I het H' FINLAND, sportland bij uitnemendheid. Aantrekkelijke wedstrijd tusschen Bondselftal en Juventus. Voor houtwerk en marmer is VIM het ideale reinigingsmiddel DONDERDAG 8 SEPTEMBER "1938 H A A R L E M'S DAGBtAD 9 Beide partijen doelpunten eenmaal. Prins Bernhard onder de aanwezigen. (Van een onzer redacteuren). ET was gisteravond vrij vol in het Amsterdamsche Stadion waar tusschen een Bonds elftal en de Italiaansche kampioensploeg-Juventus een voetbal wedstrijd werd gespeeld ter gelegen heid van de jubileumsfeesten die op het oogenblik in de hoofdstad des lands nog in vollen gang zijn. De Bondsploeg was bijzonder sterk sa mengesteld. v. d. Veen. Z.K.H. Prins Bernhard gaf door zijn aanwezigheid blijk van zijn interesse voor dezen wedstrijd, een aanwezig heid die door het publiek zeer op prijs werd gesteld getuige het hartelijk applaus waarmee hij verwelkomd werd toen hij te ongeveer half negen arri veerde. Het Stadion had dezen avond een extra feestelijke verlichting gekregen want in het midden van de Marathon tribune was een groote verlichte W met een kroon aangebracht die flon kerde en schitterde door den gloed van vele lampjes. Als scheidsrechter Dr. van Moorsel even over achten laat beginnen zijn belde elftallen vol ledig. Het Bondselftal verschijnt dus in de volledige opstelling-: Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Calden- hove (D.W.S.) Midden: Paauwe (Feijenoord), Anderiesen (Ajax) en Van Heel (Feijenoord). Vóór; Drager (D.W.S.), Van der Veen (He racles), Dumortier (D.O.S.), de Vroet (Feijenoord) en J. de Harder (V.U.C.) De eerste aanvallen zijn voor de Italianen, doch Weber onderbrak den aanval. De Hollan der schijnen iets sterker te zijn maar het wil in de voorhoede nog niet bijzonder vlotten. De stevig doch fair spelende Italiaansche backs hebben dan ook geen moeite om weg te wer ken. Een fraaie voorzet van Paauwe die naar voren is gekomen bezorgt hem een open doekje. Even later schiet v. d. Veen net over. Na 12 minuten komt de eerste Nederland- sche corner die v. d. Veen juist naast kopt. Een prachtige voorzet van de Harder wordt door Dumortier die doorgebroken is precies in de handen van Amoretti den Italiaanschen doelman gekopt. Een misverstand in de Nederlandsche ach terhoede levert vervolgens de eerste Italiaan sche corner op die echter door Weber wordt weggewerkt. Juventus neemt de leiding. De Italianen komen echter terug en nu met meer succes. Een fraai geno men corner van Buserati wordt door Tomasi op even fraaie wijze ingekopt. Het Hollandsehe elftal heeft na ruim een kwartier spelen een 10 achter stand. Het lijkt of de moed er bij de Hollanders nu een beetje uit is, doch niettemin weten de oranjehemden een corner te forceeren die ech ter door de Harder achter het doel wordt ge plaatst. De Hollanders krijgen nu eenige fraaie kansen doch Dumortier faalt en ook de anderen blijken niet over een goed schot te beschikken. Smit wordt nu wel zeer gemist; weliswaar schiet Dumortier eenmaal in doch zijn schot wordt door Amoretti gemakkelijk gehouden. De derde Italiaansche corner loopt weer eens op niets uit. De Italianen spelen een aantrek kelijk spel zonder nochtans die extra klasse van de Schotten of EngeLschen te toonen. Bij een goed opgezette Nederlandsche aan val schiet van der Veen prachtig in doch Amoretti ontpopt zich als een doelman van bijzondere klasse. Eenige vrije schoppen dicht bij van Male's veste, worden door de Italianen keihard in geschoten doch de lange Rotterdammer is eveneens in goeden vorm en stopt alles. Het spel golft nu snel op en neer en Dumor tier schiet eenmaal keihard laag