STRIJD voor den Vrede STRIJD tegen de Tuberculose PER AUTO EN BOOT DOOR ZUID-AFRIKA. Uitvoering van Effectenorders VAN HALEM Co. N.V. BREDERODEDUIN Ochtendbeurs Amsterdam V 15 TJ DAG 30 SEPTEMBER 1938 H A" A R E E M'S DAGBCAD IT De Victoriawatervallen van de Zambezirivier. Door Dr. W. C. N. VAN DER SLEEN A LS ik wakker word beginnen de sterren te verblecken. Er komt een lichtschijn uit het Oosten en ik fluit zachtjes re veille. Uit één tentje komt antwoord, dat is genoeg. Getweëen gaan we in de mor genschemering op weg naar den grootsten wa terval der wereld. Ons kamp ligt een klein eindje stroomop boven den grooten waterval. Als wij in de morgenschemering omlaag wan delen langs de snelstroomende rivier, vliegen een paar groote vogels van een rietpol. Er is net genoeg licht om te zien, dat het ibissen zijn, twee pracht-exemplaren van den heiligen vogel der Egyptenaren en dat ze wegvluchten van een grooten bos papyrus! Dat is een goed begin. Even verder vliegen een paar ganzen op. Dan schreeuwt een toekan in een boom boven ons, maar daarmee is het ook uit, want nu vraagt de rivier al onze aandacht. De Zambesi is hier ruim een mijl, dus bijna twee kilometer breed, maar er zijn zooveel eilandjes in, dat de tegen over ons liggende rietzoom, waar ivoorpalmen boven uitsteken, nauwelijks honderd meter weg lijkt te liggen. Daarvóór spoedt het water over en tusschen rotsen door, stroomt sneller en sneller, om dan plotseling uit het oog te ver dwijnen, omlaag te storten in een afgrond, waarvan de overkant niet te zien is door ge weldige wolken van verstoven water, die thans al gekleurd worden door het licht van den gloeienden oosterhemel. Eerst geel, dan rood, dan rose, tot plots het bovenste deel van de dampkolom hel wit verlicht wordt; het licht kruipt snel omlaag naarmate de zon hooger stijgt en daar verschijnt een der wonderen van den val, de regenboog in het verstuivend water en wel met een felheid van kleur, zooals ik die nooit ergens anders gezien heb. Meteen schieten lichtbundels uit. Wij staan nu aan den rand der kloof, waarin de watervloed neerstort, en zien de watermassa's over den rand heen stormen, breken in hun val en als gudsende druppels voortijlen, telkens weer uitschietend naar de nog duistere diepten ver beneden ons. Dat is een der grootste schoonheden van de Victoria watervallen, dat het water niet als één gesloten massa omlaag stort, maar dat de waterstroo- men. waarschijnlijk door den luchtweerstand, in tallooze vlokken, als ik het zoo noemen mag, uiteen vallen. Ook deze vlokken stuiven uiteen, zooals de vuurvonken van den kop van een ra ket, steeds weer uitschietend en "voortijlend voor de anderen uit, tot ze in den kokenden hek senketel van neerstortende watermassa's en opstuivend waterstof verdwijnen, als in een gordijn van water opgenomen. En men kan dit hier zoo rustig en van heel dichtbij bekijken, omdat de kloof, waarin het water neerstort, maar eenige tientallen, in elk geval nog geen honderd meter, breed is. Want de Victoria-wa- tervallen liggen heel anders in het landschap dan we dat van dergelijke natuurwonderen ge wend zijn. Bij den Rijnwaterval van Schaff- hausen bijv., ziet men dadelijk, dat beneden den vat het gesteente zachter moet zijn dan er bo ven, omdat met den val mee, het heele land schap daalt. Ook de Niagarawatervallen vormen als het ware een trap, waarlangs de rivier daalt tot het lagere niveau, waarop het land in den benedenloop ligt. Maar bij Livingstone stort zich de Zambesi in een scheur, die waarschijnlijk door een aardbeving of aardverschuiving is ont staan en wel juist dwars over het rivierbed. De ri\ ier stroomt dan verder door een nauwe kloof, die S-vormig slingerend door het land schap gaat, maar het land blijft even hoog, blijft een groote vlakte, waar de Zambesi om zoo te zeggen bboven den val gelijkvloers doorheen