BURGERLIJKE STAND. V "R TT D A G 7 OCTOBER 193S H'AARCE M'S DAGBEAD VELSEN AANBESTEDING RIOLEERINGSWERKEN. Gisteren werd ten kantore van het bedrijf Openbare Werken de openbare aanbesteding gehouden van het uitvoeren van rioleenngs- werken overeenkomstig Rijksvoorwaarden in werkverschaffing, volgens bestek no 13. Ingeleverd werden 7 biljetten als volgt: 1. A. J. de Later en Co.. Oegstgeest A f 32.593, A en B f 37.775. 2. Fa. Joh. Dienaar en Zn.. IJmuiden, A f 34.871. A en B f 39.593. 3. Comm. Venn. „Utiliteitsbouw Bloemen- daal" M. C. Bolsenbroek en CoBloemendaal A f 35.567. A en B f 39.540 4. Firma A. Schoorl. Haarlem A f 36.741. A en B f 41.123. 5. Fa. Gebr. J. A. en P. G Brand. Dubbel dam A f 39.319. A en B f 43 468. 6. L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand, Lei den A f 44.900. A en B f 50.900. 7. G. Hulsebosch. Bloemendaal A f 45.867, A en B f 49.924. De gunning wordt later bekend gemaakt. FILMAVOND COMITé VOOR CULTUREELE FILMS. Donderdagavond draaide in de Pont-bios coop de film Midzomernachtdroom (William Shakespeare), onder auspiciën van het comité voor Cultureeie Films te Velsen. Precies half negen, riep de voorzitter, de heer IJ. J. Reits- ma, de aanwezigen een hartelijk welkom toe en naar hij zeide onder meest gunstige om standigheden, namelijk voor een stampvolle zaal en een steeds toenemend aantal dona teurs. De voorzitter heette in hét bijzonder welkom den wethouder van Sociale Zaken den heer W. F. Visser. Spreker hoopte dat deze in het college van B. en W. een ernstig woord zal willen spreken na zijn bevindingen van dezen avond, omtrent het doel van het Co mité voor Cultureeie films. Ook de aanwe zigheid van het bestuur der Beverwijksche zustervereeniging, stelde spreker op hoogen prijs. Midzomernachtdroom van Shakespeare, zeide de heer Reitsma is heel mooi, maar een toelichting vooraf is vrijwel onontbeerlijk. Daarom verheugde hij zich dat het comité er in geslaagd was, den heer H. van Staveren uit 's-Gravenhage, voorzitter van de Centrale Vereeniging voor Cultureeie films en leider van de centrale filmkeuring, bereid te vinden hedenavond deze toelichting te geven. Na de aandacht der aanwezigen te hebben ge vestigd op de voorstellingen van 6 en 10 No vember a.s. waar als hoofdfilm zal worden gedraaid ,.De wonderen van het heelal" be nevens „De Mierenstaat", was het woord aan den heer Van Staveren. Deze stelde het op hoogen prijs als voorzitter der Cen trale Vereeniging voor Cultureeie films een kort woord te~kunnen spreken over de „Mid zomernachtdroom". Het feit dat de Ver. voor Cultureeie films te Velsen zulk een omvang heeft verkregen is wel een doorslaand bewijs dat de liefde voor de cultureeie film, tegen den strijd om het be staan bestand is gebleken. Spreker somde vervolgens de goede en kwade eigenschappen van onderscheidene bioscoopvrienden en vijanden op om ten slotte de groote waarde der cultureeie films in het volle licht te stellen, daarbij den nadruk leggende op de op bouwende kracht welke van een goede film kan en zal uitgaan. Daarna zette spreker uit een hoe de tooneelstukken welke Shakespeare schreef niet in een zaal maar oorspronkelijk in de open lucht werden opgevoerd. Van too- neelaankleeding met mooie decors was zoo goed als geen sprake, maar het gemis hier van werd ruimschoots vergoed, door de taal zijner stukken waardoor de omgeving waarin het plaats vond, zoo meesterlijk werd beschre ven, dat de toeschouwers tenslotte de ont brekende decors niet meer misten. ..Midzomernachtdroom" speelt in Grieken land. twee verschillende groepen treden er in op, ril. Vorsten en edelen en een Feeën en el- fengroep met als hoofdpersonen Oberon en Titania en Puck de Kabouter. Het is een aaneenschakeling van schitterende tooneelen en prachtige natuuropnamen, sierlijke dan