Ernstige woorden van Chamberlain Toch nog hoop op voorkoming van een uitbarsting Hitier antwoordt Roosevelt. WOENSDAG 28 'SEPTEMBER 1938 HA AR E EM'S D A G B 13 A D 5 „Wanneer ik overtuigd zou zijn, dat eenig land voornemens was de geheele wereld te regeer en door de vrees voor zijn kracht ben ik van meening, dat tegenstand geboden moet worden" Van zijn werkkamer in Downing- street no. 10 uit heeft de Britsche mi nister-president Neville Chamberlain gisteravond zijn radiorede gehou den, welke des morgens was aange kondigd. Chamberlain verklaarde, dat hij Woensdag (heden - Red.) in het par lement een verklaring af zal leggen over de gebeurtenissen, welke hebben geleid tot den huidigen angstigen en kritieken toestand. Hij voegde hieraan toe: „Het was niet mogelijk eerder een verkla ring af te leggen, toen ik heen en terug over Europa vloog en de toestand zich ieder uur wijzigde. Doch vandaag is het voor korten tijd kalm en ik wensch een paar woorden te zeggen tot de jonge mannen en vrouwen van Enge land en het Britsche Rijk, en misschien ook wel tot anderen. Eerst moet ik iets zeggen tot hen, die ofwel mij of mijn vrouw hebben geschreven in deze weken, om ons te zeggen, dat zij dankbaar waren voor mijn pogingen en ons him hoop op mijn succes verzekerden. De meesten van deze brieven waren afkomstig van vrouwen, moe ders en zusters van onze landgenooten. Doch er waren ook ontelbare brieven van anderen, behalve uit Frankrijk, België en Italië, zelfs uit Duitschland. Het was hartverscheurend de groeiende belangstelling, welke hieruit bleek te lezen en de groote opluchting, wanneer zij te vroeg dachten, dat het gevaar voor oorlog geweken was. Op het oogenblik zie ik niet, wat ik mogelijk nog zou kunnen doèn door be middeling". Met merkbare ontroering, vervolgde demi- nister-president: „Hoe verschrikkelijk, hoe ongelooflijk fantastisch is het, dat wij loop graven en gasmaskers beproeven, omdat vol ken in een afgelegen land twisten. Volken van wie we niets weten. Het schijnt bijna onmo gelijk, dat een twist, welke in beginsel reeds is bijgelegd, een reden tot een oorlog zou wor den. Ik kan begrijpen, waarom de Tsjechische regeering zich niet in staat achtte de voor waarden aan te nemen, welke haar zijn voor gelegd, in het Duitsche memorandum. Ik voel evenwel, na mijn besprekingen met Hitier, dat indien slechts tijd werd gelaten, het mogelijk zou zijn een regeling te treffen. Ge weet reeds, dat ik alles heb gedaan, wat een man kan doen om dezen twist bij te leg gen. Na mijn bezoeken aan Duitschland voel ik zeer goed hoe Hitier zich voelt. Hij moet de voorvechter zijn van de zaak der Duit- schers. Hij heeft mij persoonlijk gezegd en gisteravond heeft hij het herhaald, dat wan neer het vraagstuk der Sudeten geregeld zal zijn, de territoriale eischen van Duitschland in Europa vervuld zullen zijn. Na mijn eerste bezoek aan Berchtes- gaden deed ik aan de Tsjecho-Slo- waaksche regeering voorstellen toe komen die de kern gaven van wat hij verlangde en ik was zeer verrast, bij mijn terugkeer in Duitschland te ver nemen, dat hij erop stond, dat het ge bied, dat hij verlangde, onmiddellijk aan hem zou worden overgedragen en onmiddellijk zou worden bezet door Duitsche troepen, zonder dat eerst een regeling werd getroffen voor de bescherming van de inwoners van dit gebied, die geen Duitschers zijn en niet in het Duitsche rijk wilden wor den opgenomen. Ik moet zeggen, dat ik deze houding onre delijk vindt. 