D1NISL UUWD NIEUWE GRACHT 98 II De wilde Zwanen H. Kwekkeboom BESLOTEN CLUBJES KRUSCHEN SALTS H.D»* V ertellioi D T N n r, ?7 SEPTEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBEAD Voor den Politierechter. Hel middel erger dan de kwaal. Geen goede klanten. De officier noemde gistermorgen in zijn re quisitoir voor één der aan de orde zijnde za ken, loodgieters brandstichters van professie. „Heel wat kerken en andere gebouwen zijn door hun toedoen afgebrand. Meestal is daar wel een reden voor. Want boven op de daken waait de wind sterk, en speelt er haar spel met de lekkende vlammen der branders, die nu eenmaal voor het werk eens loodgieters noodig zijn. De loodgieter, die gisteren voor den politie rechter stond, verdacht van brand door schuld, had bij zijn karwei niet alleen last gehad van de gebruikelijke windvlagen maar er woedde zelfs een complete storm. De officier vond dat de loodgieter als des kundige dan van het werk had moeten afzien om te wachten op betere weersomstandig heden. De bewoners van het huis hadden er echter bij den verd. op aangedrongen om het lek, dat zich in het dak vertoonde, te repareeren. De man besloot hiertoe, want hij had het dak al eens gerepareerd, en nu er plotseling weer een lek kwam, kon de indruk gevestigd worden dat hij zijn werk niet goed had gedaan. En dat wilde hij niet. Achteraf bleek trou wens dat het lek was ontstaan doordat een pin van een antenne door de stormkracht uit het dak was gerukt. Doch om kort te gaan, op aandringen der bewoners, ging de werkman in het hondenweer op het dak. Hij smolt met een benzinebrander mastiek in het gat en klaar was Kees; het water drong niet meer binnen. Edoch het middel bleek erger dan de kwaal even later vertoonde zich het element, dat zich 't minst met water verdraagt: het vuur. Een gat van 4 M. bij 30 c.M. werd in het dak gebrand. De brandweer kwam er aan te pas en het geheele geval liep letterlijk en figuur lijk met een sisser af. Als getuige verscheen een agent van politie, die het onderzoek naar de oorzaak van het vuur geleid had. Het lek was natuurlijk door en door nat en aanvankelijk was het een raad sel hoe het vuur eigenlijk va top het cak had gekregen. Men kwam echter tot de con clusie dat de vlam van den benzinebrander door den storm aangewakkerd onder de pan nen van het oploopende dakdeel was geslagen en daar het droge hout had aangetast. De loodgieter vond deze veronderstelling ook waarschijnlijk. De officier vond 't, zooals gezegd, verkeerd van den loodgieter dat hij onder de gegeven omstandigheden was gaan werken, en eischte een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 weken met een proeftijd van 1 jaar. De rechter begreep waarom de loodgieter was gaan werken. De omstandigheden in aan merking genomen, veroordeelde de rechter den verd. tot 1 week voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van 1 jaar. GEEN GOEDE KLANTEN De in een warenhuis uitgestalde artikelen oefenen een groote aantrekkingskracht op het publiek uit en dat is de bedoeling ook. Maar die kracht is ook wel eens te groot, getuige de twee dames, die zich gisteren wegens dief- ctal van in een Haarlemsch warenhuis uitge stalde artikelen voor den politierechter te ver antwoorden hadden. De eerste dame was een Duitsche; zij had een kinderblazer, die op de toonbank lag in haar tasch weggemoffeld, zonder de prijs daarvoor a f 3.10 te betalen. De chef der confectieafdeeling bemerkte deze „af name" van zijn artikel, en. hoewel hij te allen tijde voor een grooten omzet ijvert, was hij er toch niet voor te vinden om dien op de door de dame uitgevoerde manier te vergrooten. Mevrouw had zich al eerder aan diefstal len in winkels schuldig gemaakt en was daar voor ook flink gestraft. „En U blijft toch maar op den ingeslagen weg voortgaan", merkte de rechter op. De officier vond clementie uitgesloten en