Juli zeer slechf, vergeleken bij 1937. W' Radio-ontvangst wordt beschermd. DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1938 HAARDE M'S DAGBÜAD 12 Tuin bouw-export. Prijzen vooral veel lager. Slechts één lichtpunt Snij- en princesseboonen. jrANNEER men de uitvoercijfers van groenten, fruit en vroege aardap pelen over Juli 1938 raadpleegt, dan blijkt, dat vergeleken bij de overeenkomstige maand van het vorige jaar zoowel de gewichts-hoeveelheid als de waarde van dien export sterk is gedaald. Tegenover een uitvoer dezer producten van 69 milllioen K.G. in Juli 1937, vertegenwoordigende een waarde van 6.3 millioen gulden blijkt deze export in Juli 1938 geslonken te zijn tot 54 millioen K.G. met een waarde van 5.6 mil lioen gulden. Het is een gevolg van verschil lende feiten, waarvan de verlaging van de Duitsche betalingscontingenten ongetwijfeld het belangrijkste is. Maar ook de uitgevoerde hoeveelheid naar Engeland daalde, al stond daartegenover dat de waarde grooter was dan in Juli 1937. De vermindering der uitge voerde gewichtshoeveelheden naar Engeland komt vrijwel geheel op rekening der aard appelen en augurken; waartegenover Enge land van de andere hoofdproducten zelfs meer afnam. De export naar België was in Juli 1938 bijna tot de helft van dien in Juli 1937 ingekrompen. Een inderdaad catastro- phale vermindering. Alles bijeen genomen moet men vaststellen, dat alleen dan verbe tering zal worden bereikt, indien Duitsch- land meer van onze tuinbouwproducten kan afnemen, indien er voldoende betalingscontin genten zijn. De te vroege uitputting der be talingscontingenten is oorzaak dat er in Duitschland een prijsinstorting ontstaat, die dusdanige afmetingen aanneemt, dat onze tuinbouw daarvan nadeelige gevolgen onder vindt. Het officieel orgaan der Veilingen in Ne derland heeft daarop bij herhaling de aan dacht gevestigd, maar de resultaten zijn in- plaats van beter slechter geworden. Be schouwt men den Juli-uitvoer der afzonder lijke tuinbouwproducten, dan blijkt de uit voer van tomaten in Juli 1938 ruim 12,2 mil lioen K.G. te hebben bedragen met een waar de van 1,5 millioen gulden, tegenover 11,7 millioen K.G. en een waarde van 1,95 mil lioen gulden in Juli 1937. De stijging van 4 pet. naar de hoeveelheid, wordt geheel ge compenseerd door de waardedaling van 23 pet. De gemiddelde exportwaarde per 10.000 K.G. is van Juli 1<\7 op Juli 1938 gedaald van 1667 op 1233 gulden. De export van toma ten is dan ook sterk tegengevallen. Duitsch land importeerde in Juli 1937 nog 7.3 mil lioen K.G. met e.en waarde van 1,24 millioen gulden tegenover 6,2 millioen K.G. met een waarde van 824 duizend gulden in Juli 1938. Een gewichtsvermindering van 15 en een waardedaling van ruim 33 procent. Het beeld van dezen export naar Engeland is eenigs- zins afwijkend. De uitgevoerde gewichtshoe- veelheid vermeerderde van 3,6 op 4.9 millioen K.G. of met 35 procent. De waarde daalde evenwel van 611 tot 556 duizend gulden of met 9 procent. De tomatenuitvoer naar Zwit serland herstelde zich. Deze bedroeg in Juli 1937 slechts 49 duizend K.G. met een waarde van circa 4 duizend gulden tegenover 463 duizend K.G. met een waarde van 51 duizend gulden. Helaas staat tegenover dit lichtpunt, dat Ierland bitter teleurstelde. De export van tomaten in Juli 1938 naar dit land bedroeg slechts 4 duizend K.G. waarvan de waarde circa één duizend gulden was, tegenover 285 duizend K.G. met een waarde van 51 duizend gulden in Juli 1937. De totaal uitvoer van komkommers is al evenmin gunstig geweest. Deze bedroeg in Juli 1937 bijna 11,5 millioen KG. en was daarna in Juli 1938 weer geslonken tot 9,39 millioen K.G. K.G. met een waarde