loopt, terwijl ze beneden den val voortslingert door een diep in die vlakte ingesneden ravijn. Daardoor lean men op korten afstand tegenover den waterval staan, behalve op een enkel punt, waar de kloof haar slingerenden weg als rivier bed begint. Wij wandelen nog even door naar de brug, die deze kloof overspant. Hoe diep de kloof daar is is niet bekend. Bij de openstelling van de brug,' m 1905. wilde een der genoodigden de diepte meten door met het horloge in de hand een steen er in te werpen en te zien, hoe lang deze werk had om den bodem te bereiken. Hij gooide met de verkeerde hand en srtond op den steen te kijken, die geen aantal seconden liet afle zen. Dit afschrikwekkend voorbeeld heeft nie mand tot navolging geprikkeld en dus moeten we nu zoo maar gelooven, wat de brugbouw- mgemeurs op een steenen tafel lieten beitelen i u- a^anc* van brug tot den waterspie gel bij hoog water driehonderd en tien voet, bij laag water zelfs driehonderdzestig voet dus ruim honderd meter bedraagt. Qok moeten we maar gelooven, dat. wan neer het water in de rivier boven den va. een voet stijgt, het dan in de kloof vijf voet hooger komt te staan. Hoe diep de kloof is om deze geweldige watermassa's te kunnen afvoeren, is daaruit niet te berekenen, omdat we met weten, hoeveel sneller de stroom bij hoogen waterstand door de kloof jaagt. Maar dat doet er ook allemaal niets toe. Zelfs dat eerste hoekje van de vallen aan de noord of liever oostzijde bij de spoorbrug maakt al een overweldigenden indruk! We wandelen terug naar ons kamp. De ibissen vlogen weer op van het papyrusbosje, een aalscholver zat te zonnen voor mijn tent aan de rivier en er was een rotseilandje bijgekomen, dat een staart als een nijlpaard bleek te hebben, toen de kijker er bijgehaald werd. Na het ontbijt gaan we er meteen weer op uit, nu beladen met acht camera's en twee filmtoestellen (met ons zessen hoor). We ge nieten van het frissche groen. Zelfs het over- stuivende water wordt met gejuich begroet na zooveel droogte en zooveel stof. Maar als we over de brug zijn gegaan en Danger Point naderen, een rotspunt, die midden tegenover een der grootste waterstroomen ligt, wordt de regen van verstoven en weer neerstortend .water van dien aard, dat regenjassen en hoeden uit den rugzak worden gehaald. Maar het gemeene is, dat de wind, mede door al dat neerstortende water, zeer veranderlijk is. Het eene oogenblik loop je •heelemaal droog tot aan den rand van den afgrond en even later sta je in een tropischen kletsregen van koud water, dat al gauw bij straaltjes langs je nekharen naar binnen stroomt, gootjes vormt op buik en rug en dan onder uit je korte broekje stroomt als het „buiten" net weer droog is geworden! En als je dan met je re serve hemd je camera's en gezicht staat af te drogen, zweeft daar een meisje aan in een wit jurkje met een wit parasolletje en witte schoentjes en blauwe oogen en donker krul lend haar en springt van steen op steen langs den rand van den afgrond, dat je bang bent, dat de volgende windvlaag haar mee zal ne men: ze huppelt terug en zegt: „Glorious, is not it?" met een stemmetje als een zilveren klokje en wipt, brandschoon en droog in een mooie grijze twoseater. terwijl ik met een mes de modder van mijn kuiten sta te schrap pen. Ja, het is ongelijk verdeeld in de wereld. Wij vervolgen onze wandeling door het tropisch regenwoud, waar. steeds bestoven door het water van den val, een geweldige vegetatie van wilde vijgeboomen en varens en palmen werkelijk sterk aan een tropisch bosch doet denken. Je komt daar ook voort durend van den regen in den drup en ieder wapent zich daar tegen op eigen manier. Een oude heer loopt met griezelig spiernaakte spillebeenen in een badpak met een druipen de regenjas er over heen. Een aardig kind van duizend weken had het regenjasje over den arm; ze had zeker eerst