rtEN snuLL jmmsséï DEKKERS De wilde Zwanen ALBERT HEIJN WOENSDAG 21 SEPTEMBER 193S HAAEEEM'S DAGBEAD 6 Bedrijf van Openbare Werken. Verrichtingen In het afgeloopen dienstjaar. HEEMSTEDE Woensdag. Blijkens het verslag, door het Bedrijf voor Openbare Werken aan B. en W. uitgebracht, bestond het personeel in het afgeloopen dienstjaar uit 12 ambtenaren en 37 vaste werklieden, aan wie resp. f 37.020 en f 66.228 salarissen en loonen werden uitbetaald. Ook waren gemiddeld nog 25 losse en jeugdige werklieden op arbeidsovereenkomst voor hulp bij straatmakers, herstellingen van bitumen- trottoirs voor rekening van derden e.d. in dienst. Aan deze arbeidskrachten werd f 31,548 loon betaald. Gedurende 14 weken werden bij wijze van werkverschaffing (zesdaagsche) 29 werkloo- zen tewerk gesteld bij de reorganisatie van Groenendaal en het leggen van een stamriool in de Molenwerfslaan. Aan loon werd hierbij betaald f 16.373. Eveneens werden gedurende 28 weken bij wijze van werkverschaffing (vierweeksche) 26 werkloozen tewerkgesteld voor het leggen van een stamriool in de Zand- voorschelaan. Aan loon werd betaald f 16.510 De volgende ziektegevallen kwamen in het verslagjaar voor, waarbij de tusschen haak jes geplaatste cijfers de gevallen van het voorafgaande jaar aangeven. Bij het personeel niet vallende onder de bepalingen van de ziek tewet, ambtenaren en werklieden ten getale van 51 (54i kwamen 40 (17) ziektegevallen voor met totaal 586 (127) ziektedagen. Bij het losse personeel, vallende onder de bepa lingen van de ziektewet, gemiddeld ten getale van 52 (46) kwamen 18 (13) ziektegevallen voor met 378 (192) ziektedagen. Van de verwerkte materialen worden ge noemd: 263.000 straatklinkers, 190.000 metsel- steenen. 35.000 K.G. goudalite. 855.000 K.G. koudasfalt. 1880 cement-rioolstukken, 80.500 K.G. portland-cement, enz. enz. De totale lengte van de wegen en straten bij de gemeente in onderhoud bedroeg aan het eind van het verslagjaar 52,795 K.M. Van de rijwegen is een oppervlakte van 276.287 M2 be straat; 97,751 M2 bitumenweg of afgedekt met bitumen. Van de voetpaden is 119,282 M2 betegeld, 11,431 M2 is verhard of bestraat en 118,443 M2 is gebitumeerd. De oppervlakte van rijwiel paden is 14.265 M2. Het onderhoud van de plantsoenen en het snoeien van boomen langs de wegen geschie den geheel in eigen beheer. De oppervlakte VAN i ttaaql hi aan Uu> Uxkksir DEKKER'S „ROGG O" blank gesneden roggebrood kost8 ct. per pakje (Adv. Ingez. Med.j van de plantsoenen, verspreid in de gemeente bedraagt 10.03.14 H.A. De lengte boombe planting bedraagt 52,904 K.M. De voorgeno men reorganisatie van een gedeelte van het perceel bosch no. 17 in Groenendaal, omge ving Glipperwegkwam tot stand. De opper vlakte van Groenendaal in onderhoud bij den plantsoenendienst is circa 55 H.A. Aan het einde van het verslagjaar bedroeg de bevolking van de hertebaan: 16 herten, 8 pauwen. 5 ganzen, 17 eenden en 12 duiven. In den loop van het jaar werden 10 herten, 6 pauwen, 14 ganzen, 13 eenden en 10 duiven verkocht. De bestaande nestkastjes en voe derstandaards werd geregeld gecontro leerd. Uit de 78 nestkastjes vlogen 113 broedsels met 716 jongen uit. De broedsels betroffen: koolmeezen52, pimpelmeezen 37,vlie genvangers 3, roodstaartjes 4, boomklevers 2, holenduiven 7, zwarte meezen 5, ringmusch 1, spreeuw 1. Wat de rioleering betreft, werden in den loop van het verslagjaar 202 perceelen op het gemeenteriool aangesloten. In