Thijs IJs knapt het weer op! Volksstemming voor alle nationaliteiten in Tsjecho - Slowakije. Brief aan Runciman. Ochtendbeurs Amsterdam DOXDERDAG IS SEPTEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBEAD 2 Mussolini adviseert: Het Italiaansche blad Popoio d'Italia van 15 September publiceert onder het opschrift „Brief aan Runciman" een artikel van Mussolini, waarin deze o.a. zegt: „Toen gij enkele weken geleden Londen ver liet om u naar Praag te begeven, had de we reld geen duidelijke voorstelling van uw taak, uw bevoegdheden en uw verantwoordelijkheid. Was uw missie een officieele? Was zij niet of ficieel? Dit alles bleef in een soort Londen- schen nevel gehuld. Allen waren gedwongen den ijver te bewonderen, waarmede gij uw zware taak ter hand nam. Gij hebt in den loop der laatste weken ontelbare memoranda en honderden brieven gelezen, dozijnen personen ontvangen, met de leiders van alle nationali teiten gesproken. Want het gaat niet slechts om een Duitsch. doch om een Hongaarsch, een Poolsch, een Slowaaksch probleem, zoo veel problemen als er nationaliteiten zijn, waarmede in Versailles de Benesj-republiek „geïnflationneerd" werd. Ik ben er van overtuigd, dat gij in uw hart reeds tot een conclusie zijt gekomen: daar er geen Tsjecho-Slo- waaksche natie is, kan er ook geen Tsjecho-SIowaaksche staat zijn. De grondelementen van de verschillende rassen en kunnen elkaar niet uitstaan. Slechts de dwang houdt hen tezamen. Te Versailles moest een nieuw Bohemen een historische naam met een homogene bevolking van Tsjechen worden gegrondvest: Doch in plaats hiervan heeft men Tsjecho- Slowakije uitgevonden en daarmede een kunstmatigen staat geschapen, die bij de ge boorte alle elementen van zijn zwakte en zijn gemis aan levensvatbaarheid heeft meegekre gen. Sedert de rede van Hitler is voor u, mijn heer Runciman. de goede tijd aangebroken, gij kunt handelen en wat tot stand brengen, dat in de geschiedenis ingang zou vinden. Thans is het geen tijd meer voor compromis sen. Karlsbad is reeds lang achterhaald. Gij, mijnheer Runciman, moet een voudig aan den heer Benesj de volks stemming voorstellen, niet slechts voor de Sudeten Duitschers, doch voor alle nationaliteiten, die zulks zullen verlangen. En als Benesj nu eens de volksstem ming van de hand wijst? Dan zult gij hem aan het verstand brengen, dat Engeland zich nog wel eens zal be denken, voordat het zich in een oor log stort om een fïctïestaat te redden, die ook in zijn geografische samen stelling een monsterachtig maaksel is, zoodat men hem steeds weer als een blindedarm- of worststaat betitelt. Wanneer Londen zegt, dat het op zijn standpunt blijft staan, zal nie mand het wagen, zich te roeren. Het spel is toch niet den inzet waard. Wanneer Hitler zich vermeten had 3y2 mil- lioen Tsjechen te annexeeren. dan zou Euro pa reden hebben, zich op te winden en alarm te slaan. Doch Hitier heeft nooit daaraan ge dacht. De Führer houdt zich bezig met 3J< mil- lioen Duitschers en bekommert zich uitslui tend om hen. Niemand kan hem dit recht be twisten. En allerminst wij Italianen, die op zulk gebied precedenten hebben meegemaakt. Hebt slechts den moed, mijnheer Runci man, stelt de volksstemming voor, of beter ge zegd de volksstemmingen. Er zijn geheele gebieden, waar de volks stemming eenvoudig zal leiden tot aansluiting bij het broedervolk. Er" zijn echter ook gebie den, waar de verschillende rassen sterk ver mengd zijn, en een scheidingslijn zonder meer niet mogelijk is. Hier zou het systeem van de „zoogenaamde gelijkgerechtigde kantoniseering" of iets der gelijks kunnen worden toegepast. Wanneer men de gebieden voor de volks stemmingen heeft vastgesteld, zijn nog het tijdstip, de voorwaarden en het toezicht te regelen. Dit toezicht