Te weinig geld voor monumentenzorg. Golvend en reinigend gaat het actieve Ivorol-schuim DINSDAG 27 SEPTEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Hulp van het Werkfonds bepleit. „Hendrik de Keijser" vergadert De vereeniging „Hendrik de Keyser" is in algemeene vergadering bijeengekomen in huize Van Brienen aan de Heerengracht te Amster dam. Na een openingswoord van den vice-voorzitter, ir. J. Gratama bracht mr. H. Westermann zijn jaarverslag uit, dat weinig optimistisch was. In het jaar 1937 verwierf de vereeniging geen nieuwe eigendommen. De restauratie van het Gothische huis der vereeniging aan de Turf markt te Goes kwam gereed, enkele andere restauraties werden voorbereid. Met een aantal plaatselijke vereenigingen is ook in 1937 con tact gezocht en verkregen. Vele perceelen zijn doch in geen enkel geval werd tot aankoop aan de vereeniging ten verkoop aangeboden, overgegaan. Soms hadden de onderhandelingen geen resultaat, dan weer was de vraagprijs te hoog, zoodat niet tot onderhandeling kon wor den overgegaan. Het verslag besluit als volgt: „Het algemeene beeld van 1937 was zeker niet gunstiger dan dat van 1936. Veel werd in 1937 gedaan, meer moest achterwege blijven, weinig werd bereikt. De vooruitzichten voor onzen ar beid waren en zijn niet hoopvol. Het dagelijksch bestuur wil echter als zijn meening te kennen geven, dat men den moed niet behoeft te ver liezen, het streeft er naar om zoo spoedig mo gelijk voor de vereeniging en haar arbeid nieu we, meer hoopvolle perspectieven te openen". Monumentenzorg. Mr. dr. E. J. Beumer uit Utrecht, oud-lid der Tweede Kamer, hield vervolgens een inleiïdng over het restaureeren van oude bouwwerken. In zijn betoog stelde hij voorop, dat het geens zins zijn bedoeling was een campagne te be ginnen tot verhooging van de rijksuitgaven, hij wilde blijven binnen het kader van de rijksbe- grooting, en slechts pleiten voor een bepaalde wijze van besteding van de door de regeering aangevraagde gelden. Hij stelde tegenover de vele honderden millioenen in de rijksbegrooting aangevraagd, meer in het bijzonder tegenover de vele millioenen, besteed en te besteden in het belang der werkverruiming, het bescheiden bedrag van f 480.000 uitgetrokken voor de res tauratie van monumenten, waarvoor in 1931 nog negen ton beschikbaar was. Hierbij neme men ook in aanmerking, dat sinds de devaluatie de materialenprijs belangrijk gestegen is. Restauratie van oude bouwwerken is aanbe velenswaardig, omdat zij loonintensief is. Spr. stelde de vraag, onder welke voorwaarde de medewerking van Werkfonds of werkverschaf fing te verkrijgen is. De regeling waarbij van den beginne af 2 y2 pet. rente in rekening ge bracht wordt voor de voorschotten uit het Werk fonds en van terugbetaling van rente en aflos sing in 40 annuïteiten, noemt spreker voor den ai-beid van den rijksdienst voor de monumenten zorg onaannemelijk, tenzij de post van 4.8 ton met de hierboven bedoelde bedragen verhoogd wordt anders zal deze post door de annuïteiten spoedig geblokkeerd zijn. Is verhooging van den post niet mogelijk, dan zou men een oplossing hierin kunnen zoeken, dat rente en aflossing niet betaald, immers niet gevorderd worden. Werkverschaffing en Werk fonds zullen meer tot één geheel gemaakt wor den, welnu bij werkverschaffing bestaat ver leening van steun a fonds perdu tot een bedrag van 100 of 80 pet. van de uitgekeerde loonen. Het betreft dan dikwijls subsidies voor werk, dat natuurschoon vernietigt zonder nieuw te scheppen, terwijl de verruiming van de blijven de werkgelegenheid uitloopt op het voortbren gen