de Zandvoort- schelaan en den Heerenweg werd het stam riool ter lengte van 494 Meter doorgetrokken en in de Heemsteedsche Dreef (van het rioolgemaal af) door Cruquiusweg en Mo lenwerfslaan ter lengte van 1010 Meter. De straatrioleering word uitgebreid met 453 meter door aanleg van wegen ten zuiden van de Zandvoortschelaan. Op het einde van het verslagjaar bedroeg de totale lengte van het stamriool 7683 meter en de totale lengte van de straatrioleering 49112 Meter. De in 1930 in gebruik gestelde electrische rioolbemalings installatie aan de Heemsteedsche Dreef (Ha ven) kreeg door toenemende loozing op het stamriool beduidend meer te verwerken, nl. 1.235.790 M3 rioolwater. Het stroomverbruik van de installatie bedroeg 20.129 k.W.h.. het aantal pompuren van de kleine pomp (capa citeit 25 liter per seconde) beliep 7.127, het aantal pompuren van de groote pomp (ca paeïteit 65 liter per seconde) beliep 918.0ver de plannen tot het stichten van een inrich ting tot zuivering van het rioolwater wordt nog overleg gepleegd met het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater (R.I.Z.A.) te 's-Gravenhage. LIEFHEBBERS VAN CACTUSSEN EN VETPLANTEN. De Kring Haarlem der Ned. Vereeniging van liefhebbers van cactussen, en vetplanten houdt a-s. Donderdagavond in Hotel Lion d'Or Kruisweg, zijn maandelijksche bijeenkomst. Ditmaal zal de cultuur Ier succulenten be sproken worden. Centraal Comité voor Werkloozen. Ontwikkelingscursussen voor volwassen werkloozen. Voor volwassen werkloozen (boven 24 jaar) worden in het seizoen 1938'39 weer ver scheidene ontwikkelingscursussen georgani seerd. De cursussen omvatten de volgende vak ken: Esperanto, Engelsch, Duitsch, Beton constructie, Electro-techniek. Auto-techniek, Schilderen. Meubelteekenen, Vakteekenen, Handteekenen, Houtbewerking en E. H. B. O De cursussen beginnen in October en wor den gehouden in het schoolgebouw Schoter straat (dagschool). Aanmeldingen voor deelneming aan de Ar beidsbeurs, Hoofmanstraat 17. Zakelijke belasting op het bedrijf. Kamer van Koophandel vraagt afschaffing of verlichting der heffing. Het Bureau van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem en omstreken heeft den volgenden brief tot B. en W. van Haarlem gericht: „De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken heeft zich se dert 1922 met groote regelmatigheid öf tot den Raad óf tot het College van B. en W. uwer gemeente gewend met betrekking tot de Zakelijke Belasting op het bedrijf en daarbij verzocht die maatregelen te willen treffen om te geraken tot algeheele afschaffing of tot vermindering van den druk dezer belas ting. Ons succes was uitermate beperkt. In- tusschen mag onze Kamer zich daardoor niet laten ontmoedigen, al was het alleen maar, omdat zij nog altijd van oordeel is, dat haar standpunt juist is en zij zich verplicht ziet in 't bijzonder op te komen voor de belangen van industrie en handel in dit district. In- tusschen beperkt het begrip district zich in dit geval tot de gemeente Haarlem. Immers van de 13 gemeenten in dit district wordt alleen in Haarlem de Zakelijke Belasting op het bedrijf geheven. Deze belasting berust niet op het beginsel, dat in den regel voor zakelijke belastingen geldt. Immers, hier ontbreekt de belasting bron, waarvan de belasting in billijkheid mag worden geheven en waaruit zij kan worden betaald. Thans is de positie een dusdanige, dat de Zakelijke Belasting op het bedrijf het werkkapitaal