Haarlems Dagblad Grondslagen. Terugk' eer. VAN WEERT VOOR DE BABY OPERAKLAS Motorboot omgeslagen. Drie schipbreuken op de Westerschelde. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16959 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodien9t 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14R25. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 4 October 1938 •inenienten per week f0.25. p. maand f iO. per 3 oiaandrn f 3.25 franco per post f3.55. losse uummer* 6 cent per ex. Ad ver ten tien i 1-5 regel» f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. el ka regel meer f 0.15. Groeutje» tie rubriek. Neville Chamberlain heeft gisteren in het Lagerhuis gesproken. De overgroote meerder heid van zijn partij heeft hem zoo storm achtig toegejuicht, en zoo weinigen hebben hun bijval geschonken aan zijn aftredendon First Lord of the Admiralty (Minister van Marine) Duff Cooper, dat een parlementaire goedkeuring van zijn beleid nu reeds verze kerd schijnt. Maar voor het debat over de buitenlandsche politiek zijn drie dagen gere serveerd zoodat die denkelijk pas morgen zal komen. Van de zijde der oppositie is een aantal be denkingen tegen het accoord van München ingebracht en de bladen der oppositie doen die ook hooren. Men kent die wel. Ook in ons land en elders in Europa zijn er menschen, die ze opperen. Men vreest dat de machtspositie der Westelijke groote mogendheden verzwakt is, dat hun prestige is geschaad, dat het Hitier na deze episode gemakkelijker zal vallen, door te gaan met het afdwingen van eischen. Vele sceptische lieden rekenen op dit laatste alsof het bij voorbaat vaststaat. Zij vergeten dat de internationale politiek niet zulk een eenvou dige zaak is dat men haar loop tevoren kan voorspellen. Het is zelden of nooit iemand ge lukt, dat voor een tijdsverloop van eenigen duur te doen. Ook den staatslieden zelf niet, en onder hen reken ik de dictators. De ge schiedenis is vol van verkeerd-uitgekomen berekeningen, waaronder die van Napoleon een zeer belangrijke plaats innemen. Ik weet niet of de profeten, die zoo'n onbegrensd ver trouwen in hun eigen verwachtingen hebben. Hitier beschouwen ais een onfeilbaar rekenaar of misschien als een grooter genie dan Napo leon. Het eerste is onmogelijk, het tweede heeft nog niemand durven beweren en schijnt ook wel zeer ongerechtvaardigd. Behalve deze overwegingen is er dan toch ook de mogelijkheid dat Hitier inderdaad be reid is een constructieve Europeesche poli tiek te helpen voeren nu de andere groote mogendheden zich daartoe ook bereid hebben vei-klaard. Dit houdt immers in dat de tot dusver gevoerde economische „omsingelings- politiek" van Duitschland wordt losgelaten! Het houdt in, zooals ik al eerder gezegd heb, dat men erkent bij eikaars welvaart beter gebaat te zijix dan bij eikaars moeilijkheden. Dat is een gedurfde politiek, maar het risico van de machts-, prestige- en omsingelings methode was zoo groot, dat we de vorige week bijna een wereldoorlog hadden gehad. Het merkwaardige van het debat in het La gerhuis is dan ook weer geweest, dat geen van Chamberlain's bestrijders heeft gezegd wat hij dan wèl had moeten doen. Niemand heeft gezegd: had den oorlog maar geris keerd. En geen wonder, want de volken waren er tegen. Dat is wel zoo onmiskenbaar gebleken dat ook Chamberlain het heeft vastgesteld als de sterkste factor, die zich bij de onder handelingen te München deed gelden en die Engeland en Fx-ankrijk concessies voor Tsjecho-Slowakije deed vex-wex-ven. (Zie „Het Woord is aanop deze pagin-,. waaronder ik eenige der belangrijkste punten uit de rede van den Britschen premier heb geciteerd). Chambei'lain heeft met feiten aangetoond dat Hitier te München teruggekomen is op zijn eischen van Godesberg