van 651 duizend gulden tegenover 753 duizend gulden in Juli. Bedenkt men dat in Juli 1930 en 1931 de uitgevoerde hoeveelheden komkommers naar Duitschland alleen ongeveer 15.5 en 14,6 millioen K.G. bedroegen, waarvan, de waarde in Juli 1930 niet minder dan 1,3 mil lioen gulden was, dan maakt Juli 1938 wel een zeer poover figuur met een uitgevoerde ge- wichtshoeveelheid van 8,78 millioen K.G. en een waarde van 605 duizend gulden. De uitgevoerde hoeveelheid verminderde met twintig, de waarde met ruim dertien procent. Deze achteruitgang is ook daarom zoo beden kelijk. omdat Duitschland vrijwel ons eenig afzetgebied in het buitenland is, nadat Enge land door een verhoogd invoerrecht dezen uit voer bijna onmogelijk heeft gemaakt. Intusschen was de export van komkommers naar Engeland in Juli 1938 wel wat gunsti ger dan in Juli 1937. Andermaal werd een gewichtshoeveelheid van 300.000 K.G. be reikt, maar na Juli 1931 is men boven deze uitgevoerde hoeveelheid nooit meer gekomen. Na 1931 verhoogde Engeland het tarief van invoerrechten en werd onze uitvoer zwaar ge troffen. In Juli 1931 bedroeg de export van komkommers naar Engeland nog 849 dui zend K.G. met een waarde van 77 duizend gulden. Helaas geven de uitkomsten van den uit voer van augurken geen reden tot juichen. De totale export van dit product bedroeg in Juli 1937 nog 2,5 millioen K.G. met een waarde van 121 duizend gulden tegenover 722 dui zend K.G. en een waarde van 62 duizend gulden in Juli 1938. Ook voor dit artikel is Duitschland onze beste klant. De verminde ring van den uitvoer is wel zeer groot. In Juli 1937 voerden wij nog 1,5 millioen K.G. augurken naar Duitschland uit met een waarde van 88 duizend gulden tegenover 525 duizend K.G. met een waarde van 49 duizend gulden in Juli 1938. Een gewichtsverminde ring van 64 procent, een waardeverminde ring van 41 procent Benige compensatie werd helaas niet gevonden in den afzet naar Engeland. Integendeel. Ook dit land betrok naar de waarde slechts voor 12 duizend gul den tegenover 26 duizend gulden in Juli 1937. Zoo herhaalt zich het reeds geschilderde beeld bij vrijwel alle andere artikelen. Voor den uitvoer van bloemkool zijn wij ook vrij wel aangewezen op Duitschland. In Juli 1937 exporteerden wij van dit product naar Duitschland ruim 2 millioen K.G. met een waarde van 173 duizend gulden tegenover nog geen 1,5 millioen K.G. met een waarde van 112 duizend gulden in Juli 1938. Het is een gelukkig feit dat Engeland een deel van dien achterstand te niet heeft gedaan In Juli 1937 importeerde Engeland uit ons land 260.000 in Juli 1938 circa 6i2 duizend K.G. bloem kool. Ook de sla-export van Juli 1938 is groo ter dan die van Juli 1937, zelfs meer dan het dubbele, namelijk 326 duizend tegenover 796 duizend K.G. In hoofdzaak is deze ver meerdering een gevolg van den grooteren af zet naar Engeland; 195 duizend tegenover 617 duizend K.G.. Ook België importeerde meer dan in het vorige jaar. Daartegenover voerde Duitschland in Juli 1938 in het geheel niets meer in, als gevolg van het invoerrecht van circa 7,5 cent per K.G. België dupeerde ons bij den Nederlandschen uitvoer van doperwten. In Juli 1937 was deze totale uitvoer 5.8 millioen K.G. met een waar de van 352 duizend gulden tegenover 1,6 mil lioen K.G. met een waarde van 96 duizend gulden in Juli 1938. België importeerde in Juli van het vorige jaar 4.8 millioen K.G. en in Juli 1938 circa 1,27 millioen K.G. Intus schen worde wel rekening gehouden met het feit, dat de oogst van doperwten in België ver leden jaar vrijwel mislukte. Maar ook Duitschland nam minder af. Ooit een lichtpunt. Gelukkig is er ook een enkel lichtpunt. Zoo steeg de uitvoer van