j OLD FINISHED KRONEN THIJS IJS EN DE TOOVERPIJP succes ■Jj bij hoofdpijn! „INTIMA", KRUISSTR. 42 Garage „Americain", Spaarne96, Tel. 21502 Rubriek voor Vragen VRIJDAG 7 OCTOBER 1938 H'A'ASEEM'S DAGBDAD 5 De loterij van Brederode-Duin. Trekking in het Gem. Concertgebouw. Gisteravond had in het Gem. Concertge bouw de trekking plaats van de loterij geor ganiseerd door de vereeniging tot bestrijding der tuberculose en „Brecerode-Duin". De eerste tien prijzen vielen als volgt; 1. Luxe auto no. 6544. 2. Zeiljacht no. 15419. 3. Luxe Salongarnituur no. 13261. 4. 14 daagsche reis naar Arosa no. 1751. 5. Tandem no. 2464. 6. Fiets no. 5574. 7. Fiets no. 11966. 8. Prismakijker no. 4690. 9. Boekenkastje no. 3558. 10. Cassette Gerozilver no. 15079. Omstreeks 8 uur werd met de trekking be gonnen. De penningmeester van de vereeni ging Jhr. F. Teding van Berkhout Jr. sprak eerst nog een inleidend woord tot het publiek, dat de zaal tot in den nok vulde. Het speet spr. dat niet alle loten verkocht waren, in weerwil van het feit dat de inspanning, die men zich voor den verkoop getroost heeft, dit jaar nog grooter is geweest dan vorige jaren. De oorlogsdreiging heeft den gang van zaken ongetwijfeld ongunstig beïnvloed, want gedu rende de week van internationale hoogspan ning werd geen lot geplaatst. Tengevolge hier van zal de vereeniging dit keer ongeveer f 1000 minder ontvangen dan vorige keeren. Spr. hoopte dat er niet veel prijzen op de duizend loten zouden vallen, die nog in het bezit der vereeniging waren. Den volijverigen administrateur der veree niging, den heer G. van Waard, zoomede no taris J. Wildschut, alle dames en heeren medewerkenden en het muziekcorps van de Posterijen, dat in optocht door de stad was getrokken en ook den avond met verscheidene vroolijke wijsjes opluisterde, werd dank ge zegd voor hetgeen zij voor 't goede doel deden. Daarop werden de twee trommels op het tooneel in beweging gebracht. Een dame nam uit een groote trommel steeds een lotnummer, een andere dame haalde uit de kleine trom mel gelijktijdig een prijsnummer en deze nummers werden paarsgewijs door notaris J. Wildschut voor de microfoon opgelezen. In totaal waren er 20.000 loten en 500 prijzen. De zevende prijs (fiets) kwam als eerste groote prijs uit den trommel tevoorschijn en viel op no. 11966. Het bleef vooreerst in de „fietsenklasse" want no. 5 en no. 6 (resp. een tandem en een fiets) kwamen aan de beurt. Om 10 voor 9 ging het eerste hoeratje uit de stampvolle zaal op. De vierde prijs was eruit. No. 1751 werd de gelukkige, die 14 dagen naar Arosa mag! Een aardig intermezzo werd ge vormd door no. 1431. Die kreeg nl. de laatste, 500ste prijs (Een schaakspel met bord). De tiende prijs viel op 15079. De twaalfde volgde kort daarop (no. 5798). Even na 9 uur kwam het groote oogenblik. De eerste prijs! Een luxe auto een Chevrolet Master Sedan „Door veel hoofdpijn was I ik erg prikkelbaar en ten einde raad ben ik TOGAL I gaan gebruiken en met bui- I tengewoon succes", schrijft de Heer A. P. Veerbeek, j le Techn. Opzichter der ri.h p v ui G-E-B- Oudedijk 183 te Rotterdam Rotterdam. Wie pijn lydt door ischias of rheuma- tiek, of geplaagd wordt door hoofd-, spier- of zenuwpijnen zal evenals duizenden ande ren ongetwijfeld baat vinden bij TOGAL. Het geheim der TOGAL-tabletten berust op de heilzame werking op het bloed en de inwendige organen, waaruit ze de on zuiverheden verwijderen. Deze onzuiver heden zijn de eigenlijke oorzaak der pijnen en ongemakken, die door TOGAL afdoende worden bestreden. Bij alle apoth. en drog. v.a.f. O.SOp.Jlac. excl.O.B (Adv. Ingez. Med.) kreeg no. 6544 als gelukkige bezitter. En alle nummers die op 44 eindigen kregen hierdoor de aanmoedigingsprijs: een zakdoekenpop. Na dit groote moment