Downingstreet No. 10. Nieuwe nationaliteitenkwesties aan de orde. Sudeten -Duitschers betoogen te Dresden. WIJZIGING ZONDER GEWELDPLEGING Het hart van het Britsche wereldrijk. DINSDAG 20 SEPTEMBER 1938 H A A R IIE M'S DAGB CAD 5 Italië komt op voor alle minderheden in Tsjecho-Slowak ije. Hongaarsche en Poolsche eischen dienen zich aan. Te Rome hebben, naar Havas meldt, de berichten over het vermoedelijke resultaat van de Fransch-Britsche besprekingen een gevoel van teleur stelling gewekt en men is van oor deel, dat de oplossing, die naar het schijnt door Frankrijk en Engeland zal worden voorgesteld, in tegenspraak is met de these van Mussolini, die een volksstemming bepleit voor alle natio nale minderheden van Tsjecho Slowa kije. Frankrijk en Engeland, zoo zegt men te Rome, kunnen niet anders doen dan rekening houden met de eischen van Duitschland, doch zij meenen zich te kunnen verzetten tegen de rechtvaardige eischen van de andere nationa liteiten in den staat Tsjecho Slowakije. Inmiddels wordt uit Boedapest ver nomen, dat staatssecretaris Antal in een rede over de Tsjecho Slowaaksche crisis verklaard heeft, dat Hongarije een vreedzame regeling met vreugde zal begroeten. De eenige niet-aan- vaardbare oplossing zou die zijn, waar bij de Hongaarsche minderheid niet hetzelfde zelfbeschikkingsrecht zou krijgen als de andere nationaliteiten. Duurzame vrede, constateerde spreker, is in Midden-Europa slechts mogelijk, indien het natuurlijk recht van zelfbeschikking wordt toegezegd aan de volken, welken men het twintig jaar geleden ten onrechte ontzegd heeft. Ook van Poolsche zijde komen de eischen los. Op een gistermiddag te Kattoioitz gehouden bijeenkomst, welke door 50.000 personen werd bij- geiooond, werd een resolutie1 aange nomenwaarin wordt geëischt, dat Tsjechisch Silezië aan Polen wordt teruggegeven. Na de Tsjechen in felle bewoordingen te hebben beschuldigd van onderdrukking der Polen in Tsjecho Slowakije, verklaart de re solutie: „Het oogenblik der bevrijding van Silezisch Tsjechië is gekomen. Wij doen een beroep op de hoogste machten van de regee ring en het geheele Poolsche volk, en wagen hun, alle middelen te benutten en alle krach ten aan te wenden, opdat rechtvaardigheid geschiede, en Silezisch Tsjechië aan Polen worde teruggegeven". Ook de „Polska Zbrojna", het orgaan der Poolsche legerleiding, eischt in een hoofd artikel de inlijving van Tsjechisch Silezië bij Polen. Het officieuze blad voegt daaraan de veelbeteekenende opmerking toe, dat dit ook geschieden zal. Bij informatie ter bevoegder plaat se werd volgens United Press dienaan gaande verklaard, dat Polen zijn ge zanten in Londen, Parijs, Berlijn en Rome heeft doen verklaren, dat geen oplossing van het Tsjechische conflict voor wat de gebieden betreft, die Polen direct interesseeren, aanvaard kan worden, waarin Polen geen stem heeft gehad, Het land zal uit een eventueele regeling, die buiten Polen om tot stand komt, de verst strek kende consequenties trekken. In verband met de steeds toenemende toe- strooming van deserteurs uit het Tsjechische leger en vluchtelingen uit Tsjecho Slowakije hebben de Poolsche autoriteiten zich gedwon gen gezien, aan de Tsjechische grens ter ver sterking militaire afdeelingen te consignee ren. Naar eenheidsfront tusschen Tsjechen en Slowaken? Het bureau van de Autonomistische Slo waaksche volkspartij, dat gisterochtend te Bratislava (Pressburg) vergaderd heeft, heeft een resolutie aangenomen, waarin o.a. ver klaard wordt: „Wij hebben geen schriftelijke of mondelinge afspraak met niet-Slowaaksche politieke partijen en hebben deze nooit ge had". Voorts wordt gezegd: „Als een christelijk volk staan wij afkeerig tegenover alle pogingen, die gedaan zijn om door bloedige en krachtdadige middelen de nationaliteitenvraagstukken van den staat op te lossen. Wij hopen, dat goede betrekkingen tusschen de Tsjechen en