BLÖEMENDAAL HAARLEMMERMEER IJMUIDEN HEEMSTEDE BURGERLIJKE STAND. VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Troepenconcentratie in de Oekraïne? Tsjechische officieren als verbindings commissie in de Sovjet Unie. HELSINKI, 16 September. (Reuter). Onder bevel van maarschalk Blücher is in de Oekrai- ne. volgens de aldaar verschijnende bladen, een Sovjetleger van 750.000 man geconcen treerd. De luchtmacht is van 1200 tot 2000 toestellen versterkt. Negen Tsjechische leger officieren zouden in de Oekraine zijn aange komen om als verbindingscommissie op te treden. Naar een vier-mogendheden- conferentie. Rome is er voor te vinden. ROME, 16 September. (Havas). De mogelijkheid van een conferentie, waarbij vertegenwoordigers van Groot Brittannië, Frankrijk, Duitschland en Italië aan een tafel zoüden plaats nemen, wordt in welingelichte kringen te Rome. na ontvangst van berichten uit Berchtesgaden, over de besprekin gen tusschen Hitler en Chamberlain, voor mogelijk, zooal niet voor waar schijnlijk gehouden. Deze gebeurtenis zou Italië niet onwelge vallig zijn. Integendeel. In dezelfde kringen, waar de aan het ein de van den avond uit Duitschland ontvangen berichten geruststellend werden beschouwd, is men van meening, dat de Engelsch-Duit- sche besprekingen te Berchtesgaden in ieder geval het uitgangspunt zouden kunnen vor men voor verdere onderhandelingen over alle aangelegenheden, welker regeling zou bijdra gen tot de consolideering van den vrede in Europa. Men wacht dan ook met veel belangstelling op de resultaten der beraadslagingen van het kabinet te Londen en de a.s. Fransch- Britsche besprekingen, van welke de latere ontwikkeling zal afhangen van de door Cham berlain ondernomen actie. De opening van de Staten- Generaal. Dankwoord van Chamberlain. MüNCHEN, 16 September. (Reuter-A.N.P. Een groote menigte juichte Chamberlain toe bij diens aankomst op het vliegveld Ober- wiesenfeld, waar Union Jacks en hakenkruis- vlaggen waren geheschen. Verwacht werd dat de minister-president direct na het noenmaal, dat op het vliegveld zou worden gebruikt, zou vertrekken. Om 12 uur 48 M.E.T. vertrok het Lockheed- toestel naar Londen. Chamberlain had tevoren nog de volgende verklaring voor de microfoon afgelegd: „Ik ben zeer erkentelijk voor de hartelijkheid en vriendelijkheid der mij, niet alleen door de regeering, doch ook door de bevolking, welke mij op straat heeft verwelkomd, bereide ont vangst.'Ik ga nu naar Engeland terug na mijn langdurig gesprek van gistermiddag met den rijkskanselier. Ik hoop spoedig opnieuw een onderhoud met hem te hebben, nadat ik tijd zal hebben gehad om overleg te plegen met mijn colle ga's te Londen". SUDETEN-DUITSCHERS MOETEN HUN WAPENEN INLEVEREN. De provinciale regeering van Bohemen heeft den bewoners der Sudeten-Duitsche gebie den gelast binnen 24 uur de in hun bezit zijn de wapenen uit te leveren. Bevel tot inhechtenisneming van Henlein uitgevaardigd. De officier van justitie te Eger heeft een bevel tot inhechtenisneming tegen Henlein uitgevaardigd. Het bevel is officieel ter kennis gebracht van alle buitenlandsche gerechtelijke autoriteiten. De Duitsche zenders hebben medegedeeld dat Henlein even te voren Tsjecho Slowakije had verlaten. (United Press). Het Veilingsgebouw. Omtrent de definitieve bestemming van het veilinggebouw is nog steeds geen beslissing genomen. Wel vernemen wij dat het Rijk zich voor dit gebouw zou interesseeren. Over het verloop der onderhandelingen is echter nog niets met zekerheid te zeggen. Het belastingkantoor te Haarlem o.a. heeft thans te weinig lokalen beschikbaar. lAAT/Tt^jjtKICHTIN Chamberlain's vertrek uit Berchtesgaden. BERCHTESGADEN, 16 September (D.N.B.) - De Britsche minister-president Chamberlain