IAAT/TgjjIMCUlIN BURGERLIJKE STAND. IflM reinigt lotten en t pannen b londer moeite,™ ■donderdag is September 193? haaecem's dagbe'ai) 9 Chamberlain's initiatief bracht verlichting te Parijs. PARIJS, 15 September. Het was gister avond tusschen half twaalf en twaalf uur dat enkele avondbladen met groote koppen het onverwachte bericht brachten van Chamber lain's opzienbare reis naar Berchtesgaden. Het was alsof plotseling de stemming van het tal rijke publiek op de boulevards, een stemming die steeds somberder werd naar gelang het sneller elkaar opvolgen van de edities der couranten pessimistische berichten over den toestand brachten, zoodat men zich afvroeg of het behoud van den vrede nog mogelijk was. met een slag omsloeg. Men voelde het, men zag het aan de menschen, dat eenklaps een groote verlichting over hen gekomen was en de angstige vraag van zooeven of de vrede behouden zou blijven sloeg tegelijk om in een andere vraag: „Is er nog oorlog mogelijk?" Dit zelfde optimisme komt in de ochtend bladen van heden bijna unaniem tot uiting. In dikwijls ontroerende termen wordt de hoop uitgesproken dat het ergste nu vermeden zal worden en dat dank zij het initiatief van Chamberlain gesteund door Daladier de vrede bewaard zal blijven. De „Ma tin" schrijft: „Het onderhoud zal niet alleen dat zijn van een man met een man. van den leider van een rijk met den leider van een ander rijk, van een volk met een volk, maar een onderhoud waaruit de vrede moet voortkomen. En dan spreekt de Matin" Chamberlain persoonlijk toe: Mijnheer de eerste minister van Groot- Brittannië, de vurigste wensch van de man nen, de vrouwen en de kinderen van Frankrijk vergezellen u. Zij willen niet een slecht op gesteld verdrag, niet een rassentwist, zij wil len niet de verschrikkingen van twintig jaar geleden terug, zij willen vooral niet dat de Europeesche beschaving opnieuw aan een kruis geslagen zal worden, waarvan zij slechts kan afdalen om in een graf gelegd te worden. Zij stellen vertrouwen in u en ook in uw gast- hêeren. Zij hopen dat u een oplossing zult vinden die alle rechten eerbiedigt en die u de eeuwige dankbaarheid van de menschen zal doen verwerven". Nam Daladier het initiatief? PARUS, 15 September. United Press heeft vernomen, dat het initiatief voor Chamber lain's reis van Daladier is uitgegaan. Deze had Dinsdag voorgesteld, dat Stanley Baldwin zich als bijzonder afgezant van de Britsche regee ring zich naar Berchtesgaden zou begeven. Chamberlain, die principieel met het plan accoord ging, gaf er echter de voorkeur aan zelf te gaan. De voornaamste punten van het onderhouden zouden betreffen de mo gelijkheid van een plebisciet in het Sudetengebied, de kwestie van inter nationale controle en internationale politie. De aankomst van Chamberlain te München. MüNCHEN, 15 September: Ter begroeting van den Engelschen minis ter-president waren op het vliegveld Ober- wiesenfeld o.a. aanwezig: rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop, staats secretaris Von Weissac.ier, chef van het Pro tocol Von Dörnberg en de Duitsche ambassa deur Von Dirksen. Van Engelsche zijde waren aanwezig de Britsche gezant te Berlijn Sir Neville Hen derson en de consul-generaal van Groot-Brit- tannië te München. Het verloop van de kinder verlamming in ons land. In de Staatscourant van gisteravond is het aantal gevallen van de zoozeer gevreesde kin derziekte, poliomyelitis anterior acuta, beter bekend onder den naam kinderverlamming, over de afgeloopen week van 4 tot 10 Septem ber verschenen. In totaal werden thans in Ne derland 58 gevallen geteld, waarvan 31 in Zuid-Holland. Bezien wij de cijfers, welke ons