CHAMBERLAIN v.HMiiifil Dagboek van een H. B. S.-er Meisje door schot uit mitrailleur gedood. NEDERLANDSCHE j HANDEL MAATSCHAPPIJ, N.v. ZATERDAG 1 OCTOBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Vrijstelling van <len dienstplicht voor onmisbare arbeidskrachten gevraagd. Verzoek van het Verbond van Ncd. Werkgevers. Het verbond van Nederlandsche werkgevers heeft zich tot den minister van Defensie ge wend met het verzoek zoo spoedig mogelijk een regeling in het leven te willen roepen om aan arbeidskrachten, die voor het bedrijfsleven on misbaar zijn, bij voorbaat een bewijs van vrij stelling van militairen dienstplicht te doen verleen en. Een dergelijke regeling bestaat wel voor de Z.g. ingeschakelde bedrijven, waarvoor de re geering zich uit een oogpunt van defensie of volksvoeding bijzonder interesseert. Daarnaast zijn echter nog talrijke andere bedrijven, die voor het in stand houden van onze nationale economie van beteekenis zijn en waar werk zaamheden verricht moeten worden door spe cialisten, die niet op korten termijn door an deren vervangen kunnen worden. Dit geldt niet alleen voor fabrieken, doch ook voor bureaux, van waaruit centrale leiding aan bedrijfstakken wordt gegeven. Het verbond zou het betreuren, indien de be slissing omtrent vrijstelling voor onmisbare la-achten eerst kon worden genomen nadat de betreffende personen onder de wapenen zijn geroepen. In die omstandigheden gaan daar ze ker eenige weken mede verloren, gedurende welken tijd het betreffende bedrijf volkomen gedesorganiseerd kan zijn. Het verbond heeft er daarom op aangedrongen, dat thans reeds een regeling worde getroffen om bij voorbaat uit te maken welke personen in geval van mo bilisatie op hun post in een fabriek of kantoor kunnen blijven. MM 1314*1 ÊsarassawS-asjHBaE JÏMdiMW - (Adv. Ingez. MedJ K, L. M. raakt een concurrent kwijt Bij den vrachtdienst op Londen. Met Ingang van heden wordt de vrachtdienst AmsterdamLonden v.v. der International Air Freight Ltd. niet meer uitgevoerd. Deze maatschappij zal geheel ophouden te bestaan. Het geringe rendement van den vracht dienst schijnt de oorzaak van deze liquidatie te zijn. Dit beteekent voor de K. L. M. weer een ver ruiming van haar arbeidsveld, temeer daar, zooals de heer Plesman op de onlangs ge houden persconferentie mededeelde, de K.L.M. met ingang van October een afzonderlijken vrachtdienst op Londen opent. Door het ver dwijnen van International Air Freight Ltd. zal de K.L.M. dus practisch alle luchtvrachtgoe deren tusschen Nederland en Engeland te ver voeren krijgen. DE DAG VAN DEN POSTZEGEL. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1888. 1 October Wij waren in dc gelegenheid bij de firma N. Weill, alhier, een nieuw winter- artikel te zien, dat als luxe-artikel waar schijnlijk dit seizoen veel opgang zal maken. Het is een fraaie mof, waaraan van buiten niets te zien is dan een klein koordje. Trekt men echter hieraan, dan springt een veer los en vertoont zich een doosje boven op de mof. waarin zich een goedloopend horloge bevindt. Sluit men het deksel weer. dan is geen opening meer te zien. Een dergelijke mof heeft een paar fijne nikkelen kettinkjes, waar aan een paar schaatsen kan worden gedragen. Als je hoort vertellen hoe het vroeger op de school toeging, denk je wel eens: ik wou dat het nog zoo was. Toen onze vaders in de straf- bankjes zaten, waarop wij nu onze broeken ver slijten. werd er heel wat meer uitgehaald dan tegenwoordig. Je lacht je gewoon een rolbe roerte als je de verhalen hoort. Dat was echt de goeie ouwe tijd. Laatst was er een schoolvriend van mijn vader bij ons op bezoek. Hij had ja ren lang in het buitenland gezeten en dus moest zijn terugkomst gevierd worden. We kregen een glaasje wijn aan tafel en toen be gonnen de heeren herinneringen op te halen. Moeder waarschuwde nog dat ik er bij zat. maar gelukkig letten ze daar niet op. Ik ben een beetje apart gaan zitten om niet te veel in de gaten te loopen en ik heb dingen gehoord, die gewoon fantastisch zijn .En dat mijn vader