VIM, reinigtuttes BURGERLIJKE STAND. Van het Binnenhof Voorde najaarsschoonmaak WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1938 HAAREEM'S DAGBEAD 9 lAAT/TCJOiCUTIN Prinselijk Paar heeft de hoofdstad verlaten. Vanmorgen per auto naar Soestdijk terug gekeerd. AMSTERDAM, 21 September. Van morgen omstreeks half twaalf zijn H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard uit de hoofdstad naar S'oèst- dijk teruggekeerd. Het Prinselijk Paar maakte dè reis in een gesloten auto. Twee motóren der motorpolitie begeleidden dè alitö tót dè grens der gemeente. BAARN, 21 September. Omstreeks half een zijn prinses Juliana en prin,s Bernhard per auto op het paleis Soestdijk aangekomen. Aangezien toen geen belangstellenden in de buurt van het paleis waren, geschiedde deze aankomst vrijwel onopgemerkt. Sneltrein niet opgemerkt. ZWAMMERDAM, 21 September. Vanoch tend was de veertigjarige telegraafwerker H. Mulder uit Hattemerbbroek met eenige andere spoorwegarbeiders bezig met het spannen van telegraafdraden langs den spoorweg Woerden Leiden, nabij het voormalige station Zwammer- dam. Tijdens deze werkzaamheden bemerkte hij niet, dat de sneltrein uit Woerden, die ongeveer 8.24 uur ter plaatse passeert, in aantocht was. Mulder werd door den trein gegrepen en onge veer honderd meter meegesleurd. De ongeluk kige was op slag dood. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. Aanrijding op de Groote Markt. Heden, Woensdagmorgen, omstreeks 10 uur is op de Groote Markt, op den hoek van de Groote Houtstraat een wielrijder door een autobus van de Brockway Mij. aangereden. De wielrijder kwam van de richting Zijl straat en wilde achter het parkeerterrein om de Lepelstraat inrijden. Hij trachtte nog- vóór de bus, die voorrang had, voorbij te komen, doch slipte op de rails en werd eenige meters door de autobus medegesleept. Na door O.D. verbonden te zijn is het slachtoffer per ziekenauto naar het St. Elisa beths Gasthuis vervoerd, waar bleek dat een zijner ibeenen gebroken was. „Hands off" van Europa. WASHINGTON, 21 September (Reuter). Alhier neemt men in toenemnde mate een te rughoudend standpunt in ten aanzien van de politieke crisis in Europa, daar men in regee- ringskringen vreest, dat de toestand eerder erger dan beter wordt, nu behalve Duitsch- land ook Hongarije en Polen met hun eischen komen. Een inmenging, in welken vorm ook, wordt ten stelligste afgewezen. De „New York Times" drukt een geheele pagina af met commentaren van bladen uit alle deelen der Ver. Staten over den toestand in Europa. Deze commentaren, zegt de „New York Times", onthullen het gevoelen, dat Tsjecho Slowakije door Frankrijk en Engeland is verraden, dat de oorlog slechts is uitgesteld, maar niet vermeden, en dat de Vereenigde Staten zich er volkomen buiten moeten hou den. Twaalf dooden bij bombardement. Een Havasbericht uit Alicante meldt, idat Dinsdagmorgen tien Savoia-toe- stellen Alcoy ten Noorden van Alicante gebombardeerd hebben. Twaalf men- schen werden gedood, 55 gewond. Ver scheidene gebouwen zijn verwoest. Buitenlandsche journalisten in Duitschland gearresteerd. gisteravond gehouden vergaderdering der Su deten Duitsche partij te Dresden, zijn twee buitenlandsche journalisten, t.w. Kenneth Anderson, een correspondent van Reuter, en Meivin Whiteleather, correspondent van de Associated Press of America, in hechtenis ge nomen en gedurende vijf kwartier vastgehou den. Men gelooft, dat hun arrestatie op een misverstand berust. SJIGEMITSOE JAPANSCH AMBASSADEUR TE LONDEN Te Tokio wordt bevestigd, dat Sjigemitsoe is benoemd tot ambassadeur te Londen en Sjiratori tot ambassadeur te Rome. HAARLEM, 21 September. Ondertrouwd