H. Hwekketom Telefoon 135^5 E: NIEUWE GRACHT 98 BÉ De wilde Zwanen H.D.-V ertelliog SHELL-SERVICE KRUSCHENSALTS [VRIJDAG 7 OCTOBER 1938 HA ARTJ EM'S DAGBEAD 4 Vaste Commissie voor Uitbreidings plannen. Werk der Commissie breidt zich steeds uit. Aan het verslag van de werkzaamheden dei Vaste Commissie voor Uitbreidingsplannen in Noord-Holland over het tijdvak van 1 April 1937 tot 1 April 1938 is het volgende ontleend. Ook dit jaar gaf een uitbreiding van het werk der Commissie te zien. Het aantal van Ged. Staten en van of na mens gemeentebesturen om advies of ter be handeling ontvangen uitbreidingsplannen en stukken, alsook het aantal aan hen uitge brachte adviezen nam weder toe. Het aantal gemeenten, waarover de commissie haar ste- öebouwkundige zorgen had uit te strekken, was belangrijk grooter dan vorige jaren. Daarbij ging tevens de samenhang tusschen plannen van aangrenzende gemeenten meer en meer aandacht vragen. Voorts getuigde een grooter aantal van an deren ontvangen verzoeken om advies van een groeiende neiging tot samenwerking en stre ven om de belangen in hun onderling verband te zien. Daarnaast werd voldaan aan een, vergele ken bij vorige jaren sterk toegenomen aantal onderhandsche verzoeken om advies over gevallen van ondergeschikte stedebouwkun- dige beteekenis, zooals bouwaanvragen (in verband met de toepassing van artikel 6. lid 4 of 5 der Woningwet), raadsbesluiten betref fende uitvoering van uitbreidingsplannen, grond transacties enz. Aan het verzoek van Ged. Staten om advies over de wenschelijkheid van een streekplan voor Kennemerland-Zuid moest eveneens op 1 April nog worden voldaan. Door de Commissie van Overleg voor de We gen werd bij een bespreking met den Rijks waterstaat met de Commissie en de Streek plancommissie IJmond-Noord overleg ge pleegd over het voor den rijksweg Beverwijk- Alkmaar in de verdere toekomst te kiezen tracé, waarna de Commissie haar standpunt nog verduidelijkte in een schriftelijke uiteen zetting van haar overwegingen met enkele kaarten, die zij ook toezond aan den Hoofd ingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat. De Commissie vestigde de aandacht van Ged.Staten op een aantal leemten in de bouw verordeningen van de meeste Noordhollancl- sche gemeenten en op de daarvan reeds on dervonden en nog te verwachten nadeelige gevolgen voor de stedebouwkundige ontwik keling dezer gemeenten en gaf in overweging in verband daarmede wijziging en aanvulling van enkele artikelen te bevorderen. Herziening Uitbreidingsplan Bloemendaal. Van Ged. Staten ontving de Commissie om advies de in de vorige verslagperiode als ont werp behandelde partieele wijziging van het uitbreidingsplan Rijnegom en Oosterduin, be treffende le: verbetering van het tracé van het op Bloemendaalsch gebied loopende deel van den zuidelijken ringweg om Haarlem; 2e. verbetering van de kruising Zandvoorterweg— Oosterduinlaan en wijziging der bebouwings dichtheid langs de noordzijde van den Zand voorterweg; 3e. ondergeschikte wijzigingen in de bebouwing, Hoewel de Commissie deze herziening, waar van sub. 1 op haar initiatief was aangebracht en sub 3 haar instemming had, een verbetering achtte, had zij bezwaren tegen de te geringe breedte en het profiel van den ringweg en tegen de aan Burgemeester en Wethouders ge geven afwijkingsbevoegdheid, terwijl de sub 2 bedoelde verbetering haars inziens onvoldoen de was en behoorde te worden bezien ook in verband met de overzijde van den Zandvoor terweg, zoodat zij beter buiten de goedkeuring ware te laten. Nadat op verzoek van Ged. Staten de afwij kingsbevoegdheid van B. en W. was beperkt en WIE