Historische oogenblikken 'n Plotselinge verrassing! in den Fuhrerbau Eerste handteekening was van Hitler Hartelijk afscheid Najaars Collectie VOLLAERTS' Schoenenmagazijn Het verloop der besprekingen. HEEMSTEDE v.Empelen Neem dure ham Van der Linden's Bakkerijen BLOEMENDAAL OVERVEEN Nieuwe Uitgaven VR TJ DAG 30 S E P-T EMBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 8 MÜNCHEN, 30 Sept. Van semi- officieele zijde wordt gemeld: Na een bespreking, welke in totaal meer dan acht uur geduurd heeft, heeft de Führer en rijkskanselier vannacht als eerste de overeenkomst der vier mogendheden in duplo, als mede de daarbij behoorende volken- kaart van Tsjecho Slowakije, met aan duiding van de af te stane Sudeten Duitsche gebieden, onderteekend. Hierop volgden de handteekeningen van den Britschen minister-president Chamberlain, van den leider der Ita- liaansche regeering, Mussolini en van den Franschen minister-president, Daladier. Het magnesiumlicht der fotografen zette deze gedenkwaardige oogenblikken vast, waar op de eerste staatslieden der vier grootste landen van Europa de eindstreep trokken onder de Tsjecho Slowaaksche crisis. Bij de onderteekening, en reeds van tevoren bij de laatste voorlezing van de overeenkomst en van de vier aanvullende verklaringen, hadden allen rechtstreeks bij de besprekingen betrokken heeren zich in de werkkamer van den Führer vereenigd. In de groote be'nagelijke clubfauteuils zaten aan de ronde tafel in een halven cirkel rond om den grooten schoorsteen, onder het portret van den eersten Duitschen rijkskanselier, Otto von Bismarck, de vier regeeringsleiders met hun medewerkers. Men zag in dit gezelschap o.a.: den Italiaanschen minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano. den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den secretaris-generaal van de Quai d'Orsai, Léger, en Sir Horace Wilson, alsmede de Ber- lijnsche ambassadeurs van Frankrijk, Italië en Groot-Brittannië. Bij deze slotpleehtigheid waren voorts van Duitsche zijde aanwezig: generaal veldmaarschalk Goering, de plaats vervanger van den Führer, Rudolf Hess, rijks minister Von Neurath, staatssecretaris Frei- herr von Weiszacker alsmede andere heeren van het departement van buitenlandsche za ke. en van de omgeving van den Führer. Vóór de onderteekening van de overeen komst werd het document voor de laatste maal voorgelezen, en wel door den legatieraad, dr. Schmidt in het Duitsch en Engelsch en door den ambassadeur Francois Poncet in het Fransch. Na eenige korte beraadslagingen over den inhoud der aanvullende verkla ringen ging mei. tot de onderteekening over en nadat vervolgens nog alle verdere openge bleven afzonderlijke kwesties waren opgehel derd. werden ook de aanvullende documenten over het vraagstuk der Poolsche en Hongaar- sche minderheden in Tsjecho Slowakije, over den waarborg van het overblijvende deel der Tsjechische republiek, en over de samenstel ling van de in het accoord vastgestelde inter nationale commissie, in dezelfde volgorde als de hoofdovereenkomst onderteekend. De voor aanstaande buitenlandsche gasten zetten ver volgens nog, op verzoek van den Führer, hun handteekening in het gastenboek van den Führerbau. Nadat vervolgens alle formaliteiten waren vervuld, nam de Führer op hartelijke wijze en onder dankzegging afscheid van de bui tenlandsche regeeringsleiders. Hij sprak hun tevens namens het Duitsche volk zijn dank uit voor hun moeite en voegde hieraan toe, dat hun eigen volken stellig even gelukkig erover zouden zijn als het Duitsche, dat thans deze crisis tot een goede oplossing kon worden gebracht. De Führer drukte vervolgens Mus solini, Chamberlain en Daladier bijzonder hartelijk' de hand. Neville Chamberlain evr- klaarde zijnerzijds dat het voor hem persoon