snij- en princesseboonen van 767 duizend K.G. met een waarde van 97 duizend gulden in Juii 1937 tot 1,25 mil lioen K.G. met een waarde van 225 duizend gulden in Juli 1938. In hoofdzaak was deze verbetering een gevolg van den grooteren af zet naar Duitschland. Ook de druiven-uit voer was in Juli 1938 gestegen bij de over eenkomstige maand van het vorige jaar. En geland nam veel meer af. Duitschland veel minder. Voor de eerste maal sedert 6 jaren exporteerden wij dit product weder naar Denemarken. Dank zij een grooter export van versche aardbeien naar Duitschland was het uitvoercijfer in Juli 1938 beter dan dat van Juli 1937. De uitvoer van kruisbessen betee- kende weinig, evenals de export van frambo- zenpulp. De uitgevoerde hoeveelheid vroege aardappelen daalde met ruim 30 procent, de waarde steeg echter met 11 procent. Argen- tonië was voor dit product niet meer aan de markt, ook Engeland nam minder af. daarte genover importeerde Duitschland meer. Voor het eerst werd een belangrijke hoeveelheid aan Curagao geleverd. MOLLERUS. H. M. de Koningin nogmaals in bet Koloniaal Instituut. AiMSTERDAM, 8 September. Hare Ma jesteit de Koningin heeft vanochtend een tweede bezoek aan de tentoonstelling in het Koloniaal Instituut gebracht, Gisteren ont brak haar de tijd om enkele gedeelten te be zoeken, die zij zich had voorgesteld te bezich tigen. De Vorstin vertrok met klein gevolg tegen tien uur van het Koninklijk Paleis en arriveer de korten tijd later voor het Koloniaal Insti tuut, waar zij o.a. werd ontvangen door jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. prof. dr. L. P. Ie Cosquino de Bussy. Prof. Le Cosquino de Bussy leidde Hare Ma jesteit rond langs de stands van de groote In dische cultures. Daarna begaf zij zich met de lift naar de derde verdieping om een bezoek te brengen aan de tentoonstelling en aan „Veertig jaar Christelijk maatschappelijk werk". Hier waren het ds. J. Lammerts van Bueren, voorzitter van de tentoonstelling, en jhr. mr. M. C. T. van Lennep, directeur van het bureau van den Centralen Bond voor in wendige zending en Christelijke philantropi- sche inrichtingen, die de Koningin rondleid den. Een kort bezoek volgde hierop aan de af- deeling Nederlandsche Scheepvaart geduren de de laatste veertig jaar. waar Hare Majesteit werd rondgeleid door den heer J. G. A. Fon- teyn, voorzitter van de Nederlandsche Reeders vereeniging. Tenslotte bezocht de Vorstin de departe mentale inzendingen en de inzending van de Javasche Bank, waar de directeur, mr. H. J. van Putten, van voorlichting diende. Tegen elf uur verliet de Koningin het mu seum. Buiteij hadden zich duizenden opge steld om de Vorstin hartelijk toe te juichen, toen zij per auto weer naar het paleis terug reed. ZAAK TEGEN INDUSTRIEEL TE OSS IN HOOGER BEROEP. 's-HERTOGENBOSCH. 8 September. Maandag 26 September a.s. zal voor het ge rechtshof alhier in hooger beroep worden be handeld de strafzaak tegen den industrieel uit Oss, die wegens zedenmisdrijven door de Bossche rechtbank is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Als verdediger zal optreden mr. P. Zinnicq Bergmann De rijtoer van H. M. de Koningin. H.M. de Koningin, die Woensdagmorgen haar eersten rijtoer door de hoofdstad heeft gemaakt sinds haar blijden intocht, heeft daar bij een kort bezoek gebracht aan het Koloniaal Instituut. Hierna bereikte de stoet langs het Oosterpak het O.L. Vrouwe Gasthuis, waai de zusters voor de ramen en op de stoep van het Maria-paviljoen en van het Anna-pavil- joen in haar witte kleeding voor een harte lijke begroeting zorgden. Vriendelijk en dankbaar buigend en met de hand wuivend beantwoordde H.M. de Haar .gebrachte hulde. In