nfer Alle Bankzaken 1001 2 Thijs IJs knapt het weer op! Het afgeloopen seizoen in Zandvoort. VELSEN öühSaMtuntn HAARLEMMERMEER ifUiM BEVERWIJK SANTPOORT De Amsterdamsche Lichtjes ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. 1038 m.42 A TEHT1AG 10 SEPTEMBER 1938 H A A R t E M'S DAGBEAD 2 Slechter dan verleden jaar was het niet. Lof voor de V. V. V. Het afgeloopen seizoen heeft voor Zandvoort niet gebracht wat er van verwacht werd. Toen men ift het vroege voorjaar de eerste voorbereidingen voor het seizoen trof, was het weer voor den tijd. van het jaar, zeldzaam mooi. Bijna de geheele maand Maart bleef het mooie weer aanhouden, doch nauwelijks was het April of het werd winderig en koud en dat koude weer bleef aanhouden tot de allerlaatste dagen van Juli. Zoo koud was het zelfs in Juli, dat in verschillende hotels tegen dinertijd de verwarming werd aangezet. De strandpachters, die het tot half Juli in hoofdzaak van drukke Zaterdagen en Zonda gen moeten hebben, boften dit jaar niet. Het waren niet alleen de strandpachter die hun onkosten niet konden dekken, ook vele an deren stonden voor een financieele strop. Vele huizen bleven in Juli onverhuurd, de cafés en amusementsinrichtingen hadden zoo goed als niets te doen, de groote hotels en pensions zagen geleidelijk hun gasten vertrekken en nieuwe kwamen er niet; in de badinrichtin gen zat het voltallige personeel te wachten op warm weer. Eindelijk in de laatste weken van Juli kwam het weer dat men in Zand voort noodig heeft. De hitte dreef de menschen uit de steden en duizenden zochten verkoeling aan zee. Lang duurde het mooie weer niet, doch het was voor velen voldoende om de groote ach terstand, die er in vergelijking met het vorige jaar was, in te halen. Juist even te vroeg veranderde het weer. Omstreeks half Augustus, als een deel dei- gasten gaat vertrekken, stormde en regende het, waardoor de opengekomen plaatsen niet weer werden aangevuld. Vroeger dan andere jaren was de seizoenarukte afgeloopen en toen de 31e Augustus voorbij was, was als bij tooverslag ook het seizoen geëindigd. De heer Gunters, directeur van het Groot' Badhuis, met wien wij over het afgeloopen seizoen spraken, had nog zelden een seizoen meegemaakt, dat zoo plotseling op 1 Septem ber was afgeloopen. De financieele uitkomsten van het bad- en strand'oedrijf waren, evenals van het Zuider en Noorderbad, ongeveer gelijk aan die van het vorige jaar. Van de terrassen en het hotelbedrijf kon dit niet gezegd worden. Dat de resultaten voor de hotels en groote pen sions minder gunstig waren dan het vorige jaar, was volgens den heer Gunters voor een groot deel te wijten aan het feit, dat er dezen zomer minder Duitschers waren gekomen. Zandvoort is sedert tientallen jaren inge steld op het bezoek van vele Duitschers en zoolang deze niet of slechts in een zeer be perkt aantal konden komen, zou volgens hem voor het Zandvoortsche hotel- en pension bedrijf, de vroegere bloei niet terugkeeren. Voor de vele kleinere pensions was het weg blijven der Duitschers van minder beteeke- nis, vandaar dat de meeste dan ook niet minder bezet waren dan verleden jaar. Overal waar we kwamen hoorden we als eindconclusie ongeveer het zelfde: slechter dan verleden jaar was het niet. Een ding was er evenwel beter, zelfs veel beter en dat was de V.V.V. Allen