De wilde Zwanen DINSDAG 4 OCTOBER 1938 H'A'AREEM'S DAGBEA'D Ecu Wolhandkrab in het Tinholthuis. Ook nog andere attracties. In het Tinholthuis te Bloemendaal is weer een levende wolhandkrab te zien. Het dier blijkt niet ongenegen acrobatische toeren te vertoonen tot vermaak der omstanders. Ook is de wolhandkrab een ware hongerkunste naar: hij kan het 8 a 10 maanden zonder voedsel stellen. Het dier ziet er tamelijk griezelig uit, maar wie het nader leert kennen pakt het zonder bezwaar In de hand. Aan bezoekers van het. Tinholthuis zal worden getoond, hoe men het beest vast kan houden. De opgezette Albatros welke tijdelijk in het Tinholthuis was ondergebracht, mocht zich in een goede belangstelling verheugen en mag daarom nog blijven tot einde October. In de maand Augustus waren er 3800 bezoekers. Als verdere actualiteiten dienen nog vermeld: de coloradokever en een kanonskogel van de Lu- tine. Het Tinholthuis is gedurende de winter maanden geopend: Zondag-, Woensdag- en Zaterdagmiddag. MAIL- EN LUCHTPOSTVERZENDING T/M. 9 OCTOBER 1938. Nederl. Indië, zeepost via Amsterdam m.s. Johan v. Oldebameveld 5 Oct. gewone stuk ken 3.25; mail via Genua m.s. Kota Agoeng 6 Oct. gew. st. 3.25; luchtpost Amsterdam Bandoeng 6, 8 Oct. gew. st. 2.15. Suriname, luchtdienst DuitschlandZuid Amerika 5 Oct. gew. st. 10.40; luchtdienst FrankrijkZuid Amerika 8 Oct. gew. st. 10.40. Aruba, mail via Le Havre 4 Oct. gew. st. 19.10; zeepost en mail via Amsterdam 7 Oct. gew. st. 3.25. Luchtpost als Suriname. Curacao en Bonaire, mail via Cherbourg 6 Oct. gew. st. 19.10; zeepost en mail via Am sterdam 7 Oct. gew. 3.2b. Vereenigde Staten v. Amerika, via Le Havre 4 Oct. gew. st. 19.10; via Cherbourg 6 Oct. gew. st. 19.10; via Rotterdam 7 Oct. gew. st. 19.10. Canada en Mexico, via Cherbourg 6 Oct. gew. st. 16.40; via Rotterdam 7 Oct. gew. st. 19.10. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, lucht post als Suriname. Brazilië, via Lissabon 5 Oct. gew. st. 16.40; (alleen Santos) via Amsterdam 6 Oct. gew. st. 3.25; via Lissabon 8 Oct. gew. st. 16.40; via Lissabon 9 Oct. gew. st. 2.15. Uruguay, via Lissabon 5 Oct. gew. st. 16.40; via Lissabon 9 Oct. gew. st. 2.15. Argentinië, via Lissabon 5 Oct. gew. st. 16.40; via Lissabon 9 Oct. gew. st. 2.15. Chili, via Lissabon 5 Oct. gew. st. 16.40. China, Hongkong, Japan, via Siberië 4 Oct. gew. st. 8.15; luchtpost China en Hongkong 6, 8 Oct. gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië) via Istanbul/Damascus 6 Oct. gew. st. 23. Luchtpost als Ned. Indië. Palestina, via Genua 5 Oct. gew. st. 22.30; via Istanbul—Aleppo 6 Oct. gew. st. 2.30; via IstanbulAleppo 8 Oct. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Britsch Indië, Birma, via Brindisi 5 Oct. gew. st. 10.via Marseille 6 Oct. gew. st. 10.—. Luchtpost als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille 6 Oct. gew. st. 12.30; via Napels 7 Oct. gew. st. 19.10. Luchtpost als Ned. Indië. Siam en Penang, via Genua 5 Oct. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Singapore, via Genua 5 Oct. gew. st. 22.30; via Napels 7 Oct. gew. st. 19.10. Luchtpost als Ned. Indië. Egypte, via Genua 5 Oct. gew. st. 22.30; via Piraeus 7 Oct. gew. st. 22.30; via Istanbul- Aleppo 8 Oct. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Oost Afrika, via Marseille 5 Oct. gew. st. 2.15; via Marseille 6 Oct. gew. st. 10.lucht post EngelandZuid Afrika 7 Oct. gew. st. 7.—. Zuid Afrikaansche Unie, via Southampton 6 Oct. gew. st. 16.40. Luchtpost als Oost Afrika. Australië. Nw. Zeeland, via Marseille 6 Oct. gew. st. 10.