Rusland in het Noorden Westen en Verre Oosten Oorlogslast drukt op het Japansche volk. DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1938 H A A R L E M'S DAGBCAD 4 In de Oekraïne schijnt de toestand gespannen te zijn, vooral nu geble ken is, dat de soldaten uit dit ge bied tijdens de schermutselingen met de Japanners nabij Tsjang- koefeng gebrek aan moed, tucht en discipline demonstreerden. Zal Blücher, Rusland's grootste organi sator, van zijn post in het Verre Oosten geroepen worden om de macht van Rusland in de Oekraïne te herstellen? (Van onzen Russischen correspondent) EIND Augustus dreven met den Oosten wind dikke rookwolken uit Rusland over Finland, Estland en Skandinavië tot aan den Atlantischen Oceaan toe. In Narwa was de rook zóó dicht, dat de be woners met tranende oogen rondliepen. In Wiborg was de windkracht 8 a 9, zoodat des middags om twee uur de zon achter een dik ken, ondoordringbaren rooksluier schuil ging. Een piloot van de Aero-Transport-Maat- schappij, luitenant Claes-Smith, deelde mede, dat hij gedurende zijn vlucht naar Moskou op 29. Augustus 3500 meter hoog had moeten vlie gen om een eenigszins vrij uitzicht te hebben. Deze luitenant Smith vertelde, dat het een zeer merkwaardige sensatie was urenlang over in rook gehulde Russische gebieden te vlie gen en hier en daar den rooden gloed van de laaiende vlammenzee te zien. Maarschalk Blücher. Kapitein-vlieger V. Lippanen, die op 29 Augustus van Helsingfors naar Malmö vloog, ondervond groote moeilijkheden. Hij moest tot 2000 meter klimmen om zich behoorlijk te oriënteeren. Vooral boven Estland hing de rook dicht en de landing te Reval noemde de vlieger een sprong in het duister. Op 1 September werd bekend gemaakt, dat er op een tweetal plaatsen boschbranden wa ren uitgebroken, n.l. nabij Rybinsk, het noordelijkste gedeelte van het Wolgagebied, 200 k.m .ten noordoosten van Moskou en na bij de Loegarivier aan de Estlandsche grens. Al moet de oorzaak van deze reusachtige branden in Rusland ook op klimatologisch gebied gezocht worden, de gevolgen kunnen toch van groote politieke beteekenis zijn. Stellig zullen deze branden een minder gun- stigen indruk gemaakt hebben op Charles Lindbergh, die de laatste twee weken van Augustus in Rusland verblijf heeft gehouden ten einde de mogelijkheden van een luchtlijn Moskou-Alaska-New York te bestudeeren. Hij bezocht ook de groote Russische vliegtuigfa brieken en de voornaamste vliegvelden. In Moskou zou men hem zelfs voorgesteld heb ben om met Ingang van 1 Januari 1939 voor den tijd van 5 jaar de leiding op zich te ne men van de groote Russische luchtlijnen. Op 28 Augustus kwam Lindbergh in Kiew, be zocht daar de militaire luchtvaartafdeeling en ondernam enkele belangrijke vluchten. Reeds twee dagen later vloog Lindbergh met zijn echtgenootenaar Odessa, waarna hij Rusland verliet. Lindbergh heeft ook den tijd gevonden om aanwezig te zijn bij een hartoperatie, welke door prof. Smirnof in Moskou's grootste zie kenhuis, bij een arbeider verricht werd. Twee arbeiders, die beiden te veel gedronken had den, waren n.l. aan het twisten geraakt, het geen op een steekpartij uitliep. Een hunner werd in de borst gestoken, waarbij ook zijn hart geraakt werd. Het door prof. Smirnof vervaardigde kunstmatige hart hield den bloedsomloop van den patiënt aan den gang, terwijl de chirurg het beschadigde hart be handelde en de daaraan toegebrachte wonde heelde. Drie uur duurde de operatie en het succes zou volkomen zijn. Charles Lind bergh zou den Moskouschen chirurg voorts de werking van het door hem en Carrell ge construeerde kunstmatige hart uiteengezet hebben. Hoe dit ook zij. het bezoek van Ame- rika's beroemden vlieger was