is om 10.13 uur Amsterdamsche tijd met den rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop en zijn gevolg per auto uit Berch tesgaden vertrokken. In opdracht van den Führer was de chef van de rijkskanselarij, staatsminister dr. Meissner, bij het vertrek aanwezig. Met den rijksminister van buitenlandsche zaken hebben de Britsche ambassadeur te Berlijn, Sir Neville Henderson, staatssecreta ris baron von Weiszacker en de chef van het protocol, baron von Dörnberg, den Britschen premier vergezeld naar München. Chamberlain en zijn gevolg keeren per extra-vliegtuig van de British Airways naar Londen terug. Bij gunstig vliegweer kan de Britsche premier vanmiddag tusschen vier en vijf uur te Londen terug zijn. Staatsminister Meissner bracht den Brit schen premier de groeten over van den Führer en gaf, namens den Führer, uitdruk king aan diens beste wenschen voor een goe de thuisreis. De auto's der Britsche staatslieden werden voorafgegaan door verscheiden auto's der S.S. en werden ook door eenige auto's van de S.S. gevolgd. Bovendien hadden twintig man der S.S. de wacht betrokken bij het hotel waar zij Cham berlain bij diens vertrek het nationaal-socia- listische saluut brachten. Chamberlain nam zijn hoed af. Hij glimlachte en het leek wel dat hij een goede nachtrust had genoten. „Terug naar Duitschland". Proclamatie van Konrad Henlein. Samenleving van Sudeten-Duitschers en Tsjechen onmogelijk geacht. De leider der Sudeten Duitsche Partij, Kon- rad Henlein, heeft naar het D. N. B. meldt, de volgende proclamatie uitgevaardigd: „Mijn volksgenooten. Als drager van uw vertrouwen en in het bewustzijn van mijn verantwoordelijkheid stel ik voor de geheele openbare meening der wereld vast, dat het onderdrukkingssysteem van het Tsjechische volk met het inzetten van machinegeweren, pantserwagens en tanks tegen het weerlooze Sudeten Duitsche volk zijn hoogtepunt be reikt heeft. Daardoor heeft het Tsjechische volk voor de oogen der geheele wereld laten zien, dat een samenleving in één staat definitief on mogelijk is geworden. De ondervindingen van een twintigjarige heerschappij van geweld en vooral de zware bloedoffers der laatste dagen verplichten mij te verklaren: 1. In 1919 werden wij met onthou ding van het ons plechtig toegezeg de recht op zelfbeschikking tegen on- .zen wil in den Tsjechischen staat ge dwongen. 2. Zonder ooit te hebben afgezien van het recht op zelfbeschikking heb ben wij onder de zwaarste offers alles geprobeerd in den Tsjechischen staat ons bestaan te verzekeren; 3. Alle bemoeiingen om het Tsjechi sche volk en de dragers van zijn ver- intwoordelijkheid te bewegen tot een eerlijk en rechtvaardig vergelijk zijn nislukt door een onverzoenlij ken wil tot vernietiging. In dit uur van Sudeten Duitschen nood wend ik mij tot u, het Duitsche volk en de geheele geciviliseerde we reld en verklaar: Wij willen als vrije Duitsche menschen leven. Wij willen weer rede en arbeid in ons vaderland. Wij willen in het Rijk opgenomen worden. God zegene ons en onzen gerechtvaardigden strijd". Het bestuur der Sudeten Duitsche partij heeft, naar het D. N. B. meldt, allen partij functionarissen en allen leden van den vei ligheidsdienst order gegeven zich onder alle omstandigheden en met alle middelen aan arrestatie te onttrekken. Lichte teleurstelling in Duitschland. BERCHTESGADEN 16 September (Havas). Het stilzwijgen der Britsche delegatie wordt verklaard door de zorg niets over de resultaten van het onderhoud te laten be kend worden aleer het kabinet te Londen en de Fransche regeering zijn geraadpleegd. Algemeen bestaat aan Duitsche zijde den wensch, dat Sudetenland bij het rijk zal wor den ingelijfd. Hitier zou de verzekering hebben gegeven, dat de toestand