Stiens-Bri i len Ochtendbeurs Amsterdam VRIJDAG 7 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 2 „Quo Vadis" of „De weg naar ongekende welvaart". De heer W. C. Sickesz, oprichter en bestuur der van de N.V. Hollandsch-Zwitsersche Cho coladefabriek „De Tjoklatfabriek" heeft een hoekje geschreven getiteld „Quo Vadis" of .De weg naar ongekende welvaart". In dit boekje heeft schrijver getracht op beknopte en toch voor een leder begrijpelijke wijze den weg aan te wijzen waardoor het mogelyk zal zijn de nog steeds in meerdere of mindere mate voortdurende wereldcrisis te doen ein digen en gelijktijdig het werkloozenvraagstuk op te lossen. Geen geringe opgave dus. De schrijver stelt zich voor dat een economisch goed gefun deerd herstelplan echter duurzaam tot wel vaart kan leiden. Dit plan wordt door den heer Sickesz in drie hoofdgroepen onderver deeld: Plan a: Het herstel van het normale be drijfsleven tot een vorm van gezonde hoog conjunctuur Dit zonder inmenging van regee- ringswege in het productieproces als zoodanig. Dit ook zonder kunstmiddelen, die economisch niet gerechtvaardigd zijn. Plan b. Wanneer, gelijk te verwachten is, en gelijk reeds in Amerika tijdens de hoog conjunctuur bewezen is, niet alle werkloozen door het bedrijfsleven opgenomen kunnen worden, dan komen aan de beurt (doch na drukkelijk pas dan) de openbare werken te algemeencn nutte. Doch niet tegen betaling van een karig loon als werkverschaffing. Neen, tegen vol loon, te betalen voor volwaardig werk. De kosten van dit alles zullen bestreden kunnen worden uit de rijk vloeiende belas tingen, welke een bedrijfsleven op hoogspan ning werkend, zal opleveren. Plan c. Treedt in werking, wanneer zou blijken, hetgeen eveneens alleszins te ver wachten is, dat na volledige in werking treding van de plannen a en b. er altijd nog werkloozen overblijven. Ook deze werkloozen vertegenwoordigen een productie-mogelijk heid, welke tot productie omgezet, even zoo veel welvaartsvermeerdering beteekent. De welvaartsvermeerdering nu kan ten goede komen aan de minst koopkrachtigen. Een productie- en distributie stelsel zal daartoe worden ingevoerd, geheel afwijkend van het huidige kapitalistische stelsel. De schrijver werkt dan Plan a verder uit door het benutten van 's werelds overvloedi- gen rijkdom. Dit is nu volgens den heer Sickesz mogelijk als het begrip „bezit" wordt vervangen door het begijp ..bruikleen", doch een bruikleen met tijdens het bruikleen „de rechten van den bezitter". Na afloop van de bruikleen-periode vervalt het bezit aan den Staat met als eenig doel ,De vernietiging". Op deze vernietiging van het oude product volgt dan automatisch „de aankoop van het nieuwe product", hetgeen weer de mogelijk heid tot produceeren ten gevolge heeft. Deze vernietiging van het halfverbruikte product nu, of beter gezegd het laten vernietigen, zal voortaan dus de taak zijn van den Staat ten behoeve van het productieproces en dus van de „welvaart". Ook de plannen b en c worden door den schrijver in zijn werk, dat uitgegeven wordt door de firma Holdert en Co. te Amsterdam, nader uitgewerkt. UIT DE TRAM GEVALLEN. Donderdagmiddag half vijf stond een 66- jarlge man op het achterbalcon van een tram, die in de richting Haarlem-Noord reed. Hij hield zich niet vast. In de bocht Jansweg— Kennemerplein viel hij van het balcon op straat, met het gevolg dat hij een gapende wond boven het rechteroog kreeg. Na door leden van den Ongevallendienst verbonden te zijn, werd hij per auto naar het Ziekenhuis St. Johannes de Deo vervoerd. Hij kon, na hier behandeld te zijn, weer naar huis gaan. VOORVORK GEBROKEN. Een vijftienjarige wielrijdster is Donderdag avond op den hoek Oranjestraat.Leidsche- vaart van haar fiets gevallen, doordat de voorvork brak. Zij bleef bewusteloos liggen. Door leden van den Ongevallendienst werd zij per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gast huis vervoerd, waar bleek dat zij een lichte hersenschudding en scliaafwondjes aan het hoofd had opgeloopen. ZONNESTRAAL"-LOTERIJ. De „Zonnestraal"-loterij, waarvan de trek king deze maand wordt gehouden, heeft f 10.500 aan prijzen, o.a. een landhuis, een Chevrolet, een zeilboot, twee motorrijwielen, waschmachines, stofzuigers, horloges, rijwielen, meubelen, enz. Prijs per lot f 0.25. Maandag, 10 October ko men drie „Zonnestraal"-propaganda-auto's nog éénmaal in Haarlem rijden om het publiek ge legenheid te geven loten te koopen. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Door den bisschop van Haarlem is benoemd: tot kapelaan te Haarlem (St. Liduina) den wel- eerw. heer J. Th. van Beek, die kapelaan was te Bennebroek, tot praeses der nieuwe afdee- ling van de St. .Tosephsgezellen Vereeniging te Beverwijk (O.L.Vr. van Goeden Raad): R. D. P. v. d. Pavordt, tot geestelijk adviseur van de R.-K. Midenstandsvereeniging te Santpoort: R. D. A. Goossens. van de R.-K. kruideniers- vereeniging, Haarl. Inkoopver. en de K.R.O. afd. Haarlem: R. D. J. Oudshoorn. KORPS MOTORDIENST Op 10 October a.s. zullen bij het korps wor den ingelijfd de dienstplichtigen van de lich ting 1938, 3e ploeg, 1939, le ploeg en de offi ciersopleiding 1938. GEZELSCHAP JAN MUSCH. Op Zaterdag 8 October a.s. geeft het Gezel schap Jan Musch in den Stadsschouwburg, Wil- sonsplein, Haarlem: „Speurhonden", vroolijk spel in 3 bedrijven van Roberts Rinehart. Dit spannende en amusante werk behaalde een wereldsucces, en werd in Londen meer dan 600 maal opgevoerd. In dit stuk treden op: Jan Musch. Elly van Stekelenburg, Lize van der Poll-Hamakers, Mary Musch-Smithuysen. Jaap van der Poll, Frits Bouwmeester, Adolphe Hamburger. Theo Vink. Ferd. Koolbergen en Hans van Dorp. De regie is verzorgd door Adolphe Ham burger. De décors zijn vervaardigd door de firma Van Doesburg. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING De leden van de afd. Haarlem der Ned. Na tuurhistorische Vereeniging maken Zondagmor gen 9 October een paddestoelen-excursie naar Vogelenzang onder leiding van den heer G. L. van Eyndhoven. Woensdagavond 12 October houdt de heer Jan P. Strijbos in ..De Kroon" een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: „Mijn erva ringen als vogelfotograaf." MILITAIRE STUKKEN GESTOLEN. Verd. wilde ze thuis bestudeert MILDE STRAF DOOR KRIJGSRAAD OPGELEGD. De 20-jarige H. W. M., gewoon dienstplich tig soldaat bij de eerste compagnie van de eer ste afdeelingschool luchtvaartafdeeling te Soes- terberg. moest voor het Hoog Militair Gerechts hof terecht staan wegens diefstal van militaire brochures, foto's concept-contracten en andere geheime stukken. Uit het onderzoek ter terecht zitting bleek, dat beklaagde ordonnans was op het bureau van het luchtvaartbedrijf te Soester- berg en wanneer hij geen ordonnans-diensten te verrichten had. was hem een archief-ka mertje in het gebouw van het luchtvaartbedrijf aangewezen. In dit archief-kamertje bevonden zich de be wuste stukken, welke M. heeft weggenomen en bij zijn meisje in Amersfoort onder den divan in een kartonnen doos verborgen. Hoewel dit feit uitermate ernstig is, heeft de krijgsraad beklaagde een betrekkelijk milde straf opgelegd, nl. 4 maanden en 18 dagen ge vangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis, welke hechtenis precies de opgelegde straf bedroeg, zoodat M. na het vonnis onmid dellijk in vrijheid werd gesteld. De auditeur-militair teekende van dit vonnis appèl aan. Verd. heeft, zoo bleek voor het Hoog Mili tair Gerechtshof, de stukken niet gestolen om ze aan derden te verkoopen, 'hetgeen het feit veel ernstiger zou maken. Zelfs ontkende hij ze zich te hebben willen toeëigenen. Beklaagde was zeer geïnteresseerd in vliegtuig- en motor- teehniek, doch in dienst kon hij zijn belang stelling niet bevredigen, daar hij meest corvee diensten kreeg. In het archief-kamertje ontdek te hij nu de genoemde stukken en die wekten zijn interesse. Omdat hij niet alles dadelijk be greep, nam hij ze mee naar het huis van zijn meisje om ze wat nader te bekijken. Hij had het plan ze later terug te leggen. Bovendien dacht hij, dat het maar afval was. dat hij mee nam. Verdediger mr. Vethake: „Waarom nam .je ook concept-contracten