achtte men het oogenblik voor een kleine pauze gekomen. De Postfanfare spelde eenige vroolijke wijsjes. De zaal bleef steeds gevuld. Er was wat men noemt weinig „verloop". Na de pauze meldde zich eerst de 8ste prijs (no. 4690). De 13de (no. 8909) en de lie (no. 9046) volgden. En toen kwamen we weer in de eerste 10. No. 3558 kreeg de 9de prijs. Om half tien bereikte de spanning wederom een hoogtepunt. De tweede prijs, het zeiljacht, viel op no. 15419. De derde prijs vormde zoo'n beetje de hek kensluiter. No. 13261 kreeg deze. Omstreeks 10 uur kwam de laatste prijs, de 176ste. een wekkerklokje, aan de beurt (no. 12812). Vrouwe Fortuna liet het publiek ook nog van eenige aardige spelingen genieten. Zoo viel op het lot no. 2 ook een prijs, n.l. de 94ste (een Hümmelbeeldje). Lot no. 145 kreeg prijs 144. De 100ste prijs viel op no. 778. De zaal-zat 2 uren lang ongeveer beweging loos in spanning de grillen van Vrouwe For tuna af te wachten. Op het tooneel werden de resultaten door eenige dames en heeren aan lange tafels nauwkeurig geregistreerd. ESPERANTO-CURSUS. De Federatie van Arbeiders-Esperantisten (district Haarlem) houdt a.s. Maandag 10 October om 8 uur een propaganda-avond in het gebouwtje der S. D. A. P.. 2e Zuidpolder straat 50 met gratis proefles, speciaal voor de bewoners van de Amsterdamsche Buurt. Bij voldoende deelneming zal een beginners cursus georganiseerd worden in bovenge noemd lokaal. KUNST AAN HET VOLK Kunst aan het Volk opent 't winterseizoen met een piano-recital van Lili Krauss op Woensdagavond 12 October in den Stads schouwburg. Vrijdagavond 11 November voert de tooneelgroep „Het Masker" „George en Margaret" op. Deze voorstelling vindt eveneens in den Stadsschouwburg plaats. HULP .AAN' SPANJE De Nederlandsche delegatie van de Com missie „Hulp aan Spanje" bestaande uit de heeren Ds. Rutgers, predikant te Rotterdam en C. Dankaart, alsmede mevr. L. Tillema-Hey- nen. Presidente van het Wereld Vrouwen Co mité, afd. Nederland, is uit Spanje terugge keerd. Maandagavond 17 October zullen zij verslag uitbrengen van hun bevindingen en wel in het gebouw van den Protestantenbond in de Jacob- straat. Tevens zal de film: „Het Hart van Spanje" yertoond worden. NEDERLANffiSCHE EIEREN _j i ie r L U betaalt dus niet f. 1.50 p. flBSch *an 15 ^-„^.„„ihoudende méér dan voor ande Q. 0b kwa|ltelt <lBSch (60-65O.L. van U.20»UjO 29 lUSAWECCi (Adv Ingez. Med.) Toen de oorlog dreigde Veel voorbereidingen waren noodig. Een drukke week voor het Haarlemsche gemeentepersoneel. Nu de oorlogskansen gelukkig verdwenen en de militaire voorzorgen in ons land weer geliquideerd zijn, mogen wij wel vertellen, dat ook het Haarlemsche gemeentepersoneel een moeilijken tijd heeft doorgemaakt. Er moest immers ernstig rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat de Europee- sche oorlog zou uitbreken. Daarbij kwam dan nog de mogelijkheid dat ook ons land in dien oorlog betrokken zou worden. Die onzeker heid maakte dat er zeer veel voorbereidingen gemaakt moesten worden. Niet alleen de af- deeling Militaire Zaken op het Stadhuis had het druk. Het was bijvoorbeeld bij alles wat gedaan moest worden een kleinig heid, dat het gemeentebestuur 's middags om 5 uur de mededeeling van de militaire autori teiten kreeg, dat nog voor dienzelfden avond gezorgd moest worden voor de in kwartiering van 700 soldaten. Met die in kwartiering werden de bewoners van het Kle verpark gelukkig gemaakt, omdat oude papie ren uitwezen, dat vroeger andere kwartieren onderdak verleend hadden aan landsverdedi gers, zoodat het billijk was nu een beroep te doen op de Kleverpark-bewoners. De Com missaris van Politie stelde alle agenten, die hij op dat moment kon missen beschikbaar om voor de soldaten kwartier te vragen. Na