Bronnen van bestaan Lagerhuis keurt Chamberlain's beleid goed. Vijfde zone van het nieuwe Duitsche gebied vastgesteld. in Tsjecho-Slowakije en Sudetenland. L Tl PWJEBAMMA VRIJDAG 7 OCTOBER 1938 HAAREEM'S DAGBE'AD 7 Motie van vertrouwen met 366 tegen 144 stemmen aangenomen. JT ET Engelsche Lagerhuis heeft gisteren de motie van vertrouwen in het beleid der regeering aangenomen met 366 tegen 144 stemmen. Het amendement der oppositie op de door de regeering ingediende motie van vertrouwen werd verworpen met 369 tegen 150 stemmen. Geen algemeene verkiezingen. Bij de hervatting van de debatten in het Engelsche Lagerhuis werd gisteren het eerst het woord gevoerd door Noel Baker (op- positioneele Labour). Hij zeide dat de geschie denisschrijvers misschien zullen verklaren, dat Hitier geen oorlog heeft gemaakt, omdat zijn generale staf het niet wilde. Sir John Gilmour zeide. dat hij, hoewel hij tegenstander is van dienstplicht, toch een ze kere vorm van inschrijving wenscht waar door het volk een denkbeeld krijgt van hetgeen in tijd van nood moet worden gedaan. Nadat nog eenige leden van de oppositie het woord hadden gevoerd, verklaarde de conser vatief Sir Edward Grigg, dat hij ongerust is over de meeningsverschillen in de conser vatieve partij, welke bij de debatten tot uiting zijn gekomen. Hij spoorde aan tot eenheid. Vervolgens nam de leider der Labour-oppo- sitie, Attlee het woord. Hij zeide, dat de hui dige politiek der regeering geen duurzame vrede heeft gebracht. Hij spoorde aan een plan.: uit te werken voor een duurzamen vrede. Hierna nam de minister-president Cham berlain het woord. Hij zeide o.a.. dat hij be schuldigd is van lafheid, weekhartigheid en domheid. Men heeft hem geschuldigd het land op den rand van een oorlog te hebben gebracht en men heeft gezegd, dat het niet zijn verdienste is geweest het land tot veiligheid te bren gen.' Hij ïs van meening, dat zij, die deze beschuldigingen hebben geuit, snel vergeten zijn wat de afgeloopen week is geschied.Niemand, die heeft doorge maakt, wat hij heeft doorgemaakt, dag na dag hield hem de ge dachte gevangen, dat hij alleen moest beslissen over het lot van mil- lioenen landgenooten, kan dit ge makkelijk vergeten. Wanneer hij terugblikt op de gebeurtenissen, dan is hij overtuigd, dat hij een oorlog heeft afgewend. Indien op het oogenblik een oorlog uit zou breken, dan zou, vóór een soldaat van be roep of een vlieger zou zijn getroffen, op straat een man in een omnibus of zijn vrouw en kinderen in hun huis getroffen zijn. "Wan neer men hieraan denkt, dan voelt men, dat men het volk niet moet vragen er toe over te gaan alvorens overtuigd te zijn en het volk te hebben overtuigd, dat men gaat strijden voor een levensbelang. Bovendien hadden de do minions het recht eerst geraadpleegd te wor den, alvorens' èen stap te nemen, welke on berekenbare gevolgen zou kunnen hebben. Ceen algemeene verkiezingen. Chamberlain verklaarde verder dat hij liever geen algemeene verkie zingen zou houden om munt te slaan uit de gevoelens van het land en de meeningsverschillen op de spits te drijven. De eenige rechtvaardiging voor verkiezingen zou zijn, dat een nieuw punt ter sprake zou zijn geko men, of wanneer spreker het vertrou wen van hen, die hem steunen zou hebben verloren. Dit is evenwel niet geschied. Ten aanzien van de Britsche verplichtingen zeide Chamberlain, dat het voor de regee ring onmogelijk was van te voren te zeggen, dat Tsjecho-Slowakije in geval van een aanval, zou worden gesteund, of in geen geval zou worden gesteund. Toen men overtuigd was. dat niets meer m staat was om de Sudeten binnen den Tsjechi- sohen staat te houden, drong men er bij de Tsjechische regeering op