sen, terwijl heerlijke muziek van Felix Men delssohn Bartholdy het geheel volmaakt. Wat echter de juiste inhoud en strekking van dit werk betreft, vreezen we. dat dit voor vele aanwezigen zeer zwaar zal zijn geweest, niettegenstaande de voorafgaande toelich ting. Het was voor de toeschouwers geen ge makkelijke avond. De tekst-volgens de oor spronkelijke vertaling van Dr. Burgersdijk was onberispelijk. Een teekenfilm en een kleurenfilm de Lente vulden verder den avond. Het was een avond waarop èn comité en toeschouwers met ge noegen zullen terugzien. werd toch reeds gezamenlijk gevoerd, maar daarvoor zijn geen 18 bestuursleden noodig en tenslotte was het voortbestaan van de twee af deelingen een belemmering voor het uit voeren van een goea program van actie. Practisch zal er niets veranderen, alleen het organisatorisch verhand wordt gewijzigd. De 9 aftredende bestuursleden worden toegevoegd aan den Centralen Raad, zoodat ook in dit lichaam de verhoudingen ongewijzigd blijven voortbestaan. Het bestuur, dat deze aangelegenheid zeer urgent achtte en een langer voortduren van den bestaanden toestand niet langer verant woord achtte, stelde derhalve voor tot sa menvoeging van de beide afdeelingen te be sluiten, de beide betsuren als voorloopig be stuur te laten optreden, dat de noodzakelijke wijziging van het reglement alsmede van de vei kiezing van het nieuw bestuur zal moeten voorbereiden. Nadat de heer A. van Lent nog een krach tig woord van aanbeveling had gesproken werd het voorstel tot samenvoeging met groote meerderheid van stemmen aangeno men. De voorzitter uitte over dit besluit zijn er kentelijkheid en deelde nog mede, dat over twee weken opniuw zal worden vergaderd. De heer B. Machielsen heeft hierna een lezing gehouden, waarin hij de vraag be handelde of de politiek nog wel de belang stelling heeft, die zij verdient. Spr. zei, dat men zich gelukkig mag prij zen met het bezit van een Staatspartij, die invloed op het staatsbestel kan uitoefenen. Dit moet men wel in hooge mate waardeeren vooral bij vergelijking met staten, waar men het absolutisme als een paard van Troje heeft binnengehaald. De eenheid van de R.K. Staatspartij heeft geleid tot het bezit van een R.K. pers, de R.K. radio, katholiek onder wijs enz. Daarom is de politieke belangstelling een noodzakelijk iets, vooral in dezen tijd van hervormingen op allerlei gebied. Vele verlangens en allerlei wenschen van standen en groepen komen terecht bij de be sturen van vak- en standsorganisaties, maar zij behooren te komen bij de besturen van de politieke organisaties. Daarom wekte spr. zijn gehoor krachtig op, daadwerkelijke belangstelling te toonen in het politieke leven. Op een desbetreffende vraag antwoordde de heer Machielsen nog, dat hij over het algemeen de organisaties en met name de land- en tuinbouworganisaties niet in staat achtte het geheele „crisis-apparaat van de regeering over te nemen. Dit zal misschien slechts voor bepaalde onderdeelen kunnen gebeuren. Nadat de voorzitter den heer Machielsen dank had gebracht voor zijn lezing werd de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze geslo ten. Groote activiteit van de Tuinbouw Studieclub. BEVERWIJK Gemeente koopt een winkelpand. Van de firma Zurlohe. Naar wij vernemen heeft de gemeenteraad na afloop van de openbare vergadering van j.l. Maandag in een besloten zitting zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van B. en W. om het winkelpand van de firma Zurlohe, Breestraat 41 voor den prijs van. f 17.500 aan te koopen. behoudens goedkeu ring van de hoogere instanties. Het pand zal vermoedelijk wel worden be stemd om bij het complex raadhuis-politie bureau te worden getrokken. Ledenvergadering van de R.