Mouueett U! Haatten s dap&tad ^Particulier- en ^Handelsdrukwerk Haarlem 's Dagblad W O 17 \T S D A G 14 SEPTEMB Tal van ernstige incidenten. Verscheidene dooden. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Eger dat toen de arbeiders tegen acht uur de fa brieken binnen gingen en zich groote groe pen kinderen op weg naar school bevonden, plotseling op het marktplein waar juist jaar markt wordt gehouden door verscheiden manschappen der Staatspolitie eenige scho ten op de menigte werden gelost. Daarbij werd de 40-jarige Miklas Gibner gedood. Zes andere voorbijgangers liepen ernstige won den op. De toegang tot het marktplein en daar mede tot de jaarmarkt is afgezet. De koop vrouwen braken in allerijl haar kraampjes af. Direct werden te Eger alle bedrijven en zaken gesloten en de schoolkinderen naar huis gezonden. Om negen uur trokken mili tairen de stad binnen. Zij verspreidden volksoploopen. Er stonden acht pantser auto's gereed. Voortdurend heeft de corres pondent op straat hooren schieten. De Su deten Duitsche partij heeft bellen, dat de bewoners zich niet op straat moeten begeven. Voorts meldt het Duitsche Nieuwsbureau, dat te Marianske Lazne (Marienbad) Dins dagochtend te elf uur alle winkels en kanto ren gesloten zijn. De politie is, aldus het Duit sche bureau, teruggetrokken en het verkeer wordt geregeld door leden van den F.S. met een hakenkruisband om den arm. Ook de militairen zijn teruggetrokken. Nog slechts een kleine afdeeling staatspolitie ligt in de kazerne. Havas meldt, dat te Gottesgabe (Bozidar) in Noord-Bohemen de Su- deten-Duitschers het postkantoor bezet en verwoest hebben. Alle tele foonkabels werden vernield. Een ernstig incident heeft zich voorts, naar Reuter meldt, voorgedaan te Falkenau. Daar zijn drie gendar mes .door Sudeten Duitschers dood geschoten. Het Sudeten Duitsche persbureau meldt uit Kaschau, dat na een betoo ging op het marktplein welke volko men rustig verliep, de gendarmerie zonder voorafgaande waarschuwing een salvo gelost heeft op de vreed zaam naar huis gaande voetgangers. Er zijn drie dooden en een aanzien lijk aantal zwaar gewonden. Voorts meldt Havas, dat op het oogenblik dat te Aussig de haken kruis vlag werd gehe- schen door de menigte op uitnoodiging van burgemeester Tausche de eed is afgelegd haar tot in den dood te verdedigen. De menigte riep vervolgens: „Wij danken onzen Fiihrer, dat hij ons uit schande en ellende heeft ge holpen". Om elf uur hebben gisterochtend de Henleinisten te Marienbad het consigne gegeven, dat alle winkels moesten sluiten en het werk in de fabrieken moest worden stopgezet. Aan de huizen werd de hakenkruis- vlag geheschen, burgers, een haken kruisband om hun arm, regelden ge durende twee uur het verkeer in plaats van de politie. De grootste Joodsche winkels zijn gesloten, de eigenaars hebben zich naar Praag begeven. De openbare diensten wer den niet belemmerd. Te Hasselbach heeft eetn inzittende van een auto uit het buitenland, die moest stop pen. geschoten op een gendarme Daarna schoten ook andere personen op de gendar merie. Te Nemanice hebben inzittenden van een vrachtauto, die moest stilhouden, op de gendarmerie geschoten. De politie beant woordde het vuur, doch moest zich terug trekken. Toen versterking aanrukte, vond men in de auto het lijk van den eigenaar. Tot degenen, die op de gendarmerie hebben ge schoten, behoorde de burgemeester van Miz- nice. Te Perstein werd het station bezet door Henleinisten. die de hakenkruisvlag heschen. Te Bezdruzice zijn schoten gelost op de gendarmerie en een Tsjechischen ambtenaar. Te Narz Nadohri zijn met stokken gewapen de Henleinisten de Tsjechische school en het postkantoor binnengedrongen. Zij dwongen het onderwijzend personeel en de postambte naren den trein naar Praag te nemen, zon der dat deze menschen zelfs eenige bagage konden meenemen. De aanvallers schreeuw den: „Tsjechische honden hebben in