van een groote hoeveelheid producten, waar voor tegen loonenden prijs geen afzet is, zoodat het Landbouwcrisisfonds bij moet springen. Het is dan redelijk ook voor restauratie van bouw- welken steun a fonds perdu te verleenen uit het Werkfonds of uit de werkverschaffings- posten. Op de vraag, aan wie gelden voor restauratie verstrekt mogen worden, antwoord spr.: De staat kan zijn eigendommen in orde brengen. Verder komen in aanmerking provincies, ge meenten, kerkelijke gemeenten en vereenigin gen als „Hendrik de Keyser", ook particulieren wil spr. niet uitsluiten. Het bouwwerk moet echter voorkomen op de inventarisatie van mo- Auto tegen boom gebotst. Twee ernstig: gewonden. Maandagmiddag omstreeks twaalf uur is op den rijksweg Woudenberg—De Klomp, even voor het dorp Renswoude, een ernstig ver keersongeluk gebeurd. Een personenauto, be stuurd door den heer van Ommeren uit Am sterdam, vertegenwoordiger van een film maatschappij, moest achter een paar melk wagens blijven om een tegenligger te laten passeeren. Door de groote snelheid, waarmede gereden werd, kon de heer van O. niet tijdig meer remmen. Hij gooide het stuur met een ruk naar links om, waardoor de wagen tegen een boom vloog. De zijkant van het voertuig werd geheel weggerukt. Dokter Aghina uit Amersfoort verleende de eerste hulp, later bijgestaan door dokter Renken uit Scherpen- zeel. De heer van O. bleek ernstige hoofdwon den en inwendinge kneuzingen te hebben opgeloopen, zijn mede-inzit tende, was er erger aan toe. Met een schedel- basisfractuur en zware inwendige kneuzin gen, werd hij in zorgwekkenden toestand per ziekenauto naar „Lichtenberg" te Amersfoort vervoerd, waarheen ook de heer van O met een tweede ziekenauto werd getransporteerd. Besmet slootwater gedronken. Veehouder aan ziekte van Weil overleden. De 57-jarige veehouder C. Straathof te Alphen a. d. Rijn, is vermoedelijk door het drinken van besmet slootwater in den Riet- veldschen polder door de ziekte van Weil aan getast. De patiënt is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, waar hij is overleden. Dc lucktverbindingen met Midden-Europa. Maandag op normale wijze uitgevoerd. De diensten, welke de K.L.M. onderhoudt tusschen Londen en Midden-Europa, zijn Zondag en Maandag op normale wijze uitge voerd. De Tsjechische luchtvaartmaatschappij, welke op deze lijn met de K.L.M. samenwerkt, heeft heden de door haar waargenomen dien sten volgens schema gevlogen. Haar vliegtui gen zullen zich voorloopig uitsluitend bepalen tot het traject LondenRotterdam—Praag v.v.. zoodat de landingen te Weenen en Boedapest voor deze maatschappij vervallen. numentenzorg en ook zou men met de draag kracht der eigenaars rekening moeten houden. Bestuursverkiezing. Bij de bestuursverkiezing werden als j)e- stuurslïd gekozen de heeren J. Croockewit W.Azn., Amsterdam; mr. Chr. P. van Eeghen, Amsterdam; J. van Hasselt, Bloemendaal; dr. J. Kalf, 's-Gravenhage; H. C. Rehbock, Amster dam; ir. M. E. H. Tjaden, Amsterdam; mr. H. K. Westendorp, Amsterdam en W. B. Buma, Aerdenhout. Herkozen werden de heeren: J. Th. Boelens, Amsterdam en jhr. A. van Lennep, Amsterdam. Staking in werkverschaffing. Zevenhonderd arbeiders legden het werk neer. Maandag is bij de werkzaamheden voor de omlegging van de Aa, onder de gemeente Aarle-Rixtel, welke onder leiding van de Grontmij. voor het waterschap de Aa in werk verschaffing worden uitgevoerd, een conflict uitgebroken, waarbij ruim zevenhonderd man zijn betrokken. Een tweehonderdtal tewerkgestelden uit 's-Hertogenbosch weigerde aan den arbeid te gaan, omdat een wijziging in het