de Andreas Bonnstraat bracht een be woner van een hooggelegen étage een volksche noot in de toer door op zijn cornet a piston het Wilhelmus te blazen. Langs het Weesperpoortstation en de Wees- perzijde bereikte men de Ceintuurbaan, waar wel de grootste volte was. Tusschen de tram baan en het trottoir bewogen de rijtuigen zich door een smalle gleuf van hartelijk gestemde feestgangers en zoo ging het naar de Van Woustraat. waar het ook rijen en rijen dik stond. Via Westeinde en Weteringschans ging het de Vijzelstraat door naar de bocht van de Heerengracht, waar stoepen en ramen van de statige heerenhuizen bezet waren. Tegen over het Koningsplein bracht de graal uit het graalhuis aan den Singel met haar vlaggen uit de ramen een wuivenden, originee- len groet, via den Nieuwen Zijdsvoorburgwal kwam de stoet eerst om kwart voor één op den Dam aan, waarbij de stafmuziek van het 5e regiment infanterie het Wilhelmus speelde. Verbond van Ned. Werkgevers. Hedenochtend half elf heeft het Verbond van Nederlandsche Werkgevers in de groote zaal van de Doelen te Rotterdam, zijn jaar- li jksche algemeene ledenvergadering ge houden, welke buitengewoon druk bezocht was De algemeen voorzitter, de heer H. P. Gel derman C.M.zn., heeft bij den aanvang van de vergadering het overlijden herdacht van den burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever Fortuyn. Aan de gebruikelijke jaarrede vervolgens door hem gehouden, wordt het volgende ont leend. Deze jaarrede moest, zooals spr. in den aanvang zeide, helaas in mineur gesteld zijn. De algemeene toestand in de wereld is er sinds de vorige jaarvergadering niet beter op geworden. Dit geldt ook voor het economische aspect. In de meeste landen, Duitschland uitgezonderd, nam de werkloosheid weer toe. Van de Fransche franc mag men terecht vra gen, of de jongste devaluatie de laatste zal zijn geweest. In ons land werd, na de korte opleving na September 1936, in het vorig najaar de terugslag van de wereldconjunctuur zeer sterk gevoeld. Van het ontwerp vervoerscoordinatie vreest spr. een verstarring van de verhoudingen op djt terrein. Van het recht van eigen vervoer wenscht het bedrijfsleven geen afstand te doen. Men kan de regeering bij de werkloosheids bestrijding geen beteren raad geven dan alle verdere pogingen tot bedrijfsreglementeering te laten rusten en vooral het bediijfsleven minder zwaar te belasten. Naast een uitbreiding der werkverschaffing is een selectie noodig van valide en onge schikte arbeiders, welke laatsten bij de ar menzorg dienen te worden ondergebracht. Voor de overigen kan men dan wat meer doen. Intusschen blijft werkverschaffing duurder dan steunverleening. Het stelsel van loontoeslagen eischt veel controle en zal al leen in uitzonderingsgevallen kunnen worden toegepast. Tenslotte bracht spr. dank aan alle mede werkers van het verbond. Op voorstel van den heer Gelderman werd bij acclamatie besloten het volgende tele gram te richten tot H.M. de Koningin: „Van eerbied en dankbaarheid vervuld voor Koninklijk voorbeeld van hooge toewijding onwankelbare trouw en onverzwakte plichts betrachting, herdenkt het Verbond van Nederlandsche Werkgevers in algemeene vergadering te Rot terdam bijeen, de zegenrijke veertigjarige regeering van Uwe Majesteit ten bate van land en volk, en veroorlooft zich, naast aanbieding zijner oprechte gelukwenschen met dit zoo bijzon dere jubileum, uwer Majesteit bij hernieuwing de verzekering te geven van zijn voortduren de verknochtheid aan het Huis van Oranje Na vaststelling van het jaarverslag over Juli 1937Juli 1938 werd voorzien in de in het bestuur ontstane vacatures door het periodiek aftreden van de heeren: