Haarlems Dagblad Dreigende mislukking te Godesberg DuUsdt mmmmdm Engelsche minister-president heden in Londen terug Verminderend Gevaar? am ?,taa$ ovetUmdi^d Witte negers. K.L.M. landt voorloopig niet te Praag. Fa. VAN BASTEN VOOR BEDDENWERK belangrijkste 56e Jaargang No. 16951 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37, Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 24 September 3938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advcrtentiën i 1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35- Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Na een Vrijdagavond waarop verschrikke lijke spanning in Europa heeft geheerscht scheen vanmorgen het oorlogsgevaar vermin derd. Een nieuwe mogelijkheid op het behoud van den vrede werd door Chamberlain's be leid geschapen, toen na zijn nota-wisseling „met den overkant van den Rijn" het in Godesberg tenslotte toch nog tot een tweede onderhoud kwam, dat van halfelf 's avonds tot half twee 's nachts duurde en leidde tot een memorandum van Hitier, dat vanmorgen ter kennis van de Tsjecho-Slowaaksche regee ring is gebracht. Eer dit tweede onderhoud plaatsvond heerschte de ergste onzekerheid. Men scheen van alles te kunnen verwachten, al was dan de Britsche premier weer met zoo veel enthousiasme van de zijde der bevolking in Duitschland ontvangeneen feit dat opnieuw in merkwaax-dig-schrille tegenstelling stond tot de taal, door de Völkische Beobachter en andere Duitsche bladen jegens Tsjecho- Slowakije uitgeslagen. Juichende Duitsche menigten hebben overigens al heel weinig in vloed op den gang van zaken. Men kan slechts constateeren dat hun gejuich bewijst, dat zij er ook niet voor voelen in een oorlog gesleept te worden. Inmiddels had de Tsjecho-Slowaaksche re geering 's avonds laat de mobilisatie van het leger bevolen. Aangezien zij die in een vijftal talen per radio liet omroepen hetgeen na tuurlijk noodig was vanwege de veeltalig- heid harer bevolking bleken ook in deze stad verscheidene radio-luisteraars den kluts kwijt te raken. Zij letten er niet op dat het Praag was dat dit alles uitzond en er begon nen geruchten te loopen dat Duitschland, Polen, Hongarije.... ja, zelfs Joego-Slavië bevel tot mobilisatie hadden gegeven. Daar was geen kwestie van. Toen hij Hitier verliet zeide Chamberlain dat men dit onderhoud geen mislukking kon noemen. Dat was niet het blijde woord, waarnaar de heele wereld uitzag, maar het gaf tenminste weer hoop. Zijn commentaar: „het woord is thans aan de Tsjechen" be- teekent natuurlijk: „wij moeten thans hun antwoord op het memorandum afwachten" en geenszins: „het woord is thans aan de Tsjechische wapenen". Ik vestig hierop de aandacht omdat zoovelen tot misverstand ge neigd zijn. Wat Chamberlain doet is: pogen den vrede te behouden. Hij heeft dit in zoovele woorden opnieuw verklaard toen hij vanmorgen, bij zijn vertrek uit Godesberg, zeide: „Gedurende de volgende dagen blijft een zeer zware ver antwoordelijkheid op alle belanghebbenden rusten. Wij moeten de zaken zeer omzichtig behandelen en ons nog groote inspanning getroosten om den vrede in Europa te red den". Dit is, ik heb het in vele toonaarden al sinds weken betoogd, de groote, alles-overheer- schende noodzaak. Ook voor de Tsjecho- Slowaken, die bij het uitbreken van een oor log in eerste instantie tegenover de Duitsche overmacht zouden komen te staan en zonder eenigen twijfel ontzettende verliezen zouden lijden, zal dit zoo zijn. Gebleken is wel dat hun president Benesj, op wiens waardige