Haarlem's Dagblad Dagboek Schoolhervatting. Duitsche leger van een H.B.S.'er De Haarlemsche opcenten RADIO-Distributie Wensch en Illusie. Het sprookje herleeft weer Werkloozen hebben recht tot stemmen. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16939 Uitgave Loorens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBEK1 PEEKEBOOM Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zatprtlag 10 Septemtpr 1938 Abonnementen per «eek f 0.25. p maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco per post f3.55 losse nummer» 6 cenl per ex. Advertentiën1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonnementsiarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk® regel meer f 0.15. Groentjes «e rubriek. Dr. L. C. Kersbergen. Blijft directeur van het St. Elisabeth's Gast huis tot 1 Juli 1939. Dr. L. C. Kersbergen. Dr. L. C. Kersbergen, directeur van het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem, is dezen zomer 65 jaar geworden. Regenten van het Gasthuis hebben aan den gemeenteraad van Haarlem medegedeeld, dat zij het gewenscht achten, dat Dr. Kersbergen tot 1 Juli 1939 zijn functie blijf vervullen. Dit is een aangelegenheid die tot de be voegdheden van dit college van regenten be hoort, zoodat de raad er alleen mede in kennis gesteld wordt. De Armenzorg te Haarlem. Wat de diaconie der Gereformeerde Kerk presteert. In ons vorig nummer hebben wij, in een beschouwing over de armverzorging te Haar lem, er op gewezen, dat alleen de diaconie der Gereformeerde Kerk geheel voor haar armen zorgt. De leden dier kerk achten het hun plicht de diakenen zooveel geld te geven, dat die in staat zijn de minder bedeelde broeders en zusters zoo goed te verzorgen, dat zij niet bij Maatschappelijk Hulpbetoon behoeven aan te kloppen De ontvangsten van de Gereformeerde diakonie bedroegen in de eerste helft van 1938 f 15.752, de uitgaven f 16.043, zoodat er een tekort was van slechts f 291. De Gereformeerde kerk te Haarlem telde op 1 Juli j.l. 6355 leden. Het glazen muiltje werkelijkheid geworden. De oud-Haarlemmer Friso Huykman construeert een schoen van glas. Nu de vacantie en het feest, Dat haar verlengstuk is geweest, Weer allebei zijn afgeloopen; Nu staan de deuren van de school, Symbool van ernst na rust en jool, Voor de scholieren weder open. Nu gaan ze weer onder het mes, In uur na uur en les na les, In klas naast klas, van dom tot schrander; Van beider kunne, arm tot rijk, Maar allen op één punt gelijk. Kennisbehoevend met elkander. Er zitten er voor 't eerste jaar, Dat zijn nog kleine kleuters, maar Ook voor het laatste, dames, heeren; Van klein tot groot een heele schaal, Maar in de schoolbank allemaal. Om veel en velerlei te leeren. Zij zijn het nieuw en frisch geslacht Waarvan het vaderland verwacht. Dat het ook eens in toekomstdagen, De taak, die het in 't leven wacht, Verrichten zal met frissche kracht. Door kennis en door durf gedragen. Daar gaan ze weer de schooldeur in, 'k Stel prijs er op bij dit begin. Hun beste wenschen mee te geven; Dus hou je taai en zet je schrap. Maak eiken dag weer tot een stap Vooruit in kennis van het leven. tegen interventie in Tsjecho-Slowakije De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph schrijft dat het Duitsche legercommando, dat sterk tegen een ingrijpen in Tsjecho-Slowa kije is gekant op dit oogenblik, de Engelsche regeering heeft doen we ten, dat zij Hitier zelf ten spoedigste duidelijk van haar houding in kennis moet stellen, als zij een ramp wil ver mijden. (Wij teekenen bij dit hoogst merkwaardig bericht aan, dat de Daily Telegraph tot de best ingelichte Engelsche bladen behoort en