eens in den spiegel gekeken! Ma en tante leken het meest op groote zwarte glimmende torren, uitgedost als ze waren in oliejas en zuidwester met de initialen van het hotel en een groot nummer midden op hun derrière. De tante had een l met twee nulletjes getroffen. De menschen, die tegen het lieve meiskc lach ten, lachten om haar. Zij had waarschijnlijk niet voor den spiegel staan draaien! Maar wij zouden bij al die bezienswaardig heden den waterval haast vergeten. De wan deling door het tropische regenwoud duurt zeker een kwartier en al dien tijd zien en hooren we naast ons het gebruis van het neerstortende water, zien het in smalle en breede, groene tot bruine stroomen neerstor ten over den steenrand en uiteen vallen in witte sluiers van steeds fijnere druppels, waarvan een groot deel door den valwind wordt opgenomen en over onze onschuldige hoofden uitgestort. En de laatste honderd meter Cataract Fals zijn misschien wel de mooiste, omdat men daar het water aan ziet komen over een breed stuk rivier,, langzaam omlaagvloeien door een paar typische stroom versnellingen, dan steeds verder neerbuigen, nog eens breken op een paar ver vooruitste kende rotsblokken en dan als een witte schuimmassa onder gaan in den nevel van waterdruppels, die onder in de kloof hangt. Van dit punt af werd de waterval in 1863 ge schilderd door Ross uit Johannesburg en nu. 75 jaar later, zien we nog geen verschil. Zoo langzaam werken de natuurkrachten, die toch zooveel bereiken (Nadruk verboden) A CONTANT PRIJZEN en toch vanaf ƒ1.— per week. Dat vindt U alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTRAAT 19 C. naast Slager's Verfhandel. - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. Med.) Wie denkt er mi» aan Willem Kloos? De cursus van de Volksuniversiteit. Men schrijft ons: Het is maar al te goed te begrijpen, dat de huidige generatie van andere zorgen vervuld is dan zich in te laten lichten over de Moderne Nederlandsche Letterkunde. Hitler, Mussolini, Chamberlain en Daladier. dat zijn de mannen „waarop ieders oog gevestigd is" en wie denkt er nog aan de mannen van het schoone woord, waarover dr. Garmt Stuiveling's cursus voor de Volksuniversiteit zou gaan? „Zou", want als het aantal inschrijvingen niet belangrijk toe neemt, zal de leergang niet gehandhaafd kun nen worden. Wel jammer: de belangstelling voor de schoone letteren placht in vroeger dagen het menschdom niet geheel en al te ontsieren. Wij moeten echter optimist blijven, de wereld wordt iederen dag een tikje beter en wellicht doet deze oproeping nog wonderen: de cursus loopt niet alleen over de dichters van '80 maar ook over die van vandaag en ook over pro- zaisten! OPLEIDING VROUWELIJK HOTEL PERSONEEL. In verband met de groote behoefte aan ge schoold vrouwelijk personeel besloot het be stuur van Horecaf aan de vakschool voor het hotelbedrijf aan den Gevers Deynootweg, Sche ven ingen, bij wijze van proef eenige plaatsen ter beschikking te houden van vrouwelijke leerlingen, die een algemeene vakopleiding als hotelemployé zoeken. De bedoeling is hiermede aan hotelhouders dochters en anderen, die een betrekking als huisjuffrouw (huisdame), hoofd van de linnen kamer of andere geschikte leidende post in het hotel- café-restaurantbedrijf ambieeren, een opleidingsmogelijkheid te bieden, die tot dus ver in Nederland de vrouw werd onthouden. Indien de proef slaagt zal volgend jaar het aantal plaatsen worden uitgebreid. Tot dusver moest nog steeds wegens het ge ringe aanbod van geschoolde Nederlandsche werkkrachten een aantal plaatsen worden bezet door buitenlandsch personeel. GEBEDSSAMENKOMSTEN DIE NIET DOORGAAN. Men deelt ons mede, dat de gebedssamen- sten der Chr. Ger. Kerken in Haarlem niet doorgaan hedenavond, maar dat a.s. Zondag morgen dank- en bedediensten gehouden wor den in verband met de ingetreden ontspannin gen op internationaal gebied. VOORLICHTING BIJ LUCHTBESCHERMING. Wij ontvingen heden van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, Nassau Ouwerkerkstraat 3 te 's-Gravenhage. een vlug schriftje, waarin op duidelijke en overzichte lijke wijze de voordeelen welke aan het lid maatschap dezer vereeniging zijn verbonden, worden aangewezen. In het foldertje zijn o.m. een aantal nuttige wenken opgenomen, waar mede iedere Nederlander bekend moet zijn. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat te Haarlem aanbesteed: het vernieuwen van de beschoeiing langs de Zuidzijde van de Westhaven te Urk. met bijkomende werken. Het laagst werd ingeschreven door W. Visser en H. Visser Wzn., De Lemmer, voor f 24.900. Winterdienslregeling N.Z.H.T.M. Wijzigingen in de buslijnen. Wij ontvingen de op 2 October a.s. in wer king tredende winterdienstregeling van de N.Z.H.T.M. De voornaamste wijzigingen betreffen de buslijnen. Buslijn A. is nu één groote lijn geworden: Heemstede—Haarlem (Station)— Bloemendaal. (Tot heden alleen: StationZandvoortsche- laan). Buslijn B. heeft van 2 October af niet meer als eind- en beginpunt de Turfmarkt maar de Oude Groenmarkt. Bus C. ging tot heden door naar Bloemen daal en rijdt nu: Haarlem (Station—Postkan toor—Raaks)— Overveen (Ramplaan). TAFELKEURING VAN KONIJNEN. Door de pluimvee- en konijnenfokkersver- eeniging voor Haarlem en omstreken „Nut en Sport" had Woensdagavond in haar club gebouw de jaarlijksche tafelkeuring plaats van de in 1938 gefokte konijnen. De heer J. H. de Jong uit Rotterdam keurmeester van den Raad van Beheer en Toezicht, verrichtte -ie keuring. In totaal waren er «58 stuks. De grootste en de kleinste rassen waren vertegenwoor digd. Eerste prijzen werden behaald door D. Lodder met Vlaamsche Reuzen en Havana's, Scholte Jr. met VI. Reuzen, A. v. Tongeren met VI. Reuzen en Fransche Hangooren, P. Borst met Lotharingers, VI. Reuzen en Fransche Hangooren, H. v. d. Lit met Lotha ringers, A. G. v. Servellen met Belgische Haaskonijnen en Havana's, J. v. d. Pol Jr. met Fransche Hangoren en Hollanders, H. Wijk huizen met zilverkonijnen en J. Mus met Pool- konijnen. Verder behaalden vele leden nog 2de en 3de prijzen; slechts, enkele dieren kwamen niet voor een bekroning in aanmerking. De Haar- IemSche sportfokkers ztjn dit jaar weder goed voor den dag gekomen. EXAMENS. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het candidaat-examen rechten mej. M. van Beek, te Haarlem. Collecte Haarl. Crisis Comité. Laatste oproeping. Tijdens de Zaterdag 1 October te houden collecte zullen de volgende Wijkbureaux ge vestigd zijn: Wijk I Bureau Crisis-Comité Lange Begijne straat 13 rood. Wijk II Restaurant Brinkmann, Groote Markt. Wijk III Haarl. Kegelbond Tempeliers straat 35. Wijk IV de Sierkan, Zijlweg 2. Wijk V Hotel Lion d'Or, Kruisweg 36. Wijk VI Wijkgebouw Noorderkerk, Mole- naerstraat 18. Wijk VII St. Luciaschool, Pretoriaplein. Er is nog dringend behoefte aan collectan ten; ieder, die mee wil helpen, melde zich op Zaterdag aan één van bovenstaande Wijk bureaux. Het Haarlemsche publiek geve met milde hand aan de collectanten en collectrices. Laat uw gift een uiting van blijdschap en dankbaarheid zijn over het feit dat na de donkere dagen, die wij beleefd hebben, het licht weer is doorgebroken. Men vergete niet. dat zulks in economisch opzicht nog lang het geval niet is en dat de slachtoffers van de crisis ook in Haarlem nog bij duizenden geteld worden! Deze collecte moet alle vorige overtreffen in opbrengst! Directe telefonische verbinding met de Effecténbeurs. Kantoor doorloopend geopend tot 8 uur n.m. EFFECTENKANTOOR Schoterweg 3 Haarlem Telefoon 13370 (Adv. Ingez, Med.) ARROND. RECHTBANK. Het meisje hield hem vrij. Een arbeider uit Wormerveer verscheen gistermorgen voor de Arr. Rechtbank als getuige en hij vertelde dat de