lijk een groot genoegen geweest was naar München te zijn gekomen. Hij zeide er zeker van te zijn, dat het Engelsche volk de ge voelens deelt, waarvan de Führer zoo juist gesproken had. Daarna nam de Führer nog maals op bijzonder hartelijke wijze afscheid van de drie regeeringsleiders en de heeren, die hen vergezelden. (A.N.P.) De Paus wekt op tot bevordering van den vrede. Aansporing tot gebed. Donderdagavond heeft Z.H. de Paus zijn aangekondigde radiorede gehouden. De Heilige Vader sprak langzaam met zeer bewogen stem. Hij spoorde de geloovigen aan zich met hem te verecnigen in een gebed voor ver trouwen tot het behoud van den vrede in rechtvaardigheid en liefde, opdat God. m wiens handen het lot der wereld ligt, bij de regeering het vertrouwen in vreedzame mid delen laat bestaan, alsmede in duurzame ver dragen en dat hij allen inspireert in overeen stemming met de zoo dikwijls herhaalde woorden van vrede te werken om den vrede te bevorderen en deze te grondvesten op de leer van het Evangelie. De Paus voegde hier aan toe. dat hij van.ganscher harte zijn leven wil geven voor het heil van den vrede der wereld, hetzij, dat de meester over leven en dood hem dit reeds lange leven wil nemen of het nog wil verlengen om verder te werken Tenslotte gaf de Paus aan alle katholieken en de geheele menschheid zijn vaderlijken zegen. Staatslieden wisselden hartelijke woorden van afscheid WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. Japausche minister van buiten landsche zaken afgetreden. Meeningsverschil met het leger de oorzaak. De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Oegaki is afgetreden als gevolg van een ernstig verschil van meening met het le ger over de bevoegdheden en de functies van het ontworpen centrale bureau voor de be handeling der zaken in China.De onderhande ling tusschen buitenlandsche zaken en de fensie waren practisch afgebroken. De geheele politiek van Oegaki is den laat- sten tijd heftig aangevallen door de nationa listen en de jonge officieren, die den minister het verwijt maakten dat hij te zwak optrad te genover Engeland, dat hij de mogendheden, die belangen hebben in China, spaarde, dat hij te lauw was ten aanzien van het anti- kominternpact en een overheerschende rol in het kabinet trachtte te spelen. Onmiddellijk na het aftreden van Oegaki, kwamen de kabinetsleden bijeen voor een langdurige bespreking. Nader wordt bekend, dat minister president Konoje de portefeuille van buitenlandsche zaken op zich zal nemen. Semi-officieel wordt verklaard, dat de tot dusverre gevoerde buitenlandsche politiek zal worden voortgezet. Er wordt op gewezen dat Prins Konoje. de anti-kominternpolitiek en de energieke uitvoering van de Chineesche politiek ge handhaafd zullen worden. In strijd met ge ruchten, volgens welke ook de minister van Financiën, Ikeda zou aftreden, verklaarde de minister, tegenover vertegenwoordigers van de pers, dat hij geenerlei motieven ziet voor een zoodanigen stap. Wel zijn tegelijk met Oegaki afgetreden de kort geleden tot diplomatieke adviseurs be noemde vroegere ambassadeurs Sato en Arita en de parlementaire, plaatsvervangende mi nister van buitenlandsche zaken, Matsoe- moto biedt onze nieuwe samengesteld uit de nieuwste modellen, kleuren en combinaties. Onze schoentjes zijn zóó leuk en apart, dat U beslist keus maakt, als U eens gaat kijken en.... U zult verstomd staan over onze lage prijzen, zoodat U de BEPROEFDE VOLLAERTS KWALI TEIT koopt EN DE PRIJS U ALTIJD MEEVALT. Voor Uw kinderen onze ONVERWOEST BARE SCHOOL SCHOENEN uiterst concurr., o.a. merk ROBINSON! Heeft U onze heerlijk zittende WELF- SCHOENEN als eens gedragen voor de lastigste voeten op wel 10 verschillende breedte- en wijdtematen? Vraagt het dan eens Uw kennissen, die ze reeds lang dragen enU koopt ze zonder uitstel, dadelijk verlost van alle pijn en moeheid in Uw voeten!!! A.s. Zaterdag wederom onze origineelc pop-ballonnen. ANEGANG 12 TELEF. 