aan dit gebied af te staan. Spreker heeft reeds hulde gebracht aan de wijsheid en moed van Benesj voor het op volgen van den raad van de Fransche en Brit sche regeering. Het was een hard besluit voor iemand, die zijn land liefheeft. Het is be lachelijk te zeggen, dat zij, die dezen raad hebben gegeven, Tsjecho Slowakije hebben verraden. Reeds herhaalde malen hadden zij de Tsjechische regeering aangeraden het Su deten Duitsche vraagstuk op te lossen en toen Duitschland mobiliseerde gaf men een laat ste waarschuwing. Wat gedaan is, is Tsjecho Slowakije redden van den ondergang en het een kans geven te leven als een nieuwe staat, welke met verlies van gebied en versterkin gen misschien in staat zal zijn haar nationaal bestaan te vormen in neutraliteit en veilig heid. zooals Zwitserland. De minister-presi dent is derhalve van meening, dat de regee ring de goedkeuring van het parlement moet krijgen voor haar gedrag tijdens de crisis, waardoor Tsjecho Slowakije van den onder gang is gered en Europa van een armageddon. Sprekende over de redenen, waarom hij niet een onmiddellijke verkiezing verlangt, zeide de minister-president, dat mogelijk een groote krachtsin spanning van het land zal worden ge- ëischt in de komende maanden. In dien dit zoo zal zijn, is het het beste zoo weinig mogelijk geschillen te hebben. Ten aanzien van de beschuldiging van Noel Baker, dat de overeenkomst tusschen Hitier en Chamberlain door Hitler was opgesteld, om Engeland er toe te brengen haar verplichtin gen prijs te geven, zeide Chamberlain: „Ik weet niet, of Noel Baker mij duistere bedoelingen in de schoenen wil schuiven, doch ik moet hem zeg gen, dal. het document niet is opge steld door Hitier, doch door de nede rige persoon, welke op het oogenblik dit huls toespreekt." Vervolgens zeide Chamberlain, dat hij niet geloofde, dat een oorlog niet te voorkomen zou zijn. Chamberlain kwam terug op het denkbeeld der arbeiderspartij tot het houden van een wereldconferentie. De premier wees op de nood zaak van voorbereiding, ten einde er zeker van te zijn, dat een dergelijke conferentie niet een mislukking wordt. In antwoord op een vraag van den onaf hankelij ken arbeidersafgevaar digde McGovern, die wilde weten, of de regeering zich zou houden aan haar belofte geen militairen dienstplicht te zullen invoeren, zeide Chamberlain, dat in vredestijd geen dienstplicht zou worden ingevoerd. In antwoord op andere vragen verklaarde Chamberlain nog, dat de regeering haar best zou doen om spoedig te komen tot een terug trekking der buitenlandsche strijders in Span je, al of niet in het kader van de niet-inmen- gingscommissie. Na het einde van zijn rede bleef de minis ter-president eenige oogenblikken op het spreekgestoelte staan en vervolgens ging hij naar zijn plaats wuivend en glimlachend, on der toejuichingen van de regeeringspartijen. Na de rede van den minister-president werd de stemming gehouden, waarbij, zooals hierbo ven gemeld, het Huis met 366 tegen 144 stem men zijn vertrouwen in de regeering uitsprak. Aan beide zijden was een aantal afgevaar digden verhinderd door ziekte en andere re denen. Het hoogste aantal stemmen, dat de regeering had kunnen krijgen, zou 419 ge weest zijn en dat van de oppositie 195, deze getallen zijn evenwel nog nooit bereikt. Bij de stemming heeft de groep in de Conservatieve Partij onder leiding van Churchill zich van stemming ont houden. Verder onthielden zich van stemming Eden, Duff Cooper en de pacifisten onder leiding van George Lansbury ten getale van zes en vier afgevaardigden van de onafhanke lijke Labour. Benesj heeft Praag verlaten. De oud-president bij het graf van Masaryk. PRAAG, 6 October. Dr. Benesj heeft heden afscheid genomen van de leden van de presi- dentieele huishouding en is daarna naar zijn landgoed te Seizimovausti, ongeveer 80 K.M. ten Zuiden van Praag, vertrokken. Vergezeld van zijn echtgenoote bracht hij denzelfden dag een bezoek aan het graf van wijlen president Masaryk te Lany. Hij legde een krans op het graf en vertoefde hier lan gen tijd. Ook vele anderen hebben bloemen gelegd op het graf van den president-bevrijder. Uitnoodiging van de Brovm- universiteit. PROVIDENCE (Rhode Island). 