waren het er over eens, dat de V.V.V. niet alleen zeer veel had gedaan om het ver blijd van de gasten aangenamer te maken, het was ook gelukt door de georganiseerde kortebaan-wedstrijden, de wielerwedstrijden, QvasóloxU I* HaaA&M*. nef HOOG LIPS' SAFE-INRICHTING (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND Bevallen: D. Wortman-v. d. Brink, d., Pr. Steynstraat 53. IJmuidgn; J. M. v. Amersfoort- Schellevis, d., Walravenstraat 8, Velsen-N.; M. Grootendorst-de Jong, z., Stationsweg 167, IJmuiden; L. E. Maas-v. d. Winden, d.. Geel- vinckstraat 36, Velsen-N.; R. Stigter-Pauwels, z., Platanenstraat 14, IJmuiden; D. Jansen- Oversluizen, d„ Groeneweg 5, IJmuiden; K, Leurs-Lippes, d., Willemsbeekweg 56. IJmui den; M. van Dijk-Steenhorst, z.. Anemonenstr. 12. Santpoort: Th. G. Heilig-Lijding, d., IJmuiderstraatweg 146, IJmuiden; D. W. Veer man-Krijger. d Berkenstraat 14. IJmuiden: C. G. van Beusekom-Warmenhoven. d.. Visch- straat llrd.. IJmuiden: H. Schoorl-Arendse. d., Driehuizerkerkweg 46. Velsen Overleden: C. Koster. 56 j.. echtgenoote van P. v. Meurs, Hoofdstraat 158. Santpoort; A. Stam, 43 j., Kanaalkade 7. Velsen-Noord. Ondertrouwd: J. Toornvliet en K. Tismeer, Lippersheystraat 13. IJmuiden. Trompstraat 47. IJmuiden; II. v. Slooten en G. Kosters, Gra- hamstraat 3, IJmuiden. Planciusdwarsstraat 13, IJmuiden; M. IJ. G. Kuipers en C. M. Mo lenaar, Pr. Hendrikstraat 14. IJmuiden. Pr. Hendrikstraat 14. IJmuiden; J. Smit en A. M. v. d. Bosch. W. Barendszstraat 31. IJmuiden. Schoutenstraat 9. IJmuiden; P. F. Janssen en P. A. Seijffert, Haarlem. Gehuwd: A. Vrugt en J. Blom. Den Helder; A. B Breuseker en M G C. Muiie. Den Helder: L. Schellings en A. M. W. van Buuren. Korte- naerstraat 16, IJmuiden: J. W. M. Minneboo en N. van der Plas. v. Wassenaarstraat 46, IJmuiden; W. Stoker en E. Broek, Amsterdam: C. van Heijst en J. de Koning, Schoonoortstr. 1, Velsen (N.) de vuurwerken enz., duizenden bezoekers naar Zandvoort te trekken terwijl bovendien door deze gebeurtenissen een uitstekende reclame werd gemaakt door het geheele land. Daal de gereorganiseerde V.V.V. dit jaar voor het eerst in de gelegenheid was haar krachten te toonen en eigenlijk veel te laat kon be ginnen, twijfelen nu er niet aan of de stuw kracht, die van de-ze vereeniging uitgaat zal in volgende jaren nog veel grooter zijn. De grootste sorteering VULPENNEN en VUL- POTLOODEN van Haarlem vindt U bij den Vulpenspecialist ZIJLSTRAAT 90 TELEFOON 11161 (Adv. IngezMed.) LEVENDE GESCHENKEN VOOR HET WANDELBOSCH TE HOOFDDORP. Een drietal herten en een toom eenden aangeboden. DE HERTEN VOELDEN ZICH ECHTER NIET THUIS EN VERDWENEN SPOORLOOS. Hoofddorp heeft nu ook zijn mooi en aan- trekkelijk wandelbosch gekregen! Een met meer dan 25000 jonge boomen, struiken en heesters beplant heuvelachtig en glooiend terrein, met den in werkverschaffing uitge- voerden aanleg waarbij vele arbeiders gerui- men tijd werk hebben gevonden. Bij het aanschouwen van het terrein komt men tot de overtuiging dat hier een werk is tot stand gebracht, dat als een belangrijke aanwinst voor en verfraaiing van de omge ving is te beschouwen en den personen, die daartoe het initiatief hebben genomen, alle eer aandoet. Vrijdagavond te ongeler half acht had bij het bosch de officieele aanbieding plaats van de geschonken herten en andere