dit Duitsche land niets te maken". Te Marien bad, te Karlsbad en in verscheidene andere plaatsen waaien tallooze hakenkruisvlaggen. Te Asch, het hoofdkwartier van Henlein, hebben gisteren 8000 personen betoogd. Tsje chische naamborden werden afgerukt, een agent werd van zijn motorrijwiel geworpen, zoodat hij ernstige verwondingen opliep. In de omgeving van Karlovy Vary werden tele- foonléldlngéh doorgesneden. Te Loket zijn de arbeiders in staking gegaan, de kinderen gaan niet naar" school en de winkels zijn ge sloten. Vierduizend personen hebben hier gedemonstreerd. Te Perstein hebben 1500 menschen be toogd. Van den kerktoren af werd op een mi litaire afdeeling geschoten, waardoor een soldaat om het leven kwam. Ook een Hen- leinist werd hier gedood. Voorts zijn volgens Havas te Eger de ruiten van Tsjechische en Joodsche winkeliers vernield. Politie heeft de aanvallers met den gummiknuppel uiteen gejaagd. Drie gendarmes en een manifestant werden gewond. Te Varndorf hebben zesdui zend personen geëischt, dat de grensafsluiting geopend zou worden. De douane-beambten moesten zwichten en 500 personen begaven zich op Duitsch gebied. ER 1938 Volgens het laatste hedennacht door ons ontvangen Havas-bericht zijn er bij de verschillende incidenten twaalf dooden gevallent.w. 8 Tsjechen en 4 Duitschers. Uit Eger werd hedennacht tevens gemeld, dat in het Sudeten Duitsche gebied rust heerschte. De bevolking bevond zich in huis. Slechts met een vrijgeleide van de politie mocht men zich op straat bevinden. Schot gelost op lid van het Britsche gezantschap? Een Reuterbericht uit Londen maakt mel ding van het feit, dat op den aan de Britsche legatie verbonden majoor Sutton Pratt, die een bezoek bracht aan Eger juist toen daar in de straten door pantserwagens zou worden geschoten, a bout portant een schot zou zijn gelost door een Tsjechischen officier. Het schot miste echter doel. Sutton Pratt zou voor den dienstdoenden officier zijn kaart hebben uitgestoken, om te laten zien dat hij zich ambtshalve ter plaat se bevond. De officier zou daarop het schot op hem hebben gelost. Sutton Pratt zou zich na het gebeurde naar het politiebureau heb ben begeven. Henlein te Eger. Henlein en de andere leiders der Sudeten Duitsche partij zijn Dinsdagmiddag te Eger aangekomen voor het houden van een confe rentie. Men hoopte, dat hun aanwezigheid een kalmeerenden invloed zou uitoefenen. Runciman-missie naar het Engelsche gezantschap. Dinsdagavond te 5.30 uur hebben alle le den vaai de missie van Runciman het hotel Alcron te Praag met hun bagage verlaten en zich naar het Engelsche gezantschap aldaar begeven. Engelsche defensieministers en stafofficieren beraadslagen. De defensie-ministers, Inskip, Hoare, Be- lisha, Duff Cooper en Kingsley Wood heb ben zich Dinsdagavond naar Downingstreet begeven, om te beraadslagen met de andere ministers. Bij de besprekingen waren ook ze kere chefs van den staf. onder wie Lord Gort, chef van den generaJen staf, aanwezig. Zwitserland neemt geen verdere maatregelen. De Zwitsersche Federale raad heeft den toestand bestudeerd en is1 volgens Havas tot de slotsom gekomen, dat er geen reden is voor. nieuwe ongerustheid. Derhalve zullen geen andere maatregelen dan waartoe reeds besloten was, genomen worden. Betoogingen in Frankrijk verboden. De Fransche regeering heeft Dinsdag avond besloten voorloopig alle bijeenkomsten en betoogingen op den openbaren weg, ge organiseerd in verband met de buitenland- sche gebeurtenissen, te verbieden. Dinsdagmiddag is op het ministerie van oorlog een conferentie over de passieve ver dediging gehouden tusschen den minister van binnenlandsche zaken, den chef van het militair kabinet van Daladier. den prefect van de Seine en den politieprefect. De Duitsche pers blijft fel. De Duitsche pers maakt met verbittering melding van de incidenten, waarbij Sudeten- Duitschers om het leven gekomen zijn. De „Angriff" schrijft boven zijn berichten „Dc maat is vol". De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: „Het antwoord der Tsjechen op Hit- Iers rede is de moord op drie Sudeten Duit schers en de afkondiging van het standrecht in Sudeten-Duitsche steden". Het „Berliner Tageblatt" verklaart, dat Praag een „bijdra ge" heeft geleverd en de ergste verwachtingen gerechtvaardigd heeft. De „Times", die het gewaagd heeft de rede van den Fürer onzin nig en pervers te noemen, heeft een vreese- lijk antwoord gekregen. De „Nachtausgabe" eischt: „onmiddellijke en volledige bevrijding der Sudeten Duit schers over huil politieken wil, den waarborg, dat zij naar dien wil voortaan kunnen leven en in het belang van den vrede hetzelfde voor alle andere volksgroepen in Tsjecho Slo wakije". De toestand te Praag. Opwinding vrij groot, maar geen incidenten. Ongeveer 80.000 personen bewogen zich Dinsdagavond door de hoofdstraten van Praag. De politie moest versterkt worden door man schappen uit omliggende plaatsen. Eenige lichtingen der nationale garde werden gemo biliseerd voor de handhaving der orde. Groe pen van meer dan vijf personen werden on middellijk verspreid. De Duitsche huizen te Praag en in het bijzonder, dat, hetwelk het eigendom is van het Duitsche gezantschap waren gesloten. Sterke politiepatrouilles ston den voor alle Duitsche huizen opgesteld. De opwinding onder het publiek was vrij groot, doch tot dusverre wordt geen melding gemaakt van incidenten. Door middel van den radio- omroep had men de bevolking tot kalmte aan gemaand. Opruiing tot verzet? Reuter meldt uit Praag, dat de politie een circulaire, gericht tot de leden van den F.S., den vrij willigen beschermingsdienst der Hen leinisten. in beslag zou hebben genomen, waarin den leden verzocht werd al het mo gelijk te doen, om aanvallen op vertegen woordigers van den staat uit te lokken. In de circulaire wordt gezegd, dat alle Sudeten- Duitschers gewapend zijn en dat het moge lijk moet kunnen zijn, dat zij zich van de openbare gebouwen kunnen meester maken en de verbindingen met de centrale autoritei ten afsnijden. De circulaire zegt verder, dat, indien de verspreide actie niet tot het gewenschte ge volg, de volksstemming, leidt, over veertien dagen een collectieve demonstratie en aan vallen op grootére schaal in het geheele Su deten-Duitsche gebied georganiseerd zullen worden. HAARLEM'S DAGBLAD De Kleine Staten en het Locarno- pact. Rede van minister Patijn te Genève. De Nederlandsche Minister van Bui ten - landsche Zaken, Mr. J. A. N. Patijn. heeft Dinsdagmiddag in de vergadering van den Volkenbond te Genève een rede gehouden waarin hij sprak over de houding der kleine staten ten opzichte van het Locarno-Pact. De Minister zei o.a., dat de houding die de kleine staten hebben aangenomen, een lo gisch gevolg is van de veranderingen die in de internationale samenleving hebben plaats gehad. De wedloop in bewapening waaraan alle landen deelnamen en die rechtstreeks ingaat tegen de wapenvermindering voor zien in artikel 8 van het Pact. evenals het feit. dat verscheidene sterk bewapende mo gendheden zich van Genève afzijdig houden, heeft de gevaren grooter gemaakt, die voor verscheidene kleine staten zouden kunnen voortvloeien uit hun deelneming aan 'een krachtens art. 16 van het Pact ondernomen actie. Deze landen zijn van oordeel, dat zij niet langer het risico kunnen aanvaarden, dat zou voortvloeien uit een algemeene ver plichting om deel te nemen aan de gemeen schappelijke acties van de staten die nog lid zijn van den bond. Inderdaad, het zou niet langer beteekenen. dat men zich aansloot bij een actie van de volledige internationale ge meenschap die zich zou verzetten tegen een staat-aanvaller, neen, wait men zou vragen van deze kleine staten zou zijn, dat zij in een wereld, waarin de groote mogendheden tot de tanden gewapend, tegenover elkander zouden staan, zich in