nauwe relaties met de Britsche regeering on derhoudt. Red.) Het glazen muiltje ,dat door den heer Friso Huykman geconstrueerd werd. Een oud-Haarlemmer, de heer Friso Huyk man, heeft een uitvinding gedaan, die een omwenteling teweeg zou kunnen brengen in de schoenenmode van de vrouwen! Hij is er namelijk in geslaagd een schoen van glas te maken. Het glazen muiltje, ons wel bekend uit de sprookjeswereld, is thans dus werke lijkheid geworden. Uiteraard is alleen het bo venwerk van het glazen schoentje van glas; onbreekbaar en ongeveer 4 m.M. dik. De heer Huykman, die thans te 's-Graven- hage gevestigd is, heeft drie maanden lang met zijn zoon aan de vervaardiging van het eerste glazen schoentje gearbeid. De heer Huykman paste een nieuwe glassoort van Duitsch patent toe, dat zich eenigermate laat buigen, en dat hij na vele experimenten zoover kreeg, dat het zich naar verkiezing laat vor men. Het verhitte glas werd met geschoeide han den over een leest heen gevormd, naar den voet, waarvoor het bestemd was. En het gla zen muiltje was werkelijkheid. EEN NIEUWE REEKS BIJDRACEN AAN ONS BLAD Hlaa aan 't m/aacd IN dit nummer beginnen wij met 'n nieu we rubriek. Het is een reeks Dag boekbladen van zekeren Max, H. B. S.'er ergens Nederland, maar niet in Haar lem en evenmin in Velsen. Ons doel met de publicatie is u te amuseeren, zooals dat ook in vorige dergelijke reeksen bijdragen is ge schied. Wij vertrouwen dat Max daarin slagen zai. De zorgen der tijden drukken hem nog niet: de lach der jeugd straalt op zijn aangelaat en weerspiegelt in zijn Dagboek. U vindt zijn eerste bijdrage op pag. 3. In de komende Woensdag- en Zaterdag-nummers van ons blad zult U de volgende op dezelfde pag. vinden. Leest Max. Neemt hem niet te zeer au sérieux, maar lacht eens even met hem. Tsjechische voorstellen het allerhoogste aanbod. Meening der Tsjechische bladen. PRAAG, 10 September (Ceteka). De Tsjecho Slowaaksche dagbladen publiceeren vandaag de samenvatting van het ontwerp der regeeringsoplossing van de nationaliteiten- pi-oblemen, waarover na een korte onderbre king gisteren de besprekingen begonnen zijn. De bladen zijn het er over eens, dat het hier gaat om een werkelijk rechtvaardig en eerlijk aanbod ten behoeve van een verzoening, waarboven de Tsjecho Slowaaksche regeering niet kan uitgaan, wanneer zij de onafhanke lijkheid, onaantastbaarheid en eenheid van den Tsjecho Slowaakschen staat wil behouden. Overigens stellen de bladen zich voor het oogenblik tevreden met oppervlakkige over wegingen, aangezien zij nog niet den tijd heb ben gehad voor een gedetailleerde bestudee ring. Het rechtsche orgaan „Narodni Listy" en het officieuse blad „Prager Presse" schrijven boven hun opmerkingen: „Een bijdrage van Praag tot den wereldvrede", de socialistische „Pravo Lidu" zet boven zijn hoofdartikel „Tweede slag om de republiek", de republi- keinsch-Agrarische ..Venkow" geeft zijn arti kel den titel: Men zai altijd en altijd waken over souvereiniteit, onaantastbaarheid en een heid van den staat. Algemeene mijnwerkersstaking in Australië. Allee ti in het Westen wordt nog gewerkt. SYDNEY, 9 September (Reuter-A.N.P.) Te middernacht is de algemeene staking in de kolenmijnen begonnen, nadat alle pogin gen om een conflict te voorkomen, mislukt waren. Bij de staking zijn alle mijnwerkers van Australië betrokken, met uitzondering van West-Australië. De kinderverlamming. Geen nieuwe gevallen. Naar wij van den Geneeskundigen Inspec teur van de Volksgezondheid in Noord-Hol land. dr. J. J. Th. Doyer vernamen, hebben zich in Haarlem en omgeving gelukkig geen nieuwe gevallen van kinderverlamming voor gedaan. Het