Sudeten-Duitschers breken de onderhandelingen af. Frankrijk en het Sudeten-probleem. De opvatting te Berlijn. een Tsjecho-Slowakije groot Fransch belang. Te Parijs stond de wieg der Praagsche Republiek. DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1938 HA AREEM'S D A G B L' A D Wegens incident in Moravisch Ostrau. "T\ E Sudeten Duitschers hebben gisteren medegedeeld, dat de partij de nieuwe voorstellen als basis voor onderhandelingen aanvaardt, doch tevens daaraan toegevoegd, dat besloten is de onderhandelingen af te breken in verband met nieuwe incidenten. In het bijzonder werd hierbij gedoeld op een incident in Moravisch Ostrau, waanwee Sudeten Duitsche afgevaardigden door de politie mishandeld zouden zijn. „De regeering te Praag," zoo luidt de Sudeten Duitsche mededeeling, „heeft den toestand niet meer zoodanig in de hand, dat de besprekingen met vrucht kunnen worden voortgezet." Regeeringsvoorstellen niettemin als basis voor bespreking aanvaard. De Sudeten Duitsche afgvaardigden Ernst Kundt en dr. Alfred Rosche hebben gister avond om half zeven een bezoek gebracht aan minister-president Hodza, wien zij het be sluit der Sudeten Duitsche partijdelegatie mededeelden, dat deze niet in staat is de onderhandelingen met de regeering voort te zetten, zoolang de gebeurtenissen te Moravisch Ostrava niet van de zijde der regeering zijn geliquideerd. Hodza zegt streng onderzoek toe. De minister-president deelde den beiden intervenieerenden afgevaar digden mede, dat de bevoegde instan ties reeds 's middags hadden bepaald, dat de gebeurtenissen zeer streng moeten worden onderzocht en even- tuecle schuldigen bestraft en dat ook overigens dienovereenkomstige maat regelen werden genomen. Vandaag zal de Sudeten Duitsche partij- delegatie op de hoogte worden gesteld van de uitvoering dezer maatregelen. De Sudeten Duitsche afgevaardigden ver klaarden daarover de Sudeten Duitsche partij - delegatie te zullen rapporteeren. Volgens inlichtingen gisteravond te Parijs ontvangen, zou het incident te Moravisch Ostrava geregeld zijn na besprekingen tusschen de regeering en de Sudeten Duitsche gedelegeer den. Derhalve zou besloten zijn tot her vatting der besprekingen. Het persbureau der Sudeten Duitsche partij deelt nog mede: „De delegatie der partij is vanochtend begonnen met de bestudeering der nieuwe regeeringsvoorstellen, die aan afge vaardigde Kundt overhandigd waren. Kunt en Rosche brachten verslag uit over hun onderhoud met den minister-president, bij wien zij geprotesteerd hadden tegen het pubceeren van de voorstelen vóór de partij van de voorstellen kennis droeg. Besloten werd op grond van dit regeeringsvoorstel van het ge zichtspunt eener regeling overeenkomstig de acht eischen van Karlsbad de onderhande lingen met de regeering voort te zetten. Tijdens de beraadslagingen werd een be richt uit Moravisch Ostrau ontvangen, dat mededeeling deed van ongehoorde overvallen der politie en van de mishandeling van Su deten Duitsche afgevaardigden door politie agenten. De delegatie staakte haar beraadslagingen en besloot den minister-president mede te dee- len, dat zij gedwongen is wegens de gebeur tenissen te Ostrau de onderhandelingen te onderbreken. Het voorstel der regeering, al dus werd den premier medegedeeld, moet bij de Sudeten Duitsche bevolking den indruk wekken, dat het door de regeering ernstig be doeld wordt, ook ten aanzien van het in prac- tijd brengen der afzonderlijke punten. De ge beurtenissen van