-K. Staatspartij. Samenvoeging van de beide afdeelingen. Gisteravond hebben de parochïëele af deelingen „St. Agatha" en „O.L. Vrouw van Goeden Raad" van de R.K. Staatspartij in het gebouw der K.S.A. een ledenvergadering gehouden, voornamelijk belegd ter behande ling van het voorstel tot samenvoeging van deze beide afdeelingen. Onder de bezoekers van de vergadering wa ren Deken P. J. Simons en de kapelaans J. Willemse en A. van Ginkel. De voorzitter, de heer H. Vink stelde on middellijk na de opening der bijeenkomst het voorstel tot samenvoeging aan de orde. Spr. betoogde dat voor deze samenvoeging dringende redenen aanwezig waren. In de beide afdeelingen was het bezoek van de bijeenkomsten zeer gering, de propaganda Een serie lezingen aangekondigd. Gisteravond heeft de Tuinbouw Studieclub „Beverwijk en Omstreken" in het veilingge bouw ,,'t Centrum" een ledenvergadering ge houden. De voorzitter, de heer R. W. A. Muyen, ver welkomde in zijn openingswoord vooral den heer J. F. Ch. Dix uit Heemstede en mej. Ir. Kronenberg, die door de regeering is aange steld om naar de ziekten onder de aardbeien een onderzoek in te stellen. Voorts releveerde de voorzitter de excursies, die in de zomermaanden gehouden zijn en die buitengewoon slaagden. Verder bracht spr. dank aan de commissie, die er voor gezorgd heeft, dat de studieclub in het bloemencorso van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer uit stekend voor den dag kwam. Hierna heeft de heer J. F. Ch. Dix een lezing gehouden over het onderwerp „Nieuwere bol gewassen". De bloembollencultuur en handel, aldus spr., maken zeer moeilijke tijden door, maar het vak moet hier niet op blijven staren. Het vak moet naar de toekomst zien en blijven trachten om steeds weer het beste te brengen. Het winnen van nieuwigheden is niet van giste ren, volgens spr., maar reeds in den Romein- schen keizerstijd legde men zie her al op toe, om nieuwe variëteiten van rozen te winnen. In de 17de eeuw werd in ons land hieraan vooral bij de tulpen veel aandacht besteed. De heer Dix gaf hiervan eenige aardige voorbeel den. Maar behalve de tulpen werden ook in dien tijd de hyacinten gezaaid. Het winnen van nieuwe variëteiten blijft echter ook nu nog altijd meer geluk dan wijsheid, want steeds komt men weer voor nieuwe verrassingen te staan. Over het kruisen verschillen nog velen van meening. maar volgens de overtuiging van den inleider is het winnen van nieuwigheden altijd wenschelijk. In den loop van de jaren zijn de sortimenten voortdurend aan verandering on derhevig geweest. Deze gestadige verandering is vaak een reden geweest van groote opleving in het bloembollenbedrijf. Vooral de nieuwe variëteiten van Darwintulpen waren hiervan een voorbeeld, aldus spr. Na hiervan nog eenige voorbeelden gegeven te hebben heeft de heer Dix uitvoerig het „ver- loopen" en het oordeelkundig kruisen behan deld. De leerzame en interessante lezing werd door de aanwezigen met groote aandacht ge volgd." Een dankbaar applaus beloonde den in leider dan ook voor zijn lezing. Nadat de heer Dix nog enkele vragen had beantwoord heeft de voorzitter den inleider voor zijn woorden hartelijk dank gezegd. In de pauze heeft een commissie, welke be stond uit de heeren Houtwipper. Van der Mey en Zandberg, de talrijke inzendingen gekeurd. De voorzitter heeft vervolgens eenige mede- deelingen gedaan over het winterprogramma De heeren Van der Mey, Bosman, D. van dei Wel, A. J. Martens, A. van der Wel hebben zich bereid verklaard om respectievelijk over „Ongedierte", „Bollen", „Varens", „Bindwerk" en „Het bossen van bloemen" een inleiding te houden. Voorts zullen nog aan eenige sprekers uit- noodigingen worden gezonden. In den loop van den winter zullen twee kleine tentoonstellin gen worden georganiseerd, die vermoedelijk in Februari en April gehouden zullen worden. Hierna deelde de heer