zou een internationaal toezicht kunnen zijn, dat bij de stemming in het Saar- gebied zijn nut heeft bewezen. Mijnheer Runciman, ik heb zoo den indruk, dat deze brief u belangstel ling zal inboezemen. Wanneer dit in cident geregeld is, zal wederom een zuivering van de kaart van Europa ge schied zijn. Een brandhaard van wan orde en onrust zal gebluscht zijn. Voor Italië is het vrijwel onmogelijk, met Tsjecho-Slowakije vriendschap te onderhou den, Doch met een toekomstig Bohemen zou dit zeer wel mogelijk zijn. Een nieuwe politiek-territoriale situatie zou aldus een nieuw evenwicht en nieuwe mo- AGENDA DONDERDAG 15 SEPTEMBER Groote Kerk. Orgelbespeling. 34 uur. Broederkerk, Parklaan: Opwekkingssamen komst, 8 uur. Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat 22: Psychometrische avond, 8.15 uur. Rembrandt Theater: Nationale Film „Veer tig jaren". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Meisjes van 17". Op het tooneel: To Rhama. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Tarantella", 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De weg naar Rio". 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „Op leven en dood" en „In levensgevaar", 8 uur. Movlac Uurfilm Theater: Feestelijke Intocht van de Koningin te Amsterdam. Allegorische optocht te Haarlem enz. Doorloopende voor stellingen van 2.3011.30 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. Bloemendaal: Raadsvergadering 2 uur. VRIJDAG 16 SEPTEMBER Bioscopen, nieuw programma. gelijkheden in het leven roepen. En, wat voor al gewicht in de schaal legt, Europa zou voor een oorlog gespaard blijven. Grenzen, die met een pennestreek getrokken zijn, kunnen door een nieuwen pennestreek veranderd worden. Een geheel andere zaak is het echter, wan neer de grenzen door God's hand of het bloed der menschen getrokken zijn. Tsjecho-SIowaaksche schrijvers komen op voor hun vaderland Beroep op ,,het geweten der wereld Een speciale medewerker schrijft ons uit Praag: De volgende circulaire wordt dezer dagen m alle landen der wereld verspreid: „Aan het geweten der wereld. Op dit hachelijk oogenblik, waarin over vrede of oorlog wordt beslist, wenden wij, Tsjecho Slowaaksche schrijvers, ons namens de Gemeenschap van Tsjecho Slowaaksche Schrijvers tot u allen, die het Geweten der Wereld vormt. Wij willen u met klemmenden ernst aan het volgende herinneren: Lange eeuwen hebben wij met onze Duit- sche landgenooten in één gebied gewoond, vruchtbaar was onze samenwerking ook op cultureel terrein. Toen wij onze onafhanke lijkheid op de Russische, Fransche, Servische en Italiaansche slagvelden heroverd hadden, hoopten wij en streefden wij er naar dat onze gemeenschappelijke geboortegrond een der brandpunten van een nieuw, van een beter Europa zou worden. Heden staan wij op den uitersten uitlooper der Europeesche democra tie: ten volle bewust van onze ver antwoordelijkheid tegenover de ge schiedenis verklaren wij plechtig, dat ons volk voor de catastrofe, die zich thans dreigt te voltrekken, geen schuld treft en geen schuld zal tref fen. Wij pogen met al onze krachten den vrede te-redden, die immers de vrede van ons allen is, maar wij zijn ook vastbesloten, voor de vrijheid van ons vaderland te vechten. Daarom wenden wij ons tot u, die in de eerste plaats geroepen zijt, die goederen te be hoeden, welke tot dusverre de eer en het voorrecht van Europa en van de beschaafde wereld vormen: ontzag voor de waarheid, vrij heid van geest en reinheid van geweten. Wij verzoeken u, zelf vast te stellen, waar men eerlijk bereid is tot vrede en rechtvaardig heid, en waar de kwade wil tot veroveren, die voor geen middel van geweld of leugen terug schrikt. Wij doen een beroep op u, om de openbare meening van uw land duidelijk te