Zoek geraakt! fl Dansacademie MARTIN—, 15 October Marguérite Couperus. HOORT GOLDSCHMEDING DELILA. PTNSD A'G 20 SEPTEMBE R 1938 H'AARCEB'S D'AGBE'AD WIELRIJDEN. HET CLUBKAMPIOENSCHAP OP DEN WEG 1938. Maandag zijn de door de N.W.U. georgani- serde wedstrijden om het clubkampioenschap van Nederland op den weg 1938 gehouden. De route liep over den geheelen Ringdijk van den Haarlemmermeerpolder. Dit parcours moest tweemaal worden afgelegd en bedroeg 126 K.M. Gestart werd bij het Stoomgemaal De Lijn den, Veertien clubs startten te 9.43 uur met tusschenruimten van twee minuten. Controleposten waren opgesteld bij Vijf huizen. Cruquius, Lisserbrug, Aalsmeer, Schip hol en Sloten. De uitslag luidt: 1 en kampioen op den weg 1938: ,Le Cham pion" 3 uur 9 sec.; 2 Feijenoord 3 uur 4 min. 37 sec.: 3 De Adelaar 3 uur 6 min. 23 sec.; 4 Excelsior 3 uur 7 min. 44 sec.; 5 Olympia 3 uur 14 min. 27 sec.: 6 De Kampioen 3 uur .17 min. 52 sec.: 7 Achilles 3 uur 18 min. 21 sec.; 8 De Bataaf 3 uur 19 min. 5 sec.; 9 Spartaan 3 uur 19 min. 48 sec- 10 D.T.S. 3 uur 23 min. 28 sec. Na de wedstrijden om het clubkampioen schap werd een wegwedstrijd voor nieuwelin gen en beginnelingen om het kampioenschap van Nederland verreden. Deze renners moes ten eenmaal de Haarlemmermeer rond. Velen moesten uitvallen. Tenslotte viel het hoofd- pcloton in drie groepjes uiteen. C. Smit uit Rotterdam won in 1 uur 35 min. 39 sec. Hij verwierf daarmede een groote zilveren me daille. Op de tweede plaats eindigde G. Loos uit Amsterdam, derde werd Blaauw (Zaan dam V Als vierde kwam Pott (Amsterdam) binnen, gevolgd door J. Smit (Vijfhuizen). H. S. V. „DE KAMPIOEN". Zondag hield „De Kampioen" een trainings- rit over 60 K.M. voor A- en B-klassers. De uitslag was: l. P. Bakker. 2. Fijen, 3. Burggraaf, 4. Schenk 5. S. Bos. 6. Wolff. De overigen hebben een trainings-peloton- rit gehouden. J. Rijneveld en P. v. d. Heyden waren in De Rijp. waar Rijneveld tijdens den 120 K.M. wedstrijd reeds in de eerste K.M. een lekken band kreeg en dus uitgeschakeld werd. Van der Heyden hield den naam van „De Kam pioen" hoog, door in dezen buitengewoon snellen en zwaren wedstrijd als No. 10 de eindstreep te passeeren en daarmee als eenige Haarlemmer den wedstrijd te eindi gen. Bij de clubkampioenschappen van Neder land was „De Kampioen" ook vertegenwoor digd. Doordat eenige leden niet vrij konden krijgen was het niet mogelijk de sterkste ploeg uit te brengen, maar met sportieve mede werking van ..Achilles" moest „De Kampioen" haar ploeg als volgt samenstellen. P. v. Hey den. De Best. Valkman, Keizerswaard. Burger, Drogtrop. In dezen snellen wedstrijd wist „De Kampioen" beslag te liggen op de zesde plaats en als eerste Haarlemsche vereeniging de finish te passeeren. Dat de prestatie goed was en dat nog wel met invallers, blijkt hier uit. dat vereenigingenu als De Bataaf, Spar taan. D.T.S.Rotterdamsche Leeuw enz. achter De Kampioen-ploeg waren. Bii de nieuwelingen waren het J. Laan en C. Eldik. die de kleuren van „De Kampioen" hoog hielden door als No. 9 en o. 10 aan te komen. JAARVERGADERING VAN „EXCELSIOR" Maandagavond hield Excelsior haar jaar lijksche algemeene ledenvergadering onder leiding van den heer J. Westbroek. De secre taris. dc heer W. v. Dok. bracht het jaarver slag uit dat onder applaus werd goedge keurd. Hierna bracht de penningmeester de heer W. J. Schaaf zijn verslag uit. De voorzitter dankte secretaris en penning meester voor het vele werk, in het belang van de vereeniging verricht. Het bestuur werd bij acclamatie herkozen; het bestaat uit de hee- ren: J. Westbroek, voorzitter; W. v. Dok, secre taris, Gen. De la Reijstraat 21 rood; W. J. Schaaf 1ste penningmeester; De Gier, 2de penningmeester en L. Kuijl. Het üd Jan Smit wist Maandag de 7de plaats te bezetten in den wedstrijd over 60 KM. rond de Haarlemmermeer. Deze wed strijd werd uitgeschreven door de N. W. U. en gold voor de kampioenschappen van Ne derland der nieuwelingen. De beste nieuwe lingen van Nederland namen hier aan deel. De zelfde renner wist de 11de plaats te be zetten in de ronde van Assendelft uit een veld van bijna 70 nieuwelingen, hoewel hij nog in een valpartij was betrokken. POSTDUIVEN. HAARL. CONCOURSCOMMISSIE. Tot sluiting van het seizoen 1938 zal er wederom een wedvlucht gehouden worden van het station Noyon op 2 October. Het bestuur heeft gemeend voor dit station de gelegenheid te moeten open stellen om ook aan de andere sportvrienden in Haarlem de gelegenheid te geven zich met hun dieren te meten met de H.C.C. liefhebbers. Inkorven tusschen 5.30 en 7.30 Vrijdag 30 Sept., waar ook dc klokken gesteld en uitgeslagen worden. Inkorf lijsten te verkrijgen bij Joh. Smit, Assendel verstraat 50 en J. F. Heerschop, Korte Heerenstraat 16. DE REISDUIF. Wedvlucht van Ede, afstand 81 KM., los 9 45. Eerste prijswinnende duif 11.20.38; laat ste 11.34. H. J. Handgraaf 1, 7. 19, 23; G. H. Breudel 2. 22; C. Th. Verdonk 3, 4, 5, 6. 10. 11, 16. 17. 20, 21, 24; J. H. Kneteman 8; J. C. Spook 9; J. Rompa 13, 15; N. Wezenbeek 14; C. v. 't Ende 25. Kampioenschap jonge duiven: 1. H. J. Handgraaf 102 p.; 2. C. Th. Verdonk 100 p.; 3. J. Th. Bakker 88 p.; 4. P. Kroon 64 p.; 5. A. in 't Veld 51 p. Kampioenschap generaal: 1. C. Th. Ver donk 300 p.; 2. H. J. Handgraaf 294 p.; 3. P. Kroon 173 p.: 4. Th. A. Heinsbergen 162 p.; 5. P. J. Kok 147 p. Tevens behaalde onze vereeniging het Ver- eenigings Kampioenschap voor de derde maal in den Haarlemschen Postduivenbond. WANDELSPORT. JAN PASSTOORS. i-.oor twee leden van „Jan Passtoors", P. J. v. Hooydonk en J. Swart, werd deelgenomen aan den 70 K.M. nachtmarsch, georganiseerd door de „Lange Afstand Tippelaars" te Am sterdam. Het parcours liep van Amsterdam Hcmbrug—BuitenhuizenSpaarndamSant poort-Haarlem—Hillegom—HoofddorpSlo tenAmsterdam. De tocht werd in lV/2 uur volbracht, waar na als herinnering een lauwertakje werd ont vangen. N.V. Aanvang Seizoen 1938/39 Uren voor Inschrijving en Besprekingen: dagelijks van 11—12, 2 5 en 7 9 uur. SCHAGCHELSTRAAT 29 - haarlem telefoon 10806 amsterdam - haarlem - hilversum - bussum (Adv. Ingez. Med.) BILJARTEN. KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND. 3e en lslc klasse klein-biljart. Ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan op 1 Januari 1939 heeft de biljartclub „D.E.S." te Haarlem bij den Ned. Biljartbond de orga nisatie van de nationale kampioenschappen der 3e en 1ste klasse klein-biljart cadre 35 c.M. aangevraagd, waarop het bondsbestuur gunstig heeft beschikt. Het tournooi voor de 3e klasse zal op 9, 10 en 11 December en dat voor de 1ste klasse op 6. 7 en 8 Januari 1939 in het clublokaal van „D.E.S.", café-restaurant ,,'t Bolwerk" gehou den worden HONKBAL. NIEUWE CLUB. Te Haarlem is opgericht de Honkbal-ver- eeniging „Hercules". Het bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter E. J. Kievit; secreta ris J. C. Duijm Sr., penningmeester P. de Wilde. Het secretariaat is gevestigd Amster- damschevaart 78. Het terrein ligt aan den Muiderslotweg. DAMES-HOCKEY. VERGADERING NED. DAMES HOCKEYBOND. Onder leiding van de presidente, mej. E. de Josselin de Jong, vergaderde de Nederland- sche Dames