ploegenstel- sel was gekomen. Zij oefenden op de andere tewerkgestelden een zoodanige pressie uit, dat ook deze het werk neerlegden. Een groep van zeventig man uit Helmond, die 's ochtends voor het eerst onder Aarle-Rixtel aan het werk zouden gaan, keerde heel spoedig naar Helmond terug, waar zij zich aan de arbeids beurzen vervoegden en mededeelden, dat zij niet met- het werk durfden te beginnen. Op het oogenblik ligt het werk stil. Een groep Bosschenaren heeft zich later naar de werkverschaffing aan de Aa, nabij sluis 9, onder Stipdonk, begeven, waar zij de daar te werkgestelden eveneens wisten over te halen, het werk neer te leggen. Ongeregeldheden hebben zich niet voorge daan. BERUCHT RAMPOKKER BIJ BATAVIA GEARRESTEERD. De politie arresteerde in de benedenstad te Batavia den beruchten rampokker „Hadji Doellah" uit Buitenzorg. Deze werd in verband met eenige roofpartijen aldaar en tevens voor het uitzitten van een straf van drie jaar, ge zocht. HONGAARSCHE ONDERSCHEIDINGEN. Naar wij vernemen heeft de Hongaarsche rijksbestuurder aan prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van Onderwijs, Kun sten en wetenschappen, het grootkruis van de Hongaarsche orde van verdienste verleend. De versierselen daarvan werden heden aan den minister door den Hongaarschen gezant te 's-Gravenhage overhandigd. Voorts vernemen wij, dat het grootofficiers kruis van dezelfde Hongaarsche orde aan de heeren prof. dr. A. Noordtzij, hoogleeraar te Utrecht en aan prof. dr. H. Th. Obbink, hof prediker, hoogleeraar te Utrecht, verleend werd. (Adv. ingez Med.j Eind 1940 Dieseltractie in Indië? Naar de Semarangsche correspondent van het Soer. Handelsblad vernam, zal vermoede lijk in November 1940 de dieseltrein op de N.I.S.-lijn SemarangSoerabaja loopen. Over enkele maanden wordt *en begin gemaakt met de voorbereidingen neoaig voor de nieuwe tractie. Deze voorbereidingen zullen o.m. be staan uit het lasschen van de rails op een afstand van 50 a 60 meter waardoor het mo gelijk wordt een grootere snelheid te ontwik kelen dan op het oogenblik. Voorts zullen de rails met licht profiel tus schen Kradenan en Soemberwates verzwaard worden. Het wachten is nog op de reeds be stelde iasch- en andere machines. we}ke over een maand of twee in Indië verwacht Kunnen worden, waarna direct met de werkzaamheden een aanvang wordt gemaakt. Hoewel het niet in de bedoeling ligt Diesel tractie op de lijn Semarang—Djokj a toe te passen, zal toch in de nabije toekomst de hui dige snelheid van de stoom-locomotieven be langrijk opgevoerd worden. Onderzoek of regeering maatregelen tegen herhaling kan nemen. Ten vervolge op de beantwoording van vra gen van den heer Van der Weijden. naar aan leiding van de in het verslag der algemeene rekenkamer over 1937 gedane mededeeling omtrent frauduleuze reisdeclaraties heeft de minister van Justitie medegedeeld, dat hem bij onderzoek is gebleken, dat het hier niet betreft reisdeclaraties van een ambtenaar, doch van een functionaris in dienst van een particuliere instelling, welke in het genot van rijkssubsidie is. De onregelmatigheden hingen samen met onbekendheid met de ter zake gel dende voorschriften, terwijl alleszins aan nemelijk werd. dat kwade trouw niet aanwezig was; de mogelijkheid van persoonlijk voordeel was reeds van den aanvang af uitgesloten. Het bedoelde geval geeft, gelijk uit het medegedeelde blijkt, geenerlei aanleiding tot een indruk, als zoude het opmaken van on juiste reisdeclaraties ten eigen voordeele of anderszins te kwader trouw gemakkelijk wor den ondernomen. De minister stelt zich voor, over de vraag of hij kan toezeggen, het treffen van maat regelen te bevorderen, welke ertoe leiden, dat in den vervolge elk geval van valschheid in reisdeclaraties in handen van de justitie zal worden gesteld, ter beoordeeling van de vraag of aanleiding voor een strafvervolging aan wezig is. nog in overleg te treden met zijn ambtgenoot van financiën, die met de uitvoe ring van het reisbesluit is belast. Parkeeren van auto's den nacht. 