Haarlem's Dagblad Henlein heeft ultimatum gesteld Heeft haa$ ^eaulwaatd EXTRA UITGAVE Staat van beleg zou moeten worden opgeheven De bijzondere maatregelen der regeering te Praag Geen antwoord op het ultimatum? Eischen van Karlsbad geen uitgangspunt meer. Staat van beleg afgekondigd en alle bijeenkomsten verboden 56e Jaargang No. 16942 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 13054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 14 September 1938 Abonnementen per «reek f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco p«* post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regclabonnementstarieren op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elk« regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. DE Sudeten Duitsche leiders hebben de Tsjecho-Slowaak- sche regeering Dinsdagmiddag te 17 uur een ultimatum gesteld, waarin zij eischen, dat alle buitengewone maatrege len in het Sudeten-Duitsche gebied binnen zes uur worden ingetrokken. Voor het geval de regeering daaraan geen ge volg zou geven, wezen de leiders de verantwoordelijkheid voor de gevolgen af. In de Sudeten-Duitsche mededeeling wordt gezegd, dat de regeering had toegezegd iederen be langrijken stap, die zou worden gedaan in verband met den toestand, met de Sudeten-Duitsche leiders te bespreken en, hoewel deze leiders tot elf uur te Praag waren, beeft cle re geering hen niet geraadpleegd. DIT ultimatum werd gesteld na een conferentie der Sudeten-Duit sche partijleiders bij Henlein. Het begon te 17.30 uur te loopen. Er werd in geëischt, dat de Staatspolitie uit de streken met een Duitsche meerderheid zou worden teruggetrokken. Het politiegezag zou worden toegekend aan de burgemeesters der gemeenten, die voor de orde verantwoordelijk zouden zijn. De intrekking der maatregelen zou per radio bekend moeten wor den gemaakt. Indien de regeering het ultimatum niet zou inwilligen, zouden de Sudeten-Duitsche leiders, naar hierboven reeds is gemeld, alle verantwoordelijkheid voor de verdere ontwikkeling afwijzen. Sudeten-Duitschers stelden vier eischen. In het ultimatum zijn minister-president Hodza vier eischen gesteld, o.m. het onmiddel lijk opheffen van het standrecht. In Sudeten- Duitsche kringen werd Dinsdagavond mede gedeeld, dat de politieke commissie der partij met de delegatie te Eger den toestand had be studeerd, die ontstaan was door de incidenten der beide laatste dagen en de maatregelen der regeering. De delegatie verklaarde hierbij, dat de Tsjecho-Slowaaksche minister-president sedert Februari van dit jaar herhaaldelijk ge zegd heeft, dat de regeering niets van betee- kenis zou ondernemen, zonder vooraf met de Sudeten-Duitsche partij te overleggen, of schoon vier leden der delegatie Dinsdag tot half elf te Praag waren en zelfs in telefonische verbinding met het bureau van den minister president stonden, heeft de regeering aldus zeiden de Sudeten-Duitschers, zonder overleg te plegen met de leiding der Sudeten-Duitsche partij, buitengewoon verstrekkende maatrege len genomen. Zij heeft versterkte gendarme rie- en militaire afdeelingen in Duitsche dis tricten gelegd en over groote Duitsche gebie den door middel van den radio-omroep het standrecht afgekondigd. Na de beraadslaging heeft de plaatsvervan ger van Henlein, Frank, namens Henlein aan den minister-president den volgenden eisch gesteld: „Het bestuur der Sudeten-Duitsche partij stelt vast, dat een groot aantal Sudeten-Duitschers door staatsorga nen en Tsjechische grensbeambten ge dood of gewond zijn. Onder deze om standigheden acht het bestuur zich niet in staat vrij en onbeinvloed met de regeering over recht en lot der Sudeten-Duitschers te onderhandelen, indien de regeering Aiet de volgende maatregelen treft.: 1. De afkondiging van het stand recht wordt terstond teniet gedaan. 2. Uit alle districten met een Duit sche meerderheid wordt de staatspoli tie teruggetrokken. De uitoefening van het politiegezag wordt opgedra gen aan burgemeesters en gemeente besturen, die ook moeten zorgen voor de samenstelling der vervangende or ganen voor handhaving van orde en rust. De gendarmerie en alle andere organen van defensie moeten tot hun normale sterkte teruggebracht en tot hun normale functie beperkt worden. Zij moeten met de burgemeesters en gemeentebesturen in overleg treden om verder bloedvergieten te voorko men. Alle militaire formaties moeten op zuiver militaire terreinen terugge trokken worden en van de burger bevolking verwijderd gehouden srorden". Ook hedenmorgen vroeg is nog niet met volkomen zekerheid te zeggen of er een ant woord is gegeven op het door de Sudeten- Duitsche