Heckeybond in „Terminus" te Utrecht. De presidente memoreerde den bloei van den bond, daarbij de hoop uitsprekend, dat tegelijk met de vermeerdering van het aan tal vereenigingen en leden ook het spelpeil zich wat meer zal gaan ontwikkelen. In ver band hiermede wees spreekster op de nood zakelijkheid van een goede oefening, spe ciaal voor wat de verschillende slagen bij het spel betreft. In November hoopt men in Den Haag een wedstrijd te spelen tegen Ierland; in het voorjaar staat wederom een wedstrijd tegen Duitschland op het programma. Ook zijn onderhandelingen aangeknoopt om te komen tot een wedstrijd met Denemarken. Het oude bestuur werd bij acclamatie her kozen, met uitzondering van mej. A. Arriens uit Zutfen, die wegens andere bezigheden moest bedanken. In haar plaats werd geko zen mej. J. C. Pabst uit Arnhem. In de protestcommissie werden gekozen als leden O. Kok (Hilversum); Mevr. K. van Gastel—De Ruyter (Gooi) en W. M. C. Du- chateau (Te Werve)plaatsvervangende le den: T. Leeuwenberg (Rood en Wit) en M. Bijvoet (O. K.). In de commissie van beroep werden gekozen mevr. SandbergKey (Nij megen); Mr. C. BenthemSypkens (Kie viten); N. Roos (B. D. H. C.). In de keuze-commissie S. Baljon (H. H. IJ. C.); D. Vos (Leiden); D. Roos *B. D. H. Cj; K. van GastelDe Ruiter (Gooi) en M. Rollin Couquerque (H. O. C.). brengt hulp In gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere rooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) HOCKEY. DE HOCKEYDAG TE AMSTERDAM Het nieuwe hockeystadion in het Bosch- plan te Amsterdam zal Zondag a.s. voor het eerst in gebruik genomen worden met het verspelen van den Hockeydag. Det loting had het volgende resultaat; H. O. C.— B. M. H. C. 10.30 uur ZandvoortAmsterdam 1 10.30 uur B. H. V.—Gooi 10.30 uur Tilburg—H. D. M. 2 11.30 uur Be Fair—H. D. M. 1 10.30 uur DeventerHilversum. 11.30 uur Amsterdam 2Union 11.30 uur VictoriaTogo 11.30 uur Te 1.30 uur worden de kwarteindstrijden, te drie uur de halve eindstrijden en te 4.10 uur de finale gespeeld. De wedstrijden duren 2x25 minuten zonder rust. DAMMEN. DE MATCH RAICHENBACH—KELLER OM DEN WERELDTITEL. Naar wij vernemen, werden thans officieel de volgende partijen van dezen match vast gesteld: lste partij op 1 October a.s. te Amsterdam; 2de partij op 3 October as. te Arnhem; 3de partij op 4 October as. te Amsterdam; 4de partij op 6 October a.s. te Amsterdam; 5de partij op 7 October a.s. te Hengelo (O.); 7de partij op 10 October a.s. te Amsterdam; 10de partij op 14 October as. te Diemen: 11de partij op 15 October a.s. te Amsterdam; 12de partij op 16 October a.s. te Maastricht; 13de partij op 18 October a.s. te Amsterdam; 14de partij op 19 October a.s. te Amsterdam; 16de partij op 22 October as. te Amsterdam. De 6de, 8ste, 9de en 15de partij zullen nog nader worden vastgesteld. Rustdagen zijn 2, 5, 9, 13, 17 en 20 Octo ber a.s. Wie zal winnen? Het is wel van belang eens na te gaan, hoe de kansen zijn van onzen nationalen kam pioen Keiler. De bekende meester J. B. de Haas heeft een nauwkeurige studie gemaakt van - het spel van beide kampioenen en het resultaat hier van laten wij hieronder volgen: Beiden hebben een leeftijd, waarop men met betrekking tot hun geesteskracht de beste verwachtingen mag koesteren. In de 55 hier gespeelde partijen had Rai- chenbach 28 maal Wit; hij opende 19 maal met 3429, hetgeen op een specialisatie duidt. Keller's kennis der openingen is zeer groot; er is geen enkele opening, die Keiler niet volledig beheerscht. Hierin is hij de meerdere van Raichenbach. Laatstgenoemde is in het middenspel