en dat men tenslotte een accoord heeft getroffen dat in wezen overeenkwam met het Britsch-Fransche plan (Berchtesgaden) Dien oxxwil der volken jegens den oorlog moet men niet gering achten! Dit beteekent een geweldige ommekeer in vergelijking met 1914, toen zij juichend en vol dorst-naar- roem ten strijde trokken, toen de parlemen ten vol geestdrift tot mobilisatie besloten, toen de oorlogspsychose overheerschte. Waar was die nu? Er is een onbekende man die bij het monument voor de gevallenen in White hall te Londen, bij den Cenotaaf, gisteren een groote krans heeft gelegd op welks linten hij in woorden zijn gedachte tot uitdrukking bracht, dat zij dan toch niet voor niets hun leven geoffex-d hebben. Dat is waar. Waar, al zijn wij zoo na aan den ondergang van Europa toe geweest, dat de noodzaak der ver sterking van de vredesgedachte oxiverminderd blijft. Degenen die haar propageeren hebben uit de gebeurtenissen nieuwen moed geput. Zij zullen dien noodig hebben, want zooals Cham- berlaixx heeft gezegd: er zijn nu pas grond- slagexx voor den vrede gelegd. Met den boven bouw moet nog begonnen worden. Hij ziet daar goede kansen voor aanwezig, zelfs voor ge meenschappelijke beperking der bewapening, ofschoon hij zich realist noemt. En dat is hij zeker. Zoo heeft men dezen ex-fabrikant, die pas op zijn 49ste jaar zijn intrede in de poli tiek deed, in Engeland altijd beschouwd. Zijn twintig politieke jaren hebben hem doen ken nen als nuchter, zakelijk, welberaden, veel meer een man van voorzichtig overleg en „van cijfers" men noemde hem wel eens „den accountant" dan van groote verbeeldings kracht. Weten de sceptici dat niet? Dit is geen man dien men ooit van eenige neiging tot wild. roekeloos beleid heeft kunnen verdenken. Maar hij heeft het nu aangedurfd, na lang beraad, nieuwe grondslagen te leggen. En het is voor velexi zoo moeilijk ooit ixi iets nieuws te gelooven. R. P. Ik heb een ouden braven vriend. Die jaren lang mij heeft gediend, Weer met een zucht in huis gehaald; Hij is volledig in den kost. En dat is wel een extra post, Maar een die gaarne wordt betaald. Ik had hem heel lang niet gezien, En niet gemist ook bovendien. Ik liet hem koud in dubblen zin; Hoe lang 'k hem ook links liggen liet, Thaxxs komt de tijd, 'k ontken het niet, Dat ik hem weer met vuur bemin. Straks als ik thuiskom, staat hij daar. Met ware warmte voor mij klaar, Ik zet mij dankbaar bij hem neer; Hij staart mij aan met stillen gloed, Ik voel mij in zijn bijzijn goed En vind er mijn behagen weer. Zijn ras is ongetwijfeld zwart. Maar vurig gloeit zijn trouwe hart, En wat is 't uiterlijk dan waard? Wees welkom, beste, oude vrind. Die bij mij thuis je roeping vindt. Mijn brave onvolprezen haard. Kinderverlamming. In Haarlem geweken geacht. Zooals men weet zijn te Haarlem slechts twee gevallen van kinderverlamming voox-ge- komen. Het laatste is al weer zoo lang ge leden, dat nu wel kan worden aangenomen, dat zich in verband daarmede geexx nieuwe gevallen zixllen voordoen. Hetzelfde geldt voor de omgeving. Er is. naar bekend is, zoowel te Bloemendaal en te Hoofddorp slechts een geval geconstateerd. Te Hillegom is men zie ons nummer van Maandag een tweede geval voox-gekomen, maar dit is zoo lang na het eerste gekomen dat het hiermede niet in verband kan staan. Het blijkt een op zich zelf staand geval te zijn. De gevallexx van kinderverlamming in ons land zijn nu weer zooveel verminderd, dat zij nu niet talrijker zijn dan in andere jaren. Verduisteringsproef in Haarlem en Omstreken. Op Dinsdag 18 October. Op Dinsdag 13 October a.s. des avonds van negen tot tien uur, zal te Haarlem, Heem stede, Bloemendaal, Zandvoort en Bennebroek een luchtbeschermingsoefening worden ge houden, bestaande uit een algeheele verduis teringsproef. Nadere bijzonderheden over deze eerste proef te Haarlem en omgeving zullen binnen kort bekend gemaakt worden. Het Sudeten Duitsche stadje Eger, waar Hitier gisteren zijn intocht heeft gehouden. ANEGANG 46 (Adv. Inqez. Med.) HAARLEM'S MUZIEKINSTITUUT Dir.: NICO HOOGERWERF. Voor Dames en Heeren met goede stem. onder leiding van JULES MOES. - Tevens goedkoope gelegenheid geboden voor SOLO ZANG. - Aanmelding A WILHELMINASTR. 