7 October (Havasi. De Brown-universiteit heeft pre sident Benesj aangeboden lezingen te houden over de internationale betrekkingen. Henry Wriston, de president van de uni versiteit. heeft verklaard, dat hij Benesj een telegram had gezonden om hem uit te noodi- gen. Hij had hem voorgesteld alle reiskosten te zullen vergoeden. De universiteit heeft nog geen antwoord ontvangen. Hitier weer in het Sudetenland. De Fiihrer spreekt te Rumburg. RUMBURG. 6 October (D.N.B.) Adolf Hitler heeft heden wederom een bezoek ge bracht aan het door de Duitsche troepen be zette Sudetenland. Van het grensplaatsje Fugau begaf hij zich per auto naar Schlucke- nau. Rumburg en Schönlinde. Overal werd hij luide door de bevolking toegejuicht. Te Rum- burg hield de Fiihrer een korte toespraak, waarin hij o.a. zeide. dat in de toekomst iedere voetbreedte Duitsche aarde, Duitsch zal blij ven. De Duitsche legerleiding heeft medege deeld. dat de troepen onder commando van generaal von Rundstedt in zóne 4 Donderdag de voor dien dag vastgestelde lijn Oberlinde- wieseFreiwaldaiiOlbersdorf hebben be reikt. De nieuwe Tsjecho-Slowaaksclie minister van buitenlandsche zaken, dr. Chalkovsky, die tot nog toe gezant te Rome was. ONGERUSTHEID IN ROEMENIE. Balkan Entente en Roemeensch- Poolsch verdrag in gevaar REGEERING TREFT SPECIALE BINNEN- LANDSCHE MAATREGELEN. BOEKAREST, 6 October. De laatste gebeur tenissen in Tsjecho Slowakije hebben in Roe menië groote ongerustheid doen ontstaan. De regeering heeft zich daarom blijkbaar genood zaakt gezien, maatregelen te nemen om het land nog beter voor te bereiden. Zoo zijn, als gevolg van de dagelij ksche besprekingen, die een week lang tusschen Koning Carol en het kabinet en de militaire leiders gehouden zijn. ingrijpende maatregelen genomen. O.a. is een conscriptie voor vrotlwen ingevoerd, zijn zekere industrieën onder controle van het leger ge steld en heeft de regeering het recht van re quisite van bepaalde grondstoffen, voedings middelen en textielwaren. Gasmaskers wor den uitgedeeld, tot burgemeester van Boeka rest is een generaal benoemd, naar men aan neemt opdat de stat} in goeden staat van ver dediging wordt gebracht. In Boedapest hoort men erover spreken, dat Roemenië zich onmiddellijk zal aanpassen aan de nieuwe politieke constellatie. Men vreest, dat ook de Balkan Entente en het Roemeensch -Poolsch verdrag, indien aan een zware proef blootgesteld, niet tegen den druk ongewassen zullen blijken. Roemenië heeft een belangrijke Hongaarsche minderheid en dit feit is een be langrijke factor, die goede verstandhouding tusschen Boekarest en Berlijn wenschelijk maakt, (United Press) Vijfde a zesde deel van Tsjecho-Slowakije voor 10 October bezet. Uit Berlijn wordt medegedeeld, dat de ingestelde internationale commissie voor de Sudeten Duitsche kwestie gis teren de door de sub-commissie voor militaire aangelegenheden uitgewerk te definitieve lijnen Van het vóór 10 October door de Duitsche troepen te bezetten gebied in Tsjecho-Slowakije heeft bevestigd. Ten aanzien van het vaststellen van de ge bieden, waarvoor een volksstemming zal wor den gehouden is de internationale commissie van meening, dat zij slechts op behoeft te tre