DE AUBADE OP DEN DAM. HET MYSTERIE VAN SUNNY SIDE. De invalide, voor wien een goed plaatsje voor het paleis op den Dam te Amster dam gereserveerd was, toen de Koningin uitreed Een deinende vlaggenzee. Zoo zag de Dam er Woensdagmiddag uit tijdens het enthousiast huldebetoon aan de jubileerende vorstin In het Koloniaal Instituut te Amsterdam. Een snapshot tijdens het bezoek, dat H. M. de Koningin Woensdag er bracht ter gelegenheid van Haar verblijf in d« hoofdstad Fred. J. Roeske dirigeert het reus achtige koor tijdens de aubade van Woensdagmiddag aan H. M. de Ko ningin op den Dam te Amsterdam In lange rij trokken de duizenden Woensdagmiddag in huldigend défilé langs het paleis te Amsterdam, waar H. K. de Koningin de begroetingen vriendelijk in ontvangst nam Het aflossen der wacht voor het paleis te Amsterdam behoort tot de dagelijks weerkeerende evenementen, die de belang stelling der honderden toeschouwers trekken De wachtenden voor het paleis te Amsterdam behoeven geen honger te lijden. Een dubbeltje voor vijf broodjes is «te geef" Het opleidingsschip „Koningin Wilhelmina" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart werd Woens dag te Amsterdam vereerd met een bezoek van Z. K. H. Prins Bernhard. - De Prins begeeft zich aan boord FEUILLETON Naar het Amcrikaansch van HECTOR JENNINGS. Louise kwam op Sunnyside en merkte tot haar schrik dat het huis verhuurd was. Niet wetend wat ze beginnen moest, lie ze Ar nold van de Geen wood Club halen, waar hij meestal te vinden was en vertelde hem het een en ander: niet alles. Ze zei dat de dingen niet waren zooals ze moesten zijn, dat de bank haar betalingen zou staken en dat zijn vader daar de schuld van was. Over het voorgenomen bedrog met het lijk sprak ze niet. Tot haar verwondering merkte ze dat Arnold van Bailey had gehoord dat het met de bank niet pluis was. En bovendien vermoedde hij een mogelijkheid waaraan Louise geen oogen- blik gedacht had dat het geld verborgen was op Sunnyside. Hij was in het bezit van een snipper papier, een stuk copie van een brief dien hij eenige jaren geleden in den tijd dat Sunnyside was gebouwd uit de papiermand van zijn vader had opgeviccht. Dergelijke onderzoekingen scheen hij vaker ingesteld te hebben ij we veronderstelden dat deze brief gericht was geweest aan den architect van het huis en dat Paul Armstrong al jaren reke ning had gehouden met de mogelijkheid dat hij nog wel eens behoefte zou kunnen hebben aan een geheime kamer. De zoon met zijn misdadige instincten, had onmiddellijk de beteekennis van dit stukje papier begrepen en het zorgvuldig bewaard. Arnold's aangeboren hebzucht was gewekt. Hij zon op een middel om Halsey en Jack Bailey het huis uit te krijgen en het lot was hem gunstig. Op de Club was een telegram voor Jack Bailey gekomen en dat ging hij hem brengen. Het was van dokter Walker en meldde in antwoord op een telegrafische vraag van Jack dat Paul Armstrong ernstig ziek was. Dat gaf Arnold zijn kans. Jack besloot on middellijk naar het Westen te gaan en Paul Armstrong op te zoeken. Hij wilde hem dwin gen de vermiste effecten of de waarde daar van terug te geven. Maar de catastrophe aan de bank kwam vroeger dan de onderdirecteur verwacht had doordat reeds Maandag bij het opvragen van onderpand het ontbreken van een aantal effecten aan het licht kwam. Hal sey had Jack met de auto een eind wegge bracht, terwijl Jack zijn reis per trein voort zette las hij in de kranten hoe het met de bank gesteld was. Toen was Jack onmiddellijk teruggekeerd, en had zich ter beschikking van de autoriteiten gesteld. Jack Bailey kende zijn hoofddirecteur door en door en weigerde eenvoudig te gelooven, dat het geld verdwenen zou zijn. Trouwens daarvoor waren de bewuste waardepapieren ook nog te kort geleden aanwezig geweest. Waar was het? Uit een paar woorden die Arnold Armstrong zich maanden geleden eens aan een diner had laten ontvallen hij was te dronken geweest om precies te weten wat hy zeggen of zwijgen moest had Jack den indruk gekregen dat er op Sunnyside een geheime kamer was. Hij trachtte bij den ar chitect van het huis daarover wat gewaar te worden maar deze weigerde inlichtingen te geven. Toen was Halsey op het illustere idee ge komen om Jack, na zijn vrijlating op borgstel ling, als tuinman op de villa te installeeren zoodat hij op zijn gemak een onderzoek zou kunnen instellen naar den verborgen schat. Een kaalgeknipt hoofd, zijn snor afgeschoren, een paar handig geschminkte lijnen (Jack was een niet-on verdienstelijke dilettant acteur) en de groote tuinmanskleeren vorm den een veilige vermomming. Wat mij be treft, ik had hem alleen dien Zaterdagavond maar vluchtig in zijn ware gedaante gezien en er was dus niet veel kans, dat ik hem zou her kennen. Alex beter gezegd mijn aanstaande neef Jack Bailey was dus ons huisspook geweest. Hij was het die Louise aan het schrik ken had gemaakt op de wenteltrap, die het gat in den muur van de kofferkamer had ge boord en die Elisa de angsten op