Een Veilig Gevoel RECHTS HOUDEN Sudeten-Duitschers zullen de Dnderhandelingen hervatten. maken, repareren en leveren SATERDAG 10 SEPTEMBER 1938 H'AARLEM'S DAGBI1AD 5 Het incident van Moravisch Ostrau bijgelegd P E bespreking, die de Tsjechische minister-president gisteren met de Sudeten Duitschers heeft gehad, heeft tot een gunstig resul taat geleid. Het volgende communiqué werd n.l. gisteravond hierover gepubliceerd Hodza heeft vanavond de vertegenwoordigers der Sudeten Duit- sche partij, de afgevaardigden Kundt en Rosche ontvangen. Evenals het onderhoud van vanochtend, was ook dat van vanavond gewijd aan de liquidatie van het incident te Moravisch Ostrau. Het incident werd geheel bijgelegd. Men constateerde, dat hier door de hinderpalen worden weggenomen, welke de onderhande lingen over de oplossing van het Duitsche vraagstuk hadden doen onderbreken. Volgens een ander communiqué zijn te Moravisch Ostrau een politiefunctionaris, een inspecteur en twee agenten geschorst. Bijzonderheden over de Tsjechische regeerings- voorstellen. Volgens berichten uit Praag zijn de Sude- ten-Duitschers er mede accoord gegaan de jnderhandelingen met de regeering vandaag te zetten. Behalve de Sudeten Duitschers heeft Hodza ook den Franschen gezant en Gwatkin van de missie-Runcimann Dntvangen. Er zijn thans ook bijzonderheden bekend geworden over de nieuwe regeeringsvoorstellen de voornaamste punten deze week gepubliceerd zijn. Hieronder volgt een resumé van het re- Geconstateerd wordt, dat de regee ring zich bij de opstelling harer voor stellen voor oogen heeft gehouden, dat het noodzakelijk is de voornaam ste vraagstukken onmiddellijk op te lossen, opdat een duurzaam accoord betreffende de natioialiteitenvraag- stukken verkregen kan worden. Alle andere problemen zullen nader besproken worden. Er zal steeds voor gewaakt worden, dat de souvereiniteit, de onschendbaarheid en de eenheid van den staat behouden blijven. Ten aanzien van het ambtenaren- vraagstuk heeft men het beginsel toegepast, dat alle nationaliteiten het recht hebben in alle rangen van het ambtenarencorps vertegenwoordigd te zijn naar verhouding van haar per centage van de geheele bevolking. Om deze verhouding zoo snel mogelijk tot 5en werkelijkheid te maken, zal men in de komende tien jaar zooveel Duitsche amb benoemen, dat na die tien jaar het percentage ambtenaren bereikt is. Voorwaarde is slechts, dat die ambtenaren le kwaliteiten voor hun functie bezitten. Amb tenaren kunnen worden overgeplaatst, doch elke nationaliteit kan eischen, dat de samen van het amtenarencorps overeen met de verhouding der nationaliteiten de administratieve afdeeling. Anderzijds de belangen van den staat, dat in elk gebied van de republiek ambtenaren van een andere nationaliteit dan die van de bevolking der betreffende streek geplaatst worden. Het beginsel dat een rechter niet kan wor den overgeplaatst blijft gehandhaafd. Ook in de centrale administratieve licha men en de hoogere rechtscolleges moet het ambtenarencorps zijn samengesteld volgens het beginsel van evenredige vertegenwoordi ging. Paritaire commissies der nationaliteit zullen nagaan of de verhouding in acht wordt genomen. De evenredigheid zal ook worden toegepast bij de Staathuishoudkunde. De be- grootingscredieten voor onderwijs, gezond heid en openbare werken zullen worden ver deeld naar evenredigheid der nationalitei ten Hetzelfde geldt voor leveringen aan den staat. Ook dit zal door een com missie gecontroleerd worden. De re geering wil verder onmiddellijke hulp