T. J. Reeuwijk en A. C. A. de Bruijn. J .F. v. Orden en E. de Jong. N. P. de Keijzer en G. Vrielink. J. Keizer en F. M. Thomas. W. v. Loon en L. Prikril. J. Doets en H. M. A. de Zwart. D. Jacobs en E. M. Kart- schall. J. v. Slooten en C. Joores, J. Doeland en J. Plomp. C. H. Gerritsen en N. Westhof. T. A. Mul en A. Konopka. Getrouwd 21 September: J. Vedder en H. M. Dii-ks; N. M. v. Beusekom en C. Hoefgeest; C. A. M. de Jong en M. H. Alders; D. War- bout en G. A. Hellingman; B. H. Tientjes en M. G. J. Maas; J. H. de Vreugd en J. J. Kruijt; W. Lijnzaat en P. Berendeis; J. G. Parson en M. M. T. G. ten Dam; C. M. Pouli M. v. d. Werff; N. W. Cramer en M. B. J. de Zwager; J. v. d. Elshout en J. C. Schoen; J. T. Steen en J. M. W. Arendsen; G. Pardon en M. C. Dekker; H. J. Draijer en M. T. van Rooden: J. A. Ligthart en C. M. Balm; J. H. Munster- man en H. Duda; W. C. Tromp en C. Schrein- ders; B. Warners en H. M. Zuurendonk; H de Jong en M. E. Zwankhuizen; C. B. van Dansik en M. Jasiczak; P. W. Wijers en D. Halderman; G. Smit en G. Boon; J. J. A. de Jong en M. M. Bossen; K. H. R. Meindema en A. Mets. Bevallen 17 Sept.: G. A. v. Veenendaal— Jehles, z. 19 Sept.: J. P. BerkelaarDe Donder, d. H. S. M. JoostenKoedijk, d. 20 Sept.: G. CornetWeber, z. S. S. E. ClarkeBrissaud, d. 21 Sept.: M. v. SchaikEreira, d. Overleden 19 Sept.: E. C. E. F. M. Poelman Kuinders, 54 jaar, Hyacintenlaan. S. J. Steen bergenKlaasing, 80 jaar, Westerhoutpark. 20 Sept.: A. Klein, 30 jaar, Eikenstraat. Churchill op het tapijt. Naar Parijs om zich op de hoogte te stellen. LONDEN, 21 September (Reuter) Win ston Churchill is gisteravond per vliegtuig naar Parijs vertrokken om, naar hij zeide, zich zelf van den toestand op de hoogte te stellen. BEGRAFENIS J. C KEUR. Hedenmorgen is in allen eenvoud het stof felijk overschot ter aarde besteld van wijlen den heer J. C. Keur, oud-directeur van de Stads-apotheek te Haarlem. Aan het graf werd het woord gevoerd door ds. C. W. Keur, gereformeerd predikant 'te Scheveningen. „Veel spreken", aldus spr., „zou niet in over eenstemming zijn met den geest van den overledene; geheel zwijgen zou echter van 'w&inïg piëteit van familieleden en vrienden getuigen. Hij die nu heengegaan is heeft den hoogen leeftijd van 85 jaar bereikt. Maar wanneer wij hier aan zijn graf staan is het niet van belang, hoe oud hij geworden is, doch wat hij in al die jaren heeft gedaan. En wanneer wij dan terugblikken op het leven van den overledene, zien wij dat hij een welbesteed leven achter zich heeft". Een der familieleden dankte met enkele woorden voor de betoonde belangstelling. EEN HUIS DER S.D.A.P. De afdeeling III der S.D.A.P. te Haarlem heeft in de Zuidpolderstraat een eigen huis geopend, dat gesticht is om als centrum te dienen voor den arbeid in het Oostelijk deel der gemeente. Bij de openingsplechtigheid werd het woord gevoerd door de heeren W. H. Huygens, voorzitter der afdeeling, S. P. Doek, voorzitter der federatie, D. J. A. Westerveld, vertegenwoordiger der soc. dem. raadsfractie, A. Mars, voorzitter van den Haarlemschen Be- stuurdersbond, J. van Boekhoven, namens de afdeeling I en mevr. B. J. DeenBlokzijl na mens de Soc. dem. Vrouwenclub. BAZAR VAN DE SPEELTUINVEREENIGING MEERLEBOSCH. Het is een verheugend feit te mogen consta- teeren, dat de bazar van bovengenoemde Speel- tuinvereeniging, bijzonder is geslaagd. Het batig saldo bedroeg ruim f 250 zoodat het Winterclubwerlc mede met den steun van het Gemeentebestuur dit jaar weer geheel ter hand kan worden genomen. De bazar was beide dagen zeer druk bezocht. De Radio-Centrale had gezorgd voor radiomu- ziek. Een woord van dank voor allen, die aan