Haarlem's Dagblad DOUWMA Voetbalcompetitie. Alweer een Jas van Fransche pers over den toestand Fa. VAN BASTEN STOFFEERWERK Haarlemsche Politie Cursus BERICHT belangrijkste 56e Jaargang No. 16945 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij iN.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admiu. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Zaterdag 17 September 1938 Abonnementen per week f 0 25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco per post f3.55. losse uuuimer» 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1,75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Nieuwe wegen in Haarlem en omgeving. 3T* - BESTAANDE WEQEM ONTWORPEN WEC,EN V SPOORWEGEN Wij geven hierbij een kaart waarop de be staande wegen zijn geteekend die opgenomen zijn op de wegenplannen van het Rijk en van de Provincie Noord-Holland Bovendien zijn opgenomen de nieuwe wegen die nog in de naaste toekomst zullen worden aangelegd. Deze aan te leggen wegen zijn in onze om geving: Grens Zuid-Holland Vogelenzang Aer- denhout BloemendaalHaarlem, met een aftakking Overveen Heerenweg Heem stede. In het Noorden komt de nieuwe weg uit op den rijksweg HaarlemVelsen. Buitenrustbrug Haarlem (Zuider Buiten Spaarne) Zomerweg en vandaar aanslui ting gevend op den weg die ten zuiden van Amsterdam loopt. Deze nieuwe weg zal ook aansluiting geven op den weg Haarlem INauerna Westzaan Zaandijk iPurmerend, die al klaar is van Spaarndam af. Het gedeelte onder Haarlem (de verbreeding en normaliseering van den Ouden weg moet nog worden uitgevoerd. De Oudeweg zal in de toekomst ook een ver binding krijgen met het Prinsenbolwerk, waar toe een nieuwe brug over het Noorder Buiten Spaarne gebouwd zal moeten worden. De opening der Staten-Generaal. Voor de opening van de zitting der Staten- Generaal te 's-Gravenliage, op Dinsdag den 20sten September 1938 zullen de leden der Staten-Generaal in vereenigde vergadering in de ridderzaal op het Binnenhof des namid dags te half een uur tezamen komen onder leiding van den door Hare Majesteit de Ko ningin benoemden voorzitter van de Eerste Kamer. De ministers hoofden van ministerieele departementen en de leden van den raad van state zullen zich, des namiddags te één uur, mede in die zaal vereenigen. Ten einde de zitting der Staten-Generaal te openen, zal de Koningin te één uur van het paleis rijden. De stoet zal de volgende route rijden: door de Heulstraat, door het Lange Voorhout (Schelppad), over den KortenVijver berg, naar het Binnenhof. De stoet zal langs denzelfden weg terugkee- ren. Alleen verpleegsters hebben kans. Verder is de immigratie in Zuid-Afrika stopgezet. Onlangs zijn in de pers berichten versche nen over werkloosheid in de Unie van Zuid- Afrika. Op grond daarvan zouden eenige honderden Nederlanders met de meest uiteen- loopende beroepen zijn afgewezen. Deze afwijzingen zijn een feit en daarom mag de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Ver- eeniging, hoe gaarne zij overigens emigratie van Nederlanders naar Zuid-Afrika ziet, nie mand die in de Unie een bestaan wil zoeken, meer aanraden kosten en moeite voor het aanvragen van een permit te maken, daar het vrijwel zeker is dat de aanvraag wordt afge wezen. Slechts Britsch geboren emigranten worden in de Unie toegelaten, daar deze niet onder de vreemdelingenwet 1937 vallen. De Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Ver- eeniging kan hieraan echter toevoegen, dat de afwijzingen geen betrekking hebben op Ne- derlandsche verpleegsters, gepensioneerden of renteniers. Verpleegsters wanneer zij