B. H. M. Lips, mr. L. Broekhuysen, jhr. dr. C. Beelaerts van Blokland, mr. A. Haex en ir. P. F. S. Otten. Op voorstel van het bestuur werden bij acclamatie benoemd: In de vacature B. H. M. Lips, de heer B. H. M. Lips, gedelegeerd-commissaris van de N.V. Lips' brandkasten- eri slotenfabriek, Dor drecht. In de vacature mr. L. Broekhuysen, de heer F. G. P. van Dooren, firmant van de comm. venn. Pieter van Dooren, te Tilburg. In de vacature Jhr. dr. C. Beelaerts van Blokland, de heer mr. H. K. Versteeg, direc teur van het Onderl. Levensverz. Genootschap „De Olveh van 1879" en tevens voorzitter van de Ned. Vereeniging ter Bevordering van het Levensverzekeringswezen te 's Gravenhage. In de vacature mr. A. Haex, de heer ir. J. F. Fock, directeur der Domaniale Mijn-Maat schappij N.V., te Kerkrade. In de vacature ir. P. F. S. Otten, de heer ir. A. J. Bergsma, directeur van Willem Smit en Co.'s Transformatorenfabriek N.V., te Nij megen. Nadat verschillende andere punten van huishoudelijken aard waren afgedaan, hield de heer A. Hartog, vice-voorzitter van den Raad van Bestuur van Lever Brothers Uni lever N.V. een rede over: Unilever in Neder land, speciaal met het oog op den invloed van de landbouwcrisismaatregelen op het margarinebedrijf. DR. EIJKEL HEEFT ONTSLAG GEVRAAGD ALS HOOFDINSPECTEUR VAN DE VOLKS GEZONDHEID. 's-GRAVENHAGE, 8 September. Naar wij vernemen heeft dr. L. N. M. Eijkel, hoofdin specteur van de Volksgezondheid ontslag uit deze functie gevraagd wegens het- bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Als Hitler, Mussolini en Stalin eens samengebracht konden worden Geen der dictators wenscht op oorlog aan te sturen, constateert Lansbury. De grijze Britsche ex-Labour- lelder en pacifist, George Lansbury, pas te Londen teruggekeerd van een tocht in Oost-Europa en den Balkan, is er vast van overtuigd, dat een krachtig man. die er niet bang voor is om belachelijk te schijnen, het klaar zou kunnen spelen. Hitler, Mussolini enStalin samen te brengen om te praten over de manier, waarop een oorlog het best zou kunnen worden vermeden. „Geen van hen wenscht het op een oorlog aan te sturen", zei hij in een interview, aldus lezen wij in de Tel. „Allen hebben mij gezegd, dat zij alleen doorgaan met bewapenen om dat de anderen het doen. Toen ik Mussolini ontmoette, klopte hij zich op den buik en zei. dat hij er het land aan had geld uit te geven voor bewapening, omdat het beter besteed zou kunnen worden aan levensmiddelen. Ik heb ervaren", ging Lansbury voort, „dat al die groote dictators de meest redelijke, eenvou dige mannen zijn, wanneer je ze rustig aan het praten krijgt. Ik geloof oprecht, dat zij allen de gelegenheid welkom zouden heeten. aan het opdrijven der bewapeningen een einde te maken. Niemand, die Hitier onlangs ge sproken heeft, zal kunnen aannemen, dat hij werkelijk gelooft de wereld door een oorlog te kunnen veroveren. Als ik maar Duitsch, Fransch en Russisch kon spreken", ver zuchtte Lansbury, „dan geloof ik vast, dat ik Hitler en Mussolini en Stalin bij elkander zou kunnen brengen." „De kleine naties weten het 't best", luidt Lansbury's slotsom. Het meest was hij onder den indruk van de persoonlijkheid van prins Paul, den regent van Joego-Slavië. Deze is vastbesloten dat in zijn land geen revolutie zal uitbreken. Wat doet hij? Hij vraagt den revolutionnairen bij hem te dineeren en aan den maaltijd worden de zaken bedisseld. Dat moeten wij in de wereld hebben", besloot Lansbury, „openhartig de dingen uitpraten" Hitier spreekt de arbeiders toe. 40.000 leden van den Arbeidsdienst defileerden voor den Führer. Te Neurenberg hebben Woensdag 40.000 le den van den Duitschen Arbeidsdienst