houding en uitingen ik al eerder de aandacht geves tigd heb, toen hem van Duitsche zijde de grofste beleedigingen werden toegevoegd, zijn groote verantwoordelijkheid beseft. Moge hij zijn zelfbeheersching en koele bezinning we ten te behouden. Op dezen man, evenals op Chamberlain, is door het Lot wel een zeer zware last gelegd, een last waaronder de ge middelde mensch allang gefaald zou zijn en tot onberaden handelingen verleid. Poog u daar maar eens in te denken. Poog u maar eens voor te stellen dat een dergelijke over het lot van Europa beslissende taak op uw schouders was gelegd! En bedenk daarbij dat het moderne oorlogsgevaar geenszins alleen de strijdende weermachten geldt maar in niet minder mate hun gezinnen en het bestaan van Europa, dat direct bedreigd zou worden door de macht der Russen en Aziaten, ter wijl het bezig zou zijn zichzelf in eerste in stantie te vernietigen. Wij hopen van uur tot uur op opklaring in den toestand. Vanmorgen is het ongewoon rustig geweest. Een bericht van oproeping van Fransche reservisten is dadelijk gevolgd door de mededeeling: „er is in het geheel geen sprake van algemeene mobilisatie". Waarbij ik er de aandacht op vestig dat algemeene mobi lisatie der groote mogendheden een toestand zou scheppen, die inderdaad door de dan losbrekende opwinding in de hoofdsteden nau welijks meer te bezweren zou zijn. Ik herinner aan 1914. God beware ons voor een herhaling' van die rampeen herhaling die in om vang en in afgrijselijke uitwerking nog veel erger zou zijn, gezien de inmiddels weer zoo veel afschuwelijker geworden strijdmiddelen. R. P. Geen verlof of bewegingsvrijheid voor Nederlandsche militairen. In verband met den internationalen toestand. 's GRAVENHAGE, 24 September. Naar wij vernemen wordt, zooals ver wacht kon worden, onder de huidige omstandigheden aan militairen geen verlof of bewegingsvrijheid meer ver leend. Na een onderhoud tusschen Henderson, Wilson en Von Ribbentrop werd gisteravond te Godesberg bekend gemaakt, dat nog een laatste ontmoeting tusschen Hitler en Chamber lain zou plaats vinden. Gedurende genoemd onderhoud verwijderde Von Ribben trop zich 0111 zich naar Hitier te begeven. Nadat hij terug keerde, werd nog een kort gesprek gevoerd. Henderson en Wilson verlieten hotel Dreesen te 19.25 uur om haastig naar Petersberg terug te keeren. Daar spraken zij met Chamberlain en vervolgens kondigde Wilson den journalisten de laatste ontmoeting der beide staatshoofden aan. Over de besprekingen tusschen Hitler en Chamberlain te Godesberg deelde het Duitsche Nieuwsbureau vannacht mede „De in vriendschappelijken geest gevoerde besprekingen tusschen den Führer en den Britschen minister-president, zijn vandaag geëindigd met de overhandiging van een Duitscli memorandum, dat het definitieve standpunt van Duitschland ten aanzien van den toestand in liet Sudetenland bevat. De Britsche premier heeft op zich genomen, dit memoran dum aan de Tsjecho-Slowaaksche regeering over te brengen." Officieel wordt voorts uit Godesberg gemeld, dat Cham berlain en de andere leden der Britsche delegatie heden morgen naar Londen zullen terugkeeren Om half elf voer Chamberlain naar Godes berg over, waar de besprekingen onmiddellijk begonnen. Hieraan werd bovendien deelgenomen door den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop, den Britschen ambas sadeur Henderson, en van tijd tot tijd dooi den onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Von Weizsacker en den eersten mede werker van den Britschen premier, Horace