in. Amoretti kan den bal niet klemvast houden en het leder belandt bij van der Veen. wiens schot echter jammerlijk naast gaat. De Italiaansche spil Monti verdeelt het spel uitstekend doch de voorhoede van Juventus kan voorloopig door Caldenhove en Weber, die een prachtige partij speelt, in bedwang worden gehouden. Het publiek roept links, links en inderdaad gelukt het de Harder eenmaal snel door te breken doch zijn schot gaat juist over. De Hollanders worden nu sterker doch verder dan eenige corners en gevaarlijke momenten voor het Italiaansche doel brengen zij het niet. Aan den anderen kant heeft v. Male veel moeite met een harden schuiver van Monti. Verandering in den stand komt er echter niet meer en met 10 voor Juventus breekt de rust aan. Een aardige attentie. In de rust liet Prins Bernhard zich aan de spelers voorstellen en overhandigde hen een herinneringsmedaille. Na de hervatting zijn de eerste aanvallen van de Hollanders voorloopig zonder succes. Ook de Italianen kunnen score niet verhoo- gen al breekt de middenvoor Gabetto eenmaal gevaarlijk door, doch Weber weet het leer ten slotte nog weg te werken. De gelijkmaker. Even later komt dan de zoolang verwachte gelijkmaker. Dumortier schiet na een voorzet van de Harder goed in, Amoretti kon den bal niet on der controle krijgen en het is v. d. Veen die met een kalm schot over den liggenden Italiaanschen doelman het eerste Nederlandsche doelpunt scoort en de partijen daarmede op gelijken voet brengt. (11). Dit doelpunt geeft de Hollanders moed, en Amoretti's doel ontsnapt herhaalde malen ternauwernood aan een doorboring. Er is nu nog een half uur te spelen en een Hollandsehe overwinning schijnt niet uitge sloten ofschoon de Italiaansche doorbraken een voortdurend gevaar blijven vormen. De Harder laat eenmaal een zeer fraaie kans onbenut, doch de Hollanders komen steeds terug, doch evenals vóór rust het beslissende schot ontbreekt ten eenenmale en met de goed geplaatste doch zachte ballen heeft een doel- verdediger van Amoretti's klasse geen moeite. Herhaalde malen ontstaan voor het Ita liaansche doel gevaarlijke situaties, doch zelfs een door Drager uitstekend genomen corner strandt op de uitstekende Juventus-verdedi- ging. Integendeel succes komt bijna aan de an dere zijde, want Gabetto lost een prachtig schot dat buiten het bereik van v. Male op de kruising van. lat en paal afketst. Even Jater zweeft de bal na een Italiaansche corner voor het Hollandsehe doel, doch Anderiesen zet met een forschen trap zijn voorhoede aan het werk. Drager probeert het nu met verre schoten doch Amoretti prachtig geassisteerd door de beide backs Toni en Rava geeft geen krimp. Anderiesen en van Heel kunnen het hooge tempo niet meer volhouden, waardoor de Italiaansche voorhoede meer bewegingsvrij heid krijgt zonder hier nochtans gebruik van te maken. De Italianen houden namelijk het spel te kort, terwijl ook hun schieten niet bijzonder imponeert. SCHOTSCHE LEAGUE—IERSCHE LEAGUE (6—1). Uit Glasgow: Woensdag is de eerste inter- league wedstrijd van het seizoen gespeeld tusschen de Schotsche en Iersche League- ploegen. Schotland won met 6—1. ZEILEN. De Noordzeewedstrijd van de Koninklijke. „Zeearend"'eerste in de groote en „Viking" No. 1 in de eerste klasse. Zaterdag en Zondag j.l. is voor de eerste maal een lange afstandswedstrijd voor de Ne derlandsche kust gehouden, georganiseerd door de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging. Deze Noordzeewedstrijd is, mede indien men in aan merking neemt, dat het een proef voor ko mende jaren geldt, uitstekend geslaagd, zoodat men na dezen eersten wedstrijd