SLIPPEN WIL WEREN, Laat zijn banden ADERISEEREN. ABSOLUUT SLIP-VRIJ. A'damschevaart 322 - Tel. 16773 (Adv. Ingez. Medj verandering in het profiel van den ringweg was aangebracht, werd de onderhavige her ziening goedgekeurd, onder mededeeling, dat de kruising van Zandvoorterweg en Ooster- duinlaan aesthetisch nog onvoldoende is uit gewerkt. Vóór alles te Bloemendaal badgelegenheid noodig. Met B. en W. had een bespreking plaats over een door het College om advies toegezonden ontwerp-uitbreidingsplan voor den kop van den Zeeweg. Hoewel de Commissie dit ontwerp beter achtte dan de vroeger behandelde ontwerpen voor deze terreinen en mét het gemeentebe stuur het scheppen van een goede badgelegen heid aan den kop van den Zeeweg wenschelijk achtte, had zij vele en principieele bezwaren tegen den tweeslachtigen opzet en tegen de detailleering van dit ontwerp. Zij raadde het gemeentebestuur de bebouwing zooveel mo gelijk te beperken en niet als het ware een nieuwe badplaats te scheppen, doch vóór alles te zorgen voor een aantrekkelijke badgelegen heid. Met hoofdopzet en indeeling van het even eens door B. en W. toegezonden ontwerp-uit breidingsplan voor de gronden langs den Zee weg kon de Commissie zich over het geheel vereenigen, hoewel zij het zeer betreurde, dat geheel onbebouwd laten van de gemeentelijke gronden langs den Zeeweg niet mogelijk werd geacht. Wel raadde zij nog tot eenige beper king. Door den Inspecteur voor de Volkshuisves ting werd de Commissie op de hoogte gesteld van een ontworpen regeling van de bebouwing langs den Zeeweg nabij den Watertoren, welke regeling, hoewel zij feitelijk een uitbreidings plan is, wegens den uitzonderlijk grooten om vang van de „bebouwde kom" volgens de Wo ningwet, waartoe in Bloemendaal ook vele onbebouwde gronden zijn gerekend, formeel krachtens artikel 43 der Woningwet moest ge schieden en daarom niet aan de Commissie om advies werd toegezonden. OVERIJSELSCHE-GELD.-DRENTSCHE VER. „DE OOSTHOEK". De Overijselsche-Geldersche-Drentsche Ver- eeniging ..De Oosthoek" organiseert Zaterdag avond 8 October in een zaal van rest. Brink- mann. Groote Markt, een gezellige bijeen komst. De heer Schoenmaker zal een lezing houden met lichtbeelden over het onderwerp: ..Een reis naar en door Indië (Java)". Na afloop bal tot 2 uur onder leiding van den beer W. Leusink. ARROND. RECHTBANK. Diefstal van een fiets. Een 39-jarige los werkman uit Haarlem had op den avond van den 20en Juli wat meer gedronken dan goed voor hem was. Tegen 12 uur verliet hij 't café waar hij ettelijke borrels had geconsumeerd en nam toen een verkeerde fiets mee. Nu was hem ten laste gelegd, dat hij dit rijwiel had gestolen, hetgeen hij echter hardnekkig ontkende. Met een stortvloed van woprden zette hij uiteen dat het een vergissing geweest was en niets anders. Door twee agenten was verdachte in dien be- wusten nacht aangehouden wegens een ander feit. De agenten hadden niets van kennelijke dronkenschap gemerkt. Wel was verd. eenigs- zins onder den invloed geweest. Een 42-jarige vischkoopman zeide dat hij een fiets van verd. had geleend doch deze later weer voor het café had gezet. De vrouw aan wie de fiets toebe hoorde had haar toen weggehaald zonder dat verd. er iets van wist. De Officier achtte het wettig en overtuigend bewijs echter geleverd en vroeg mede in ver band met het feit, dat de verdachte reeds 15 maal veroordeeld was een gevangenisstraf van 8 maanden. De verdediger mr. H. O. Drilsma, achtte het bewijs niet geleverd. Spreker con cludeerde dan ook tot vrijspraak. Uitspraak 20 October. HOOFD STEMBUREAU Bij Koninklijk Besluit van 4 October 1938 is benoemd tot plaatsvervangend lid van het hoofdstembureau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer in den Kieskring II in de vacature K. Brants, de heer J. J. Wallen, arts bij de arbeidsinspectie te Haarlem. A CONTANT PRIJZEN en toch vanaf 1.