de periode van 17 Juli tot nu oplevert, en dat is over het geheele land 255, naast die van het buiten land, als bijvoorbeeld Zwitserland en Zweden vooral, dan kan men voor ons land slechts spreken van een epidemietje, aldus dr. Tunt- ler, doch vergeleken bij voorafgaande norma le jaren in eigen land zijn er vele gevallen en geven deze een overeenkomstig beeld als in de jaren 1929, met 506 en 1930 met 599 ge vallen, toen er wel degelijk van een epidemie sprake was. De normale jaren vertoon en de volgende cijfers, genomen over een geheel jaar: 1927 50 1928 75 1929 506 (epidemiejaar) 1930 599 (epidemiejaar) 1931 136 1932 242 1933 146 1934 197 1935 52 1936 101 1937 60 Van 17 Juli tot 10 September zijn in ons land 255 gevallen voorgekomen. De brandpunten in ons land zijn Twente en Zuid-Holland, welke als de verspreidings haarden beschouwd kunnen worden. Frankrijk treft maatregelen tegen luchtaanvallen. PARIJS, 15 September (A.N.P.) De Pa- rijsche politie heeft na een conferentie op het ministerie van oorlog bekend gemaakt, dat met ingang van vandaag voor alle huizen te Parijs zand zal worden beschikbaar gesteld, dat moet worden neergelegd op den zolder of de bovenste verdieping. Een emmer en een schop moeten bij het zand worden geplaatst. In verschillende deelen der stad zijn reeds groote hoeveelheden zand aangevoerd. Het zand is bestemd voor de blussehing van bran den, welke door brandbommen zullen worden veroorzaakt. Ook in andere Fransche steden zullen voor zorgsmaatregelen worden genomen tegen luchtaanvallen. HAARLEM, 15 September. Ondertrouwd 15 September: C. S. Weijers en C. Hommers: A. M. P. A. Bloemarts en W. Kohlbrugge; W. H. J. v. d. Laan en R. van An del; G. W. G. Kroese en A. H. W. Jacobs- zoon; C. W. de Geus en J. C. Lammers; C. Jacobs en F. J. Pieters; W. E. Bouman en G. Schol te; J. P. P. Kloppers en A. E. M. van Leuven; C. A. Piers en H. M. Spruijt. Getrouwd 15 September: C. J. de Jong en E. M. Hagen: B Kok en E. J. Vonk. Bevallen 14 September: T. Klein—'Wijkstra. d.; A. van WijnenSchouten, z. Overleden 13 September: J. Krul, 59 j., Ro- zenprieelstraat. Roetheensche autonomisten nemen gematigder houding aan. Op regeeringsplan wordt gewacht. PRAAG, 15 September (Havas-A N.P.) Volgens de Lidove Noviny, het blad der onaf hankelijke Tsjechische linkerzijde, hebben de Roetheensche autonomisten besloten, gezien den toestand niet aan te dringen op een directe verwezenlijking van autonomie in Sub- Karpatisch Rusland. Zij hebben besloten te wachten totdat de regeering zelve een con creet plan zal aanbieden. Hetzelfde blad schrijft ten aanzien van de volksstemming: „Ons geduld is ten einde. Geen enkele regeering bij ons kan denken aan een volksstemming. Door de ver dediging van onze grenzen tegen vijan den in binnen- en buitenland verdedi gen wij ook de grenzen van Frankrijk en Engeland. Wij luisterden naar de raadgevingen onzer vrienden, maar kunnen niet verder gaan met conces sies, daar dat zou neerkomen op een vrijwillig ontbinden der republiek. Minister Bechyne heeft gezegd, dat wij met onze concessies geen millimeter verder zullen gaan. Deze verklaring, welke verantwoorde lijkheden aanvaardt, moet worden geëerbie digd, niet alleen door onze vrienden, doch ook door onze vijanden." Hevige brand te Breda. Groote schade in Teolinfabrieken aangericht. Gisternacht om twee uur werd brand ont dekt in de expeditie en opslagplaatsen van de bekende Teolin-fabrieken der N.V. Vernis- en Verfwarenfabrieken voorheen J. Wagemakers en Zn. aan de Molengrachtschesfcraat te Bre da. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaat se was, bleek het onmogelijk iets tegen de vuurzee uit te richten, zoodat de expeditie en werkplaatsen geheel uitbrandden. De brand weer, die met volledig materiaal aanwezig was, slaagde er echter in, de fabrieksgebou wen te behouden. Omstreeks vijf uur was het gevaar voor uit breiding van den brand geweken, om tien uur Woensdagmorgen waren echter de brandende olie, lakken en verf nog één vuurzee. De ge heele voorraad is verloren, waardoor de scha de in de tonnen loopt. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Alles was verzekerd. (A.N.P.) Het „Groot Ned. Volkstooneel". Komt geregeld in Stadsschouwburg en Concertgebouw spelen. Het bekende gezelschap „Groot Ned. Volks tooneel" dat Zondag j.l. in den Stadsschouw burg nog een voorstelling gaf van „Dolle Hans" zal vaste bespeler te Haarlem worden en voor stellingen geven in 't Gem. Concertgeb. en den Stadsschouwburg. De bedoeling is, op de Zon dagen populaire voorstellingen te geven tegen populaire prijzen, terwijl eveneens sprookjes- matinées voor de jeugd gegeven zullen worden in den Stadsschouwburg. In verband met deze vaste bespeling te Haarlem zal het gezelschap belangrijk uitgebreid worden (daar thans nog een troep op tournée gaat). De artistieke lei ding van het geheel zal bij den acteur Willem Goossens berusten. Zondagavond a.s. zal men in het Gem. Concertgebouw' een voorstelling geven van het successtuk: „Het Biechtgeheim" dat een goede pers heeft gehad. De Tel. schreef: „Een stuk gespeeld met allen ernst, waard om door een ieder gezien te worden." De Maasbode: „Daar de hoofdfiguur, de priester, door zijn eminent en sterk doorvoeld spel het stuk draagt en opheft, moet het ge heel slagen." ARROND. RECHTBANK. Aanrijdingen op den Provin cialen weg te Zaandam. De Provinciale Weg te Zaandam staat in een kwade reuk want op dezen weg gebeuren nog al eens auto-ongelukken-en aanrijdingen. Op den zevenden Mei van dit jaar had een 21-jarige automobilist uit Amsterdam op de kruising Provinciale WegStationsstraat een wielrijder aangereden die ernstig gewond werd en met een zware hersenschudding naar het Gemeente Ziekenhuis te Zaandam werd vervoerd. De autobestuurder had zich hedenmorgen voor de Rechtbank te verantwoorden wegens roekeloos rijden. Als eerste getuige verscheen de aangeredene, een 50-jarige horlogema ker, die inmiddels hersteld was. Hij kon zich van het ongeluk niets meer herinneren, door de opgeloopen hersenschudding. De getuige vertelde verder dat hij zes weken in het zie kenhuis had vertoefd. Op een vraag van den president hoe het met de schadevergoeding stond, antwoordde de getuige, dat de politie aan z'n vrouw niet het adres van verdachte had willen zeggen. De verdachte beweerde eveneens dat de politie ook hem het adres van getuige niet had willen zeggen. „Wat is dat nu weer voor een onzin" zei de president. Tenslotte diende getuige een schadevergoe ding in en de verdachte beloofde dit te zullen betalen. De verdachte vertelde dat er twee vracht auto's voor hem hadden gestaan waardoor het uitzicht werd belemmerd. Een deskundige verklaarde dat de wagen van verd. niet in uitstekende conditie verkeerde. De snelheid waarmede verd. gereden had bedroeg ongeveer 60 K.M.. volgens zijn eigen verklaringen. De officier vond dat verdachte onvoorzich tig heeft gereden. De fietsrijder heeft geen fout gemaakt. Er zijn echter verzachtende omstandigheden en daarom wilde spr. geen nechtenisstraf requireeren, doch een geld boete van f 25. Een vertegenwoordiger uit Amsterdam haci op 13 Juni eveneens op den Provincialen Weg nabij de Hembrug. het ongeluk tegen een handwagen aan te rijden, waardoor een 17- jarige jongeman door de auto werd geraakt en ernstig