een van de twee ge stelde kampen zouden scharen. Poolsclic parlement ontbonden. Datum der volgende verkiezingen nog niet vastgesteld. Naar Havas uit Warschau meldt heeft de president der Poolsche republiek Dinsdagmiddag een decreet uitgevaar digd, houdende de ontbinding van het parlement. De datum der volgende verkiezingen is nog niet vastgesteld, maar volgens de grondwet is de president verplicht binnen dertig dagen volgend op de parlementsontbinding nieuwe verkie zingen uit te schrijven, die binnen de daarop volgende zestig dagen moeten worden gehouden. Het nieuws verwekte eenige sensatie in politieke kringen te Warschau. De ontbinding van het parlement wordt in het decreet van den staatspresident gemoti veerd met de aanzienlijke wijzigingen, die zich in het binnenlandsche politieke leven sedert de laatste parlementsverkiezing hebben voor gedaan en door de noodzakelijkheid, die steeds sterker gevoeld wordt, in breede lagen der be volking, dat actiever wordt deelgenomen aan den arbeid voor den staat. De president zegt: „Ik achtte mij verplicht de Kamers te ver nieuwen, opdat het nieuwe parlement een be tere weerspiegeling kan zijn van de stroomin gen in het land". Het nieuwe parlement zal zich over de nieuwe kieswet moeten uit spreken. Meestbegunstigingsverdrag met Siain. Ter goedkeuring aan de Tweede Kamer voorgelegd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp houdende goedkeuring van een op 1 Februari 1938 te Bangkok tusschen Neder land en Siam gesloten verdrag van vriend schap, handel en scheepvaart, met bijbehoo- rende nota's. De onderhandelingen tusschen Nederland en Siam zijn op verzoek van de Siameesche regeering te Bangkok gevoerd op basis van een door de Siameesche regeering aan alle re geeringen voorgelegd ontwerp en hebben op 1 Februari 1938 geleid tot het sluiten van een nieuw verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart, met bijbehoorende nota's Het verdrag wordt grootendeels beheerscht door het beginsel van meest begunstiging, terwijl op sommige punten behandeling op voet van nationalen is overeengekomen. In het algemeen is gebroken emt een cumulatief bedingen van meest begunstiging en behan deling op voet van nationalen, zooals in het verdrag van 1925 voorkwam, aangezien door Siam in verband met het verleden hierin een overblijfsel werd gezien van een periode, waar in het mogelijk was, dat een behandeling op voet van meest begunstiging van meer voor- deelingen aard kon zijn dan een behandeling op voet van nationalen. Het nieuwe verdrag vermeldt niet meer het beginsel van vrijheid van handel en scheep vaart en gaat uit van volledige wederkeerig- heid. Ten aanzien van de verschillende on derwerpen is in het algemeen het beginsel van meestbegunstiging vastgelegd. Voorts een algemeene grondslag vastgesteld voor wat de hoogte van de contingenten be treft. Te dezen aanzien zal elk der beide par tijen aan de andere partij een billijk contin gent toekennen. Omtrent de wijze van bereke ning der contingenten zijn gee nnadere re gelen overeengekomen. De Siameesche wenschen op het gebied der contingenteering gingen aanvankelijk niet onbedenkelijk verder. Volgens gegevens ontleend aan de Neder landsche statistiek bedroeg de waarde van den invoer uit Siam in 1937: f 2 483.213, die van den uitvoer naar Siam in hetzelfde jaar: f 2.835.709. Voor Nederlandsch-Indië bedroe gen deze cijfers in 1937 resp. f 1.499.000 en f 2.639.000. Het belangrijkste uitvoerproduct van Ne- derlandsch-Indië naar Siam is suiker; gepelde rijst is daarentegen het voor Siam belangrijk ste uitvoerproduct naar Nederlandsch-Indië. De transactie-Deterding. Algeheele overeenstemming verkregen. Dezer dagen heeft naar aanleiding van de nog bestaande verschillen inzake de uitvoering van de z.g. „transactie Deterding" in Den Haag een bespreking plaats gehad, waarbij tegenwoordige waren de ministers dr. Colijn en mr. Steenberghe en