overigens aan de voorwaarden kunnen vol doen verkrijgen tot nu toe spoedig de ver- eischte vergunning. Er zijn zeer goede kansen voor verpleegsters. De steeds aanhoudende be richten spreken van eenige honderden va catures. Gemeente-secretaris staat terecht. De strafzaak te Krimpen aan de Lek. De behandeling der strafzaak Krimpen a.d. Lek is gisteren voorloopig ten einde gekomen. Tegen den vierden verdachte in deze zaak den 42-jarigen gemeente-secretaris van Krimpen a. d. Lek, A. v. d. M., werd 5 maan den gevangenisstraf en ontzetting uit het recht tot het uitoefenen der functie van ge meente-ambtenaar voor den tijd van vijf jaar en vijf maanden geëischt. De dagvaarding van dezen verdachte, die sedert 1934 te Krimpen a. d. Lek de functie van gemeentesecretaris vervult vermeldde negen tenlasteleggingen, omvattende verduis tering van gemeentegelden, uitlokking van verduistering dier gelden, valschheid in ge schrift en uitlokking van dit misdrijf en blijkt slechts een bloemlezing uit tallooze gevallen van fraude, die ter secretarie van Krimpen stelselmatig werden bedreven. Het begint weer, schoppentroevers, 't Competitie voetballet, Heel het beste beenderstelsel Zal weer worden voorgezet. Toon je van je beste zijde In het komende seizoen, Speel het spel tot in de puntjes, Want daar is het om te doen. Ga figuurlijk recht op 't doel af, Letterlijk niet al te recht Want bij goede tegenstanders Gaat dat in den regel slecht. Houd, figuurlijk weer gesproken, Steeds den hoogsten trap in 't oog, Maar trap, letterlijk bekeken, Liever weer juist niet zoo hoog. Wees een goed bescheiden winnaar Na een fairen strijd, maar, zeg, Wees vooral een goed verliezer En praat niet te gauw van pech. Accepteer steeds zonder morren Wat de scheidsrechter beslist, Scheld den man niet voor partijdig, Ook als hij zich eens vergist. Werp heel je gezonde body In den strijd, maar niet te fel, Weer je met je beste krachten, Maar bedenk, het is maar spel. Daarmee wensch 'k je, schoppentroevers Veel succes in dit seizoen, Ik, die met mijn stramme beenen, 't Zelf helaas niet meer kan doen. P. GASUS. 'N PRETTIGE GYMCLUB U weet 't JULES KAMMEIJER, docent acad. CR A YENESTER SINGEL 2, HEEMSTEDE, TELEFOON 29380. (Adv. IngezMed.) ZANDVOORT. BODEGA Jb. MUSTERT. Des Zondags THé DANSANT van 36 uur THE RHYTHM MAKERS. (Adv. Ingez. Med.) Geen wonder ook, ze zijn zoo mooi en zoo vlot en toch bijzonder voordeelig. Komt U ook eens kijken bij D O U W M A? Er is een enorme sorteering JONGENS- en HEEREN JASSEN. GEN. CRONJéSTRAAT 42—44. (Adv. Ingez. Med.) RADIO-DISTRIBUTIE HAARLEM. Wat Uw kennis met zijn toestel Krassend uit den aether haalt, Krijgt U zuiver in Uw kamer, Als U vijftig cent betaalt. TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) PARIJS, 17 September (Havas-A.N.P.). De Kérillis schrijft in de „Epoque": „Laten wij koelbloedig de directe werkelijkheid onder oogen zien; 1. Hitier wil het Sudetenland veroveren; 2. De Tsjechen willen het verdedigen; 3. Wij zijn bondgènooten van Tsjecho- Slowakije; 4. De Engelschen verklaren zich niet van ons te willen scheiden; 5. De Italianen houden zich gereserveerd. Het is niet noodig er meer van te zeggen, opdat de Franschen eindelijk begrijpen, dat het oogenblik gekomen is zich te vereenigen en dapper te zijn." Mevrouw Tabouis schrijft in de „Oeuvre": Laat in den avond meende men te Londen te weten, dat Runciman een boodschap van Benesj zou hebben meegebracht, waarin deze zich tegen een volksstemming verzet. Pertinax schrijft in de „Ordre": Indien de eischen van Hitler in overeenstemming zijn met de