voor Rusland een groote gebeurtenis en het kan voor de ontwikkeling van de Russisch-Amerikaansche betrekkingen van groote beteekenis zijn. Het Witte Zeekanaal IN het Noorden van Rusland blijkt het Wit te Zee-kanaal, de verbinding tusschen Moskou en de Witte Zee. zich in gunstigen zin te ontwikkelen. Bepaalde gedeelten, die tot nu toe verwaarloosd waren, moesten eerst ver beterd worden, terwijl de totale diepte op ruim acht meter gebracht is. De 37 vliegtuig bases, die noordelijk van Petersburg liggen, bezitten thans ook alle watervliegtuigen, want overal zijn er thans meren of is er water. Een groot aantal radiostations is in dit gebied ge bouwd. Wat de spoorlijnen betreft van de voornaamste verbinding Leningrad-Moer- mansk gaan twee aftakkingen naar de Fin- sche grens: Parandowa-Oetoea en Petrasa- wodsk-Repola. Deze beide lijnen hebben de zelfde breedte als de Finsche spoorlijnen. Beter kan men de strategische beteekenis niet typeeren. Aan de regeering zijn indertijd enkele plan nen voorgelegd ter uitbreiding van het spoor wegnet. Twee van deze plannen zijn thans goedgekeurd: le De aanleg van een lijn van den mond van het Witte Zee-Kanaal (Sorozkoje) naar Kotlas en Perm. 2e. De aanleg van een lijn van de uitmon ding van het Witte Zee-Kanaal in het One- gameer naar Wologda en Moskou. De bevolking van het geheele Noordelijke gebied neemt niet alleen in materieel op zicht en in beschaving toe neen, zij groeit ook aanzienlijk. Moermansk bijv. telde voor ™VLerj!ldoorlo° nauwelijks 3000 inwoners. In zeffs 148 00cf dlt 100'0()0 en op 1 April 1938 En de Oekraïne HP EKWIJL uit het noorden van Rusland -i ^u,s gunstige berichten komen, schijnt in de Oekraïne de toestand heel wat meer ge spannen te zijn. Tusschen maarschalk Wo- rosjilof en Mehlis, den chef van de troepen t-i me' zou een ernstig meenings- veischil gerezen zijn. Tijdens de Japansch- Kussische schermutselingen te Tsjangkoefeng zouden de troepen uit de Oekraïne, althans volgens mededeelingen van maarschalk Blücher, een leelijk gebrek aan moed, tucht en discipline getoond hebben. Vooral de manschappen van de artillerie en de pantser wagens zouden van minderwaardig gehalte geweest zijn. Blücher spreekt zelfs van deser ties, terwijl bovendien enkele gebeurtenissen van den laatsten tijd bewezen zouden hebben, dat het leger in de Oekraïne niet op peil ge- ^ossior, de vertegenwoordiger van Moiotof en eerste secretaris van de Sovjetpar- tij in Kiew viel daarbij op door zijn vreemd gedrag. Op 1 April 1938 werd hij gearresteerd en naar de Ljubjank'a-gevangenis overge bracht Toen hij op de een of andere wijze lucht kreeg van de moeilijkheden van Mehlis, ging hij in hongerstaking, waarop prompt be vel gegeven werd hem desnoods kunstmatig te voeden, aangezien hij bij het verdere onder zoek waarschijnlijk nog een groote rol te spe len krijgt. De gang van zaken baart echter eenlge moeilijkheden, want Mehlis is vroeger secretaris van Stalin geweest en het is mo gelijk, dat hij nog in verbinding staat met Rusland's dictator. Merkwaardig hierbij is ook, dat Stalin zwijgt als het graf en alleen pogingen heeft aangewend zijn naam in deze affaire niet te doen noemen. In verband met het bovenstaande is aan buitenlanders verboden Kiew te bezoeken. Het geheele district, aan den rechteroever van de Dnjepr gelegen, is door speciale afdeelingen van de G.P.Oe bezet. In 12 kiesdistricten in de Oekraïne is de jeugd streng verboden zich van hun woonplaatsen te verwijderen of zon der verlof te verhuizen. In Kiew zijn tallooze personen gearresteerd, omdat zij er van ver dacht worden een geheime organisatie tegen de Russische regeering te hebben willen stich ten. Ook de radio-omroepen worden streng