daaraan heeft meegedaan! Hij was toen toch wel heel anders dan nu. Als wij wat uitgehaald hebben en ik vertel het thuis, is het altijd dadelijk: „Ik wou liever dat je werkte in plaats van je tijd te besteden aan die laffe aardigheden. Ik be taal niet voor niets je schoolgeld!" Enzoo- voorts. enzoovoorts. Iedere schooljongen kent dat. Maar vroeger is mijn oude heer blijkbaar een beetje anders geweest. In zijn tijd stonden ze soms allemaal boven op de bank en als dan de leeraar binnen kwam. begonnen ze tegelijk het een of andere Hedje te zingen en dan deed ie nog niets. Dat moest je bij ons eens probee- ren. Je werd er afgezwiept voor je pap kon zeg gen. Die vriend van mijn vader heeft ook eens op een keer in een winkel van feestartikelen die op de flesch ging. een heele massa snorren en baarden gekocht en die hebben ze toen tus schen twee uren gauw allemaal otngedaan. En daar stond de leeraar opeens voor een heele klas stokoude kereltjes. M'n vader brulde nog van het lachen, toen hij het verhaal ophaalde. Maar hij had het mij nooit eerder verteld. Weet je nog, zei de vriend, dat we eens bij het Konijn zaten te whisten? Wie was het Konijn, meneer? vroeg ik zachtjes. Heeft je vader je daar nooit over verteld? Neen nooit. Zeg, Barend, (mijn vader heet Barend, maar daar kan hij ook niets aan doen) heb jij dien jongen van je nooit verteld, wat wij alle maal bij het Konijn hebben uitgespookt? Waarom zou ik? Nou, ze zijn er anders aardig genoeg voor, die verhalen. Niet geschikt voor Max Die verbeeldt zich toch al dat hij heel wat beteekent. Houdt er een meisje op na en heeft de wijsheid in pacht. Hoe m'n A-ader daar achter is gekomen, weet ik nog niet. Dat heb je nu van zoo'n kletsgat. Maar de vriend lachte dat zijn buik mee op en neer wipte. Neem je dat dien jongen kwalijk? En hoe was je zelf dan indertijd? Weet je nog dat aar dige blonde. Max, ga de kamer uit, zei vader. En toen ik bij de deur was, hoorde ik hem brommen van gebrek aan tact en onpaedagogisch en toch al over het paard getild en het op die manier nog erger maken. Boven op mijn kamer, gebogen over mijn dagboek, heb,, ik nog eens zitten nadenken. Waarom zouden vaders toch altijd doen of Z& vroeger heel andex-s waren dan wij nu? En dan altijd veel beter. Zouden ze nu heusch den ken dat wij op eens anders zouden woi-den, als we hoorden dat onze vaders ook niet altijd zulke heilige boontjes zijn geweest? Dat is toch on zin. Wij leven zooals we zijn en onze vaders leefden zooals zij waren. En wat de school be treft, slaan wij ze met stukken. Op onze school is er tenminste niemand die het in z'n hart haalt zoo de beest te spelen. Daar zou de Baas gauw een eind aan maken. En bovendien hebben wij geen leeraren bij wie je zulke dingen kunt doen. En tenslotte hangt het allemaal van de leeraren af. Als die een beetje schappelijk zijn, gaat het op school gesmeerd. Alleen als ze valsch gaan doen, dan komt er wel eens herrie van. Dat mijn vader nu van Edith weet is niet leuk meer. Dat geeft natuurlijk op een gegeven oogenblik een geweldige deining. Maar dat heb ik er voor over. Allicht Stel je eens even voor dat ik tegen haar zei: Het moet nu maar uit zijn, want ze willen het thuis niet hebben. Ge woon om door den grond te gaan. Wat zou ze wel van me denken? Zij kan er toch zeker niets aan doen. En ik ook niet. Maar misschien loopt het wel met een sisser af. We zullen het hopen. (Een uur later). Wat er nu gebeurd is had ik nooit en in de verste verte niet verwacht. Daareven is mijn vader naar boven gekomen. Ik had net den tijd mijn dagboek weg te stoppen en toen kwam hij binnen Dat was nog nooit vertoond. Vader op bezoek bij zijn zoon. Maar het zonderlingste was dat hij heel anders was dan ooit tevoren. Ik kan niet precies meer zegen hoe het ging, maar opeens hadden we het over Edith en het klonk heel gewoon dat wij daar samen over praatten. Ik heb eerlijk gezegd dat ik van haar houd en vader vond het niet eens gek. „Als je werk er maar niet onder lijdt." „Nou. daar is geen sprake van, integendeel." Eindelijk