misschien nog langs vreed- zamen weg zou kunnen worden geregeld, maar hij zou hebben gewezen op de dringende noodzaak van een oplossing en op het onge duld der Duitsche minderheid in Tsjecho Slowakije. De plaatselijke toestand in het Sudetengebied blijft dus een ele ment, dat, volgens de Duitsche op vatting, het eenige nog dreigende gevaar vormt, doch van kapitale be te ekenis is. Een lichte teleurstelling Ondanks de door de Duitschers zeer open lijk betoonde voldoening, aldus besluit de ver tegenwoordiger van Havas zijn mededeeling, bemerkt men een zekere teleurstelling, dat het onderhoud van gisteren vandaag geen gevol gen heeft gehad. Men had zich voorbereid op een tweeden en een derden dag van onder handelingen, welke de hoop had kunnen geven, dat de modaliteiten van een overeenstemming, waarvan de Duitschers in beginsel vde aan vaarding niet in twijfel hadden getrokken, geheel hadden kunnen worden gesteld. EXAMENS. Op het dezer dagen te Amsterdam gehouden examen van de Vereeniging tot bevordering- van electrotechnisch vakonderwijs slaagden voor het diploma sterkstroommonteur: L. M, van Beugen, J. J. van Doorn, H. M. Huneker, A. Kersten, W. L. Knaap, G. Wielard, M. G. de Zwart. Zij werden opgeieid door den leider van den cursus te Haarlem, den heer B. P. Hoogendorp te Amsterdam. Prinses Juliana en Prins Bernhard niet aanwezig. 's-GRAVENHAGE, 16 September. Naar wij vernemen zullen H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard dit jaar de Koningin niet vergezellen bij de opening van de gewone zitting der Staten-Generaal op Dinsdag 20 September. Nieuw werkloozenreglement te Bloemeïidaal. De Raad der gemeente Blöemendaal stelde in zijn zitting van Donderdagmiddag een nieuwe Werkloozenregeling vast, volgens welke steun aan werkloozen in den vorm van werk verschaffing wordt verleend. Uitgekeerd zal worden 90 pet. van het loon, dat de betrokkenen bij 48-urige werkweek in 't bedrijf, waartoe zij behooren, zouden kunnen verdienen. De Raad is bevoegd vast te stellen, in over leg met de Commissie van Sociale Zaken, welke werken als werkverschaffingsobjecten kunnen worden aangemerkt. Vrijzinnig-Democratische Bond. School voor Voorbereidend Onderwijs in Haarlem-Noord gevraagd. De afdeeling Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond hield 15 September haar eerste leden vergadering na den vacantietijd in Hotel Lion d'Or. In zijn openingswoord kon de voorzitter, de heer A. Jongbloed, zijn vreugde uitspreken over de goede opkomst. Het belangrijkste punt van de agenda was de bespreking van voorstellen voor de alge- meene vergadering van den Bond, welke in November in Den Haag zal worden gehouden Bij acclamatie werd een voorstel aangenomen, om mr. L. G. van Dam, die dit jaar aftreedt als secretaris van het hoofdbestuur, doch herkiesbaar is, opnieuw candidaat te stellen. Het bestuur .van de afdeeling Haarlem had van het hoofdbestuur vernomen, dat op de algemeene vergadering een resolutie betref fende het werkloosheidsvraagstuk in behan deling zal komen. In verband hiermede ad viseerde de voorzitter de vergadering, thans geen eigen voorstel hierover in te dienen, daar in de volgende levergadering dus alle ge legenheid zal bestaan over dit urgente vraag stuk van gedachten te wisselen. De vergade ring ging hiermee accoord. Een voorstel werd aangenomen, om aan de Kamerfractie te ver zoeken, bij de Regeering aan te dringen op ongedaan making van de onbillijk geachte pen sioenkorting voor het spoorwegpersoneel. In principe werd verder besloten tot het instellen van één V.D. Vrouwenclub voor Haarlem, Blöemendaal en Heemstede. Een voorstel tot reglementswijziging werd daartoe aanhangig gemaakt. Bij de rondvraag werd door de heeren Van Gelder en E. Geerts