Doe mee aan de Groote PALMOLIVE VOSSENJACHT I KRUSCHEN SALTS H.D.'Vertellin DTN'SDAG 20 SEPTEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBEAD (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1938. Programma I: Hilversum H. Programma II: Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen. 10.20 Diversen 10.35 Parijs Radio. 12.05 Radio PTT Nord. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 London Regional. 4.20 Keulen. 5.20 Parijs Radio. 7.35 Keulen. 8.20 Fransch Brussel. 10.20 Ned. Brussel. 10.50 Boedapest. 11.20 Weenen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen of gramofoonmuziek G.R.D., 10.35 London Regional, 12,50 Droitwich. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Italiaansch Zangprogramma. 1. La Campana di San Giusto, Choro Belmont. 2. Barbière di Siviglia, Luigi Fort en Leo Piccioli. 3. Mille Cherubini in Coro. Bej. Gigli. 4 Funiculi, funicula, Bruna Dragoni. 5. Torna a Sorriento, Alfred Piccaver. 3. Mille Cherubini in Coro. Benj. Gigli. 7. Don Pasquale, Scalakoor van Milaan. 8. Lucia di Lammermoor. Sopraan m. orkest 9. Amor di Pastorello, Choro Belmont. 10. Tiritomba. Joseph Schmidt. 6. Not te a Venezia, Benj. Gigli. 12. I pescatori di Perle. Luigi Fort en Leo Piccioli. 13. Tosca, Alfred Piccaver. 14. II Bacio. Bruna Dragoni. 15. Ca Valeria Rusticana, Scalakoor van Milaan. 16. Di-te. Afred Piccaver. 8.00—12.00 Diversen. LEZING Ds. B. E. J. BIK. Op Donderdag 22 September zal Ds. B. E. J. Bik, Luthersch predikant te Amsterdam, in de kerk der Broedergemeente aan de Park laan No. 34 een spreekbeurt vervullen op uit- noodiging van het Comité voor Opwekkings samenkomsten. (Adv. Ingez. Med.) Toen Elize haar eigen gezichtje in het water zag, schrok zy hevig. Was z\j dat? Weer keek zy. Een bi-u in, leelijk gezicht Dat zag zy in het spiegelende water. Vlug stak zij haar hand in het water en waschte haar oogen en voorhoofd. De bruine kleur verdween en haar eigen blanke huid kwam weer te voorschijn. Daarna kleedde zy zich uit en stapte in het frissche v/ater. Wordt morgen vervolgd.) oogen zich geheel achter de glazen van zijn hoornbril dichtknepen. Ten aanzien van de appels, peren en kersen van den buurman en een veldwachter was zijn jeugd nogal bewogen geweest. Het was alsof zij elkaar reeds jaren ken den. „Je komt nog maar eens aanloopen, Duynsma", had de Graan bij het afscheid ge zegd. Er was een avond bij dominee Groevers op gevolgd. In de heldere villa aan den rand van het dorp werd hij hartelijk ontvangen. De dominee was een eenvoudig en rustig man. die weinig sprak, maar toch voldoende om Duynsma te laten weten, dat Groevers met hem sym pathiseerde. Zoo leerde hij alle notabelen van het dorp kennen. En zijn vrouw zei op een avond tegen hem: „Het is toch vreemd, Han, dat je hier nu geen enkele moeilijkheid ontmoet. Als ik hiermee het leven in de stad vergelijkoch, daar ging het ook welmaar toch is er een be langrijk verschil Hij lachte en stopte zijn pijp nog eens. „Vandaag heb ik dokter Sinders ontmoet. Hij zei, dat hij het prettig vond, met mij kennis te kunnen makenhij had al van mij gehoord „Weet jeik ben bang, dat alles op een bepaalden dag toch nog zal veranderen". ..Hoe dat? Je moet niet vergeten: wij zit ten hier in een dorp en daar is het meestal zoo. De menschen bekijken elkaar met minder wantrouwenmen is meer op elkaar aan gewezen en tracht daarom zooveel mogelijk vriendschap te sluiten Het kwam geheel onverwachts. Duynsma be greep er niets van. Zijn vrouw ook niet. Het was letterlijk een volmaakt mysterie. De on derwijzer peddelde op een morgen weer naar school. De lucht was blauwenfin, alles was als altijd. Ter hoogte van het gemeentehuis zag hij den burgemeester naderen. Kleine gestalte met bolhoed, met zijn wandelstok zwaaiend. Duynsma groette. Maar de Graan deed, alsof hij niets zag. Hij keek schrikwekkend zuur. Het bloed scheen uit zijn smalle lippen gewe ken. Het gaf den onderwijzer zoo'n schok, dat hij bijna van zijn fiets gevallen was. Maar even later had hij zichzelf alweer gerust ge steld. De burgemeester had vanmorgen