het slagen van dezen bazar hebben medege werkt is dan ook wel op zijn plaats. Restauratie van oude gebouwen. In de begrooting voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen worden weer verschillen de bijdragen aangevraagd voor restauratie van oude gebouwen. Voor de St. Bavokerk te Haarlem wordt de vijfde van twaalf termijnen, elk groot f2500, uitgetrokken. Aangevraagd wordt voor de Vleeschhal te Haarlem de tweede van zeven termijnen, elk groot f 5000. Over de restauratie van de Ned. Herv. Kerk op het Wilhelminaplein te Heemstede wordt het volgende medegedeeld. De oude parochiekerk van Heemstede moet tijdens het beleg van Haarlem in 1573 groo- tendeels verwoest zijn. Zij werd in 1623 door de zorgen van Adriaan Pauw, den lateren raadpensionaris van Holland, herbouwd. Thans dient zij opnieuw te worden vergroot. Met een rijkssubsidie tot een maximum van f4800 zal kunnen worden volstaan. De opening van de Staten-Generaal gaf ons wederom de gebruikelijke praal en pracht in de Ridderzaal te zien, waar vele mannen van groot, middel- en klein gewicht van goud en zilver flonkerden. Ter voltooiing van het fraaie kleurenspel deden ook tal van witte broeken haar plicht. Gij niet-Hagenaars leeft misschien in den waan, dat alleen Ministers en oud-Mi nisters een dergelijk kleedingstuk bij wijze van statie-pak mogen dragen, doch dan hebt ge het glad mis. Ook Secretarissen-Generaal, Gou verneurs-Generaal (in ruste) en, niet te ver geten alles wat met Buitenlandsche Zaken te maken heeft, dient witgebroekt te zijn. Zeldzaam fraai was de kleedij van de Indi sche vorsten, welke voor het Presidentsgestoel te en vlak achter de Ministers gezeten waren, van wie Mr'. Patijn tengevolge van Geneefsche bezigheden op het appel ontbrak. Voor het plechtige oogenblik van de binnenkomst dei- Koningin en het uitspreken van de Troonrede aanbrak zagen wij het s. d. Tweede Kamerlid, Mevrouw de VriesBruins een appeltje schil len met voorzitter de Vos van Steenwijk. Het had er veel van alsof ze den President over iets onder handen nam, doch deze bleef er vrij gelaten bij en uit een gebaar met zijn armen viel op te maken, dat hij meende zoo onschul dig als een kind te zijn geweest ten aanzien van datgene wat dit niet zoo gemakkelijke vrouwelijke Kamerlid hem was komen ver wijten. Enkele uren na de openingsplechtigheid, stak baron de Vos van Steenwijk in de Eerste, Kamer een speechje af, om zijn dank te be tuigen voor het feit, dat de Koningin het pre sidium weer aan hem had toevertrouwd en om nog eens het vorstelijk jubileum in herinne ring te roepen, gewag te maken van de zegen van het constitutioneele stelsel en om dei- Eerste Kamer op het hart te drukken een beeld van groote nationale eensgezindheid te vertoonen. Voorts wijdde hij een korte rede aan de nagedachtenis van den ook aan onzen Se naat ontvallen Rotterdamschen burgemeester Mr. Drooglever Fortuyn. dien hij roemde als een scherpzinnig man, die geen veelheid van woorden noodig had om het zijne te zeggen en in wien de Kamer een zeer welwillend en aan genaam collega verloren had. Overigens dient nog vermeld, dat de Eerste Kamer het voorbeeld van haar zuster aan de overzijde gevolgd heeft. Een nieuwe herfst, een nieuw geluid, zoo zouden we willen zeggen, nu we geluidsversterkers en zoowel op het spreekgestoelte als op de Ministerstafel een microfoon aangebracht zagen. Een dergelijk instrument konden we op de voorzitterlijke tafel niet ontwaren; doch het is waar, de te genwoordige President heeft zulk een modern hulpmiddel niet noodig aangezien hij zelf over een voldoende krachtig stemgeluid beschikt! In de Tweede Kamer overhandigde Minister de Wilde de millioenennota