4 Indien de reden hiervan is, dat Hitier twij felt aan de bedoelingen van de Tsjechische regeering in het uitvoeren van de belofte en het overgeven van het gebied, dan heb ik aangeboden om uit naam van de Britsche re geering de woorden van de Tsjechische re geering te garandeeren en ik ben er zeker van, dat de waarde van onze belofte nergens wordt onderschat. Ik zal de hoop op een vreedzame regeling niet opgeven of mijn pogin gen voor den vrede staken, zoolang hoop bestaat. Ik zou niet aarzelen een derde bezoek te brengen aan Hit- Ier, indien ik zou meenen, dat het iets zou helpen. Doch op het oogen blik zie ik niet, wat ik verder voor nuttigs zou kunnen doen op den weg van bemiddeling. Toch zijn er enkele dingen, welke wij kun nen en moeten doen, thuis. Nog steeds wor den vrijwilligers gevraagd voor de verdedi ging tegen aanvallen uit de lucht, voor brand weer en politie en de territoriale eenheden". De minister-president vroeg vervolgens mannen zoowel als vrouwen hun diensten aan te bieden. „Weest niet bevreesd, wanneer ge hoort van mannen, die onder de wapenen zijn ge roepen voor de verdediging tegen luchtaan vallen of om de schepen te bemannen. Dit zijn slechts voorzorgsmaatregelen, welke de regeering in tijden als thans moet nemen. Zij beteekenen geenszins, dat wij besloten zijn oorlog te gaan voeren of dat de oorlog voor de deur staat. Wij moeten evenwel sympathie ge voelen voor een klein land, dat door een groote, krachtige buurstaat wordt bedreigd. We kunnen evenwel niet in alle omstandigheden het ge heele Britsche Imperium in een oor log storten alleen voor dit land. Als we moeten strijden, dan moet het om belangrijker redenen zijn. Ik ben zelf een man des vredes in het diepst van mijn ziel. Het conflict tusschen mogendheden is voor mij een nachtmerrie, doch wanneer ik overtuigd zou zijn, dat eenig land voornemens was de gehee le wereld te regeeren door de vrees voor zijn kracht, dan ben ik van mee ning, dat tegenstand moet worden ge boden. In een dergelijke overheer- sching zou het leven van volken, die in de vrijheid gelooven, het leven niet waard zijn. Oorlog is een vreeselijk ding en we moeten wel overwegen, voor wij er toe overgaan, .iat werkelijk groote belangen op het spel staan en dat de roep, om alles te riskeeren in de verdediging, onweerstaanbaar is, nadat alle gevolgen zijn overwogen. Op het oogenblik vraag ik u, wacht zoo kalm als ge kunt op de gebeurtenissen van de eerstkomende dagen. Zoolang de oorlog nog niet is begonnen is er nog hoop, dat hij voorkomen zal worden en ge weet, dat ik tot het laatste oogenblik voor den vrede zal werken. Britsche voorzorgsmaatregelen. Schuilplaatsen allerwege. LONDEN. 27 Sept. (Havas). In geheel Engeland blijven de burgerlijke autoriteiten voorzorgsmaatregelen tegen luchtaanvallen nemen. Er worden steeds meer schuilplaatsen gebouwd, soms ook in de parken. De post heeft huis aan huis een brochure van het mi nisterie van binnenlandsche zaken bezorgd, waarin aanwijzingen voor de passieve verde diging worden gegeven. In alle centra voor de levering van gasmaskers worden de noo- dige maatregelen getroffen, opdat men kan voldoen aan de steeds stijgende aanvraag. Vanavond spreekt Goebbels. Rede over den politieken toestand. Havas meldt uit Berlijn, dat heden avond te 6.20 u. minister Goebbels een rede zal houden in een massavergade ring in de Lustgartcn te Berlijn. Hij zal den politieken toestand behandelen. Tsjechische luchtdienst op Londen hersteld. Toestellen vliegen weer over Duitschland. Blijkens een Reuterbericht uit Lon den is de lijn PraagCroydon van de Tsjecho Slowaaksche Luchtvaartmaat schappij wederom in dienst gesteld. De toestellen vliegen normaal over Duitschland. Aan de Duitsch-Tsjechische grens. Na eerst haar standplaats verlaten te hebben 6 de Tsjechische douane opdracht gekregen haar plaats achter den tolboom weer in te nemen De Führer wijst iedere verantwoordelijkheid voor eventueel conflict van de hand. Toestand