na tuurlijk een slechte bui en was waarschijn lijk zoo verdiept in een probleem, dat zijn ontstemming had opgewekt, dat hij Duynsma niet gezien had. Zoo zou het zijn en niet an ders. Op het punt, waar de twee hooischuren van de familie Ananasen den weg begrensden, zag hij een andere bekende naderen: dominee Groevers. Maar wat deed deze? Ergens in het blauw van den hemel, waar volstrekt niets te zien was, scheen toch iets te zijn, wat hem uiter mate boeide:het hoofd in den nek en met een vreemd glimlachje om de lippen, wandelde hij voorbij. Dat was Duynsma bijna te machtig. Hij sprong van zijn fiets af om te zien, of het inderdaad wel de dominee was, die daar voor bij ging. Neen, hij droomde niet Om de maat vol te maken, passeerde ook nog dokter Sinders in zijn auto. Het was wel toevallig, dat hij de drie meest vooraan staande personen uit het dorp op zijn gebrui kelijk morgenfietstochtje moest tegenkomen. Dokter Sinders keek strak voor zich uit. Niet verontwaardigd, niet met een glimlachje, maar rustig en ongeïnteresseerd. Duynsma wankelde als een gebroken man de school binnen. Waarom, waarom, waarom, hamerde het onophoudelijk in zijn hoofd. Het was een raadsel. Op een der komende dagen zag hij schoen maker Dingersman langs den weg staan. Deze had hem altijd gegroet met een gebaar, dat men als onderdanig zou kunnen uitleggen. Thans groette hij ook. Maar anders. Hij zwaaide uitbundig met de armen en deed overdreven enthousiast. Duynsma informeerde links en informeerde rechts. Hij vond zelfs niemand, die maar een vermoeden kon uiten, 's Nachts lag hij wak ker en piekerde. Wanneer hij thuis was, zat hij altijd afwezig voor zich uit te staren, zoodat zijn vrouw tenslotte radeloos werd en hem de heftigste verwijten maakte. Wanneer hij dan plotseling uitriep, dat hij van niets wist dreigde een behoorlijke huiselijke twist.... Tenslotte hield Duynsma het niet meer uit. Hij ging naar den burgemeester. „Ik zal je eens wat vertellen, jonge vriend" antwoordde deze eindelijk op zijn dringend gestelde vragen, ..het is hier op de scholen nooit de gewoonte geweest, dat de leerlin gen hun opstellen thuis maken...." Duynsma staarde den ander verbaasd aan.De burgemeester sprak blijkbaar met moeite. „Nu heb ik een twee gekregen, de dominee een vier, de dokter een vijf.en die schoen maker. die Dingersman.... een negen! (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbe houden). Wij hebben bij de K.L.M. inlichtingen inge wonnen over deze klacht. Ons werd medege deeld, dat er alleen tijdens de jubileumweek tochten van f 2.50 zijn geweest. Voor gezel schappen van 20 a 24 personen, die geen f 4 per persoon kunnen betalen, worden nu '.veer alleen verkorte rondvluchten ge maakt van 7 minuten a f 2.50 over Amster dam tot de grens van Amsterdam en dan weer terug. Over het 20 minuten wachten kon men ons niet inlichten, daar onze zegsman niet tegenwoordig is geweest, maar verschil lende omstandigheden kunnen er toe geleid hebben dat het gezelschap wat lang moest wachten. Lijders aan chronische rheumatische pijnen Iaat niets onbeproefd! Als U geen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert dan de ze» zouten uit Kruschen Salts. Zij hebben duizen den lijders reeds afdoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER OAfi (Adv. Ingez. Med.) Ergens vandaan kwam het geluid van klaterend water. En toen Elize op onderzoek uitging zag zy dat dit veroorzaakt werd door een groot aantal bronnen, die alle in een meertje uitkwamen, dat een helderen zandbodem had. Rond het meer groeide dicht kreupel hout, maar herten hadden op één plaats een groote opening ge maakt en déérdoor ging Elize naar het water. Dit was zóó helder, dat wanneer de wind de takken der boomen en de bladeren niet af en toe in beweging bracht, Elize vast geloofd had, dat het spiegelbeeld op den bodem geschilderd was, zoo duidelijk werd ieder blad door het water weerspiegeld. Het apprêt van nieuw goed, die prachtige glans, kunt U weer precies *oo krijgen met Crackfree «del- stijfsel. Allicht behoort U tot de gelukkige winnaars van zoo'n pracht zilvervos, één der 390 hoofdprijzen, want deze wedstrijd is heel eenvoudig. DIT IS ALLES WAT U TE DOEN HEEFT 1. Maak slechts deze zin af (maximum dertig woorden) Ik geef de voorkeur aan Palmolivc zeep omdat Er wordt niet gelet op mooi proza. Schrijf in Uw eigen woorden. 