werd gewond en vier weken in een ziekenhuis moest worden verpleegd. De bot sing was ontstaan doordat de vertegenwoor diger een te kleine bocht maakte bij het pas- seeren. De verdachte bekende dit. De Officier vond het een ernstig feit en vorderde I' 100 boete en ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen voor den tijd van 6 maanden De verdachte zeide, dat daardoor zijn brood winning verloren zou zijn. PETER PECH-AVOND De afdeeling Haarlem van de V. A. R. A. or ganiseert op Zaterdag 30 October een z.g. Pe ter Pech-avond, waar naast een cabaret-en semble ook de van de radio-uitzendingen be kende conferencier Peter Pech zal optreden. HAARL. WEER- EN STERRENKUNDIGE KRING Het bestuur van den Haarlemschen Weer- n Sterrenkundigen Kring, afdeeling van de Ned. Vereen, voor Weer- en Sterrenkunde heeft het programma van het Winterseizoen 1938 1939 opgemaakt. De volgende voordrach ten zullen gehouden worden op: Vrijdag 16 September: Dr. H. Groot, Extra- alactische nevels. Vrijdag 21 October: Dr. S. W. Visser, Land en Zeewind. Vrijdag 18 November: Dr. A. J. M. Wanders. Witte dwergsterren. Vrijdag 16 December: Dr. J. Casparie, De Tijd. Vrijdag 20 Januari: J. Kroeskamp, Wolken- indeeling en Wolkenbouw. Vrijdag 17 Februari: Dr. T. van Lohuizen, Energieverlies van sterren. Vrijdag 17 Maart: Dr. P. Th. Oosterhoff, Ga lactische sterrenhoopen Vrijdag 21 April: Kleinere voordrachten van onze eigen leden. Alle lezingen zullen worden gehouden in een een zaal van het Gebouw Gedempte Oude Gracht 104 te Haarlem. JUBILEUM BIJ DE N. Z. H. T. M. Heden. Donderdag, was het 25 jaar geleden dat de heer F. L. Kerkhoff, commies titulair bij de N. Z. H. T. M., bij genoemde Maatschap pij in dienst trad. De jubilaris werd hedenmorgen gehuldigd ten kantore, waar mr. D. A. E. Immink, secre taris der Mij., hem waardeerend toesprak en hem namens de directie de gebruikelijke enveloppe overhandigde. Hierna had een bijeenkomst plaats in de vergaderzaal, waar de heer Kerkhoff werd toegesproken door den heer A. Steetskamp, namens het Jubileumsfonds. Deze toespraak ging gepaard met de aanbieding van een geschenk en een oorkonde. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den heer H. He- tem, commies en M. D. Constandse, ass.- afdeelingschef. De jubilaris, die verder den dag vrij had, werden nog geschenken aangeboden namens zijn tegenwoordige en zijn vroegere afdeeling. Stichting; Kinderbewaarplaats Haarlem-Noord. Een huis-aan-huis-collecte. Deze nuttige instelling, waarvan voorzitster is mevr. De VeerBlok Wybrandi en secre taresse mevr. Venemav. Doorn, werkt jaar lijks met verlies. In 1937 werden ruim 15500 kinderen verzorgd en ondanks het feit dat de grootst mogelijke zuinigheid wordt betracht, kan de jaarrekening onmogelijk sluitend wor den gemaakt. Het gemeentelijk subsidie is onvoldoende om het tekort te dekken en daarom heeft het bestuur vergunning gevraagd en verkregen, om in de week beginnend 19 September we derom een „huis-aan-huis-collecte" in Haar lem-Noord te houden. Wij bevelen deze collecte aan in de goed- geefschheid onzer talrijke abonnés in Haar lem-Noord. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 16 SEPT. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen 10.20 Parijs Radio 12.05 Droitwich 1.15 Nel. Brussel 1.50 Fr. Brussel 2.20 Droitwlch 3.30 Radio P. T. T. Nord 4.20 Keulen 5.20 Parijs Radio 6.50 Fransch Brussel 7.20 Pa rijs Radio 7.50 Diversen of gram. muziek 8.35 Keulen 9.35 Fransch Brussel 10.10 London Re gional 10.50 Keulen (Leipzig). Progr. 4: 8.00 Ned. Brusseï~9.20 Diversen 10.35 London Regional 5.20 Droitwich 6.45 London Regional 7.05 Droitwich. Progr. 