—; luchtpost Amsterdam- Sydney 6 Oct. gew. st. 2.15. ONDERSCHEIDING Bij K. B. van 3 September j.l. is benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw mr. Y. J. H. van der Meulen, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging te Amsterdam, wonende te Overveen. NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. Het bestuur van de afd. Haarlem der Ned. Vereen, van Huisvrouwen heeft voor October het volgende programma opgemaakt: Dinsdagmiddag 11 October, in gebouw „Zang en Vriendschap": lezing met lichtbeelden, door mej. Akke de Vries uit Haarlem over paddestoelen. Dinsdag 18 October: Excursie naar Den Haag (speciale demonstratie voor het gezel schap in het Planetarium). Woensdagavond 19 October: voordracht van mevr. Charlotte Kohier: „Romeo en Julia" van Shakespeare, in den Stadsschouw burg. Dinsdagmiddag 25 October: vertooning van de films „Wakende Oogen" (Geleidehonden) en .Lichtende Verten" (het leven en werken van blinden) in Hotel „De Leeuwerik". Een inleiding wordt gehouden door den heer J. van den Berg, propagandist van den Ned. Blindenbond. TOONEELVEIHEENIGING „NIEUW LEVEN". Programma seizoen 19381939. De geheelonthouders tooneelvereeniging Nieuw Leven heeft voor het nieuwe seizoen het volgende programma opgemaakt. Dinsdag 11 October 1938: opvoering van „Inkeer" dramatisch tooneelspel in 3 bedrij ven van A. Bromet. Zaterdag 12 November 1938: Amusements avond met bal. Dinsdag 20 December 1938: „Comedie om Geld". Zaterdag 25 Februari 1939: Bal-Masque. Dinsdag 14 Maart 1939: „Westerman Zoon". Woensdag 10 Mei 1939: „De Spooktrein". HET NOORDER SPORTPARK. Een nieuw kleedhuis. De bestaande kleedhuisjes en schuurtjes bij de gemeente sportterreinen in het Noorder Sportpark zijn gebrekkig en onoogelijk. B. en W. stellen aan den raad voor den bouw van een nieuw kleedhuis in werkver schaffing te doen plaats hebben. De kosten zijn geraamd op f 7360. waarvan f 2240 aan loon. Aan de regeering is om me dewerking gevraagd. Joris Ivens' i'ilm „Spaansche aarde". Vertooning voor de Kennemer Filmliga. De eerste vertooning van de Kennemer filmliga vindt op Dinsdag 11 October in het gebouw van den Haarlemse hen Kegelbond plaats: aanvang 8.15 uur. Vertoond wordt de film .Spaansche aarde". Zooals men weet vormt deze film een indrukwekkende repor tage van den Spaanschen burgeroorlog, opge nomen door den bekenden Nederlandschen Cineast Joris Ivens en diens assistent Johnny Fernhout. Men zal zich wellicht herinneren dat dit onverschrokken tweetal thans filmopnemin gen van den oorlog in C'hina maakt. Inlichtingen over deze voorstelling en over de Kennemer filmliga in het algemeen kun nen ingewonnen worden aan het adres Kleine Houtstraat 4. ONDERWIJS. Ter herbenoeming als tijdelijk leer aar aan de Gemeentelijke avondschool voor Nijver heidsonderwijs worden door B. en W. aan den raad aanbevolen de heeren J. A. L. Kusters. S. Pal, J. de Peer, en L. J. H. Scholte. B. en W. stellen voor mevr. M. M. Bol- dingh te Haarlem te benoemen tot tijdelijk leerares in- de Duitsc-he taal aan de Meisjes school voor M. O. Als tijdelijke leeraren aan het Gymnasium worden voorgedragen: oude talen, de heer K. Kuiper te Amsterdam en in wis- en schei kunde de heer M. A. v. Tyn, te Amsterdam. Voor tijdelijk leerares in de Franscheê taal worden aanbevolen: le. mej. M. Spruit te Haarlem, 2e mej. B. W. van Genne te Utrecht. Utrecht. Voor de H.B.S. A worden aanbevolen als tijdelijk leeraar in de Maleisc-he taal de heer A. Bakker en in de Spaansche taal mevr. F. L. van SluysBarbiers. Voor tijdelijk leerares in teekenen en kunstgeschiedenis aan de Meisjesschool wordt door B. en W. aanbevolen mevr. H. Din- gemansNumans te Haarlem. DE NIEUWE HAVEN. Onteigening van gronden. Met eenige eigenaars van gronden die de gemeente noodig heeft voor het graven van de haven aan het Noorder Buiten Spaarne kon niet tot overeenstemming gekomen wor den over den prijs, daar zij