mee?" Beklaagde: „Daar stonden ook beschrijvin gen en teekeningen van vliegtuigen in". De advocaat-fiscaal wilde niet gelooven, dat beklaagde het plan had de stukken later terug te leggen. Niets in zijn houding duidt daarop. Het feit is zeer ernstig, beklaagde heeft de gelegen heid hem door zijn ambt geboden gebruik ge maakt om den diefstal te plegen. Beklaagde heeft blijk gegeven niet in militairen dienst thuis te hooren. Behalve dit feit is hij reeds tien maal disciplinair gestraft, Daarom eischte de advocaat-fiscaal bevestiging van de door den krijgraasd opgelegde straf en bovendien ontslag uit den militairen dienst zonder ont zetting van de bevoegdheid óm bij de gewapen de macht te dienen. Bedrijfsraad tuinbouwbedrijf Noord-Holland. In de jongste bijeeenkomst van den be drijfsraad voor het tuinbouwbedrijf in Noord- Holland zijn, na een bespreking van den gang van zaken betreffende de kinderbijslag regeling, verschillende besluiten genomen betreffende de eerste uitkeeringen uit het bij slagfonds. Met medewerking van de verschillende plaat selijke commissies en onder aanbeveling van de contracteerende organisaties blijkt de in ning van de bijdragen intusschen aanmer kelijk gevorderd.- Voor circa 1500 werkge vers konden de aanslagen reeds worden vast gesteld, welke gezamenlijk een bedrag van pl.m. f 14.000 beloopen. Inmiddels zijn de noodige maatregelen genomen opdat ten spoedigste de nog ontbrekende loonopga- ven in het bezit van het fondsbestuur zullen komen en ook daarover de aanslagen kunnen worden vastgesteld. Men acht het met de medewerking van de werkgevers mogelijk reeds in de eerste week van December a.s. een eerste uitbetaling van kinderbijslag te doen plaatsvinden. Zooals reglementair bepaald zal de uit kee ring, in twee termijnen geschieden. De uit keering van den eersten termijn is voorloopig vastgesteld op 25 cent per week en per recht hebbend kind, met uitzondering van de plaat sen, waar de bijdrage voor dit jaar op l1/» en 1 procent is bepaald en waarvoor de eerste uitkeering voorloopig 20 en 15 cent zal zijn. Na de eerste uitbetaling zal het mogelijk zijn tot definitieve vaststelling van de totale uitkeering voor 1938 over te gaan, waarna het nog toekomende middels de tweede uitbe taling aan de rechthebbenden zal worden ver strekt. Overeenkomstig het bepaalde in het regle ment. zal op de uitkeering van arbeiders, die op 1 December nog geen lid zijn van een der drie contracteerende landarbeidersbonden 10 procent in mindering worden 'gebracht voor administratiekosten. De berekening van de uitkeeringen zal ge schieden aan de hand van het aantal kinde ren op 1 December a.s. en naar den dienst tijd bij aangesloten werkgevers in het ka lenderjaar 1938. een en ander met inachtne ming van het daaromtrent bepaalde in het reglement. De eerste uitkeering zal slechts worden verstrekt aan personeel van die werkgevers, die- vóór de uitbetaling aan hun verplichtin gen hebben voldaan. Belanghebbenden zullen overigens tijdig nadere aanwijzingen omtrent een en ander ontvangen. De bedrijfsraad heeft tenslotte die maat regelen besproken, waardoor in gevallen van nalatigheid, de bijdragen van aangesloten werkgevers door toepassing van de daarvoor gestelde reglementaire bepalingen kunnen worden opgevorderd. De raad vertrouwt even wel op de medewerking van alle bedrijfsge- nooten te mogen rekenen en niet tot kracht dadige maatregelen genoodzaakt te worden. CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG. Het Comité Haarlem van de Centrale voor Werkloozenzorg schrijft ons: Jeugdige werkloozen van 1624 jaar weet je dat er gelegenheid bestaat om gedurende 8 weken een heerlijke vacantie te genieten m een der werkkampen der Centrale te midden van bosch en heide? Wil je hierover meer weten bezoek aan Maandagavond 10 Oct. a.s. om 8 uur de bijeen komst in het gebouw van den Chr. Besturen bond. Bakenessergracht 63, waar de heer Tja- dens. geestelijk verzorger in het kamp Gooi land jullie het een en ander over het kamp zal vertellen. Dien avond is er tevens gelegenheid om je voor deelneming aan het kamp van 18 Octo ber op te geven, bij den heer J. Eikerbout, Olivierstraat 10 Haarlem iederen avond tus- schen 6 en 7 uur. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan dj? Gein. Universiteit te Am sterdam voor de gezamenlijke tentamina in de natuurkundige vakken van het candidaatsexa- men geneeskunde eerste gedeelte: J. H. Augus tijn, D. H, Baarslag, J. Baggelaar, J. Bartels, J. D. W. Bleeker, mej. H. W. Bolkestein, J. Boom, G. Bordewijk, A. Geerlink, mej. A. M. Hofnane H, C. H. Ide, H. Karssen, A. Q. C. Klomp, K. C. Korff, S. Kroonenberg, F. H. Kuipers, C. Lan- gendonk, E. M. Lebesque, mej. H. Levie, K. K. Lie, F. J. van der Linden, B. te Linteloo. mej. Mesdag, W. F. B Minis, A S Noaoh, J F. Ny- man, P. Pinxter. D. S. v. d. Poel, C. van Proos dij. F. Sa es, P. Sehillemans, P. J. L. Scholte, J. M. Scholten. H. Ph. A. van Schouwen, mej. M. S. A. van Schijndel, A. Sikkel, J. Snijder, D. Spier, mej. S. Ta ets van Amerongen, mej. C. H. Ubbens. J. de Vries, C. F. v. d. Werff, C. v. Wie link, W. J. P. Wyermans, H. J. Zeydner, A. Reinders—Folmer. Geslaagd voor het candidaatsexamen rech ten de heer I. de C. Yohai. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het doctoraal rechten de heer P. A. Gunning, te Bloemendaal. DE A/V.R.O. OP STAP MET SNIP EN SNAP. In 't komende seizoen zal de A.VJt.O. met een zeer gevarieerd programma en attracties een bezoek brengen aan Haarlem en wel op Vrijdag 25 November in Zaterdag 26 Novem ber in de Gem. Concertzaal. De titel van de tournée luidt: De Avro op stap met Snip en Snap. Het worden gezellige avonden in revue stijl, met schrets, zang en dans. ONAFHANKELIJKE RELIGTEUSE GEMEENSCHAP. Maandagavond 10 October begint ds. A. R. de Jong uit Bussum een cursus over het Nieuwe Testament in gebouw „De Nijverheid" Jansstraat 85. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het bureau van Politie, Sme- destraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Bus inh. 10 L. olie, Politieposthuis Rijks straatweg, bruine dameshandschoenen, Miiller, Raamsingel 12; hondje (zwart). Warmer, Spoor wegstraat 22rood; beige regenjas, Aardema, Borneostraat 18; blauwe muts, Vrugt, Talma- straat 8; passer, politiebureau, Smedestraat; portemonnaie met inhoud, Molder, Schotersin gel 53, actetasch. inh. brood, Kesteloo, Papen- torenvest 46; vulpotlood, Latenstein, Schouw tjesplein 9: zak inh. cement, de Boer, Rijks straatweg 660. VOORBEURS TE AMSTERDAM Na het herstel dat de laatste dagen door het Britsche pond aan den dag werd gelegd, is het Engelsche ruilmiddel ten opzichte van den Amerikaanschen dollar thans weer den anderen kant uitgegaan. Hedenmorgen werd een bene- denwaartsche richting gevolgd. De bewegingen van de toonaangevende valtua's gaan feitelijk langs den Nederlandschen gulden heen, zoodat te Amsterdam de koersen der vreemde valu ta's in hoofdzaak een weerspiegeling geven van hetgeen zich elders afspeelt. Het pond sterling werd te Amsterdam hedenmorgen bij de opening op circa 8.83 geadviseerd, doch reeds spoedig werd belangrijk lager gehandeld en werd een prijs vernomen van 8.81 'A a 8.81 3/4. Nadien echter trad een verbetering in en wer den voornamelijk transacties afgesloten tegen circa 8.82. De Amerikaansche dollars werden ingezet op 1.83 3/4, doch daar het Nederlandsche egalisa tiefonds tot dezen prijs wederom als kooper wilde fungeeren, werd daardoor steun verleend en nadien werd hoofdzakelijk gehandeld tegen 1.83 3/4 a 1.83 13/16. Fransche francs lagen onbewogen en rangeer den tusschen 4.93 a 493M Belga's waren 31.06 a 31.09 met een disagio voor termijnbelga's van 10 cents voor 1 maand en 34 cents voor 3 maanden. Zwitsersche francs waren 41.87 a 41.91. Duit- sche marken golden 73.55 a 73.65. Voor Duitsch bankpapier en Duitsch zilvergeld bestond vraag, zoodat een belangrijke prijsverbetering kon worden geconstateerd. De biljetten werden he denmorgen tegen circa 33.en het zilver tegen circa 37 verhandeld. De niet-officieele vroegbeurs had een kalm voorkomen. De Amerikaansche fondsen werden in enkele gevallen iets lager genoteerd. De lo cale fondsen bewogen zich over het geheel ge nomen op het peil van gisteren. ENGLISH ASSOCIATION. Vrijdagavond 14 October a.s. zal in „De Kroon" voor de leden der afdeeling Haarlem van de English Association mrs. Chesterton een lezing houden over de onderwerp: „I lived in a slum" AANBESTEDING. Door den Rijkswaterstaat werd hedenmor gen te Haarlem aanbesteed het bouwen van een dienstwoning aan het Noord-Hollandsch Kanaal onder de gemeente Schoorl. De ra ming bedroeg f 4100. Het laagst werd inge schreven door J. Veuger te St.