voorspellingen, kan niemand deze vereenigbaar achten met de nationale belan gen van Frankrijk en Engeland eenerzijds en Midden-Europa anderzijds. Midden- en Oost- Europa zouden in feite open komen liggen voor „Mittel Europa". Duitschland zou weldra de politieke, economische en militaire hege monie hebben, een hegemonie, waaraan de beide democratieën met steeds grooter moeite weerstand zouden kunnen bieden. De voorgenomen legeroefemngen Worden vervangen door oefeningen in kleiner verband. De regeeringspersdienst meldt: In verband met de reeds getroffen maat regelen in het grensgebied zullen de voorge nomen oefeningen in legerverband worden vervangen door oefeningen in kleiner vel band. PRACHTIG WONEN. Nog enkele moderne HEERENHUIZEN te huur, zeer gunstig gelegen a. h. einde der Hyacin tenlaan (omgev. Zijl weg) 7 kamers, vrij uitzicht op Overveen. Met centr. verw., slechts 50.— p. mnd. HOEKHUIZEN met garage en koelkast 58.p.- mnd. Bevragen op het werk en bij s. VELDKAMP, VAN DORTSTRAAT 90, TELEFOON 16373. (Adv. Ingez. Med.) Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 (Adv. Ingez. Med.) ZONDAG 8—12 U. „DE LEEUWERIK" Entree 0.50. van Venetië a/h Dynamiters! (Adv. Ingez* Med.) Kundt wil zijn mandaat van afgevaardigde niet opgeven. „Men zal geweld moeten gebruiken." PRAAG, 17 September (Van den United Press-correspondent Packard.) - In een exclu sief interview van United Press met Kuiidt heeft deze laatste geprotesteerd tegen het ontbinden van Henlein's partij. Hij ver klaarde, dat de Tsjechische regeering geweld zal moeten gebruiken om hem te dwingen zijn mandaat van afgevaardigde te doen opgeven. Volgens de officieele bekendmaking zouden alle Sudeten Duitsche afgevaardigden en senatoren automatisch hun mandaat verliezen. Hij ontkende uitdrukkelijk elk verband met een nieuwe partij, die gevormd zou worden en die de Duitsch-Boheemsche Landpartij ge noemd zou worden. Kundt zeide: „De regee ring noemt geen legale gronden voor de ont binding van de Henleinpartij, omdat op het oogenblik geen dusdanige wet bestaat. Deze is in December 1937 verstreken en van natio naal en van internationaal standpunt kan ik een dergelijk besluit der regeering niet be grijpen". Toen een vriend informeerde naar zijn vrouw en kinderen werd Kundt zichtbaar be wogen. Hij zeide, dat .Let hem onmogelijk was met hen in contact te komen. Zij bevinden zich in zijn woning niet ver van Eger. Hij vervolgde: „Ik heb geen nieuwe partij ge vormd en denk er niet aan zulks te doen. Waar ik op het oogenblik aan denk is aan het lot van de Duitschers, die op Tsjechisch grond gebied leven als minderheden of die in de gebieden van de taaleilanden wonen". Het interview had te Praag in het Duitsche Huis plaats, terwijl Kundt tusschen zijn laat avondmaal door de laatste édities van de couranten las. Met een wrange glimlach zeide Kundt, dat hij politiebegeleiding bij zich had teneinde hem te beschermen, wanneer hij zich op straat begaf (United Press). Staan de „wilde" Friesclie bus diensten in een slecht blaadje? Gevraagd een einde te maken aan ongelijke behandeling. De heer Posthuma heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat het z.g. wilde autobus bedrijf zich in ons land sterk uitbreidt en door juistitie en politie vrijwel ongemoeid wordt gelaten? Is het voorts waar, dat door genoemde auto riteiten hierop een uitzondering wordt ge maakt voor die autobusondernemingen, die diensten van en naar Friesland willen exploi- teeren, door herhaaldelijk de autoussen aan te houden en in beslag te nemen? Indien bovenstaande vragen bevestigend beantwoord