den, wanneer dienaangaande geen overeenstem ming tot stand kan komen tusschen Duitsch land en Tsjecho-Slowakije. Volgens schatting van bevoegde zijde maakt het gebied, dat tot 10 October door de Duitsche troepen bezet zal worden, een vijfde tot een zesde van het geheele gebied van Tsjecho-Slowa kije uit. De Tsjecho-Slowaaksche gezant te Berlijn, Mastny, zeide in de vergadering van gisteren: „De Tsjecho-Slowaaksche regeering neemt met droefheid kennis van de beslissing, welke de vier groote mogendheden 5 October hebben genomen. Zij aanvaardt de grens van het ge bied, dat van 7 tot 10 October door de Duit sche troepen zal worden bezet en zal de maat regelen nemen, welke noodig zijn". Havas meldt hierover uit Berlijn: Na de gisteren gevallen beslissing over de grens- afbakening van de vijfde zóne, welke door Duitsche troepen tusschen 7 en 10 October zal worden bezet, is men in welingelichte Duitsche kringen van meening, dat ongeveer 300.000 Duitschers in Tsjecho Slowakije zul len blijven. Overigens zullen naar schatting ongeveer 300.000 Tsjechen door de bezetting van deze zóne van Tsjecho Slowakije voor 10 October onder Duitsche souvereiniteit komen Daarbij wordt dan geen rekening gehouden met de vele Tsjechische ambtenuaren of bedienden in deze streken en met al degenen, die de Duitschers „immigranten" noemen, de door de „politiek van Tsjechisatie" uit Sudetcn- gebied aangekomen personen. Het aantal Tsjecho Slowaaksche immigran ten wordt op eenige duizenden geschat en over hun lot, evenals over dat der Sudeten Duitsche ambtenaren die voor dienst naar Tsjechische of Slowaaksche streken zijn ge zonden, zal door de beide regeeringen moeten worden onderhandeld. Een Tsjechische uiteenzetting Voordat de Commissie de nieuwe regeling had aanvaard, publiceerde het Tsjecho Slo waaksche bureau bij den Volkenbond een me- dedeeling, waaraan het volgende is ontleend: De gedelegeerden en deskundigen van Duitschland hebben opnieuw territoriale eischen gesteld ten opzichte van Tsjecho Slo wakije, welke uitgaan boven het zuiver ethni- sche kader en zich uitsluitend baseeren op den wensch bij Duitschland een zoo groot moge lijk gebied met rijke steden en industrie-centra en belangrijke verkeersmiddelen te voegen. De steden en centra zijn van ethnisch standpunt bezien volkomen Tsjecho Slowaaksch of zij hebben een zeer belangrijke Tsjecho Slowaaksche meerderheid. De Tsjechische bevolking, welke bijgevolg bij het rijk zou komen, zou 815.000 personen tellen. Bovendien eischen de vertegenwoordigers van het rijk volksstemming in zekere distric ten, waar de Duitsche bevolking slechts van 0.2 tot 6.5 pet. bedraagt. In deze streken wonen 1.116.000 Tsjechen en slechts 144.000 Duitschers. Om hun these te laten gelden. leggen de vertegenwoordigers van Duitschland statistische gegevens van voor den oorlog voor. die door het Oostenrijksch- Hongaarsche regiem zijn opgesteld, waarin men geen rekening hield met de moedertaal van iederen Tsjech, doch slechts met de taal, waarvan de bevolking zich volgens de Oos- tenrijksche wet in het verkeer met de overheid moest bedienen. In dien tijd hebben deze autoriteiten, Duit schers, in de statistieken van zekere distric ten .met een Tsjechische bevolking opgegeven •Is districten met een Duitsch sprekende be- olking Deze onrechtvaardige stand van za ten werd op 28 October 1918 gewijzigd en de inheemsche bevolking dezer streken, welke zich vrijelijk kon uitspreken, gaf opnieuw blijk van haar zuiver Tsjechisch karakter. Sterk ontwikkelde landbouw in Bohemen, Moravië en Silezië. Textiel-industrie voornaamste bestaansbasis der Sudeten-Duitschers. Onder den titel „De productie van Tsjecho- Slowakije en het Sudeten ...Lsche