tuurlijk moest dit met verstand gedaan wor den, want velen dachten dat dit de algemeene mobilisatie beteekende. Onze redactie is dien avond ook tallooze malen door zenuwachtige mensehen opgebeld. Voor eventueele mobilisatie dienden ook te Haarlem maatregelen getroffen te worden. Er moesten schoolgebouwen aangewezen wor den voor legering van troepen, maar die wer den zoo uitgezocht, dat het onderwijs zoo min mogelijk belemmerd werd. Zelfs moesten al maatregelen ingevoerd worden voor het geval dat ook Nederland in den oorlog betrokken zou worden. Daarmee kon niet gewacht worden tot dat noodlottige oogenblik zou komen, want dan zou de tijd immers te kort zijn om nog voorzorgen te ne men, ook al zouden die zijn voox-bereid. De belangrijke gebouwen moesten met zakken zand tegen luchtaanvallen zooveel mogelijk beschermd worden, schuilloopgraven moes ten gegraven worden. Enzoovoort. Vele malen enzoovoort. Er moest gedacht worden aan de voedsel voorziening, hulpverleening en tientallen andere dingen. Uit Amsterdam is gemeld, dat voorzorgen waren getroffen om de kostbaarste schilde rijen uit het Rijksmuseum in veiligheid te brengen. Ditzelfde is niet door ons gemeen tebestuur bekend gemaakt over de schatten van ons Frans Halsmuseum, maar wij weten dat ook dit detail onder oogen gezien was. Er is in de dagen van spanning in ons Stad huis zeer veel geconfereerd. Evenzoo in ver schillende andere gebouwen waar gemeente diensten zijn ondergebracht. Wij noemen Openbare Werken, Bouw- en Woningtoezicht, de Politie, enz. En niet alleen geconfereerd, maar ook gewerkt. Zelfs onder hoogspanning! Er zijn veel hooge en lage ambtenaren die in 36-of 48 uren niet uit de kleeren geweest zijn. Ook hoorden wij, dat de gemeente secretaris reeds 's morgens om half zes op zijn kamer in het Stadhuis zat. De hoofdleiding van alle voorzorgen die te Haarlem genomen moesten worden berustte in handen van onzen burgemeester, die daar bij van veel doortastendheid en organisatie talent blijk gaf. Degenen die in den Dinsdagnacht om half twee op het station waren hebben daar aezien, dat de burgemeester met eenige amb tenaren de leiding had bij de inkwartiering van de soldaten die naar het Kleverpark moesten. Toen men om twee uur thuis kwam. was er al weer een waarschuwing, dat er dienzelfden morgen om 5' j uur andere soldaten in Haar- dem ondergebracht moesten worden, zoodat er van nachtrust toen al heel weinig kwam. Natuurlijk was de burgemeester bij zijn lei ding aangewezen op de hulp van vele ambte naren. Men zeide ons: Het Haarlemsche ge meente-personeel heeft zich in die dagen van zijn allerbesten kant laten zien. Er moest veel en hard gewerkt worden, maar ieder heeft dit met volle toewijding gedaan, overtuigd als hij was daarmede zijn aandeel bij te dragen in hetgeen gedaan werd in het belang der geheele burgerij. Woensdag 28 September was het de dag van de allergrootste spanning. Toen was het of elk oogenblik het bevel zou afkomen: „uit voeren wat is voorbereid!" Er ging ook onder het gemeentepersoneel een zucht van verlichting op toen in den na middag van dien dag bekend werd, dat door de conferentie te München de hoop op een vredelievende oplossing verlevendigd was. Iemand die zelf een aandeel heeft in het tref fen van voorzorgen komt nog meer dan een inder onder den indruk van het allerver- •chrikkelijkste dat dreigt!... Alle gevaren zijn nu vergeten. Natuurlijk hoopt ieder dat dit voor goed is Oxford-Groep. Morcele en geestelijke herbewapening. Men schrijft ons: Uit verschillende klassen, partijen en kerk genootschappen kwam dezer dagen in Hotel ..Den Hout", alhier, een 70-tal personen bijeen, die overtuigd zijn. dat alles wat verkeerd is in de wereld een weerspiegeling is van ieders gedrag en slechte