Ostrau toonen aan, dat de reegering den toestand niet in die mate mees ter is dat op dit oogenblik de zakelijke be sprekingen met succes begonnen en voltooid kunnen worden. Het optreden der politie te Ostrau is in zoo scherpe tegenstelling met de verklaring der regeering, dat zij de nationali teitskwestie wil regelen, dat men hier meer waarde aan de daad dan aan het woord moet hechten. De delegatie heeft van dezen nieuwen stand van zaken president Benesj op de hoogte ge steld, als ook Lord Runciman, die de delegatie onder leiding van Frank te 17 uur ontvangen heeft". Een gevaarlijke toestand geschapen. Berlijnsche diplomatieke kringen zoo meldt Havas leggen een levendige onge rustheid aan den dag met het oog op de ont wikkeling der Sudeten Duitsche kwestie. De woordvoerder der Wilhelmstrasse ver klaarde, dat door de incidenten van Woens dag een gevaarlijke toestand is geschapen. Politieke kringen voegen hier aan toe, dat deze incidenten de zwakte bewijzen der regee ring te Praag, die zich geen rekenschap geeft of wil geven van den toestand. „Zeer zeker zijn te Praag invloedrijke kringen vastbesloten tot iederen prijs iedere poging tot een vreedzame regeling van het Sudeten-probleem te sabo- teeren. De verantwoordelijkheid voor den toe stand valt uitsluitend op de regeering van Tsjecho-Slowakije, welke te zwak is om dege nen. die onrust en verwarring willen zaaien tot de orde te roepen". Uit Neurenberg meldt Havas: Het communiqué van de Sudeten Duitsche partij, waarin de afbreking der besprekingen met de regeering te Praag werd bekend ge maakt, heeft de leidende kringen niet verrast. Diplomatieke kringen te Neurenberg zijn van meening. dat de Sudeten Duitschers de laatste voorstellen van Praag niet konden af-, wijzen op gevaar af dat de wereldopinie zich tegen hen zou keeren. Er bleef hun derhalve niets anders over zoo vervolgt Havas dan de besprekingen te onderbreken door gebruik te maken van het eerste het beste voorwend sel. Men denkt thans, dat de Sudeten Duitschers aleer zij bereid zullen zijn de onderhandelin gen te hervatten, veiligheidswaarborgen zullen eischen zooals de terugtrekking buiten het door de Duitsche minderheid bewoonde gebied van strijdkrachten der Tsjecho Sowaaksche politie en de vergunning zelf hun veiligheids dienst te organiseeren. Te Neurenberg acht men den toestand ernstig. Felle Duitsche commentaren. De incidenten van Moravisch Ostrau vormen het mikpunt voor nieuwe aanvallen in de Duitsche pers op Tsjecho-Slowakije. De Duit sche bladen trachten met sensationeele op schriften den Tsjecho-Slowaakschen toestand het karakter van uitzonderlijken ernst te ge ven, zoo meldt Havas uit Berlijn. De .Völkischer Beobachter" schrijft met vette letters, die met een roode streep zijn omlijnd: ,.De regeering te Praag is geen mees ter meer over de politie leger en politie doen wat zij willen het ware gelaat der Tsjechi sche voorstellen". Hieraan wordt toegevoegd: „De werkloos heid der regeering tegenover het optreden van politie en „soldateska" toont, dat zij niet meer meester is over de staatsorganen, die de rust en de veiligheid moeten waarborgen. Wij lei den daar uit af. dat niet zij regeert, maar de politie en het leger". Het officieuze blad ..Deutscher Dienst" ge bruikt uiterst felle taal: „Den dag, waarop de Tsjechische tegenvoorstellen worden gepu bliceerd, om bij de lichtgeloovige openbare wereldmeening den indruk te wekken van een wil tot overeenstemming van Tsjechische zij de, bedreigt