Bedrijfsle ven", geeft de „Deutsche Volkswirtschaft" een overzicht van den economïschen toestand in Tsjecho-Solwakije waarin o.a. het volgende wordt gezegd: Het Koninkrijk Bohemen, het graafschap Moravië en de Silezische hertogdommen Trop- pau en Teschen, vormden sedert 1000 jaren een integreerend bestanddeel van het oude Roomsch-Duitsche rijk. In den loop der eeuwen werd het gebied der Sudetenlanden in levendige wisselwerking met het overige rijksgebied ook economisch ontsloten. De Duitsche boer bevolk te het bergland, terwijl de burger in het vlakke deel huizen bouwde en de steden vormde. De bloeitijd van den ertsmijnbouw in de zestiende eeuw trok de inwoners van het naburige Sak sen naar de hoogvlakten van het ertsgebied. De Duitschers ontwikkelden de textiel-, glas- en metaalindustrie, alsmede de steenkoolindus trieën, knoopten handelsbetrekkingen aan met midden en Noord-Duitschland en Silezië. In het begin van de achttiende eeuw werd de invloed van Weenen bemerkbaar. Sedert 1848 probeerden de Duitschers en de Tsjechen een reorganisatie tot stand te brengen van het po litieke en volksleven door het bestudeeren van autonomieplannen op cultureel en politiek ge bied. De Sudeten Duitschers hielden vast aan den eisch naar territoriale autonomie, waarbij zij de verbondenheid met het Duitsche Midden- Europa vooropzetten. In dit licht moet ook de economische ontwikkeling gezien worden. De landbouw. De landbouw in de Tsjecho-Slowaak sche republiek is zeer sterk ontwik keld. In de historische landen Bohe men, Moravië en Silezië had de land bouw reeds voor den oorlog een grooten naam, en behoorde hij tot den voor- naamsten van Europa. In Zuid-Slowa- kije lagen voor den oorlog de graan schuren van het oude Hongarije. De gemiddelde opbrengst per hectare in Tsje cho-Slowakije van rogge, haver en suikerbieten is thans een derde, van tarwe, een vierde en van mais een achtste hooger dan in Hongarije. De exploitatie van den bodem komt ongeveer overeen met die in Duitschland. 86.5 procent van alle landbouwbedrijven behooren tot de klasse van 10 hectare. De landbouw is dus bij na geheel op kleine bedrijven aangewezen. De Tsjecho-Slowaaksche suikerbietenteelt en sui kerindustrie zijn van zeer groot belang en ko men na Duitschland in Europa op de tweede, en in de wereld op de vijfde plaats. De suiker- uitvoer bracht in tijden van hoogconjunctuur niet minder dan 15 milliard kronen aan de viezen in het land. De suikercrisis in de ge heele wereld heeft echter ook de Tsjecho-Slo waaksche suikerindustrie in een catastropha- len toestand gebracht. Wat den bosehbouw betreft, wordt een derde van den cultuurbodem van den staat door bos- schen bedekt, welke gelijkmatig over alle ge bieden zijn verdeeld. Slechts in Karpaten-Rus- land bedekken de bosschen meer dan 50 procent van de bodemoppervlakte. Wat den graanbouw betreft, neemt rogge de eerste plaats in en. is tarwe slechts geschikt voor de betere grondsoorten. Toen Tsjecho-Slowakije in het leven geroe pen werd, kreeg het slechts 20.7 pet. van de bodemoppervlakte en 26.4 pet. van het inwoners aantal der oude dubbelmonarchie toegewezen. De staat kreeg echter hierdoor 78 pet. van de gezamenlijke industrieproductie van de vroe gere Donaumonarchie, welke productie zich voornamelijk in de Studetenlanden vestigde. Tsjecho-Slowakije nam de porceleinindustrie over voor 100 pet. De glas- en suikerindustrie voor 92 pet., de ijzer- en staalgieterijen, de jute- en handschoenindustrie voor 90 pet., de steen koolproductie voor 80 pet., de wolindustrie voor 80 pet., de katoen-, leder- en chemische indus trie voor 75 pet., de papier- en kabelindustrie alsmede de bruinkolenproductie voor 65 pet. De