aantal gevallen blijft dus beperkt tot de twee door ons vermelde in Haarlem en één in Haarlemmermeer. OOK KINDERVERLAMMING IN LETLAND. Op het oogenblik heerscht in Letland een epidemie van kinderverlamming. Er hebben zich reeds ongeveer honderd gevallen voor- ;edaan op de Personeele Belasting Verhooging van 185 op 195 Indertijd hebben wij medegedeeld, dat de Minister van Financiën gebruik gemaakt heeft van zijn bevoegdheid (.hem toegekend in de wet op het Werkloosheidssubsidiefonds) om de opcenten voor de Personeele Belasting voor Haarlem van 185 tot 195 voorloopig te ver- hoogen. Die 10 opcenten die ook al op het kohier gebracht zijn kunnen evenwel alleen in- gevorderd worden als de raad daartoe een j besluit neemt. Wij vernemen, dat de correspondentie tus- schen het College van B. en W. en de Re geering over die verhooging van opcenten ge ëindigd is. De Regeering blijft op haar stand punt staat, dat Haarlem tot die ver hooging moet overgaan, waarom B. en W. thans aan den raad een voorstel zullen doen het komt a^s. Woensdagmiddag in den raad reeds aan de orde om het aantal opcenten op de Personeele Belasting voor het belasting jaar 1938 van 185 op 195 te brengen. Onze lezers weten ook. dat de Minister van Financiën de opcenten voor Haarlem op de gemeentefondsbelasting, belastingjaar 1938- 1939, voorloopig van 55 tot 75 verhoogd heeft. Over deze opcenten-verhooging, die het col lege van B. en W. eveneens ongewenscht. acht. is de correspondentie met de Reaeering nog niet afgeloopen. Daarover wordt dus a.s Woensd'vg nog geen beslissing door den Raad genomt. MODERNE GYMNASTIEKCLUBS. Inschr. geopend. Aanv. 1 Oct. JULES KAMMEIJER, Docent Acad. Lich. Opv. Crayenestersingel 2, H'st. Tel. 29380. (Adv. Ingez. Med.) Voor Amerikaansche Droogrekken. tafels en veilige hooge huistrappen en ladders kunt U beter slagen in de Klompencentrale op het Pleintje Reitzstraat 1/Dr. Leydsstr. 10 Telefoon 11784. Levert overal heen franco thuis. (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM. Het beste uit den aether Billijker en beter. Telefoon 10010. (Adv. Ingez Med.) Wij kijken veertig jaren terug, wij vergelij ken toen met nu. Wij zien nu: radio, snelheid, vliegtuigen, shorts, electrische trams, dieselmotorische treinen, coëducatie, autobussen en nikkelen meubelen en er is geen onder ons, zelfs al weet hij het (theoretisch) beter, die eigenlijk niet denkt: nu zijn we er, nu hebben we het ge wonnen en wat nu modern is, dat blijft mo dern. Ik hoop dat wij allemaal het gouden regeerlngsjubileum mogen beleven, dat is nog maar tien jaar en die zijn zoo voorbij en dan leven wij weer in een allermodernsten tijd en dan zijn weer allemaal dingen heel anders dan ze nu zijn. En allemaal dingen, die nu allermodernst zijn, die zijn dan ouderwetsch. Ik hoop dat ik, als het zoo ver is. onthouden zal hebben welk stukje ik op 10 September 1938 heb geschreven, dan zal ik daar op 10 September 1948 bij leven en welzijn op terug komen en dan zal ik u 's even een opsomming geven van de sinds vandaag tot over tien jaar overwonnen standpunten, waar u van zult staan te duizelen. Dezer dagen had Ik het over dit onderwerp met een wijs man. Hij vroeg me: ..Wanneer er nu eens een goede fee kwam en dip voetr je welken wensch je het liefste zou doen. wat zou Je dan wenschen?" Ik had mijn antwoord klaar want ligt iederen mensch dat wat hij 't liefste wenscht niet zijn gansche leven voor op de tong? en zei: dat Ik over honderd en duizend jaar nog weer eens even op aarde zou mo gen rondwandelen, telkens maar een week. want langer zou je dat vanzelf niet uithou den zonder krankzinnig te worden. Ik zou dan