11457 GEN. CRONJéSTRAAT 104 TELEF. 14370. TELEF. 14370. (Adv. Ingez. Med.) Gemeenschappelijke maaltijd der staatslieden. Na hun aankomst in den Führerbau te Mün chen werden Daladier en Chamberlain naar de op de eerste verdieping gelegen ontvang zaal geleid, waar de Führer zijn gasten wachtte. Voor den aanvang der besprekingen gebruik ten de leiders der regeeringen met de heeren van hun gevolg staande een hapje. Daarbij was gelegenheid tot ongedwongen besprekin gen der staatslieden en diplomaten. Men zag o.a. in gesprek den Führer met den Franschen premier, den Duce en den Brit schen premier. Goering, de Duitsche en Ita lia ansche ministers van buitenlandsche zaken, de ambassadeur te Berlijn van Frankrijk, Groot Brittannië en Italië, de vooraanstaande leden van het gevolg der buitenlandsche re- geeringschefs en het ministerie van buiten landsche zaken, den chef van het opperbevel van de weermacht, den president van den ge heimen kabinetsraad, Von Neurath en andere heeren. Zooals gemeld begonnen de eerste bespre kingen om kwart voor één in de werkkamer van den ïTihrer. Over deze eerste besprekingen meldt Havas, dat Daladier allereerst in den Führerbau een onderhoud had met Hitier en Goering. Het ge sprek was bijzonder hartelijk. Hitier sprak de hoop uit. dat een duurzame samenwerking zou kunnen ontstaan na de historische be spreking tusschen Duitschland en Frankrijk te München. Daladier sprak vervolgens met Chamberlain in den zelfden geest van vriendschap en soli dariteit, welke de jongste bijeenkomst te Lon den kenmerkte. Tenslotte heeft Daladier met Mussolini eenige vriendelijke gesprekken gevoerd. Vervolgens kwamen op voorstel van Hitier de vier leiders der regeeringen in conferentie bijeen. Zij werden bijgestaan door Von Rib bentrop, Ciano en Léger. De algemeene be raadslaging liep over het Tsjecho Slowaak sche vraagstuk. Hitier sprak de meening uit, dat snel een oplossing tot stand moest komen en dat het van belang was, dat de beloften voor een regeling zonder langer te wachten door de regeering te Praag moesten worden ten uit voer gelegd. Achtereenvolgens zetten Chamberlain, Dala dier en Mussolini de opvattingen hunner re geeringen ten aanzien van het geheele aan de orde zijnde probleem uiteen. Om drie uur waren de eerste besprekingen ten einde. Om half vijf keerde de Britsche minister president in gezelschap van den Britschen ambassadeur en de andere heeren van de Britsche delegatie per auto naar den Führer bau terug om de besprekingen met Hitier, Mussolini en Daladier voort te zetten. Minis ter-president Daladier vertrok te tien minu ten over half vijf naar het Führerhaus. Het tweede onderhoud der staats lieden eindigde om half negen. Toen Chamberlain naar zijn hotel terug keerde zag hij er vermoeid doch opgewekt uit. Hij zeide dat hij niet in staat was op het oogenblik eenigerlei verklaring af te leggen. Op uitnoodiging van Hitier namen na de onderhandelingen Mussolini, Chamberlain en Daladier deel aan een gemeenschappelijken maaltijd, waar voor ook een vrij groote kring van leidende Duitsche persoonlijkheden benevens persoonlijkheden uit de on middellijke omgeving der drie bui tenlandsche staatslieden waren uitge- noodigd. Om tien uur werden de onderhandelingen in het Führerhaus hervat. Om 1.50 uur des nachts (Ned. tijd) was de conferentie definitief ten einde en werd het protocol onderteekend. Apotheose. Hitler dankte daarop met eenige woorden de vertegenwoordigers der drie andere regeeringen voor den goe den wil ten gunste van den vrede, dien zij hadden getoond. Namens de gasten sprak Chamberlain woorden van dank en van blijdschap