de rechter veroordeelde de dame tot 14 dagen ge vangenisstraf. Een andere dame had een klein kinder stoeltje uit de speelgoedafdeeling van het zelfde. warenhuis meegenomen zonder het te betalen. Ze had n.b. eerst 'n grooten kinderstoel voor haar jongen gekocht en betaald ook. En op den temgweg uit het warenhuis nam ze eensklaps het kinderstoeltje mee, dat hoog stens voor een pop bestemd kon zijn. En zij erfcelde in tranen dat ze niet eens een kind had dat met poppen speelde. De rechter veronderstelde, dat ze de pop- penstoel als een premie voor den aankoop van den grooten kinderstoel beschouwd kon hebben, maar de vrouw wist eigenlijk heelemaal niet waarom ze het gedaan had. De eisch van den officier luidde; 1 week ge vangenisstraf. „Maar ik wou zoo graag bij mijn kinderen blijven," zei de vrouw. „Dan is uw handelwijze wel de beste manier om van hen weg te gaan," vond de rechter Hij veroordeelde haar, gezien de mogelijkheid dat ze aan een tijdelijk aberratie geleden had, tot een voorwaardelijke geldboete van f 10 met een proeftijd van 1 jaar. OPENINGSBAL DANSINSTITUUT BRASSINNE. Zaterdagavond hielden de bekende dans- professionals de heer en mevrouw Brassinne alhier hun jaarlijksche openingsbal voor het seizoen 1938 '39, dat gehouden werd in de groote zaal van hun dansinstituut aan den Raamsingel. Tegen negen uur werden de gasten met een toepasselijk welkomstwoord toegesproken door den heer Brassinne en al dadelijk was de ge zellige en geanimeerde stemming onder de gasten te bemerken die ook tot aan het einde van dit openingsbal duurde. Eenige zeer mooie demonstraties van moder ne dansen werden uitgevoerd door den heer en mevrouw Brassinne in den origineelen Engel- schen stijl. De Lambeth Walk kreeg hierna ook een beurt en werd eveneens op voortreffelijke en geestige wijze door den heer en mevrouw Brassinne ge dem ons tr eerd De Palais Glide eveneens het nieuwste uit Londen, werd voor het eerst hier gedemon streerd door bovengenoemd danspaar, en had een groot succes. Verder demonstreerde de heer Brassinne zijn nieuwe Tap creatie ..The Tap Lambeth Walk", met zijn assistente mejuffrouw G. Sierhuis. Deze tapdance werd zoo keurig uitgevoerd cn viel zoo in den smaak der gasten dat hij nog eens herhaald moest worden. STRAATPREDIKING. Hedenavond te 8.30 zal er op het Teyler- plein in Haarlem (Oost) straatprediking worden gehouden door de Gereformeerde Evangelisatie. Spreker is de heer S. Swen, theol. stud, te Aerdenhout. Medewerking wordt verleend door het evangelisatie-zangkoor „Zuid-Oost". Door de deelnemers onderling samengesteld; bestaande uit familieleden, vrienden en kennis sen. De uren hiervoor worden vastgesteld bij onderling overleg. Wenscht U aansluiting bij een door ons gevormd clubje? Het wordt U (met discretie) zeer gemakkelijk gemaakt het clubje te vinden dat U past en waarin U gaarne wordt opgenomen. Uw bezoek ter verdere informatie zullen wij z e e r op prijs stellen. APRIVELES DAGELIJKS VOOR DEN KANTONRECHTER OVERTREDING LOTERIJWET. Veertien dagen geleden stond een dertig jarige agentschaphouder uit Velsen-Noord terecht wegens een hem ten laste gelegde over treding van de loterij wet. De Beverwijker had een soort rebuspools uitgevonden waardoor men tegen betaling van 10 ct., geldbedragen, radiotoestellen en stof zuigers kon winnen. De Officier bad f 25 of 15 dagen geëischt. De kantonrechter veroor deelde den verdachte conform. (Adv. Ingez. Med.) Het nieuwe programma van de V. U. Men schrijft ons: Het eerste wat ons tref.t in het nieuwe pro gramma van de Volksuniversiteit is de prach tige openingsavond op 1 October e.k., waarbij de geluidsfilm „Jabonah! Naar het hart van Azië. Langs de heirbaan der volkenge draaid zal worden. Deze Fransche rolprent is aangekocht door den Bond van Volksuniver siteiten en vormt niet alleen een boeiend ver slag van een kolossale, technische