Slowaken tot stand Chamberlain's tweede onderhoud met Hitier. Vermoedelijk morgen te Godesberg. Te Berlijn wordt van semi-officieele zijde medegedeeld: In politieke krin gen gelooft men, dat het juist is, dat Chamberlain op Woensdag a.s. een tweede onderhoud met den Führer en rijkskanselier zal hebben. Aange nomen wordt, dat dit onderhoud te Godesberg zal worden gehouden. De dichtstbij gelegen vlieghaven is Keu len. Nachtelijke storm boven Buenos Aires. zullen komen, opdat deze kunnen bijdragen tot versterking van de binnen- en buitenland- sche positie van den staat. Wij willen een ge lukkig en tevreden volk. Wij willen een auto noom Slowakije. Wij willen een sterk Tsjecho Slowakije". Des avonds hebben te Bratislava de Slowaaksche afgevaardigden van de partij der regeeringscoalitie vergaderd. Men kwam tot algeheele overeen stemming. Vastgesteld werd, dat het in de ernstige oogenblikken, die Tsjecho Slowakije doormaakt, noodig is, een eenheidsfront van Slowaken te vormen voor de verdediging van de republiek. Na de vergadering zijn de afgevaardigden Tissi, Sojol en Sivek naar Praag vertrokken. Vandaag zullen zij een onderhoud hebben met president Benesj over de oplossing van de Slowaaksche kwestie. Welingelichte kringen zijn van meening, dat een overeenkomst tot stand zal komen be treffende autonomie, zoodat de Slowaaksche volkspartij tot de regeering zou toetreden. Ilel uur der bevrijding nadert". Aantal vluchtelingen op Duitsch gebied reeds meer dan 100.000 Verscheidene duizenden Sudeten Duitsche vluchtelingen hebben gisteravond de door de Sudeten Duitsche partij georganiseerde be tooging in het tentoonstellingspaleis te Dres den bijgewoond. Een functionaris der Sudeten Duitsche partij zeide o.a.: „Wij zijn niet de grens overgekomen om ongewapend te blijven, zooals wij het ginds waren. Wij zullen gewa pend en zegevierend naar ons vaderland terug- keeren." Dr. Sebekowsky verklaarde, zich richtend tot de in Tsjecho Slowakije gebleven Duitschers: „Wij zullen spoe dig terugkeeren als soldaten van ons.; geboorteland. Wij zullen overwinnen omdat Hitier het wil. Kameraden in het moederland, het uur der bevrijding nadert. De slavernij gaat een einde nemen. Wij zijn in de laatste phaze van den strijd. Na uitvoerig gesproken te hebben van de „wreedheden" en „moordpartijen" der Tsjechen verklaarde Sebekowsky, dat de vrijkorpsen thans „in het strijdperk treden, de wapens in de vuist". Hij besloot met de woorden: „wij willen met de wapens in de vuist strijden voor ons vaderland, onze Führer is Hitier". Afgevaardigde Sandner zeide ten slotte: „Men heeft onze organisatie vernietigd. Wij hebben deze niet langer noodig. Wij hebben een an dere. Deze is niet meer voor den vrede, doch om honderdvoudig te doen betalen wat de Tsjechen ons aangedaan hebben." Spreker besloot met te verklaren, dat achter de Sudeten Duitschers Duitschland staat. Volgens het D. N. B. bedroeg het aantal Sudeten Duitsche vluchtelin- lingen in de doorgangs- en vluchtelin genkampen Maandag in totaal 102.000. Nog steeds duurt de vluchtelingen stroom voort. Dr. Krebs, die vroeger in Tsjecho Slowakije woonde, door Hitier tot gouwleider benoemd werd en thans belast is met de inspectie der kampen voor de Sudeten Duitsche vluchtelin gen heeft medegedeeld „dat de afdeelingen, die in gesloten formatie gedefileerd hebben en die bijna uitsluitend uit jonge strijdbare mannen bestaan, gezworen hebben, al hun krachten beschikbaar te zullen stellen overal waar het rijk hen noodig zal hebben." Strijd 0111 Cliineesch spoorweg- knooppunt. Wie bezit Kwangtsjau. Naar Reuter uit Hankau meldt wordt om de stad Kwangsjau, 'n spoorwegknooppunt, ver bitterd gevochten. De Japanners beweren de stad, die ongeveer tweehonderd kilometer ten noordoosten van Hankau is gelegen, geno men te hebben. Van Chineesche zijde wordt echter gemeld, dat de Japanners, nadat zij de stad waren binnengedrongen, weer verdre ven zijn. nPCERlMMA WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1938. HILVERSUM I 1875 M. VA RA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten) 9.30 Wenken voor de keuken. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Continubedrijven. 11.40 Causerie „Door welke oorzaken ontstaat massa werkloosheid?" 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12,15 Berichten). 12.451.45 VARA-orkest. 2.00 Kniplessen. In de pauze: Gramofoonmuziek. 3.15 Voor de kin deren. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Causerie „Twin tig jaar vakopleiding van Palestina-pioniers". 7.00 Felicitaties. 7.06 Vocaal concert. 7.30 Cau- eserie „De waardeering van den arbeid door de eeuwen". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-varia. 8.15 „Esmeralda" 9.00 Reportage met muzikale omlijsting. 9.30 VARA-orkest. 10.45 VARA-kinderkoortjes. 11.00 Eugenetische causerie. 11.3012.00 or gelspel. HILVERSUM II, 301,5 en 415.55 M. N.C.R.V.-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berich ten, gramofoonmuziek. 9.30—9.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gra mofoonmuziek. 11.15 Zang en piano. 12.00 Berichten. 12,15 Gramofoonmuziek.. 12.30 De Eemlanders en gramofoonmuziek.. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Piano voordracht en gramofoonmuziek. 3.45 Gra mofoonmuziek. 4.00 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 4.45 Gelukwen- schen. 5.00 Kinderuurtje. 5.45 Gramofoon muziek. (5.556.00 Pauze). 6.15 Causerie „De concentratie van den middenstand. 6.30 Taal les en causerie over het binnenaanvarings- reglement. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De belangstelling in den arbeid van het N.C.G.V. 7.30 Causerie namens de Societas Studioso- rum Reformatorum. 7.45 Reportage, even tueel gramofoonmuziek. 8.00 Berichten AN.P., herhading S.O.S.-berichten. 8.15 Christelijke Muziekvereeniging „De Bazuin", en gramofoonmuziek. 9.00 Mycologische causerie, 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Be richten ANP. 10.05 Nederlandsch Strijkkwar tet. 10.45 Gymnastnekles. 11.00 Gramofoon muziek. 11.5012.00 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11,25 Het Aston Hippodrome Orkest. 12.20 Cello en piano. 12,50 Uit Berlijn: Walter Raatzke's orkest, het Dietrich Schrammel- kwartet en solisten. 1.35 De Wessex Players. 2.05 Gramofoonmuziek.. 2.20 BBC-Northern- orkest, m.m.v. soliste., 3,20 Gramofoonmuziek 3.50 Jack Wilson and his Versatile Five.' 4.20 Vesper. 5.05 Gramofoon muziek. 5.40 Henry Hall en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.45 Pianovoordracht. 7.20 Tech nische lezing. 7.35 BBC-Theaterorkest. 8.20 BBC-Symphonie-orkest en solisten. 9.45. Het Phil Watts-trio. 10.00 Berichten. 10.35 Or gelspel. 10.45 Viool en piano. 11.35 Oscar Ra bin en zijn Band. 11.5012.20 Jazzmuziek. (Gr. pl.) RADIO-PARIS 1648 M. 8.109.10 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.40 Het Lucien Goldy-orkest, 2.35 en 3.05 Gramofoonmuziek. 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 Zang. 5.20 Het Giadino-orkest. 6.20 Cello voordracht. 6.35 Gramofoonmuziek.. 6.50 Cello voordracht. 7.20 Gramofoonmuzoek.. 8.50 Het Francis Cépronkoor. 9.20 Variété-programma 10.5011.05 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 6.50 Amusements-sextet en schrammel- ensemble. 8,50 Gramofoonmuziek. 12.20 Rhei- nische Landesorkest. 1.35 Omroepkleinorkest 2.30 Populair concert.. 4.10 Gramofoonmu ziek. 4.20 Stedelijk Orkest van Trier. 6.50 Meisjeskoor. 7.35—8.30 Omroeporkest, m.m.v. solist. 8.35 Rijkszending: H.-J.-Orgelconcert. 9.20 Omroeporkest, m.m.v. solist. 10.35 Gra mofoonmuziek. 10.50 Omroepkleinorkest, waldhoordnkwartet en solisten. 12.203.20 Gevarieerd nachtconcert. BRUSSEL. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.S50 Omroep- salonorkest. 1.30 Vervolg concert, 1.502,20 Gramofoonmuziek. 