met de begroo- tingshoofdstukken, terwijl men voorts de no minatie voor het Presidentschap opmaakte, waarbij natuurlijk terstond Mr. v. Schaik (R.K.) als eerste, de heer Smeeijk (A.R.i als tweede en dé heer Drees (S.D.) als derde, zon der eenigen strijd uit de bus kwamen. Hier dus wel een nieuwe herfst, maar geen nieuw ge luid. E. v. R. UIT DE PERS. De Troonrede in de Pers. Aan de meeningen der bladen over de Troonrede ontleenen we de volgende: Doffe klanken. „De inhoud der Troonrede laat dit jaar al een bijzonder troosteloozen indruk na", aldus schrijft de Nieuwe R o 11. C r t. „Ook de matte toon wordt door den in menig opzicht ongetwijfeld moeilijken toestand niet gerechtvaardigd. Bovendien zijn alle mededeelingen omtrent het re- geeringsprogram voor de toekomst zeer in het algemeene gehouden, zoodat er zoo goed als geen concrete maatregelen in worden aangekondigd. Veel houvast heeft men aan dit staatsstuk dan ook niet". „Indien de economische en financieele nood, die er zijn stempel op drukt, een po litiek van lijn en overtuiging tegenover zich had gevonden, zou dit vertrouwen hebben kunnen wekken, maar het is, alsof de Regeering geheel in het defensief is gedrongen en zij hier en daar zich slechts tot incidenteel verweer meent te moeten bepalen. Zelfs schijnt alle herinnering aan gezondere opvattingen uit het verleden, aan eigen kracht uitgedoofd te zijn. Wij hebben na de lezing eerst wat vreemd tegen het stuk van dit „positief-Ohriste- lijke" ministerie met vier roomsch-katho- lieke ministers, exponenten van de R.K. Staatspartij, aangekeken en toen het laat ste velletje omgedraaid of er misschien nog wat op den keerkant stond. Maar neen, de zitting was immers geopend ver klaard, en het was uit". Dat er belastingverhooging op komst was, lag voor de hand. Men kan nu een maal geen groote bedragen voor het leger uitgeven, zonder de inkomsten van de schatkist te versterken. Het blad besluit: „Over het geheel een teleurstellende regeeringsuiting, gespeend van vertrouwwekkende wil, moed en inzicht". In mineur. Het ts betreurenswaardig schrijft de „Tele graaf", dat de herinnering aan de blijde dagen van de viering van het regeerings— jubilé onmiddellijk moest worden gevolgd door een somber beeld van de economische vooruitzichten des lands. Over de belangrijkste kwestie, n.l. de bestrijding der werkloosheid, heerscht er in den boezem van het kabinet blijkbaar geen eenheid van inzicht. Men kondigt maatregelen aan, maar onthoudt er zich van te zeggen, waarin zij zullen bestaan. Ook na het bekend worden van de Troon rede weet het publiek nog niet hoe de regeering een einde wil maken aan het schandaal, dat jongelieden, die tot werken bekwaam zijn, sedert jaren gedoemd blij ven hun tijd in ledigheid door te brengen. Het kost moeite, besluit het blad, na lezing van het stuk er zich bewust van te blijven, dat ons land nog altijd een oase in een ver dwaasde wereld is en dat wij dit ook in de toekomst hopen te blijven. Richting vrijwel onveranderd. De tweede troonrede welke uitgesproken wordt sedert het vierde ministerie-Colijn, dat zich in Juni 1937 op positief chiistelijken grondslag hervormde, optrad, is een uiterst sobere boodschap, die in wezen niet veel verschilt van de vorige, behalve dan dat de inmiddels weer ten on gunste gekeerde wereldconjunctuur nu niet meer veroorlooft om, zooals toen, in de overwegende mineur klanken een vroolijker motief te verwerken, schrijft het Handelsblad. Bij den nieuwen tegenwind blijft onze regeering staan voor dezelfde fundamen- teele vraagstukken. Voorop staan nog steeds de problemen van landsverdediging en werkloosheid, die wij in hun veelomvat tende