocht van Napoleon uit Rusland, zelfs na den slag bij Leipzig (in October 1813) bleef het rustig in Nederland. Het scheen wel dat 's Keizers be dreiging: „Laat men in Holland zijn verstand gebruiken: men moet wel weten dat ik liever de dijken zal laten doorsteken om het land aan den Oceaan prijs te geven dan het af te staan", haar uitwerking niet had gemist. Wa re toen Gijsbert Karei van Hogendorp niet op zijn post geweest, ons land zou ongetwij feld door de mogendheden zijn bezet. Hoe die over ons zouden beschikken, moesten wij dan maar afwachten. Van Hogendorp heeft dit gevaar niet alleen tijdig onderkend, maar ook zijn vrijheid, ja wellicht zijn leven in de waag schaal gesteld om het te bestrijden. Met Van In een hoekje van het Krelagehuis stonden gisteravond reeds allerlei attributen voor den allegorischen optocht van heden gereed. Kronen, een harp, een palet, de laatsten om de kunstzinnigheid van de Koningin uit te beelden. De decorateur Jan Kraakman is bezig met de laatste toebereidselen. In het Krelagehuis waren de wagens van den optocht, die heden door Haarlem's straten trekt, gisteravond reeds „klaar voor den start" opgesteld. De laatste hand werd gelegd aan de plantaardige bekleeding van den zonnewagen. Feesten in Haarlem's Omgeving. Te Bloemendaal. Maandag heeft de Bloemendaalsehe school jeugd op bescheiden wijze feest gevierd. In de eerste plaats werd uitgereikt een „Va- derlandsch lied" aangeboden door het gemeen tebestuur op fraai papier, een gedicht van Dr. J. D. Bierens de Haan, gedrukt en verlucht met houtsnede van André van der Vossen. Iedere school heeft verder haar feest op eigen wijze gevierd. Aan de leerlingen der Christelijke school werd naast een tractatie een speldje of broche als aandenken gegeven. Op de Bornwater^chool trad des mor gens een snelteekenaar voor de jon geren op en verder werd een mooi verhaal met lantaarnplaatjes verteld en 's middags wachtte de leerlingen der 4e, 5e en 6e klassen een opvoering van het fraaie schim menspel „Nederland en Oranje" van de Waag- spelers uit Haarlem. De voorstelling viel bij de jeugd zeer in den smaak Alle kinderen werden verder onthaald. De feesten der buurtvereenigingen De buurtvereenigingen meenden en te recht, dat de uitvoeringen van het openlucht spel op Elswout niet de eenigste uiting van feestvreugde mochten zijn en daarom organi seerden zij met bescheiden middelen een feest voor allen. De voetbalwedstrijd. Dat begon met een gecostumeerden voetbal wedstrijd op de nieuwe terreinen van de B. V. C. Bloemdenaal. Sursum haalde de elftallen met muziek af en al bij den ommegang schaterde het talrijke publiek om de dolle costuums. Die vreugde werd nog grooter. toen de strijd ontbrandde, met de gerechtigheid en haar weegschaal als scheidsrechter. Juffrouw Snip en Snap, Jan van Riemsdijk, jolige verpleegster, gezellige baker, Marker.de agent, soldaat, Kozak enz. enz. speelden om 't hardst, zoodat het jammer was dat een re genbui de wedstrijd onderbrak. Niettemin was het een aardig intermezzo. Om half zeven verzamelden de feestvieren den zich bij het station, waar Sursum een Va- derlandsch concert gaf onder leiding van den heer Meng en Volkszang mooie liederen zong onder leiding van den heer P. de Nobel. Vooral het mooie Wilhelmus klonk krachtig uit hon derden kelen. Inmiddels was de duisternis gevallen, wer den de lampions ontstoken en werd de optocht geformeerd. De honderden deelnemers van de B. G. V., BI. Red. Brigade. BI. Tooneel. Padvinders, Volkszang, Driehoeksmeisjes, De Graal, Ver kenners en de Jolly Jokers, met Sursum aan het hoofd trokken langs de honderden toe schouwers naar Overveen, een lange vurige slang. Helaas trad ook nu de regen als spelbre ker op. Samen met een stoet uit Overveen, trok men naar den Zeeweg, waar op het Overveensche kopje aen vreugdevuur zou worden ontstoken. De Blremendalers kwamen evenwel net te Iaat. Gelukkig was het droog bij de filmvoorstel ling, waar een Oranjefilm en een komische film werden vertoond., met muzikale bege leiding. Een talrijk publiek woonde de uitvoe ring bij. Hierop volgde in Vreeburg, dat feestelijk versierd was, een gezellig samenzijn. Te Overveen. Terwijl de