brengen aan de streken, die het meest door de crisis getroffen zijn. Deze hulp zal verleend worden door een leening van een mililiard kronen, waarvan 700 millioen bestemd is voor de Sudeten Duitsche streken. Het regeeringsontwerp bevat een nieuwe organisatie van het taalrecht opdat de gelijkheid van het Duitsch, Russisch, Hongaarsch en Poolsch met het Tsjeclio-Slowaaksch verwezen lijkt wordt, Zelfbesturende lichamen zullen worden gekozen door alge meen, direct en geheim kiesrecht op den grondslag van evenredige verte genwoordiging. Ale vraagstukken, die de staat niet nood zakelijk aan zich zelf behoeft te houden, zul len aan deze lichamen ter behandeling worden gegeven. De territoriale grondslag van het zelfbestuur moet zooveel mogelijk berusten op de nationaliteit der bevolking, waarbij reke ning wordt gehouden met den geografischen en economischen toestand en de verkeersmid delen. Bevoegdheidsgeschillen tusschen verschil lende administratieve organen zullen door een speciaal rechtscollege beslist worden. Alle ontwerpen, waarvoor geen wetgevende beslissing noodig is, zullen zonder verwijl ver wezenlijkt worden. De noodige wetsonwerpen zullen worden uitgewerkt door de regeering, bijgestaan door vertegenwoordigers der natio naliteiten De wetsontwerpen zullen daarna aan het parlement ter goedkeuring worden voorgelegd. De Sudeten Duitsche afgevaardigde Frank, is gisteren te Neurenberg aangekomen. Hij had de laatste voorstellen der regeering te Praag bij zich. Deze voorstellen werden di rect aan Hitier voorgelegd. Hoewel nog niets nader over den indruk dezer voorstellen kan worden gezegd, zou men te Neurenberg twijfelen aan den goeden wil der regeering te Praag, aldus Havas. Men is van meening, dat een termijn van tien jaren voor de verwezenlijking der ge lijkheid van de nationaliteiten te lang is. Engeland's standpunt in de Tsjechische kwestie. De „Daily Mail" over den inhoud van de verwachte Britsche nota aan Berlijn. Een ware stroom van perscommentaren schijnt hedenmorgen over den internationa len toesand te zijn losgebroken. Wij geven hieronder een antal dezer persstemmen weer met de opmerking, dat de noodige reserve zeer gewenscht is, aangezien eenig feitelijk nieuws over den toestand op het oogenblik vrijwel geheel ontbreekt. Zoo schrijft de „Daily Mail", het blad, dat men min of meer tot de Brit sche „boulevard-bladen" kan rang schikken: „De Britsche regeering heeft kort voor middernacht be sloten de Duitsche regeering er in duidelijke en formeele termen van in kennis te stellen, dat Groot-Brittannië niet terzijde zou blijven staan, wan neer Tsjecho Slowakijë het voorwerp werd van een militaire agressie. Te dien einde zal Henderson over enkele uren, waarschijnlijk aan Hitier, een nota ter hand stellen. De ambassadeur had gisteravond, op het oogenblik, waarop hij zich gereed maakte naar Berlijn te vertrekken, een telegram ontvangen, waarin hem verzocht weid te Neurenberg te blijven, waar hem nieuwe instructies zouden worden medegedeeld. „De gisteren te Whitehall ontvangen inlichtingen hadden ten slotte tot ge volg Ohamberlain te doen besluiten Duitschland te doen weten, dat Enge land aan den kant van Frankrijk zou staan om weerstand te bieden aan iedere agressie in Midden-Europa". Britsche demarche gevolg van Duitsche troepenbewegingen? Het uiterst rechtsche Fransche blad „Figaro" verneemt het volgende uit Londen: „De En- gelsche regeering heeft zoo juist nauwkeurige rapporten ontvangen over de laatste troe penbewegingen in Duitschland. Deze rappor ten