gecontroleerd. De toestand in de Oekraïne schijnt zelfs zoo moeilijk te zijn, dat alleen Rusland's grootste organisator en dat is maarschalk Blücher! nog redding zou kun nen brengen. Overigens kan men in het noe men van diens naam ook een poging zien om Blücher weg te halen van zijn machtigen post in het Verre Oosten Blücher was op 16 Augustus voor het laatst m Moskou, toen in het Kremlin de beslissen de vergadering over den toestand in het Verre Oosten plaats had. Behalve Blücher namen Stalin, Moiotof, Worosjilof, Litwinof, Fedko en anderen aan de beraadslaging deel. Eenstem mig werd besloten vast te houden aan de grenzen, zooals deze in het verdrag van Hoentjoeng in 1886 bepaald waren. ^Maar schalk Blücher kreeg de opdracht den op 11 Augustus gesloten wapenstilstand te eerbie digen. Nadat dit besluit gevallen was keerde maarschalk Blücher naar Chabarowsk terug Van deze plaats uit leidt hij, evenals vroeger, de hulp aan en de uitrusting van het Chirxee- sche leger. Sinds 1 Juli 1938 zijn thans 1300 Russische officieren naar China gegaan. Bovendien werden in China 350 Chineesche vliegers, waarnemers, radio-telegrafisten enz. enz. op geleid. In 26 Russische garnizoenen bevon den zich voorts 800 Chineesche officieren, die verscheidene manoeuvres mede maakten. Na deze manoeuvres doorliepen en doorloopen zij een theoretischen cursus, welke een maand duurt om dan weer naar hun regimenten in China terug te keeren. Zóó arbeidt het ge weldige Russische rijk in verschillende rich tingen. In Noord-Europa, aan de Westgrens, en in het Verre Oosten.... K. TLANDER. (Nadruk verboden). Radio-uitzending voor Zuid- Af rika. Toespraken van de ministers Colijn en Patijn. Dinsdagavond om 8.10 hebben de minister van algemeene zaken, dr. H. Colijn, en de minister van buitenlandsche zaken, mr. J. A. N. Patijn, door de radio korte redevoeringen uitgesproken tot de stamgenooten in Zuid- Af rika. Dr. Colijn zeide om.: „Dit uur van herdenking doet ons ver wonderd stilstaan bij voorspoed en bij tegen spoed, ja bij alles, wat de vervlogen veertig jaren ons hebben gebracht, maar en wij zeggen het met diepe overtuiging bij de herdenking van dit regeeringsjubileum van onze geliefde landsvrouwe, wint de dankbaar heid voor het goede en groote, dat ons werd geschonken, het vei-re van wat ons terneer zou kunnen drukken. Want onder het wijs bestuur van Koningin Wilhelmina heeft Nederland zijn plaats onder de volkeren met eere weten te handhaven. Wij mogen ons de rede ter gelegeixheid van de troonsbestijging van Hare Majesteit herinneren, waarin zij zeide, dat den eerbied voor den Nederland- schen naam en de Nederlandsche vlag be geerde te bevestigen. Welnu, dit woord is ten volle in vervulling gegaan en gij landgenooten. gij kunt beter dan wie ook zelf getuigen, dat die Koninklijke belofte werd ingelost. Door leed en vreugde zijn de banden tusschen Nederland en Oranje sterker bevestigd gewor den. Bij onze herdenking van heden worden wij allen doorgloeid door het besef, dat de zelfopoffrende plichtsbetrachting en liefde volle toewijding van onze Koningin in moei lijke jaren voor onze natie een zegen zijn ge weest". De knoeierijen met de Weesper Steunadministratie. Ettelijke honderden valsche handteekeningen ontdekt. Naar wij vernemen heeft de aiTestatie van den Weesper hoofdambtenaar der steunver- leening P. v. A., allermhxst een streep gezet onder het onderzoek, dat de ambtenaren van het departement van Sociale Zaken nu reeds eenigen tijd te Weesp instellen. Integendeel is het onderzoek naar de plaats gehad heb bende knoeierijen krachtig voortgezet en daar bij komen nog regelmatig nieuwe knoeige- vallen aan het licht. Steeds méér valsche hand teekeningen worden