de heeren dr. Deter ding en ir. Louwes. Zooals men weet, ging het hierbij vooral om de vraag, of kon worden aangenomen, dat de eerste besprekingen van den heer Deter ding met de Nederlandsche regeering in dien geest waren gevoerd, dat dr. Deterding met recht aanspraak kon maken op berekening van de laagste prijzen voor het buitenland. In vorengenoemde bespreking is komen vast te staan, dat de zienswijze van den heer De terding in deze juist is geweest. Doordat een afspraak in dezen geest aan de uitvoerende instantie, het toenmalige depar tement van Landbouw en Visscherij en de daaronder ressorteerende crisiscentrales, niet bekend was, heeft zich het misverstand voor gedaan. Men is bij deze bespreking tot algeheele overeenstemming gekomen ook wat be treft het eenige nog resteerende practische verschilpunt. Op verzoek van dr. Deterding worden in dit stadium daaromtrent geen verdere mededee- lingen verstrekt. De tocht New-York—Rotterdam. Een record van de Nieuw-Amsterdam. Dinsdagmorgen om 18 minuten voor zeven is de „Nieuw Amsterdam" in de Rotterdam- sche haven aangekomen, het schip heeft den afstand New-YorkRotterdam afgelegd in 6 dagen 13 uur en 18 minuten, hetgeen een Ne derlandse!; record beteekent. Dienstweigering. Een soldaat van den Haarlemschen Motor- dienst vervolgd. Voor het hoog militair gerechtshof te 's-Gra- venhage moest Dinsdag in hooger beroep terecht staan een 22-jarig gewoon dienst plichtig soldaat bij het korps Motordienst te Haarlem, die wegens dienstweigering door den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch veroor deeld was tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en ontslag uit den militairen dienst zonder ont zetting van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. Van dit vonnis is de auditeur-militair, die een belangrijk hoogere gevangenisstraf had gevorderd, in hooger beroep gekomen. Dat het vonnis zoo clement was uitgevallen vond zijn oorzaak in het feit, dat deze zaak anders lag dan andere dienstweigeringsgevallen. Hoewel beklaagde steeds gewetensbezwaren tegen den militairen dienst had was hij mede door aandringen van zijn vader voor de eerste' oefening normaal opgekomen. In dienst werden zijn bezwaren evenwel grooter, terwijl hij tevens vernam, dat hij op andere wijze den staat had kunnen dienen. Hij schreef toen een, request aan den Mi nister van Defensie en de kwestie werd voor de speciale commissie, ingesteld voor deze za ken, behandeld. De commissie beschikte ech ter afwijzend op het verzoek van beklaagde, zoodat hij eenigen tijd later weer voor den dienst werd opgeroepen. Toen weigerde hij zijn uniform aan te trekken en na in arrest 1 te zijn gesteld, moest hij zich voor den Krijgs raad verantwoorden. Dinsdag, voor het Hoog Militair Gerechts hof, verklaarde hij, dat zijn dienstweigering geen verstands- of godsdienst- maar een ge voelskwestie was. De advocaat-fiscaal, mr. L. B. J. Vermeulen, hield in zijn requisitoir, evenals de Krijgs raad, rekening met het feit, dat beklaagde voor de eerste oefening was opgekomen en wilde geen hoogere straf vorderen, dan de krijgsraad heeft opgelegd. 2 is snel en betrouwbaar in zijn berichtgeving De verdediger, mr. J. H. van Wijk, wees er in zijn pleidooi op, dat de wetgever in ver schillende gevallen iemands innerlijke over tuiging als fait d'excuse beschouwt, indien een dwingenden rechtsnorm moet worden nagekomen (b.v. stemplicht, eedswet, inen ting etc.). Zoo ook in dit geval. De commissie heeft beklaagde's gewetensbezwaren wel niet erkend, maar de krijgsraad heeft dit blij kens zijn overwegingen in het vonnis wèl gedaan. Pleiter concludeerde daaruit dan ook, dat de beslissing van de commissie onjuist geno men is. Beklaagde kan zich daarom met suc ces op dit fait d'excuse beroenen en dient te worden vrijgesproken. Zoo het Hof het met deze opvatting niet eens zou zijn, drong plei ter op een straf aan, gelijk aan