wel eens alles willen bekijken, al die nieuwe menschen en steden en kleeren, die verhou- I dingen en gewoonten en huizen en denkbeel den en instellingen". .Dat is een heel armzalig en bekrompen wenschje", zei hij. „want wat beteekenen hon derd en tweehonderd en duizend laar? Over twee duizend en vijf duizend jaar is dat alle maal toch weer heel anders. Dat is een nieuws gierigheid die nooit bevredigd kan worden. Er is nooit oen uiteindelijke vorm aan de dia- gen. het bliift altijd veranderen. •niss',hien in een rechte lijn en misschien in cirkels, maar welke sterfelijke mensch kan zeggen hoe groot de straal van die cirkels ziin zal? Wan neer er nu iemand uit de middeleeuwen in onze twintigste eeuw zou binnenrtaooen. dan zou hij veel uit zijn tijd terug vinden, maar ook veel dat anders geworden is en vierhon derd jaar zouden voor hem niet meer dan tien jaar beteekenen want alles wat sinds dien weer weggevallen is. dat zou voor hem niet meetellen, daar zou hij ten eenenmale on kundig van blijven. Ik heb over die wijze woorden eens heel ernstig nagedacht, terwijl 'k gisteren, alleen met de stilte, een lange wandeling gemaakt heb door de natuur die zacht en wondermooi aan het doodgaan is. zooals zij dat al dui zend of vijfduizend of tienduizend Jaar doet. zonder zich te bekommeren over de mode de menschen en de allerhypermodernste uitvin dingen der menschen. Zoo kwam ik tot de overtuiging dat die lief ste wensch een zeer ijdele wensch is en dat de belangwekkendste 'mensch een duizendste deel van een zandkorrel is. machteloos op den adem van tijd en eeuwigheid. Zoodat wij al blij genoeg mogen ziin dat we veertig jaar terug kunnen blikken en zeggen kxmnen dat er veel veranderd is. ten goede of niet ten goede. Het eenige wat wij wel kun nen beoordeelen is of wii onzen nl]>M ipgens de menschheid. de wereld en ons zelf gedaan hebben in dien tijd. En wanneer we eerlijk en zonder ons zelf voor de mal te houden daarover tot een klein posilef ^metie komen dan mogen wii al heel tevreden ziin. ongeacht de dan toch wel weer een beetje troostelooze overweging dat over tweehon derd jaar niemand meer weten zal wie twee honderd jaar geleden wél en wie niet zijn olicht gedaan heeft Maar laten we daar maar nW denken. Want tweehonderd jaar.dat is den klei nen mensch. met zijn grooten mond veel te machtig. Dat kan hij met geen menschenmo- geliikheid bijbeenen. Zoodat we maar heel muisjesstil en heel be scheiden moeten zijn. wanneer wij het raad sel dat ons omringt zien. Mr E. ELI AS. Het woord is aan Due de Lévi: Z: De meeste smarten komen zoo gauw omdat wij ze hal verwege tegemoet gaan. President Roosevelt NEW-YORK, 10 September (A.N.P.) President Roosevelt heeft, alvorens naar Rochester in Minnesota te ver trekken, waar zijn zoon James ernstig ziek ligt, een krachtige verdediging uitgesproken van het recht tot stem men voor personen, die werkloozen- steun genieten, De president ging tot deze verklaring over in verband met de actie van een groep vrouwen uit New-Yersey, die steuntrekkers het stemrecht zouden willen ontzegd zien. Roosevelt merkte op. dat wanneer men dien weg eenmaal insloeg, de volgende stap wellicht zou zijn, dat het stemrecht alleen zou worden toegekend aan degenen die een einddiploma van een of ander instituut bezaten. Amerika niel in anti-Hitler-front Op vragen betreffende de houding der Ver- eenigde Staten ten opzichte van de Europee schen toestand antwoordde Roosevelt, dat de Vereenigde Staten niet in één front traden met de Europeesche democratieën in een be weging om Hitier tot staan te brengen. Toen den president daarop vragen werden gesteld omtrent de afbakening