een bandiet in Tsjechisch uniform met zijn rijzweep leden van de nationaliteit, aan wie men beweert aangename levensom standigheden aan te bieden. De incidenten van Moravisch Ostrau toonen aan, dat de re geering te Praag geen enkele autoriteit meer bezit om een einde te maken aan dergelijke drijverijen. Moet dat voortgaan? Het antwoord moet uit Praag komen. Duitschland wacht en met Duitschland alle menschen, die nog be grippen hebben van orde en veiligheid". Dag en nacht wentelen de persen voor de „New Deal". Publicaties met millioenenoplaag. WASHINGTON 8 September. De grootste drukkerij ter wereld bevindt zich te Washing ton en werkt 24 uur per dag voor de regeering van de Vereenigde Staten om de ontzaglijke hoeveelheid drukwerk vereischt voor de ..New Deal" publicaties te vervaardigen. Vijf duizend millioen exemplaren van de regeerings publicaties dit aantal is sedert de „New Deal" sterk toegenomen zijn in deze reusachtige drukkerij vervaardigd ge durende het afgeloopen jaar en wei-den over het land verspreid. Meer dan 70 dag-, week en maandpublicaties, met een totaal circu latie, die in de millioenen loopt, worden hier regelmatig gedrukt. Er werken 5500 employe's als drukkers, let terzetters, cliché-makers, mecaniciens, kan toorbedienden enz. en er zijn 406 zetmachi nes. Jaarlijks wordt er meer dan 2 milloen aan loonen uitbetaald. Het gebouwencom plex heeft een oppervlakte van 8,5 hectare. Gedurende de zittingen van het Congres, worden in de landsdrukkerij de dagelijksche rapporten gedurende den nacht gedrukt om 's morgens reeds in het bezit van belangheb benden te geraken. Men schat, dat een boek van het formaat van den Bijbel in de regee- ringsdrukkerijen in 24 uur gezet en gedrukt zou kunnen worden. De regeeringsdeparte- menten moeten, volgens de wet, al hun druk werk aan deze drukkerij afgeven. De eenige uitzondering hierop is het Opperste Gerechts hof der Vereenigde Staten, dat sedert vele jaren al zijn drukwerk naar een kleine, parti culiere drukkerij in Washington zendt. Hier worden de beslissingen van het Hof in het geheim en zorgvuldig gezet en gedrukt op zulk een wijze, dat geen enkele zetter of drukker ooit de inhoud van de beslissingen weet. De employés van dit bedrijf zijn even eens tot geheimhouding verplicht. (United Press) Chineesche jonken in den grond geboord. Honderd visschers omgekomen? HONGKONG 7 September. Volgens plaat selijke Chineesche berichten, welke niet be vestigd zijn, zouden Japansche torpedoboot- jagers gisteren 36 visschersjonken tot zinken hebben gebracht, die buiten de geblokkeerde zone voeren. Ruim honderd visschers zouden het leven hebben verloren. Sinds de Japan sche vloot een jaar geleden begon visschers- schepen aan te vallen zijn 450 jonken ver nield of in beslag genomen. Naar schatting zijn daarbij 400 tot 500 mannen, vrouwen en kinderen omgekomen. (Havas). China wendt zich tot den Volkenbond. Beroep op het artikel betreffende vreedzame regeling van geschillen. Naar Havas uit Hankau meldt heeft de Chineesche regeering haar gedelegeerden bij den Volkenbond opgedragen een beroep te doen op artikel 17 van het handvest op grond waarvan de raad Japan kan uitnoodigen zich te gedragen als lid van den Volkenbond en zich te schikken naar de artikelen 12 en 15, die voorzien in de regeling van geschillen door arbitrage of andere vreedzame middelen. Het incident te Moravisch Ostrau. Sudeten Duitsche afgevaardigde zou met een rijzweep geslagen zijn. Het Duitsche Nieuwsbureau