beteekenis voor onze stoffelijke, moreele en ideëele volkswaarden vlak naast elkander moeten aanvatten: het eerste en het tweede front. Voor de ver dediging des rijks moet zeer veel worden gevraagd. Ook daar waar vroeger de lands verdediging werd afgewezen, onderschat of veronachtzaamd, zijn de oogen open gegaan door de ontwikkeling der gebeurtenissen om ons heen. De werkloosheidsbestrijding, het tweede front, vraagt eveneens om daden. Voor onze volkskracht, voor de moreele en sociale hygiëne van ons volk, is het dringend noodzakelijk dat een zoo groot mogelijk deel van het leger van een paard honderd duizend tot lediggang gedoemden aan den arbeid word gezet. Maar hier kan niet één enkel middel, één enkele methode, het zoo vurig begeerde resultaat tot stand brengen. Want hier dreigt de noodlottige cirkel: maar uitgaven, meer lasten voor het nor male bedrijfsleven en de normale werk gelegenheid, verstikking van het bedrijfs leven, nieuwe werkloosheid, te bestrijden met nieuwe uitgaven, enz. a d i n f i n i- t u m. Daar ligt de doolhof voor elke regeering die de veelzijdigheid van zoovele legitieme belangen In het oog moet houden. Na de algemeene x-ichtlijnen, die in de Troonrede gegeven worden, te hebben be sproken, besluit het blad: In ieder geval mag men in deze kommer volle tijden verwachten dat regeering, parle ment en volk over en weer de hoogste mate van opbouwenden goeden wil zullen toonen om aan de ernstige gemeenschappelijke problemen en gevaren het hoofd te bieden. Ieder die inzag, schrijft De Tijd, hoe de werkloosheid onze volkskracht, zoowel physiek als moreel en ook politiek verstaan, ten gronde richt, verhoopte van deze tweede Troonrede een volledig en sluitend plan van werkloos heidsbestrijding of, zooals de voorzitter van het Katholieke Werkliedenverbond het noem de, het verlossende woord Wat de Troonrede ten aanzien van de wex^kloosheidsbestrijding aankondigt, is wei nig en vaag. De „bijdragen tot verhooging van het voortbrengingsvermogen van den bodem" betreffen blijkbaar het grond- cultuurtechnische plan-Westhoff, waardoor de werkverschaffing wordt uitgebreid en de arbeid daarin op hooger peil gebracht. Wat de Zuiderzee betreft, zijn de termen der Troonrede uiterst weinigzeggend. En ten aanzien der jeugdwerkloosheid de groot ste moreele nood, en die waarin -voorziening het best mogelijk is staan wij voor een weinig bemoedigend vraagteeken. Geruch ten spreken slechts van een verhooging van een verplicht arbeidsleerjaar voor den 14- jarigen leeftijd. Hoe vaag de bewoordingen van de Troon rede nu ook zijn. duidelijk genoeg toonen zij ten eerste, dat de Regeering geen plan nen voor een radicale werkloosheidspolitiek koestert en ten tweede, dat de beperkte plannen, die haar in den zin liggen, niet gereed zijn. In dezen tijd, waarin zwaar dere problemen de meest schielijke oplos sing vinden, is dit tempo of gemis aan tempo bijzonder teleurstellend. Wat de Regeering aan degenen, die om een verlossend woox-d hebben gevraagd, aanbiedt, is dus practisch een leege enve loppe, omtrent welks na-te-leveren inhoud men geen hooge verwachtingen kan koes teren. Inplaats van een hoog-noodige hartster king te geven, werkt zij depx-imeerend. Beperkt uitzicht. „Beperkt uitzicht" schrijft de Neder lander boven zijn artikel over de Troon-" rede, waarbij het blad opmerkt, dat thans van een concreet gegeven van de maatrege len, die in het a.s. parlementaire jaar aan de orde komen, weinig sprake is. Wel valt er uiteraard een zekere lijn te bespeuren, maar de uitwerking blijft in het algemeen zóó vaag, dat het raadwerk zou worden te voorspellen wat met sommige zinsneden precies wordt bedoeld. Aandachtige