5 8.00—7.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Kris kras door Europa 1. The white cliffs of Dover, L. P. A. Band 2. Weekend in Scheveningen, Louis Davids 3. Hungaria Marsch. Magyari Imri 4. Carry on London, Billy Cotton 5. Der Meistersinger von NUrnberg, Berl. Phil. Orkest 6. ParisParis, Orquesta Pesenti 7. Der Graf von Luxembourg. Ork. Sol. Koor 8. Wiener Volksmusik, Dajos Bela 9. One night in Napoli. Scott Wood 10. Tiroler Holzhackerbuabn, Acc. Melodiker 11. Spanish Love, Eldorado's Tango B. 12. In Volendam, Avro's Kinderkoor. 13. Die Miihle imSchwarzwald, Dajos Bela 14. Mi Madrid, Arg. Orkest 15. Donausagen, W. B. Orkest. 8.0012.00 Diversen. VOORBEURS TE AMSTERDAM De politieke ontspanning kwam hedenmor gen op de wisselmarkt in de eerste plaats tot uitdrukking in een daling van den Ameri- kaanschen dollar. Terwijl gisteren te Londen bij het slot voor Amerlkaansche dollars nog 4 79'.- was bedongen, werd hedenmorgen bij de opening aldaar onmiddellijk gehandeld tegen 4.81 9'16, hetgeen op een vrij sterke in zinking ten opzichte van het Britsche pond wees. Te Amsterdam werden de dollars inge zet op 1.85 a 1.85 14 en nadien bleven zij zich in hoofdzaak bewegen omstreeks 1.85 1 '4. Het Nederlandsche egalisatiefonds dat gisteren nog dollars had afgegeven tegen 1.86 1/4 hield zich thans geheel afzijdig. Britsche pon den hielden zich op in de onmiddellijke om- a^ving van 8.92 1/16. Ook ten aanzien van dit devies bleef het Nederlandsche egalisatiefonds buiten de markt. Fransche francs waren onveranderd en golden 5.00 a 5.00*'. Belga's waren 31.28 a 31.32. Het disagio voor Belga's was belangrijk grooter geworden en bedroeg circa 20 cents voor 1 maand en circa 67 cents voor 3 maan den. Dit wekt het vermoeden, dat men voor Belga's welke zich geheel naar den Amerikaan schen dollar richten, in verband hiermede eerlang een lager Drijs verwacht. De Scandinavische deviezen waren vrijwel onveranderd. Zwitsersche francs waren 41.84 a 41.89. Duitsche marken golden 74.30 a 74.70. De goudprijs was gedaald en bedroeg circa 2072.— voor baren. Op de niet-officieele vroegbeurs bestond he denmorgen een vaste stemming, die natuur lijk voortsproot uit de verbeterde politieke si tuatie. -I*1 locale fondsen verkeerden vrijwel zonder uitzondering vrij krachtig in herstel Ook de Amerlkaansche aandeelen werden over de geheele linie op een verhoogd peil verhan deld. LISSE De burgemeester verlaat onze gemeente. Benoemd tot burgemeester van Wassenaar. Dr. S. F. C. A. M. baron van Wijnbergen, By Kon. Besluit van 12 September is r.et ingang van l October 1938 benoemd tot bur gemeester van Wassenaar: dr. S. F. A. C. M. baron van Wynbergen, burgemeester der ge meente Lisse. Dr. S. F. A. C. M. baron van WUnbergen, werd 16 September 1897 te Eindhoven gebo ren. Zijn vader was daar toen ambtenaar van het O.M. In 1903 vertrok de familie van Wynbergen naar Gelderland, waar baron van Wijnbergen Sr., voorzitter was geworden van den Raad van Beroep te Arnhem. In deze gemeente bezocht de jonge baron van Wijn bergen de lagere school en te Katwijk liep hij later het Gymnasium der Jezuieten af. Hij studeerde philosophie aan de Gregoriaansche Universiteit teRome en promoveerde in 1926 tot doctor in de wijsbegeerte. Van 1926 tot 1928 was hij werkzaam ter secretarie van Utrecht; met ingang van 27 Januari 1928 werd hij burgemeester van Waalre, welk ambt hy drie jaar bleef vervul len. Van 15 Maart 1931 af staat burgemeester van Wijnbergen nu aan het hoofd der ge meente Lisse. By het aanvaarden van zyn ambt te Lisse beloofde hy, zich met volle toewyding aan zyn taak te zullen wijden. En aan die toewyding