heb ben we elkaar een hand gegeven, een stevige, alsof we de een of andere afspraak hadden ge maakt samen. ..We moeten eens vaker met elkaar praten, Max", zei vader, toen hij einde lijk opstond om weg te gaan. „Graag", zei ik en ik meende het. Het is opeens of ik er een vriend bij gekre gen heb. MAX. De Nederlandsche Bond van vereenigin- gen van postzegelverzamelaars zal op 9 Octo ber a-s. den dag van den postzegel vieren. De bij dezen bond aangesloten vereeniging „Hollandia" zal te Amsterdam op den avond van 8 October een postzegeltentoonstelling houden. De op deze tentoonstelling ter post be zorgde correspondentie zal den volgenden dag worden voorzien van den afdruk van een bijzonderen stempel. Radio-rede 27 Sept. 1938: „Ik heb alles gedaan wat één man kan doen...." WERELD-DIERENDAG Ondanks den ernst der tijden, houdt de Stichting Anti-vivlsectie-Bond haar jaarlijk- sche propaganda op Dinsdag 4 October, den Wereld-Dierendag. In Amsterdam. Rotterdam en Zwolle zijn propagandawinkels ingericht en Groningen, Leeuwarden, Meppel. Amersfoort, Utrecht, Arnhem. Haarlem (Ged. Oude gracht) en Den Haag hebben elk haar markfc- kraampjes. Onoplettendheid bij schoonmaken van het wapen. Een ernstig ongeluk heeft Vrijdag middag onder de bewoners van Zalk en de daar gestationneerde militairen schrik en ontsteltenis gebracht. De dertienjarige Jentje Bultman werd n.l. door een schot uit een mitrailleur in het hart getroffen en was op slag dood. Het meisje Bultman, dat uit Zalk afkomstig was, fietste met twee vriendinnen over den IJseldijk. Zij zagen daar een soldaat, den twintigjarigen dienstplichtige B. S. uit Kam pen, behoorend tot het tweede bataljon van het twintigste regiment infanterie te Zwolle, bezig met het schoonmaken van een mitrail leur. De meisjes gingen vóór den loop van de mitrailleur in het gras zitten en zagen toe, hoe S. de doos van de mitrailleur open maak te, olie uit den bak haalde en het wapen smeerde. Op een bepaald oogenblik schijnt S. alleen nog maar gedacht te hebben dat hij, om de veer te spannen, het wapen moest afschieten. Daarbij vergewiste hij zich niet, of het on geladen was. Hij haalde den trekker over, een schot ging af, dat Jentje Bultman doodelijk in het hart trof. Vol ontzetting holden de bei de andere meisjes weg. S., die hevig ontsteld was, dekte het lijk van het meisje toe en meldde zich vervol gens, geheel van streek, bij zijn commandant. Hij werd terstond gearresteerd en na verhoor door den bataljonscommandant in de Mare chausseekazerne te Wezep ingesloten. Het lijk van het slachtoffer en de mitrail leur zijn in beslag genomen. Het gebeurde heeft later op den dag nog een ongeval ten gevolge gehad. Twee auto's, die naar de plaats van het ongeluk gingen, kwamen op den dijk met elkaar in botsing. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Waardeering van den commandant van het veldleger. Over de houding van de onderdeelen der weermacht. De commandant van het veldleger heeft de volgende order uitgegeven: Voor de houding van de onder mij ressor- teerehde onderdeelen der weermacht, waar bij ingedeeld o.m. de herhalingslichtingen 1932 en 1934 betuig ik mijn bijzondere waar deering. Zoowel bij het inperken der bewegingsvrij heid. als bij de verschillende, dikwijls onver wacht in den nacht verrichte, verplaatsingen per spoor en met auto's is geen wanklank ge hoord. Deze verplaatsingen verliepen dank zij de goede maatregelen, getroffen door dc er bij betrokken commandanten, op uitstekende wijze. De maatregel, dat de lichtingen in werkelij- ken dienst moesten worden gehouden, werd op ernstige wijze, vastberaden aanvaard. Een ieder werkte aldus ten volle mede tot het be vorderen van de groote belangen, waarvoor hij werd gesteld of wellicht zou komen te staan. De gemeentetram is in Utrecht verdwenen. Bussen verzorgen thans alle vervoer. De Utrechtsche burgerij heeft de laatste rit van de gemeentetram, waarvan alleen lijn 2 was overgebleven, doch die nu ook moet wij ken voor de autobus, niet onopgemerkt voor bij laten