geeft de vol gende lezing van het gebeurde te Moravisch Ostrau- Vijf Sudeten Duitsche afgevaardigden Köllner, Neuwirth, May. Knorre en Werner, waren Woensdagochtend met eenige partij functionarissen naar Ostrau gekomen om van de autoriteiten een onderzoek te verlan gen van berichten, volgens welke Sudeten Duitschers in de politie-gevangenis mishan deld en in boeien geklonken zouden zijn. Het betreft hier, aldus het Duitsche bureau, 82 leden der partij, die van hun bedden gelicht zijn onder beschuldiging van het bezitten van wapens. Toen de afgevaardigden in het kantonge recht een onderhoud hadden, verzamelde zich buiten de Duitsche bevolking, die ongerust was over het lot der arrestanten. Plotseling traden bereden Tsjechnsche agenten tegen de me nigte op met rijzwepen. Toen de afgevaardig den zich tot den politiecommandant wilden wenden, werd May door een der agenten met de rijzweep geslagen, hoewel hij zich legiti meerde. De agent antwoordde daarop met de woorden „Dat blijft mij hetzelfde". De com mandant bedreigde een anderen afgevaardig de met de zweep en drong hem met zijn paax-d tegen een huis. Tenslotte verklaai'de de politie, dat de afge vaardigden gearresteei'd waren. Zij konden hen echter niet wegleiden, daar, zoo vertelt het Duitsche bui-eau verder, een andere af- deeling politie eenige communisten tegen de Sudeten Duitschers liet öptrelen. De commissaris van politie weigerde den agent die May geslagen had, te schorsen. Hij zeide slechts een streng onderzoek toe. Köllner en May hebben een telegram doen toekomen aan minister-president Hodza en den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin zij in felle bewoordingen protesteeren tegen het opti-eden der politie en een zeer strenge bestraffing der schuldigen eischen. De Tsjechische lezing zegt, dat zich voor het gebouw 300 aanhangers van Henlein hadden verzameld, die voortdurend den Hitlergroet brachten en „Sieg Heil" riepen. De politie, die van deze volksverzameling verwittigd was trachtte de menschen uiteen te drijven en maakte daax-bij van de gummistokken ge bruik. De Sudeten-Duitsche afgevaardigden hadden inmiddels 't gebouw verlaten en zich tusschen de betoogers gemengd, waarbij zij ook slagen van de politie hebben opgeloopen. Arabische rebellen bezetten een politiebureau Geweren en munitie buitgemaakt. JAFFA 7 September. Een brutale overval heeft hedenmorgen vroeg plaats gehad. Ara bische opstandelingen bezetten het bureau der centrale politie, sneden de telefoonlijnen door en maakten veertien geweren en 1000 ladingen munitie buit. Zij wisten te ont snappen. Twee Britsche soldaten omgekomen. Aan de grens tusschen Syrië en Palestina is een landmijn ontploft, toen een militaire transportcolonne passeerde. Twee Britsche soldaten werden gedood en vier gewond. (United Press). Adolf Hitler doet zijn intocht te Neurenberg, de stad van den Rijkspartijdag. heele land door. Het was voor het eerst, dat een hier geaccrediteerd di plomaat zich daarmee inliet. Dat hij er den onmisbaren tact bij betracht te blijkt daaruit, dat van Duitsche zij de geen enkel bezwaar tegen die actie is ingebracht. Een bijzondere correspondent schrijft ons d.d. gisteren uit Parijs: Op Frankrijk's schaakboi-d was en blijft Tsjecho Slowakije een van de belangrijkste stukken. Te Parijs staat de wieg van deze republiek: in een onaanzienlijk huis van de nauwe en drukke Rue Bonaparte. In die dagen kwamen de gx-ondleggers der Tsje chische onafhankelijkheid samen