in Tsjecho-Slowakije ondraaglijk geworden Adolf Hitler heeft Dinsdag een telegram gezonden aan President Roosevelt, in ant woord op diens oproep den vrede te bewaren In dit telegram zegt de Führer o.a.: Uwe Excellentie heeft tot mij een oproeping gericht om in het belang van het bewaren van den vrede de onderhandelingen over de strijd vraag in Europa niet af te breken. Ik deel uw denkbeelden over de onaf zienbare gevolgen van een oorlog en juist daarom moet ik iedere verant woordelijkheid van de hand wijzen, wanneer de ontwikkeling van de zaak zou leiden tot vijandelijkheden. Hierna geeft Hitier een overzicht van het ontstaan van het Sudeten Duitsche probleem sedert 1918. De regeering te Praag bleek niet geneigd rekening te houden met de meest elementaire rechten van de Sudeten Duit schers en heeft steeds getracht met geweld de Sudeten Duitschers tot Tsjechen te ma ken. Dit heeft tot ernstige spanning geleid. Eerst heeft de Duitsche regeering niet inge grepen, ook niet toen de Tsjechische regee ring in Mei van dit jaar onder het voorwend sel van Duitsche troepenconcentratie over ging tot mobilisatie. Dat Duitschland toen geen militaire maatregelen heeft genomen heeft de regeering van Praag in haar hou ding gestijfd. Uit de onderhandelingen is gebleken, dat de Tsjechische regeering het Sudeten Duit sche vraagstuk niet op een eerlijke wijze wilde oplossen. Het gevolg hiervan is, dat de toe standen in Tsjecho Slowakije de laatste we ken volkomen ondraaglijk zijn geworden, po litieke vervolging en economische onderdruk king hebben onuitsprekelijk leed gebracht aan de Sudeten Duitschers. Kenmerkend hiervoor is, dat 214.000 Sudeten Duitschers huis en haard hebben verlaten en een toe vlucht hebben gezocht over de Duitsche grens. Ontelbare dooden, duizenden gewonden, tien duizenden gevangenen en verlaten dorpen kla gen de regeering van Praag aan. Vervolgens verklaart Hitier, dat deze feiten voor hem aanleiding zijn geweest voor zijn rede, welke hij te Neurenberg heeft uitgespro ken, waarin hij verklaarde, dat indien de drie en een half millioen Sudeten geen recht kon den vinden, Duitschland te hulp zou komen. Om nog een laatste poging te doen heeft Hit- Ier concrete voorstellen gedaan in het memo randum, dat den Britschen minister presi dent op 23 September j.l. is overhandigd. Na dat de Tsjechische regeering eerst aan de regeeringen van Engeland en Frankrijk had verklaard erin toe te stemmen, dat het Su deten Duitsche gebied van Tsjecho Slowakije zou worden gescheiden en bij het rijk zou worden gevoegd, was het doel van het memo randum niets anders dan een snelle en veilige manier te vinden om het plan tot stand te brengen. Hitier verklaart tenslotte dat hij er van overtuigd is, dat indien president Roosevelt de geheele ontwikkeling van het Sudetenvraagstuk bekend zal zijn, hij zal erkennen, dat Duitsch land geduld heeft gehad en een op rechten wil tot een vredelievende re geling. Niet Duitschland draagt de schuld van het Sudeten Duitsche vraagstuk. Het lot van de betrokke nen laat een verder uitstel niet toe. De beslissing ligt in de hand van de Tsjechische regeering. Zes lichtingen in België opgeroepen. Het leger op versterkten vrcdesvoet. De Belgische regeering heeft zes lichtingen onder de wapenen geroepen. Volgens de Dernière Heure bestaan deze zes lichtingen ieder uit ongeveer 45.000 man. dus zouden in totaal 270.000 man onder de wapenen zijn ge roepen. Van deze lichtingen bevonden zich reeds 20.000 man onder de wape nen, zoodat 250.000 thans zijn opge roepen. Na afloop van de vergadering van het ka binet werd het volgende communiqué uitge geven ..De regeering heeft besloten de reeds ge nomen militaire voorzorgsmaatregelen te vol