dieren. Namens de Sociëteit „De Harmonie", waar van ae leden met andere genoodigden met de vroolljke muziek van het Fanfarege zelschap ..Excelsior" voorop op het terrein arriveerden, werd in tegenwoordigheid van het dagelijksch bestuur der gemeente en vele belangstellenden, door den heer Dr. D. W. Zuijdam een tweetal herten met een toepas selijk woord aangeboden, terwijl een derde hert werd aangeboden door den heer C. P. de Ruiter. De burgemeester, Mr. A. Slob, dankte harte lijk voor deze schenking en beschouwde dit als een bewijs van burgerzin, die door het gemeentebestuur op hoogen prijs werd ge steld. Hierna verkreeg mevr. Jansonïus het woord, die namens het damesbridge-clubje, onder leiding van mevr. Heinsius. een toom sier- eenden aanbood, die ook onder vriendelijke dankzegging werd aanvaard. Inmiddels waren de drie herten door het oudste, eere-lid van de Sociëteit, den heer Groen en een dochtertje van den heer de Ruiter in het kamp losgelaten. Nadat de drie dieren eerst tot groote vreug de heen en weer hadden gehold, bleven ze plotseling bij elkaar staan, alsof ze een af spraakje wilden maken. En jawel hoor even later snelden ze als een pijl uit den boog weg, zwommen den vijver van het bosch over ep renden verder in de richting van den Kruisweg. Dit bracht een heele consternatie teweeg. De talrijke belangstellende vlogen alle kanten heen om te trachten de dieren te ach terhalen. Tenslotte wist men een der herten dat geen uitweg meer kon vinden te grijpen. De twee andere dieren vluchtten den Kruis weg over en achter de huizen het land ln. zoodat ze temeer daar de duisternis reeds ingevallen was weldra uit het gezicht ver dwenen waren. Desniettemin is nog één hert in den loop van den avond gegrepen, zoo dat nu nog slechts één hert van de vrijheid geniet. VOORKOMEN RHEUMATIEK gwrriG GEDÉP.HANDELSMERK. (Adv. Ingez. Mea.. Ervaringen van arbeiders in Duitschland. Zij waren tevreden. Eenigen tijd geleden berichtten wij, dat door bemiddeling van de Gemeentelijke Arbeids beurs arbeiders uit Beverwijk en omgeving naar Duitschland waren vertrokken om daar aan het werk te gaan. Deze menschen hebben nu al weer eenige malen een bezoek aan huis gebracht, waarbij zij hun ervaringen hebben medegedeeld. Wij kunnen de ons verstrekte mededeelin- gen in het kort als volgt samenvatten: Visscherij: De arbeiders ln het visscherijbe- drijf moeten weliswaar hard werken, maar de verdiensten zijn zeer voldoende voor een wat men pleegt te noemen menschwaardig be staan. De voeding, waarover nog al eens klachten werden gehoord, laat niets te wenschen over. Men verzekerde ons. dat ieder goedwillende arbeider een redelijk bestaan in het Duitsche visscherijbedrijf kan vinden. Bouwvakken: Hoewel de arbeidsvoorwaar den in Duitschland aanmerkelijk verschillen met die in ons land, neemt dit niet weg. dat zij die het werkloos rondloopen moe zijn en voldoende durf hebben om naar Duitschland te vertrekken, zichzelf en hun gezin uit de moeilijkheden kunnen werken. De arbeiders voegden er aar-, toe, dat in derdaad langere werkdagen gemaakt moeten worden dan in ons land gebruikelijk is, maar daarvoor kan men dan ook meer naar huis sturen. De arbeiders zijn ondergebracht in barak ken, die een goed verzorgden indruk maken. Na het verlaten van dit dagverblijf vinden zij den volgenden morgen alles