voor Hitier gedefileerd. Na het défilé sprak de chef van den Arbeidsdienst, Hierl, een rede uit. waarin hij on. in herinnering bracht, dat thans voor de eerste maal Oostenrijksche delegaties aan den Rijkspartijdag deelnemen. Spreker zeide, dat Hitier op de onontbindbare ge meenschap van alle Duitschers kan rekenen. „Wij zullen die gemeenschap als arbeiders en zoo noodig als strijders dienen." Vervolgens voerde Hitier het woord: „Voor de eerste maal," aldus Hitier, „kan ik onder u mannen van den arbeidsdienst uit mijn geboorteland begroeten. Niet symbolisch, maar werkelijk zijt gij in het nationale Duit sche gemeenschapsfront getreden. De spade, die gij draagt vormt het embleem van onze gemeenschap. Die spade schept nieuwe landen en waarborgt ons oude gebied. Overal, in het noorden, oosten en zuiden" en na een pauze voegde spreker daar met krachtige stem aan toe „en zelfs in het westenn zijt gij aan wezig om de veiligheid van het bestaan van het Rijk te verdedigen. Gij vertegenwoordigt het edelste devies, dat wij kennen: Mensch helpt uzelf, dan zal God u helpen." Hitier eindigde zijn rede met dankbetuigin gen aan de organisatoren van den arbeids dienst en aan de mannen, die aan den optocht hadden deelgenomen. Opslagplaats in vlammen. ROTTERDAM, 8 Sept. Vannacht heeft een felle brand gewoed in de opslagplaatsen van de firma W. van Driel, handel in theekisten, aan de Bellevoysstraat 22b. te Rotterdam. Deze opslagplaats is ondergebracht in een voormalige garage, welke slechts drie meter breed, doch zestien meter diep is. Daar waren ongeveer 1000 theekisten opgeslagen met veel houtwol. Een bewoner van de eerste etage boven het pakhuis heeft om 2 uur den brand ontdekt. Toen de deuren van het pakhuis werden ge opend sloegen de vlammen fel naar buiten. De bewoners van de étages boven het pakhuis werden geholpen bii het verlaten van hun wo ningen. Bij het breken van de ruit van een tochtdeur hebben twee buren diepe snijwonden opgeloopen. Met vijf stralen heeft de brand weer het vuur bestreden. Het pakhuis brandde echter geheel uit, omringende woonhuizen kregen waterschade. De firma van Driel is niet tegen brand verzekerd. Maatregelen tegen storing door electrische apparaten. Maximum van /300— boete gesteld. AARNAAR reeds sinds jaren door de radio-luisteraars is verlangd, zal thans een feit worden. Er zal straffend kunnen worden opgetreden tegen de bezit ters van electrische inrichtingen of toestellen, welke een behoorlijke radio-ontvangst soms in de geheele buurt onmogelijk maken. Hier toe is namelijk een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend tot wijziging van de Tele graaf en Telefoonwet. In de Memorie van Toelichting wordt o.m. het volgende gezegd: De te treffen algemeene wettelijke regeling zal van dien aard zijn, dat de radio-omroep- ontvangst in haar ontwikkeling zoo weinig mogelijk wordt geremd en dat tevens waar borgen worden geschapen, dat aan de belan- ;en van electriciteitsvoorziening en -gebruik jeen grootere beperkingen worden opgelegd dan in verband met hun gewicht ter wille van de radio-omroepontvangst toelaatbaar is. Er moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat de regeling na niet al te langen tijd niet meer aan de gestelde eischen voldoet, zoodat zij wellicht reeds vrij spoe dig wijziging en aanvulling zal behoeven. Het is daarom geboden en ook voldoende, alleen de grondslagen van de regeling in de wet op te nemen. Wordt dan de regeling in een algemeenen maatregel van bestuur uit gewerkt, zoo zal hiermede een wettelijke voorziening zijn verkregen, die de betrokken belangen beschermt zonder de verdere ont wikkeling te belemmeren. Die wettelijke