prestatie, een Citroën-expeditie van Beirouth naar Peking, waarbij de wagen op onberijdbare pas-overgangen van het Himalayagebergte zelfs gedemonteerd moest worden en weer in elkaar gezet! maar ook een volkenkundig en geografisch document van groote betee- kenis. Behalve de gewone taalcursussen Zweedsch en Italiaansch waarbij ditmaal ook geprobeerd zal worden of belangstelling bestaat voor een cursus Maleisch door den leeraar M. O. A. Bakker te Heemstede, trek ken voorloopig vier luistercursussen de aan dacht. Vooreerst een leergang van 8 avonden. „Moderne literatoren" door den bekenden dichter Garmt Stuiveling te Hilversum. Van Kloos tot Vestdijk. Wij kunnen ons voorstel len dat menigeen de gelegenheid zal willen aangrijpen, zich voor te laten lichten bij het kiezen van zijn lectuur, te meer daar niet al leen dichters, maar ook prozaschrijvers be handeld zullen worden: Van Eeden, Couperus Van Schendel, enz. In de tweede plaats een cursus van groote actualiteit: China door den Sinoloog Gerard J. Pilger. Naar aanleiding van prachtige licht beelden zal de heer Pilger, die een aantrekke lijk spreker is, veel wetenswaardigs vertellen over dit geheimzinnige land, dat thans in zijn heldhaftigen vrijheidsstrijd zoo in het middel punt der belangstelling staat. Voor al de tegenstelling tusschen Oud- en Nieuw China zullen door den heer Pilger besproken worden. Vermelden wij nog, dat Prof. Huib Luns zijn leergang over „Groote historische figuren zoo als kunstenaars ze hebben gezien" zal voort zetten maar dat zijn prachtige lezingen over de groote moderne portretschilders en hun voorbeelden natuurlijk ook op zichzelf te genieten zijn. En dat dr. J. D. Bierens de Haan zal spreken over ..Handhaving van het idealisme op de verschillende gebieden des levens". Dit laatste ter vervanging van dr. Miskotte, die te elfder ure zijn overeenkomst met het bestuur van de Volksuniversiteit ver brak en zijn toezegging om een cursus over Karl Barth te geven, introk. DERDE INTERNATIONAAL CONGRES VAN KUNSTENAARSVEREENIGINGEN. Op Maandag en Dinsdag 17 en 18 October des morgens van 10 tot 1 uur en 's middags van 2 tot 5 uur zal te Amsterdam in het Ame rican Hotel en op Woensdag 19 October te Rotterdam in de gehoorzaal van het Boymans- museum het derde internationaal congres van kunstenaarsverenigingen worden gehou den. Door afgevaardigden van Frankrijk en Bel gië zullen inleidingen gevoerd worden over punten betreffende de maatschappelijke po sitie van den kunstenaar. Voor Holland zullen inleidingen gegeven worden door de vereeniging R 33, door Willem Roelofs over de schildersmaterialen, door Ir. Verwey, over de werking van het Voorzie ningsfonds voor kunstenaars, door J. Haver Droera over de kunstcritiek, door H. F. Boot over de verhouding van het denken in kunst en het wetenschappelijke, religieuze econo mische en sociale denken. Het congres is alleen toegankelijk voor de leden der vereenigingen, die aangesloten zijn bij de Nederlandsche Federatie van Beel dende kunstenaarsvereenigingen, voor de le den der V.A.N.K. en voor andere uitgenoo- digde vereenigingen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1938. Programma III: 8.00 Keulen. 10.50 Parijs Radio. 12.05 Radio P.T.T. Nord. 2.20 Keulen. 3.20 London Regional. 4.20 Keulen. 5.20 Parijs Radio. 7.35 Keulen, 10.20 Ned. Brussel. 10.50 Weenen. Programma 4: 8.00 Brussel. 9.20 Diversen of Gramofoonmuziek G.R.D., 10.35 London Re gional. 12.10 Droitwich. 2.20 London Regio nal. 3.10 Droitwich. 7.05 London Regional. 7.40 Droitwich. 8.20 London Regional. 9.00 Boedapest of Diversen. 9.15 Droitwich. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Opera en operette. 1. Carmen Fantasie, Tossy Spiwakowsky. 2. Fragmenten uit „Der Vogelhandier", Sopr, tenor, koor en ork. 3. La Traviata, Symphonie-orkest. 4. Offenbachiana, Hermann Finck. 