51 - TEL. 15691 (Adv. inqez. Med.) Alg. Vereen, voor Bloembollen cultuur. Groep Iriskweekers opgericht. Wij hebben reeds gemeld dat Maandag middag in het Krelagehuis een vergadering zou worden gehouden, om te komen tot de oprichting van een Groep Iriskweekers der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, welke oprichting wenschelijk wex-d geacht in ver band met de bestrijding van ziekten in de bol-iriscultuur. Deze vergadering heeft inderdaad Maandag plaats gehad en tot de oprichting is beslo ten. Een voorloopig bestuur werd gekozen, dat statuten en een huishoudelijk reglement zal ontwerpen. Binnenkort zal weer een vergadering ge houden worden. Teschen en Freistadt door de Polen bezet. Verscheidene honderden Poolsclie gevangenen door de Tsjechische autoriteiten vrijgelaten. KATTOWITZ, 3 October (D.N.B.-A.N.P.). De opmarsch der Poolsche troepen in het aan den anderen kant van de Olsa aan Polen af gestane gebied is heden geëindigd. De Pool sche troepen bezetten de beide districten Teschen en Freistadt tot 20 K.M. van de vroe gere Tsjechische-Poolsche grens. Het onder Polen gekomen gebied staat voor loopig onder militair bestuur tot alle be stuursaangelegenheden door de civiele over heid zullen zijn geregeld. Vóór het binnenrukken der Poolsche troe pen hebben de Tsjechische autoriteiten, over eenkomstig de eischen der Poolsche xiota, welke door Praag is aanvaax-d, 650 Poolsche politieke gevangenen vrijgelaten. De bezetting der beide afgestane districten zal op 12 October eixidigen. Beide opvarenden ver moedelijk verdronken Tengevolge van den hevigen storm is in den afgeloopen nacht op het Brasemermeer, onder Alkemade. een motorboot omgeslagen. De twee opva renden zijn vermoedelijk verdronken. Van een politieboot, die op het Brh- semermeer op nachtelijke surveillance was, heeft men gezien, dat de motor boot, welke toebehoort aan Bijlloos' Motorbootdienst N.V. te Schiedam, is omgeslagen. Door het zeer ruwe water kon men echter geen hulp bieden. Vanochtend is men opnieuw met het onderzoek begonnen. Van de twee op varenden is echter niets meer verno men, zoodat men vreest, dat zij ver dronken zijn. Nader vernemen wij, dat de omge slagen motorboot de „Maria" is. Het vaartuigje meet 70 ton en was, ge laden met stukgoederen, op weg van Rotterdam naar Zaandam. Aan boord bevonden zich de 35- jarige kapitein I. Klein en de 40- jarige knecht A. Bil. Hitler op Sudeten Duitsch gebied. Bevolking van Eger toegesproken. Adolf Hitler, die Maandagmorgen zijn intocht in het Sudeten-Duitsche gebied begonnen is. arriveerde des middags te Eger, waar hij hartelijk werd ontvangen. Op de markt hield hij een korte toe spraak, waarin hij zeide, dat hij de bewonex-s van Eger thans voor het eerst mocht begroe ten met „Mijn Egerlanders" Het land zal nooit meer van het Duitsche rijk worden los gescheurd, over het groot Duitsche rijk ligt beschermend het Duitsche schild en het Duitsche zwaard. Het Duitsche volk was be reid het zwaard te trekken voor de Sudeten en de Sudeten zullen bereid zijn hetzelfde te doen, wanneer ander Duitsch land wordt be dreigd. Niemand ter wereld zal de toekon^t van het Duitsche volk kunnen bedreigen. Tenslotte dankte de Führer den Almach tige voor hetgeen was bereikt en hij bad, dat Hij ook in de toekomst dexx weg zou wijzen. Vaxxdaag zal