het lijf had gejaagd. Het briefje, dat Liddy gevonden had in de papiermand op Gertrude's kamer, was natuurlijk van hem afkomstig geweest en hun afspraakje bij de brug was verstoord door mijn plotseling verschijning. Hij was er trou wens heengegaan om Gertrude te waarschu wen dat ik door Liddy's speurzin van de sa menkomst op de hoogte was, waarop zij, zooals ik gezien had, onmiddellijk was teruggekeerd. Ten slotte was hij het geweest die mij dien nacht bij de deur van den waschkoker zoo had doen ontstellen dat ik het bewustzijn had verloren en hij had mij met behulp van Gertrude in Louise's kamer op het bed neer gelegd. De verschijning, die de arme Thomas had gezien, was niemand anders dan zijn mees terin levende lijve. Maar de bijgeloovige man was natuurlijk overtuigd, dat hij Paul Armstrong's schim had aanschouwd. „Het graf geeft zijn dooden terug", had hij, bij- geloovig als zooveel van zijn rasgenooten. ge mompeld en zijn zwak hart was tegen dezen ontzettenden schrik niet bestand geweest. Thomas' mededeeling dat hij Jack Bailey gezien had op het pad tusschen de Golfclub en Sunnyside, den eersten nacht dat Liddy en ik vreemde geluiden op de wenteltrap hadden gehoord, was ook juist geweest. Dien Vrijdag nacht, dus den nacht voordat Arnold Arm strong vermoord was, had Jack reeds op eigen gelegenheid, zonder ruggespraak met Halsey die toen bij kennissen logeerde op Sunny side een onderzoek ingesteld naar de geheime kamer. Hij was daar speciaal voor uit de stad gekomen en was den volgenden ochtend met den eersten trein weer teruggegaan. Hij was er in geslaagd zich op Arnold's kamer op de club meester te maken van diens sleutels en had zoo in huis kunnen komen. Hij kende de villa natuurlijk van vroegere bezoeken bij zijn hoofddirecteur. Hij had een golfstok meegenomen om de muren te kunnen bekloppen, maar op zijn onderzoekingstocht botste hij tegen de waschmand, die boven aan de wenteltrap stond. Hij verloor een manchet knoop en de golfstok glipte uit zijn hand, viel naar 'beneden en veroorzaakte de krassen en deuken die ik gezien had. Hij was blij dat hij het huis had kunnen uitkomen voor de bewoners gealarmeerd waren. Hij had er op gerekend dat zijn geklop in de uitgestrekte woning niet veel aandacht zou trekken en hfj had zijn nasporingen toen maar opgegeven tot een gunstiger tijdstip. Het gekste van alles was dat Jamieson, die Jack Bailey's gangen na diens invrijheidstel ling nauwkeurig had nagegaan, al een poosje had geweten, dat de tuinman en de onvind bare onderdirecteur van de handelsbank een en dezelfde persoon waren. Maar „Alex" had daar geen flauw vermoeden van en het ge zicht van den pseudo-tuinman was een studie waard, toen de detective hem dien avond in de biljartkamer op den arm tikte en zei: ,Hoe lang zullenu en ik onze kleine comedie nog voortzetten, meneer Bailey?" Het is nu allemaal voorbij. Paul Armstrong ligt begraven op het kerkhof van Casanova en dezen keer is een vergissing uitgesloten. Sunnyside is te koopnee, ik zal het niet koopen. De klein Lucien Armstrong woont bij zijn stief-grootmoeder en deze laatste komt langzaam de ellende te boven die de jaren en vooral de laatste maanden van haar tweede huwelijk heeft verduisterd. Anne Watson rust niet ver van den man dien ze heeft doodge schoten en die zonder eenigen twijfel on zijn beurt haar dood op zijn geweten heeft. Thomas, het vierde slachtoffer van de samenzwering, slaapt den langen slaap op den heuvel bij de Afrikaansche Zionskerk. Nina Carrington erbij gerekend, vijf slacht- j offers van de niets ontziende hebzucht van een enkelen man! j Maar laat ik over vroolijker dingen praten, j Binnenkort zal er een dubbele bruiloft zijn en ik kan het maar steeds niet met Liddy eens worden over wat ik zal aantrekken. Mijn „levensgezellin" houdt nog steeds vast aan haar spokentheorie en zij beroept zich daar voor altijd op mijn doorweekte en bemodderde schoenen! Ik geef toe dat ik grijs ben ge worden. maar in geen tien jaar heb ik me zoo goed gevoeld als tegenwoordig. Soms, als ik uit mijn humeur dreig te geraken, bel ik om Liddy en we halen herinneringen op aan de veelbewogen weken op Sunnyside. Toen Liddy hoorde dat Warner met Rosie ging trouwen, snoof ze en ik ben nog niet heele- maal den stortvloed van verwijten te boven, die ze over mijn hoofd uitgooide, omdat ik het jonge paar zilveren lepels en vorken als huwelijkscadeau gaf. Zoo zitten we dan bij elkaar te praten. Soms dreigt Liddy dat ze weggaat en andere keeren zeg ik haar op. Maar het komt nooit zoover! Als ik erover praat om voor de zo mermaanden weer een huis te huren, ver klaart Liddy dat ze alleen meegaat als ik haar bezweren kan dat er geen geest is. De weken zijn voorbijgevlogen sinds ik aan dit verhaal begon. Mijn buren pakken hun koffers voor de vacantie. Liddy of geen Liddy, morgen plaats ik een advertentie voor een buitenhuis. En het kan me geen zier schelen of er een wenteltrap is!

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 12