met klem aangedrongen op een verbetering van het Openbaar Voor bereidend Onderwijs in Haarlem. Vooral werd daarbij gewezen op de urgentie van een der gelijke school in Haarlem-Noord. De heer A. G. Boes, wethouder van Onderwijs, zette de moeilijkheden uiteen. Hij zou niets liever willen, dan de gevraagde maatregelen voor te stellen, maar de gemeente kan niets doen op dit gebied zonder goedkeuring van de Rijksoverheid. De heer Geerts vond nog ge legenheid, uitvoerig te schetsen hoe in het geheele land het Openbaar Onderwijs in ver drukking is gekomen. In dit verband bracht hij, onder groote instemmin, hulde aan den heer Boes, voor wat hij onder deze omstandig heden, in Haarlem nog had weten te behouden en tot stand te brengen. Besloten werd, op de algemeene vergadering, nogmaals met kracht aan te dringen op een actie ten ^behoeve van een verbeterde positie van het Openbaar On derwijs. Met een woord van dank tot de aanwezigen sloot de voorzitter deze geanimeerde ver gadering. Nederlandsche auto in België verongelukt. Bestuurder om het leven gekomen. Op den straatweg tusschen Antwerpen en Turnhout is in den nacht te Westmalle, ter hoogte van het Trappistenklooster een Ne derlandsche auto, bestuurd door den 33-jari- gen M. Visser uit de Diepenstraat te Tilburg, die eigenaar is van een taxibedrijf, tegen een boom gebotst waarbij hij op slag werd gedood. Het ongeluk op dezen weg, welke kaarsrecht is, moet waarschijnlijk worden toegeschreven aan het feit, dat de bestuurder door slaap overmand werd. In den wagen be vond zich de 32-jarige mej. Van de Weijer uit Antwerpen, die ernstige verwondingen opliep. Zij verkeert echter buiten levensgevaar. Nadat de eerste hulp verleend was, is zij naar familie te Turnhout overgebracht. AANBESTEDINGEN Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat te Haarlem aanbesteed het leveren van een stoompont met toebehooren ten behoeve van de werken voor de verbetering van het Noordzeekanaal volgens de wet van 2 Januari 1917. Het laagst werd ingeschreven door Ver- schure en Co.'s Scheepswerf en Machinefa briek N.V. te Amsterdam voor f 177.900. Verder werd aanbesteed het bouwen van twee dienstwoningen, aan het Noordhollandsch kanaal onder de gemeenten Landsmeer en II- pendam. Laagste inschrijver was W. van Duin te Ilpendam voor f 9092. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8,92 5/16. Berlijn 74.25. Parijs 5.00 3/8. Brussel 31,37. Zwitserland 41,91. New-York 1,85 13/16. 12 uur. Londen 8.92 3/16. Berlijn 74.25. Parijs 5.00 1/4. Brussel 31,39. Zwitserland 41,91. Kopenhagen 39.80. Stockholm 46.00 Oslo 44.80. New-York 1,85 13/16 Praag 6.42. Italië: Vrije lire 9,82Vj. Reislire 8.75. Bankpapier 7.20 ATHLETIEK. Int. atliletiekwedstrijden te Oslo. Uit Oslo: In het Stadion te Oslo zijn Don derdag de driedaagsche internationale athle- tlekwedstrijden begonnen. Onder de 15.000 toeschouwers was ook koning Haakon. Onze tweevoudig Europeesche kampioen Osendarp won de 100 M„ zonder al te veel moeite in 10.6 sec., De Engelschman Pen nington werd tweede in 10.8 sec., Van Beve- ren, die voor het eerst na zijn rust, veroor zaakt door de te Parijs opgeloopen blessure, weer uitkwam, wist zich niet te plaatsen. Hij kwam in zijn serie als vierde aan in 11,2 sec De uitslagen luidden: 100 M. 1. Osendarp, Nederland 10.6 sec.; 2. Pennington, Engeland, 10.8 sec., 3. Brandvold. Noorwegen 10.9 sec. 400 Meter: 1. Brow, Engeland, 46.9 sec., 2. Tammisto, Finland, 48,5 sec., 3. Karl Baum- garten, Nederland 48,6 sec., 1500 Meter: l, Wooderson, Engeland, 3 min 48.7 sec., 2. Mostert, België, 3 min. 50 sec., (nieuw Belgisch record); 3. Emery. Engeland. 