heeft het waariyk niet ontbroken. Burgemeester van wynbergen heeft zich steeds met liefde aan zijn taak gegeven en is een gezien en bemind burgervader. Onze gemeente zal hem noode missen. Toen baron van Wijnbergen benoemd werd tot burgemeester der gemeente Lisse was het reeds crisis-tyd en zyn positie was niet gemakkelijk te noemen. Mede onder zyn lei ding kwam het uitbreidingsplan dezer ge meente tot stand. Zuinig beleid noopte tot de grootst mogelyke zuinigheid waardoor moest worden afgezien van de uitvoering van ver schillende groote werken die op het program ma staan. Het is mede aan het voorzichtig be leid van den burgemeester te danken, dat de gemeente Lisse nog steeds niet tot de „nood lijdende" gemeenten behoort en de gemeente het heden ook nog zonder eenige Rijksbijdra ge kan stellen, zoodat de financieele zelfstan digheid kon worden behouden. Uit den aard van zijn ambt bekleedt hy verschillende func ties in deze gemeente. Voorts is burgemees ter van Wynbergen secretaris van de Contact commissie voor Natuurbescherming, Com missaris van de Centrale Rafeisen Bank te Utrecht en Commissaris van de N.V, Electri- citeitsbedrijf Hillegom-Lisse-Sassenheim. HAARLEMMERMEER Ernstige autobotsing. Woensdagmorgen had op den hoek van den Hoofdweg en den Spaarnwouderweg een bot sing plaats tusschen een luxe bestel-auto, be stuurd door den heer G. uit Hoofddorp en een vrachtauto bestuurd door den heer d. V uit Vijfhuizen, vermoedelyk doordat eerstge noemde geen voorrang verleende. De schok was zoo hevig, dat de auto van d. V. over den kop sloeg en deerlyk gehavend werd. terwyi de bestuurder een lichte hersenschudding be kwam. Ook G. bleek op verschillende plaatsen gewond te zyn, terwyl zyn auto ernstig be schadigd werd. Dr. S. uit Zwanenburg en Dr. K. Halfweg waren spoedig ter plaatse om hulp te verleenen. Na verbonden te zyn. wer den de gewonden naar hun woning vervoerd De politie stelde omtrent het gebeurde een onderzoek in. BLOEMENDAAL BLOEMENDAALSCHE REDDINGBRIGADE. Deze brigade houdt een ledenvergadering op Woensdag 28 September in hotel Roozendaal te Overveen. HEEMSTEDE OVERPLAATSING VAN ONDERWIJZEND PERSONEEL. B. en W. zullen aan den gemeenteraad voor stellen den heer J. M Overmeer, thans onder- wyzer aan de Cravenesterschool, over te plaat sen naar de Dreéfschool, ter voorziening in de vacature, welke ontstaan is door het ver trek van den kweellng-met-acte en den heer C. van Baaren. thans onderwijzer aan de Dreefschool en tydelyk gedetacheerd aan de Bronsteeschool. naar de u.l.o.-afdeeling van laatstgenoemde school. VERGADERING TUÏNLÏEDENVEREENIGING. Woensdagavond hield de Onderlinge Tuin- liedenvereeniging ..Aerdcnhout en Omstre ken" een'vergadering in café-restaurant „Hof- van Heemstede" die meer speciaal gewijd was aan de Dahlia-tentoonstelling. 90N VOOC CUCKEMKIM (Adv. Ingez. Medj Fraaie groepen en prachtige exemplaren waren aanwezig. De secretaris der commissie, de heer G. Boting. deed in het verslag der tuinkeuringen uitkomen, dat. al was het de eerste maal in de geschiedenis der vereeniglng dat hiervoor een prysvraag was gehouden, het succes zeer groot was geweest. De uitslag dezer keuringen, welke ver richt waren door de heeren K. Goudzwaard, G. Boting, P. Klaassen en W. Schuilenburg, en over 4 perioden had plaats gehad over het ty'dvak AprilSeptember was als volgt: K. Goudzwaard 487(4 punt. B. Nieuwenhuls 473 punten, H. v. Gurp 450 punten, H. Brokke 450 punten, D. Hoeven 421 punten. W. A. van Zadel 405 punten, C. v. Iperen 375 punten. Besloten werd Zaterdag 17 September as. een excursie te houden naar deze tuintjes, om 3 uur n.m. aanvangende Jan v. d. Bergstr. 