Houtwipper namens de commissie den uitslag van de keuring mede. De heer A. J. Martens verwierf met zijn inzen ding den eersten prijs. De tweede prijs ontving D. van der Wel met een collectie varens, ter wijl de derde in het bezit kwam van den heer G. van der Wel, die een krans had ingezonden. De vierde en vijfde prijs werden toegekend aan de heeren N. S. Boogaard en D. van der Wel, die respectievelijk Gynericum Arquetinum en de nieuwste variëteit van al de inzendingen hadden ingezonden. Een eervolle vermelding werd toegewezen aan den heer Schoone. De voorzitter heeft na de prijsuitreiking de vergadering met een dankwoord voor de op komst gesloten. IJMUIDEN Tragisch ongeval op een Katwijkschen logger. Matroos overboord geslagen en verdronken. Zoo heeft de jongste storm toch nog een slachtoffer geëischt. Het is de 31-jarige ma troos H. de Haas, wonende te Katwijk aan Zee, van den alhier binnengekomen logger KW 163, die in den hevigen stormnacht van Dinsdag op Woensdag, toen het schip zich op 180 mijl van IJmuiden bevond, over boord sloeg en verdronk. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. BESOMMINGEN. manden. Trawlers. 1400 Haarlem, IJM. 9 f 2760 1400 Flamingo IJM. 25f 4200 1030 Kotter E 404f 1030 Loggers: IJM. 490 f 885 (gedeeltelijke la ding). MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden 7 October 1938 Kleinschol f 25—f 16.50 per 50 K.G. Makreel f 5.50 per 50 K.G. Versche haring f 4.05f 0.95 per 50 K.G. Kabeljauw f 84—f 70 per 125 K.G. HARINGVISSCHERIJ. Van de haringvisscherij is binnen de stoomlogger Petrus Faulus IJM. 266 met 29 last haring. Prijzen: Steurharing f 5.80. Maatjesharing f 8.20. Volle haring f 8. IJle haring zuid f 5.955.80. Verder werden 2262 kisten versche haring aangevoerd. VLAARDINGEN. Van de haringvisscherij kwamen binnen: VI. 79, P. Groene veld 36 last. VI. 205, J. Blok 33 last. Binnenkomende: VI. 50, VI. 16 en VI. 78. HET HOOGELAND. Gisteravond werd in het Evangelisatielokaal J. P. Coenstraat een propagandavergadering ten bate van de vereeniging Het Hoogeland, gehou den. De avond werd geopend door den heer B. Schipper, die na een woord van welkom, in het bijzonder gericht tot de propagandiste me juffrouw Cl. Scheps uit Den Haag, sprak over de plicht die van ieder Christen geëischt wordt. Nadat het zangkoor Nieuw Hosanna, direc teur de heer S. Wiersma, eenige liederen had gezongen was het woord aan mejuffr. Scheps, die allereerst wees op de tragedie der mensch- heid, waarin reeds van af het begin der we reldgeschiedenis, haat, nijd en liefdeloosheid de boventoon voerden. Hier tegenover stelde zij de naastenliefde, als het hoogste gebod. Ofschoon dit geregeld gepredikt wordt, hoort men toch nog steeds, al is het in andere woorden het: „ben ik mijns broeders hoeder?" Hierbij ver wees spreekster naar Math. 25. Naar aanleiding hiervan bracht zij het mooie en nuttige werk der reclasseering onder de aandacht. Dit werk kan niet persoonlijk door particulieren gedaan worden. Dit moet langs organisatorischen weg geschieden. Onder de op dit terrein werkzaam zijnde vereenigingen, neemt Het Hoogeland een waardige plaats in. Deze vereeniging, die 46 jaar bestaat is in al die jaren velen hulp en steun geweest voor hen die dreigden ten onder te gaan. Zij deed een greep uit den arbeid van deze vereeniging: het laatste boekjaar 1937 vermeldt dat er 411 ver pleegden waren en het aantal nieuw opgenome- nen bedroeg 221. Door het reclasseeringsbureau werden 247 gevallen in behandeling genomen terwijl het bureau bezocht werd door 131 per sonen. aan wie hulp en advies werd gegeven. Op deze wijze werden 79 personen in de maat schappij teruggebracht en het patronaat over dezen geregeld. Met nog tal van feiten en cijfers bepleitte spreekster het werk van de vereeniging, met het gevolg dat de vereeniging versterkt werd met 8 leden. De avond, die goed geslaagd kan heeten werd beëindigd door Nieuw Hosanna, voordracht en een tooneelstukje getiteld: „Ein delijk gewonnen". A tCUEEP/ TJUMIN] HOLLAND—AMERIKA LIJN. Damsterdijk, Rott. n. Vanc. 5 van Swansea. Beemsterdijk. Philadelphia n. Rott. 5 te Londen. Edam, 5 te Rott. te Boston. Maasdam. 