H. Hwihkdam Een internationaal centrum tot bezinning. NIEUWE GRACHT 98 De wilde Zwanen PK® Wiar's werelds grootste denkers doceerden. Inschrijving dagelijks - ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. ZATERDAG 1 OCTOBER 1938 HA ARC EM'S DAGBCAD De Internationale School van Wijsbegeerte te Amersfoort, geleid door het humanistische be- gl ul der QeesteHjke vrijheid, heeft niet slechts in Nederlandsche, doch ook in buiten- landsch-intellectueele kringen groote faam verworven. Elders vindt men niet een soort gelijk instituut; de opzet is absoluut spronkelijk. 1is on9etwijfeld een citaat uit de „Neue zurcher Zeitung", dat wij o.m. in neven staand artikel aanhalen en waarin de bekende 'innrt1?}f rPC" Hans Morgenthau de Amers- he School tot maatstaf kiest van het filosofisch -ge estelijke leven in Nederland. IN het bosch langs den Dooden- weg te Amersfoort ligt een wit houten gebouw. Het schijnt ver geten in de sfeer van stilte. Gij ziet tusschen de vele boomstam men door het wit schemeren; slechts de karakteristieke ingang met het decor van eenige magere zuiltjes.is volledig zichibaar. Hij vormt als het ware het sluitstuk van het pad. dat als een rechte lijn van den Doodweg af door het bosch snijdt. De Internationale School van Wijs begeerte. Een ongetwijfeld bijzonder intellec tueel centrum, welks reputatie ook ver buiten onze grenzen nog steeds groeiende is. Geleerden met een wereldnaam doceerden hier Albert Schweit zer, Ludwig Klages, J. C. G. Jung actueele geestelijke problemen wer den door vooraanstaande binnen- landsche denkers geanalyseerd, Hier vierde de menschelijke geest triomfen, hier werd de gedachte toe gespitst om af te dalen tot het verbor gen wezen der dingen en van het le ven, hier volgde theorie op contra theorie, filosofie op psychologie, socio logie op filologieBoven den in gang staat te lezen: „Wees Mensch". Dit is niet slechts de spreuk der klassieke wijsgeeren^of van Goethe, doch ook de oproep,"te streven naar de idee van den absoluten mensch, d.w.z. den geestelijken mensch, wiens blikveld zoo verbreed is, dat hij iede re waarde in het licht der eeuwig heid kan zien. De huidige directie van het instituut berust bij den sociaal-pa edagoog prof. dr. C. A. Mennicke, die ook als privaat-docent aan de Amsterdam- sche Universiteit verbonden is. Laat ons teruggaan tot die dagen, toen de eerste palen daar op het stuk boschgrond langs den DoodenWeg in den grond gesla gen werden. Dus tot de oprichting. En dan moeten wij in eerste instantie spreken over den man, die het stichtingsinitiatief nam. Dit was deheer J. D, Reiman Jr., nog in Amers foort woonachtig. Een der noodlottige conse quenties van den wereldoorlog was een groote geestelijke verwarring. Langzaam rijpte bij den heer Reiman de gedachte een centrum tot bezinning te stichten, een rustpunt temid den van alle bewogenheid. Het doel werd als volgt geformuleerd: „Het vormen van een centrum ter verdieping van levens- en wereldbeschouwing". In Augustus 1915 kwam het voorloopig comité van oprichting tot stand. Hierin had den o.a. prof. Brouwer, de bekende wis kundige vair de Amsterdamsche Universiteit, dr. van den Berg van Eijsinga uit Zutphen. Henri Borel, dr. Frederik van Eeden, J. D, Reiman Jr. en nog vele anderen zitting ge nomen. Maar al spoedig botsten de verschillende vi sies omtrent het karakter van het op te rich ten instituuten zoo kon het gebeuren, dat bij de definitieve stichting slechts een betrekkelijk kleine kern was overgebleven. De burgemeester van Amersfoort, mr. J. C. Graaf van Rand wijck, was hierin opgenomen. Hij heeft door zijn bemoeiingen een geschikt terrein in erfpacht te geven de jonge School voor Wijsbegeerte in belangrijke mate ge steund. Het fraaie boschgebied van 10 H.A. aan den Doodenweg is waarlijk niet het minste stukje grond, dat de gemeente ter beschikking had kunnen stellen en -boven dien een bij uitstek gewensc-hte omgeving. De eerste bijeenkomst had plaats in een groote tent. De School bewaart als souvenir nog zorgvuldig een tentharing, waaraan een metalen plaatje bevestigd is met de inscriptie: 16 Juli 