over de bereikte overeenstemming. Daarna drukten de vier regeerings- chefs elkaar hartelijk de hand. Na de conferentie had Daladier een onder houd van bijna een uur met Chamberlain. Men meent, dat zij tezamen den tekst voor de mededeeling aan Praag hebben opgesteld. Daladier en Chamberlain stelden er prijs op, alvorens zij de regeering te Praag in een officieel communiqué op de hoogte stelden van de overeenkomst, den Tsjecho Slowaakschen gezant te Berlijn, Mastny, te ontvangen, om hem op de hoogte te stellen van de omstan digheden, waaronder het accoord tot stand was gekomen. De nieuwe school op „Meer en Bosch". Voor epileptische kinderen. Men schrijft ons: Morgen, Zaterdag, zal door den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen op de bekende inrichting „Meer en Bosch" te Heemstede, bestemd voor de verpleging van Epileptici, een school voor Buitengewoon Onderwijs voor Epileptische kinderen worden geopend. Hoewel reeds sedert pl.m. 20 jaar aan kin deren die op de inrichting verpleegd worden, onderwijs wordt gegeven, wordt thans overge gaan tot de opening van een officieele school voor Buitengewoon Lager Onderwijs, speciaal bestemd voor deze kinderen. Daar het hier een groep kinderen betreft die een speciale methodiek in onderwijs be hoeven. is de totstandkoming van deze school van zeer groot belang. De behandelingsresultaten voor de kinderen die aan epilepsie lijden, worden hoe langer hoe beter, waarmede de kansen, dat zij ondanks de ernstige bedreiging die hun ziekte vormt er in slagen zullen een positie in het leven te verwerven, steeds grooter worden. Het is van allergrootst belang dat zij dan ook zoo goed mogelijk onderwijs ontvangen, onderwijs dat is aangepast aan hun mogelijk heden. De school die ondergebracht is in het Bosch- huis, op het terrein van de inrichting ge legen, maakt met haar 4 frissche, lichte en gezellige lokalen een prettigen indruk. Een groot gymnastieklokaal en eén lokaal voor handenarbeid, completeeren de school. Alleen een goed bloem stuk schenkt voldoening aan gever en ontvanger. En een goed opgemaakt bloemwerk is niet duurder. Bloemenmagazijn. (Adv. ingez. Medj Mussolini, Adolf Hitler, graaf Ciano en Göring bij het verlaten van het station na aankomst van den Duce en den Führer te München en 'n pink dik roomboter.. als Uw brood niet lekker is, smaakt het U nóg niet. Neem brood van Van der Linden en het smaakt U, al eet U het droog. U proeft aan ons brood, dat wij er de beste en duurste meel- en graan soorten voor gebruiken. BAKENESSERGRACHT 71 TEL. 13882 HAARLEM (Adv. Ingea. Med.) VREDESDANKDIENST KAPEL NIEUW VREDENIIOF. Hedenavond om half 9 zal in de kapel Nieuw Vredenhof Joh. van Oldenbarneveldlaan 15, Haarlem-Zuid, vanwege de Ned. Herv. Ge meente te Heemstede een korte liturgische dienst gehouden worden in verband met het afwenden van het oorlogsgevaar. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bij: Schuit, N. Tuindorplaan 62, Haarlem, een autoped: Stoop, Romeinenstraat 31, Haarlem, een etui met schrijfbehoeften; Grootegoed, Kerkplein 19, een padvindersriem; Kroon, Graaf Floris- lanan 16, Vogelenzang, een rijwielbelasting- merk; Koelemij, Zandvoortschelaan 159, Heemstede, een zwarte hond; Kennel Thorn- wood, Van 't Hoffstraat, Haarlem, een grijze hond; Van Vessem, Indischestraat 120, Haar lem, een zwart met wit hondje; Verhelst, Dompvloedslaan, een blauwe regenjas; Van der Linde, Van Twiskplein 10, Haarlem, een beursje met inhoud; Nieuwpoort, Zomerzor- gerlaan 38, een honkbal-handschoen; Hans kamp, Zonnebloemlaan 32, een kussentje; Beekman, Brederodeweg 20, Santpoort, een gummijas; Gras Spoor, Bloemendaalsche- weg 49, een gehaakte muts; Bruins, N. Sta tionsweg 3, een hondenriem. Politiebureau, O ver