5.20 Cembalovoordracht. 5.50, 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepsalonorkest. (Om 9.05 Radiotooneel) 10.5011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 Geo Bogaert's orkest. 1,502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Kwartetconcert. 7.35 Gramofoonmuziek. 8. Operette „Paganini". 10.3011.20 Gramo foonmuziek. Basis voor de ontwikkeling der beschaving, constateert de Times. Voor vele slachtoffers wordt gevreesd. De stad en de provincie Buenos Aires zijn gisteren naar het D.N.B. door een hevigen storm geteisterd. 14 personen werden in hun slaap door instortende muren gedood. Het totale aantal slachtoffers is nog hooger, doch officieele inlichtingen ontbreken, daar de telefoonleidingen grootendeels vernield zijn. De aangerichte schade is zeer groot. In zijn commentaar op het Britsch- Fransche plan schrijft de „Times": Indien de voorgestelde wijzigingen der vredesverdragen thans met alge- meene instemming ten uitvoer zouden worden gebracht, zou daarmede dui delijk worden aangetoond en ver sterkt het beginsel van het voltrekken eener wijziging zonder geweldpleging. Men kan zeggen dat hierop bijna zonder uitzondering de geheele toe komstige ontwikkeling der bescha ving berust, want wijzigingen tus schen bepaalde landen zullen stellig komen. In dit geval mag men hopen dat de Tsjecho- Slowaaksche regeering inziet dat een uitein delijke winst van meer belang is dan een on middellijke opoffering". De „Daily Tedegraph" schrijft: „Het is dringend gewenscht, dat zoo spoedig mogelijk de volledige voorstellen bekend worden. Er zijn reeds eenige misverstanden opgedoken, welke, zooal niet rechtgezet door de feiten, door een onmiddellijke publicatie dienen te worden verdreven". Labourparty ontstemd. Na afloop van de avondvergadering van den nationalen raad der Britsche arbeiderspartij is Maandag een officieele verklaring gepubli ceerd, waarin o.a. gezegd wordt: „Lr zijn oprecht verlangen, den vrede te handhaven, heeft de raad met ontzetting ken nis genomen van de berichten over de voor stellen van de Britsche en de Fransche regee ring tot verminking van Tsjecho Slowakije on der de brutale dreiging van wapengeweld van het nationaal-socialistische Duitschland en zonder voorafgaand overleg met de Tsjecho Slowaaksche regeering." „Het is, zoo wordt verklaard, „een bescha mend verraden van een vredelievend democra tisch volk en vormt een gevaarlijk precedent voor de toekomst. „De raad geeft tevens uiting aan zijn diepe sympathie met de Tsjecho Slowaaksche re geering." Uit Londen wordt nog vernomen, dat het Britsche kabinet in zijn zitting van Maandai de politiek heeft goedgekeurd, waartoe de En- gelsche en Fransche ministers besloten heb ben. Downingstreet 10, voor de zooveelste maal het centrum der belangstelling. Waar over het lof van volken beraadslaagd wordt. Downingstreet No. 10. De oogen van de wereld zijn op dit onopvallende huis met zijn smalle deur gericht en honderden Londenaars staan in deze dagen urenlang in de omgeving er van. Uiterlijk heerscht er rust. De Engelschman, onverschillig of hij de minister-president dan wel „the man in the street" is, weet zich steeds uitmuntend te gedragen en niets te laten merken, maar zelfs de opper vlakkige waarnemer bespeurt nu toch dat er iets bijzonders aan de hand is. Hoe ziet no. 10 in Downing Street er eigen lijk uit? Uiterlijk is het een eenvoudig huis. doch van binnen gecompliceerder dan men misschien zou verwachten. De vergelijking, die weieens gemaakt wordt, dat dit huis veel overeenkomst vertoont met de Engelsche po litiek, die „binnen gemaakt wordt", is niet zoo heel slecht. De hoogte er van bedraagt vier verdiepingen met een dakverdieping er nog boven, terwijl het huis vier vensters breed is. De gevel wordt versierd door een 18de eeuwsche lantaren, terwijl een klein ko peren naamplaatje vermeldt, dat hier de „Eerste Lord van