3 min. 53,3 sec. Discuswerpenl. Kotkas, Finland, 48,99 Me ter, 2. Soerlie, Noorwegen, 48,76 M., 3. Bergh Zweden, 47,39 Meter. HONKBAL. PROMOTIE EERSTE KLASSE. Zaterdag a.s. wordt uitgemaakt wie het vol gende seizoen de door R. C. H. verlaten plaats in de' eerste klasse zal innemen. Dan wordt nl. de wedstrijd Schoten—A. F. C. gespeeld en de winnaar van dezen wedstrijd is de gelukkige, daar beide door een overwinning op R.C.H. gelijk staan. Door het bondsbestuur is besloten dat voor het geval na negen innings de stand gelijk is, de wedstrijd telkens met een innings verlengd wordt, tot dat een beslis sing verkregen is. De ontmoeting heeft plaats op het terrein van E.D.O. in het Noorder Sportpark en begint te vier uur. Bloemen- en Plantententoon- stelling. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der afdeeling Blöemendaal der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde wordt in „Huize Domi" aan het Zandvoorter- pad een onderlinge bloemen- en plantenten- toonstelling gehouden, die hedenmiddag door burgemeester jhr. mr. C. f. A. den Tex zal worden geopend. De tentoonstelling maakt een bijzonder fraaien indruk en zoowel buiten als binnen in de zaal staan talrijke prachtige bloemen en planten smaakvol opgesteld. Buiten vindi men rechts een border van bloeiende vaste planten van de firma van Empelen en van Dijk. Links staan eenige bak ken met groote knolbegonia's, ingezonden door den heer A. Jansen, tuinbaas van „Den nenoord". Verder is er een mooie collectie rotsplanten van den heer F. Króone, terwijl buiten van mej. H. Bunge, huize Kariol, Aer- denhout, een eigenaardige Eritrine opvalt. In de hal vindt men inzendingen van parti culieren, waaronder de collecties van mej. W. Druivestyn en van den heer II. yan Kra lingen de aandacht trekken. Binnen ziet u een schat van bloemen, de eene collectie is nog verzorgder dan de an dere en het geheel is een lust voor het oog. De gemeente Blöemendaal zond ter opluiste ring eenige verzamelingen planten in, die zeer zeker een vermelding waard zijn. Het heele tooneel wordt gevuld met een waarlijk schit terende collectie bloemen en planten van mej. II. Bunge, huize Kariol, tuinbaas de heer H. Boegschoten. Ook de firma J. M. Barnhoorn heeft vele bloemen ingezonden: anjers, rozen, ja wat niet al, het eene nog mooier dan het andere. Het is 'vén frissche kleurenpracht die ieders bewondering zal wekken. In het midden van de zaal zijn collecties negelia's, mooie oranje achtige bloemen, witte Bouvavdia's en Saint Paulia's. Deze stand is verzorgd door ver schillende tuinbazenn en de ongewone, fraaie bloemen zullen door de bezoekers zeker niet voorbij gegaan worden. Aan den rechterkant van de zaal exposeert de firma Empelen en Van Dijk en zij doet dit zooals men van deze firma gewend is, name lijk met een smaakvol gerangschikte collectie begonia's en varens. De firma Gebrs. Koe- brugge uit Blöemendaal zond talrijke prach tige rozen terwijl de heer W. Beunder uit Blöemendaal ter opluistering een zeldzame ver zameling orchideeën en witte clymatis in zond in speèiale Leerdamsche glazen. Zooals u uit deze opsomming kunt zien, is 'deze tentoonstelling alleszins een bezoek waard. Ook Zaterdag en Zondag kan men deze bijzondere expositie nog gaan zien. De jury, bestaande uit de heeren F. Dix, J. F. Bekker, C. van Empelen, J. Martens en A. Jager kende de prijzen als volgt toe: Inzending ter opluistering door de gemeen te Blöemendaal, eervolle vermelding. A. Burdet, Huize Lindenheuvel, tuinbaas Anja, kl. gouden medaille en verguld zilveren medaille der afd. Haarlem van de Mij. voor de mooiste groep bloeiende planten. P. Steedskamp, tuinbaas Tuinzlcht, kl. gou den med en groote waardebon van de firma Tabernal en Zn. voor le prijs groep tuinbazen en tuinknechts. W. van Wieffelen, tuinbaas