machine-industrie voor 60 pet., de bierbrou werijen voor 57 pet. De ruwstaalindustrie voor 55 pet., de ruwijzer- en levensmiddelen indus trie voor 50 pet. De plaatsing der industrieën richtte zich naar de aanwezigheid van grond stoffen, verkeersverbindingen, de energiebron nen en de positie van de markt. Textiel en mijnbouw. De Tsjecho-Slowaaksche textielin dustrie vormt een van de belangrijkste takken van export. Daar deze indus- Duitscliers in Zuid-West-Afrika roeren zich. Actie voor „terugkeer" na tie regeling der Sudetenkwestie toegenomen. De regeling van het Sudeten Duit sche vraagstuk heeft het vraagstuk der voormalige Duitsche koloniën weer op den voorgrond geplaatst en Pirow. de minister van landsverdediging in Zuid- Afrika, zal waarschijnlijk bij zijn aan staand bezoek aan Engeland deze zaak met de Britsche ministers bespreken alvorens zich naar Duitschland te be geven. De correspondent van Reuter te Windhoek meldt, dat de regeling van het Sudetenvraae- stuk het vertrouwen in de toekomst van de voorstanders der Unie in Zuid-West Afrika heeft geschokt. De blanke bevolking van Zuid-West Afrika telt 31.000 zielen, waaronder 21.000 Zuid-Afrikanen. 6000 Duitschers, die automatisch tot Britsche onderdanen zijn genaturaliseerd en 3000 ongenaturaliseerde Duitschers. De laatsten verklaren thans open lijk, dat Duitschland Zuid-West Afrika terug zal krijgen. De Unie-groep aldaar wijst op de herhaalde verklaring van de regeering der Unie. dat de toekomst van Zuid-West Afrika verbonden is met de Unie van Zuid-Afrika doch de actie der Duitschers heeft geleid tot den wensch, die thans overal in het land wordt gehoord, dat haar leiders zullen trachten, de banden met de Unie nauwer aan te halen. trie bijna uitsluitend in het Sudeten Duitsche gebied ligt en voor bijna 80 pet. Duitsch is, vormt zij de voornaam ste basis van bestaan, voor de Sudeten Duitschers en zijn dezen in groote mate hiervan afhankelijk. Deze tak van industrie produceerde voor de crisis per jaar goederen ter waarde van 12 milliard kronen. Slechts een derde hiervan kon in het binnenland worden afgezet. Bijna twee derde moest scherp concurreerend in het bui tenland worden verkocht. De ertsvoorraden in het Sudeten- en Slowaaksche gebied schiepen tezamen met steenkool en hout, de basis voor de staal- en mijnbouwindustrie van Tsjecho-Slowakije, welke naast de tex tielnijverheid de voornaamste indus trieën zijn van de Tsjecho-Slowaaksche republiek. De machinebouw is evenals het metaalbe drijf sterk aan den Tsjechischen bodem gebon den. Dit geldt zoowel voor het groote industrie gebied, dat van Kladno tot Pilsen is ontstaan, als voor de talrijke machinefabrieken in de omgeving van Praag. Brünn of Moravisch Ostrau. De fabricatie van muziekinstrumenten is in het Sudeten Duitsche gebied van beteekenis. Ongeveer 90 pet. van deze productie ter waar de van 80 millioen kronen wordt uitgevoerd. Over het algemeen weinig bekend is, dat Tsjecho Slowakije naast Oostenrijk de belang rijkste magnesietvoorraden der wereld bezit. Ook de glasindustrie bevindt zich voor het grootste gedeelte op Sudeten Duitsch gebied. Op enkele uitzonderingen na, ligt deze indus trie voornamelijk in Noord- en Noordoost Bo hemen. De chemische industrie is vooral geconcen treerd in de nabijheid van de Duitsche grenzen aan de Elbe, nl. in het gebied van Tetschen- Bodenbach, Aussig bij Falkenau in Noordwest Bohemen. alsmede in Moravisch Ostrau. De lederindustrie ligt verspreid in Oost-Bo- hemen, Zuid-Moravië en Zuid-Slowakije. De houtindustrie ligt voornamelijk in het Bo- heemsche woud, het ertsgebergte, en het Ade laarsgebergte. Deze industrie telde in 1930 84 papierfabrieken, 46 cartonfabrieken, 19 cellu- losefabrieken en 82 houtbewerkingsfabrieken. DACES ZATERDAG 8 OCTOBER 1938. HILVERSUM I, 1875 en 301,5 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstige causerie. 