leiders aan de regeering in Praag gestelde ultimatum. Volgens sommige mede- deelingen zou er door de Tsjechische regee ring wèl een antwoord zijn gegeven, dat een niet-inwilliging van het ultimatum betee- kende, maar waarbij de deur voor verdere onderhandelingen niet werd gesloten. Welingelichte Tsjechische kringen te Parijs verklaarden zelfs berichten ontvangente hebben, dat de regeering te Praag den leiders der Sudeten Duitschers geantwoord zou heb ben, dat, indien de in sommige districten ge nomen veiligheidsmaatregelen op bezwaren stuitten, de regeering te Praag bereid was daarover met een delegatie der Sudeten Duitsche partij, die naar Praag zou komen, te spreken. Hieraan werd toegevoegd dat, indien de Su deten Duitsche leiders bereid zouden zijn een proclamatie tot hun aanhangers te richten, waarin dezen werden aangespoord de wet en de openbare orde te eerbiedigen, de regeering er geen enkel bezwaar in zou zien, de getrof fen noodmaatregelen te herroepen. Van andere zijde daarentegen werd mede gedeeld, dat geen antwoord was gezonden. Zoo meldde het Duitsche Nieuwsbureau heden nacht, dat in de vergadering van de Tsje chische politieke ministers volgens een semi- officieele mededeeling het besluit was geno men op de eischen der Sudeten Duitschers niet te antwoorden, en wel op grond van het feit, dat de regeering volgens de grondwet van de Tsjecho Slowaaksche republiek niet verplicht was te antwoorden. De commissie der politieke ministers zou de leiders der Sudeten Duitsche partij hebben uitgenoodigd naar Praag te komen, om met de regeering in rechtstreeksch contact te treden. Toestand minder ernstig? Ook gaf men in bevoegde kringen te Praag hedennacht te kennen, dat geen antwoord was gegeven op het ultima tum der Sudeten 'Duitschers. Zoodra de orde in het Sudeten Duitsche gebied hersteld is, zal de uitzonderingstoe stand kunnen worden opgeheven. In dezelfde kringen voegde men hieraan toe. dat de toestand minder ernstig kon worden geacht. Verantwoorde lijke kringen weigeren aan deze aan wijzingen ook maar iets toe te voegen. Men heeft Dinsdagavond te Praag vergeefs op Kundt gewacht. Na afloop van den ministerraad verklaarde men, dat de Sudeten Duitsche afgevaar digde waarschijnlijk heden, Woens dagochtend zou aankomen. Eenigszins raadselachtig. De toestand was aan het einde van den avond, die zich zoo dreigend heeft laten aanzien, eenigszins raadselach tig. De regeering te Praag gaf te ver staan, dat zij niet op het ultimatum geantwoord had, echter verklaarde zij, dat in den toestand eenige ont spanning was ingetreden. Wat was er gebeurd? In de eerste plaats moest worden opgemerkt, dat Gwatkin zich naar Karlsbad begeven had, dat niet ver van Asch, het hoofdkwartier van Henlein is gelegen. Verder hebben de gezanten van Frankrijk: en Engeland Dinsdag een bezoek aan Hodza ge bracht. Men zou mogen veronderstel len, dat tussohen de beide partijen be middelend is opgetreden om de stand punten. waartusschen de kloof op het eerste gezicht niet te overbruggen scheen, nader tot elkaar te brengen. Besprekingen? Zoals hierboven is medegedeeld, heeft men Dinsdagavond in Praag' vergeefs op den Su deten Duitschen afgevaardigde Kundt ge wacht om een onderhoud met Hodza te heb ben. Hodza zou na ontvangst van het Sudeten Duitsche ultimatum Frank, die het had on derteekend, uitgenoodigd hebben, naar Praag te komen om den toestand te bespreken, en zou gewezen hebben op de mogelijkheid, te komen tot een accoord, dat tot kalmeering zou leiden. Frank zou hierop hebben geantwoord, dat Kundt naar Praag zou komen om een be zoek aan den premier te brengen. Om 11 uur was deze Dinsdagavond echter nog niet te Praag aangekomen. Hij reisde per auto. Henlein zou niet meer willen on derhandelen. Of dit niet-verschijnen van Kundt verband hield met een besluit van Henlein geen ver dere onderhandelingen meer te voeren, kon ons hedenochtend nog niet bevestigd worden. Volgens een mededeeling van den Tsjechischen gezant te Londen aan Reuter zou Henlein door zijn secretaris aan minister-presirent Hodza hebben laten mededeelen, dat onder de gege ven omstandigheden verdere onder handelingen niet mogelijk waren. Hodza. Tegelijkertijd zou Henlein zijn dank en gevoelens van icaardeering hebben doen overbrengen aan degenen, die tot dusver de onderhandeling en heb ben gevoerd. Hij zou met name Kundt en dr. Sebekowsky hebben genoemd. Slechts volksstemming zou Sudeten-Duitschers tevreden kunnen stellen. Volgens een bericht uit het Sudeten-Duit sche hoofdkwartier wordt verklaard, dat de acht punten van Karlsbad niet langer als grondslag voor onderhandelingen dienst kunnen