met belang stelling naar den volgende kan uitzien. De baan, welke de groote schepen met een waterlijnlengte van 10,70 tot 18.30 meter moesten volgen, liep langs het Haaks en het Noord Hindervuurschip; de schepen in de kleine klasse met een waterlijnlengte van 7 6010.70 meter moesten langs het Haaks- en Maasvuurschip varen. In de groote fclasse werd de „Zeearend" van den heer Bruynzeel winnaar. Alle schepen in deze klasse kwamen binnen, in tegenstelling met de kleine klasse,:>waar de „Prinses Juliana" en de Heulang na hét ronden van het Haaks- vuurschip opgaven en de haven van IJmuiden weer binnenliepen. In de kleine klasse werd Van den Arend met de „Viking" winnaar. Eerst thans is de officieele uitslag berekend. Deze is als volgt: Groote klasse: 1. „Zeearend" van C. Bruyn zeel (K.N.Z. en R.V.), gezeilde tijd 34 uur 10 min. 25 sec., berekende tijd 27 uur 43 min. 42 sec.: 2. „Tromp 2" van H. F. Dudok van Heel (K.N.Z. en R.V.) 40 uur 35 min. 8 sec. en 31 uur 36 min. 10 sec.; 3. ..Senta" van R. Schmidt (Bremer Y.C.. Weser Y.C.) 40 uur 17 min. 30 sec. en 32 uur 13 min. 29 sec. Kleine klasse: 1. „Viking" van M. G. van den Arend (K.R. en Z.V. de Maas) 32 uur 58 min. 20 sec. en 22 uur 49 min. 24 sec.; 2. „Aloha" van E. L. Elliot (Maldon Little Ship Club) 31 uur 3 min. 3 sec., 23 uur 10 min. 2 sec.; 3. Het Zilveren Kruis, kapt. ter zee J. J. A. van Sta veren, (Koninkl. Marine Jacht Club) 30 uur 40 min., 24 uur 35 min. 37 sec. BILJARTEN. DE NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN. Het bestuur van den Ned. Biljartbond heeft het programma voor ae Nationale Kampioen schappen voor het komende biljartseizoen alsvolgt vastgesteld: 3e klasse grootbiljart op 21. 22 en 23 October 1938; 2e kl. groot-biljart op 25, 26 en 27 November 1938; 3e kl. klein- biljart op 9, 10 en 11 December 1938; 2e kl. klein-biljart op 16, 17 en 18 December 1938; le kl. klein-biljart op 6, 7 en 8 Januari 1939; le kl. groot-biljart 45—2 op 19. 20, 21 en 22 Januari 1939: 3e kl. driebanden groot-biljart op 10, 11 en 12 Februari 1939; 2e kl. drieban den groot-biljart op 17, 18 en 19 Februari 1939; le kl. driebanden groot-biljart op 9. 10 11 en 12 Maart 1939; Hoofdklasse klein-biljart op 24, 25 en 26 Maart 1939 en het 712 groot biljart op 13. 14. 15 en 16 April 1939. OP ELKE BUS EÉN BON VOOR GESCHENKEN (Adv. Ingez. Med.) In het nieuwe stadion Helsingfors zullen in 1940 de Olympische spelen worden gehouden. PAARDENSPORT. SCOTTISH UNION WINT DE ST. LEGER STAKES. Uit Doncaster: Onder enorme belangstelling is Woensdagmiddag onder somber regenachtig weer de traditioneele paardenrace, de St. Leger Stakes, over een afstand van ruim een mijl verreden. Uit een veld van negen paarden werd „Scottish Union", eigenaar J. V. Rank, bereden door B. Carslake, winnaar met een hoofdlengte voorsprong op „Challenge" van sir L. Phiüpps, bereden door E. Smith. Op de derde plaats eindigde „Pasch" van H. E. Mor- riss, bereden door Gordon Richards, met vier lengten achterstand op Challenge. De notee ringen voor deze paarden waren resp. 7/1, 100/8 en 6/5.. Weber. Het Italiaansche doel ontsnapt eenmaal ter nauwernood aan een doorboring als Dumor tier goed inkopt, doch Amoretti is weer op zijn post. De tijd verstrijkt zonder dat een der elf tallen het beslissende doelpunt kan forceeren. Toch krijgen de Hollanders nog eenmaal een prachtkans. Het wil in de Nederlandsche voor hoede nog maar nietvlotten. Wel doen Dra ger en de Harder meermalen aardige dingen en geven zij behoorlijke voorzetten doch het binnentrio weet de kansen niet te benutten. De Harder probeert het tenslotte maar zelf, doch zijn harde schot kwam tegen den paal. Daar ook de Italianen niet meer weten te sco ren komt het einde van dezen aardigen en in de beste verstandhouding gespeelden wed strijd met een gelijk spel, dat de verhouding goed weergeeft. H.F.C.