1916. Spoedig meldden zich vele enthousiaste volgelingen de beweging groeide. Vele particulieren boden in finan cieel opzicht de helpende hand;; architect de Bazel bouwde in 1917 het lage, witte huis met rieten dak. De School van Wijsbegeerte had een vaste woning gevonden. In de eerste ja ren trad de heer Reiman zelf als leider op. Hierna wei-den verschillende anderen in deze functie zijn opvolger. Tot ver buiten Nederland. Jaren zijn voorbijgegaan. Er is veel ver anderd. Het instituut groeide en kreeg een groote faam. Alvorens wij iets zeggen over de huidige interne organisatie, schijnt het in teressant, een artikel te citeeren uit de „Neue Zürcher Zeitung". waarin de bekende journa list Dr. Hans Morgenthau de School van Wijs begeerte bespreekt. In de vier eeuwen van haar historie, van Erasmus over den door Ni- colaï Hartmann weer ontdekten Hemsterhuis, tot den aanhanger van Hegel Bolland en den door Spinoza beïnvloeden humanist Bierens de Haan, blijft de Hollandsche filosofie trouw aan twee belangrijke doelstellingen: de ver werking van het filosofische geestelijk bezit van Europa in de beteekenis van een klas siek en door een bloeiend Christendom ge voed humanisme en de directe vorming of op bouw van het menschelijke leven door mid del van dit filisofische streven. De voor ons totaal verouderde Grieksche gedachte, dat filosofee ren niet uit denken en uit de mededee- ling van gedachten ontstaat, doch pas uit de vormende werking op den mensch door het medium van ge dachten tot zijn voleinding komt, is in Holland tot op den huidigen dag blijven voortbestaan. In het licht van deze humanisti sche vormingstraditie werd door een Amersfoorter in 1916 de „Interna tionale School van Wijsbegeerte" op gericht en aan deze traditie heeft zij, onder leiding van Bierens de Haanden Utrechtschen bioloog Jordan en den so- ciaal-paedagoog C. A. Mennicke staande, te danken, dat zij niet zoo als menige eenigszins analoge stichting men hoeft slechts aan de School voor Wijsbegeerte in Darmstad te denken het slacht offer werd van snobistische verwor ding, doch binnen het kader van het Nederlandsche geestesleven vrucht baar werk kon ontplooien, welks beteekenis in de laatste jaren ook doordrong tot gebieden, ver buiten Nederland. In de afgeloopen jaren is o.a. in de school het woord gevoerd door: Albert Schweitzer, Martin Buber, Martin Hei degger, Ludwig Klages en met bijzonder succes door J. C. G. Jung, Staatkundig- theoretische problemen werden o.a. behan deld door Hugo Sinzheimer en Paul Tillich. Op een hoogeren trap van haar verdiepings- werk inviteert het instituut tot ongeveer acht dagen durende zomercursussen, waarin bijv. besproken worden: „Het karakter van de moderne kunst in de litteratuur, muziek en beeldende kunsten" „De godsdienst en haar verhouding tot het moderne levensgevoel", „De triomftocht van de humanistische gedachte in het geestelijke leven van Europa". „Her senen en geest", „Staat en geest", „Theosofie en Christendom", Leven en denken", „Exis tentie-filosofie" Wij voegen hier nog aan toe: „Determina tie en vrijheid", „Staat en cultuur", „Schuld en strafleed" en „De Parapsychologie". Naast deze cursussen, die voornamelijk door studenten, onderwijzers en ontwikkelde lee- ken bezocht worden, organiseert de school tenslotte elk jaar minstens een academische studieconferentie, die zich tot een geselec teerd academisch publiek richt en een pro bleem van algemeene beteekenis onder spe ciale gezichtshoeken bespreekt. Ook het tijdschrift „Philosophia" (verschij nend te Belgrado) wijdde verleden jaar een beschouwing aan het instituut, waaruit wij overnemen De Internationale School van Wijsbegeerte te Amersfoort, verzamelplaats van men- schen, die naar een geestelijke verdieping van lemens- en wereldbeschouwing streven, heeft in dit jaar zijn twintigjarig bestaan ge vierd en daarbij op rijk en vruchtbaar werk mogen terugzien. Dit instituut heeft zich voor een dubbele taak gesteld; het wil de zich voor geestelijk verdiepingswerk interessee- rende Nederlandsch-intellectueele kringen in persoonlijk contact brengen met filoso