— per week. Dat vindt U alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTRAAT 19 C. naast Slager's Verfhandel. - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. Medj Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pijn, spit, jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- oraanen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en aidoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. Ingez. Med.) Dansles LAATSTE WEEK VOOR INSCHRIJVING (Adv. Ingez. Med.) Overtreding van de Vleesch- keuringswet? Haarlemsche slager in hooger beroep. Een Haarlemsche slager was door den Kan tonrechter veroordeeld wegens overtreding van de vleeschkeuringswet. De slager nam echter met het vonnis geen genoegen en ging in hoo ger beroep. Het betrof een partij van V/2 K.G. kalfsvleesch die niet van de vereischte stempels der gemeente Haarlem was voorzien. Een keurmeester die de overtreding gecon stateerd had, had gezien dat de vereischte stempels ontbraken, Verdachte is zeer lastig en veroorzaakt de ambtenaren bijzonder veel moeilijkheden. We hebben hem eerst altijd als een zenuwpatiënt beschouwd, zoo vertelde de getuige, maar thans gelooven wij, dat hij alleen maar bijzonder brutaal is. Zijn optreden is uiterst onsympa thiek. De Officier eischte bevestiging van het von nis van den kantonrechter alleen wilde hij de straf veranderen in drie weken hechtenis. De raadsman, mr. H. J. Pot was van meening dat verd. wel degelijk een ernstige zenuwpa tiënt is. Hij heeft voortdurend driftaanvallen en wordt nu ook door een dokter behandeld. Het vleesch was goedgekeurd, alleen meende men te constateeren dat de tempels niet uit Haarlem afkomstig waren. Het is echter niet doenlijk om op elk stukje vleesch een volledigen stempel te houden. Spreker drong, mede in verband met de ge ringe hoeveelheid, op ee nlichtere straf aan. Nederlandsche bloembollen kweekers geven uiting aan hun dankbaarheid. Bloembollenbeplanting- voor de regeerings- gebouwen der vier naties. Men schrijft ons: Het Nederlandsche bloembollenbedrijf, dat na dagen van angstige spanning of een oor log in Europa zou uitbreken, zich sterk opge lucht gevoelt nu de vertegenwoordigers der betrokken naties in de te München gehouden conferentie een oplossing hebben gevonden, heeft zijn dankbaarheid voor het behoud van den vrede daadwerkelijk tot uiting willen brengen. Het heeft gemeend, dit niet beter te kunnen doen dan door aan de regeeringen, die tot een vreedzame oplossing hebben bij gedragen, een beplanting met Nederlandsche bloembollen voor de regeeringsgebouwen aan te bieden. Dezer dagen is door het Centraal Bloembol len Comité namens het geheele Nederland sche bloembollenvak telegrafisch aan de be trokken regeeringen de dankbaarheid voor het behoud van den vrede tot uiting gebracht en is een bloembollenbeplanting voor de om geving der regeeringsgebouwen aangeboden. Er is nader overleg gevraagd om de uitvoe ring van dit plan zoo goed mogelijk te waar borgen en op deze wijze deze beplanting in derdaad te maken tot een uiting van de daar mee uitgedrukte gevoelens der Nederlandsche bloembollenkweekers. Copyright P. I B. Bo» 6 Copenhagen Ik hoop maar, dat ik droomen zal, hoe ik m'n broers kan ver- II zij eerst haar gebedje had opgezegd. Toen zij eenmaal goed sliep, lossen van de betoovering. Met die gedachte sliep Elize in, nadat droomde