tooien. Zij heeft bepaald, dat ons leger gebracht zal worden op versterkten vredesvoet. Dit besluit wordt slechts ingegeven door een verlangen naar veiligheid en vrede. De regeering heeft ook een zeker aantal economische maatregelen bestudeerd, die door den tostand noodig zijn geworden." Spaak ontvangt de gezanten. Na zijn terugkeer uit het koninklijk paleis heeft minister-president Spaak de ambas sadeurs van Frankrijk en Engeland, den zaak gelastigde van Duitschland en den gezant van Nederland ontvangen om hen óp de hoogte te brengen met de nieuwe militaire voorzorgsmaatregelen, welke België heeft ge nomen. Gemeld wordt nog. dat alle autobussen van Brussel gisteren door de militaire autoriteiten gerequireerd zijn. Voor het uitvoeren van goederen uit België is thans, naar het Staatsblad meldt, een voor afgaande vergunning noodig. „België geen doorgangsweg". In een radiorede, die minister Spaak gister avond gehouden heeft, zeide hij o.a.: Donkere wolken hebben zich aan den Euro- peeschen hemel samengepakt. De menschen van 1914 maken opnieuw de uren door, die zij meenden voor altijd te hebben kunnen ver geten. President Roosevelt heeft een prachtige boodschap van vrede en verzoening de wereld ingezonden. De 8 millioen Belgen scharen zich bij de 130 millioen Amerikanen. Hoe rechtvaardiger een zaak is, hoe minder geweld noodig is om haar te doen zegevieren. Laten zij. die op dit uur het lot van hun volk en van de geheele menschheid in de hand hebben, zich door deze gedachte laten leiden. Laten zij een laatste poging doen. den vrede te redden. De geheele wereld zal aan him zijde staan. In deze weken van ernstige internationale spanning, heeft België zich steeds aan zijn onafhankelijkheidspolitiek gehouden en deze versterkt. Thans richten de Belgen dankbaar den blik naar den Koning, die twee jaar geleden dui delijk den weg heeft gewezen, die gevolgd diende te worden. De Belgische regeeringen, die elkaar sedert dien zijn opgevolgd, hebben alle een realistische en tegelijkertijd eerlijke buitenlandsche politiek ge voerd. Zij hebben gewild, dat België in West-Europa zijn traditioneele en vreedzame rol speelt. Al haar pogingen zijn erop gericht geweest, dat ons grondgebied niet nogmaals het slagveld van Europa wordt. Hiervoor is het noodig, dat wij onafhankelijk en sterk zijn. Dit zijn wij thans. Onze groote naburen hebben onze politiek begrepen en haar goedgekeurd. Alle inlich tingen. die wij den laatsten tijd ontvangen hebben stellen ons in staat, te zeggen, dat de verplichtingen, die zij op zich genomen heb ben, zullen worden nagekomen. Van onzen kant zijn wij vastbeslo ten ons grondgebied tegen iederen aanval te verdedigen en niet toe te staan, dat het een doorgangsweg wordt. Ons prachtig leger is op het oogenblik werkelijk het bolwerk van onze onafhankelijkheid, zoowel als onze vredeskans. Minister Spaak besloot met het volk tot een heid aan te sporen en de overtuiging uit te spreken, dat België deze moeilijke uren goed zal doorkomen. Luxemburg heeft vertrouwen. De Luxemburgsche Kamer heeft eenstem mig een wet aangenomen, waarbij ingeval van een internationaal conflict buitengewone maatregelen genomen kunnen worden. Minister van Staat Dupong en de leiders van de partijen hebben hun hoop op de toe komst en hun geloof in de onafhankelijkheid van het groothertogdom, alsmede in de ga ranties van de mogendheden. Rheumatische pijnen Mijnhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. (Adv Ingez. Med.) KALH) PROCMMMA DONDERDAG 29 SEPTEMBER. HILVERSUM I, 1875 M. A.V.R.O.-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek (om ca. 8.15 Berich ten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoon muziek. 