moeten worden, is de minister dan bereid, maatregelen te nemen of zijn in vloed aan te wenden, dat aan deze ongelijke behmandeling spoedig een einde komt? In het Boheemsche plaatsje Falkenau kwam het tot een ernstige schietpartij, toen de Duitsche bevolking een poging deed het gebouw der gendarmerie te bestormen. Onze foto toont het marktplein te Falkenau. Chamberlain ferug te Londen Premier brengt den koning rapport uit Tsjechische regeering schorst de werkzaamheden der Sudeten Duitsche Partij Chamberlain, die gistermiddag laat te Lon den is teruggekeerd, heeft onmiddellijk na zijn aankomst een conferentie gehad met de ministers Hoare, Halifax en Simon. Daarna bracht de minister-pesident rapport over zijn Duitsche reis uit bij den Koning. Een officieele mededeeling over het resul taat van Chamberlain's reis zal pas na de kabinetszitting van vandaag worden gegeven. De belangrijkste mededeeling uit Praag be treft het besluit der Tsjechische regeering de werkzaamheid der Sudeten Duitsche Partij te schorsen. (Voor nadere bijzonderheden, zie men pag. 5) Hans Bijvanck verlaat de H. O. V. In Amsterdam benoemd. De jonge, zeer begaafde concertmeester van de Haarlemsche Orkest Vereeniging, Hans Bijvanck, is tot eersten violist bij het Con certgebouw Orkest benoemd en zal reeds Dinsdag a.s. zijn functie in Amsterdam aan vaarden. wij wenschen hem geluk met de be noeming; hij is uitverkoren uit een groot aan tal sollicitanten hetgeen haar des te eervoller doet zijn. Verwonderen doet zij ons niet. Bij vanck heeft in de laatste jaren zijn spel ont wikkeld op een wijze die hem tot de zeer kleine groep der violisten van extra-klasse in ons land heeft doen stijgen. Zijn persoonlijk heid en daarmee zijn spel zijn in de zes jaren van zijn ooncertmeesterschap bij de H. O. V. gerijpt en de volle zaal die hem op 29 Augus tus geestdriftig hulde bracht na zijn prachtige, nobele weergave van Saint Saëns' Vioolcon cert toonde te beseffen dat ook de solist Bijvanck zijn plaats op den eersten rang had veroverd. Wij hopen van harte dat hij spoe dig weer als solist bij de H. O. V. zal optre den; Haarlem's muziekminnaars kennen hem en zullen hem met bijzondere warmte verwel komen. Voor de H. O. V. is dit opnieuw een groot verlies. Het is het lot der kleine orkesten, de groote niet alleen van dirigenten, maar ook van prominente orkestleden te voorzien en de H. O. V. schijnt ten deze wel een bijzondere rol te moeten spelen. Bij de eerste violen in Amsterdam zal Bijvanck zijn voorganger als concertmeester bij de H, O. V., Frans Vonk, ontmoeten en hij zal er vaak spelen onder den vroegeren dirigent van de H. O. V. Eduard .urn. HANS BIJVANCK. De H. O. V.-periodes van Frits Schuurman, thans dirigent van het Residentie Orkest, en van Hans Bijvanck zijn vrijwel samenge vallen. Bijvanck kwam hier toen Schuurman pas een jaar dirigent was; hij verlaat het or kest een half jaar na Schuurman's vertrek. Hun voortreffelijke samenwerking, ge steund door groote wederzijdsche sympathie en erkenning, is van de grootste waarde voor de H.O.V. geweest en heeft er in de eerste plaats voor gezorgd dat zij in een allermoei lijkste periode van haar moeilijk bestaan door het gehalte van haar artistieke prestaties en de ernst en toewijding bij de voorberei dende studie het hoofd boven water heeft we ten te houden en haar reputatie op den duur zelfs meer heeft doen stijgen. Daar zijn wij Haarlemmers dit tweetal dankbaar voor en ook den stillen, bescheiden Bijvanck, toege wijd dienaar van de Muze, wenschen wij de verdere succesvolle carrière die hem rech tens reeds