in het bekende café. dat heet naar twee Chineesche afgodsbeelden „Les deux magots". Deze ontmoetingsplek van Benesj en zijn vrienden is voor de hier wonende of doortrekkende Tsjechen een bedevaartsoord geble ven. Als president Benesj nog eens naar Parijs komt, kan hij het voorbeeld van Mussolini volgen, die. officieel te Lausanne ontvangen, de Zwitsersche autoriteiten op de brug op merkzaam maakte, waar hij onder geslapen had! Al heeft het staatshoofd te Praag niet deze zwarte ellende gekend, toen hij met me destanders samenzwoer, toch was zijn sociale toestand verre van rooskleurig. Van hier uit bleven de bentgenooten in aan raking met wijlen Masaryk, die de angelsak- sische landen bewerkte. Zoo kwam het, dat van meet af de samenwerking tusschen Be nesj en de Fransche regeering nauwer was: zonder den ruggesteun van Parijs had hij niet zijn doel kunnen verwezenlijken. De Quai d'Orsay van zijn kant zag toen al, welk een steun een zelfstandig Tsjecho Slowakije den Fransehen ten opzichte van een ontevreden, misschien op wraak zinnend Duitschland kon bieden. Zoo mag men zeggen, dat zij den jongen staat ten doop gehouden hebben. Een moeilijke positie. Deze intimiteit brengt gevaarlijke conse quenties mee. De doopvader neemt gemakke lijk het air van beschermer aan. Hoe weinig neei'buigend hij ook jegens den bescherme ling wil verschijnen, er ontstaat dan licht een prikkelbaarheid, die onrustwekkende afme tingen kan aannemen. Het is het lot van een voogd, het aan zijn zorg toevertrouwde volk geldelijk bij te springen. Dat het zijn econo mische of militaire uitrusting, dank zij deze kapitalen aangevuld, tegen Frankrijk zou aanwenden was noch is te vreezen: de aard rijkskundige toestand bestemde Tsjecho Slo wakije er voor, de politiek van Parijs te vol gen. Maar binnen deze vei-plichting bleef speling voor misverstand. In een ongelijk ver bond komt de sterkste altijd in de vex-leiding den ander op banen te leiden, die het best met zijn eigen belangen strooken, al geeft hij zich alle moeite de zelfstandigheid van den aixder te ontzien. Het is buiten kijf, dat het gros van de Fran- schen zich tot voor kort geen rekenschap gaf van het beleid, door Praag jegens de Sudeten- Duitschers gevoerd. Dit was hun niet kwalijk te nemen: geen enkele courant diende hen als objectieve gids. Het tekort van de Fransche pers is op dit punt weer sterk aan den dag getreden: geen blad had er een correspon dent, die kon of mocht zeggen in welk op zicht de centrale regeering daar te lande in gebreke bleef en welke gevaren voor den vre de eruit voortvloeiden. Dit verzwijgen kon zijn beslag krijgen onder de leus: wat niet weet, niet deert, en: 'men moet geen slapende honden wakker maken. De Tsjechen, die een open oog voor de werkelijkheid hebben, kunnen den opvolgenden Franschen ministers van buitenlandsche zaken verwijten dat zij. door zich van waai'schuwingen te onthouden, spanningen hebben laten intreden, die nu met inspanning van alle krachten moeten worden opge vangen en te niet gedaan. Waartegenover de Franschen kunnen stel len. dat het niet op hun weg ligt zich met de binnenlandsche aangelegenheden zelfs van een goed vriend te bemoeien, dat zij onder de roos wel gewaai-schuwd hebben, en dat, gezien de verhouding van de Duitsch-Italiaansche spil jegens de Franschen. menschelijkerwijze niet meer van hen te verwachten was. Tot voor kort werd hier niet met een acute Duitsch-Tsjechische botsing rekening gehou den. Het zag er naar uit, dat