opgeruimd en terdege gereinigd. Ook de nachtverblijven worden terdege ge reinigd en vooral is men in Duitschland zeer ingesteld op het regelmatig ontsmetten van bedden enz. Het enige bezwaar vormt de uitbetaling van de loonen of beter gezegd het overmaken van het verdiende geld naar de gezinnen, Daarvoor is nog geen goede oplossing gevon den. Het duurt heel vaak vier weken alvorens het eerste loon kan worden uitbetaald en aan gezien de achtex-blijvende gezinnen na het ver trek van het gezinshoofd of den kostwinner slechts gedurende twee weken hun steun door betaald krijgen, ligt het voor de hand, dat daardoor moeilijkheden ontstaan. Er worden evenwel pogingen aangewend om hierin ver betering te brengen. A Maar wanneer voor dit bezwaar inderdaad een oplossing wordt gevonden, konden de be trokken arbeiders een ieder adviseeren werk in Duitschland te aanvaarden. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. F. Toman en A. Niesten, toek. adres Arendsweg 186; C. Oostewaal en J. Grlekspoor, toek. adres Noorderwij kweg 36. C. D. B. Diepgrond en H. Franck, toek. adres Velsen. Pelsstraat 40; J. P. Velserboer en C. E. M. de Wildt, toek. adres: Assendelft, St. Aagtendijk 1152; G. Grapendaal en A. E. PRACHTIG WONEN. Nog enkele moderne HEERENHUIZEN te huur, zeer gunstig gelegen a. h. einde der Hyacin tenlaan (omgev. Zijlweg) 7 kamers, vrij uitzicht op Overveen. Met centr. verw., slechts 50.p. mnd. HOEKHUIZEN met garage en koelkast 58.p. mnd. Bevragen op het werk en bij S. VELDKAMP, VAN DORTSTRAAT 90, TELEFOON 16373. (A.dv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC De kabouter was zoo gewillig even met Thijs mee naar buiten te gaan en hem een eindje te wijzen. Zoo loopt U daar moor, ik zeg maar door! bromde hij. Thijs dankte den kabouter vriendelijk voor de moeite en ging welgemoed op weg. U wordt diendelijk bevrankt, ik zeg vriendelijk bedankt, zei Thijs en schoot dan opeens in een lach. Daar begon hij ook al zoowaar alles om te draaien Niets te beteekenen. hoor. Ik greed het daag, ik zeg ik deed het graag! lachte de kabouter, die hem na stond te wuiven. En seel vucces, ik zeg veel succes! riep de kabouter hem nog na, toen hij bijna uit het gezicht verdwenen was. Wank U del! schreeuwde Thijs, zwaaide met zijn hand in de lucht en was uit het gezicht verdwenen. En nu op naar Dickie en Snorretjees kijken, neen, naar Snickie en Dorretje klinkt beterI De Bilt voorspelt Matigen tot zwakken N.O. tot N.W. wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 771.8 m.M. te Valentia en Blacksod. Laagste 746.1 m.M. te Jan Mayen. BAROMETERSTAND Vorige stand 764 m.M. Stand van heden 766 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zondag v.m. 4.37 uur; n.m. 16.56 uur. Strand berijdbaar van 9.3015.00 uur. Maandag v.m. 5.08 uur; n.m. 17.27 uur. Strand berijdbaar van 10.0015.