—QUICK (N.) A.s. Zondag wordt op het terrein aan de Spanjaardslaan een vriendschappelijke voet balwedstrijd gespeeld tusschen H.F.C. en het Nijmeegsche Quick, dat dit seizoen weer voor het eerst in de eerste klas zal uitkomen en dat met het volledige competitie-elftal zal komen. WANDELSPORT. 70 K.M. PRESTATIE-WANDELTOCHT TE AMSTERDAM. De Wandelsportvereeniging „De Lange Af stand Tippelaars" te Amsterdam organiseert een prestatie-tocht op Zaterdag 17 Septem ber. uitsluitend voor heeren van 1855 jaar. De start heeft plaats des avonds 11 uur van het café „De Ruyter", aan de De Ruyterkade. Het secretariaat is gevestigd bij Max G. Beunder, Pieter v. d. Doesstraat 32 Amster dam-West HENGELEN. VRIENDSCHAP ZIJ ONS DOEL. Deze vereeniging hield een wedstrijd op witvisch nabij de Sint Maarten vlotbrug, rich ting Schagen. De uitslag was als volgt: Heeren: Eerste prijs W. Turk. 2e Hesseling, „held van den dag"; 3e P. Berghuis, 4e H. Zilt, 5e P. Touw. 6e J. Karpus. 7e Broekhuisen Jr.. 8e Kraan, 9e J. Bijteman, 10e Broekhuisen Sr., lie Van Dijk, 12e A. Eerhard, 13e de Vrijer, 14e de Berg Jr. 15e Schoonhoven. 16e Pouw Sr.. 17e J. Sieraad, 18e Berg Sr.. 19e John, 20e Bronkhorst, 21e Wijtvliet, 22e Pouw Jr. Dames; Eerste prijs: mej. W Broekhuizen, „heldin van den dag"; 2e mevr. Berghuis, 3e mevr. John, 4e mej. A. van Kempen, 5e mevr. Pouw. 6e mevr. Karpus, 7e mevr. Broekhui sen. 8e mej. A. Eerhard, 9e mevr. Kraan, 10e mevr. Schoonhoven. 11e mevr. Eerhard. 12e mevr. Sieraad. 13e mevr. Snieder. De prijsuitreiking had plaats des avond in het clubhuis bij den heer Snieder. (Van een bijzonderen correspondent). Er is wellicht geen land ter wereld waar de sport een zoo belangrijke plaats inneemt in het volksleven als juist in Finland, het land waar in 1940 de Olympische Spelen gehouden zullen worden Sport in de zuiverste beteeke- nis van het woord: geen najagen van records al staan vele wereldrecords op naam van Finnen doch een systematisch stalen en harden van het lichaam van de prilste jeugd af. Sport, om der wille van de sport, niet al leen als een ontspanning na den dagelijk- schen arbeid doch vooral als training van het lichaam, waarvan die arbeid voortdurend de uiterste krachtsinspanning vergt. De plaats, die Finland in de internationale sportwereld inneemt, wordt wel het duidelijkst gedemonstreerd door het feit dat de vertegen woordigers van dit land, met zijn nog geen vier millioen inwoners, bij de Olympische Spe len der laatste decennia steeds tot de leidende figuren behoorden. En ook de onlangs ge houden nationale kampioenschappen hebben overtuigend bewezen, dat Finland over athle- ten beschikt van internationale klasse. Schitterende prestaties. Van de vijftien loopers die voor de 5000 meter startten liepen er tien dezen afstand binnen vijftien minuten. Voor de drie beste loopers. Pekuri, Falminen, en Lehtinen wer den tijden van respectievelijk 14 minuten 27 4 seconde, 14 min. 28.4 sec. en 14 min. 30.2 sec. genoteerd. Het was een Olympische strijd, spannend tot de laatste ronde. Bij het speerwerpen waren de beste resul taten, ondanks den tegenwind: Nikkanen 72,81 Matti Jarvinen 71.33 m. en Toivonen 71.10 m. Alf Lindblad was een nieuwe „ontdekking" op de 3000 m„ die hij in superieuren stijl in een tijd van 9 min. 9,2 sec. liep. De Olympi sche kampioen Iso Hollo kwam op dezen af stand als vierde aan. Ook bij de andere takken van sport