'edurende Volgens geen enkele wettelijke bepaling strafbaar. Iemand, die gedurende den nacht zijn auto op den openbaren weg in Utrecht onbeheerd had laten staan, werd door de rechtbank al daar veroordeeld tot een geldboete van l gul den wegens het gebruik van den openbaren weg als bergplaats, hetgeen bij artikel 41 der politieverordening is verboden. In cassatie heeft thans de procureur-gene raal bij den Hoogen Raad overwogen, dat het desbetreffende artikel niet geldt voor motor rijtuigen aangezien het des nachts laten staan van een auto valt onder het begrip parkee ren, dat reeds door den hoogeren wetgever is geregeld. Het onderhavige parkeeren is derhalve niet strafbaar op grond van de Utrechtsche ver ordening en naar de meening van den procu reur-generaal ook niet volgens eenige andere wettelijke bepaling. De procureur-generaal concludeerde dan ook tot vernietiging van het veroordeelend vonnis en requireerde, dat de Hooge Raad den automobilist alsnog zal ontslaan van alle rechtsvervolging. Het arrest werd bepaald op 31 October. Frauduleuze reisdeclaraties. Bedienden in liet scheepvaart-, expeditie- en veembedrijf vergaderden. Conferentie met Belgische collega's. Zondag is te Rotterdam een bijeenkomst van Belgische en Hollandsche gedelegeerden van personeel, werkzaam op reederijen, enz. in België en Holland, gehouden. De conferentie, welke gepresideerd werd door den heer W. Brouwer Jr., voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden, heeft zich uitvoerig bezig gehouden met den toestand van het bedrijf zelve, alsmede met de positie van de administratieve werkers in dit bedrijf. Aan de hand van officieele gegevens kon worden aangetoond, dat de bedrijfstoestand zéér gunstig kan worden genoemd, hetgeen ook geldt voor de bedrijfsuitkoensten, speciaal die over het jaar 1937, dat voor het reederij- bedrijf als een gouden jaar staat aange- teekend. In tegenstelling tot deze gunstige bedrijfs situatie en -uitkomsten werd aan de hand van ter beschikking staande cijfers geconstateerd, dat speciaal in Nederland de positie der be dienden voor het overgroote deel nog alles te wenschen overlaat, dat van eenigen regel geen sprake is, in tegenstelling tot België, waar sedert 1936 in een aantal bedrijven collectieve arbeidsovereenkomsten bestaan, welke in over leg met den vakbond van bedienden zijn vastgesteld. Het behandelde in deze conferentie zal in de respectieve bondsbesturen onderwerp van beraadslaging uitmaken, waarna verder over leg met de personeelen zal plaats vinden. over en tusschen Uw tanden en geeft een werkelijk wonder van reiniging. Ivorol-tandpasta (Nieuw recept) tube 60, 40 en 25 cent. Op de begrooting van het Verkeersfonds 1939 is voor onderhoud en verbetering van den Rijkswegen in totaal circa 36 millioen gulden uitgetrokken, waarvan bijna 27 millioen gul den op den Kapitaaldienst en de rest op den Gewonen Dienst. Het totaal bedrag komt vrijwel overeen met het overeenkomstige van 1938. De verdeeling over Kapitaaldienst en Gewonen Dienst is evenwel in zooverre gewijzigd, dat dit jaar in tegenstelling met het vorige het geheele wet telijke minimum, dat jaarlijks uit te geven