man in het verdachtenbankje f 5 van hem had geleend zonder dat hij er ooit iets van had terugge zien. De man kende zijn dochter namelijk nog van vroeger en toen hij haar in de bus weer ontmoette werd de relatie aangeknoopt. Hij kwam met het meisje bij den vader thuis en eens had hij plotseling zijn portemonnaie vergeten. Hij vertelde dat hij nog f 90 van zijn zuster in Krommenie kreeg, nog geld op de bank had staan en een goede betrekking be zat op Waalhaven. De vader van het meisje zag er derhalve geen gevaar in om desgevraagd de beurs was immers vergeten! een bedrag van f 5 te leenen. De jongeman wilde namelijk samen met het meisje uitgaan. Nadien had hij nog be dragen van f 10 en f 15 geleend. Voordien was hij reeds vele keeren wegens oplichting veroordeeld. Maar de vader wist daar natuurlijk niets van. De president vroeg met betrekking tot al die vorige veroordeelin gen: „Hoe komt het dat je er nu weer toe ge komen bent." f Verd.: „Ja, dat meisje had geen geld Pres.: ..Maar als u met een meisje uitgaat moet u geld hebben". De verd. vertelde dat de moeder van het meisje hem f 2,50 had gegeven en de vader deed daar nog een rijksdaalder bij. Beide geld stukken werden in de beurs van de dochter gestopt. Pres.: ..Dus van den vader kreeg u maar f 2,50?" Verd. „Ja." Pres.: „Dan is het bedrag waar het om gaat dus eigenlijk f 2,50." De officier stipuleert dit. Hij merkt op dat de verdachte reeds 9 keer veroordeeld is, en eischt 6 maanden gevangenisstraf. De raadsman mr. J. Verlooij achtte de beschuldiging dat verd. zichzelf wederrechte- lijk bevoordeeld zou hebben, op juridische gronden niet juist. Hij had het bedrag vooi het meisje gevraagd. De man weet echter niet goed wat hij doet, hij geeft steeds verschillen de verklaringen. De raadsman vroeg een nader onderzoek naar de geestvermogens van verdachte. De officier had geen bezwaar en de recht bank besloot na zich in de raadkamer te heb ben teruggetrokken, tot inwilliging van het verzoek van den raadsman. UITSLAG VEILING. Uitslag der veiling, gehouden in .,'t Notaris huis" op Donderdagavond. Een groot verenigingsgebouw gelegen te Haarlem aan de Jansstraat No. 59, van drie straten toegankelijk, met bovenwoning, groot 4 aren, 95 centiaren, alsmede een woning en pakhuis gelegen te Haarlem aan de Beeijne- steeg No 1, groot 50 centiaren, f 12.075. J. Bon- gers q.q. Het winkelhuis met afzonderlijke boven woning en erf te Haarlem aan de Zijlstraat Nos. 21 zwart en rood. groot 1 are, 47 centiaren, f 8000. J. J. Haye jr. q.q. Het winkel-woonhuis met erf te Haarlem aan de Zijlstraat No. 23, groot 59 centiaren, f 6400. C. Koning. Het huis en erf te Haarlem aan het Kenau hofje No. 8e, groot 44 centiaren, f 500. A. de Jong q.q. Het huis en erf te Haarlem aan het Kenau hofje No. 8 f, groot 36 centiaren, f 500. A. de Jong q.q. Een huis met erf en tuin te Haarlem aan de Gedempte Oude Gracht No. 47, groot 4 aren, 71 centiaren, i 15.100. H. Heidstra q.q. Een huis en erf te Heemstede aan de Paulus Buyslaan No. 10, groot 4 aren, 15 cen tiaren. f 7400. Opgehouden. Een pakhuis met zolders en erf te Haarlem aan de Westerboogaartstraat Nos. 2 en 4 hoek Lange Vlamingstraat, groot 64 centiaren, f 1790. H. J. G. Meerman Sr. q.q. Een woonhuis met pakhuis en erf (hoek huis) te Haarlem aan de Zuidbrouwerstraat No. 5, groot 71 centiaren, f 1070. A. van Meel. Ter amotie: Een houten woonhuis met schuur enz. te Haarlem aan den Schalkwijkerweg No. 115, benevens de te veld staande planten, bloemen en gewassen, f 300 J. Broertjes. Drie huizen met tuin gelegen te Haarlem aan de Lange Poellaan no. 40, groot 80 centia ren: No. 42 groot 79 centiaren en No. 44, groot 78 centiaren. Gecombineerd f 1745. P. Smit. Een huis en erf te Haarlem aan de Zuid polderstraat No. 130, groot 1 are, 3 centiaren, f 2380. J. Boerée. Een huis en erf te Haarlem aan de P. C. Hooftstraat