men zich te Berlijn twee maal zou bedenken alvorens de hand in dat wespennest te steken. De Tsje chen gelden voor stoere soldaten, de Sovjet luchtmacht kan hen helpen en al is het nie mand duidelijk hoe Frankrijk afdoende een zonder grond aangevallen Tsjecho Slowakije kan bijstaan, aan de verdragsverplichtingen jegens dit land mocht niet getornd worden. Twee tractaten werden achtereenvolgens met Tsjecho Slowakije onderteekend, in het kader van het Volkenbondspact en speciaal van Locarno. Dit is voor sommige publicisten hier aanleiding geweest om de geldigheid van die verplichtingen te betwisten: nu de liga van Genève zwaar geha vend is en vooral de herbezetting van het Rijnland Locarno buiten werking gesteld heeft, zouden die verplich tingen hun reden van bestaan verlo ren hebben. Deze stelling werd voor eenige maanden in de „Temps" door een hoogleeraar van gezag. Barthélé- my, verdedigd. En andere, met name nationalistische bladen stelden zich op hetzelfde standpunt. Op die manier moesten ze hopen de heeren te Praag tot inschikkelijkheid te stemmen Het is de vraag of dit het eenige daarmee bereikte resultaat was. Zeker moesten de mannen met verantwoordelijkheid hun col lega's te Praag met des te meer nadruk gerust stellen. De gezantschapspost aldaar behoort tot de belangrijkste. De gezant reist rond. Hier worden de belangen van den jongen staat nog steeds door Osusky, tevoren advo caat. behartigd. Osusky is een actief man. die zich volstrekt niet tot den omgang met di plomaten of politici beperkt. Hij voerde een waren kruistocht tot verdediging van het beleid zijner regeering in zake de minderheden. Redevoeringen brachten hem het Wel heet het, dat hij de historische fout beging, de Sudeten-Duitschers als een soort indringers te omschrijven, ofschoon ieder weet dat ze sinds overouden tijd in hun land ge vestigd zijn. Maar dit verwijt is volstrekt niet bewezen. De heer Osusky is een schrander en levendig man, van wien zoo'n misvatting be zwaarlijk aan te nemen is. De eenheid hersteld. Sinds Duitschland den Tsjechen de tanden liet zien, werden de meeningsverschilien tus schen de Fi'anschen onderling uitgewischt. Toen het om dood of leven van die republiek ging, bleken het niet anders dan schakee ringen. Het eenheidsfront is hei-steld tot tijd en wijle het onweer overgedreven is. Thans voelt men zich sterk met de toezegging van Engelscheun steun in den rug. Natuurlijk hoopt men, dat dit voldoende zal zijn om de Duitschers tot nadenken te brengen. Dat het geschil opgelost is. wil er bij niemand in. Runciman zal nog voor heete vuren komen te staan, maar zooals minister Bonnet ons zei, toen het oogenblikkelijke gevaar be zworen was: „De temperatuur is ge daald, de crisis voorbij, de patiënt, be houdens nieuwe complicaties, gered. Nu komt het erop aan. hem voorzich tig te laten bijkomen. Vooral niet overhaasten". Deze gedragslijn wordt al jaren door den Quai d'Orsay gevolgd. Men doet niets zonder Engeland erin te kennen en laat de leiding met genoegen aan het Foreign Office, begrij pend, dat een Fransch ingrijpen wegens het verdrag met Tsjecho Slowakije de Duitschei-s wantrouwig moet maken en prikkelen. Ten slotte is het den Franschen niet aan te pra ten, dat de Duitschers door een plotselinge deernis met hun stamverwanten bevangen zijn. De Sudeten zouden in hun spel slechts een pion zijn, nu naar hun oordeel het oogen blik gekomen schijnt, hun expansie in Zuit Oostelijke richting te ontwikkelen. Maar wat zou Italië dan doen?Hier blijft de hoop, dat het besef voor de werkelijkheid in geval van een onberaden stap van Berlijn de Ita lianen niet zal verlaten exx dat dit Duitsch land terug houdt. PPDERAMMA VRIJDAG 9 SEPTEMBER HILVERSUM I. 1875 M. 8.