doen. Als reden daarvoor wordt op gegeven. dat de toestand zich reeds te ver ontwikkeld heeft. Ook wordt verklaard, dat de Sudeten-Duitsche bevolking thans zoo opgewonden is, dat nog slechts een volks stemming haar tevreden kan stellen. In welingelichte Tsjechische kringen te Pa rijs verklaarde men Dinsdagavond om 11 uur echter, dat de regeering te Praag nog geen enkele officieele bevestiging had ontvan gen van de berichten, volgens welke de Su deten-Duitsche partij voortaan de acht pun ten van Karlsbad als achterhaald zou be schouwen en een volksstemming zou eischen. NADAT Dinsdagmiddag door de regeering te Praag reeds voor vijf departementen den staat van beleg was afgekondigd, Is dit aantal later nog uitgebreid voor Karlsbad, Falkenau, Krummau, Tachov en Domagliche, zoodat het aantal districten, waarvoor dezen bijzonderen maatregel was getroffen, tot tien was uitgebreid. Bovendien heeft de Tsjechische regeering Dinsdagmiddag alle bijeenkomsten, politieke en niet-politieke, zoowel in gesloten ruimten als in de open lucht, verboden. Dit verbod strekt zich ook uit tot optochten of andere onder nemingen van dezen aard. Daladier blijft optimistisch. „Het lijkt, dat de dingen nog in orde zullen komen". Om kwart over twaalf hedennacht heeft minister-president Daladier het ministerpresidium verlaten. Aan de journalisten, die hem met vragen be stormden, verklaarde hij: „Het lijkt dat de dingen nog in orde zullen ko men. Wij moeten kalm blijven, het hoofd koed houden en een open oog voor de feiten hebben". ENGELSCHE PARLEMENT ZAL NIET WORDEN BIJEEN GEROEPEN. De Engelsche minister-president Chamber lain heeft Attlee, den leider der oppositie in het Engeische Lagerhuis een brief doen toe komen, waarin hij verklaart het tijdstip niet gunstig te achten voor een bijeenroepen van het parlement. Kabinetsraad te Londen om 11 uur hedenmorgen bijeen. Reuter meldt uit Londen, dat hedenmorgen om 11 uur het geheele Britsche kabinet bij een zal komen. Italiaansehe stem vóór afscheiding der Sudeten-Duitschers. Officieus artikel in de „Informazione Diplomatica". De „Informazione Diplomatica". het niiet- officieele Italiaansehe rogeeringsorgaan, publiceerde Dinsdagavond een officieus ar tikel, waarin gezegd werd. dat de rede van Hitler in Italië beschouwd werd als een bij drage tot de opheldering van het Sudeten- Duitsche vraagstuk. Er zijn. aldus het blad. slechts twee oplossingen mogelijk: Men kan de Sudeten-Duitschers zelf over hun lot laten beslissen en men kan hun dat recht ontzeg gen. Indien men den Sudeten-Duitschers de mogelijkheid verschafte, zich van Praag te scheiden, zou men den weg van rechtvaar digheid en vooral van vrede kiezen. De an dere oplossing is die van wanorde en oorlog. „ENGELAND KAN NIET AFZIJDIG BLIJVEN". Frankrijk's integriteit mag niet geschonden worden. BIJ ONDERHANDELINGEN ZIJN GROOTE VORDERINGEN GEMAAKT. De Britsche ministers hebben Dinsdagmid dag de rede van Hitier verder bestudeerd. Naar de diplomatieke correspondent van Reuter te Londen verklaart, is de indruk, die men na grondige overweging in gezagheb bende Engelsche kringen heeft gekregen, al dus, dat gezegd kan worden, dat in de rede geen deuren definitief zijn dichtgeworpen, en dat wellicht de deur voor een regeling op een kier is gelaten, aangezien het mogelijk is. door te gaan met de onderhandelingen. Aan den anderen kant kan niet gezegd worden, dat de rede ook maar één probleem heeft opgelost, of zooiets bevatte als een concreet omlijnd voorstel, hoe de weg zou kunnen worden gebaand voor een oplossing. Wat in de rede opmerkelijk wordt geacht is, dat de houding van Engeland blijkbaar misverstaan wordt, en dat er niet voldoende rekening mede gehouden wordt. In zekeren zin acht men het een opmerkelijk verzuim, dat door niets tot uiting gebracht is, dat En geland het dringende karakter der proble men erkent en beseft en ook daarnaar ge handeld heeft. Het standpunt van Engeland was en is nog steeds volkomen omlijnd. Niemand zoo oordeelt men, kan den loop der gebeurtenissen voor spellen, doch het dient goed duide lijk gemaakt te worden, dat het on denkbaar is te veronderstellen, dat Engeland afzijdig zou kunnen blijven in een algemeen conflict, waarin de integriteit van Frankrijk zou kun nen worden bedreigd. Bij de onder handelingen zijn groote vorderingen gemaakt. Deze vormen voor iederen onpartijdigen toeschouwer het be wijs,, hoe moreel ongerechtvaardigd het zou zijn, indien van den een of anderen kant zou worden overge gaan tot eenige actie, die een eind zou maken aan de hoop op het wel slagen der onderhandelingen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1