eigenschappen. Dien avond hebben zij iets gehoord over de kracht die er is uitgegaan van de bijeenkom sten te Holten Visby. Interlaken en Genève, waardoor een nieuwe geest werd geschapen die haat, vrees, hebzucht, zelfzucht, achter docht. verandert in liefde, onzelfzuchtigheid, vertrouwen, en ons tot blijde, bevrijde nien- schen maakt. Een revolutie moet er in ons plaats vinden, krachtig genoeg om in anderen de behoefte te ontvlammen om mee te doen aan de moreele en geestelijke herbewapening welke noodig is ter verkrijging van een duurzamen vrede en waardoor het leven waarlijk waard wordt te worden geleefd. Dat doel zal worden bereikt als wij ons alien houden aan vier maatstaven: absolute eerlijkheid, reinheid, onzelfzuchtig heid en liefde. Alle aanwezigen beloofden al hun krachten aan te wenden om in eigen kring, in hun omgeving, in Nederland en ook in andere landen een geest te brengen van liefde, onzelf zuchtigheid en verzoening. NED. CHRISTEN VROUWENBOND. De afd. Haarlem en Omstreken van den Nederl. Christen-Vrouwenbond zal haar win- terlezingen aanvangen op Woensdag 12 October, 's avonds 8 uur, in het Wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht 104. Dien avond zal als spreekster optreden mevrouw M. M. de Groot—Kuylman van Utrecht, met het onderwerp: „De godsdiens tige ondergrond van de werken van Selma Lagerlöf". Zoo'n glibberig beest is niet bevreesd voor "mist en vocht en kou, maar U moet daar voor oppassen1 Om te beginnen, geen kille, klamme beddelakens. Die hebben al heel wat rheu- matische aandoeningen op hun geweten! Wees verstandig neem Rheumalana Lakens, van heerlijk warm, gescho ren flanel! PANJAARD - BOR N (Adv. Ingez. Med.) GROOTSTE SORTIMENT TEL. 10311 OVER DE HEMA (Adv. Ingez. Med.) Luxe verhuur zonder chauffeur. 1ste klas wagens. (Adv. ingez. Med Sympathieke daad. Tot hen, die in verband met den gespannen internationalen toestand verleden week onder de wapenen moesten komen, behoorde ook, zoo verneemt h?t Hbld. uit de Lijmers, een bakker te Didam. De man voldeed natuurlijk aan zijn plicht, zij het met een bezwaard gemoed. Immers hij was eerst sedert eenige jaren te Didam gevestigd en hij kon in zijn onderhoud voor zien, hoofdzakelijk door zelf hard aan te pak ken, met behulp van een onervaren knechtje. Er zat dus niets anders op dan zijn zaak te sluiten, met het gevaar dat hij zijn klanten, of een groot deel hunner zou verliezen. De an dere plaatselijke bakkers, die van het geval hoorden, staken de hoofden bijeen en namen een sympathiek besluit. Niet alleen besloten zij geen klanten van den gedupeerden bakker te bedienen, maar een hunner belastte zich met het beheer van het bedrijf van den col lega en hij heeft dat gedaan op een wijze er met een toewijding als betrof het zijn eigen zaak. Het spreekt wel vanzelf, dat de gemobi liseerde bakker uitermate dankbaar gestemd is over dit bewijs van collegialiteit en ka me raadschap, dat elke gedachte aan concurren tie uitsluit. GEMEENTELIJKE BAD- EN ZWEM INRICHTINGEN. In het tijdvak 16 Mei—1 October 1938 zijn in de gemeentelijke bad- en zweminrichtin gen 259.777 baden genomen, verdeeld als volgt: DELFT: Heeren. Dames. Totaal (1937) Abonné's 42016 43633 85649 100349 20 ets. baden 2503 2531 5034 4710 Vereenigingsb. 775 36 811 705 10 ets. baden 2877 3114 5991 6547 Schoolbaden 5091 4228 9319 16521 Totaal 53262 53542 106804 128832 HOUTVAART: Abonné's 30980 28158 59138 59982 20 ets. baden 1693 1473 3166 3612 Vereenigingsb. 927 951 1878 1710 10 ets. baden 3835 4315 8150 8431 Schoolbaden 5939 4606 10545 14649 Kostelooze baden 34281 35815 70096 63756 Totaal 77655 75318 152973 152140 Totaal aantal uitgereikte diploma's 575. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. PIANO-RECITAL. Het programma van de recital te geven door de pianiste Lili Krauss op Woensdag 12 October vermeldt werken van: Bach, Mozart Haydn, Beethoven en Schubert. Dit is het eerste concert in dit seizoen van de Vereeni ging voor de Kunst (Kunst aan het Volk). „ESPERANTO IN DE SCHOLEN". Na de met veel succes georganiseerde Es- peranto-Kindercursussen heeft de „Commis sie voor Esperanto-kindercursussen in scho len te Haarlem" haar 3e cursusjaar aange vangen Thans brengt de commissie den dank over van de vele ouders, die tezamen met hun kin deren. met medewerking van het college van B. en W. onzer gemeente, in de gelegenheid zijn gesteld, deel te nemen aan een der cur sussen in de scholen. Het aantal deelnemende cursisten heeft de verwachtingen van de commissie verre over troffen, gezien het feit, dat per week 10 Es- perantocursussen plaats vinden in verschil lende stadsgedeelten. De commissie besloot als leergang, geldende voor alle cursussen, het welbekende leerboekje 'La Juna Esperantisto) „de jonge Esperan tist" van den heer P. Heilker, hoofd van een school te Hoofddorp, en lid van het Taai comité te aanvaarden. De Internationale correspondentie tusschen de jonge cursisten, die reeds l jaar het Espe ranto hebben bestudeerd, en hun geestver- wantjes in Noord-Jutland vindt op groote schaal plaat-s. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Wat moeten we nu doen? vroeg Thijs den ouden man, toen al zijn pogingen gefaald hadden. Baardmans dacht lang na. Toen zei hij opeens Durf je het hol van Malagijs in te gaan? Hij moet daar een pijp hebben ,die een groote tooverkracht bezit. Als je die durft te halen kun je mij bevrijden. Als je me helpt krijg je een groote belooning van mij. Want ik ben ook rijk, bijna net zoo rijk als Malagijs, al ben ik geen toovenaar. Thijs weifelde wel even. want het was zeer gevaarlijk om zoo maar het hol van den boozen toovenaar in te gaan. Wat zou hem wel boven het hoofd hangen als Malagijs dadelijk terugkwam en Thijs in zijn hol vond. Maar toen hij het gezicht van den wanhopigen Baardmans zag, was zijn besluit genomen. En vastberaden liep hij op den ingang van het tooverhol toe. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten icorden geadresseerd aan het bureau van dit blad. met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager van nut kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VRAAG1. Hoe maakt men koffie-extract? 2. Waardoor komt het dat witte lakens en sloopen zoo gauw geel worden als zij een poos niet worden gebruikt? Wat Is er tegen te doen? ANTWOORD: 1. Neem 4 lood koffie (100. gr.) en 2y2 dl water. Stamp de gemalen koffie zoo stijf mogelijk in den filter en giet er dan bij zeer kleine hoeveelheden telkens wat kokend water op. 2. Meestal Is de oorzaak dat het goed niet vol doende gespoeld is en er te veel zeepdeeltjes In zitten. Ook kan het zijn dat in het zeepsop al dadelijk bleekpoeder wordt gedaan en het goed niet naderhand afzonderlijk door bleekpoeder wordt gehaald. Vermijd dus deze twee fouten. VRAAG: Hoe maak ik een pitrieten wieg die wat geel geworden is weer schoon? ANTWOORD Met zeepsop goed af boenen, daarna eenige malen met warm water afspoelen en vervolgens met bloem van zwavel in poederen. Rustig laten drogen en tenslotte de zwavel weer afschuieren. VRAAG: Hoe kan ik een witte gummi regen jas schoonmaken? ANTWOORD: De jas glad op een tafel leggen en dan met sterk warm zeepsop afschuieren, Daarna met warm water goed afspoelen tot het water helder blijft. Buiten glad te drogen hangen. VRAAG: Waarmee kan Ik gewone roode bloempotten beschilderen om deze weer frlsoh van kleur te maken, zonder dat de planten die er In staan er schade van kunnen lijden? ANTWOORD: In 't algemeen Is een beschilder de bloempot voor de planten niet best. omdat de