meer vragen dan f 0,60 per M2. Daarom stellen B. en W. aan den raad voor stappen te doen tot onteigening dezer gronden. BEZUINIGING. B. en W. stellen den raad voor de gasver- warming in de Dagopenluchtschool en in de Buitenrustschool te vervangen door een in stallatie die met vaste brandstof wordt ge stookt, omdat dit een bezuiniging zal ople veren. brengt hulp In gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) Gereformeerde Kerk H. V. Aankoop van een gebouw om als kerk te verbouwen. De Gereformeerde Kerk in Hersteld Ver band te Haarlem houdt thans haar diensten in het „Blauwe Kruis" aan de Oude Groen markt. Thans is door deze gemeente aangekocht het perceel Jansstraat 59, waarin de St. Jo zefsgezellin vereeniging haar zetel heeft ge had. Het ligt in de bedoeling dit gebouw te ver bouwen. Aan den kant van het Begijnehof ligt een groote zaal die plaats biedt voor ongeveer 500 personen, die dus uitstekend geschikt te maken is voor de kerkdienst-en. Bovendien zijn er nog verschillende andere kleinere lokaliteiten in het gebouw die ge schikt zijn voor kerkeraadsvergaderingen, jeugdwerk, enz. Plannen voor de verbouwing zijn nog niet gemaakt. NDERWOOD w Schrijfmachine In Standard en Portable modellen. Vraagt demonstratie. 1. M. GERDING N. Gracht 35 TELEF. 12455 HAARLEM. (Adv Ingez. Med.) „Binneu zonder kloppen" Première van een Coöperatie-revue in het Gem. Concertgebouw. Gisteravond is in het Gem. Concertgebouw alhier de première gegeven van de revue „Binnen zonder kloppen". De zaal was bijna geheel gevuld, met leden van de Coöperatie „Vooruitgang" Haarlem. De voorzitter van deze coöperatie, de heer P. van Gestel heette alle aanwezigen wel kom. Hij deed een beroep op de leden om hun aantal te versterken, mede met het oog op het 40-jarig bestaan, dat volgend jaar ge vierd zal worden. Voorts heette spr. nog de aanwezige leden van het hoofdbestuur van den Centralen Bond, afgevaardigden van de Handelskamer, de coöperatieve dnikkerij en de afdeeling Hilversum welkom. Daarna nam de revue „Binnen zonder kloppen", welke speciaal voor de coöperatie geschreven werd door den bekenden auteur Jacques van Tol, een aanvang. De „vier van Tholen en Van Lier" het pu bliek welbekend van de vele opvoeringen op het tooneel en voor de radio, oogsten hierin tromfen. Uiteraard waren verschillende scènes gewijd aan de propaganda van de coö peratieve gedachte. Tholen had zooals ge woonlijk 't grootste woord, en de interrupties van collega Van Lier zijn in deze revue wel tot een minimum beperkt. Van Lier houdt zich geheel aan de piano, en hij doet dat voortreffelijk als altijd. De beide echtgenoo- ten van de Hollandsche liedjeszangers, die, met hun heeren der schepping het klaverblad vormen, kregen tallooze kansen om hun revuetalenten te toonen en zij maakten daar gretig en met succes gebruik van. Het aardigst vonden we het viertal in de Parijsche scène. Tholen spreidde hierin met de twee dames acrobatische toeren ten toon, die er zijn mochten! Trouwens, de vaart die er in deze scène gelegd kon worden, ligt den heeren Tholen en Van Lier uitnemend. Als zij het kalmpjes aan doen zakt het peil. Zij moeten het van de „Schwung" hebben, het eene liedje mag nog niet uit zijn of het andere moet reeds inzetten, zij moeten kunnen dansen en lachen, hun stem kunnen uithalen, enfin zich heelemaal kunnen uitvieren, dan zijn ze op hun best, die Tholen en Van Lier. En dan is het gelach ook niet uit de zaal weg. Zoo was dat ook vaak tijdens de première van deze coöperatie-revue. Tijdens de pauze sprak de heer Versluis namens den Bond van Gebruikscoöperaties de vier van Thoeln en Van Lier op het tooneel toe. Hij vertrouwde dat de revue tijdens de tournée, die er thans mee zal worden onder nomen, veel