-Maartensbrug voor f 3980. VERZEKERINGSVOORW AARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING Zie vetgedrukte aanvulling onderaan gen d- eliike gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden: Artikel 1. Als verzekerden worden beschouwd alle per week, per maand en ot per kwartaal betalende geabonneerden, die aan de volgende vereisebten voldoen; a. gedurende minstens twee weken (in liet geval van maand- en Icwartaal- abonnés gedurcude een volle maand) als geabonneerde in de registers van dit blad zijn ingeschreven: b. den I8en vtrjaardag gepasseerd zijn en dan 60s ten verjaardag nog niet bereikt hebben: c. niet lijden aan ziekten ol gebreken, welke voor hen het gevaar voor onge vallen vergrooten. en volkomen het gebruik hebben van hunne ledematen Artikel 2. Onder ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt ver staan de uitsluitende en rechlstreekscht oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook tc water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan bet bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten af toegebracht geweld werd veroorzaakt met het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid Artikel 3. De uitkeenngen bedragen: 2000 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de voorwaarden) de eentge en rechtstreeksche oorzaak lange ongeschiktheid van den verzekerde, waaronder te verstaan de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel een voet en cén hand, boven den enkel of den pols, of onher stelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van bet ongeval en mits de verzekerde drie maanden na den datum waarop de levenslange ongeschiktheid nog in leven is: GULDEN, indien het ongeluk (vallende bii voorwaarden) de eenige en rechtstreekse!» c van den verzekerden geabonneerde, hetzij binnen driemaal 24 uren na het ongeval: 200 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rcchtstreeksche oorzaak is van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel, of van het onherstel baar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 10 dagen na den datum van het ongeval. Indien het ongeluk tvallende binnen de eenige en rcchtstreeksche oorzaak is den datum ven het ongeval: van beide leden van een duim van alle leden van een anderen vinge van één lid van een duim 400 n de leven: sak is van den dood liddellük of uiterlijk de ai von één ol tv e leden va van één of twee leden va 100 GULDEN 60 GULDEN 15 GULDEN 50 GULDEN 25 GULDEN 5 GULDEN van de voorwaarden) de ven een boven- en/of onderarm of een boven- en/ol onderbeen30 GULDEN vaneen pol.-15 GULDEN van een enkel -15 GULDEN terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op bet hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, tezamen nooit meer dan f 2000.— kunnen bedragen, onder bepiling, dat ingeval reeds bij bet plaats grijpen van een ongeluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing. scheuring, knelling, als anderszins, dit verhei met amputatie zal worden gelijkgesteld. Het verlies oi de breuk van vóór bat ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte lichzsmsdcelen geeft geen aanspraak op uitkeering. terwijl voor het ongeval reeds niet aanwezige liclioamsdevlen evenmin in aanmerking kunnen komen bij de berekening Van de totale uitkeering Heeft een ongeval het verlic. van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te vcrlecntn uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de geheele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeering, met dien ver