van zijn buitenland- sche politiek, verwees Roosevelt de vragers naar de kortgeleden door hemzelf en staats secretaris Huil uitgesproken redevoeringen. Tevens wees de president er op. dat een ca tegorische ontkenning gepubliceerd was. niet alleen door den Amerikaanschen ambassa deur te Parijs Bullitt, maar ook door de ambassade in Parijs, betreffende het bericht, volgens hetwelk Bullitt zou hebben gezegd dat de Vereenigde Staten naast Frankrijk stonden, in oorlog zoowel als in vrede. DE „HOLLAND" UIT AMERIKA TERUG. Dagelijksche serie voor kinderen in ons blad T\\ST het sprookje nog in dezen r modernengehaasten, nieuw- zakelijken tijd? Wij gelooven stellig van wel, en meenen zelfs dat het weer een glorietijd tege moet gaat. De moderne sprookjes mogen niet zulk 'n opgang maken, de ouderwetsclie en vooral die van den wereldberoemden Deen Hans Christiaati Andersen her winnen weer hun aantrekkelijk heid. Daarom meenen wij onzen jeugdigen lezers en waarschijn lijk niet hun alleen een welkome verrassing te bereiden door met ingang van Dinsdag 13 Sept. a.s. te beginnen met de publicatie van een hoeveelheid sprookjeslectuur. Wij zullen dagelijks drie teckenln- geji van de Deensche kunstena res Marie Hjuler met tekst van H. C. Andersen publiceeren. Het eerste sprookje heet „De Wilde Zwanen" en heden geven wij daar van reeds op pagina 4 een voor proefje. Wij vertrouwen dat het goed in den smaak zal vallen, maar U moet. hoewel het vermoedelijk moeilijk voor U zal zijn. op den hoofdschotel ivachten tot Dinsdag.' HEDEN: 16 PAGINA'S HOEK VAN HOLLAND, 9 Sept. Het jacht „Holland", dat ruim een jaar geleden voor een plezierreis uit IJmuiden naar Amerika vertrok, is vanmiddag 12 uur behouden in Hoek van HoLand aangekomen. De bemanning bestond aanvankelijk uit de heeren Kuyt. die het bevel voerde en D Hofman De heenreis was niet voorspoedig. Men had met ziekte, storm en averij te kampen. Op de terugreis is de heer Heinze, een in West-Indië geboren Nederlander, aan de be manning toegevoegd HAARLEM EN OMGEVING. Hoe de diaconie der Gereformeerde kerk te Haarlem voor haar armen zorgt. 1 B. en W. van Haarlem stellen, op aandrang van de regeexing, voor te bepalen dat de opcenten op de Personeele Belasting 1938 van 185 op 195 gebracht worden. 1 Dr. L. C. Kersbergen blijft tot 1 Juli 1939 directeur van het St. Elisabeths Gast huis. 1 Ilet seizoen te Zandvoort was niet slechter dan verleden jaar. 2 Drie herten die in het wandelbosch te Hoofddorp zouden worden onderge bracht zijn aan den haal gegaan. Bioscopen 8 BINNENLAND. De Koningin is gisteren aan de Amstcr- damsche Universiteit het eere-docloraat in de economie uitgereikt. 3 Het mond en klauwzeer woedt weer. 3 BUITENLAND. De Sudeten Duitschers zijn bereid de on derhandelingen te hervatten. Een mededeeling van de Daily Mail over den inhoud van de verwachte Britsche nota aan Berlijn. Gebieden van Zuid-Frankrijk zijn door he vig noodweer getroffen. SPORT. Het sportgesprek van de week met twee wereldkampioenen. 6 ARTIKELEN. Mr. E. Elias: Wensch en illusie. I B. K.: De Amsterdamsche Lichtjes 2 Max: Dagboek van een H. B. S.-er. S Henry A. Th. Lesturgeon: De geboorte van den Zonnekoning. 4 Van onzen Weenschen correspondent: „Rechts houden", thans ook in Weenen. Dr. W. G. N. van der Sleen: Per auto en boot door Zuid-Afrika 7 v. H.: „Wat doet U in uw vrijen tijd?" Een huisschilder geeft antwoord op deze vraae 7 J. H. de Bols: Litteraire Kanttcekcningen 3 Financieel Economisch Weekoverzicht: De schaduwen van Praag en Neurenberg. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op n

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1