zijn, naar gezegd wordt, geheel van zoo- danigen aard, dat de ongerustheid wordt ver hoogd, waarmede de Engelsche ministers Vrij dag den toestand onder oogen hebben ge zien. Zij verleenen een zekere vastheid aan de geruchten, volgens welke de Duitsche regeering zou overwegen een plotselinge actie tegen Tsjecho-Slowa- kije te ondernemen. Onder deze om standigheden zou men het heden avond als bijna zeker beschouwen, dat zeer spoedig instructies zullen worden gezonden aan den Engelschen am bassadeur in Duitschland, opdat hij een onderhoud met Hitier aanvraagt". Blum meldt uit Berlijn aan de „Journal" ..Laten wij ons niet met illusies in slaap wie gen. Berlijn wilt autonomie voor de Sudeten Duitsche gebieden en zeer waarschijnlijk aan hechting in min of meer nabije toekomst dier gebieden aan Duitschland. Slechts tegen dien prijs zoo erkent men in Neurenberg zal Europa den vrede heroveren". In de „Epoque" schrijft De Kérillis: „Lord Halifax persoonlijk heeft terstond de recht zetting uitgegeven ten aanzien van het .,Times"-artikel. Het is dus zeker, dat het Britsche kabinet vastbesloten is weerstand te bieden". In de „Populaire" schrijft Paul Faure: „Thans, zooals steeds is het Fransche socialis me met heel zijn leer en traditie gehecht aan de verdediging van de nationale onafhanke lijkheid en veiligheid. Maar wij weten ook, de oude en nieuwe geschiedenis leert het ons en herinnert ons er aan, dat oorlog niets oplost, zoolang er hoop bestaat op een vreed zame oplossing, moeten wij ons daaraan vastklampen met een energie, die niets mag ontmoedigen. Het beteekent niet de positie van Frankrijk verzwakken, integendeel, wan neer men het dit uiterlijk geeft, zelfs in de gevaarlijkste uren". Thorez schrijft in de .Humanité": „In Ber lijn moet men weten, dat Frankrijk zijn handteekening zal eerbiedigen, aldus een toestand in het leven roepende, waarin En geland, de Sovjet Unie en de Vereenigde Staten eventueel aan zijn zijde zullen staan om de onaantastbaarheid van Tsjecho Slowakije te verzekeren". In hetzelfde blad schrijft Péri: „Op gevaar af van in herhalingen te vervallen, schrijven wij nogmaals, dat men Tsjecho Slowakije niets meer kan vragen. Tsjecho Slowakije kan niets meer aanbieden, behalve zijn zelfmoord." Wordt Runciman's missie officieel? Er is, volgens den diplomatieken correspon dent van de Evening Standard, goede kans, dat Runciman's zending een officieel ka rakter krijgt. Deze schrijft aldus meldt United Press „Het is mogelijk, dat zelfs vóór het kabinet nog bijeen geweest is, dat Duitsche regeering en de publieke opinie vernemen zal, dat En geland achter Runciman's pogingen, in Tsje- cho-Slowakije te bemiddelen, staat. De be- teekenis hiervan is, dat Runciman's zending, die als een particuliere onderneming begon nen is, thans openlijk zal worden erkend als een onderdeel van Engeland's Europeesche diplomatieke actie". De ministerieele Londen. besprekingen te Lord Halifax heeft gisteren verscheidene uren met Chamberlain gesproken. Van Sittart Cadogan en Simon waren bij dit onderhoud tegenwoordig, Halifax, die ook met Eden heeft gesproken, begaf zich later weer naar het ministerie van buitenlandsche zaken. Het bezoek van Eden aan Lord Halifax en de ontbieding van den Labourleider Attlee door den minister-president toonen aan, dat de kabinetsleden zich den steun willen ver zekeren van de voornaamste groepen en hun opvattingen willen vernemen over de politiek en de te nemen besluiten. Chamberlain zal ook den liberaal Sir Archi bald Sinclair en Winston Churchill