— VARA 10.—VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek (Om ca. 8.16 Berich ten) 10.Morgenwijding 10.20 Gramofoonmu ziek 11.Declamatie 11.20 Orgelspel 12. Gramofoonmuziek (Om 12.15 Berichten) 12.30 Gevarieerd solistenconcert 2.Zang en piano 2.25 Pianovoordracht 2.50 Gramofoonmuziek 3.20 Uitzending van de Eere-Promotie van H.M. de Koningin 4 Fantasia en Gramofoon muziek 5.05 Voor de kinderen 5.30 Orgelspel en gramofoonmuziek 6.30 Letterkundig over zicht 6.50 Gramofoonmuziek. 7.— Causerie „Stad en Platteland" 7.20 Berichten ANP 7.30 Berichten 7.35 Causerie „Langs steden en dor pen" 8.Viool en piano 8.30 Causerie „De Ne- derlandsche cultuur in 40 jaar (V)"9.VARA- Orkest 9.45 Declamatie 10.— Esmeralda 10.30 Berichten ANP 10.40 Avondwijding 11.— Gra mofoonmuziek 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.55 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301,5 en 415.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV 8.00 Schriftlezing, meditatie 8.15 Berichten, gramofoonmuziek (Om 9.30 GelukwenschenJ 10.30 Morgendienst 11.— Gramofoonmuziek 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 12.— Berichten 12.15Gramofoonmuziek 12.30 All Round Sextet en gramofoonmuziek. 2.Reportage 3.30 Uitzending van de Eere promotie van H.M, de Konixxgin. 4.Repor tage 5.30 Orgelspel 6.30 Voor tuinliefhebbers 7.00 Berichten 7.15 Literaire causerie. 7.45 Re portage, eventueel gramofoonmuziek. 8.Be richten ANP, Herhaling SOS-Berichten 8.15 Concert t. g. v. het 40-jarig regeeringsjubileum m.m.v. het Utrechtsch Stedelijk orkest, het Toonkunstkoor en solisten. (9.10—9.35 Cause rie „40 jaren") 10.15 Berichten ANP 10.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek 10.45 Sportpraatje. 11.— Vervolg concert 11.20 Gra mofoonmuziek 11.5012.00 Schriftlezing. RADIO PARIS. 1648 M. 8.109.20, 10.10 en 12,35 Gramofoonmuziek I.50 Zang 3.05 Gramofoonmuziek 4.35 Zang 5.Gramofoonmuziek 5.20 Het Loewenguth- kwartet 6.20 Gramofoonmuziek 7.20 Harpvoor- dracht T.35 Gramofoonmuziek 8.35 Zang 8.50 Radiotooneel 10.50 Gramofoonmuziek 11.20— 12.50 Nachtconcert. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek 7.30 en 8.50 Tentoon stellingsorkest 12.20 Omroeporkest 2.30 Gra mofoonmuziek 2.50 Rijkspartijdag 1938. 6.20 Kamermuziek 6.50 Volksmuziek 7.20 Gramo foonmuziek 3.20 Rijkszending: Rijkspartijdag 1938. 9.50 Het E. Rummei-Trio 10.35 Gramo foonmuziek 10.50 Otto Fricke's orkest en so listen 12.203.20 Nachtconcert BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Om- roepdansorkest 1.50—2.20 Gramofoonmuziek 5.20 Viaamsch kwartet 6.20 Gramofoonmuziek 7.20 Omroepdansorkest 8.20 Omroepklcinor- kest 9.05 Radiotooneel 9.45 Vervolg concert 10.3011,20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramfooonmuziek. 1.00 en 1.30 Omroep orkest 1.50—2.20 Gramofoonmuziek 5.2(1 om roeporkest 6.38 Zang 6.50 Pianovoordracht 7.10 Gramofoonmuziek 8.20 Militair orkest en gra mofoonmuziek 9.35. 10.30 en 10.55—11.20 Gra mofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.35 Rijkszending: Rijkspartijdag 1938. 10.20 Berichten 10.40 Orgelspel (gr.opn.) 11.05 Be richten 11.20 Gramofoonmuziek 1.15 Tijdsein 1.202.20 Nachtconcert.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9