lezing vestigt dan ook den indruk, dat de Regeering zich op ver schillende punten nog wil beraden, zich daarom thans weinig concreet uit en de fi nesses dus bewaart tot de begrootingsde- batten. Of deze methode de meest wensche- lijke is? Dat zal moeten blijken. Wellicht was zij noodzakelijk. Na den inhoud van de Troonrede te heb ben nagegaan, besluit het blad: Een> Troonrede moet naar ons oordeel kort en duidelijk aangeven, wat de voor nemens voor het komende parlementaire jaar zijn. De eerste rede na het optreden van een nieuw Kabinet kan bovendien een korte beginsel-uitspraak bevatten. Verleden jaar werd zoowel aan de eene als aan de andere voorwaarde voldaan. Ditmaal niet. Dat is geen vooruitgang. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 950 Witte Zee IJM. 167 f 4550 250 Holland 3. IJM. 179 f 1900 580 Knikker, IJM. 4 f 2410 185 Maria IJM. 95 f 1610 230 Horn Rif. IJM. 155f 1830 930 Bergen IJM. 16 f 3990 180 Neptunus IJM. 78 f 1640 1025 I. S. Groen IJM. 130 f 3360 320 Mary IJM. 189 f 1840 630 Clasina Luther IJM. 59 f 2740 600 Ewald IJM. 48 f 3090 255 Bruinvisch IJM. 97 f 1930 155 Dolfijn IJM. 103 f 1730 MARKTBERICHT. (Versche visch) IJmuiden, 12 September. Tarbot 7056 ct. per K.G. Tong 138—114 ct. per K.G. Griet f 33—f 20 per 50 K.G. Groote schol f 34—f 27 per 50 K.G. Middel schol f 26.50—f 19 per 50 K.G. Zetschol f 25—f 19 per 50 K.G. Kleinschol f 20-f 10.50 per 50 K.G. Schar f 10—f 3 per 50 K.G. Tongschar f 30f 13 per 50 K.G. Groote roöde poon f 36 per 50 K.G. Middel roode poon f 31 per 50 K.G. Kleine roode poon f 35 per 50 K.G. Poontjes f 1.80 per 50 K.G. Groote schelvisch f 36f 29 per 50 K.G. Middel schelvisch f 32f 21 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 20f 8.50 p. 50 K.G. Kleine schelvisch f 7.50f 1.70 per 50 K.G. Groote gul f 20—f 11 per 50 K.G. Kleine gul f 11—f 3.50 per 50 K.G. Makreel f 11.50—f 4.70 per 50 K.G. Versche haring f 2.55f 1.70 per 50 K.G. Kleinmiddel heek f 16.50 per 50 K.G. Kleine heek f 11.50 per 50 K.G. Kabeljauw f 78f 32 per 125 K.G. Vleet f 2.25f 0.60 per stuk, Leng f 1.30—0.42 per stuk. Koolvisch f 0.93f 0.25 per stuk Rog f 25f 12 per koop. WAAR HITLER EN CHAMBERLAIN ELKAAR ZULLEN ONTMOETEN. De conferentiezaal van Hotel Dreesen tc Bad Godesberg a. d. Rijn, waar Donderdag middag om 3 uur de besprekingen tusschen Hitler en Chamberlain plaats vinden. 'P IUCI BUS UN BON VOO* OISCHINKtN (Adv. Ingez. Med.) VERWACHTE VISCHAANVOER Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: Rotterdam IJM. 112. Vangst: 120 manden schelvisch, 160 m. braadschelvisch, 140 m. gul en koolvisch, 130 m. makreel, 40 m. radio,. 10 m. platvisch, totaal 600 m. benevens 50 stuks stijve kabeljauw. Maria R. Ommerlng IJM. 7. Vangst: 75 m, schelvisch, 270 m. braadschelvisch, 60 m. gul en koolvisch, 15 m. gestripte makreel, 140 in. dichte makreel, 25 m. radio, 70 in. groote kool visch, totaal 655 manden. Flamingo IJM, 25. Vangst: 2800 m. haring. BLOEMENDAAL ORGELBESPELING. Er wordt weer een orgelbespeling gegeven door den heer Piet Halsema op Donderdag avond 22 September in de Ned Herv. Kerk te Bloemendaal. Deze orgelbespeling is de laatste in dit seizoen. HEEMSTEDE Ernstige botsing op de Zandvoortsclielaan. In den afgeloopen nacht om circa half 1 had op de Zandvoortschelaan nabij de Vondelkade weer een ernstig verkeersongeluk plaats. De 27-jarige M. Dekker wonende te Haarlem, kwam met waarschijnlijk zeer groote snel heid uit de richting Vogelenzang over de Zonnebloemlaan. Deze laan komt met een ruime bocht vlak bij de Houtvaartbrug op de Zandvoortschelaan. Waarschijnlijk door de te groote snelheid heeft D. de bocht te ruim genomen. Terzelf der tijd naderde op