is voor de verbetering der Rijkswegen, op den Gewonen Dienst is gebracht. Dit minimum be draagt 3/10 van de opbrengst van de Motor rijtuigen- en Rijwielbelasting, welke opbrengst voor 1939 geraamd is op 32 millioen gulden. Sedert het vorige jaar wordt hiervan een post voor inning in mindering gebracht, welke thans geraamd is op f 1,280.000. waardoor men op een wettelijk minimum van f 9.216.000 komt, aldus deelt de A. N. W. B. mede. Op den Kapitaaldienst komt- voor de brug gen met toeleidende wegen een totaalbedrag van bijna 9J/2 millioen gulden voor, waarbij vooral in het oog valt een post van f 1.200.000 voor een brug over de Merwede te Gorin chem en een post van 1 millioen gulden voor een tunnel te Velsen. Bijgaand kaartje geeft een overzicht van de verdeeling van het totaal bedrag over de ver schillende Rijkswerken, voor zoover dit de meer belangrijke posten betreft. Mijdreclitsche millioenenzaak eindeloos? Nu weer nieuwe getuigen en nieuwe documenten? In de nog steeds niet geëindigde Mijdrecht- sche millioenenzaak is door de Haarlemsche advocaten mr. ten Bokkel en mr. Venhui zen een aanvullend revisie-onderzoek inge diend. Er zijn n.l., naar verzekerd wordt, twee nieu we getuigen op het tooneei verschenen. Bo vendien heeft zich onlangs nog een merkwaar dige gebeurtenis voorgedaan, nl. het vinden van een geheime bergplaats in de woning van de overleden mevr. van Wieringen-van Soest. Bij testamentaire beschikking vermaakte mevrouw van W. haar villa aan de gemeente Mijdrecht. Deze villa zou kunnen dienen als gemeentehuis. Er werd echter een clausule in opgenomen, dat de villa tien jaren leeg zou moeten staan en dan.... moest worden af gebroken. Sedert 1932, het jaar. waarin mevr. van W. overleed, staat de villa leeg. In het park mag men wandelen met goedvinden van B. en W. De eertijds zoo statige villa komt echter steeds meer in verval en het vanda lisme der jeugd heeft geen grenzen. Er is geen ruit meer heel. Het was echter de jeugd niet alleen, die aan de vernieling schuldig is. ook ouderen hebben hiertoe het hunne bijgedragen. Tijdens de behandeling van de Mijdrechtsche millioenen zaak voor de rechtbank werd er steeds ge zinspeeld op geheime bergplaatsen en er was groote animo, iets van deze geheimen te ont sluieren. Dit schijnt thans gelukt te zijn aan eenige kermisexploitanten, die in het park van de villa attracties hadden ingericht bij gelegenheid van de feesten om het regeerings- jubileum van H. M. de Koningin. Losse stee- nen werden uit hun voegen gehaald en nauw keurig werd gespeurd, of er iets bijzonders te ontdekken viel. Toen men buiten met het on derzoek klaar was. werd dit binnen voortgezet. Het geheele huis werd nagesnuffeld, zelfs het behang werd op verschillende plaatsen van den muur getrokken. Documenten gevonden. In de kleedkamer van wijlen mevr. W. trof fen zij een schoorsteenblad aan, dat los zat. Het schoorsteenblad werd weggenomen, het cement werd'stuk gemaakt en men vond in derdaad een opening. Hierin zagen de snuf felaars een bundeltje papieren liggen, dat met groote nieuwsgierigheid werd opengemaakt. Dit werd al spoedig bekend in het dorp en de geruchten eromheen namen zelfs fantas tische vormen aan. Een der vinders heeft zich daarop naar den veldwachter begeven, om een en ander af te geven. De veldwachter was echter op dat moment niet thuis en daar de vinder een officieele verklaring wilde hebben, dat hij een en ander had afgegeven, wilde hij de papieren aan de vrouw van den veld wachter niet afstaan. Daarop is hij verder ge trokken en op dit oogenblik is nog niets om trent zijn