5. Querschnitt durch „Mignon", solisten, koor en orkest. 6. Kind du kannst tanzen, Dajos Bela. 7. Ouverture Egmont, Staatsopera ork. van Dresden o.l.v. Karl Böhm. 8. Dollarwalzer, Dajos Bela. 9. Die Perlenfischer, Costa Milona. Copyright R. L 8. Boa 6 Copenhogoo Elize's oudste broer vertelde... „Zoolang de zon schijnt moeten wij zwanen blijven, en pas bij het ondergaan van de zon worden wij weer menschen. Daarom moeten wij er steeds voor zorgen op dat oogenblik vasten grond opgezocht te hebben. Want zouden wij bij zonsondergang door blijven vliegen, dan zouden wij na de ver andering in menschen, onherroepelijk in de diepte storten. Waar wij ons nu bevinden, wonen wij niet. Aan den anderen kant van de zee ligt een land, dat net zoo mooi is als dit. De weg daarheen is lang, heel erg lang. Daarbij moeten wij over de groote zee vliegen en daarin bevindt zich geen enkel eiland, waar vij den nacht kunnen doorbrengen. Gelukkig hebben we een kleine en kale rotspunt ontdekt, die halverwege den afstand boven het wauer uitsteekt. Daarop kunnen wij precies naast elkaar zitten. Ais het stormt spatten de golven over ons heen, maar desondanks zyn wij er erg dankbaar voor, dat deze rots zich daar bevindt, want wij kunnen haar precies bij zonsondergang bereiken en daar dan, als menschen, den nacht doorbrengen. Zonder die rots zouden wij nimmer ons lieve vaderland kunnen bezoeken, want als wij daar heen vliegen, moeten we de tweè langste dagen van het jaar be nutten, anders halen wij het stellig niet. Toen onze booze stiefmoeder ons m zwanen veranderde, stond zij ons toe één keer per jaar ons geboorteland te bezoeken. Rif dagen mogen wy hier blijven. Wij vliegen dan over het bosch en te brengen. zien zoo het slot, waar wij geboren zijn en waar de koning, onze vader, woont. Wy vliegen ook naar den hoogen toren van de l.erk, waar onze lieve moeder begra en ligt, om een groet uit de lucht (Wordt morgen vervolgd.) Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten inKruschen Salts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. Ingez. Med.) Het Portret SUZE ONDRA. ALTER BERNING zag en voelde 'fc aankomen; een hond, die eensklaps den weg oprende, zijn tegenligger die probeerde het dier te ontwijken, geknars van. remmen, een stofwolk, een ontzettende slag., dan stilte! Hij stopte vlak bij den vernielden grooten grijzen wagen, sprong uit zijn two-seater en. rende naar het beweginglooze mannenlichaam aan den kant van den weg. Naast het slacht offer neerknielend, bemerkte hij een hevig bloedende wonde aan den pols; steeds snel ler stroomde het roode bloed. Wanhopig trachtte hij zijn kalmte te bewaren, allerlei gedachten flitsten door hem heenslag ader geraakt, verband, bloedstelpen, 'n dokter! Maar hoe kwam hij aan een dokter? Nergens in den omtrek was een huis te zien, als hij er een moest gaan zoeken en in het naburige dorp, zou de arme kerel zeker doodbloeden! Radeloos keek hij om zich heen, verlaten lag de lange, rechte weg voor hem, geen sterve ling te zien! Je moest toch iets kunnen doen bedacht hij zich eensklaps rustiger wordend. Voorzichtig nam hij de gewonde hand in de zijne, steeds vaster omklemden zijn vingers de gapende wonde, tot hij met zekerheid wist, dat het bloeden begon te minderen. Nu stevig blijven vasthouden tot er iemand langs komt, dat zou toch zeker eindelijk wel eens moeten gebeuren! Meewarig bekeek Walter weer eens den bewustelooze, wat was die man toege takeld! Het gezicht besmeurd door bloed en zand, zou hij nog leven? Onwillekeurig om knelden zijn vingers nog vaster den gewon den pols. Opeens bemerkte Walter een portefeuille op den grond naast het slachtoffer. Hij over legde een moment met zichzelf of hij erin zou kijken of niet. Na eenig aarzelen besloot hij het toch maar te doen, vermoedelijk kon hij dusdoende naam en adres ontdekken. Met zijn eene vrije hand klapte hij de portefeuille open, hij schrok; allemaal bundeltjes bank biljetten van duizend! Daar lag een kapitaal voor het grijpen! Verzoeking rees in hem op! niemand was getuige geweest van het onge val, als hij nu snel wegreed zou noodt Iemand hem kunnen verdenken; die onbekende man was of ging misschien toch dood! Wat zou hij niet met dat geld kunnen doen, hij, die 't zoo hard noodig had. Zijn schulden zou hij kunnen betalen, geen zorgen meer, geen be krompenheid! 