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Hendrickx, toek. adres: Velsen, Koningsweg 346. Getrouwd: C. P. de Boer en K. M. van Leeuwen; J. J. Hoogewerf en E. E. v. d. Kolk; J. M. Schellevis en J. de Nijs;H. Warmerdam en J. Pineda; G. Warik en S. van Rijssen; J. Stijman en R. Nijenhuis. Bevallen: J. M. Fiseier—Versluis, d.; Th. P, KleverlaanHoogeland, z.; A. J. M. Kamps— Jansen, d.; T. Rothe—Nol, z.; A. Rijken- V/esterhuis, d. Overleden: M. C. van Eek, 75 j., Scheybeeck- laan 5; J. van Voorst, 72 j„ Kloosterstraat 10 A. Stam, 43 j., Velsen, Kanaalkade 7. De steun op tuinbouwproducten. Van geringe beteekenis voor Kennemerland. Blijkens de bepalingen van den minister van Economische Zaken is een bedrag van f 1.125.000 beschikbaar voor dn steun op tuin bouwproducten, geveild in bepaalde tijdvak ken van 1938. Voor het gewest Kennemerland zal deze steunverleenlng ook nu weer niet veel te be teekenen hebben. De steunbedragen werden als volgt vastge steld per 100 stuks of 100 K.G.: Bloemkool 16 Mei—12 Juni f 0.25; Doperw ten (Rijs) 30 Mei—26 Juni f 2.50; Peulen 30 Mei26 Juni f 0.45: Kaskomkommers 28 Fe bruari—1 Mei A f 6.80; B f 5.10; C f 3.40; 2 Mei—26 Juni: A f 3, B f 2.25, C f 1.50; Plat- g'lask.omkommers 28 Maart26 Juni: Af 2." B f 2.10; C f 1.40. Spitskool 2 Mei—12 Juni f 1.80; Radijs 25 April—12 Juni f 0.30; Knolselderij A 1 Jan.— 1 Mei f 0.45; Spinazie 23 Mei—12 Juni f 0.65. Het aantal ingeschreven werkloozen. Eenige stijging in de afgeloopen week. Het aantal bij den Gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling ingeschreven werkloozen vertoonde in de afgeloopen week een kleine stijging. Het aantal ingeschrevenen was aan het ein de van deze week 864 tegen 826 op den vori- gen Zaterdag. In Beverwijk waren daarvan 778 (vorige week 757) en in Heemskerk 86 (vorige week 69) werkzoekenden woonachtig. ZAKBIJBELBOND. Op Maandag 12 en Dinsdag 13 September houdt de Nederl. Zakbijbelbond alhier een tweedaagsche bijeenkomst. Des Maandags om 8 uur wordt in de kapel der Ned. Herv. Evan gelisatie een openbare vergadering gehouden. Na een inleidend woord van den heer G. de Jong,, houdt de heer Jac. de Graaff uit Am sterdam een rede over „Waarom zakbijbel?" en Ds. D. E. Bakker uit Amsterdam over ,Voor Anderen". Dinsdagmorgen wordt in „Maranatha" een huishoudelijke vergadering gehouden, waar na des middags van 1-2 uur een rijtoer volgt. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Apeldoorn geeft een ieder, die in relatie wenscht te tre den met Louis Carel Frederik Theodoor Hubert van Embden, geboren te Herwen en Aerdt 26 Maart 1876. wonende te Apeldoorn, in overwe ging. alvorens daartoe over te gaan, inlichtin gen aan zijn bureau in te winnen. Van Embden roept thans door een advertentie in de ..Tele graaf" gegadigden op voor de betrekking van .propagandist" voor de exploitatie van een autorace-baan. KERK EN VREDE. Vanwege de Vereeniging „Kerk en Vrede" zal 1 en 2 October a.s. in Bentveld in het gebouw van de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers een gewestelijke conferentie worden gehouden onder leiding van dr. M. v. d. Voet. Ned. Herv. predikant te Haarlem- N. Als sprekers zullen optreden de heeren Fedde Schurer van Amsterdam, met het onderwerp: „De waarde van het Nationale" en dr. M. v. d. Voet van Haarlem, onderwerp: „Kerk en Vrede en de politieke situatie". Zondagmorgen 2 October zal een wijdings- dienst worden gehouden. HEBT U ze ook gezien, de Amsterdam sche lichtjes? Hebt u ook langs de grachten gedwaald en uw oogen uitgekeken naar de duizenden en nog eens duizenden lampjes die zoo mooi in het donkere zacht rimpelende water werden weer kaatst. We wisten dat ze mooi waren die oude Am sterdamsche grachten. Maar zoo. En tusschen de groene boomen die eveneens met een snoer van wit licht verbonden