maken dat wij, wanneer ons een klein, vreedzaam volk op het gevaarlijkste punt van Europa den zwaarsten strijd wordt op gedrongen. niet alleen voor onszelf, maar ook voor u zullen vechten, en voor alle zedelijk en geestelijk bezit, dat het gemeengoed van alle vrije en vredelievende volken der wereld is. Niemand moge er de oogen voor sluiten, dat na ons de beurt aan andere naties en landen zou komen. Wij verzoeken allen schrijvers en voorts al len, die cultureel leven en werken, deze op roeping met alle mogelijke middelen onder de naties der wereld te verspreiden. Deze oproeping is namens de Gemeenschap van Tsjecho Slowaaksche Schrijvers onder teekend door haar bekendste leden, waarvan wij hier slechts de gebroeders Capek, Ivan Olbracht en Frantisjek Langer noemen, die ook in Nederland vele vrienden tellen. We drukken hier nog reproducties af van dagen ernstige incidenten hebben plaats gehad. rechts de Kerk foto's uit Tsjecho Slowakije, waar de laatste Boven de Raadhuisstraat te Warnsdorf; straat te Eger. Fransche pers prijst Chamberlain's stoutmoedigheid. „Een kans voor den vrede." De groote meerderheid der Parijsehe bla den verwelkomt de reis van Chamberlain als hoopgevenden factor, meldt Havas. Zij wijzen op den moed van den Britschen staatsman en stellen vertrouwen in zijn vastberadenheid. Zoo schrijft Frossard in de „Homme "Libre": „Deze in de geschiedenis ongekende stap, welke getuigt van den ernst van den toestand verzekert den grooten grijsaard de eerbiedige bewondering van de beschaafde wereld. Ik ben er van overtuigd, dat hiermede een oorlog onmogelijk gemaakt wordt". In de „Populaire" schrijft Léon Blum: „Het besluit van Chamberlain beteekent een edel en stoutmoedig gebaar ter wille van den vrede. Zulk een stoutmoedigheid is noodig ook al schijnt zij avontuurlijk en zelfs ver metel. Van welken kant ik het moedige be sluit van Neville Chamberlain bekijk, ik zie daarin een kans voor den vrede. De „Oeuvre" schrijft: „Welk een hoop voor de wereld, als Chamberlain en Hitier mor gen of overmorgen het eens worden om drie andere uitnoodigingen te verzenden, n.l. aan Daladier, Mussolini en Stalin. Zal men de gelegenheid voorbij laten gaan? De commu nistische „Humanité" zegt den man te prij- zijn, die „den vernederenden pelgrimstocht aanvaardt". Naar de meening van de „Ordre" heeft Chamberlain geen enkele kans van slagen, tenzij hij de psychologie van het na- tionaal-socialisme niet miskent en vast be sloten is, zich niet voor Hitier te vertoonen als een „bedelmonnik". Hulde der Britsche pers. Het bezoek van Chamberlain,, aan rijkskanselier Hitier, wordt door de Britsche ochtendbladen met warmen bijval begroet. De bladen brengen hulde aan Chamberlain's moed en staatsmanschap. „De Times" zegt': „Het bericht zal een gevoel van opluchting en diepe voldoening brengen bij allen, enkelen uitgezonderd, wien de ontmoeting met. een dictator onbegrijpelijk en verkeerd voorkomt. Het bezoek beteekent in elk geval het toppunt van de pogingen van de Britsche regeering een verzoening te bevorderen en de sombere ontwikke ling van den toestand tegen te gaan. Door hare pogingen heeft de Britsche regeering voor het Britsche rijk den titel veroverd van „wakkeren schild wacht voor vrijheid en vrede". Naar de meening van de „Daily Herald" heeft Chamberlain niet slechts een moedigen, maar ook een bijzonder verstandigen stap gedaan. De „Daily Telegraph" schrijft: „On der vier oogen, en beiden beseffende de groote belangen welke op het spel staan, kan het niet anders of Cham berlain en Hitier zullen alle misver standen en tegenstellingen uit den weg ruimen om een oplossing te vin den". ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELUNC Ruikgraag' had in dien tusschentijd gauw de deur geopend en de eigenaar van het kasteel kwam grommend en brommend binnen. Hij keek nijdig om zich heen. Waarom duurde het zoo lang, voordat ik werd opengedaan? riep hij luid. Dickie en Snorretje konden natuurlijk woord voor woord verstaan. Wel.... ziet Uik.... ehik was met het eten bezig! jokt Ruikgraag, die natuurlijk de twee vrienden niet verraden wilde. Nog al met het eten bezig? En is het nu klaar? riep Buldermans, zoo heette de eigenaar van het kasteel, verder. Jawel, meneer Buldermans. alles is nu klaar. Wilt U uw gang maar gaan. Alles staat al op tafel. Het wordt misschien al koud! Dickie en Snorretj wachtten af De „News Chronicle" zegt, dat Chamberlain een der moedigste en meest verbazingwekkende stappen in de moderne diplomatieke geschie denis gedaan heeft. Als Chamberlain en Hitier tezamen con- fereeren, schrijft de „Daily Express, kunnen de gemobiliseerde legers in rust blijven. De „Daily Mail" zegt, dat de wereld zich zal verheugen, dat beide staatslieden bijeen komen, en dat zij met ingehouden adem het resultaat van hun besprekingen zal afwach ten. Uit alle deelen van het Britsche rijk worden voorts betuigingen van instemming en geestdrift met het be sluit van den ministerpresident ont vangen. Zoo wordt uit Canberra ge meld dat de minister-president, Lyons, aan Chamberlain telegrafisch zijn diepe bewondering heeft uitgespro ken en hem verzekerd heeft van den steun der Australische regeering voor het behoud van den vrede. Uit Wellington wordt gemeld, dat Savage, de minister-president van Nieuw-Zeeland, heeft verklaard: „waar Groot-Brittannië is, moeten wij zijn. Mackenzie King, de premier van Canada, heeft aan Chamberlain het volgende geseind: „met groote voldoening hebben mijn ambtge- nooten en ik kennis genomen van uw voornemen om Hitier te bezoeken". VOORTZETTING DER ONDER HANDELINGEN MET DE SUDETEN DUITSCHERS? Runcilnan's missie zou basis voor bespreking gevonden hebben SUDETEN DUITSCHERS STELLEN ZELF BESCHIKKINGSRECHT THANS VOOROP. Over de besprekingen, die tusschen Henlein en Runcïman's medewerker Ashton Gwatkin hebben plaats gehad deelt het Centrale Co mité der Sudeten Duitsche Partij mede: „Henlein verklaarde, dat een onmid dellijke en werkelijke inwilliging van de eischen der partij nog de mogelijk heid tot het voeren van onderhande lingen met de regeering zou verschaf fen. De acht punten van Karlsbad zou den dan echter niet meer als basis kunnen dienst doen. Men zou rekening moeten houden met een zelfbeschikt kingsrecht voor de Sudeten Duit schers". Reuter meldt, dat Ashton Gwatkin boven dien een onderhoud met Franck heeft gehad. Het verluidt, dat Franck heeft gezegd, dat de Sudeten Duitschers bereid zijn de onder handelingen te hervatten, zoodra de vier pun ten van hun ultimatum zullen zijn aanvaard, doch hij voegde hieraan toe, dat met het oog op de redevoering van Hitier en de gewijzigde omstandigheden in Tsjecho Slowakije de Su deten Duitschers de regeeringsvoorstellen niet langer als een geschikte basis voor onderhan delingen konden beschouwen. Franck heeft ook verklaard dat de Sudeten Duitsche partij bereid is direct een beroep op alle Sudeten Duitschers te doen zich kalm te houden, zoodra voldoening zal zijn gegeven aan de vier eischen. Het wordt mogelijk geacht, dat door de bemiddeling der Britsche missie een basis voor overeenstemming is bereikt. Italië aclit Chamberlain's daad buitengewoon belangrijk. „Groot gevaar wordt vermeden." Stefani noemt den stap van Chamberlain een gelukkige daad. welke juist op het oogen blik gedaan wordt, dat de vrede dreigt onder te gaan. De ..Popoio di Roma" schrijft: ..Men moet hopen, dat de ontmoeting van heden tot oplossing leidt van de Tsjecho-SIowaaksche kwestie. Het initiatief van den Britschen mi nister-president", aldus