10.30 Omroeporkest en soliste (11.15 11.40 Declamatie. Om 12.15 Berichten). 12.30 Gramofoonmuziek. 11.15 Orgelspel. 1.45 Het Lyra-Trio. 2.30 Declamatie. 3.00 Het AVRO- Aeolian-orkest. 4.00 Ziekenhalfuur. 4.30 Viool en piano. 5.00 Voor groote kinderen. 5.30 Gra mofoonmuziek. 5.45 Het AVRO-Amusements- orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Vocale duetten met pianabegeleiding. 7.30 Causerie: Waarom is er onrust in Palestina? 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen, 8.15 Concertgebouw-orkest ij solist. 9.15 Radiotooneel. 9.45 Het Renova- kwinteten solisten. 10.35 Filmmuziek (gr. pl.) 11.00 Berichten ANP. hierna: het AVRO-Dans- orkest. 11.45—12.00 Orgelspel, HILVERSUM II. 301,5 en 415,5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8,009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO orkest (1.00—1.20 Gramofoonmuziek) 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 445 Gramofoonmuziek. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30—5.55 Gramofoonmuziek. 6.00 Zang en piano. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7 45 Repor tage, eventueel Gramofoonmuziek. 8.00 Berich ten ANP. Herhaling SOS-berichten. 8.15 Het klein Christ. Gemengd koor en gramofoon muziek. 9.00 muziek. 9.00 Causerie ,J>e bezwa ren van de ouderdom". 9,30 De Gooilanders. dO.OO—10.05 Berichten ANP). 10.45 Gym nastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11 30 Gramo- fonmuziek, ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. X 12.05 Orgelspel. 12.50 Het John MacArthur- kwintet. 1.202.20 en 3.10 Gramofoonmuziek. 3.20 Populair concert. 3.35 Het Stedelijk orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Gramofoon muziek. 5.50 Frank Walker en zijn kleinorkest. 6.20 Berichten. 6.45 Callender's Second-orkest. 7.20 Radiotooneel met muziek. 8.20 Causerie ..Old Devonshire House, Bloomsbury" 8.35 BBC-Symphonie-orkest en solist. 9.50 Piano- soli. 10.00 Berichten. 10.25 Korte Kerkdienst. 10.45 BBC-Theaterorkest. 11.35 Maurice Win- nick en zijn orkest. 11.5012.20 Dansmuziek «gr. pl.). RADIO PARIJS. 1648 M. 8.10, 9.00. 10.30 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.40 en 1.50 Giardino-orkest. 3.05 Gramofoon muziek. 3.20 Pianovoordracht. 4.20 Gramo foonmuziek. 3.20 Pianovoordracht. 4.20 Gra mofoonmuziek. 5.20 Radiotooneel. 7.20 Zang. 7.35 en 8.35 Gramofoonmuziek. 8.5012.05 Uit zending uit het Théatre National de l'Opéra- Comique. KEULEN 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.30 Omroeporkest. 8.50 Opmroepdansorkest. 10.20 Volksliederen- concert. 12.20 Omroepkleinorkest en J. Preiss- ler met zijn solisten. 2.30 Populair concert. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.20 Amusementsorkest. 6.50 Solistenconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Leo Eysoldt's dansorkest, solisten, vocaal sextet en instrumentaal kwartet. 10.35 Gra mofoonmuziek. 10.50—12.20 Nedersaksen- orkest. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om- roepdansorkest en gramofoonmuziek. 1.50 2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepdansorkest en gramofoonmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.32 Zang. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 en 10.30 Omroepsymphonie-orkest. 10.50—11.20 Gramo foonmuziek. BRUSSEI,. 484 M. 12.20. 1.302.20 en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Omroepsalonorkest. 7.35 Gramofoonmu ziek. 8.20 en 9.35 Omroeporkest en solisten. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCH I.AN'ÜS EN DER 1571 M. 8.30 Omroeporkest. 8.50 Radiotooneel. 9 20 Vervolg concert. 10.20 Berichten. 10.50 Cello en Cembalo. 11.05 Berichten. 11.20—12.20 Ge varieerd concert.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9