Hitler Graslitz, Falkenau en Mariënbad bezoeken. Opvarenden allen gered. HOEDEKENSKERKE, 4 October. Vanochtend half elf is op den hoek van Baarland, op de Wester schelde, het Belgische sleepschip „Bailline" gezonken. De „Bailline" is duizend ton groot en was, ge laden met pyriet, op weg van België naar Dordrecht Het sleepschip „Brabant" is om hoog gezet op de Zandplaat al daar. Beide schepen kunnen als verloren worder^beschouwd. De bemanning is gered door de sleepboot van de firma Muller uit Terneuzen. Een derde sleepschip is gezon ken recht vóór Hoedekenskerke. Omtrent deze laatste schipbreuk wordt nader gemeld, dat het hier het Fransche sleepschip Jupiter betreft. Dit vaartuig heeft een bruto inhoud van 1300 ton en was geladen met hoogovenslakken. Aan boord bevon den zich de schipper en zijn knecht, welke laatste in het water viel, doch spoedig door de bemanning van de sleepboot Pieternella werd gered. Ook de schipper is op deze sleepboot in veiligheid gebracht. De „Jupiter" wordt als verloi*en beschouwd. Zuid-Wester storm giert. Rukt boomen om. Maandagavond stak een vrij hevige Zuid- Wester storm op, die gepaard ging met hevige slagregens. De reizigex-s, die aan het Haarlemsche sta tion uitstapten en die niet van een tram of autobus gebruik wenschten te maken, moesten in de hal vaak lang wachten, eer zij per taxi huiswaarts konden rijden, want alle taxi's waren onderweg. De Hout lag van morgen bezaaid met afge waaide takken, twijgen en bladeren. Op den Schakwijkei-weg, op den hoek Zonne- laanVijverlaan en bij het schoolgebouw aan de Dutrystraat waren boomen omge waaid. Op de Zomervaax-t en op het Lorentz- plein woeien zware takken op den weg, alles gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken.. De dienst Hout en Plantsoenen is terstond met het opruimingswerk begonnen. Van het dak der Ger. Kerk in de Diepen- brockstx-aat (Amst. kwartier) woeien eenige pannen af. In Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort is geen schade door den storm veroorzaakt. De Werkloosheid te Haarlem. Weer een goede week. De afgeloopen week getuigde opnieuw van een verbetering op de Haarlemsche arbeids markt. Nu verminderde het aantal werkloozen met 55. terwijl dezelfde week van verleden jaar een vermeerdering gaf van 94. Een ver schil dus van 149. Het is niet zeker, dat tot deze verlaging heeft medegewerkt het feit, dat sommige dienstplichtigen onder de wapenen geroepen zijn, maar van veel invloed kan dit toch niet geweest zijn, want verschillende opgeroepenen hebben vergeten hun kaart voor de Arbeids beurs terug te sturen. Haarlem heeft nu 5239 werkloozen. Dit zij.n er 517 minder dan in 1937, 1221 minder dan in 1936. 654 minder dan in 1935 en nog slechts 30 meer dan in 1934. Slowaken in Tsjecho-Slowakije roeren zich. Minister Cermak dreigt met aftreden. PRAAG. 3 October. De kwestie der betx-ekkingen tusschen de Tsjechen en de Slowaken reigt brandend te worden, terwijl de toestand reeds zoo met moei lijkheden overladen is. Volgens het Slo- waaksche orgaan van de Slowaaksche autonomistische partij heeft Cermak, de minister zonder portefeuille, die in het kabinet was opgenomen om zijn grondslag van volksvertegenwoordiging te verbreeden tijdens de crisis, de re geering ervan in kennis gesteld, dat hij zal aftreden, tenzij de Slowaaksche autonomistische eischen binnen 24 uur aanvaard worden. (Reuter.) Arabieren overvallen een Joodsclie kolonie. 21 dooden. JERUZALEM. 