de Zandvoortschelaan van den Heerenweg een auto, bestuurd door den 43-jarigen J. H. B. wonende te Aerden- hout. De autobestuurder wist nog op de brug zijn auto tot stilstand te brengen, geheel rechts van den weg. Toen vloog het motor rijwiel tegen de auto op. De botsing was zoo hevig, dat het motorrijwiel in de voorzijde der auto beneld raakte. D. werd door den schok over de motorkap heengeslingerd en werd een 5-tal meters verder neergesmakt, waar hij zwaar in- en uitwendig gewond bleef liggen. Dr. van Luin, die vrij spoedig ter plaatse verscheen, verleende de eerste hulp en con stateerde dat beide beenen gebroken waren, terwijl D. ook hevig bloedde aan Hoofd en borst. In zorgwekkenden toestand werd het slacht offer naar het Diaconessenhuis te Haarlem, vervoerd. Zijn toestand was hedenmorgen zeer zorge lijk. De motor werd geheel vernield en als een harmonica in eengedrukt. Ook de auto werd zeer ernstig beschadigd. Beide voertuigen moesten weggesleept worden. De bestuurder der auto kwam er zonder letsel af. De politie stelde een onderzoek in. V.A.R.A. De afdeeling Heemstede van de Vereeniging van Arbeiders-Radio-amateurs (V.A.R.A.) hield Maandagavond een goed bezochte ledenvergade ring, waarin na de discussie het omroeprapport over het eerste halfjaar bij acclamatie werd goedgekeui-d en de propagandamaatregelen voor S het komende winterhalfjaar werden vastge steld. Bij de i-ondvraag kwam de deelneming van de V.A.R.A. aan de .viering van het regee- ringsjubileum ter sprake. Met op twee na al gemeene stemmen betuigde de vergadering haar instemming met het door het hoofdbestuur in deze gevoerde beleid. GEEN BELASTING OP VREEMDE TALEN. Evenals eldei-s geschied is, heeft het Alge meen Nederlandsch Verbond ook aan den Heem- steedschen gemeenteraad in een adres verzocht de opschriften in vreemde talen op winkels e.d. te belasten. B. en W. ontraden het nemen van maatregelen in deze richting. Inrichting kamers in het Raadhuis. Binnenkort zullen de bureaux van den Ge meente-Ontvanger, dep controleur der gemeen- tefinanciën en de afdeeling belastingen van het Raadhuis worden overgebracht naar de Meerl- horst. Het is de bedoeling van de dan vrijkomende kamers er één te bestemmen voor één der wet houders en de 2 andere voor de raadsleden. De kosten van de inrichting van deze kamers, als mede de inrichting van een andere op de bo venverdieping van het Raadhuis, reeds beschik bare kamer tot wethouderskamer worden met inbegrip van de kosten voor wijziging van de telefooninstallatie, welke met die van de Meerl- horst één geheel zal vormen, geraamd op rond f 1900.— B. en W. vragen den Raad, het genoemde be drag van f 1900 beschikbaar te stellen. WIJZIGING UITBREIDINGSPLANNEN. De heer A. J. W. Sambeek en de directie van de N.V. Autogarage van Lent, beiden alhier, hebben B. en W. om medewerking verzocht voor wijziging van onderscheidenlijk de uitbreidings plannen XXIVa (voor het gedeelte, dat betreft de terreinen gelegen westelijk van do Caspar Fagellaan) en XLVIb (voor het gedeelte dat be treft de terreinen, gelegen nabü de Heemsteed- sclie Dreef, noordelijk van de Lanckhorstlaan). Op laatstgenoemd terrein is reeds sedert den aanleg van de Heemsteedsche Dreef een garage bedrijf gevestigd. B. en W. achten het gewenscht, dit nader in het Uitbreidingsplan vast te leg gen, doch daaraan te verbinden de opheffing van de bestemming van een terrein voor garages aan de oostzijde van de Heemsteedsche Dreef. Bij uitvoering van het bestaande plan zou dit voor de omgeving een te groote onrust ver wekken. B. en W. vragen de goedkeuring van den Raad voor deze wijzigingen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7