Wilson. De overige begeleiders van Chamber lain brachten evenals de in het hotel aan wezige Duitsche heeren den tijd in de overige vertrekken van het hotel door. Om 1.28 uur verlieten de Führer en Neville Chamberlain onder algemeene spanning der aanwezigen de conferentiekamer. Hitier be geleidde den Britschen premier door de hotel hal naar zijn auto, waar hij hartelijk af scheid van hem nam. De Führer wenschte zijn gast in het bijzonder een goede thuisreis. De blitzlichtlampen der persfotografen vlam den in de donkeren nacht op, waarna Cham berlain naar zijn hotel terugkeerde, naast hem m de auto had de Britsche ambassadeur plaats genomen, terwijl voor naast den chauf feur de chef van het protocol, baron von Dörnberg, zat. Even voor tweeën keerde Chamber lain in hotel Petersberg terug. Toen hij de hal van het hotel binnentrad, zeide hij „men kan dit niet een vol komen mislukking noemen". Reuter meldt nog, dat Chamberlain, toen hij de trap van zijn hotel afkwam, door on geveer vijftig menschen voor het hotel, meest journalisten, Duitsche ambtenaren en hotel personeel, met applaus begroet werd, waarvoor de minister-president door het af nemen van zijn hoed dankte. Ondanks het late uur werd Chamberlain bij de veerpont door een groote menigte met „heil" geroep ontvangen. Van semi-officieele Duitsche zijde wordt, uit het hotel Petersberg medegedeeld, dat toen Chamberlain daar terugkeerde, hij er hoogst voldaan uitzag. Hij verklaarde: „Aan Tsjecho Slowakije zullen nieuwe voorstellen worden voorgelegd. Alles hangt van de nieu we regeering te Praag af". In de kringen der te Petersberg vertoeven de Britsche journalisten toont men zich na de verklaring van den Premier zichtbaar op gelucht. Van het pessimisme in den namid dag sloeg de stemming om in optimisme. Het Duitsche nieuwsbureau bericht, dat Hitier den Britschen premier en de Britsche regeering mede namens het Duitsche volk zijn dank heeft be tuigd voor de pogingen tot het vinden van een vreedzame oplossing van het Sudeten Duitsche vraagstuk. Hitler's antwoord op Chamberlain's brief. Over het verloop van den conferentiedag dienen wij nog mede te deelen, dat het ant woord van Hitier op den brief, welke Cham berlain des morgens aan den Führer gezonden had, om 3.35 uur door den Britschen premier werd ontvangen. Hitler's tolk, Schmidt, ver liet het hotel op den Petersberg iy2 uur na het overhandigen van het antwoord. De Britsche ambassadeur te Berlijn, Sir Neville Henderson, verscheen te 6.10 Duitsche tijd in het hotel Dreesen. In Duitsche kringen had men achter toen reeds verwacht, dat Chamberlain na bestudee ring van Hitler's antwoord bereid zou zijn onmiddellijk de bespreking met den Führer te hervatten. Henderson confereerde met Von Ribbentrop over de vaststelling van het laatste onderhoud tusschen Hitler en Chamberlain en keerde daarop naar Petersberg terug. Voor verdere berichten zie onze pagina Buitenland). WljDÉM^ FRANS pekquw geeft KWAUW dfi/fcfct U vuiom.: ALLEEN DE7E MAAND NOG ZOMERPCU2EN1 FRANS PERQUIN TELEFOON 10212 (Adv. Ingez. MedJ (Wij lezen dat het, na zeer veel moeite, als experiment gelukt is, vijf negers blank te maken). Het is maar al te goed bekend, 't Behoort tot de gewoonste zaken, (En heusch niet als experiment) Om blanke menschen zwart te maken. Maar 't is een ongewoon geval, Wanneer men negers doet verbleeken, Waardoor men zeker hopen zal, Een nieuw blank negerras te kweeken. De zware proef is goed geslaagd, Tenminste dat heb ik gelezen. Waarbij ik me heb afgevraagd; Zouden zij