wellicht iets sterker, om dat hij de gave bezit de combinatie in den stand te vlechten. Hij heeft een bijzondere intuïtie voor dit deel van het spel. Keller's opbouw in het middenspel is oer gezond, met een bijzonder sterk ontwikkeld gevoel voor evenwicht. Wellicht te streng doorgevoerd. In het moeilijke gèdeelte: overgang van middenspel naar het eindspel, dat vaak van beslissende beteeken is is, is Raichenbach iets minder sterk dan Keller. In het opnieuw groepeeren van den stand, b.v. wanneer de stukken verspreid zijn, is onze kampioen sterker. In het eindspel is Raichenbach, ten zij hij hiervan in het laatste jaar een spe ciale studie heeft gemaakt, zwakker dan Kelle. Deze laatste heeft hierin meer gestu deerd en is daardoor sterker. Wanneer wij dus de technische kwaliteiten vergelijken, dan is onze kampioen een weinig in het voordeel. Psychologisch is de .wereldkampioen in het voordeel. Hij speelt met geweldig zelfver trouwen en heeft het voordeel een match tegen Keiler te hebben gewonnen; hij be houdt bij gelijk spel den titel. Hiertegenover staat, dat Keiler nu veel ster ker is dan in 1934 (natuurlijk is de wereld kampioen ook vooruitgegaan) en wanneer Keiler met groot zelfvertrouwen speelt, dan geef ik hem (aldus meester De Haas) de beste kans. Binnen enkele dagen zal de match beginnen. HENGELEN. A.V.C. Bovengenoemd college vierde haar 10-jarig bestaan met een autobustocht naar Berg en Dal. Het vertrek had plaats te 8 uur van de Groote Markt. Het ging eerst naar Utrecht, waar de koffietafel reeds klaar stond en ver volgens (naar Berg en Dal. Te 4 uur vertrok men naar Zeist. Tijdens het diner schetste de voorzitter de heer P. v. d. Smissen, het ontstaan van het college. Te half twaalf arri veerde het gezelschap weer op de Groote Markt. De leden waren vol lof over dezen tocht. De Japansche recordzwemmers bereiken niet vanzelf hun merkwaardige prestaties. Zij moe ten zich aan een uiterst harde training onder werpen. Hier ziet men Tomikatsu Ama?io (links) de nieuwe wereldrecordhouder over 1500 Meter en Tetsuo Hamurao, Japansch kampioen schoolslag tijdens een rustpoos in de training verdiept in het Japansche schaak spel „Shogt". ZWEMMEN. t „DE DELFT". Van Dinsdag 20 September af wordt het oefenuur in Stoop's Bad weer gesteld op Dins dag van 9 tot 10 uur. De jaarlijksche ledenvergadering wordt ge houden op Donderdagavond 22 September a.s. in het clublokaal. Café Restaurant „Bolwerk". De feestavond ter viering van het 15-jarig bestaan zal plaats hebben op Zaterdag 8 Oc tober in Hotel „De Leeuwerik", aan de Kruis straat 30. Er wordt een aantrekkelijk cabaret programma ten beste gegeven. |^KtN/T IN IXTÏERC£j^j MUZIEK. Ned. Vereen, van Huisvrouwen Afd. Haarlem. De Maandagmiddag gehouden zeer druk be zochte jaarlijksche bijeenkomst van de Afd. Haarlem der Ned. Ver. v. Huisvrouwen droeg een bijzonder karakter in verband met de 'her denking van het 40-jarig regeerlngsjubileum van H.M. de Koningin. De presidente der afd., Mevr. Visser-B'rutel de la Rivère, wijdde er haar openingswoord aan, nadat zij de aanwezigen en daaronder in 't bijzonder de vice-presiden- te van het Hoofdbestuur welkom geheeten had. „Van meer bevoegde zijde," zoo zei spreek ster, „zijn de regeeringsdaden van H.M. her dacht; in dezen kring echter willen we vooral op haar gaven van geest en hart wijzen. We mogen er trotsch op zijn, dat de eerste vrouw van ons land die in zoo hooge mate bezit." Mevr. Visser herinnerde aan de mooie woorden, waar mede Prinses Juliana nog onlangs haar Moe der geëerd had; zij noemde enkele van de tal- looze