5 v. Rott. te Albany. Narenta, Rott. n. Vancouver 5 te Swansea. Binnendijk, 6 v. Philad. te Rott. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk (uitr.) p. 6 Gibraltar. Serooskerk 5 v. Hamburg n. Rott. KON HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland, 5 v. Amst. te Hamburg. Eemland, 5 v. Bremen n. Rio Janeiro. Westland (thuisr.) 4 te Santos ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alwalü (thuisr.) 5 v. Victoria (Braz.) KON. NED STOOMBOOT MIJ. Berenice, 6 v. Hamburg te Amst. Boskoop, Antw. n. Hamburg p. 6 Vlissingen. Colombia, 6 v. Amst. te Hamburg. Orestes, Amst. n. W.-Indië p. 5 St. Michaels. Orion, 5 v. Catania n. Messina. Pericles, Barbados n. Amst. p. 5 Azoren. Socrates, 6 v. Amst. n. Hamburg. Theseus, 6 v. Stettin te Amst. Ulysses, Alexandrië n. Amst. p. 6 Finisterre. Van Rensselaer, 4 van Paramaribo n. Amst. Vesta, 6 v. Volo n. Thessaloniki. Bennekom, Amst. n. Chili 3 te Cristobal. Bodegraven. 3 v. Valparaiso n. Corral. Ariadne, Amst. n. Lissabon 5 bij Tor Bay geankerd. Cottica, Paramaribo n. Amst. 6 v. Havre. Saturnus, 6 van Haidar Pascha n. Bourgas. Juno, 6 van Calamata n. Bari. Vulcanus, 6 v. Savona te Venetië. Irene, 6 v. Tothenburg te Amsterdam. MEYER EN CO.'S SCHEEPVRT. MIJ. Aagamemnon, Japan n. Rott. vertr. 7 v. Marseille. Flintshire, 6 v. Dairen te Rott. Perseus, Japan n. Rott. 6 v. Penang. Bengloe, Japan n. Rott. 5 v. Penang. Myrmidon, Amst. n. Batavia p. 5 Gibraltar. Peisander, Batavia n. Amst. 5 v. Port Said. Melampus, Amst. n. Batavia 6 van Suez. Menelaus, Japan n. Rott. evrtr. 11 v. Londen Benledi, Japan n. Rott. via Londen 5, 83 mijl ZW van Niton. Glengarry, Dairen n. Rott. 4 te Hongkong. Gleniffer, Japan n. Rott. 4 te Yokohama. Laertes, 6 v. Batavia te Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Soekaboemi (thuisr.) p. 6 Gibraltar. Tjikembang (uitr.) 5 v. Sabang. Kota Agoeng (uitr.) p. 5 Gibraltar. Kota Nopan (thuisr.) 5 van Camara. Kota Radja (uitr.) p. 5 Perim. Kota Tjandi (thuisr.) p. 5 Pt. de Galle. Buitenzorg, 6 v. Rott. te Hamburg. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Poelau Roebiah (thuisr.) 6 te Londen. Salawati (thuisr.), 6 te Genua. Joh. v. Oldenb. (th.) 6 te Southampton. Bintang, 6 v. Amst. te Hamburg. KONINKLIJKE SHELL. Mirza, 2 v. Calcutta n. Soesoe. (Is reeds in ren deel eenei vorige oplage opgenomen.) ARROND. RECHTBANK. Drie fietsen binnen een maand gestolen. Voor de Rechtbank had zich hedenmorgen een 29-jarige schildersknecht uit Utrecht te verantwoorden wegens het stelen van eenige fietsen. Op 28 Juli stal hij een fiets, die voor een woning aan de Asterlaan te Aerdenhout stond. Op 7 Augustus ontvreemdde hij een rijwiel dat voor een huis aan de Kampervest stond en eenige dagen later sloeg hij nog maals zijn slag, ditmaal te Heemstede, waar hij een fiets van een dienstbode uit de Heijer- manslaan buit maakte. Verdachte was door de Utrechtsche recht bank tot 1 jaar veroordeeld, eveneens wegens fietsendiefstal. De Officier zeide in zijn requisitoir dat de verd. zijn leven wijdde aan het spel met de wet. Dit is een van die hopelooze gevallen waarbij kans op verbetering uiterst gering lijkt. De eisch luidde tenslotte 8 maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief. De verdiger mr. J. Lieuwen uit Purmerend merkte op dat de verd. nog nooit een behoor lijke kans heeft gehad. Misschien zou hij in andere omstandigheden niet geregeld met de wet in aanraking zijn