ontdekt en het staat nu reeds vast, dat het aantal handteekeningen van steuntrekkers, dat door de ambtenaren, belast met de steun-administratie, op de steun lijsten is geplaatst, met de bedoeling het te doen voorkomen alsof zij door de wexkloozen zouden zijn gezet, ettelijke honderden be draagt. Uit dit bijzonder groot aantal falsificaties blijkt reeds, dat de knoeierijen niet slechts over den laatsten tijd hebben geloopen. In derdaad is er dan bok sprake van een tijdperk van minstens vijf jaar, gedurende welke pe riode zoowel de hoofdambtenaar P. v. A. als de onder hem werkzaam. zijnde ambtenaar B.C.R. zich schiüdig hebbèn gemaakt aan de htm ten leste gelegde valschheid in geschrifte, welke trouwens volmondig door beiden is erkend. Wat den dex-den ambtenaar J. v. A., betreft, deze heeft slechts een betrekkelijk gering aantal malen een valsche handteekening ge plaatst, doch hij deed het dan ook op zoo'n volmaakte wijze, dat tijdens het onderzoek een der steuntrekkers de door laatstgenoem den ambtenaar geplaatste handteekening in derdaad voor de zijne aanzag. Eerst toen in verbaxxd met den datum, waarop die falsificatie was geschied onom- stootelijk kon worden aangetoond, dat de voormalige steuntrekker onmogelijk zelf de steuixlijst kon hebben geteekend. ontdekte hij aan een klein knxlletje van een der letters, dat die handteekening niet van hem afkomstig was. Door aanrijding blind geworden. Vierjarig meisje het slachtoffer. Woensdagmiddag omstreeks half zes werd het vierjarig dochtertje van den heer L., in de Hobbemastraat te Amersfoort, toen het bij het spelen den weg overstak, aangereden door een motorfiets, bestuurd door den heer B. De kleine kreeg een hoofdwonde, waar na spoedig algeheeie blindheid intrad. De mo torrijder kwam te vallen en brak het linker been en moest naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" woivien vervoerd. Gebrek aan voedzame levensmiddelen. Gecamoufleerde oppositie. (Van den specialen verslaggever John R. Morris) TOKIO, 8 September. De vraag, hoe lang de Japansche bevolking, en vooral de middenstand, den druk, die thans door den oorlogstoestand wordt uitgevoerd, kan dragen, houdt de gedachten bezig niet slechts van Eui'opeesche en Amerikaansche politici en diplomaten doch ook van de voor- aaxxstaande Japansche kringen. Een der leden van het Japansche parlement heeft mij verklaard, dat het Japansche volk thans aan de grens gekomen is. Wat er ge beurt als die grens wordt overschreden, heeft hij niet gezegd Hij verklaarde dit in een interview, dat ik met hem had over de parlementaire oppositie in Japan en daar in dat interview verschil lende precaire onderwerpen besproken zijn, mag ik zijn naam hierbij niet vermelden. De beide Huizen zullen in December, zooals gebruikelijk, bijeenkomen. In dit geval, zoo deelde mijn zegsman mede, kan er onder de huidige situatie geen sprake zijn van een oppositie. „De regeering eischt onvoorwaardelijk steun en gehoorzaamheid van de parlementsleden zoowel als van de soldaten" ging hij voort. Er is echter wel een tactiek van op positie mogelijk, gecamoufleerd, en deze wordt veel toegepast. Zij bestaat daarin, dat de leden der oppositie steun en verlichting van lasten vragen voor de talrijke middenstanders, die van den oorlog het meeste te lijden heb ben. De prijzen stijgen en hxxn inkomens dalen. Velen hebben gebrek aan werkelijk voedzame levensmiddelen. Er is geen algemeen tekort aan yoedsel, er is namelijk genoeg voor hen, die het kunnen betalen. Doch dat zijn niet de middenstanders. De verzoeken om steun en vex-lichting ge schieden in de best gekozen en zeer voorko mende woorden. Doch de regeering kan de wenschen slechts inwilligen, als ze den