zij, dat ze wederom hoog in de lucht vloog, op weg naar het luchtkasteel van de fee Morgana. De fee kwam haar zelfs tegemoet. Zij was nu gekleed in een prachtig en glanzend gewaad. Maar toch zag Elize iets bekend3 aan haar. Even dacht zij ingespannen na entoen had zjj het. De fee leek wel wat op het oude vrouwtje, dat Elize in het bosch ontmoet had, dat haar bessen had gegeven en haar van de zwa nen, met kronen op het hoofd, verteld had. De fee begon te spre ken. „Elize, je broers kunnen verlost worden, maar daarvoor zijn moed en uithoudingsvermogen noodig. De zee is stellig zachter dan de blanke huid van jouw handen. Toch vervormt zij de hardste steenen. Pijn voelt de zee niet en zeker niet den pijn, die jouw teere vingers te doorstaan zullen hebben. Kijk maar eens goed naar hetgeen ik in m'n handen heb. Zie je wel, wat dit is? Een brandnetel. Van deze brandnetels groeien er zeer veel om het hol in den II „Kijk", ging de fee nu weer verder, „de brandnetels die rond het berg waar je nu woont Nu moet je goed luisteren, tenminste als hol groeien, waar jullie een schuilplaats hebben gevonden en dc je de betoovering werkeRjk wilt verbreken." Elize knikte haastig I brandnetels, die op de graven der kerkhoven groeien, zijn te ge bruiken. Dat moet je goed onthouden I" (Wordt vervolgd De Onzichtbare door JAAP STIGTER. R zaten drie menschen in de zaal. Drie menschen, waarvan er twee noten kraakten en de derde met een stuk papier frommelde. De directeur van het Alvan-theater keek door een spleet, van het tooneel-gordijn en zei met galgenhumor: „Iets drukker, dan gisteravond." Toen stak hij zijn laatste sigaar op en liep met korte, nijdige passen naar zijn kantoor. Dit was eigenlijk niets meer, dan een nietig kamertje, dat nagenoeg geheel opgevuld werd door een schrijfbureau. De muren waren kaal slechts naast het raam hing een affiche met zwarte letters: „Ramona". Een danseres gleed in gracieuze houding langs twee palmboomen. Ben Alcox, de directeur, keek er langen tyd naar en zuchtte. „Jatoen! Dat was nog eens een tijd. Iedere avond een volle zaal. Maar nuer komt niemand meer Hij nam zijn hoornbril af en veegde om slachtig de glazen schoon. Waarna hij het volgende monoloog afstak af en toe zichzelf onderbrekend met een hevigen vuistslag op het bureaublad: „Klas siek moet je spelen, hebben zij mij gezegd. Goed, ik speelde klassiek. Een prachtig Grieksch stuk..... hoe heette het ook weer? Enfin, doet er niet toe. Ik engageerde James Han, Elisabeth Syvagnabekende spelers zou ik zoo denken. Alles kostte handen met geld. De requisietenenfin, het werd iets geweldigs. De bezoekers in de zaal kon je weer tellen. Modern, modern moet je spelen, hoor de ik hierna. Goed, ik speelde modern. Het hielp niets. Ik heb van alles gedaan. Pas geleden kwam Frank met een schit terend ideeik moest Peer Gynt spelen. Te duur, te moeilijk, zei ik. Wij hebben maar een klein theater, beschikken over krachten met matige capaciteitenlaten wij nu vooral niet te hoog gaan grijpen. Enfin, toen zei Frank, dat ik wel een goede kracht had. Die zou best de hoofdrol kunnen vervullen. Ik heb hem geen ongelijk gegevenGustav Uiig is tenslotte een vrij begaafd acteur. Ik heb weer den moed gevonden, het te probeeren. Repetities, nog eens repetities en het laatste geld eraan gewaagd. Het éclatante succes van hedenavond: „Drie menschen!" Alcox gaf zoo'n klap op het bureaublad, dat de inktkoker een salto mortale maakte en herhaalde luid: „Drie menschen!" „Dat is niet juist, „klonk een stem, „het zijn er inmiddels twaalf geworden." Het was Gustav Illig, die onverwachts bin nen trad. Op zijn mager, scherp