regeling behoort thuis in de Telegraaf- en Telefoonwet 1904. Het inge diende wetsontwerp voorziet in een nieuw artikel 3 quinquies. In dit nieuwe wetsartikel wordt bepaald, dat bij algemeenen maatregel van bestuur voorschriften zullen worden gegeven ter be scherming' van de radio-omroepontvangst tegen storingen, welke ontstaan door het ge bruik van electrische inrichtingen. Aangezien er uitzendingen zijn, die niet vallen onder het algemeene begrip „radio omroep", maar daarmee nochtans veel ge meen hebben, b.v. de uitzendingen van den zakelijken-omroepzender van het staatsbe drijf der P. T. T. is in de nieuwe regeling een voorziening opgenomen, die het mogelijk maakt de ontvangst van dergelijke uitzendin gen gelijk te stellen met de ontvangst van een radio-omroep. De strafpositie is gelijkge steld aan die van artikel 12 van de Telegraaf- en Telefoonwet 1904 (maximum 30 dagen hechtenis of 300 boete), met dien verstande, dat bovendien een bepaling is opgenomen, om verbeurdverklaring van in beslag genomen voorwerpen met uitzondering van die, be stemd voor den openbaren dienst mogelijk te maken. MUURPLANTJES Nu we het verleden week over muurtjes ge had hebben, ligt het in de lijn dat vandaag de muurplantjes aan de beurt zijn. Kunnen we zeggen dat alle rotsplanten voor mum-beplan ting geschikt zijn? Niet heelemaal; want er zijn rotsplanten die vrij veel vocht noodig hebben en die kunnen we in een muurtje niet gebruiken. Er zijn ook plantenfamilies die ge deeltelijk zeer droog en gedeeltelijk vochtig groeien, zooals b.v. de Saxifraga's of Steen- breek. Alleen de „droge" kunnen we gebrui ken, Zoo is Saxifraga apiculata een bijzonder mooie plant voor ons muurtje, die in April bloeit met gele bloemen. Er bestaat ook nog een wit var. van. Een „droge" Steenbreek is ook de wat later bloeiende Saxifraga Aïzoon, die vóórkomt in lichtgeel en rose en het voor deel heeft, door de rozetvorm niet gauw wild te worden. Dat hebben de Saxifraga's op an dere planten voor en dat maakt ze ook zoo bruikbaar voor ons doel. Want wanneer uw planten zich thuis voelen in het muurtje, brei den ze zich uit en dat gaat hard! Een echte muurplant, die bij voorkeur heelemaal verti caal geplant woi-dt, is S. longifolia met witach tige rozet en een lange pluim witte bloemen. De bloeitijd valt in Juni. En natuurlijk Aubrietia. de welbekende rots- plant, die tegenwoordig in zulke prachtige tin ten verkrijgbaar is, van rose en rood tot blauw violet en diep-purper toe. Er zijn zulke ver rukkelijke kleurschakeeringen in Aubrietia, dat ik me zoo best die Engelsche dame kan voorstellen die in haar (natuurlijk erg groo- ten) tuin een aparte Aubrietia-hoek had die in April en Mei in de prachtigste tinten prijkte. Maar zooiets kan alleen iemand zich permitteeren, die veel ruimte en ook een beetje aardsch slijk heeft. In elk geval mag in ons muurtje de Aubrietia niet ontbreken en al zien we hier in Holland niet zooveel soorten als b.v. in Engeland, toch is de keus voor ons groot genoeg. Hebben de planten het naar den zin, dan zullen we ze na een paar jaar alweer flink moeten besnoeien. Hetzelfde is het geval met Helïanthemum (Zonneroosje). ook een dankbare muurplant, die in enkel en dubbel, verschillende tinten rood, oranje, rose, geel, bronskleur en vit voorkomt en waarvan de bloeitijd ligt tusschen Mei en Augustus. Heel gauw worden de Zon- neroosjes te wild en wat terugsnijden na den bloei is dan ook raadzaam. Alyssum saxatile met de enkele of dubbele, dikke gele bloemtrosjes mag zeker niet ont breken. Bloeitijd April-Mei, groei buitenge woon gemakkelijk, als we maar zorgen voor wat kalk in den bodem. Een prachtige Iberis (Scheefbloem) voor