blijken van hartelijke belangstelling en innige deelneming, die H.M. voor het wel en wee van ons volk in die 40 jaren getoond heeft. Zij las een deel van de proclamatie bij de troonsbestijging der toen 18-jsrige Koningin voor, die geen zonnige jeugd gekend had in een tijd, to ende vrijheid van beweging voor de vrouw nog veroverd moest worden, maar die later, wars van starre vasthoudendheid, haar dochter in de gelegenheid stelde om zich uit de paleissfeer los te maken, en dus ook in dat opzicht een schoon voorbeeld /oor alle moe ders is. Ten slotte stelde spr. voor, een tele gram van hulde aan de Koningin te zenden. Dit voorstel werd algemeen toegejuicht, waarna allen het lste en het 6de couplet van ons prachtig volkslied zongen. Vervolgens droeg Mevr. Marguérite van Hen- gel-Couperus, begeleid door de nianiste Mej. Corrie Koppen, Nederlandsche liederen uit ver schillende eeuwen voor, in de costumes van volk en tijd. Er waren vijf groepen: Geestelijke gezangen uit de Middeleeuwen, zestiende- eeuwsche liederen, Liederen uit de 17de eeuw, Liederen uit de eerste helft der 19de eeuw, en Hedendaagsche liederen. We hebben vroeger reeds meerdere door Mevr. Couperus gegeven voordrachten van Ne derlandsche en uitheemsche folkloristische kunst bijgewoond. Haar costumes, ontworpen en gemaakt naar schilderijen uit de verschil lende tijden zijn doorgaans zeer mooi. Haar plastische uitbeeldingen van de détails dei- teksten geven eer te veel dan te weinig: men krijgt vaak den indruk dat het toch niet noo- dig is, om alles en alles in gebaren aanschou welijk te maken. Daarentegen zou men in dê stembuiging weieens wat meer verscheiden heid en karakteristiek wenschen. Het lamen- toso b.v. overheerschte meermalen ook daar waar men het, als b.v. in het bekende kern achtige lied „Merck toch hoe sterek", niet ver wachten zou, en bovendien waren de intona ties dan haast permanent te hoog. Trouwens, daar waar het op zuiver-vocale kunst aan kwam, als in het eenvoudig-lyrisclie „Venster- liedeken" en in „Als de ziele luistert" konden hare vertolkingen weinig voldoening schen ken, al moeten we daarbij in aanmerking ne men dat de sentimenteele stijl van zoo'n lied van Cath. van Rennes merkbaar verouderd is. Neen, dan zijn die oude liederen heel wat fris- scher gebleven, ondanks het overwegen der mineurtoonsoorten, die in het 16de eeuwsche ..Chequetst ben ick van binnen" zuiver aeo- lisch bleef. De vroolijke en guitige Uedekens droeg zij over 't geheel zeer goed voor. Daar waren zeer aardige bij. b.v. „Naer Oostland willen wij rijden" en het kostelijke „Bruilofts lied voor Cornells Tromp". De „Trommelaar met rooden mond" klonk nogal erg geaffec teerd. Van roode monden kregen we ettelijke exempelen: Jesuken en Sint Janneken hun lippekens waren „als coraal zoo root", „Cae- cilia" werd na haar komst „aen haren rooden mond" gekust, in „T'avont sullen wi vrolic sijn' kwam: „ic wil cussen dijn roden mont", de Trommelaar had een „rooden mond" en de of ficier in hetzelfde liedje ook, zoodat we ons afvroegen of er in de middeleeuwen al lippen stiften bestonden en zoo ja, of die „kiss- proof" waren. Maar nu loopen we gevaar op een frivoler terrein te komen, dan in een ver slag over een bijeenkomst van Nederlandsche huisvrouwen past. Mevr. Couperus kwam met haar toegiftje „Anne Marie" ook op zulk een terrein, maar vond genade en zelfs bijval. Het navrante Zuid-Afrikaansche .JDirkie' maakte zij te dramatisch. Heel moderne liede ren droeg zij niet voor; die zullen ook wel nooit in de folklore overgaan De pianopartijen waren niet alle