12.00 Berichten.' 12.15 KRO-Orkest. (1.00—1.20 Gramofoonmuziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoon muziek. 2.454.00 Kinderuurtje'. 4.05 Gramo foonmuziek. 4.15 De KRO-Melodisten, m.m.v. solist, en gramofoonmuziek. 5.30 Gramofoon muziek. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes 6 15 Gromafoonmuziek. 6.20 Journalistiek week overzicht, 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Be richten. 7.15 Causerie over chemische strijd middelen. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8 15 Over peinzing met muzikale omlijsting, 8.35 Gra mofoonmuziek. 9.00 Radiotooneel met muziek. 10.30 Berichten A. N. P. 10.55^-12.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II. 415,5 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om c.a. 8.16 Be richten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzen ding voor Arbeiders in de Continubedrijven 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.15 Berich ten). 2.00 Filmpraatje. 2.15 „Fantasia". 2.4" De Ramblers. 3.15 Causerie over het particu lier voorbereidend lager onderwijs. 3.30 Re sidentie-orkest. 4.30 Causerie „Vacantie voor vrouwen". 4.50 Vervolg concert. 5.30 Film land. 6.00 Orgelspel. 6.30 Uit de Roode Jeugd beweging. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.10 P^ tiek radiojournaal. 7.30 Religieus-paeda gische causerie. 8.00 Herhaling SOS-Ber. ten. 8.03 Berichten A. N. P. en VARA-Vr 8.14 VARA-orkest. 9.00 Toespraak, hk gramofoonmuziek. 9.15 „En nuO' (Opn.) 10.30 Damnieuws. 10.32 Berichten N. P. 10.35 Community-singing. 11.0012 Gramofoonmuziek. DKOmVICH. 1500 M. 11.20 BBC-Northern-orkest m.m.v. solist. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.20 Bobby Howell en zijn Band. 2.20 Gramofoonmuziek. 3 00 Callander's Senior Band, m.m.v. solist 3 50 Orgelspel. 4.20 Variété-programma. 5.20 Am brose en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 BBC-orkest. 7.50 Actueele uitzending. 8.20 Music-hall-programma. 9.20 Berichten. 9.45 Amerikaansch nieuws. 10 00 Radiotooneel. 11.30 Jack Harris en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.109.20 Gramofoonmuziek. 9.50 Conser vatorium-orkest. 12.35 Het Georges Der- veaux-orkest. 2.20, 3.20, 4.05 en 7.20 Gramo foonmuziek 8.45 Vioolvoordracht. 8.50 Ra :io- tooneel. 9.30 Variété-programma. 10.25 Sym- phonieconcert m.m.v. soliste. 11.2012 50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Hanns Kalües' orkest. 7.50 Danziger Landesorkest. 11.20 Uit Weenen: Omroep-Amusementsorkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 3.20 Gevarieerd program ma. 6.20 Omroepsextet. 7.30 Mandoline- orkest, Hermann Hagestedt's orkest en so listen. 9.3511.20 Omroeporkest. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om- roepsalonorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Muzikale causerie. 4.20 Omroepsymphonie- orkest. 5.05 Vervolg concert. 6.20 Omroep- salonorkest. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Ca baretprogramma. 10.30—12.20 Gramofoon muziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Om- roepkleinorkest. 2.55 Gramofoonmuziek 4.20 Omroepkleinorkest. 4 55 Vervolg concert 5 35 Jean Omer en zijn orkest. 6.10 Vervolg'con cert. 6.35 Gramofoonmuziek. 8 20 Operette „The desert song". 11.52—12.20 Gramofoon muziek. DEUTSCHLAN'DSENDER. 1571 M. 7.30 Operette „Die lustige Witwe". (Opn.). 9.20 Berichten. 9.50 Trioconcert. 10.05 Berich ten. 10.20 Omroeporkest (Opn.). 11.05—1120 Gramofoonmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9