15. Aan een 20-tal leden werden hyacinten, tulpen en narcissen uitgereikt, voor de in Februari a.s. te houden prysvraag voor huis- bloei. Voor de inzendingen ter keuring werden de volgende punten toegekend. Voor groep Dahlia's: H. v. Gurp, 9 pnt., T. Liefhebber, 8 punten. H. v. Iperen. manden Dahlia's 5 punten. Groep Primula's 8 punten. Groep Coleus 6 punten en vaas Zinia's 5 punten. Aan den heer Trompe voor vaas Zinla's 7 punten en aan den heer K. Goudzwaard voor groep afgesneden takken van zeldzaam voor komende heesters 8 punten. IJMUIDEN Drukke dagen voor de viscli- lossers. De eerste drie dagen van de week werden alléén door de trawlers bijna 30.000 manden visch aangevoerd, waarvan circa 18000 manden versche haring. Het verwerken van een derge lijke hoeveelheid visch vereischt heel wat ar beid, vooral van de vischlossers want al deze visch moet mand voor mand uit de ruimen der trawlers worden gehaald, over de plank worden gesleept en in de halkisten gesorteerd en gepakt, wat by haring wel het gemakke lijkst is, omdat daar weinig te sorteeren valt. Het komt op zulke drukke dagen dan ook wel eens voor, dat er een tekort Ls aan haven arbeiders, zooals byv. Maandagnacht. Het tekort werd aangevuld door vischknechts. Na een periode van slapte is deze drukte natuuriyk dubbel welkom. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thulsstoomende voor de Vrydagmarkt: Claesje RO 46. Vangst: 1300 manden ha ring. Dirkje RO 53. Vangst: 1350 manden haring, benevens 18 kantjes steurharing. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 315 Bloemendaal IJM 71 f 2700 650 Petten IJM 49 f 4790 3800 Haarlem IJM 9 f 5250 1700 Flamingo IJM 25 f 3350 Kotters: E 436 f 1520 Loggers: KW 78 f 1050, KW 60 f 460, UM 201 f 660, IJM 204 f 620 HARINGVISSCHERIJ. IJMUIDEN. Aan den afslag werd heden morgen aangevoerd: 64 kantjes steurharing. Prys f 6.70—f 6.30 per kantje. VL AAR DINGEN. Van de haringvisscherij kwamen binnen- VL 86, G. Brouwer, met 33 last. VL 89. A. Bot. met 28 last en KW 140, G. Guyt, met 28 last. Vertrokken ter haringvisscherij VL 205, VL 73, VI 83. VL 195 en GDY 116. SCHEVENINGEN. 15 September. Van de haringvisscherij kwamen binnen: SCH 37 Z. de Reus, met 30 last, SCH 169. J. Toet. met 31 last. GDY 379. C. Gilbert, met 40 last en SCH 328, T. Kramer met 30 last. Tezamen 131 last. MARKTBERICHT. (Versche visch) IJmuiden, 15 September Tarbot 88—80 ct. per KG. Tong 150—102 ct. per K.G. Heilbot 120—110 ct. per K.G. Griet f 30—f 18 per 50 K.G. Groote schol f 38 per 50 K.G. Middelschol f 30—f 32 per 50 K.G. Zetschol f 26f 20.50 per 50 K.G. Kleinschol f 23—f 10.50 per 50 K.G. Schar f 14—f 10.75 per 50 K G. Groote schelvisch f 36—f 25 per 50 K.G. Middel schelvisch f 32 per 50 K.G. Kleinmlddel schelvisch f 31—f 19 50 K.G. Kleine schelvisch f 20—f 7.80 per 50 K.G. Groote gul f 17—f 14.50 per 50 K.G. Kleine gul f 17—f 7 per 50 K.G. Wijting f 6.10—f 3 40 per 50 K.G. Makreel f 9—f 5.20 per 50 K.G. Versche haring f 2.65—f 1.95 oer 50 K.O. Kleinmiddel heek f 16 per 50 K.G. Kleine heek f 12—f 11 per 50 K.G. Kabeljauw f 82f 43 per 125 K G. Leng f 2.16f 0.75 per stuk. MARKTBERICHT. Scheveningen. 15 September. (Versche visch) Tarbot (klein) 6080 ct. per K.G. Griet 40—65 ct. per K.G. Tong 100—160 ct. per K.G. Middel schol f 12.40—f 15 per 40 K.G. Kleinschol f 3.80—f 11.40 pér 40 K.G. Schar f 2.50—f 3.50 per 40 K.G. Met versche visch waren hedenochtend aan markt de trawlloggers: SCH 266. G. de Ruiter, met f 228. SCH 70. J Tuinebreyer, met f 169.80. SCH 177. T. Blok. met f 208.20 en KW 72 w. van der Plas, met f 131.30 besomming.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7