de preventieve hechtenis. Het verzoek tot onmiddellijke invrijheid stelling werd afgewezen. Het Hof zal nader uitspraak doen. PRODUCTIEKOSTEN DER MELK KUNNEN BELANGRIJK VERLAAGD WORDEN. Beter voeder in de eerste plaats. VOORTS O.M. OPVOERING VAN DE VEEBEZETTING PER HECTARE. In het Concertgebouw „De Vereeniging" te Nijmegen heeft vandaag te Algemeene Ne derlandsche Zuivelbond (F.N.Z.) een alge meene vergadering gehouden. Na de openingsrede van den heer Britzei werden eenige mededeelingen gedaan, waar na dr. ir. H. J. Frankena van het Rijksland bouwproefstation te Groningen een inleiding hield over de vraag „op welke wijze kunnen dejn-oductiekosten der melk nog worden ver laagd?" Globaal komt men In Friesland bijv. op dë volgende verhoudingen met betrekking tot het aandeel van den kostprijs van de melk; arbeidsloon 28 procent, veevoeder 22 procent en pacht 34'4 procent, terwijl in het Zuid- Hollandsche weidebedrijf, uitsluitend voor het melkvee, ongeveer de volgende cijfers zullen gelden: arbeidsloon 19 procent, veevoeder 36y2. procent en pacht 18 procent. Het zijn deze drie factoren, die bij het onderzoek naar kostprijsverlaging in aanmerking komen. Het arbeidsloon. De arbeidsbezetting in een groenbedrijf wordt practisch geheel beheerscht door de arbeidskrachten, noodig voor het melken van vee. Men moet echter in het oog houden, dat, behalve voor de directe productie, ook werk verricht moet worden om het land in stand te houden. Het is van belang, dat het aantal arbeidsuren boven het noodige personeel voor het melken tot het uiterste wordt beperkt. Dit is mogelijk door arbeidstoppen te vermijden, zooals bijv. in de hooiing en deze door aan gepaste maatregelen als inkuilen, voorwei den en stikstofbemesting over een langere pe riode te verdeelen. Het krachtvoeder. De onkosten, besteed aan krachtvoeder, loopen vrij belangrijk uiteen, tengevolge van een verschil in veebezetting en de mogelijk heid tot het winnen van voeder uit eigen be drijf. Wil men dezen post verlaten, dan zal aan twee voorwaarden moeten worden vol daan, nl. het winnen van een product van betere kwaliteit en zulks tegen een prijs, die per eenheid voederwaarde beneden den krachtvoederprijs ligt. Bij de maatregelen, die in technisch opzicht genomen moeten worden voor dit doel, kan men drie middelen aangeven, nl. beter hooi winnen, ensilage en kunstmatig grasdrogen. Bij de eerste komt vooral de winning van het hooi in een jonger groeistadium in aanmer king. Het kuilvoederprobleem is door het uitge breid onderzoek van praktijkmonsters in den winter 1937-1938 belangrijk verder geko men. Duidelijk is gebleken, dat het bij toe passing van de Finsche methode van inkuilen een uiterst waardevol voeder kan zijn en voor een zeer groot deel de bezwaren voor de zuivel kunnen worden ondervangen. Het kunstmatig gedroogde gras komt in zijn samenstelling het krachtvoeder nog het meest nabij. De pacht. De pacht heeft als derde factor een belang rijken invloed. De groote vraag naar land veroorzaakt een pachtprijs, die in vele ge vallen niet in overeenstemming is met de uit komsten van het bedrijf. Een middel, dat den invloed van de pacht kan verminderen is opbrengstverhooging Deze zal zijn te bereiken door hoogere productie per dier en door opvoering van de veebezetting per H.A. Beide dingen zijn mogelijk, waarbij vooral nader aandacht besteed moet worden aan de productie in verband met het voedselverbruik. Dit dient een verlengstuk van onze melk- controle te worden. De grootste productie vermeerdering is te bereiken door het opvoe ren van de veebezetting. Op grond van ver schillende berekeningen kwam spr. tot de conclusie, dat het heele samenstel van maat regelen. in bedrijfsverband toegepast, de pro ductie van het grasland met 50 procent kan verhoogen. maakt en met een snelheid, waarop een dagbladbedrijf is ingesteld I

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2