feestgangers buiten gisteravond besproeid werden door een serie fiksche re genbuitjes zaten anderen droog en gezellig in de geheel „uitverkochte" zaal van het ge bouw Domi, waar het comité Katholiek Over veen een feestavond georganiseerd had ter herdenking van het 40-jarig regeeringsjubi- leum van H. M. de Koningin. Het a Capella koor van de R.K. Oratoriumvereeniging te Haarlem, onder leiding van den heer Frans Pielage verleende hierbij zijn medewerking. Het zong o.a. twee coupletten van het „Wil helmus". „Wilt heden nu treden". „Merck toch hoe sterek". Ook werd een fiimvertooning ge geven waarbij fragmenten uit- het leven van H. M. de Koningin en Haar Koninklijk Huis op het witte doek verschenen. De heer Bouwman, voorzitter van het Co mité Katholiek Overveen, hield de openings rede en prof. W. Nolet hield een feestrede over .Nederland en Oranje". In deze rede bracht spr. groote hulde aan Willem van Oranje, waarvan hij o.a. zeide, dat geen mensch in de Nederlandsche ge schiedenis grooter verdiensten heeft voor ons land dan deze man, die rijkdom en talenten in dienst heeft gesteld van het Nederlandsche volk, die de Spaansche macht heeft bestreden bij haar pogingen om de geloofsvrijheid te on derdrukken, die zijn eigen belang in overeen stemming wist te brengen met het belang van het volk. Over de Koningin en haar regeeringstijd sprekende, merkte spr. op dat vooral twee dingen tot uiting komen: le de saamhoorig- heid van het Nederlandsche volk is vergroot, waardoor een Brabander en een Limburger zich thans ook Nederlander voelen. 2e. De band Oranje-Nederland is geweldig versterkt. In dit verband brengt spr. een eerbiedig saluut aan wijlen koningin Emma, die het werk van onze Koningin heeft voorbe reid. Verschillende groepen, die eertijds afzijdig van Oranje stonden, zijn tot Oranje terugge keerd. toen bedreiging der vrijheid aanstaan de scheen. Op deze rede volgde een spontaan en langdu rig applaus. Nadat de zangvereeniging zich nog had doen hooren, werd door allen staande het Wilhelmus gezongen. Te Haarlemmermeer. Op initiatief van dé Hoofddorpsche Pad vindersclub, die zich in optocht met muziek naar de hooge over de Hoofdvaart gelegen geniesluis begaf, werd aldaar Maandagavond een groot vreugdevuur ontstoken: met de weerspiegeling in het water een indrukwek kend schouwspel, dat door vele belangstel lenden werd gadegeslagen Hedenmorgen werd door eenige honderden schoolkinderen voor het raadhuis te Hoofd dorp, die aldaar te ongeveer 9 uur met het onderwijzend personeel waren bijeengekomen, een aubade gebracht met muziek en zang. Het dagelijksch bestuur van deze gemeente en het bestuur van de Oranjevereeniging wa ren hiex-bij tegenwoordig. Hierna ging 't in optocht met de muziek oorop naar het gemeentelijk concoursterrein aan welken optocht een wedstrijd voor ver sierde fietsen was verbonden. Op het terrein werden de schoolkinderen der laagste klas sen getrakteerd en met eenige spelen bezig gehouden. De grooteren uit de hoogere klas sen komen Woensdagochtend aan de beurt. Verder zal hedenmiddag door het dorp een groote gecostumeerde optocht worden ge houden waarvoor fraaie prijzen bechikbaar worden gesteld. Na afloop hiervan heeft er een kanowed strijd plaats in de Hoofdvaart Te Heemstede. Het was in Heemstede Maandag al feest. Reeds in de morgenuren trok de schooljeugd naar het kermisterreintje om eenige gratis ritjes te maken in den draaimolen. Om 2 uur kwamen de ongeveer 2100 school kinderen onder de vroolijke tonen der muziek van de plaatselijke corpsen naar Groenen- daal voor de traditioneele spelen. Rondom het groote terrein konden de talrijke ouders de spelen gadeslaan. En het mag gezegd worden, dat het onderwijzend personeel weer vele nieuwe spelen had uitgedacht. In groote groepen trokken de kinderen naar de tentjes, waar ze volop getrakteerd werden en wa ai-bij rappe dameshanden zich zeer ver dienstelijk maakten. Een regenbui was even spelbreker, doch dit was maar voor een kort oogenblik. In den bekenden speeltuin, daarvoor wel willend afgestaan door de directie van 't Ver- verschingshuis Groenendaal, traden ter af wisseling artisten op van het theaterbureau Theo BouwmeesterBimbo