stande. dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm o( -been tengevolge heeft, de uitkeering voor verlies zal worden verleend. Artikel 4. De uitkeenng ingeval van overlijden geschiedt aan de acht- genootc of bij ontstentenis daarvan aan da erfgenamen van den gedooden In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden, binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en bet persoonlijk letsel, en de oorzaak en bet gevolg daarvan bewezen zijn ten renoege der Directie van dit blad Artikel 3. Een uitkeenng zal niet verschuldigd zijn, indien de gevolgen bij art. 3 omschreven, direct of indirect veroorzaakt zijn: o. door eenige ziekte. Kwaal ol voorbescïnklhcid van den verzekerde: b. door eenige heelkundige operatie ol door uitputting als gevolg daarvan atio noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd is): t door door i ene bevalling ol zwangerschap, ook ol mocht de dood verhaast voor alle betalende abonnés van HAARLEM'S DAGBLAD Het verdwijnen, verdrinken ol dobr gas ot gassen verslikken van den vcr- tckerde, wordt, onverminderd het hiervoor in dit artikel bepaalde, ten opzichte zon deze verzekering aangemerkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid, )f grove onvoorzichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van dit blad het bewijs vnn het tegendeel wordt bijgebracht. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeluk veroor zaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding van personen of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné in staat van krankzinnigheid of ver standsverbijstering zal raken of zicb buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij vsn eene Europeesche haven noar een andere Europecscbe haven reist in een schip met vast dek in tijd san vrede) of indien hij zich in krijgsdienst te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van dit blad te betalen of deze courant ophoudt tc verschij nen, of de Directie van dit blad de verzekering doet eindigen, alsdan deze ver- :ekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich met de be tiding. het verwerken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitro glycerine. dynamiet, naphu. acelyleengas of andere licht-ontplofbare of licht- ivlambare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. geldt deze verzekering voor mijnwerkers acrobaten, eircuirijdera Zcevisschers. zeevarenden van beroep en personen van den Loodsdienst zijn. in afwijking van het hiervoor sub f. te dien aanzien bepaalde, ook aan boord verzekerd, tenzij het ongeval den dood tengevolge heeft. Op uitkeering bij overlijden kan voor ben uilsluitend aanspraak gemaakt worden, indien het ongeval, dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had s ergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van dit blad zou hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde on geluk getroffen. Ingeval bij eenzelfde ongeval meerdere personen mochten worden getroffen i aanspraak maken op uitkeering. zal in het geheel voor nlle getroffenen tcza- en nimmer meer dan maximaal ƒ2000.worden uitgekeerd te verdoelen ïar evenredigheid van het aantal getroffenen en den aard van het door hen geleden letsel. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen in een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking t elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten in ..Ie gevallen nlle bijzonderheden daaromtrent en omtrent liet bekomen letsel zoo smedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie von dit blad. en indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur nn het ongeluk is geschied, zal geenerlei uitkeering verschuldigd zijn. Indien de getroffenp zeevarende, in den zin van het vorige artikel, is, moet de kennisgeving geschieden binnen drie dogen na de aankomst vnn den ge- roffene aan den wal. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp von een bevoegd genees kundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafgebroken i te volgen totdat hij volkomen hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer van dit blad toegestaan worden den getroffene te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs geéischt kan worden en dit blad heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekkea als het noodig acht. Elk bewiis hetwelk de Directie van dit blad van tijd tot tiji zou kunnen eischen betreflende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat biertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd. gegeven moeten worden. 'al van eenig ongeluk met doodetijken afloop moet hiervan aan de Di- an dit blad schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meer der in dit artikel genoemde verplichtingen, il eike aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen ni overlegging van het nauwkeurig door hem en den beliandelcnden geneesheer ingevulde aanvrage-formulier tot uitkeering. en ingeval van over lijden. van de doodsacte. kan de belanghebbende aanspraak maken op de be handeling zijner vordenng. De overgelegde stukken blijven het eigendom van dit blad. De kosten der geêischte verklaringen komen ten laste van dengeno die de uitkeering aanvraagt- Aile bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn. zullen be taalbaar zijn ten kantore van dit blad. slechts na ontvangst van een door de(n) rechthebbende(n) geteekende guitantie. terwijl de verzekering bij uitbetaling ;n bedrag van meer dan tweehonderd gulden zal vervallen, i geen som. die verschuldigd is, zal interest betaald worden, ook niet in gevallen, waarin die andera volgens de wet verachuldigd zou zijn, terwijl do verplichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat het is toegestaan geworden, is ingevorderd. Artikel 1. Alle geschillen uit de voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden dooi drie scheidslieden. Ncderlonders. bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der dne scheidslieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Artikel 8. Bezworing en vervreemding von de rechten, voor een ge abonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ontvangbewijs vnn den verzekerde of, bij overlijden, van de echtgenoote of erfgenamen von den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Met hel oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde, moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spocdigi'e opgave doen oan de Directie van dit blad. Artikel 9. Als ebonne in den zin dezer verzekering wordt beschouwd liet hoofd van het gezin of de samenwoning (als omschreven in art. I van liet Besluit Bevolkingsboekhouding, Stbl. 1936 No. 342. belioorende bij de Wet op de Bevolkingsregisters), tenzij voordat het ongeval plaats greep, ten ander lid van het gezin of de samenwoning, mill aan hetzelfde ndres woonachtig, is aangewezen bij schriftelijk verzoek aan de administratie van dit blad. Artikel 10. De Directie van dit blad zal te allen tijde het recht hebben, deze vertekering to doen eindigen of wijzigingen in de voorwaarden daarvan aan te brengen, welke beéindiging of wijziging door het enkele fat der aan kondiging in dit blad van kracht zal worden. „....asteek, oi terwijl de verzekerde onder den invloed van o\ prikkeling ol somnambulisme was of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor zich zeiven e. door zelfverminking, zelfmoord ot poging daartoe, hetzij willekeurig niet. onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was: f. in duel. of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden of Lij vlieg- of luchtvaarttochlen. dan wel bij plezierreizen buitenslands of bij baden, zwemmen, automobielrijden of motorwielriidcn, of boord van een «chip hetzij op binnenwateren, hetzij buitengaats: g. door grove mistigheid of grove onvoorzichtigheid of door vechten, of aanvsJlen tegen Hen persoon van verzekerde of in buitenlandschen log f binnenlandsche onlusten. De abonnés van het Geïllustreerd Zondagsblad van dit blad zijn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAV Bank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van dit blad verkrijgbaar. De uit' keeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslangt ongeschiktheid f2000.Overlijden f600.Verlies van hand, voet of oog f400.Duim of Wijsvinger f75.Elke andere vinger f30. Bij spoor- of tramongeval, etc.. worden de uitkeeringen: b'j overlijden f 1000.bij invaliditeit 3000. Door deze publicatie zij" die vroeger gepubliceerde verzekeringsvoorivaarden vervallen. ZITTEN GOED GIERSTR. 