succes zal hebben. Met een va riant op een scène in de revue „Spreek met Jansen en het komt in orde" merkte hij op dat de coöperatie met Tholen en Van Lier had gesproken. En het was in orde gekomen Getuige dezen promière-avond. De dames Tholen en Van Lier ontvingen fraaie bloem stukken en doozen bonbons. Ook de auteur Jacques van Tol werd in de hulde betrokken. Ook na de pauze oogstte „Binnen zonder kloppen" veel succes. De aanwezigen hebben van een amusante voorstelling kunnen ge nieten. Copyright P. I. B. Bo* 6 Copenhagen Op het nippertje bereikten de elf zwanen met Elize den rotstop. Reeds was de zon niet veel grooter meer dan een ster, toen hun voeten den vasten bodem raakten. Meteen ook verdween het laatste restje zonlicht, zoodat de elf zwanen weer him gewone gedaante konden aannemen. Toen eerst beseften zij goed aan welk groot gevaar zij ontsnapt waren Elize keek nieuwsgierig rond. De elf broers stonden in een kring hand aan hand om haar heen. Meer plaats was er niet op hun toevluchtsoord, dat zoo precies op tijd bereikt was. Nog altijd was het onweer niet voorbij. De golven sloegen tegen de rots, waarop zij stonden, te pletter, zoodat een stofregen van zeewater hen telkens omhulde. Voortdurend bliksemde het. De hemel leek wel in vlammen ge- Koningskinderen niet bang. Zij hielden elkaar stevig vast en huid te z(jn en donderslag volgde op donderslag. Toch waren de zongen een psalm, waaruit zij den moed putten om het gevaar onder de oogen te zien. (Wordt vervolgd). RAADSVERGADERING. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag, 5 October 1938, des namiddags ten VA ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Aanvaarding schilderij van Ver. tot uit breiding der verzameling van kunst en oud heden in het gem. museum. 3. Balans, enz. 1937 Haarl. woningstichting „Luctor et Emergo". 4. Aanschaffing leermiddelen bijzondere school: a. KI. Houtweg 24. b. Nassaulaan 37a. 5. Verandering inrichting bijz. scholen Gr. Heiligland en Ripperdastraat. 6. Wijziging installatie Centrale Verwarming: a. dagopenluchtschool. b. school „Buitenrust". 7. Beschikbaarstelling gelden bouw school Florapark. 8. Bouw kleedhuis Noorder Sportpark. 9. Verkoop grond: a. Planetenlaan (A. P. Winnubst). b. Zomervaart (de Vos en v. d. Laan de Vries)' c: Spaarndamscheweg (Bataafsche Import Mij). d. Marsstraat (R. Mulder). e. Pijlslaan (H. van Beem). f. Middenlaan (C. C. van Beaumont). g. Pleiadenstraat (Kamminga en Lassing). 10. Instellen rechtsvordering onteigening grond aanleg haven enz. 11. Adres Alg. Ned. Verbond inzake belast baarstellen van opschriften in vreemde talen. 12. Schoolgeldverordening Gymnasiaal- en Middelbaar Onderwijs. 13 .Aanvulling Algemeene Politie Verorde ning. 14. Trekken afdeelingen. Benoeming: a. drie tijd. leerkrachten Gymnasum. b. tijd. leerares Middelbare School voor Meis jes met 5-j. cursus. c. tijd. leerares Middelbare School voor Meis jes met 5-j. cursus. d. tijd. leerkrachten H.B.S. A met 5-j. c. e. tijd. personeel avondschool Nijverheids onderwijs. Voor den Politierechter. Hengelen heeft niet altijd kalmeerenden invloed. In het algemeen hoort men door menschen- die-het-wefen-kunnen verklaren dat de hen gelsport een kalmeerenden invloed op het menschelijk gestel heeft. Eén der manlijke personen, die zich Maandagmorgen voor den politierechter verantwoorden moest, bewees echter het tegendeel. De oplezing van de dagvaarding door den officier deed het ergste vermoeden. De henge laar had zware mishandeling gepleegd, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbend. Neen, het waren niet de visschen, die dezé mishan- deling hadden ondergaan, want de mensch- heid heeft het nog niet zoover gebracht dat ook deze waterbewoners niet zoo maar straf