het blad, „verplicht de geheele wereld". United Press meldt uit Rome. dat Chamberlain's bezoek aan Hitler in politieke kringen te Rome groot op zien heeft gebaard. Volgens de alge- meene opvatting is het besluit van Chamberlain „tot een zoo ongewoon koenen stap", een teeken dat een groot gevaar vermeden wordt, een gevaar dat grooter was dan het naar buiten toe had geschenen. Chamberlain's „bestendige vredes- en verzoeningspolitiek" vindt in die zelfde kringen waardeering. Zelfs op het oogenblik. dat de crisis in een hopeloos stadium was getreden, is de laatste hoop niet verdwenen nu beide staatslieden elkander zullen treffen. De Bilt voorspelt: Meest matigen Noordoostelijken tot Noordelijken of Noordwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, koude nacht, weinig verandering in temperatuur overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 777.8 m.M. te Valentia. Laagste 727.1 m.M. te Vardö. De depressie in het Noordoosten is nog zeer diep, doch vult aan de Westzijde regelmatig op. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Wes ten verplaatst zich oostwaarts, doch wordt gevolgd door een diepe Oceaan-depressie. Langs de Westzijde van het gebied van lagen luchtdruk in het Noordoosten bewoog zich een strooming van zeer koude polaire lucht naar het Zuidoosten en Zuiden, die de in onze om geving en in Centra al-Europa heerschende zomerwarmte naar het binnenland van Europa terugdrong. Het overtrekken van het koude- front ging gepaard met veel regen, vooral in ons land en in Noordwest-Duitschland en werd gevolgd door een sterke afkoeling. Deze af koeling kwam het het sterkst tot uiting in de lage ochtendtemperaturen in Engeland en Ierland, in ons land en in Noord-Duitschland. In het binnenland van Zweden en op Jan Mayen komt reeds vorst voor, de stations op het Noordelijk deel der Noorsche kust melden minder lage temperaturen. Een smal gebied van slecht weer en regen strekt zich uit over de Duitsche middelgebergten tot in Noord- Frankrijk, ten Zuiden daarvan is het weer nog geheel zomersch. In ons land blijft het weer in het eerste etmaal opklarend, met zwakken tot matigen wind uit Noordoost tot Noord en zonder buien van beteekenis. BAROMETERSTAND Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 766 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEEP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 7.41 uur; n.m. 20.04 uur. Strand berijdbaar van 12.4518.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. De grootste sorteering VULPENNEN en VUL- POTLOODEN van Haarlem vindt U bij den Vulpenspecialist OfffiSartCiEta ZIJLSTRAAT 90 TELEFOON 11161 (Adv. Ingez. Med.) Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden, van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 327—331 H. V. A 461—466 Vergde Vorstenl. 11V278]/2 Amst. Rubber 229230 Philips 234—237 A.K.U. 41—411/z Unilever 139—141 y2 Beth. Steel 43 9/16—44 U. S. Steel 43 3/4-44 3/8 Republic Steel 13 1/8—13 7/16 Anaconda 24 3/425,/2 Shell 10 9/16—10 13/16 Tidewater Ass. Oil 9 13/16—10 General Motors 3535y2 Kennecot Copper 30 1/430 1/3 WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.921/16 Berlijn 74.25 Parijs 5.00 1/4 Brussel 31.30 Zwitserland 41.87V2 New York 1.851/8 12.— uur. Londen 8.92 1/16 Berlijn 74.35 Parijs 5.00 1/4 Brussel 31.30 Zwitserland 41.86 Kopenhagen 39.83 Stockholm 46. Oslo 44.85 New York 1.85 1/4 Praag 6.42 Italië: vrije lire 9.80; reislire 8.75; bank papier 7. BLOEMENDAALSCHE BRIDGE CLUB. Op de door bovengenoemde vereeniging ge houden jaarvergadering is besloten, voortaan haar clubbijeenkomsten to houden in de so ciëteit .De Vereeniging" aan den Zijlweg. A.s. Vrijdag heeft de eerste clubavond plaats.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2