2. Haal bij Uw winkelier vijf stukken Palmolive zeep van 12 '/2 cent. U ontvangt van hem een inschrijf-formulier. 3. Stuur het ingevulde formulier aan Palmolive, Postbus 635, Amsterdam C., met 5 zwarte Palmolive-bandjes. 4Elke inzender die twee postzegels van 5 cent bijvoegt, ont vangt behalve zijn kans op de hoofdprijzen het in kleuren gedrukte Uitknipbotk van de Vtjfling Dionne (nieuwe uitgave) waarde 25 cent. Wacht niet! Haal vandaag Uw inschrijf-formulierI IEDERE WEEK 30 GROOTE PRIJZEN ELKE DAG een prachtige zilvervos (off. 100. een BURGERS E. N. R. rijwiel, model S. K., mei origineele Torpedo- remneaf, isibeichermer, elecir. voor- en achtcrvcrlichiing en controlelieht, Waarde f. 60.- (of f. 45-- in contan ten), vier autopeds, model 1938, met ballonbandcn. Voor eiken inzender het nieuwe Uitknipboek van de Vijfling Dionne, waarde 25 cent. DE 390 SCHITTERENDE HOOFDPRIJZEN ZIJN GEMAKKELIJK TE WINNEN. Fransche en Italiaansche schilderijen en tee keningen bijeen is. Anderhalf uur duurde de rondleiding door de eigenlijke tentoonstelling. Toen trokken velen naar Haarlem terug, maar eenigen ble ven nog verwijlen in de zalen. Er is ook gevraagd wie Boymans was. Het museum heet naar den Professor van dien naam, die zijn kostbare verzameling van schil derstukken aan Rotterdam naliet. Eerder was Museum Boymans ondergebracht in 't voor malig Schielands huis. De groote uitbreiding in den loop der jaren maakte 't nieuwe ge bouw noodlg. Mr. F. IIAVERSCHMIDT. Bij Kon. besluit van 16 September is be noemd tot griffier bij het Kantongerecht te Heerlen: mr. F. Haverschmidt, waarnemend- griffier hij het Kantongerecht te Haarlem. JUBILEUM J. F. W. NIEUWVEEN. Maandag was het veertig jaar geleden, dat de heer J. F. W. Nieuwveen, werkzaam ter zet terij van de N.V. Drukkerij v.h. de Erven Loos- jes, bij deze firma in betrekking trad. Door een deputatie van het personeel werd hij met zijn vrouw per auto van zijn woning gehaald en ontvangen door één der dames van de ad ministratie, die aan de echtgenoote van den jubilaris een bloemstuk overhandigde. De heer Nieuwveen werd namens de directie door den heer H. C. Vermeulen gecomplimenteerd, waar bij hem een bloemstuk en een geschenk wer den overhandigd. De bedrijfsleider, de heer J. Rijgersveer. wenschte hem eveneens geluk, waarna de jubilaris namens de collega's en administratief personeel door den heer Th. Huizinga werd toegesproken, wat eveneens met geschenken en bloemen gepaard ging. De jubilaris dankte voor de hem gebrachte hulde en voor de cadeaux, waarna hij het ver dere gedeelte van den dag in den huiselijken kring mocht doorbrengen. Het Dorpsmysterie. door JAAP STIGTER. HET dorpje was slechts een donkere vlek in de groene zee van wéilanden. omhoog en piekte als een potlood omhoog en eenige koeien stonden veraf als speelgoeddiertjes te droomen in de zon. „Vreemd, dat wij daar voortaan zullen wo nen, „had Han Duynsma tegen zijn vrouw gezegd, toen zij dit beeld binnen de omlijsting van het raampje van de taxi zagen, die lang zaam naar het dorp toehobbelde. Maar de nieuwe onderwijzer voelde zich hier gauwer thuis, dan hij zou denken. Zijn nieuwe woning het lage huis met rieten dak naast de kerk kwam hem met het pleintje, waar een eik als een machtige zuil omhoog rees en voortdurend kippen scharrel den, al zeer spoedig vertrouwd voor. Hier in dit dorp met zijn hooibergen, laag neergehurkte huizen en verzakte schuren heerschte een sfeer van gemoedelijkheid, waarin geen vijandschap scheen te kunnen bestaan. Wanneer hij 's ochtends naar school ging, was het altijd: „Morgen meester" soms was het boer de Kruiff. die zijn hooigaffel opstak, dan weer Jansen, die zijn pet afnam. Met plezier herinnerde hij zich den avond, toen hij met zijn vrouw bij burgemeester de Graan op bezoek was. In