fische, psychologische en andere onderzoe kers van naam, zoowel van binnen- als bui tenland en aldus direct medewerken aan een verrijking van het Nederlandsche cultuurle ven; het wil ten tweede door menige beslo ten cursus, die acht en meer dagen duurt en de deelnemers in internaatsverband ver- eenigt, tot consciëntieuze behandeling van bijzondere geestelijke probleem-groepen ko men en daarmede een verheldering en verdie ping van het wereldbeschouwelijke inzicht der deelnemers bereiken. Natuurlijk zijn deze twee opdrachten ten nauwste aan elkaar ver bonden en de leiding der school is voortdurend doende, het instituut meer en meer voor bui- tenlandsche cursisten toegankelijk te ma ken. De algemeene kennis van vier talen in Holland naast Nederlandsch, Duitsch. Fransch en Engelsch biedt hiervoor de gunstigste voorwaarden. De beroemde Karl Jaspers komt. WIJ stipten reeds aan, dat wij nog wilden spreken over de interne organisatie. De zakelijke directie van het instituut berust bij het bestuur, dat prof. dr. Jordan uit Utrecht tot voorzitter heeft.. Deze commissie verricht zijn taak in voortdurend contact met de be windvoerders, die leden coöpteeren en be slissen over de samenstelling van het bestuur en het curatorium. Preases van laatstgenoem de instantie is dr. Bierens de Haan, wonende te Aerdenhout. Het curatorium houdt zich be zig met de geestelijke leiding: hieronder res sorteert het inviteeren van verschillende spre kers het uitstippelen van verschillende cur sussen, enz. Voorts heeft men nog een z.gn. „Vereeni- ging tot instandhouding", bestaande uit een groot aantal particulieren, die bij wijze van spreken voor de financieele basis zorg dra gen. Onder hen bevinden zich verschillende personen, die zich reeds van de stichting af voor het instituut interesseeren. De dagelijksche leiding wordt waargeno men door den directeur, prof. dr. C. A. Men nicke. die ook dikwijls doceert. Het stille instituut met zijn strakke wanden, zijn sfeervolle gehoorzaal, achter welks hooge vensters zich een fraai boschpanorama ontrolt, was nog voor kort het middelpunt van een opmerkelijke studieconferentie. Van 29 Augustus tot 3 Sept. werd hier namelijk voor de derde maal se dert 1935 een studieconferentie geor ganiseerd "over de klassieke oudheid. Het programma vermeldde de namen van prof. Wagenvoort (Utrecht), prof. Muller (Leiden), prof. Pos (A'dam), prof. Kapp (Hamburg) en dr. Klibanskij (Oriel college, Oxford) Deze geestelijke bijeenkomst werd door ruim 60 studenten bezocht. Vele hadden hun tent meegebracht en kampeerden op het terrein.. Binnenkort zal weer een sociaal-paedago- gische conferentie gehouden worden, die oorspronkelijk op 12-—16 Sept.. bepaald was, doch iets is verschoven. Algeheele geestelijke vrijheid is een der grondslagen van het instituut. Iedere stroo ming, hoe dan ook georiënteerd, kan dan ook zich door dit humanistische principe hier uiten. De Internationale School van Wijsbegeerte kent dus een bloeiend geestelijk leven. Ook voor haar is het parool: „Still going strong". Volgend jaar zal zij een der grootste wijs- geeren uit heel Europa binnen haar wanden hebben. Op 14 en 15 Januari 1939 komt de beroemde Karl Jaspers uit Heidelberg Daustes AANVANG VAN HET SEIZOEN 8 OCTOBER PRIVE-LES OP ELK m VERLANGD UUR Telefoon 13525 (Adv. Ingez. Med.) De banketbakkerij M. Vermeulen uitgebreid. De banketbakkerij-chocolaterie M. Vermeu len, Groote Houtstraat 170 is bijna twee keer zoo groot geworden! Heden werd de uitge breide zaak geopend. De winkel heeft e: achterin een gezellig zitje bij gekregen, waar de clientèle gebak of andere producten van banketbakkerskunst verorberen kan. De toonbank is twee keer zoo lang geworden. Alle artikelen staan onder glazen vitrines, zichtbaar en toch hygiënisch. De fa. J. Koning verzorgde de nieuwe betimmeringen op keurige wijze. De fa. H. F. Luyken zorgde voor een moderne lichtinstallatie. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. De droeve lijst In het tijdvak van 28 Augustus tot 28 Sep tember 1938 verdronken in ons land: 9 jon gens. beneden 16 jaar, 6 meisjes idem, 5 man nen en 4 vrouwen, tezamen 24 slachtoffers. Bij auto-ongelukken te water verdronk geen der inzittenden. Het maandcijfer der verdronkenen is geluk kig buitengewoon laag. In dezelfde vier weken werden gered: 10 jongens beneden 16 jaar, 7 meisjes, 12 man nen en 2 vrouwen, tezamen 31. Van dit getal 31 werden zwemmend gered: 5 jongens, 5 meisjes en 2 mannen is 12, wat e.en' mooi succes is voor hen die helpend te water gingen. Zelf zwemmend wisten zich slechts in veilig heid te brengen: 2 jongens, 1 meisje en 1 man; dit lage cijfer wijst op de noodzakelijkheid van goed te leeren zwemmen. Met handreiking werden gered: 12, met be hulp van een boot 1, met een boothaak 1 en met een ladder ook 1. Bij 5 auto's die te water reden werden gered of wisten zich te redden 20 personen. Het aantal verdronkenen is dus 24. dat der gered den in totaal 51. ■I V-'v. l£„ ■aflEsti -fW- Copyright P. I. 8. Box 6 Copenhagen Zij vlogen steeds maar door, uren en uren achter elkaar. Maar toch ging het niet zoo snel als anders, omdat de zwanen hun zusje mee moesten nemen. Er kwam slecht weer opzetten, de avond viel snel. Angstig keek Elize naar de zon, die het water al naderde. Nog altijd was de eenzame rots, midden in de zee, niet te zien. Het leek wel of de zwanen sneller gingen vliegen. Waren zij ook bang, dat zij het niet zouden halen? JONGENSPAKJE LEEFTIJD 4—6 JAAR. Als materiaal voor dit allerliefste jongens pakje komen linnen, shantung, zoowel als waschzijde in aanmerking. Men heeft 2.50 meter van 90 c.M. breedte noodig. Het kraagje, de manchetten en de ceintuur worden doorgestikt. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het fi guurtje. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37. AGENDA Elize verweet zich in stilte, dat het haar schuld was, dat de zwanen niet snel genoeg konden vliegen. En zij dacht aan het oogenblik, waarop de zon onder zou gaan en de zwanen, weer mensch geworden, met haar in zee zouden storten en dat -ij dan allen zouden verdrinken. Toen ging zij op haar knieën zitten on met geheel haar hart bad zij God om hulp. Maar ook daarna zag zij nog geen rots. Snel dreef een pikzwarte wolk naderbij. Sterke windstooten waren de voorboden van een storm, die elk oogenblik kon losbarsten. Steeds meer betrok de lucht, de wolken .eken ten slotte één groote, dreigende golf. En daartusschen sprong bliksemstraal op bliksemstraal, zocdat Elize ang3tig haar oogen met haar handjes bedekte. (Wordt morgen vervolgdj- ZATERDAG 1 OCTOBER Gebouw Vereen, van Vrijz. Hervormden;' Volksuniversiteit. Vertooning film „Jabonah". Gem. Concertgebouw: Dancing Society Everybody": Stars from Broadway, 94 uur. Frans Hals Theater: „De Godin van de Jungle" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Test Pilot, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Een nieuw Moto mysterie" en „Park Avenue", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Drie gezworen kame raden", 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De vliegende dood" en „Joe Brown". Moviac Uurfilm Theater: o.a. Het Spook schip en Lago Maggiore. Doorloopende voor stellingen van 2.3011 uur nam. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's, 710 uur nam. Frans Halsmuseum: Eerste groepstentoon stelling van werken van Haarl. schilders en beeldhouwers. 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 2 OCTOBER Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Wagenweg 52: Tentoonstelling vam Kunst foto's. 165 uui. MAANDAG 3 OCAOBER Groote Kerk: Weldadigheidsconcert ten bate van Bethesda-Sarepta. 8.15 uur. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's, 710 uur nam. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 1 October 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 7 October zijn de volgende apotheken op Zondag 's avonds na acht uur en des nachts geopend. J. Dienske. Firma Duijm en Keur, Keizer straat 6. Tel. 10378. Dr. J. J. Hoff. apotheek, Firma Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30. Tel. 10043. J. M. Meisner, Mamix-Apotheek, Marnix- ■straat 6ö, Tel. 23525.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6