der belastingen aantast, zonder rekening te houden met de vraag of het be drijf al dan niet winst maakt. Zoo ooit een belasting medewerkt om den omvang der werkloosheid ongunstig te beïnvloeden, dan is het wel de Zakelijke Belasting op het be drijf. In dat verband zij er de aandacht óp ge vestigd, dat tal van gemeenten met een uit gebreide arbeidersbevolking nooit tot de hef fing dezer belasting zijn overgegaan. Intusschen is het onze Kamer volkomen duidelijk, dat de benarde financieele positie der gemeente het buitengewoon moeilijk maakt, in éénmaal de opbrengst dezer hef fing te moeten ontberen. Toch meent zij, dat de gemeente erbij gebaat zou zijn, indien zij tot verlichting dezer heffing en geleidelijke afschaffing zou kunnen besluiten. Bij de plannen, welke bestaan tot uitbreiding der industrieele mogelijkheden en gezien ook de groote wenschelijkheid om niets na te laten de heerschende werkloosheid zooveel moge lijk te bestijden, is vermindering dezer hef fing een gebiedende eisch. Voorts mag niet uit het oog verloren wor den, dat thans in deze gemeente gevestigde bedrijven bij een eventueele verplaatsing ze ker mede als factor zullen laten gelden of ei- al dan niet aan deze belasting geofferd moet worden. De Kamer zou het in hooge mate op prijs stellen, indien Uw College het bovenstaande ln ernstige overweging zou willen nemen en met ons verzoek wel rekening zou willen houden bij het opmaken der gemeente-be grooting voor het komende jaar. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken: voorzitter, secretaris PRACTISCH CHRISTENDOM. Donderdagavond 22 September a.s. zal er een Evangelische samenkomst worden gehou den in gebouw „Ons Huis". Ged. Oude Gracht 15. Voor de jongeren zal dien avond spreken dc heer J. Minderman. Voor ouderen zal spreken, daar de Evange list Kuiper verhinderd is te komen, de Evan- geliste mej. Kunne uit Zandvoort. Na afloop is er gelegenheid tot stellen van vragen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 22 SEPTEMBER. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen; 10.50 Parijs Radio: 12.05 Radio PTT Nord; 12.20 Parijs Radio 1.20 Ned. Brussel; 2.20 Keulen; 3.20 London Regio nal; 4.15 Pauze. 4.20 Keulen; 5.20 Fransch Brussel; 5.50 Radio PTT Nord; 6.20 London Regional; 7.20 Keulen; 8.20 Fransch Brussel; 8.50 Parijs Radio. 10.50 Keulen (Stuttgart). Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diversen; 10.35 London Regional. 11.50 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Vroolijk populair programma. 1. Zwei Gitarren, Hans Bund. 2. When mother played the Organ, Arthur Raymond's Acc. Band. 3. Annemieke, m'n Honingbieke, Aug. de Laat. 4. Let yourself go, Johnny Johnson. 5. Kuekuck, Minna Reverelli. 6. Marching along together, Billy Reid. 7. Golden Memories, Selma Mouth Organ Band. 8. Home on the range, Community Singing. 9. Vergiss mein nicht, Adalbert Lutber. 10. Pipsy, Hans Bund. 11. Annamirl', Minna Reverelli. 12. Suzanne, Aug. de Laat. 13. I'd rather lead a band, Nat. Brandwyne. 14. I wonder how, Arthur Raymond's Acc. Band. 15. Pal of my dreams, Billy Reid. 16. Did your mother come from Ireland, In the chapel in the moonlight, Community- Singing. 17. Leise klingt eine Melodie. Adalbert Lutter. 18. Teddy Bar's Picknick, Elite orkest. 8.0012.00 diversen. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 20 September 1938. A. M. Aleven, winkelier in huisvlijtartike- len, wonende te Zandvoort. Kerkstraat 7, curatrice mej. Mr. M. J. Kluitman te Haarlem. L. E. Neele, timmerman en aannemer, wo nende te Haarlem, Schoterweg 64 rood, cura tor Mr. J. A. B. Sanders te Beverwijk. A. Godvliet, kruidenier, wonende te Vijf huizen, Haarlemmermeer, Spieringweg, curatricc mevr. Mr. E. A. J. Scheltjna Conradi te Haarlem. J. Vastenouw, handelaar in begonia's etc. wonende te Hillegom, Weeresteynstraat 58 a, curator Mr. J. van der Vegt te, Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: A. B. Kres, brood en banketbakker, wonen de te Santpoort, gem. Velsen, Kerkerinklaan 44, curator Mr. G. E. Mellema te Haarlem. H. de Lugt, fotograaf, wonende te Haarlem, Wilhelminastraat 35, curator Mr. J. H. van Gelderen te Haarlem. De Vennootschap o. d. firma Jan Koome en Zoon, gevestigd te Krommenie, curatrice mej Mr. E. Gouda te Haarlem. Cornelis Koome, lid der firma Jan Koome en Zn. wonende te Wormerveer, Vaardijk 15, curatrice mej. Mr. E. Gouda te Haarlem. Jan Koome Sr. lid der fa. Jan Koome en Zn., wonende te Krommenie, Wilhelmina straat 44, curatrice mej. Mr. E. Gouda te Haarlem. Op grond van verzet werden vernietigd de faillissementen van: De firma van Soest en de Vries, gevestigd te Zaandam, Ventje 15, curator Mr. L. G. van Dam te Haarlem. A. van Soest, aannemer, wonende te Zaan dam, Zuiddijk 131, curator Mr. L. G. van Dam te Haarlem. G. de Vries, aannemer, wonende te Zaan dam, Ventje 15, curator Mr. L. G. van Dam te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdee lingslijst is geëindigd het faillissement van H. G. de Carpentier, melkslijter, wonende te Koog aan de Zaan, Sluisstraat 42, curator Mr. D. de Jong te Haarlem. OFFICIEEL BEZOEK VAN Z.K.H. TRINS BERNIIARD AAN HET RIJKS MUSEUM. Gistermiddag heeft Z.K.H. prins Bernhard een officieel bezoek gebracht aan het Rijks museum te Amsterdam. VEILIGHEID VAN VERKEER IN GEVAAR GEBRACHT. Zware eisch tegen chauffeur De advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam vorderde Dinsdag tegen een caféhouder-chauffeur wegens de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen een hech- tenisstraf van drie maanden en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Copyright P I B Bo» 6 Copcnhoges Nadat Elize haar kleeren weer aangetrokken en het lange haar II bosch in, zonder zelf te weten, waar zij terecht zou komen. En gevlochten had, ging ze naar een der bronnen, schepte water met haar gedachten dwaalden af naar haar elf broers. Ook dacht zij haar hand en leschte zoo haar dorst. Toen trok zij dieper het aan den goeden God, die haar vast en zeker niet aan haar lot zou overlaten. En inderdaad, God liet haar niet aan haar lot over. Liet Hij nipt wilde appels aan de hoornen groeien, zoodat zij haar honger kon stillen Zorgde Hij er niet voor, dat zij een zoo zwaar beladen boom zag, dat zij de vruchten maar voor het plukken had? Elize nuttigde de appels als middagmaal, maar vóór zjj verder ging naar het donkerste gedeelte van het woud, zette zij houten slokken onder de ver doorbuigende takken van de appelboomen, opdat deze niet zouden breken. Daarna pas trok zij verder, in een diepe stilte; zóó stil was het, dat zij haar eigen voetstappen kon hooren, evenals elk dor blad, dat onder haar voeten knerpte. Nergens zag Elize een levend wezen. Zelfs geen vogel liet zich hooren, terwijl het zonlicht hier heelemaal niet kon doordringen. De hooge stammen stonden zóó dicht op elkaar, dat het Elize leek alsof zij door een traliewerk van balken ingesloten was. Hier was de eenzaamheid, zooals zij deze nog nimmer had medegemaakt. Toen werd het avond. Geen gloeiwormpje verlichtte het mos. Droef gestemd legde het koningskind zich te slapen. Nauwelijks was zjj gaan liggen, of het leek wel dat de boomtakken naar links en naar rechts weg bogen en-of door de zoo ontstane opening Onze Lieve Heer met vriendelijke oogen op haar neer keek. 