zelf ook dankbaar wezen? Die bruine huidskleur is het ras Toch ook maar zoo niet meegegeven, Die komt hun, denk ik zoo, te pas Om goed gezond te kunnen leven. En mooglijk staat hun ook niet aan, (Wat inderdaad toch is te vreezen) In hun familie nu voortaan, Als't witte schaap bekend te wezen. P. GASUS. Te Leiden werd Vrijdag de 200ste sterfdag van Herman Boerhaave plechtig her dacht. Op de graftombe van den grooten geleerde in de Pieterskerk werd door prof. E. Gorter een krans neergelegd. Het woord is aan. J. Rostand: Wie zich niet verheft tegen alle oorlogen zal zich nooit tegen één enkelen verheffen. ^sstraft%"e™^%Steur's - Haarlem (Adv. Ingez. Med.) In verband met den toestand in Tsjecho- Slowakije en het aldaar uitgevaardigde mobi lisatiebevel, waarbij alle burgerluchtverkeer boven Tsjecho-Slowaaksch grondgebied wordt verboden, heeft de K.L.M. besloten, met in gang van heden de luchtverbinding Londen RotterdamWeenen—Boedapest, de z.g. Blauwe-Donau-Expresse, weliswaar te hand haven, doch voorloopig de tusschenlanding te Praag te doen vervallen, zoodat niet over Tsjecho-Slowaaksch grondgebied behoeft te worden gevlogen. Rome constateert eenige verbetering. ROME, 24 September (Havas). Men is hier van meening, dat de toe stand na de besprekingen te Godesberg eenigszins is opgeklaard en men ziet in het communiqué het symptoom van een verbetering, zoodat men gelooft, dat het Tsjecho-Slowaaksche probleem op vreedzame wijze kan worden opgelost. Duitschland, zoo zegt men, heeft een nieuw bewijs van goeden wil gegeven, terwijl de Tsjechen2door hun mobilisatie geprovoceerd hebben. Het zal van Praag afhangen of de zaak een noodlottigen keer zal nemen. (Voor verdere berichten omtrent de Tsjecho-Slowaaksche kwestie zie men pag. 2 en 7.) Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 20 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. Pi De plannen voor de Haarlemsche Kunst ijsbaan in een vergevorderd stadium. „Het Werkfonds is een zegen voor ons volk" zoo constateerden de gemeente besturen van Haarlem en Amsterdam. Nadere bijzonderheden over de persex cursie. BINNENLAND. De regeering zal binnenkort haar stand punt bepalen inzake de rente van wo ningvoorschotten. De gemeente Arnhem heeft ook over 1939 een groot tekort. K. L. M. behoudt voorkeur voor één cen traal vliegveld. De regeering zal te Amsterdam een labo ratorium stichten voor het onderzoek naar ziekten onder het vee, speciaal voor mond- en klauwzeer. BUITENLAND. Het onderhoud HitlerChamberlain is ge ëindigd met de overhandiging van een Duitsch memorandum aan Praag. De regeering van Tsjecho Slowakije heeft de algemeene mobilisatie afgekondigd. Hoe het laatste onderhoud Chamberlain Hitler zou zijn verloopen. Vrijdag was in Beieren groote militaire be drijvigheid op te merken. Na het laatste onderhoud Chamberlain Hitler was opluchting te Godesberg merkbaar. Het Sudetenland is geheel door de Tsjechi sche troepen bezet. Polen antwoordt op de Russische démarche SPORT. Schaakrubriek ARTIKELEN. R. P.: Verminderd gevaar? Max: Dagboek van een H. B. S.-er. E. E. J.P.: Modeshow op de Hawet. Dr. P. H. Schroder over Golden Boy J. H. de Bois: Litteraire Kanteekeingen. H. P. van den Aardweg: Het Colosseum, Schouwburg der oudheid. Bijzondere correspondentie: „Vrijheid en zelfstandigheid." Bioscopen Financieel Economisch Weekoverzicht: Het oorlogsgevaar bracht koersschommelin gen op de beurs. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op- goenmen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1