en August, die wel handig waren in het snelteekenen, maar van wie de organisatoren, naar wij vernamen, grootere verwachtingen hadden gekoesterd. Alles bijeen is het een prettige middag voor de jeugd geweest en de ouders kwamen mede in de feeststemming, dank zij de muzikale mede werking van de gezamenlijke muziekcorpsen, die den geheelen middag vroolijke marschen en vaderlandsche liederen ten gehoore brach ten Des avonds heerschte er een vrij drukke stemming langs den weg en langs de verlichte straten en winkels. Vooral de Zandvaartkade met haar feëerieke verlichting trok de aan dacht, evenals het verlichte raadhuis. De Dreef met de talrijke lichtbakken in nationale kleuren, ziet er feestelijk uit, evenals de Abr. Kuyperstraat, die prijkt in een rijke versie ring. Een fiksche regenbui maakte om 10 uur een eind aan de kermisstemming. BENNEBROEK SIMULTAAN DAM-SEANCE BIJ E. M. S. Op Woensdag 7 September zal door E. M. S. ter opening van het nieuwe damseizoen een simultaan-seance gegeven worden in haar nieuwe clublokaal aan den Binnenweg in het gebouw van Freule Willink. ZANDVOORT BURGERLIJKE STAND. Geboren: Truus, dochter van R. Hakhoff en T. v. Duivenboden, Kanaalweg 35: Corne lls, zoon van J. Koper en G. Koper, Stations- stx-aat 3. Ondei-trouwdH. C. L. van der Laan en L. J. v. Toombergen, BI. de Favauge 41. Gehuwd: W. Harder en E. Terol, Rozen- prieelstraat 41 zw„ Haarlem; A. C. Molenaar en E. Kleinhout, Strandweg la. Overleden: F. J. Duynstee, oud 43 jaar, wo nende te Amsterdam: A. C. v. d. Weyden, oud 47 jaar, wonende te Haarlem der Duyn van Maasdam nam hij, toen bijna iedereen zich terugtrok of uitvluchten zocht, alle verantwoordelijkheid op zich. 20 Novem ber vaardigden beide mannen de beroemde proclamatie uit, waarin zij verklaarden het Algemeen Bestuur op zich te nemen tot de komst van Zijne Hoogheid. Door deze moedige daad heeft het „Driemanschap" Van Lim burg Stirum stond als Gouverneur van Den Haag zijn beide vrienden trouw ter zijde de onafhankelijkheid van Nederland gered en het is dan ook te begrijpen dat een stuk dat tot titel draagt: 1813, niets anders kon wor den dan het epos van G. K. van Hogendorp en de zijnen. Zijn persoon beheerscht het blij- eindend drama, dat zich in zijn woning aan den Kneuterdijk afspeelt, volkomen. De auteurs zijn er in geslaagd een meerma len boeiend tooneeistuk te schrijven dat als gelegenheidsspel zeker geslaagd mag heeten, al toont het ook duidelijk de tekortkomingen, die dergelijke stukken plegen aan te kleven. Vooral is dat laatste het geval in het derde bedrijf, waarin Van Hogendoi'p en Van der Duyn hun pogingen een voorloopige regeering tot stand te brengen, zien schipbreuk lijden door de angst en de zelfzucht zoowel van Patriotten als van Oranje-gezinden. Daar mag nog wel eens flink in gekapt worden. Wij ver trouwen dat het allemaal precies zoo gebeurd is telkens blijkt dat de auteurs zich duchtig in de stof hebben ingewerkt maar daarom is het nog geen „tooneel". De lange mono- en dialogen in dit bedrijf vermogen de belang stelling niet altijd gaande te houden. Daarte genover maakt het eerste bedrijf, waarin Wil- le'm van Hogendorp gedwongen wordt zich als Garde d'Honneur in Napoleon's leger te laten inlijven, een frisschen en levendigen indruk. En ook het tweede, dat het oogenblik van den opstand behandelt, heeft veel goeds. Op mij maakte het een wat zonderling effect, dat het moedige besluit der zonen van Van Hogen dorp zich met oranje getooid op straat te ver- toonen hier ontspruit aan het romantische brein hunner zusjes. Dat verkleint de waarde van die daad. die de vrucht van rijpe overweging en van kloek hartigheid was, niet van een opwellende ge dachte in een paar meisjeshoofdjes. Het best geslaagd leek mij het laatste bedrijf, waarin het optreden van den Kozak algemeene hilariteit verwekte, zoowel op het tooneel als in de zaal. Maar ook hier moet wel erg veel verteld worden. Dirk Donker Curtius vei-vult zoo ongeveer de rol van den Bode uit de Gijsbrecht, al is zijn verhaal minder gruwe lijk en minder aanschouwelijk dan in Von- del's stuk. Maar tegenover deze bezwaren moet dadelijk gezegd worden, dat het stuk talrijke scènes