verblijfplaats bekend. Al klinkt het verhaal van de twee opgedo ken getuigen nog niet zoo erg overtuigend, de vondst der documenten kan misschien den sluier over het mysterie van Mijdrecht oplich ten. De kweeker Broerse rekent er vast op, dat hij in de gelegenheid zal worden gesteld, nader aan te toonen, dat hij zijn aanspraken op de erfenis met het volste recht kan laten gelden. Flamingo-ramp onopgelost. Zelfs waarschijnlijke oorzaak niet te vinden. Een commissie uit den Raad voor de lucht vaart, als bedoeld in artikel 6 der Lucht vaartrampenwet, heeft, na kennis te hebben genomen van de uitvoerige rapporten van het vooronderzoek, door de Belgische en Neder- landsche deskundigen ingesteld met betrok king tot het ongeval, op 28 Juli 1937 nabij Brages (België) overkomen aan het vlieg tuig PM—ALF (Flamingo), besloten, dat door den Raad voor de luchtvaart een nader onder zoek met betrekking tot het ongeval niet zal worden ingesteld. Het is bij het vooronderzoek in België waarbij talrijke mogelijkheden onder het oog zijn gezien, niet gelukt zelfs de waarschijn lijke oorzaak van het ongeval vast te stellen. Daar alle opvarenden bij het ongeval om het leven zijn gekomen, acht de commissie het uitgesloten, dat door een nader onderzoek de oorzaak van den brand, welke het vlieg tuig heeft doen neerstorten, zal komen vast te staan. De commissie is geneigd, met betrekking tot de vraag of als meest waar schijnlijke oorzaak van den brand de con structie der benzinestandaanwijzers dan wel een onbekend gebeuren in de kajuit mag worden aangemerkt omtrent welke vraag de deskundigen van meening verschillen zich te scharen aan dc zijde van hen. die laatstbedoelde meening zijn toegedaan. Vast staat, dat de intensiteit van den brand is verhoogd, doordat de materialen van de te dien tijde gebezigde DC—2 vliegtuigen een ge ringe „brandbelasting" niet konden verdra gen. Der commissie is inmiddels gebleken, dat door den luchtvaartdienst na het ongeval maatregelen zijn genomen teneinde in de Uvj de K. L. M. in gebruik zijnde vliegtuigen zox gering mogelijk brandbare materialen te doen bezigen. Tevens heeft de K.L.M. ter vermin dering van de kans op brand eenige wijzi gingen in de installatie aangebracht. Katholieke Land- en Tninhouw- onderwijzers vereenigen zich. Zaterdagmiddag J.l. is een vereeniging van katholieke land- en tuinbouwonderwijzers opgericht in het bisdom Haarlem. De leiding der vergadering was bij den heer C. P. Vergouwen te Voorhout.. De besprekingen hadden een zeer geani meerd karakter en het pleit tot oprichting door den voorzitter gehouden, werd uit de vergadering herhaaldelijk krachtig onder steund. Bijzonder werd een nauwer contact met den L. T. B. en de katholieke jongeren organisatie noodzakelijk geacht. Alle aanwezige heeren oordeelden niet alleen de oprichting noodzakelijk, doch ga ven zich ook allen als lid der vereeniging op. Omdat hier sprake is van een interdioce sane organisatie werden bij de bestuursver kiezing slechts drie leden aangewezen om voorloopig zitting te nemen in het bestuur. Utrecht wijst dan twee andere leden aan. De heer Vergouwen gaf daarom de leiding over aan den heer B. Machielse te Beverwijk terwijl voorloopig secretaris werd de heer P. H. Merkies, M. H. Trompstraat 37 huis, Am sterdam-West. De heer Segers, lid van het federatieve bestuur der organisatie gaf verschillende toe lichtingen. prof. A. Cleophas. voorzitter der onderwijsvereeniging L. T. B., alsook de hee» C. A. J. van Baar, secretaris van den L. T. B. zegde volle medewerking toe..

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5