feloos aan allerlei kwellingen bloot mogen staan. Het was een heusch mensch van vleesch en bloed, dat van den hengelaar een harden tik op het hoofd kreeg.En hoe kwam dat zoo? Wel, aan deze nogal onstuimige hengelaars historie-bleek nog een ouverture vooraf te zijn gegaan, die om met het tooneelgfrufc.te spreken echter van meer kracht was dan het stuk zelf. Die ouverture speelde zich in December '32 af. Toen werd in Amsterdam in hooger beroep de hengelaar-van-thans wegens poging tot doodslag op een agent te Haarlem veroordeeld tot langjarige, gevangenisstraf. In '35 kwam de woesteling vrij. Tot Juli van dit jaar gedroeg hij zich zeer goed. Doch toen gebeurde het. De woesteling-van-wel,eer, die zich blijkbaar tot hengelaar bekeerd haden door te turen naar het rustige watervlak zijn opstandige innerlijk tot kalmte trachtte' te brengen, kreeg op een dag een buurman hengelaar. En het lot wilde nu dat deze laat ste op een kwaden dag op de plaats van den eersten zat. Want daar was een plekje goed vischwater! En de eerste hengelaar kwam, zag en bedacht zich gelukkig. Die ander# kon toch wel bij toeval op zijn plaats zijn gaan zitten. Misschien was hij er dien vol genden dag niet meer. Edoch, de volgende dag kwam. en de eerste hengelaar ook, en de tweede eveneens. En ziet, nou zat weer die andere hengelaar op de plaats van den eenen. Weg was eensklaps de vredige rust aan den waterkant. De woesteling-hengelaar gaf den man- die-op-zijn-plaats-was-gaan-zitten eens klaps een harden slag met de vuist op het hoofd. Zes Röntgenfoto's moesten van het hoofd gemaakt worden, en hoewel in de kwantiteit van deze foto's nog niet de kracht van de klap evenredig uitgedrukt werd. was de slag toch flink aangekomen. Gelukkig bleek het achteraf niet zóó erg als men aanvankelijk vreesde. Nu zou men zoo denken dat de man, die voor den politierechter verscheen, een reus zou zijn met hooge schouders, enfin, zoo'n soort tweede Camera. Het tegendeel was waar. Men zou zich bij het aanschouwen van de welhaast onooglijke figuur in het verdach tenbankje nauwelijks kunnen realiseeren dat deze tot zulke woeste daden in staat kon zijn. De Officier vond den verdachte een gevaar lijk mensch en eischte 6 maanden gevange nisstraf. De raadsman Mr. B. W. Stomps drong aan op uiterste clementie. De straf, die verd. ondergaan had voor zijn eerste woeste daad (de poging tot doodslag op den agent) achtte de raadsman zeer hoog. En sedert verd. uit de gevangenis kwam heeft hij zich goed gedragen. De politierechter onderstreepte de woorden van den officier. „U heeft getoond dat U zich niet kunt be- heerschen. U grijpt van tijd tot tijd naar ge weld. U bent een gevaar voor de maatschappij". De rechter gelastte een nader onderzoek naar 's mans persoon, en terugzending van de stukken aan den rechter-commissaris. Zoodat over het lot van dezen hengelaar, op wien het hengelen.aan den vreedzamen water kant nu eens géén kalmeerenden Invloed had, nog niet beslist werd. HAARLEMSCHE BESTUURDERSBOND. Op initiatief van den Haarlemschen Be- stuurdersbond wordt Woensdag 5 October de eerste plaatselijke studiebijeenkomst gehou den in één der zalen van café-restaurant Brinkmann, Groote Markt. Op deze bijeen komst zal de heer N. Vijlbrief spreken over het onderwerp: .Opkomst en ontwikkeling der vakbeweging". Het bestuur van den Haarlemsche Bestuur- dersbond heeft besloten, Maandag 24 October a.s. in de groote zaal van het Gem. Concert gebouw een propaganda-avond te organisee- ren, waar de heer H. van Dugteren, penning meester van het N.V.V. zal spreken. Voorts zal het geheele gezelschap Albert de Booy mede werking aan dezen avond verleenen evenals de muziekvereniging „Excelsior".

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6