gezicht lag een sobere uitdrukking. „Zoo.zijn het er twaalf.gefeliciteerd hoor. Van harte", verwelkomde de directeur hem. „Last u de voorstelling af", zei Uiig, „geeft u de menschen aan de kassa hun geld terug." De directeur zweeg even. Hierna riep hij uit: „Watneen, dat nooit! Er zal ge speeld worden! Wij geven geen cent terug, die wij binnen hebben. De schade is toch al groot genoeg „En ons salaris?" vroeg Uiig koud. „Salaris, salaris," stoof Alcox op, „dat heb ik voorloopig niet voor jullie.... man, heb ik salaris? Je moet ook wat voor een ander over hebben „Dan speel ik niet." Het werd op beslisten toon gezegd. Alcox zei langen tijd niets. Waarna hij met kalme stem opmerkte: „Maak nu geen grapjes. Jij speelt. Dat salaris komt nog wel eens. Er zitten al twaalf men schen in de zaalhoud daar ernstig re kening mee „Wat heb ik met die twaalf menschen te maken! Ik wil mijn geldmeer niet." „Geld, geld," riep Alcox uit, „ik heb het niet. Maar ik zeg je: zoo gauw als „Ja, houdt maar op. Ik weet, wat u zeggen wilt. Maar ik weiger te spelen en daar blijft het bij En daar bleef het inderdaad bij. Alcox deed alles, om Uiig te bewegen, voor de twaalf nieuwsgierige toeschouwers in de huid van Peer Gynt te kruipen. Hij sloeg met zijn vuisten een waren mitrailleur-roffel op het bureaublad, hij dreigde, smeekte, schreeuwde, begon zachtjes te spreken fluisterde, zwaaide met een groot boek, dat hij met een knal neerwierp. Maar Uiig bleef den ander met een min achtend lachje aankijken en ging ineens, zonder een woord te zeggen, het vertrek uit. Als een gebroken man bleef Alcox achter. „Mijn Peer Gynt", jammerde hij, „en mijn. twaalf toeschouwersmaar welke dwaas gaat er geld aan de kassa terug betalen, als hij aan den vooravond van een faillissement staat? Er moet gespeeld wordenzelfs, ja,al zat er maar één man in de zaal Dien avond zagen een dozijn menschen in het kleine, slecht verlichte Alvan-theater heel wat merkwaardigs. Er werd namelijk Peer Gynt voor het voetlicht gebracht zonder Peer Gynt. De spelers deden precies alsof hij er was, spraken tegen hemmaar de hoofdfiguur bleef onzichtbaar Het stuk werd er wat onsamenhangend door en den draad was slechts zeer moeilijk te volgen. Het publiek volgde een en ander met sterk gerimpeld voorhoofd. Toen het gor dijn viel, verlieten zij hoofdschuddend de zaal In de couranten verschenen verschillende artikeltjes: „Peer Gynt, de onzichtbare", „Een tooneelfiguur in rook opgelost", enz. De volgende avond zat het Alvan-theater tot den nok toe vol. Iedereen wilde dat zien. Een half uur voor de voorstelling was alles reeds uitverkocht. 24 weken heeft directeur Alcox „Peer Gynt. de afwezige" gespeeld. Thans blijft het theater voorloopig geslo ten. Het zal namelijk geheel in modernen geest herbouwd worden (Auteursrecht voorbehouden. Nadruk ver boden). PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE ON ZATERDAG 8 OCTOBER 1938. Progr. I. Hilversum II. Progr. II. Hilversum I. Progr. III. Keulen 8.00. Pauze 9.20—9.50. Parijs Radio 9.50. Diversen 12.0512.20. Ned. Brussel 12.20. Keulen 1.30. Pauze 2.502.55. Fransch Brussel 2.55 Keulen 3.20. Diversen 5.206.20. London Regional 6.20. Fransch Brussel 6.35. Keulen 7.20. Weenen of diversen 7.30. Keulen 9.20. Parijs Radio 11.20. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00 Diversen 9.20 10.35. London Regional 10.35. Droitwich 12 20. Boedapest of diversen 9.45 Ned. Brussel 10.20. Boedapest pl.m. 10.30. London Regional pl.m. 10.50. Droitwich 11.30. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekprogramma, 8.0012.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6