de Schatkist" woont. Geen wacht voor de deur; slechts aan de overzijde een politie-agent. Verder onderscheidt dit huis zich in niets van een gewoon woonhuis Sir George Downing. T~j\ OWNING STREET ontving haar naam in de tweede helft van de 17de eeuw van een zekeren sir George Downing, die deze straat liet bouwen, om haar langs een omweg aan de kroon over te maken. Downing was secre taris van de schatkist onder Karei IT van Engeland; ook was hij eenige jaren Britsch ambassadeur in den Haag, waar hij zich zeer gehaat maakte, doordat hij een hevige anti- Hollandsche politiek voerde, zoodat hij ten slotte vluchten moest. Groote politieke en andere talenten werden hem toegeschreven, maar hij paste deze zelden goed toe. Zijn slechte eigenschappen droegen er niet toe bij, hem bemind te maken: hij was verrader lijk, kruiperig en ondankbaar; „a George Downing" gescholden te worden is dan ook geen compliment in Engeland. Het huis werd in 1731 door koning George II als persoonlijk geschenk aan Sir Robert Walpole, die feitelijk de eerste minister van Engeland was, gegeven. Deze ging er werke lijk in wonen, maar hij aanvaardde het huis niet als geschenk, doch als „voortdurende re sidentie voor den Eersten Lord van de Schat kist", zooals toen de titel voor den minister president luidde. Vandaar dan nog het bo vengenoemde naamplaatje. Sinds dezen tijd woonden de Engelsche premiers in Downing Street no. 10. En niet tot hun onverdeelde vreugde, want het oude, historische huis is lang niet geriefelijk. Lady Asquith, de echt- genoote van Herbert Asquith, beklaagde zich er bijvoorbeeld over, dat het huis zoo bijzon der onpractisch gebouwd was: de keuken ligt twee verdiepingen hooger dan de eetkamer badkamers ontbraken geheel en werden eerst 25 jaar geleden gemaakt. En voorts kan men in de tallooze schuilhoeken en gaten, kleine kamertjes en trappen gemakkelijk den weg kwijt raken. Men zal het den premiers, die er moeten wonen, dan ook niet kwalijk ne men, wanneer ze, als hun werkzaamheden het maar eenigszins toelaten, hun week-end- villa's opzoeken. Voorts heeft het oude huis het nadeel, dat er zeker ieder jaar het een of ander aan her steld moet worden. In de ruim tweehonderd jaren dat het bestaat heeft Downing Street no. 10 dan ook meer timmerlieden en metse laars binnen zijn muren gezien, dan politici. Men vertelt de aardige anecdote van een mi nister-president, die zijn secretaris op de gang ontmoette met zulk een uitdrukking van ontzetting op het gelaat, dat de premier het ergste vreesde. Want juist op dat oogenblik waren er eenige gevaarlijke candidaten der Whigs, van wie men alles verwachten kon. „Wat is er aan de hand?" vroeg de minister president verschrikt. „Ze zijn binnengeko men!" riep de secretaris uit. „Wie?", vroeg de groote man opgewonden, „de Whigs?" „Neen. de metselaars", was het geruststellende ant woord. (Deze waren n.l. steeds de schrik van de bewoners van het huis, wegens hun geklop en gehamer). Een herinnering aan Stadhouder Willem III. |\/jr EN heeft zich wel eens afgevraagd waar- LVJL om de koning nooit naar Downing Street komt. Immers, het oude overgeleverde gebruik wil, dat de koning nooit daar naar toe gaat. Er zullen evenwel maar weinig menschen zijn, die weten, dat dit gebruik af komstig is van koning Willem III (die in Holland stadhouder wast; deze verstond geen woord Engelsch en had daarom niets aan het bijwonen van de ministervergaderingen Sinds dien tijd heeft dan ook geen Engelsche koning de gewijde ruimten ooit betreden. Daarentegen is het de taak van den minister president, onmiddellijk na afloop van belang rijke kabinetsbesluiten, naar den koning te gaan, om dezen den inhoud der besluiten mee te deelen. Vlak voor de oorlogsverklaring van Engeland aan Duitschland in 1914 was de be slissende vergadering eerst 's nachts tegen twee uur afgeloopen en de toenmalige minis ter-president Asquith