27 L. ALLE Z.FONDSEN (Adv tngez. Med.) De Bilt voorspelt: Krachtigen tijdelijk stormachtigen later afnemenden Zuidwesteiijken tot Weste lijken wind. aanvankelijk betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later opklarend met regen- of wellicht hagelbuien, aanvankelijk zelfde tempe ratuur, later iets kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 768.1 m.M. te Weenen. Laagste 722.6 m.M. te Seydisfjord. De gisteren gemelde Oceaan-depressie trok met groote snelheid ongeveer langs den zestig sten breedtegraad en ligt thans met een die pe kern bij Schotland. De dalingen van den luchtdruk aan de oostzijde deden reeds gister middag in Ierland en gisteravond in Enge land de barometer veranderingen van stijgen in dalingen overgaan. Hedenmorgen steeg de luchtdruk nog in Zweden en in het Oosten van Centraal Europa en daalde op het Zui delijk deel der Noorsche kust en in het ge heele westen tot in midden-Engeland. Ook op IJsland is de luchtdruk sterk dalende. De wind kromp in onze omgeving tot Zuid-west en Zuid en in de bovenlucht valt een sterke stijging van de temperatuur te constateeren. Ook de Alpenstations melden betrekkelijk hooge temperaturen en zeer geringe vochtig heid en een wolkendek onder de toppen. Uit het westen naderen echter opnieuw po laire luchtmassa's. De begrenzing dezer nieuwe luchtmassa's lag hedenmorgen over de Schotsche hooglanden, over Wales en het Ka naal van Bistol en beweegt zich snel naar net Oosten. Het is te verwachten, dat de wind in den loop van den dag uit Zuid-Zuidwest blijft en nog in kracht zal toenemen, waarbij de lucht betrokken blijft en regen waarschijnlijk is. Later gaat de wmd naar West om en her neemt het weer het buiige karakter. BAROMETERSTAND Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 761 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 1.23 uur; n.m. 13.41 uur. Strand berijdbaar van 6.3011,45 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Is 't Uoud 6$ nat Hote*i van „di Spaacnestad" Tel. 14164 - 13904 (Adv. Ingez. Med.) Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11,25 uur. Kon Olie 347%—9. Amst. Rubber 242. Philips 2489. AKU 45. Kon. Nedè Stoomboot Mij. 124. Beth. Steel 46l/s—13/16. U. S. Steel 46%—11/16. Anaconda 27 3/48 3/16. Shell 12 1/16—1/8. Tidewater Ass. Oil 10 3/8. United St.-Leather 34 5/8. General Motors 38 1/8. North American Rayon 19%. Southern Pacific 5 3/161/4. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur, Londen 8,83. Berlijn 73.60. Parijs 4.93 1/4. Brussel 31.05. Zwitserland 41.89 New-York 1,83 3/4. 12.— uur Londen 8,82. Berlijn 73.60. Parijs 4.93 Brussel 31.07. Zwitserland 41.89 Kopenhagen 39.45. Stockholm 45.55. New-York 1,83 13/16 Oslo 44.43. Praag 6.35. Italië: Vrije lire 9.75. Reislire 8.75. Bankpapier 7.15 GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped, Kraane Nijlstraat 17; Roeiboot, Erades. Kedoestraat 6; Bak van een bascule, de Geus, Dunklerstraat 26; Schoolétui met inhoud, Kuiper, Kleverlaan 74. Duitsche her dershond, Asyl Ridderstraat 11; Motorhand schoenen, Uitermarkt, Edisonstraat 11; Arm bandhorloge, Koster. Tafelbergstraat 9; da- mesportemonnaie met inhoud, Goinga, Ramp laan 87; Rijwielbelastingmerk, de Graaf, Pa trimoniumstraat 31: Achterschot van vracht auto, Mollema, Potgieterstraat 2; Springtouw, van Strien, Leidsche Zijstraat 11; Rol tee keningen. Ako, Kiosk Tempeliersstraat; Zweep Hopmans, Pladellastraat 22. VOETBAL. DE TOESTAND VAN SMIT. Wij vernemen, dat de toestand van den Haarlem-speler Smit. die nog in het Zieken huis St. Johannes de Deo verpleegd wordt, bevredigend is. Hij kan misschien de vol gende week al naar huis terug keeren.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2