even goed in den stijl van den tijd gehouden. In „De Nachtegael die sanc een liet" en in „T'avont willen wi vrolic sijn" schenen ze zeer anachro nistisch. Maar er waren ook zeer mooie en fijne bij en alle werden zeer delicaat door Corrie Koppen gespeeld. Alleen klonk alles door de plaatsing en de toegedektheid van den vleugel veel te zacht. Bij de soli, die zij als in termezzi gaf, had de vleugel zeker open moe ten staat. Die intermezzi waren; Sweelinck's Variaties „Est-ce Mars", een viertal oude marschen, en de „Theatre Variété-Scenen' van Dirk Schafer. Toch kwam het geache veerde van haar pianospel voldoende uit om er met veel waardeering van te gewagen. Het optreden van mevr. Couperus viel sa men met de viering van haar 12 (2 jarig jubi leum als folkloristisch voordrachtskunstenares Men heeft daarover in het vorige nummer van dit blad reeds een en ander kunnen lezen. Na mens het gevormde comité hield Dr. Tjebbo Franken een uitvoerige en geestige toespraak: hij bood haar een in leer gebonden album aan met de namen der gevers van het eigenlijke geschenk: een prachtig Oostersch vloerkleed, dat haar gastvrije woning moge sieren. Haar gastvrijheid werd ook door de stichting „Mai- son internationale des artisans", waarvan mevr. Couperus de oprichtster is, erkend on der aanbieding van een 200 jaar ouden stoel. De kweekerij Zwanenburg (fa. van Tuber- gen) offreerde 6 bollen van haar nieuwe tulp „Madame Marquérite Coupérus", waarvan de BI) ONS EENS DE NIEUWE TOE STELLEN VAN TELEFUNKEN EN PHILIPS OFF. SERVICE STATION Vraagt onze speciale condities GROOTE MARKT 8 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) bloemen geel met oranjehart en zeer welrie kend zijn. Maar met die bloemen moet mevr. Couperus nog wat geduld hebben, want het is een laatbloeiende tulpensoort. Niet behoefde ze dat te hebben met de prachtige dahlia's die haar in een prachtige pul aangeboden werden en die mede de gezelligheid van haar woning zullen vergrooten. Zoo eindigde de middag, die met een verwij zing naar de donkere wolken in de politieke sfeer begonnen was, in gezelligheid en harte lijkheid. K. DE JONG. 1 pakket, inhoudende 2 boeken, bevattende ledenlijsten eener Vereeniging. Vermoed wordt verkeerde bezorging in Bloemendaal. Aan die familie, waar dat gebeurd mocht zijn, ver zoeken wij beleefd om spoedige melding hier van onder nr. 118 aan het Bureau van dit Blad. (Adv. Ingez. Med.) HET TOONEEL Het Nederlandsch Tooneel. Delila was u zult het zich waarschijnlijk herinneren een boosaardig vrouwspersoon en de echtgenoote van Simson. Van afkomst een Philistijnsche liet ze zich door haar lands lieden overhalen haar man het raadsel van zijn kracht te ontfutselen. Van zijn haren be roofd kon Simson den vijand niet weerstaan, die hem wreedaardig de oogen uitstak. De Simsofi uit Molaars stuk, waarmede Za terdagavond het Haarlemsche tooneelseizoen werd geopend, is reeds bij den aanvang van het eerste bedrijf stekeblind: hij ziet niets van het koude raffinement, waarmee Ilonka, het knappe dienstertje uit zijn welbeklante her berg, hem probeert van zijn vrouw af te trog gelen. Hij ziet niet dat zij alleen loert op het spaarbankboekje, waarop de hoofdprijs uit de loterij van 38000 pengö staat. Hij ziet niet hoe zij haar verloofde tegen hem en hem tegen haar verloofde uitspeelt. De arme Simson is zijn haren reeds onmiddellijk kwijt en daar mede zijn kracht. Willoos laat hij zich van gen in de strikken van het berekenende blondje. Maar Delila waakt. Deze Delila Is geens zins boosaardig, maar vecht voor haar geluk met het scherpste wapen