oorlog beëindigt. Hulp is dringend gewenscht. Het parlementslid, dat ik interviewde, was een voorzichtig man. Toen ik hem vroeg, of de regeering de wenschen geheel of gedeelte lijk zou inwilligen dacht hij langen tijd na en antwoordde tenslotte, dat de regeering toe zou geven, dat de klachten gegrond waren en dat hulp dringend gewenscht was. Ze zal spoe dige hulp belooven en zich dan bezig houden met het urgenter probleem, hoe den oorlog te winnen. „Ons volk is niet zoo gehard tegen ontbering als het Chineesche, en het is ook niet zoo stoïcijnsch als het Duitsche volk gebleken is in het laatste jaar van den wereldoorlog", merkte hij verder op als motiveering voor zijn bewering, dat de middenstand zonder hxxlp niet altijd onder deze moeilijkheden zal kun nen blijven leven. Op dit oogenblik hadden wij echter gevaar lijk terrein bereikt en mijn zegsman weigerde dan ook zijn opmerkingen verder toe te lich ten. Op mijn vraag, of het mogelijk is dat er ernstige sociale onlusten uit zullen voortkomen, antwoordde hij. dat hij geen re den had zoo iets te verwachten. Dit is overi gens een zienswijze, die ook de buitenlanders in Tokio toegedaan zijn. Deze opmerking van de oppositie le'ek mij zoo belangrijk, dat ik er het oordeel over vroeg van Yukio Ozaki, den bekendsten liberaal in Japan en lid van het parlement van den be ginne af. Ik ken hem reeds zestien jaar exx wist. dat Indien er één parlementslid in het land is. dat zijn meening durfde te zeggen, hij het zou zijn. Hij begroette mij met een vermoeidheid, die mij verwonderde en antwoordde met een bijna vexwarde gelaatsuitdrukking dat hij niets wist van den tegenwoordigen stand van zaken, dat hij een „politieke heremiet" was en dat hij geen voorspelling wagen kon over den uitslag van den oorlog, behalve dat hij vermoedde, dat Hankau spoedig zou vallen. Directeur van de Haarlemsche gevangenis in Den Haag benoemd. Bij K.B. van 3 September 1938 is genoemd met ingang van 1 October 1938 tot directeur van de bijzondere strafgevangenis te 's-Gra- venhage, tevens belast met de directie van de strafgevangenis aldaar: G. G. Saveur, directexxr van de strafgevangenis te Haarlem. 3S3 tfBË De in ons land vertoevende Indische vorsten en delegaties bezochten Woensdagmiddag het luchtvaartfeest op Schiphol en maakten een rondvlucht boven Amsterdam. De hooge gasten begeven zich „aan boord" Mijn conversatie met den man, die eens een der leidende figuren in het Japansche open bare leven geweest is, beperkte zich daarna tot enkele algemeenheden en toen ik hem verliet, had ik sterk den indruk, dat er in Japan van daag eigenlijk voor een man als Ozaki geen plaats meer is. (United Press). (Nadruk verboden). Gentsche wandelaars willen de Koningin een oorkonde over handigen. Reeds tot Breda gevorderd. De deputatie van te Gent gevestigde Ne derlanders, die te voet op weg is naar Am sterdam, met zich voerende een brandende fakkel en een oorkonde, welke aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden, is Woens dagavond om negen uur te Breda gearriveerd. Het sportieve gezelschap bestaat uit mej. L. Haack en de heeren W. Wensma, A. Ver- bruggen en J. Frederik. De volgende route werd wandelend afgelegd: Gent, Sas van Gent, Terneuzen, Hoedekenskerke, Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda. In al deze plaatsen werd de oorkonde van het gemeentestempel voorzien. De deputatie zal Donderdagochtend om zes uur den tocht voortzetten via Utrecht naar Abcoude, waar voor de tweede maal zal worden overnacht. Vrijdagochtend om kwart over elf hoopt men dan het paleis op den Dam te hebben bereikt, waarna de oor konde aan H. M. de Koningin zal worden overhandigd. DE BADHUIZEN VAN HET „WITTE KRUIS" Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand Augustus was: Badhuis Koudenhorn: mannen 991; vrouwen 370; werkl. baden 65; totaal 1426. Badhuis Leidscheplein: m. 1340; vr. 640; schoolbaden 386; werkl. b. 80; totaal 2446. Badhuis Schotersingel: m. 1387; vr. 628; sch. b. 567; werkl. b. 154; totaal 2736. Badhuis Hofdijkplein: m. 1460; vr. 475; sch. b. 216; .verkl. b. 168; totaal 2319. Badhuis Van Egmondstraat: m. 1708; vr. 714; sch. b. 259; werkl. b. 296; totaal 2977. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Staten/dam, 7 v. New-York te Rott. Boschdijk, 7 v. Rott. n. New-York. Lochmonar, Rott. n. Vancouver 6. v. Swan sea. Bilderdijk, Rott. n. Tampico, 5 te Havana. Breedijk, N.-Orl. n. Rott. 7 te Antwerpen. Rotterdam, 6 van Halifax te N.-York. Leerdam, N.-Orl. n. Rott. 3 v. Tampico. Nela, Rott. n. Vancouver 6 te Victoria (Br.) Drechtdijk, 7 v. Schiedam te Rott. HALCYON LIJN. Stad Schiedam, Pepel n. Rott./Vlaard. 9 (v.m.) verwacht. Stad Amsterdam, 6 v. Lulea n. Rott./Vlaard. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Heemskerk, 6 van Bremen te Hamburg. Meliskerk (thuisr.) 6 van Aden. Bloemfontein (thuisr.) 6 v. Dar-es-Salaam. Nijkerk (uitr.) 7 van Zanzibar. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (thuisr.) 6 te Duinkerken, vertr. 7 (10 n.m.) n. Amst. KON. NED STOOMBOOT MIJ. Aurora, Trapan! n. Amst. p. 5 Gibraltar. Ajax. 5 v. Amst. te Kopenhagen. Atlas, 3 v. Venezuela te Curacao. Baarn, 6 v. Callao te Valparaiso. Oberon, Izmir n. Amst. p. 6 Gibraltar. Aurora, Trapani n. Amst. p. 7 Gibraltar. Ceres, 7 v. Stamboul te Bourgas. Boskoop, 4 van Paita xxaar Salinas. Ceres, 6 v. Stamboul n. Boxxrgas. Deucalion, 5 v. Algiers n. Napels. Douro, 30 v. Curasao n. Oostkxxst Centr. Amerika. Irene, 4 v. Kopenhagen te Stettin. Luna, Axnst. n. Jaffa p. 6 Malta. Medea, 31 v. Curasao n. Maracaibo. Midas, 31 van Curasao n. Marecaibo. Nereus, Amst. n Oporto p. 5 Ouessant. Pericles, 6 v. Port Limon te Curasao. Poseidon, 3 van Albany n. Queenstown. Pluto, 4 v. Amst. te Gdynia. Pygmalion, 6 v. Thessalonika n. Stamboul. Rhea, 6 van Napels n. LiparL Tiberius, 6 van Beyrouth te Kymassie. Titus, 6 v. Samos n. Luxiri. Trajanus, 5 v. Piraexxs n. Algiers. Triton, Alexandrië n. Amst. p. 6 Ouessant Ulysses, 5 v. Tunis n. Alexandrië. Venus, 6 v. Catania naar Venetië. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (xrtr.) 6 van Aden. KONINKLIJKE SHELL. Agatha, 2 v. Singapore n. Bumpye. KON HOLLANDSCHE LLOYD Montferland, 7 v. Amst. n. Hamburg. Zaanland (uitr.) 7 v. Montevideo. Orestes (thuisr.) 6 van Las Palmas. MEYER EN CO'S SCHEEPVAART MIJ. Agamemnon, Japan n. Rott. 6 te Hong kong. Menelaus, Japan n. Rott. 6 v. Singapore. Rhesxxs, Rott. n. Java 6 v. Suez. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (uitr.) 6 v. Gibraltar. Sibajak, 7 v. Batavia te Rott. Kota Agoeng (th.) p. 6 Sagres. Kota Baroe (th.) p. 5 Perim. Soekaboemi, 7 v. Batavia n. Rott. Kota Radja, 7 v. Hamburg te Rott. Tapanoeli (uitr.) p. 6 Kaap Bon. Dempo (th.) 7 v. Colombo. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone (th.) 5 v, Rio Janeiro. Alphacca, 7 v. Rott. n. Hamburg. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Enggano (thuisr.) 7 v. Colombo. Marnix v. St. Aldegonde. (uitr.) 6 v. Suez. Bengkalis, Vlaardingen n. Basrah 5 v. Algiers Soemba, Batavia n. Basrah 5. v. Singapore. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (thuisr.) 7 v. Shanghai. Serooskerk (thuisr.) 6 v. Aden WIJKLIJN Beverwijk, Danzig n. Providence p. 6 Skagen. Haulerwijk,New-Castle N.B. n. Koningsber gen p. 5 Belle Isle. Randwijk, n. N.-York 7 op 720 mijl W. v, Scilly. - Stolwijk, 7 v. Bilbao te Rott,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6