ontvan gen. De Poolsche gezant te Londen is gisteravond per vliegtuig teruggekeerd. Hij zou pas 15 September van vacantie terugkeeren, doch zijn vervroegde terugkeer werd noodig geacht in verband met den internationalen toestand. WARE CATASTROFE OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Tankauto door trein gegrepen. ZESTIEN DOODEN; VIJF HEIZEN IN DE ASCH GELEGD. Een Havasbericht uit Barcelona meldt, dat op een onbewaakten over weg nabij Gerona een personentrein op een met benzine geladen tank auto gereden is. Hierdoor werd een ontploffing veroorzaakt, welke door brand gevolgd werd Zestien perso nen zijn op het leven gekomen en 27 gewond. Vijf huizen zijn geheel in vlammen opgegaan. als Uw Voor- of Achterdeur goed gesloten is Wij geven gratis advies Alle Sleutels, Sloten I Lange Veerstraat 10 Hang- en Sluitwerk I De Sleutel-Specialist Vert. v. BLERKS Brandkasten, Tilburg (Adv. Ingez. Med.i Downingstreet no. 10 staat in het middelpunt der belangstelling nu de Britsche ministers er dagelijks van gedachten wisselen over den internationalen toestand. NIEUWE MAATREGEL EISCHT INGRIJPENDE VERKEERSREORCANISATIE WEENEN, 8 Sept (Van onzen correspondent). ESN van de onaangenaamste dingen in Oostenrijk, die vooral den buiten- landschen toeristen, die met auto's hierheen gekomen waren, steeds veel moeite en last bezorgde was, dat men in het allergrootste gedeelte van het land aan den linkerkant van de wegen en straten moest rij den en dat men daarentegen in de bondslan- den Vorarlberg en Tirol weer rechts moest houden. Dit veroorzaakte dikwijls een hope- looze verwarring en liet ook heel veel ver keersongelukken ontstaan. Toen de inlijving bij het Duitsche Rijk is gekomen, is dit anders geworden. Rechts hou den werd nu het parool voor de geheele „Ost- mark", met uitzondering voorloopig nog van de hoofdstad Weenen en van het land Neder- Oostenrijk. In October zou het rechts-houden hier echter ook worden ingevoerd, maar men heeft den datum thans vervroegd. Op Maan dag den 19en September reeds zal het gehee le verkeer opeens van den linkerkant van den weg naar de rechterzijde worden verschoven. Men heeft het noodig gevonden deze verande ring zooveel eerder in te voeren, omdat er in den laatsten tijd veel meer verkeersongeluk ken plaats gehad hebben dan tevoren het ge val al was. In de maand Juli alleen waren er in Oostenrijk niet minder dan 2952 ongeval len, waarbij 79 personen gedood en 2568 min of meer ernstig gewond werden. Bijna zestig procent van al die ongelukken geschiedden in Weenen en in Neder-Oostenrijk, welke teza men veel en veel kleiner zijn dan- alle andere streken van het land tezamen. De verandering van het links-houden in het rechts-houden gaat natuurlijk met heel veel werkzaamheden en heel veel moeite ge paard. De wachthuisjes en de haltes voor de trams en autobussen moeten grootendeels op andere plaatsen neergezet worden, hier en daar moeten ook rails verlegd worden, de trapjes en treeplanken van de autobussen ko men aan den anderen kant, vluchtheuvels komen eveneens aan den overkant van de straten en moeten soms een stukje verder neergelegd worden en zoo meer. Reeds thans heerscht er in de straten van Weenen een drukke bedrijvigheid. De straatwerkers zijn in ploegen ingedeeld en dag en nacht en ook op Zondag bezig. Ook op de bureaux van de tramwegen en van de autobusondernemingen wordt des nachts en Zondags doorgewerkt. Weenen heeft een geheel ander tempo gekre- gen. Het allergrootste werk zal echter in den nacht van Zondag den 18den op