Zonnewende, verg. zilv. med. G. J. Koebrugge, bloemist, kl. goud. med. en plaquette van de Bloemend. Middenst. Ver. voor het fraaiste arrangement. Firma v. Empelen en van Dijk, kl. gouden med. en zilv. med. van het Hoofdbestuur der Mij. voor de mooiste inzending bloeiende en niet bloeiende kasplanten. C. H. Boegschoten, tuinbaas Huize Kariol, mej. H. Bunge, met lof bekroond, gr. gouden med. en zilv. med. van de Gem. Blöemendaal voor de belangrijkste bijdrage tot het wel slagen der tentoonstelling en voorts gr. zilv. med. van de Ver. Bloemendaal's Bloei voor mooiste groep niet-bloeiende planten. J. M. Barnhoorn, bloemist, gr. gouden med en verg. zilv. med. van het Hoofdbestuur voor de mooiste inzending bloemwerken, voorts tinnen vaas van N.N. voor mooiste bloemstuk. W. Beunder, ter opluistering eerv. met lof. mej. W. Druivesteyn, kl. goud. med. en bron zen med. van het Hoofdbest. voor de mooiste inzending door een liefhebber. H. v. Kralingen, zilv. med. A. Jansen, tuinbaas Dennenoord, verg. zilv med., kl. waardebon van de Fa. Tabernal en Zn., voor 2de prijs groep tuinbazen en tuin knechts. J. F. Kroone. bloemist, verg. zilv. med. Fir ma v. Empelen en van Dijk, gr. goud. med. en med. van de R.K. Middenst. Ver. voor de mooiste buiten-inzending. Brutale diefstal in Badhoevedorp. Een cassa met ongeveer 1000 ontvreemd. Donderdagmiddag omstreeks 4 uur heeft in Haarlemmermeer bij den winkelier en rijwiel handelaar S. aan den Sloterweg te Badhoeve dorp een brutale diefstal plaats gehad, die zich hoogstwaarschijnlijk als volgt heeft toegedra gen. Een man, die zich meermalen in den winkel had vervoegd om een naar snuisterijen te koo- pen. was daartoe ook Donderdagmiddag weder verschenen. Hij had blijkbaar reeds eerder zijn oogen goed den kost gegeven en opgemerkt, dat zich in de in den winkel staande cassa nogal veel geld bevond. Terwijl hij den winkel na door de vrouw van S. te zijn geholpen weder verliet, heeft hij vermoedelijk kans gezien den draad van de electrische schel te verbreken. De vrouw had zich inmiddels achter het huis begeven waar ze door een anderen man. (waarschijn lijk een handlanger) eenige oogenblikken aan de praat werd gehouden. Inmiddels maakte de .klant" van de gelegenheid gebruik om de cassa die ongeveer f 1000 bevatte uit den winkel te halen. Hij deed de cassa in een zak, plaatste deze op zijn rijwiel en verdween met de buit. Een bijzonder brutaal staaltje. MARKTBERICHT. (Versche visch) IJmuiden, 16 Sept. Tarbot 84r—75 ct. per K.G. Tong 134100 ct. per K.G. Griet f 26 per 50 K.G. Groote schol f 26 per 50 K.G. Middel schol f 26 per 50 K.G. Zetschol f 14 per 50 K.G, Kleinschol f 8.50—f 4.80 per 50 K.G. Schar f 2.80—f 1.40 per 50 K.G. wijting f 4.30—f 1.20 per 50 K.G. Makreel f 11f 9 per 50 K.G. Versche haring f 2.50f 1.65 per 50 K.G. Weer dertig Nederlandsche visschers naar Duitschland vertrokken. Volgende week gaat opnieuw een vijftigtal. Nadat de bekende Duitsche runners weer een bezoek aan IJmuiden hebben gebracht om volk voor de Duitsche trawlers aan te nemen zijn heden weer dertig zeelieden naar Duitsch land vertrokken, waaronder 15 uit Egmond. de overigen uit Den Haag. Noordwijk, Katwijk, Den Helder en Amsterdam. Er waren oorspronkelijk vijftig man aan genomen, maar een twintigtal trok zich terug in verband met den gespannen internationa len toestand. Aanstaanden Vrijdag gaat weer een ploeg van vijftig man naar de Duitsche vlsschers- havens. Hieronder bevinden zich 25 man uit IJmuiden. In totaal zouden ditmaal 100 man geplaatst kunnen worden. AUTO-BOTSING OP DE HEEM- STEEDSCHE DREEF. Een der wagens omgeslagen. BEJAARDE DAME ERNSTIG GEWOND. Donderdagmiddag had op de Heemsteed- sche Dreef, hoek Postlaan een aanrijding plaats tusschen twee luxe auto's, bestuurd door den