gekomen. Vervolgens stond een 37-jarige koopman uit Haarlem terecht die verdacht werd van heling van de gestolen fietsen. De eerste verdachte trad nu als getuige op en verklaarde, dat de koopman wel bereid was geweest de rijwielen te verkoopen. Pres.: Had verdachte er vermoeden van dat die rijwielen gestolen waren? Get.: Dat weet ik niet. Pres.: Dat heb je toch anders voor den Rechter-Commissaris verklaard. Get.: Ja, maar als ik voor den Rechter commissaris sta kan ik alles zeggen, nu sta ik echter onder eede. Pres.; Nou, dat is een mooie opvatting, je maakt hier wel een mooien indruk. De getuige vertelde verder nog, dat hij ge zegd had: ik heb 'n „zwijntje' voor je. De Officier vond dat de koopman uit deze uitdrukking wel op had kunnen maken dat de fietsen gestolen waren. Daar verdachte al 12 maal veroordeeld was, eischte de Officier 6 maanden gevangenis straf. De verdediger Mr. J. G. Bettink achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. Uitspraak 20 October. De Falkenstein op haar proeftocht Uitspraken van de Rechtbank. HAARLEM Donderdag. Pastoors opgelicht. Door een handige truc was een 59-jarige bankwerker uit Utrecht erin geslaagd een pastoor uit Bloemendaal voor vijf gulden op te lichten. Ook andere pastoors waren door hem op dergelijke wijze bedrogen. De Officier re- quireerde 1 Va jaar gevangenisstraf. Mevr. Mr E. A. J. Scheltema-Conradi drong op clemen tie aan. Door de Rechtbank werd de verd. tot 1 jaar en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld Een chique landlooper Een Amsterdammer maakte er zijn gewoon te van in eerste rangs hotels te gaan logeeren en dan te vertrekken zonder te betalen. Ver schillende bekende Amsterdamsche hotels wa ren hiervan de dupe geworden, evenals hote1 Duin en Daal te Bloemendaal. Drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd luidde de eisch van den Officier. De rechtbank ver oordeelde verdachte conform. WILDE BUSDIENST HAARLEM AMSTERDAM. N. Z. H. eischt stopzetting KORT GEDING VOOR DEN PRESIDENT DER AMST. RECHTBANK. Heden is voor den president der Arr. Recht bank mr. A. J. van Royen gepleit in een kort geding, aanhangig gemaakt door de Noord- Zuid-Holl. Tramweg Mij., tegen den wilden, busdienst „De Harde's Tours N.V." tusschen Amsterdam en Haarlem v.v. De Tramweg Maatschappij eischte in dit kort geding stopzetting van den busdienst met veroordeeling van de exploitanten tot be taling van schadevergoeding en tot betaling van een dwangsom voor elke eventueele over treding. Voor de Tramwegmaatschappij trad op mr. J. Deenik uit Haarlem en voor de Autobus onderneming mr. G. de Grooth uit Rotter dam. Mr. Deenik verwees naar het onlangs door denzelfden president in een kort geding ge wezen vonnis tegen de „Gooi-Express", waarin de president in principe de exploitant van dien wilden busdienst onrechtmatig heeft verklaard. Tusschen Amsterdam en Haarlem loopen op het oogenblik drie wilde buslijnen. Dit maakt dat de quaestie van de schade op het oogenblik wel anders ligt, dan toen de pre sident enkele weken geleden in het Gooi- Express-geschil zijn beslissing gaf, waarbij hij nl. geen dwangsom toestond. Immers thans is de schade direct aanwijsbaar en zeer groot. Pleiters cliënte heeft de laatste veertien da gen een berekening gemaakt, waarbij zij de bedrijfsresultaten van haar andere inter communale lijnen met die van Amsterdam Haarlem heeft vergeleken; terwijl die uitkom sten voor de andere lijnen vrijwel constant zijn in den laatsten tijd, zijn de uitkomsten van het traject AmsterdamHaarlem met f 153 per dag teruggeloopen. Pleiter wees op de ongelijke voorwaarden, waaronder deze concurrentiestrijd moet worden gevoerd. De geconcessionneerde tramlijn moet aan hooge eischen voldoen, terwijl de bus soms een dienst overslaat als er niet voldoende