werden tijdens deze nationale kampioenschappen uit stekende prestaties geleverd. Het belangrijk ste is echter dat gebleken is dat Finland over 'jonge krachten beschikt die het beste voor de toekomst beloven, zoodat het kleine land dat de Olympische Spelen zal organiseeren met een gerust hart 1940 tegemoet kan zien. Hoewel de natuur de Finnen reeds eeuwen lang tot sportbeoefening heeft gedwongen, is de geschiedenis van het georganiseerde Fin- sche sportleven nog jong en zij loopt vrijwel parallel met die der Olympische Spelen. Na de revolutie in 1905. toen Finland dus nog onder'Russisch bewind stond, wisten de Fin' nen reeds erkenning van hun eigen sportorga nisaties te krijgen, zoodat Finland in 1906 aan de Olympische Spelen te Athene kon deelne men. Hier wist Jarvinen. de vader van de hui dige wereldrecordhouders Matti en Akilmes Jarvinnen. de eerste gouden medaille voor zijn land te veroveren. Het deelnemen der Finnen aan de Olympische Spelen te Stockholm in 1912 verwekte sensatie door de overtuigende overwinningen van Hannes Kolehmainen op de 5000 en 10.000 m. hardloopen. Niet imnder dan 732 Finnen vertegenwoor digden hun land op de tot nu toe gehouden Olympische Spelen. Zij brachten in totaal ze ventig gouden, zes en zestig zilveren en negen en zestig bronzen medailles mee naar huis. Een gemiddelde dus van twee medailles per zeven deelnemers. Indien men daarbij reke ning houdt met de geringe bevolkingsdicht heid van Finland dan blijkt wel, dat dit land een eerste plaats inneemt in de rijen der sport beoefenende landen. Het geheele volk leeft mee. Het deelnemen der Finnen aan de Olym pische Spelen is steeds mogelijk geweest om dat het geheele volk de uitzending bekostig de. Daardoor zijn de Spelen echter tevens een gebeurtenis geworden die de levendige be- angstelling heeft van alle lagen der bevol king. Zeer duidelijk bleek dit ook bij de voorbereiding der Spelen in 1940. Reeds bij den bouw van het stadion te Helsingfors, waarvoor de eerste steen gelegd werd in het voorjaar van 1936 in tegenwoordigheid van den onlangs overleden voorzitter van het I. O. C. graaf BailletLatour, stroomden de giften van alle zijden binnen. Bij dezen bouw werden de ervaringen, die men gedurende de laatste jaren heeft opgedaan, op de meest geraffineerde wijze uitgebuit, zoodat Helsing fors thans over een sportcentrum beschikt, dat aan alle eischen, die voor Olympische Spelen gesteld worden, volkomen beantwoordt Een stadion tevens dat bewijst dat Finland ook op het gebied van architectuur niet on derdoet voor de overige landen van Europa, getuige de fraaie vorm welken men aan dit bouwwerk heeft gegeven. Vaak hoort men de vraag stellen, hoe het toch mogelijk is, dat dit land. met zijn naar verhouding van de oppervlakte gering aantal inwoners, op een zoo groot aantal athleten van wereldreputatie kan bogen. Doch wie Fin land en het Finsche volk leert kennen, zal ontdekken dat dit een logisch gevolg is van een reeks natuurlijke oorzaken. Vooral de grootsche natuur, met haar eenzaamheid en de groote afstanden tusschen de verschillen de dorpen, waardoor de bewoners geheel op zich zelf zijn aangewezen, maken de sport beoefening tot een onmisbaar onderdeel van de opvoeding, zonder welke men den strijd om het bestaan niet zou volhouden. En daar naast gleden voor de Finnen zeer harde le vensvoorwaarden die, van de prilste jeugd af, de uiterste krachtsinspanning eischten. Als men weet dat dit samengaat met mo derne, systematische trainingsmethoden, wor den de uitzonderlijke prestaties der Finnen, minder verrassend. Terwijl in de meeste lan den de sport meestal een