lucht door de verflaag wordt afgesloten Mis schien is waterverf nog hot minst schadelijk, maar het wil ons voorkomen dat oen goed met zand afgeschuurde pot even goed en misschien nog mooier staat. VRAAG: Wat zijn de recepten voor sinaasap pellimonade (van vruchten) en oranjemarme lade? ANTWOORD: Slnaasappelllmonade: Neem 1 kg. suiker, 15 gr. citroenzuur, 6 dl. water en sap van C sinaasappelen. Breng het water aan de kook en los er de suiker en het citroenzuur in op. Roer er na bekoeling het sap door en giet het in goed schoon gemaakte flesschen. Verdun de limonade bij gebruik met 3 deelen water. Oranjèmarmclftde: Neem 12 sinaasappelen, 3 citroenen, 1 3/4 1. water, zooveel suiker als de vruchten na het koken wegen. Borstel do vruchten schoon, wasch ze en zet ze op met het koude water. Laat ze koken tot ze heel zacht zijn. Neem de vruchten uit het vocht, weeg zo en doe hun gewicht aan suiker in het vocht, Snijd de vruchten In vieren, verwij der do pitten zorgvuldig uit het vruchtvleesch in de suikeroplossing. Snijd hot witte gedeelte van de schillen af en snijd do schillen In dunne, lange reepjes. Doe deze eveneens ln de oplos sing en laat au de marmelade Inkoken tot ze de vereischte dikte verkregen heeft. Afschuimen en dadelijk ln potjes of flesschen doen, die dadelijk met vochtig perkamentpapier afgesloten moeten worden. VRAAG: T-Ioe krijg Ik geel geworden plano- toetsen weer wit? ANTWOORD: Eenige keeren met waterstof superoxyde afsponsen. BELASTING ZAKEN VRAAG: Wat ls met het oog op de personeele belasting het voordeellgt: een kamer verhuren gestoffeerd of gemeubileerd ANTWOORD: Een gestoffeerde kamer wordt voor do personeele belasting ook als gemeubi leerd aangemerkt, tenzij de stoffeering (vloer bedekking en gordijnen) vrijwel waardeloos is. Ongemeubelde verhuring ls hot voordeeligst, om dat in dat geval de huurder belastingplichtig ls. PLANTEN. VRAAG: T. Ik ga eind November verhulzen en wil mijn planten meenemen. Daar ze te groot geworden zijn zou ik ze willen splijten. Hoe moet ik dat doen en wat is de beste tijd? (Het zijn jasmijn, bruidsluier, ribes). 2. Als ik mijn pereboom heel kort snoei, zou ik die dan ook kunnen overbrengen? ANTWOORD- 1. Zoor zeker kunt u deze hees ters splijten. Zijn ze zoo groot geworden dat de stengels uit de wortels komen dan kun u de zoo genaamde pol door middel van een bijl of scher pe schop ln twee of meer deelen splitsen. Do bes te tijd ls de tweede helft van October. 2. Zelfs zonder kort snoeien ls het mogelijk indien u maar zorgt dat het wortelgestel niet te veel beschadigd wordt en de boom na het ver planten goed stevig staat. U kunt er dan een paal bij zetten, waaraan de boom wordt vastge maakt. VRAAG: 1. Hoe kan Ik geraniums 's winters overhouden? Zij hebben den gcheelen zomer met den pot in den grond gestaan. Moeten zij ge snoeid of gestekt worden of is dit niet noodza kelijk? 2. Moet een kamperfoellestruik die tegen de schutting groeit met den winter gesnoeid wor den? ANTWOORD: 1. Op een lichte, niet te voch tige. vorstvrije plaats. Als u ze uit den grond haalt de overgegroelde wortels er af snijden. Een groot gedeelte der bladeren er af nemen en zoo weinig mogelijk snoeien, want daardoor krijgt men zoo gauw schimmel op de snijvlak ken. Niet noodig. zelfs niet wenschelljk. tenzij n de plant meer wil laten uitgroeien aan den onderkant. DIVERSEN. VRAAG: Zijn de Dnmlaatjes die eiken avond lulden dezelfde klokjes die pl.m. 1100 uit Da- miate zijn genomen? Zijn de oude versmolten? ANTWOORD De ..Dnmlaatjes" zijn niet uit Damlate afkomstig, maar werden In de zestien de eeuw door een koperslager te Haarlem ver vaardigd en ter herinnering aan den tocht naai; Damlate aan de kerk geschonken.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7