passa giers zijn of een groot aantal reizigers rus tig laat staan als de bus vol is. Op deze gronden verwacht pleiter, dat de president den busdienst niet slechts onrecht matig zal verklaren, maar ook de gevraagde schadevergoeding direct zal toekennen, daar het wachten op de latere uitspraak van de rechtbank te veel nieuwe schade zou brengen. Voor den bus-exploitant voerde mr. De Grooth aan, dat de bepalingen van de wet op de openbare middelen van vervoer en het R. A. P. onverbindend zijn; hij beriep zich hierbij op uitspraken van den president der rechtbank en kantonrechter te 's-Graven hage. Hij ging uit van de onverbindend heid van art. 2 van het Regl. Autovervoer per sonen, dat het stelsel van vergunningen voor busdiensten regelt. Nu heeft de Amsterdam sche rechtbank beslist, dat (de geldigheid van dit artikel van het R.A.P. geheel buiten be schouwing latend) de exploitatie van bus diensten zonder vergunning in elk geval ver boden is bij art. 1 van de wet op de open bare middelen van vervoer. Deze rechterlijke beslissing poogde Mr. De Grooth te weerleggen in een uitvoerig betoog, dat hierop neerkwam: Het R.A.P. heeft eigenlijk het vergunnings stelsel voor busdiensten geheel aan zich ge trokken, hierdoor is ajt. 1 van de wet op de openbare middelen van vervoer buiten wer king gesteld en dit wetsartikel herleeft niet plotseling, wanneer blijkt dat het R.A.P. zóó slecht is geredigeerd, dat het onverhinderd is. Hij concludeerde tot afwijzing der vorde ring. Mr. Deenik merkte op dat een wet slechts door een latere wet haar kracht kan verliezen. De wet op de openbare middelen van ver voer is nooit afgeschaft. Het R.A.P. dat een K.B. is, heeft nooit de wet buiten werking kunnen stellen. Overigens betoogde pleiter, dat wat er ook moge zijn van deze wettelijke bepalingen, het exploiteeren van dezen wilden busdienst een onrechtmatige daad is. Na een korte repliek van mr. de Grooth bepaalde de president de uitspraak op 11 Oc tober. Geen dienstplicht in vredestijd in Engeland. LONDEN, 6 October (Reuter-A.N.P.) Mi nister-president Chamberlain heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat in vredestijd geen dienstplicht of verplichte staatsdienst zal worden ingevoerd. H. O. V. 1813-1938. De solisten die aan de concerten medewerken. Wij hebben melding gemaakt van de drie feestconcerten, waarmede het seizoen geopend zal worden. Deze gaan vooraf aan de series. Hierin treden de volgende solisten op: de be roemde pianist Casadesus, de niet minder ver maarde cellist Pitaigorski, de van vroeger be kende Fransche zangeres Lotte Leonard, de te- gewoordig zeer op den voorgrond komende Zweedsche pianiste Steil Andersen, de Parijsche vioolkunstenares Yvionne As truc. het Ameri- kaansche zangduo Olovis en Steele, de Oosten- rijksche zangeres Dorothe Helmrich, de land- genooten Theo v. d. Pas. Karei de Jong, Felix de Nobel en Piet de Waardt, piano; Nap de Klyn, Jos. de Clercq, viool; Raephel Lanes en Johan de Nobel violoncel; Ankie van Wicke- voort Crommelin en Corry Bijster, zang, terwijl nog met andere solisten wordt onderhandeld. HAARLEM, 6 October. Ondertrouwd 6 October: R. Westrik en J. C. M. van Diggelen: P. M. Dieben en M. J. C. Ooms: J. Steinhorst en J. B. Immer; C. J. v. d. Glas en P. Boosman. Getrouwd 6 October: P. C. v. d. Helm en L. W. A. Kenter; A. J. Hermans en C. M. van Engelen; W. A. van Andel en L. C. Schijf; W. v. Honschooten en H. E. v. Alphen; J. C. Schaap en C. E. Adriaanse. Bevallen 5 October: T. A. C. v. d. Heide— Falkmann, d. Overleden 4 October: E. Stodelv. d. Meu- len, 67 j., Raadhuisplein; C. de LeeuwVer hagen. 54 j., Ted. v. Berkhoutstraat; 5 Octo ber: L„ 8 mnd„ z. v. M. A. Schipper, Wester straat; 3 October: W. Hoekstra, 75 j., Ripper*

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 16