Maandag den 19en geschieden. Dan toch moeten alle auto bussen ettelijke honderden dus, veranderd worden. De instap-openingen en de trapjes, welke zich aan den linkerkant bevinden, moe ten voorgoed verdwijnen en de bussen moeten er den volgenden morgen aan de rechterzijde net zoo uitzien als thans links. Er wordt in den laatsten tijd door de po litie veel meer en veel scherper op het verkeer gelet dan dit vroeger ooit het geval was. De nonchalance en de „gemütliche Schlamperei" Terug naar de steenkool voor de scheepsmachines In Engeland wordt een proef genomen. LONDEN, 9 September. De geheele Britsche vloot wordt met olie gestookt. Al de oüe, die Groot Brittannië noodig heeft moet van overzee geïmporteerd worden. Kan aan het geheele oliever- bruik in tijd van oorlog worden vol daan. d.w.z. behalve van de vloot, tevens die van de luchtmacht, de ge motoriseerde afdeelingen van het leger en van het civiele transport? Deze vitale kwestie is gedurende een lange- ren tijd het onderwerp geweest van een diep- jaande studie in officieele kringen. De oplos sing moet gezocht worden, zoo neemt men aan in het opslaan van een zekere hoeveelheid olie zoolang de veilige invoer van dit artikel nog is verzekerd. Echter heeft 't bericht van de „Sunday- Times", dat er in Engeland een 7000 ton groot schip zal worden gebouwd, teneinde het voordeel van kolen als brandstof aan te toonen, de belang stelling gaande gemaakt. Alhoewel de constructie ondernomen wordt door kringen, die in nauwe relaties staan met de kolenindustrie. wordt vermeld, dat de bouw van een dusdanig schip dat 80.000 pond sterling zal kosten den moreelen steun van de Admiraliteit heeft. De voornaamste voordeelen van het gebruik van olie voor de vloot is, dat er behalve bespa ring in gewicht, ook minder ruimte noodig is. omdat olietanks een veel geringer oppervlakte in beslag nemen dan bunkers voor de kolen. Het staat overigens te bezien, of de nieuwste verbeteringen op het gebied van de stoomtech- niek het proefschip in staat zullen stellen een overtuigend bewijs voor het gebruik van steen kolen te leveren. Het schip zal waarschijnlijk een vrachtschip met accomodatie voor passa giers zijn. (United Press.) (Nadruk verboden). Japan en Rusland weer aan de conferentietafel. Bespreking over de grensregeling wordt hervat. TOKIO 9 September. Naar men meent te weten heeft de Sovjet- regeering verklaard in te stemmen met de Japansche voorstellen tot. her vatting der besprekingen over de grensbebakemngscommissie tusschen den Japanschen ambassadeur Sjige- mitsoe en den plaatsvervangenden volkscommissaris van buitenlandsche zaken Potemkin, die- Litwinof tijdens diens verblijf te Genève vervangt. THANS OOK IN WEENEN van den Weener hebben plaats moeten maken voor een strikt opvolgen van de verkeersvoor- schriften. Wee dengene. die ln den letterlijken en figuurlijken zin des woords een „faux pas" begaat, die door een verkeersagent gezien wordt. De zondaar is er onmiddellijk „bij". Zijn naam wordt in het boekje van den agent opgeschreven, het slachtoffer moet twee mark boete betalen en bovendien krijgt hij een paar dagen later de vriendelijke maar dringende boodschap thuis een paar Zondagochtenden een „verkeersschool" te komen bezoeken. Op deze wijze vergaat den lieden de lust wel de straten en de pleinen als een soort van vrijgevochten land of een speelplaats te be schouwen In den beginne zal het den Weeners wel vreemd voorkomen aan den „verkeerden" kant van de straten op hun bussen en hun trams te moeten wachten en in te stappen