No. 2. groot 90 centiaren, f 2820. A. van Meel. Een woonhuis met bovenwoning en erf te Haarlem aan de Colensostraat No. 21 zwart en rood. groot 1 are. f 2800. E. E. Stoel q.q. Een woonhuis met bovenwoning en erf te Haarlem aan de Colensostraat No. 23 zwart en rood, groot 1 are. f 2500. H. Hoenderdos. Een woonhuis met bovenwoning en erf te Haarlem aan de Colensostraat No. 25 zwart en rood, groot 1 are. f 3000. E. E. Stoel q.q Een woonhuis met bovenwoning en erf te Haarlem aan de Colensostraat No. 29 zwart en rood, groot 1 are. f 2800. E. E. Stoel q.q. Drie woonhuizen met bovenwoning en erf te Haarlem aan de Kloosterstraat No. 56 zwart en rood, groot 96 centiaren; No. 60 zwart en rood, kad. groot 96 centiaren en No. 62 zwart en rood. groot 96 centiaren. Gecombineerd f 10.000, E. E. Stoel q.q. Een landhuis met erf te Heemstede aan de Landzichtlaan No. 52, groot 1 are, 78 centiaren, f 3500. G. T. Struik. HEEMSTEDE Middenin in de Victoriawatervallen. EEN LITHURGISCHE DANKDIENST. Hedenavond half negen wordt in de Kapel Nieuw Vredenhof. Johan v. Oldenbarneveld- laan, een korte lithurische dankdienst voor den vrede gehouden. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen: Armband, v. Waveren, Leidschevaart 136; Armband, v. Deursen. Romolontsraat 52. Ba ret, Lukkien. Vergicrdeweg 253: Rijksdaalder, Hoff, Jan Gijzenkade 129; Hond (Duitsehe Herder), Smits, Leidschevaart 570: Blauwe regenjas, de Wit. Steenbokstraat 3. Lederen deurkussen, Loyenga, Nieuwe Gracht 82a, Portemonnaie met inhoud. Ouddeken, Atjeh- straat 105; Rijwielplaat je in étui. Verheyden, Allanstraat 59; idem, Qlein, van Nesstraat 5, idem, in étui. Buys, Anthoniestraat 51 M„ Gymnastiekschoen. Kooy, Nieuwe Groenmarkt 15rood; Rijwieltasch met gereedschap, van Waveren, Leidschevaart 136. ZESTIEN BRITSCH-INDIëRS VERLATEN EUROPA PER K.L.M. VLIEGTUIG. AMSTERDAM, 30 September. Hedenmor gen om 6.00 uur vertrok van Schiphol naar Karachi het extra-vliegtuig P.H.-A.R., de „Rei ger", met Tepas als gezagvoerder. Aan boord van dit vliegtuig bevonden zich 16 passagiers, allen Britsch-Indicrs, die in verband met den internationalen toestand in Europa naar Indic wenschten terug te keeren. Aangezien de plaatsruimte in dc vliegtuigen van den gewonen Indië-dienst onvoldoende was om aan alle aanvragen voor passage te voldoen, besloot de K.L.M. dit extra-toestel in te leggen. Aller belangstelling in den was buitengewoon. Toont nu ook Uwe belangstelling in den en koopt een lot der loterij ten bate van Door deze goede daad maakt u kans op de 500 schitterende prijzen, waaronder een luxe-auto. zeiljacht, salon-earnituur, 14-daagsche reis naar Arosa en een tandem, welke prijzen desgewenscht door de leveran ciers worden teruggekocht tegen 80 pet. van den koopprijs. Bovendien worden nog 200 aanmoe digingsprijzen verloot. 700 Prijzen. Prijs p. lot f 1.- 20.000 loten (verl. goedgek. bij Min. besl. van 14 Juni '38. No. 1184i. (Adv. IngezMed.) Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 345—349. H.V.A. 456462. Vergde Vostenl. 8179 1/4, Amst. Rubber 232236, Philips 235—240. AKU 42 2/3—44. Unilever 142—148. JavaChinaJapan lijn 82. Ned.Scheepvaart- Unie 118120. Beth. Steel 44 3 4—45 1/2. U. S. Steel 44 3 4—45 1/2. Republic Steel 14 1 16—14 1/2, Anaconda 25 3 426 3/4. Shel 113/4—12. Tidewater Ass. Oil. 10 5'8—10 15/16. General Motors 3636 1/2. Illinois Central 9 1/4. WISSELKOERSEN AMSTERDAM Londen 8.99 Berlijn 73.75 Parijs 4.97>/2 Brussel 31.10 Zwitserland 41.90 New York 1.84 12.00 uur. Londen 8.87 1/2. Berlijn geen reëele noteering beschikbaar. Parijs 4.97. Brussel 31.10. Zwitserland 41.93 Kopenhagen 39.60. Stockholm circa 45.75 Oslo 44.60. New-York 1.83 3.4. Praag niet beschikbaar. Italië: a. vrije lire niet beschikbaar. b. reislire 8.75. c. bankpapier niet beschikbaar.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11