veen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.)jongensregenjas, oliemeetstok, ceintuurs, badgoed, brief met adres Duive- man, broche, Yale sleutel. Politiepost Aerden- hout: dameshandschoen, alpino muts. RAMPLAANKWARTIER. De Buurtver. „Ramplaankwartier" houdt Woensdagavond 5 October in café Roozendaal een ledenvergadering. Behalve de gewone pun ten van een jaarvergadering zullen aan de orde komen: voorstellen tot wijziging van art. 5 en 15 van het huish. reglement, een voorstel tot viering van Nat. feestdagen, bestuurs- en an dere benoemingen. Voorts ontvingen wij van de N.V. De Arbei derspers: Strijdenskracht door Wetensmacht, een bundel sociaal-economische en politieke opstellen van verschillende Nederlandsche publicisten, aangeboden aan S. de Wolf ter gelegenheid van zijn 60sten vérjaardag. Bij Boucher's Uitgeverij te 's Gravenhage is verschenen: Bedrijfsleer, leerboek voor de studie Middenstandsdiploma, Handelskennis door B. A. W. Tersteeg. Jan Poortenaar: Etsen en graveeren. In dit onderhoudend geschreven boekje vertelt de kunstenaar Jan Poortenaar ons over de techniek, de geschiedenis en de be oefenaars van de ets- en graveerkunst. Juist omdat Nederland zoovele groote figuren op dit gebied der beeldende kunst heeft voort gebracht komt een werkje als dit ons een welkome verschijning voor. De schrijver be schikt over een prettigen stijl en behandelt zijn onderwerp zoo, dat het ieder's aandacht wel moet vasthouden. Aan de belangrijkste vertegenwoordigers der ets- en graveerkunst, zooals Rembrandt en Dürer is uit den aard der zaak een belangrijke plaats ingeruimd. Doch ook worden ons interessante dingen verhaald over de kunstenaars van minder grooten faam, die hun vak evenzeer ver stonden en den naam „kunstenaar" zeer ze ker verdienden. Van belang zijn ook Poorte- naar's opmerkingen over den invloed, die de eene kunstenaar veelal op den andere uit oefent, zonder dat men nochtans van „copie" of „slaafsche navolging" bij den geïnspireerde mag spreken. Een aantal fraaie illustraties is aan den tekst toegevoegd. Het boekje verscheen in de Kleine Cultuur Bibliotheek der N. V. De Arbeiderspers te Amsterdam. Winston S. Churchill: Groote Tijdgenooten. Churchill's boek bevat de beschouwingen, die hij in de afgeloopen acht jaar heeft ge schreven over de „groote mannen" van het einde der vorige en het begin van deze eeuw. Uit den aard der zaak heeft de Britsche Staatsman zich voornamelijk aan de belang rijke politieke figuren gewijd, al heeft hij zich daar niet uitsluitend toe bepaald. Met alle door hem beschreven Britsche politici heeft hij in min of meer nauwe relatie gestaan, veelal tijdens zijn ministerschappen. Zoo is de schrijver dan ook in staat aan de hand van zijn persoonlijke herinneringen de beteekenis zijner „objecten" toe te lichten. Figuren als Joseph Chamberlain, Asquith, Balfour. Snow- den, Morley en Curzon rijzen in hun histori sche omlijsting ten voeten uit voor onzen geest op dank zij Churchill's voortreffelijke karakteriseering. Als deskundige in militaire zaken en officier uit den wereldoorlog gaat de belangstelling van den schrijver ook naar de groote militaire figuren uit; zoo lezen wij beschrijvingen van Hindenburg. Foch, Haig, French en „Lauren ce of Araba". Het meest opmerkelijke artikel is wel dat over George Beranrd Shaw. Het is Churchill wonderwel gelukt de beteekenis van den merkwaardigen Britschen dramaturg te ana lyseeren. Van de overige door Chuirchill behandelde figuren noemen wij nog ex-keizer Wilhelm, Leon Trotsky, Hitler en koning George V. Van alle „tijdgenooten" zijn de portretten opge nomen. Het boek verscheen in de Universum-Editie van de N.V. Uitgevers Mij. „Eigen Volk" te Haarlem. Pieter van der Valk zorgde voor een goede vertaling.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10