't Was net of kleine engelen over Zijn hoofd en onder Zijn armen door keken. Toen zij 's morgens echter ontwaakte, wist zij niet of zij DE PRIJZEN i STUC zorgt dus vóór dien tijd uw brandstoffen huis te hebben BEL EVEN: 10070 uóóc uiuc SCHOUWTJESLAAN TEL. 10070 (Adv. Ingez. Med.) HAARLEMSCHE TOONEELVEREENIGING „V. Z. O. D." Bovengenoemde tooneelvereeniging zal het nieuwe seizoen openen met „Vadertje Lang been". Deze opvoering zal Woensdag 12 Octo ber in gebouw St. Bavo plaats vinden. VEEMARKT. Rotterdam, 19 September. Aanvoer: totaal 1506. Vette runderen 446, vette kalveren 226, nuchtere kalveren 17, schapen en lammeren 435, varkens 372. Prijzen per K.G. Vette koeien, le kw. 72, 2e kw. 62, 3e kw. 4252; vette ossen le kw. 70, 2e kw. 60, 3e kw. 44—54; vette kalveren, le kw. 95, 2e kw. 85, 3e kw. 6070; varkens (le vend gewicht) le kw. 56, 2e kw. 55, 3e kw. 54; schapen le kw. 45, 2e kw. 35, 3e kw. 30; lam meren le kw. 50, 2e kw. 45. 3e kw. 40 Prijzen per stuk: schapen le kw. 25. 2e kw. 20, 3e kw. 17; lammeren le kw. 16, 2e kw. 13, 3e kw. 10. Vette koeien en ossen, aanvoer: korter, handel: redelijk, prijzen: iets hooger, prima koe 76, prima os 72. Vette kalveren, aanvoer: iets ruimer, han del; vasthoudend, prijzen van vorige week te handhaven, prima tot 1.05, Varkens, aanvoer: veel kleiner, handel; vlug, prijzen: aanmerkelijk hooger. Een partij schapen werd voor export ver kocht. WEDEROM VERKRIJGBAAR Steeds heerlijk verscn, in al onze 250 filialen over geheel Nederland ONS PRIMA GEKRUID SPECULAAS PER POND 19 ct. AMANDEL SPECULAAS PER V, POND 22-26 ct. Eigen Koek- en Banketbakkerij'en (Adv. Ingez. Med.) AGENDA gedroomd had, of dat alles werkelijkheid geweest was. "Wordt morgen vervolgd.). WOENSDAG 21 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: H.A.W.E.T., tentoon stelling Voedings- en Genotmiddelen. 2—6 en 7—10.30 uur. Café-Rest. Brinkmann, Gr. Markt: Tentoon stelling Kunstnijverheid Hetty v. d. Harten, 2.306 uur. Gebouw Remonstrantenkerk: Herdenking B. de Ligt, 8 uur. Palace Familie Cinema: Olympiade film. 2 en 8 uur. Luxor Sound Theater: „Alibi" met von Stro- heim en Jouvet, 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Danielle Darrieux in Vrouwenclub. Op het tooneel: To Rhama 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een groot schandaal" met Carole Lombard. 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: Chineesche Wateren en Moederschap. 8 uur. Moviac Uurfilm Theater: Jubileumfeesten in het Stadion te Amsterdam, de verlichting van de hoofdstad enz. Doorloopende voorstel lingen van 2.3011.30 uur. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's, 710 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. DONDERDAG 22 SEPTEMBER Groote Kerk, Orgelbespeling. 34 uur. Gem. Concertgebouw: H.A.W.E.T., tentoon stelling Voedings- en Genotmiddelen. 1—6 uur en 710.30 uur. Cabaret tot 12 uur. Broederkerk: Lezing ds. Bik, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. Heemstede: Gemeenteraad, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10