toekomt, omdat hij tot de beste en tot de meest serieuze werkers behoort. Een achtervolging. Vluchteling toch door de politie gegrepen. De Bloemendaalsche politie moest iemand uit Haarlem arresteeren. Een rechercheur uit Bloemendaal kreeg daartoe hulp van een po- litie-agent uit Haarlem. Hedenmorgen omstreeks 10 uur zagen de po litiemannen den man dien zij moesten heb ben in de Groote Houtstraat loopen. Maar toen de gezochte bemerkte dat zij hem wilden pakken sloeg hij op de vlucht. Hij rende de Nieuwstraat in. achtervolgd door de politie mannen. Een agent leende van een burger een fiets om zich sneller te kunnen verplaat sen. In een zijstraat van de Breestraat werd de vluchteling gegrepen. Hij toonde ook toen nog niet veel lust om mee te gaan. maar zijn verzet hielp niet. Hij werd naar het hulpbu reau van politie in de Groote Houtstraat ge bracht. en vandaar later per auto naar het oolifiebureau te Bloemendaal. De achtervolging in de drukke Groote Hout straat wekte nog al eenige belangstelling on der de voorbijgangers. Het woord is aan. Cicero De tijd vernietigt de valsche meeningen vcni otis vernuft en versterkt de waarheden, die de natuur leert. Haarlem (Adv. Ingez. Med.) De Internationale Toestand. Godsdienstoefening van verschillende Kerken en gezindten wordt over wogen. Naar wij vernemen wordt hier ter stede overwogen, op Woensdagavond a.s. in de Groote Kerk een gemeenschappelijke gods dienstoefening van verschillende kerken en gezindten te houden met betrekking tot den internationalen toestand. WINDELAAR AANGEREDEN Vrijdagavond 7.50 uur is een voetganger bij het oversteken van de Groote Houtstraat nabij de Groote Markt door een wielrijder aangere den. De voetganger viel en kreeg een hersen schudding. Op advies van een dokter werd hij naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. De politie stelt naar de oorzaak een onder zoek in. AANMELDING voor den nieuwen cursus Maandag a.s. 810 uur n.m. Jansstraat 85. (Adv. Ingez. Med.) LOEFHOECK - ZANDVOORT. Tel. 2209 Dagelijks dansen. Dansorkest TomajL Sociëteit den geheelen nacht geopend. (Adv. Ingez. Med.) TAFELS voor alle doeleinden heeft de KLOMPENCENTRALE steeds in vele maten en modellen in voorraad, op 't Pleintje Reitzstraat 1, Dr. Leydsstraat 10 tel. 11784. Levert overal heen franco thuis. (Adv. Ingez. Med.) Zij, die lich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. De Concertmeester van de H. O. V. Hans Bijvanck is tot eersten violist bij het Concertgebouworkest benoemd. 1 Nieuwe wegen die in Haarlem en omgeving zullen worden aangelegd. 1 BINNENLAND. De directe belastingen brachten in Augus tus meer op dan in dezelfde maand van 1937. 8 Jn „Pater Malachius' Mirakel" moeten wij zigingen worden aangebracht. 3 Dr. Colijn pleit voor herstel van den vrij handel. 3 P. v. d. Hem: Riviera Krabbels. 3 BUITENLAND. Chamberlain heeft na zijn aankomst te Londen rapport uitgebracht bij den Koning. 5 Hitier zou geëischt hebben, dat Tsjecho Slowakije afstand doet van de gebieden, waar de bevolking voor 50 pet. of meer Duitsch is. 5 De Tsjechische Regeering schorst de activi teit der Sudeten Duitsche Partij. 5 SPORT. Een prijsvraag voor onze voetballezers. 11 ARTIKELEN. Max: Dagboek van een H. B. S.-er. 3 Dr. E. van Raalte: De Assemblée op den achtergrond. 5 Dr. W. G. N. van der Sleen: Per auto en boot door Zuid-Afrika. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 7 Iets over het „trekken" van circussen in Amerika. 7 Bioscoopen. g Financieel Economisch Weekoverzicht: Verschillen met 1914. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1