telt die de routine der schrij vers verraden en het dan ook voortreffelijk „doen". Vooral het laatste bedrijf ontlokte herhaaldelijk open doekjes aan de uitermate dankbaar gestemde zaal. Trouwens de ge- heele voorstelling boeide het publiek dat. in zeer grooten getale was opgekomen en aan het slot het Wilhelmus met luider stemme meezong. De voorstelling stond over het al gemeen dan ook op hoog peil. Verbeek be- heerschte zijn zware rol volkomen en had, ofschoon hij xxiet geheel bij stem was. vele voortreffelijke momenten. De andere leden van 't Driemanschap, gespeeld door Adolphe Engers en Richard Flink, zijn door de schrij vers minder forsch geteekend en bleven daar door wel wat in de schaduw van den hoofd persoon. Uitstekend was de Fransche Pré- fect De Stassart van Chapelle. Geestig en toch volkomen beheerscht, vooral in het too neel met den Politiecommissaris Ampt, de aanvankelijk zoo mysterieuze figuur, die Dick van Veen sober wat al te sober speelde. Het wemelt verder van allerlei hee ren op het tooneel, die vooral in het derde bedrijf gelegenheid kregen tot aardige typee ringen en daarvan dan ook goed gebruik maakten. Voor de dames is het stuk niet ge schreven (ik bedoel voor de dames op de planken) maar toch wist Fie Carelsen te ont roeren in een korte scène met Van Hogen dorp en gaf Adrienne Canivez een zuivere uit beelding van zijn dochter Hester. En dan moet natuurlijk nog het aardige travestie rolletje van Enny Meunier genoemd worden. Zij kon ons den scheepsjongen van Georgette Hagedoorn in Eenheid door Oranje wel niet doen vergeten, maar het was toch fleurig en frisch. Ik sprak al van den vollen schouwburg, die bovendien nog feestelijk versierd was. Maar er moet over de zaal zelf toch ook nog iets gezegd worden. De nieuwe bekleeding der stoelen is gereed en wij rusten thans in plaats van op saai grijs op mooi wijnrood. Dat is een belangrijke verbetering. Johan de Meester auteur-regisseur had er ook nog voor gezorgd dat het décor er in de puntjes uitzag en zoo werd dit een allerprettigste avond te midden van zooveel nieuws. Wij wenschen het gezelschap van Verbeek niet slechts toe dat de volgende avonden de schouwburg even goed bezocht moge zijn als gisteren, wat èn stuk èn voorstelling verdienen, maar ookdat dit nieuwe gezelschap in den harden strijd dien de tooneelspeelkunst thans te strijden heeft, evenveel doorzettingsvermogen en vertrou wen op de uiteindelijke overwinning zal heb ben als de hoofdpersoon van „1813". P. H. SCHRÖDER. HERDENKINGSDIENSTEN IN DE KERKEN. Maandagavond en hedenochtend werden in verscheidene kerken in Haarlem herdenkings diensten gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum der Koningin. In de Groote Kerk. In de Groote Kerk was ds. P. W. Foeken voorganger. Het gemeentebestuur werd ver tegenwoordigd door den heer E. v. d. Wall, wethouder van financiën. De kerk was zeer goed bezet. Ds. Foeken heeft een gloedvolle rede gehou den naar aanleiding van Psalm 72, bevattende de teekening van den idealen koning. Pontificaal Lof in de Kathedraal. In de kathedrale kerk aan de Leidschevaart werd Maandagavond een plechtig pontificaal Danklof gecelebreerd door den Bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers, ter gelegenheid, van het 40-jarig regeeringsjubileum. de kerk was stampvol. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door Deken Son daal. mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen, oud-lid der Eerste Kamer; den heer W. J. B. van Liemt, wethouder en verschillende leden van den Haarlemschen Raad. Een vaandel wacht van jeugdorganisaties haalde den Bisschop in en deed hem uitge leide. KINDERVOORSTELLING IN HET FRANS HALS THEATER. Om 10 uur hedenmorgen werd door de directie van Frans Hals Theater in overleg met de besturen vaxx de Ox-anjevereenigingen van Haarlem-Noord aan de kinderen van die vereenigingen een filmvoorstelling in het Frans Hals Theater aangeboden. De film „De kinderen van kapitein Grant" werd vertoond en het behoeft geen betoog dat het jorxge volkje danig in zijn schik was. Ook de Polygoonfilm „40 jaren Koningixx" werd geprojecteerd

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 8