zijn, tusschen die boomen kon men de fijne contouren waar nemen van de oud-Hollandsche geveltjes, soms badend in een zee van licht door groote schijnwerpers, maar meestal heelemaal om lijnd met al weer die witte lampjes, die zulke verrassende effecten geven. La ville lumière. Dat is de hoofdstad in deze dagen zeker. Zeg het met licht, hebben de versierders van de Amstelstad gedacht en dat was goed gezien. Hoe kan men immers een lichtend voorbeeld van veertig jaar beter eeren dan juist door veel licht? Lichtende grachten met fonteintjes, met groote roodgekleurde W's, met verlichte boo ten en tusschen de boomen versierde en geïl lumineerde gevels, waarbij de witte lampjes hier en daar door Oranje verbroken worden en boven dat alles de vlaggen die van alle hui zen afhangen en wier breede rood-wit-blauwe banen prachtig harmonieeren met het oranje en witte licht. En men blijft op de bruggen staan kijken en het is moeilijk om door te loo- pen, zóó mooi zijn Amsterdam's grachten en singels deze feestweek. De andere versiering valt daar eigenlijk een beetje bij in het niet. Het Leidsche Plein met het fantastisch ver lichte Lido en de Leidsche Boschj es met tal rijke kleurige, verlichte -bolletjes zijn natuur lijk ook mooi. En dan heb je nog de Dam en het Rembrandtplein met die groote W. van bloemen en de Jordaan en de Westertoren, natuurlijk dat is allemaal prachtig en dat willen we allemaal erg graag zien. Maar toch Er gaat niets boven die grachten. Die an dere verlichting en versiering, die kan men tenslotte overal maken. En de Leidschestraat die op zoo'n kunstzinnige wijze met groote over de straat hangende draperieën, die wel iets op gobelins lijken, versierd is, verdient evenzeer aller aandacht. En zoo zou ik door kunnen gaan want er zijn nog zoo veel andere lichtjes in Amsterdam te bewonderen. Denkt u alleen maar aan de „Amstelkom" tusschen Hoogesluis en Nieuwe brug en aan de vele par ticuliere instellingen die haar gebouwen ge ïllumineerd hebben. Maar ja, dergelijke verlichtingen en ver sieringen, hoe mooi overigens ook, kunnen tenslotte ook in andere steden aangebracht worden. Maar die grachten, dat is specifiek Am- sterdamsch, dat ziet u nergens anders zoo prachtig als in de in feestgewaad gestoken hoofdstad. De Heerengracht, Keizersgracht en Regu liersgracht, de laatste van het Thorbecke- plein tot aan de Prinsengracht, bieden u een onvergetelljken aanblik die zeker de drukte en de flinke wandeling waard is. Het regeeringsjubileum en de Amsterdam sche lichtjes hooren bij elkaar. En ge kunt het eene niet vieren zonder het andere te gaan zien B. K. Spoi tieve japon. Een bijzonder leuk japonnetje voor vrouwen of meisjes met slanke figuurtjes is deze deux- pièces, waaronder een vestje van ander mate riaal gedragen wordt. De rok valt een weinig klokkend (de groote mode op het oogenblik). De blouse is bijzonder aardig van vorm; de kleine pandjes van voren slaan om in zakjes. Aan den rugkant is een schouderpas gemaakt. Benoodigd materiaal: 4 meter van 90 centi meter breedte. Men kan soepele wollen stof of zijde kiezen. Het patroon is te verkrijgen in maat 42; bovenwijdte 96 centimeter, t-aillewijdte 74 cen timeter en heupwijdte 104 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de burea-ux van dit blad Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2