zag zich dus verplicht den koning om dien tijd nog uit zijn bed te laten halen om hem van de situatie op de hoogte te stellen. Ook het bijeenroepen van een vergadering geschiedt nog op de oude wijze. De ministers krijgen een officiëele brief, waarin „His Ma jesty's confidential servants" uitgenoodigd worden, op een bepaalden tijd in de groote zaal van Downing Street no. 10 bijeen te ko men. Slechts in zeer bijzondere gevallen, wan neer er haast met het een of ander gemaakt moet worden, wordt van telefoon of telegraaf gebruik gemaakt. Er hebben wel bijeenkom sten plaats gehad midden in den nacht, die zoo snel afgeloopen moesten zijn, dat de mi nisters niet eens tijd gehad hadden zich aan te kleeden. In dat geval presideerde de toen malige minister-president Lloyd George de zitting in pyjama met een ochtendjas er over heen. De keerzijde van Downingstreet No. 10. jpj) E zittingen in Downing Street zijn voor iL' hen die er aan deelnemen, geen onver deeld genoegen. Daar niemand de bijeen komst storen mag en de secretaris slechts in de allez-dringendste gevallen het recht heeft telegrammen binnen te brengen, bestaat ook voor de aanwezigen niet de mogelijkheid, zich te verfrisschen. Er wordt niet gedronken of gegeten, al duurt de bijeenkomst ook uren. Alleen staan er in een hoek van de kamer op een tafeltje een paar karaffen, maar deze zijn spoedig leeg. Zelfs was het in vroeger ja ren zoo sterk, dat geen der aanwezige mi nisters van hetgeen er besproken werd, aan- teekening mocht maken. Wel hebben zij tij dens de besprekingen een notitieblokje voor zich liggen, maar de aanteekeningen die daarop gemaakt worden, worden na afioop van de bijeenkomst vernietigd. Eerst tegen het einde van den wereldoorlog, toen men een periode van zware crises doormaakte, be sloot men den aanwezigen kabinetssecreta ris toch het een en ander te laten noteeren en sindsdien is men daarmee voortgegaan. Deze aanteekeningen worden in een afzon derlijke safe bewaard en mogen slechts door de ministers gebruikt worden. Zoo heeft Downing Street no. 10 in den loop der jaren al heel wat meegemaakt. Hier is geschiedenis gemaakt, althans onder woor den gebracht. Zonderlinge personen hebben er hun intrek genomen; bijv. Pitt jr.. die on gelooflijke hoeveelheden vleesch kocht en nooit zijn belasting wilde betalen. En daar heeft Asquith in de roerige dagen van 1914 het woord gesproken, dat beslissend werd voor Engeland's deelneming aan den wereld oorlog. En ook thans zijn de oogen der wereld opnieuw op Downingstreet no. 10 gericht (Nadruk verboden) Een nieuwe oproeping van Tsjang Kai Sjek. Thans tot de bevolking van Noord- Oost-China. Het Chineesche Pers Bureau meldt, dat Tsjang Kai Sjek een boodschap heeft gericht tot de bevolking der noord-oostelijke Chinee sche provincies, die door de Japanners bezet zijn. Hij spoort de burgers aan met de wape nen deel te nemen aan den strijd van China. „Japan, dat reeds een millioen soldaten heeft gemobiliseerd, raakt langzamerhand uit geput en tracht thans in een laatste krachts inspanning Hankau te veroveren. Daarom is dit oogenblik voor China van het grootste be- belang. Ieder moet aan den strijd deelnemen, zoo dat de Japanners geen oogenblik „met rust worden gelaten en zich nergens rustig kun nen vestigen" aldus Tsjang Kai Sjek. Volkenbond willigt Cliineesch verzoek in. Beroep op Japan. De Volkenbondsraad heeft besloten het Chineesche verzoek tot toepassing van artikel 17 van het handvest in te willigen en opdracht gegeven tot het zenden van een telegram, waarin Japan wordt uitgenoodigd de recht spraak van den Volkenbond in het conflict met China te aanvaarden. Indien deze uitnoodiging zou worden aan vaard, zouden de bepalingen van de artikelen 12 tot 16 van toepassing zijn. Bij een afwij zing zou artikel 16 betreffende de sancties kunnen worden toegepast.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9