't Zweet brak hem aan alle kanten uit. Speurend keek hij om zich heen niets, niemand te zien! Weer keek hij met gretige blikken naar de goedgevulde porte feuille, een visitekaartje stak eruit; hij las daarop: H. E. van Berghem. Die naam zei hem niets, nooit van gehoord! Hij wilde het kaartje er weer in doen en zag toen een por tret. Ook dat haalde hij er mechanisch uit om het te bekijken. Een foto van een vrouw. Walter werd doodsbleek; het lieve gezichtje van Hella keek hem lachend aan. Hella zijn gewezen vrouw! Zeven jaar geleden waren ze gescheiden; aangenaam had hij haar het leven niet gemaakt door zijn vele driftbuien en onverschilligheid. Vol schaamte bedacht hij zich, dat die lieve oogen dikwijls vol tranen verwijtend naar hem hadden opgekeken als hij grof tegen haar uitviel. Steeds was zij in zijn herinnering blijven voortleven als het stille weemoedige vrouwtje; en nu dit stralend gelukkige gezicht, die vroolijk lachende oogen, had deze man haar dan zoo gelukkig kunnen maken? In al dien tijd had hij niets meer van Hella gehoord, zwijgend en waardig was ze van hem weg gegaan, nooit had hij haar kun nen ve' geten, want eerst toen ze weg was, drong het tot hem door hoe hij haar miste; steeds was hij aan haar blijven denken en zich zijn schuld meer bewust geworden, maar zijn koppigheid liet niet toe te informeeren waar zij was of hoe het haar ging. Dit was weer de oude Hella, zoo had ze er als een jong meisje uitgezien. In een hoekje van de foto was geschreven: „Met liefs van Hella". Hoe herkende hij dat grappig kinderlijke, ronde handschrift weer, ontroerd keek hij er naar. Een wurgend gevoel steeg in hem op. wat was hij een schoft geweest en nu nog bijna een dief geworden! Eerbiedig teeder kuste hij het portret, stak het in zijn zak sloot de porte feuille weer en het die in zijn binnenzak glij den. Een last was van hem afgenomen, hij herademde! Gelukkig, daar hoorde hij eindelijk een auto in de verte aankomen, een vracht wagen, langzaam naderde het gevaarte. Walter zwaaide met een arm naar den be stuurder. De man zag den vernielden wa gen, begreep wat er gebeurd was, stopte en kwam snel toeloopen. Na eenig heen en weer gepraat werd besloten om de gewonde naar het naastbij gelegen ziekenhuis te brengen. Met vereende krachten tilden ze zoo voor zichtig mogelijk het zware lichaam op den wagen. Nooit zou Walter dien tocht naar het ziekenhuis vergeten, hij steeds de ge scheurde ader dichtklemmend alsof zijn leven er van afhing. Nu wachtte hij in de ruime hall van het ziekenhuis, verlangend te hooren hoe de toestand was. Snelle stappen naderden, ver heugd stak de witgejaste dokter hem een hand toe: De patient heeft aan u zijn leven te danken, een weinig meer bloedverlies zou doodelijk geweest zijn. Een heerlijk gevoel van dankbaarheid doorstroomde Walter; nu had hij iets goed gemaakt aan het verleden. Heila's lachende oogen zouden niet weer door zijn schuld verduisterd worden met tin nen. Hij overhandigde den dokter de por tefeuille. verzocht hem mevrouw Van Berghem voorzichtig de tijding te willen mededeelen en haar tevens te willen zeggen dat een onbekend wenschend te blijven iemand als eenige belooning slechts haar portret voor zich had behouden. Peinzend keek de dokter hem na toen hij als een herboren gelukkig mensoh met veer- krachtigen tred het ziekenhuis verliet. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6