3 October. Gewapende Arabische rebellen hebben Zondagavond een overval gedaan op de Joodsche kolonie Kiryt Shinell bij Tiberias.. Bij dezen overval werden 21 Joden gedood. Politietroepen van de Transjordaansche grens schoten te hulp en slaagden er in de Arabieren te verdrijven. Of er onder de aan vallers slachtoffers zijn is niet bekend. Het woord is aan. Neville Chamberlain: De sterkste factor was de algemeene stemming onder alle volken der wereld, dat een oorlog in elk geval voor- komen moest worden. Daar in icaren de volken van het Britsche Keizerrijk eensge zind met die van Duitsch land, Fratikrijk en Italië. Hun bezorgdheid, hun vuri ge ivensch naar vrede over- heerschten de atmosfeer der conferentie en daardoor, niet door dreigementen, hebben wij de concessies kunnen verkrijgen. Wij moeten niet spreken van een persoonlijke of na tionale overwinning. De wer kelijke triomf ligt in het bewijs, dat de vertegenwoor- digers der vier groote mo gendheden tot een accoord kunnen komen over een moeilijk en delicaat vraag stuk door onderlinge bespre kingen, inplaats van door het opofferen van menschen- levens. Zij hebben een ramp vermeden, die een einde aan de beschaving zou hebben gemaakt. Als er één les is, die ivij in de gebeurtenissen der laatste weken hebben geleerd, dan is het wel deze: den vrede krijgt men niet door te ivachten tot hü komt.. Men moet ervoor werken. Ik ben teveel realist om te gelooven, dat wij het naradüs in één- dag kunnen krijgen. Wij heb ben slechts dp fundamenten voor den vrede gelegdmet den bovenbouw is zelfs nog niet begonnen. Storm raast ook over Engeland. Kanaalverbinding stopgezet. Ook Engeland heeft onder den storm te lij den gehad. Gisteren woedde boven het geheele land een zware storm, die gepaard ging met hevigen regenval, vooral in de oostelijke graaf schappen. De stoombootdiensten tusschen Wight en Engeland moesten stopgezet worden. De stoi-m duurde den geheelen afgeloopen nacht door. Vannacht heeft vooral het Zui delijk deel des lands er van te lijden gehad. Tal van telegraaf- en telefooonkabels werden vernield. Boomen werden ontworteld. De wind bereikte een snelheid van 130 K.M. per uur. Te Londen werden vijf personen ernstig ge wond, van wie twee aan hun wonden zijn bezweken. De materieele schade is belangrijk. De kanaaldienst op Frankrijk is gestaakt. Vermist Duitseli toestel niet gevonden. Postzakken uit zee opgevischt. BATHURST, 3 October (Havas) Het Duitsche Transatlantische vliegtuig, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag is verdwenen, is nog niet teruggevonden. Op vijftig kilometer van Bathurst zijn vijf zakken post van het toestel uit zee opgevischt. HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Op 18 October wordt te Haarlem en om streken een verduisteringsoefening ge houden. 1 Het aantal werkloozen te Haarlem daalde opnieuw. 1 Ged. Staten van de Provincie Noord-Hol land stellen voor de opcenten op ver schillende belastingen voor 1939 van 20 tot 18 te verlagen. 3 Bijzonderheden over de Provinciale werk verschaffing. 6 De moderniseering der Reiniging te Haar lem gaat geregeld voort. 11 BINNENLAND. Door den storm zijn drie sleepschepen in de Zeeuwsche wateren gezonken. 1 De opkomst van de dienstplichtigen is vastgesteld op 10 October. 3 Drie meisjes zijn te Rotterdam door ont ploffende benzinedampen gewond. 3 Te Swalmen is een moutfabriek ingestort. 3 BUITENLAND. Chamberlain heeft gisteren in het Britsche Lagerhuis de overeenkomst van Mün chen uitvoerig toegelicht. 5 De Engelsche regeering ovcrwegt een ga rantie van 30 millioen pond voor een leening aan Tsjecho Slowakije. 5 De Duitsche troepen trekken verder het Sudeten Duitsche gebied in. 5 ARTIKELEN. R. P.: Grondslagen. 1 K. de Jong over het kerkconcert der Haarl. Motet en Madrigaalvereeniging. 2 H. D. Vertelling: Het kleine broertje. 6 J. B. Schuil over „Op vrije voeten" 6 J. H. de Bois: Groepstentoonstelling in het Frans Halsmuseum 7 v. H.: Over Brons. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op n

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1