heer K. uit Andijk en den heer G. uit Heemstede. De heer K. kwam uit de Post laan en wilde de Heemsteedsche Dreef oprij den in de richting Haarlem. Op hetzelfde oogenblik naderde de andere auto op de Heemsteedsche Dreef, uit de richting Haar lem. Daar beide bestuurders elkander vermoede lijk te laat opmerkten, werd de van uit de Postlaan komende auto aan den linkerkant aangereden; de wagen maakte een halve draai en sloeg om. De 68-jarige wed. J. W, uit Haarlem, die als passagier in de auto van K. was gezeten, kreeg een vrij ernstige hoofdwonde en ver moedelijk een hersenschudding. De heer K. werd uit de auto geslingerd en kwam onder den wagen terecht. Hij werd door den bestuur der der andere auto uit zijn benarde positie verlost. Hij bleek er nog goed te zijn afgeko men. Hij had slechts enkele verwondingen aan knie en scheenbeen, terwijl hij ook klaagde over inwendige pijn in zijn borst. Zr. Rooijers, die daar ter plaatse woont, ver leende de eerste hulp. Dr. Roozen oordeelde opneming van mevr. W. in een ziekenhuis noodig. Zij is per zieken auto naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. De heer K. kon echter naar zijn woning worden gebracht. De heer G. en de in zittenden van de andere auto, kwamen er zonder letsel af. Beide auto's die vrij ernstig beschadigd wa ren, moesten naar een garage worden ge sleept. De politie stelde een onderzoek in naar de oorzaak. Naar wij vernamen is de toestand van mevr. W. niet verontrustend. HEEMSTEEDSCHE SCHAAKCLUB. Door de Heemsteedsche Schaakclub is be sloten tot deelneming aan de competitie van den Noord-Holl. Schaakbond met vijf verte genwoordigende tientallen. Deze groote deelneming aan de bondscom- petitie is mogelijk geworden door de toene ming van het ledental, dat blijkens het jaar verslag thans 74 bedraagt. Uit de op de Woensdag gehouden jaarver gadering uitgebrachte verslagen van de wed strijdleiders bleek dat de competitie zeer vlot verloopen was. De voorstellen voor de competitie 1938-1939 werden na geanimeerde discussie aangenomen.. Gespeeld zal worden in drie parallel-hoofdklassen; voor elke hoofd klasse wordt een reservegroep gevormd. De derde klasse spelers krijgen dit jaar een extra- traning in den vorm van een schaakcursus over de beginselen der openings-theorie on der bekwame leiding. Deze cursus zal bestaan uit minstens tien lessen en besloten worden met een consultatiersimultaanwed.strijd tegen een van de prominente Nederlandsche scha kers. In de samenstelling van het bestuur kwam een wijziging door het aftreden van den secre taris, welke functie thans waargenomen wordt door den heer A. C. Thurkow, Voorweg 26. De overige bestuursleden, de heeren w. A. de Tello, voorzitter, W. Smink, penningmees ter, E. van Dort, J. L. Klein en F. C. Kuyken, werden herkozen. De wedstrijden om den zilveren Crisis bokaal zullen dit jaar vroeger gehouden wor den; die beginnen in October. Voor de verlie zers in de bekerwedstrijden zal eveneens een touxmooi naar afvalsysteem gehouden worden waarvoor de zilveren Lilliputbeker beschikbaar is gesteld. HAARLEM, 13 September. Ondertrouwd 15 September: H. J. van Toorn en J. C. v. d. Werff. Bevallen 13 September: C. van DoornSnij ders, d.; 14 September: J. Hamburgervan Os, z.; W. M. Meegdesv. Tunen, d,; C. C. Spoor—Sala, d.; 15 September: B. Beenen— Schoenmakers, z.; C. M. G. Sueters—Eijsbouts, d.; J. M. Schuffers— la Plein, d.; C. M. Ruijg- rok—Dekker, d.; E. M. P. de Bruin—Driessen, z.; A. M. v. d. Drift—Venings, d.; 16 Septem ber: A. M. Haarbosch—Hoolwerf, d.; M. J. Vrugt—v. Dijk, z.; Overleden 15 September: W. S. Kooy, 81 j„ Ged. Oude Gracht; A. Kuik, 71 j„ Muider- slotweg; Th. A. Keisers, 83 Hagestraat. J

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7