ooit door vrouwen hand gevoerd: psychologische kijk öp haar tegenstandster. Ze manoeuvreert met groote handigheid. Schijnbaar lijdend, leidt ze in werkelijkheid. En welke man is tenslotte op gewassen tegen een vrouw wier inzet de lief de is? Simson krijgt zijn gezicht terug. Ilonka rent de 38.000 pengö achterna en alles komt op z'n pootjes terecht. Het moet erkend worden, dat Molnars laat ste blijspel niet zijn sterkste is. Voor drie be drijven is de intrigue wat mager en daai'door werd de aanloop rijkelijk lang. Pas in het tweede bedrijf, waarin Virag', de herbergier, zijn vrouw bekent van het kellnerinnetje te houden, voelen we de groote ervaring van den Hongaarschen blijspel-virtuoos in het opbou wen van een dialoog. Zooals Fientje de la Mar en Louis de Bree die scène speelden, was het een genot er naar te luisteren. Nergens werd de toon in dit au fond toch ernstige gesprek zwaar, het bleef alles licht en luchtig. En als de wolken zich te zeer samenpakken, is daar altijd nog de reddende engel, Johan de buf- fetknecht, die ze meteen weer wegblaast. Wel zien we de ontknooping wat al te duidelijk in het verschiet en kunnen we in de pauze voor spellen hoe 't zal af loopen, maar Molnar heeft toch voor het laatste bedrijf een serie kleine verrassingen bewaard, die maken dat de aandacht voortdurend geboeid blijft. Een dergelijk stuk heeft wel een uitzonder lijk goede bezetting noodig om een succes te worden, Het Nederlandsch Tooneel verdient alleen daarom al onze dankbaarheid dat het twee spelers: Fientje de la Mar en Louis de Bree, die we al jaren niet in een, goede troep zagen optreden, aan zich heeft verbonden. Fientje, dat ls nu een actrice om een kolom over vol te schrijven. Het meest bewonder ik altijd weer haar stemmiddelen. Elk woord, elk zinnetje, hoe onbelangrijk ook, krijgt bij haar kleur en kracht en zin. Haar register is zoo gi'oot, dat men haar een rol in allerlei genres kan opdragen. Een courtisane speelt zij met evenveel gemak als een Jordaanmeid. En wie herinnert zich haar niet als chansonnière, b.v. van dat prachtige rauwe zeemanslied? Louis de Bree was de haar waardige te genspeler. Hij schijnt den invloed van tal- looze kluchten met een slag van zich afge schud te hebben en speelde Virag eenvoudig en eerlijk. Een mooie rol, die het. zoo ge speeld. ook aannemelijk maakte dat deze man zich door de „kleine sluwe kat" volkomen in de luren laat leggen. Myra Ward die indertijd zoo'n prachtig debuut maakte met het pa thologische kind in „Onschuldige meisjes", gaf in het eerste en tweede bedrijf de geslepen heid van Ilonka voortreffelijk weer, maar" was in het derde toch niet geheel opgewassen te gen de snelle gemoedswisselingen die de rol daar vraagt. Hier werden aan een actrice met zoo korte ervaring ook wel heel hooge eischen gesteld. Molnars virtuositeit in het teekenen van bijfiguren is bekend. De buffetknecht in Delila is een nieuw exemplaar in zijn verza meling. Anton Roemer gaf hem het volle pond van gemoedelijke humor en speelde de on waarschijnlijkheid in het eerste bedrijf op glorieuze wijze weg. Piet Rienks had zeker de ondankbaarste taak in het stuk te vervullen. De heen en weer geslingerde verloofde van Ilonka moet een slappe, weinig beteekenende vent zijn en we hebben aan zijn karakter werkelijk geen oogenblik getwijfeld. Het niet talrijke publiek heeft de voorstel ling met aandacht gevolgd en was gul genoeg met zijn applaus. Maar dit luchtige gevalletje eischt een vollen schouwburg en verdient het 00V P. H. SCHRÖDER.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10