gaan. Velen, waaronder tal van jongelui en een deputatie van 't le regt. veldartillerie, maak ten deze laatste rit mede, zoodat een extra wagen noodig was om al de passagiers te ver voeren. De ervaring, opgedaan op de laatste rit van lijn 3, had de politie aanleiding gegeven, uit gebreide maatregelen te treffen om inciden ten en baldadigheden te voorkomen. In iedere tram zaten een paar rechercheurs in burger en iedere wagen werd begeleid door een poli- tie-motor; de rit verliep dan ook in een uit stekende stemming en incidenten deden zich niet voor, behoudens dat de tram een enkele maal moest stoppen omdat aan de touwen van den beugel werd getrokken. De gemeentetram heeft plaats gemaakt voor een gemeentelijken autobusdienst. Het Ütrechtsch stadsbeeld gaat zich in vele op zichten wijzigen. Alleen de Zeister tram is nu nog overgebleven, doch voor hoelang? Meer Java-suiker naar China. Het gaat weer iets beter met de versche pingen van Java-suiker naar China, hetgeen natuurlijk niet wil zeggen, dat er aanleiding is voor een hoerastemming. Doch een feit is het, dat in de laatste maanden de versche pingen naar China een meer continu karak ter krijgen en de eenige wensch bij expor teurs en scheepvaartmaatschappijen is dan ook. dat deze toestand bestendig zal blijven. Als gevolg van de vermindering van lading aanbod wijzigde een jaar geleden de Java- China-Japan lijn haar tweewekelijkschen dienst op China in een driewekelijkschen, het geen beteekende een vermindering van de beschikbare ladingruimte tot rond 66 pCt.. en zelfs deze verminderde ruimte kon in de eer ste 3 maanden niet geheel benut worden. Thans is dit anders, alle schepen gaan prac tisch vol met suiker naar Hongkong en Sjang hai. De eerste symptomen van een verande ring ten gunste werden in begin Augustus op gemerkt. Men gelooft dat de suikervoorraden in Hongkong en Sjanghai langzamerhand ge heel opgesoepeerd zijn en dat men, nu er ge vaar voor een tekort dreigt, de Java-contrac- ten gaat afwikkelen. Japan schijnt geen hulp te kunnen bieden, omdat de Formosa-rietsui- keroogst en de Koreabietsuikeroogst juist groot genoeg zijn om de home-consumptie te dekken De Nederlandsche telegraafdienst werkt vlug. In de laatstgehouden internationale sta tistiek betreffende de snelheid van overbren ging van telegrammen voor het buitenland over 1937 neemt Nederland een eervolle plaats in. Als normaal wordt aangenomen, dat 75 pro cent van de telegrammen in het land in ver binding moet zijn ontvangen binnen 30 mi nuten in het rechtstreeksche verkeer, en bin nen 45 minuten in het verkeer met vooraf gaande binnenlandsche overbrenging. Voor Nederland is dit percentage in de meeste gevallen dicht bij de 100 procent. Ons.land neemt op de lijst der landen, ge rangschikt naar de snelheid der telegrafische overbrenging, de derde plaats in, na Dene marken en Luxemburg, waarbij moet worden aangestipt, dat gedurende het over 3 dagen loopende onderzoek, het aantal in Nederland gecontroleerde telegrammen (4770)belangrijk hooger was dan in Denemarken (998) en in Luxemburg met slechts 376 telegrammen. De Oranje-waarschuwing betref f en de voor-mobilisatie vervallen. De regeeringspersdienst meldt: De minister van Defensie maakt be kend, dat zij, die een oranje-waar schuwing hebben ontvangen om zich gereed te houden voor onmiddellijke opkomst bij voor-mobilisatie, kunnen handelen, alsof deze waarschuwing niet was uitgereikt. Overgang naar de aanvullings reserve van dienstplichtigen opgeschort. De regeeringspei'sdienst meldt: de overgang naar de aanvullingsi-eserve van dienstplichti gen der lichting 1923 en van dienstplichtigen van andere lichtingen, die met de lichting 1923 de eerste oefening hebben volbracht, wordt tot nader order opgeschort. In verband hier mede wordt het innemen van rijksgoederen van deze dienstplichtigen voorloopig gestaakt. (Adv. Ingez. Med.) WIJ VERSTREKKEN CREDIETEN AAN HANDEL EN INDUSTRIE. Gr. Houtstr./Gr. Markt Tel. 13990 (3 lijnen) AGENTSCHAP HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5