ons doel is de sempervirens Little Gem, met witte bloempjes die maar 5 c.m. hoog komen. De bloeitijd is Mei. En dan enkele Campanula's, b.v. garganica met licht blauw-violette ster- bloemen in Juni en Juli; een plant die zich geweldig uitbreidt en heel laag blijft, evenals de eenige weken later bloeiende C. Portenschla- giana met wat donkerder paarse klckjeSbloe- men. Er zijn nog zoo enkele die het in een muurtje mooi zullen doen. En als we dan nog wat kleur door het blad willen brengen, gaan we kijken bij de Sedums en Sempervivums, die soms prachtige tinten vertoonen, en nemen ook een paar planten van Santolina ehamae- eyparissus (Witblad). We vergeten niet, dat ook vlak boven het muurtje planten gezet kunnen worden, die dan over den rollaag heen naar beneden hangen. Strikt genomen hoe ven dat niet uitsluitend kruipende planten te zijn; Nepeta Mussini en Lavendel doen het daar ook mooi. Natuurlijk zullen we probeeren, niet alleen in de voorjaars- en vroege zomermaanden iets aan ons muurtje te hebben. Het is een ge noegen op zichzelf om soorten te vinden, die óók later bloeien, en groenblijvende en ver kleurende planten, die in den winter voor de noodige variatie zorgen! Maar dat zijn dingen, die ieder muurbezitter zelf moet uitvinden. L. S. Prinselijk Paar rijdt door de verlichte hoofdstad. Onopgemerkte rit in de late avonduren. AMSTERDAM, 8 September. Geheel on gemerkt voor de feestvierders heeft het Prin selijk paar met gevolg en geïnviteerden per autobus gisteravond een rondrit gemaakt door de feeëriek verlichte hoofdstad. Slechts voorafgegaan door een motorrijder van de verkeerspolitie en begeleid door den hoofdcommissaris, den heer H. J. Versteeg, reed de bus langs de fraai versierde grachten straten en pleinen van de „lichtstad". Langzaam reed de bus de stad in en onder de massa's die zich voetje voor voetje door de straten bewoog, was slechts een enkeling, die in een flits de hooge eere-gasten te midden van hun gezelschap onder wie zich ook de burgemeester bevond, herkende. Zoo konden Prinses Juliana en Prins Bernhard ongestoord genieten van het unieke beeld, dat de hoofdstad in deze dagen bij avond biedt, soms wei-d hier en daar even stilgehou den om de fraai uitkomende zilverlichte contouren van de torens tegen het nachtelijk zwart, de grillige lijnen van grachten en bruggen in hun fantastische verlichting te bewonderen, om dan weer midden door het woelige feestgeroes verder te rijden. Na een uur, te ongeveer half twaalf, keerde het hooge gezelschap op het paleis op den Dam terug, hartelijk toegejuicht door de sa mengestroomde menigte. Noord-Holl. Tramweg Mij. 50 jaar De Noord-Hollandsche Tramweg Maat schappij te Haarlem bestaat op 13 December as. vijftig jaar. Het is nog niet bekend, op welke wijze dit jubileum herdacht zal worden. Prins Bernhard bezichtigt de F okkerf ahrieken. Demonstratie met de T. 5. AMSTERDAM, 8 September. Hedenmor gen om tien uur arriveerde Prins Bernhard aan den steiger der N.V. Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek Fokker, vergezeld van zijn ad judant kapitein J. K. H. de Roo van Alder- werelt, de heer C. G. Vattier Kraane. presi dent-commissaris der Fokker fabrieken en de heer W. N. van de Poll, havenmeester van Amsterdam. Het gezelschap werd ontvangen door de heeren J. E. van Tijen, onderdirecteur, L. Janse, ir. M. Beeling, hoofd-constructeur, ir. J. Roosenschoon, bedrijfsleider en ir. P. c. Vos. Tegen half twaalf was de rondgang be ëindigd en vereenigde het gezelschap zich in de ontvangstzaal voor de koffie. Bij het vertrek heeft de heer Meinecke een demonstratie gegeven met de T 5,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 14