aan een zijde, die men niet gewend is. Op den duur echter zal men echter wel met deze nieuwigheid vertrouwd geraken. Maar onge lukken zullen zich in den beginne nog wel voordoen. Deze zullen niet te vermijden zijn. W. M. BEKAAR. Mussolini zal de ïtaliaansche rassenpolitiek bespreken. Op 18 September in een rede te Triest. ROME, 10 September. Volgens goed ingelichte fascistische kringen zal Mussolini zijn bezoek op 18 Sep tember aan Triëst benutten om Italië en de geheele wereld de redenen te verklaren, die de fascistische regeering er toe gebracht hebben om de maat regelen tegen de ïtaliaansche en bui tenlandsche Joden gericht, te nemen. Het feit. dat Mussolini juist Triëst gekozen heeft om deze redevoering uit te spreken, d.w.z. de stad. die het grootst aantal Joden in Italië herbergt, wordt van beteekenis ge acht. De Duce zou, nadat hij de redenen voor de campagne verklaard heeft uiteen zetten, dat Italië besloten is zijn anti-semitische poli tiek voort te zetten en nogmaals herhalen, dat Italië niemand heeft geïmiteerd, noch van plan is iemand te overreden deze politiek te volgen. Velen zien een gelijksoortig geval als dat van 17 Mei, toen Mussolini voor de Kamer over den Anschluss heeft gesproken. Nadat, de Groote Fascistische Raad in Maart verklaard had geen bezwaar te hebben tegen Duitsch land's invasie in Oostenrijk, moest het ïta liaansche publiek tot Mei wachten, voordat de Duce de redenen voor de houding, die Italië tot deze kwestie had aangenomen, verklaarde. Vorige week heeft het kabinet de an tl-Semi tische maatregelen aangenomen zonder eenige verklaring. Het ïtaliaansche volk had deze wetgeving te aanvaarden, ofschoon zij omtrent de redenen volkomen in het duister werd ge laten. Juist zooals na den Anschluss voelt Mussolini, dat hij het volk een verklaring schuldig is. Men veronderstelt dat de Duce deze gelegenheid te baat zal nemen om Italië's souvereiniteit over de vroegere Oostenrijksche provincies te bevestigen. (United Press). (Nadruk verboden). Finsch meisje Europeesch schoonheidskoningin. Mej. Salonen doet niet aan make-up. KOPENHAGEN. 10 September. Een Finsch meisje, de blonde Sirkka Salonen. is tot Euro peesch schoonheidskoningin uitgeroepen. Zij was de een'?p sollicitante, die - ike-up verscheen. Zij zeide. dat zij nog nooit crème, poeder of lippenstift had gebruikt. Mej. Salonen heeft reeds een aantal aan biedingen voor het tooneel uit Groot-Brittan nië en Amerika ontvangen. (United Press). De dood van den graaf van Covadonga. Miss Mildred Gaydon onschuldig geacht. Een Reuterbericht uit Miami deelt mede, dat Miss Mildred Gaydon die de auto be stuurde waarin de graaf van Covadonga ver ongelukt is. door de jury van iedere schuld vrijgesproken is. HEVIG NOODWEER IN ZUID-FRANKRIJK. De provincie Bas ÏMnguedoc zwaar geteisterd HUIZEN VERNIELD. OOGSTEN VERLOREN GEGAAN. Havas meldt uit Nïmes, 10 September. Een noodweer, dat vier-en-twintig uur duurde, heeft boven de provincie Le Bas Languedoc gewoed. Hui zen werden vernield in steden en dor pen. de wegen werden door de voort- stroomende watermassa's uitgehold en tot wilde rivieren herschapen, wijngaarden overstroomden, oogsten gingen verloren. Een twintigjarig meisje is te Caissargues, nabij Nimcs, verdronken. De straten van Mont- pellier werden woeste stroomen. Te vens is in dezelfde streek een felle hagel neergeslagen, waardoor de oogsten totaal verwoest werden. De schade kan nog niet worden geschat, doch is overal buitengewoon groot.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9