de Oud-Hollandsch gemeubileerde kamer hadden zij een kaartje gelegd. De dorpsvader vertelde allerlei uit zijn jeugd en lachte hierbij zoo gul, dat zijn kleine Toen Elize wakker werd stond de zon reeds hoog aan den hemel. Maar het prinsesje kon de zon niet zien, want de hooge boomen vormden zulk een dicht bladerdak, dat het zonlicht er slechts als een gouden sluier door kon komen. Het groen rook lekker frisch en de vogels, die heelemaal niet schuw waren, vlogen rond haar, ja, gingen zelfs op haai- schouders zitten. Zij wilden de luelit in. Maar werden bijna teleurgesteld. De heer v. d. C. te Haarlem deelt ons mede, dat hij Zondagmiddag Schiphol bezocht heeft. Het was zijn plan te gaan vliegen, omdat hij vernomen had dat daarvoor thans slechts f 2.50 betaald behoefde te worden. Aan het verkoopbureau bleek hem evenwel, dat als hij voor minstens 20 personen zorgde de vlucht gemaakt kon worden tegen f 2.50. Dan zou de groote machine de Papegaai de lucht in gaan. De vluchten tegen f 4 worden met kleine machines gemaakt. Het gelukte inderdaad om 20 personen bij elkaar te krijgen. Opgetogen over dit succes ging men naar het loket. Maar toen zei de goedmoedige beambte, die getuige geweest was van de pogingen om 20 vlieglustigen bij elkaar te krijgen: „maar u vliegt nog niet?" Uiterst verbaasd vroegen wij: „waarom niet?" waarop hij antwoordde: „Ja, dat gaat zoo ge makkelijk niet". De heer v. d. C. antwoordde dat hij nog wel dacht reductie op den prijs te zullen krij gen, omdat zooveel moeite gedaan was om de 20 b ij elkaar te krijgen. De beambte lachte en kon alleen raden wat te wachten. Eerst na 20 minuten werd dit wachten beloond en weid de vliegmachine, de luchtbus, gehaald, waarmee de tocht werd gmaakt. Het was een mooie tocht over Aalsmeer en Amsterdam. Alleen de tocht duurde te kort. Ik heb geprobeeerd zoo vervolgt de heer v. d. C. van den piloot gedaan te krijgen, dat wij voor f 1.50 per persoon nog een extra tochtje konden maken maar dit werd lachend van de hand gewezen. Het doel van dit schrijven is onze verba zing tot uiting te brengen, dat hoewel de 20 rijksdaalders bij elkaar waren er nog geen zekerheid bestond, dat wij zouden vliegen. Er was toch materiaal om mee de lucht in te gaan. Als wij niet zoo aangedrongen hadden, zouden 20 menschen teleurgesteld het vlieg veld verlaten hebben. Met „Haerlem" naar Boymans. Het grootste succes met de Goudsche glazen had het bestuur van „Haerlem" er toe ge bracht ook een tocht naar „Boymans" te Rotterdam te organlseeren. Zoo men weet zijn daar meesterwerken, 450 in getal, uit vier eeuwen tentoongesteld. Tentoonstelling van schilderijen en teekeningen grootendeels uit particuliere verzamelingen in Nederland bijeengebracht. Men heeft bij de opstelling tevens gedacht aan de veertigjarige regee ring van Koningin Wilhelmina. Zoo kregen wij dan een reeks van de meest importante wer ken uit deze met toewijding bijeengebrachte particuliere collecties te bewonderen. Twee deskundigen leidden de Haerlemmers rond. De tentoonstelling omvat niet minder dan 21 zalen. De 15e en 16e eeuwsche Nederlandsche en Duitsche meesters de z.g. primitieven, zijn in de eerste drie zalen vereenigd. De Italiaansche en Spaansche schilders vol gen daarop. In zeven zalen, waarvan de mid delste Vermeer's Emmaüsgangers, de eerste Frans Hals en zijn school en de laatste Rem brandt en zijn leerlingen bevat, zijn de Hol- landsche meesters uit de zeventiende eeuw te aanschouwen. Hier ontmoet men natuurlijk behalve Frans Hals ook andere Haarlemmers als Adriaan van Ostade, Wouwerman, Ver- spronck. Daarop komt een kabinet met teekeningen van Rembrandt met als pendant een ruimte voor teekeningen van Rubens, welke aansluit bij de Vlaamsche schilderkunst uit de 17e eeuw. De groote middenzaal is geheel gevuld met 75 portretteekeingen en studiekoppen uit de verzameling F. Lugt. Een verdieping hooger hangen de 16e en 17e eeuwsche Nederlandsche teekeningen. Tenslotte eindigt de tentoonstelling met vier zalen waarin een keur van 18e eeuwsche

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6