tegenwicht is voor de sleur van het dagelijksche leven, is de sport in Finland de noodzakelijke vorming en staling der in het dagelijksche leven voort durend tot het uiterste beproefde lichaams krachten. Dit verklaart tevens, waarom vaak overwinningen behaald worden door volko men onbekende sportbeoefenaren uit afgele gen dorpen, die zich soms reeds bij hun eerste optreden als sterren van wereldklasse ont poppen. Oppervlakkig beschouwd lijken dit weliswaar verrassende overwinningen, doch in werkelijkheid zijn zij het resultaat van ja renlange harde en regelmatige wetenschap pelijke training. Deze wetenschappelijke training voor alle takken van sport, of het nu de sportbeoefe ning op de scholen en de groote fabrieken, dan wel in kleine, afgelegen dorpen geldt, is opvallend. Zy wordt echter mogelijk ge maakt doordat de centrale leiding er van be rust bij het Finsche Sportinstituut in Vieru- maki, dat als een der modernste en best ge outilleerde instellingen op dit gebied be schouwd mag worden. Ook voor de Olympische Winterspelen, wanneer die eventueel eveneens in Finland gehouden zouden worden, beschikt het land over een uitstekend terrein: het door de In ternationale Skikampioenschappen, die er dit voorjaar gehouden werden, bekende Salpaus- selka-gebied bij Lahti. Deze morenenketen, die dwars door het land loopt, vormt een ideaal ski-terrein, waar echter ook voor an dere takken van sport schitterende gebieden beschikbaar zouden zijn. Een niet te verwaarloozen detail zijn de kosten van levensonderhoud, die in Finland, één van de goedkoopste landen van Europa, zeer laag zijn. Daardoor toch zal het mis schien mogelijk zijn, dat de sterkte van de verschillende landenploegen nog belangrijk vergroot zal kunnen worden. Vooral nu daar bij komt dat voor de Europeesche landen de reiskosten veel minder hoog zullen zijn dan bij uitzending naar Tokio het geval zou zijn geweest. Een grootsche natuur. Ten slotte nog een argument, dat weliswaar slechts in zljdelingsch verband staat met de eigenlijke Olympiade, maar dat niettemin van groot belang is voor de duizenden be zoekers, die Finland in 1940 verwacht: de grootsche natuur. De spelen in 1940 zullen de bezoekers uit alle deelen der wereld in de ge legenheid stellen, kennis te maken met dit land der 60.000 meren en 80.000 eilanden, het land der sprookjesachtig heldere nachten en het wonderlijke verschijnsel der midder nachtzon. Er is wellicht geen land in Europa, dat een zoo groote verscheidenheid en afwis seling van landschappen biedt, als Finland, met zijn overweldigende, ongerepte natuur, die van een vaak beklemmende eenzaamheid en adembenemende schoonheid is. Zoo biedt Finland in elk opzicht de beste waarborgen voor het welslagen der Olympi- sche Spelen en het geheele volk zal zich be ijveren. de taak, die het vrijwillig op zich ge nomen heeft, zoo goed mogelijk te volbrengen. (Nadruk verboden). Aan de spelers van het K.N.V.B.-elftal en van den Italiaanschen ploeg .Juventus", die in het stadion te Amsterdam een wedstrijd speelden, reikte Z. K. H. Prins Bernhard Woensdagavond een herinneringsmedaille uit ATHLETIEK. DE PRINS HENDRIK_BEKERWEDSTRUDEN Zondag a.s. zullen op de Sintelbaan op het Olympiaplein te Amsterdam interessante atletiekwedstrijden gehouden worden. De A. V. 1923 organiseert daar n.l. dan in samen werking met de K. N. A. U. de wedstrijden om den Prins Hendrikbeker, aan welke wed strijden tevens het officieus club-kampioen schap van Nederland verbonden is. De wedstrijden zullen te half twee begin nen en reeds te vier uur geëindigd zijn.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7